Geïntegr. Openb. school Oude Tonga kreeg de naam „Het Startblok" Achter de grenspaal ti^l ^{j>f 49e jaarg'uig ^tfe Vrijdag 26 november 1976 No. 4543 CHR. STREE3KKLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLJaA3Sn>SE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond ABcamEMEirrsPBUs 7^ per kwahtaal Uw huis verkopen TAMBOER EEN WAARDEVOLLE WEEK Ook een MERCEDES heeft onderhoud nodig. Laat dat vakkundig doen. Ga naar de^ Dealer. Daar hebben ze meerdere onderdelen en speciaal gereedschap. Dat bespaart uw tijd. Aan uw auto en de lage rekening merkt U vakkundig onderhoud. LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK Door auto geschept, jongen (bijna 14) dood VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Begin 1977 op Fiaicicee uitgdbreid onderzoek naar baarmoederhals kanker Hondenbelasting wordt hoger WEST-DUITSLAND SPANJE SYRIË ir Woensdagmiddag j.l. onthulling en opening BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND X GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 pS,.-rts«»;«'/n;--^.j^ POSTBOX 8 MIDDEDHAHNIS Bedactiie en advertenties: Kanixx»: Lamgeweg 13, Somiinft1»d1|k Td, (01870) 26 29 Na 5 uiir (01870) 33 92 Giro 167030 TtenlrBabo Mtdidellhamals no< 3420LO1.1O8 AiDVERTENTEEPRUS 27 cent yesc mm. Bij oomtract B];>eciaal tarleiL Van Jeruzalem tot aan het uiterste einde der aarde, was een zin op een fol der die onze aandacht deze week trof. Wij zagen de folder liggen in een auto, die ergens geparkeerd stond waar we voorbijliepen. Ons hoofd en onze ge dachten waren op dat moment vervuld met die verschrikkelijke aardbeving, die deze week in Turkije plaats vond. Duizenden doden werden verwacht. On getwijfeld heeft het U ook beroerd. Terwijl we daar over liepen te den ken dat ook ons leven op het onver- ■wachts een einde zal kunnen nemen, zagen we die zin, waar we dit verhaal mee begonnen. Die zin plaatste het gebeuren in Tur kije in een bepaald licht. Trouwens over het gehele wereldgebeuren viel plotse ling helder licht. En er gebeurd veel in de wereld. Veel meer dan ons verstand bijna kan bevat ten. Op politiek, economisch en sociaal terrein is overal beweging. Bijna geen land ter wereld of het'worstelt met uiterst belangrijke vragen. Het worstelt met levensvragen. De verdeeldheid on der de volken wordt steeds groter, ter wijl steeds meer de innerlijke vastheid wegvalt, die de christelijke levensover tuiging biedt. In het internationale gebeuren komt deze levensovertuiging bijna niet meer ter sprake. Allerlei andere meningen hebben in ons denken postgevat. Humanistische, marxistische, socialistische en noem maar. op wat nog meer beroert ons den ken, trekken volop de aandacht van de volkeren en daarmede van de publieke opinie. Zodat de vraag niet vreemd is, wat moeten wij toch met die levens overtuiging, die slechts weten wil van een geloof in Jezus Christus en die ge kruisigd? Immers welke waarde heeft een le vensovertuiging nog, die kennelijk geen enlcele invloed meer heeft op het we reldgebeuren? Dat waren de vragen die onze gedachten beroerden, toen we ken nis namen van het wereldnieuws en de ramp in Turkije. Tot we die zin op die folder lazen. Die zo achteloos op de achterbank van die geparkeerde auto lag. Plotseling werden we beschaamd over ons kort zichtige denken. Hoe ging de psalmregel leven, die spreekt van een ziel, die aan het stof is gekluisterd. Die met zijn ge hele christelijke levensovertuiging ner gens bleef. In plaats dat we opgewekt door de te kenen der tijden onze hoofden opheffen tot Hem, die als een onderpand voor zijn kerk in de hemelen zit, staarden we verblind door ons horizontaal denken om ons heen. Èn misten daardoor ten enenmale het licht om te onderscheiden, om te ver staan. Omdat we die Bijbelse raad niet opvolgden, verdween de waarde van de christelijke levensovertuiging in de mist van ons aardse denken. Maar weet U wat ons hart verbrak? Dat het zo niet bleef! Toen zagen we eerst recht, dat waar de mensheid niet meer over God en zijn Schepper spreekt, wij God uit onze ge dachten en het wereldbestuur hebben verwijderd, daarom God nu gaat spre ken in oorlogen, geruchten van oorlogen, aardbevingen en pestilentiën in verhe vigde mate. Dat Hij, wiens naam ver breid zal moeten worden tot aan het einde der aarde, wetende dat de mens heid niet meer van Zijn Naam zal wil len spreken, juist die tekenen, die we signaleerden, heeft wUlen verbinden aan Zijn wederkomst. Aan Zijn rege ring. En er voor in staat, dat de levens overtuiging in Hem geworteld haar kracht behoudt tot aan het einde der dagen. Juist in die dagen haar kracht bewijst! „Gans hulpeloos tot Hém gevloden, zal Hij ten redder zijn!" Welk -isme biedt die verzekering, die toekomst? Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 MIDDELHARNIS: Bij een verkeersongeval op de Rotten- burgseweg is woensdagmiddag rond twaalf uur de bijna 14 jarige scholier Addy de Bakker om het leven gekomen. Hij werd geschept door een hem tege moetkomende personenauto toen hij, op de fiets op weg, naar huis, de Rotten- burgseweg overstak. Het regende hard toen het ongeluk ge beurde. Het slachtoffer kwam van school (de landbouwschool) en reed de Rottenburgseweg langs om vervolgens de Doetinchemsestraat in te wUlen slaan Vlak voor die kiniising werd hij nog door een personenwagen gepasseerd en direct daarna zwenkte hij naar linlïis af. Juist op dat moment naderde vanaf de richting Oudelandsedijk dhr. R. W. P. Gouswaart uit Sommelsdijk. Dhr. Gous- waart kon de fietser niet meer ontwij ken en schepte hem met de rechterzijde van zijn wagen. De jongen was op slag dood. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van dhr. S. Pille die zich ook nabij de kruising bevond. Het ontstellende bericht heeft Mid- delhamis diep geschokt en veler mede leven gaat dan ook uit naar de getrof fen ouders en de bro^r van het slacht offer. I Op Goeree-Overflakkee zal in het be gin van volgend jaar onder de vrouwen in de leeftijd van 35 t.m. 54 jaar een on derzoek naar de evt. aanwezigheid van baarmoederhals-kanker worden ge pleegd. De colleges van B. en W. van de 4 eilandelijke gemeenten hebben aan dat onderzoek hun medewerking toege zegd en de gemeenteraden zal worden voorgesteld daartoe een krediet beschik baar te stellen. Het initiatief tot het onderzoek is ge nomen door de Minister van Volksge zondheid en milieuhygiëne. Zij heeft de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Rotterdam gevraagd het onderzoek in een 70-tal gemeenten rond Rotterdam op zich te nemen. Het start in het begin van volgend'jaar. Vanuit een centraal punt zullen formulieren worden ver spreid. Het onderzoek gebeurt door spe ciaal daartoe opgeleide dames. Het la boratorium van de Stichting van Cyto- Diagnotisch Onderzoek beoordeelt de genomen proef en deelt de uitslag aan de huisarts van de betrokkene mee. De dames worden verondersteld aan het onderzoek een vrijwillige bijdrage van 5,te verlenen. Overigens zullen niet alle vrouwen in één onderzoek-periode kunnen worden onderzocht. In Middelharnis zijn het er alleen al 1470 en B. en W., die in de don derdagavond te houden raadsvergade ring de raad om medewerking verzoe ken, menen dat daar drie jaar mee ge moeid zullen zijn. MIDDELHARNIS: In de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering zal de raad worden voorgesteld de hondenbelasting wat op te trekken. B. en W. vinden dat een re delijk verzoek omdat de thans geldende bedragen nog van 1973 gelden. Thans wordt voor de eerste hond 30,betaald, voor de tweede 36,en voor elke volgende hond 6,meer dan voor de voorafgaande hond verschuldigd is. B. en W. stellen voor voortaan het tarief te bepalen op 'f 32,voor de tweede hond 38,50 en voor elke vol gende hond 6,50 meer dan voor de voorafgaande. Houders van kennels worden voor 133,75 aangeslagen. SOMMELSDIJK PROMOTIE: Op woensdag 15 decem ber hopen de heren M. C. A. van Zuij- len te Uithoorn en M. Loosjes (34) te Sommelsd^'k bij onderscheidenlijk prof. dr. W. R. van Zwet en prof. dr. D. J. Kuenen aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen te promoveren op proef schriften, respectievelijk getiteld „Em pirical Distributions and Rank Statis tics" en „Ecology and Genetic Control of Onion Fly, Delia Antiqua (Meigen)". De dreiging van de leider van de Christelijk Sociale Unie in Beieren, Strauss, destijds geuit, dat hij een „vier de partij" in Duitsland zou oprichten, heeft hij nu omgezet in een eigen weg voor zijn partij. Zij zal de coalitie met de CDU (in het overige deel van de Bondsrepubliek) verbreken, hetgeen be tekent, dat er in plaats van een fractie voortaan twee „christelijke" fracties als oppositiepartijen in de Bondsdag op treden. Deze breuk, die voor Kohl als leider van de CDU hard is aangekomen, heeft verstrekkende gevolgen. Als een fractie vormde zij ook de grootste en kon zij daardoor de president van de Bondsdag leveren. Dit voordeel gaat nu verloren. Het is Strauss geweest, die deze „klap" aan de CDU uitdeelde, want het was bekend, dat hij al geruime tijd niet te vreden was over de samenwerking met de CDU. Hij is van mening, dat hij het in de verkiezingsstrijd beter heeft ge daan dan Kohl. In het zuidelijke Beie ren was het de CSU, welke zelfs in in dustriegebieden een ruime zege behaal de op de socialisten. Strauss, die als oppositieleider veel feller is dan Kohl, kan nu zelfstandig optreden in de Bondsdag en wil op deze wijze trachten te laten zien, dat hij een veel betere „leider" is dan Kohl. Daar gaat het uiteindelijk om in deze beslis sing van de CSU. Strauss had de rol van „eerste man" in de samenwerking willen spelen en dit is hem niet gelukt, welke mislukking hij nu met een schei ding beantwoordt. We moeten afwachten, of het hem vruchten zal opleveren en of het in het belang van West-Duitsland is. Zulks ne men wij voorshands nog niet aan. Met een overweldigende meerderheid heeft de regering Suarez in Spanje de hervormingsplannen in de Cortes, het parlement, er door gekregen. Het Spaan se volk moet nu in een referendum op 15 december a.s. de vraag beantwoorden of het het eens is met de democratische hervormingen. De oppositie tegen de plannen komt voornamelijk van uiterst links, de com munisten, hetgeen te verklaren valt uit het feit, dat Ae communistische partij niet wordt erkend. Zij wenst legalise ring van alle politieke partijen, amnes tie voor alle politieke gevangenen en volledige vrijheid van meningsuiting. De verboden partij gaat zelfs zover om de voorgestelde hervormingen, waarbij verkiezingen in het vooruitzicht worden gesteld, „anti-democratisch" te noemen. Nu voert de oppositie zeker niet de boventoon in Spanje en men kan rustig verwachten, dat een overgrote meerder heid van de Spanjaarden „ja" zegt op de vraag, of zij het eens zijn met de her vormingen. De rasechte „Franco-aanhangers" zul len ook wel nee zeggen, doch deze aan hang slinkt snel in Spanje. Bij de her denking van de sterfdag van Franco, waren zo'n 40.000 mensen naar Madrid gekomen, maar men had er meer dan honderdduizend verwacht. Koning Juan Carlos behoeft niet bang te zijn, dat zijn troon wankelt, want de Spanjaarden zijn maar al te blij, dat zij meer vrijheid krijgen, welke zij uitein delijk van hem ontvangen. De troepen van Syrië zijn zo langza merhand heer en meester in Libanon, waar zij nu zijn onder de vlag van de Arabische Liga. Eerst werden zij fel be streden en nu worden zij als een soort bevrijders begroet. Een wonderlijke situatie, waarmee Arafat, leider van de PLO, nu echt niet zo van harte zal instemmen. Inmiddels heeft Israël zijn posities aan de grens met Libanon versterkt, want om nu de Syriërs ook daar aan de noordgrens als naaste buren te hebben, is voor de re gering Rabin ook niet zo aanlokkelijk. De Syrische regering wil door ver lenging van het VN-mandaat op de hoogvlakte van Golan een politiek suc ces behalen en op deze -wijze tegenover Israël laten zien, dat hij vrede wenst. Wellicht moet dit gebaar meehelpen om Rabin en zijn ministers gunstig te stem men voor het praten over een Palestijn se staat op de westoever van de Jor- daan, doch daarvoor is Israël niet te „porren", laat staan bereid. Voor er echte vrede in het Midden- Oosten is, zal er nog heel wat water door de Jordaan stromen. BIJDRAGE OUDERE AGRARISCHE WERKNEMERS VERHOOGD Het Bestuur van de Stichting Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten de bijdrage aan oudere agrarische werknemers ouder dan 55 jaar en jonger dan 64 jaar die om structurele redenen het land bouwbedrijf waarop zij werkzaam zijn, moeten verlaten, te verhogen van 3.750,— tot 4.500,—. De verhoging van de bijdrage is met terugwerkende kracht toegekend vanaf 1 januari 1976. Het was woensdagmiddag goed huive rig in de Oude Tongse ds. van Halen straat, maar vele tientallen vlaggetjes, de gemeentevlag en een kleurig kunst werk aan de gevel van de nieuwe ge- integreerde openbare kleuter-basis- school vrolijkten de somberheid vol doende op om het gebeuren dat plaats vond toch nog wat kleur te geven. Feest was het vooral voor de populatie van beide genoemde scholen die hun nieuwe gebouw thans officieel in gebruik kon den nemen. Tal van genodigden waren er getuige van hoe het aan het eind vaneen lange rij de kleutertjes waren die de naam „het startblok" onthulden. De „grote mensen" mochten daarna voor een poosje bezit nemen van het riante schoolgebouw waarvan de bouw aan vankelijk in 't geheel niet in de bedoe ling had gelegen Burgemeester v. d. Harst, die bij de onthulling ook nog wat hand en span diensten verleende, maar de ontsluiting van de deur voor zijn rekening nam, deed daar, in de gemeensch. ruimte een boekje over open. Het was zo rele veerde hij de ramp geweest die de geschiedenis van Oude Tonge een an dere wending gaf dan ooit kon zijn voor zien, waardoor het ook kwam dat in 1957, het jaar van de wederopbouw, een nieuw schoolgebouw werd geopend waarin zowel het bijzonder als hét open baar onderwijs onderdak vonden. Thans twintig jaar verder, zo releveerde dhr. V. d. Harst, waren er opnieuw omstan digheden die ertoe leidden voor het openbaar onderwijs voor nieuwbouw te kiezen, bij welke keus het „toverwoord" integratie was gevallen. Gevolg wat dat "ipW* er een geheel nieuwe school voor open baar kleuter- en basisonderwijs werd gebouwd waardoor de gemeenteraad in zijn vergadering van nov. '75 een krediet van 1.234.860,— voteerde.-Op 29 maart ging de eerste paal de grond in en al op 20 september kon de school in gebruik worden genomen, dankzij wat dhr. v. d. Harst noemde „een ragfijn samenspel tussen Overheid, ontwerpers en gebrui kers". „Een fraai gebouw!" zo waardeerde dhr. V. d. Harst de nieuwe school en het leek wat paradoxaal de nieuweling een „zorgenkind" te noemen, maar de bur gemeester had daar zo zijn verklaring voor: „de grondwet zegt dat het onder wijs een voortdurende zorg voor de Overheid moet zijn, waartoe elk kabi net steeds de bestaande onderwijsstruc turen ontwortelt", zo had hij geconsta teerd. Overigens vond dhr. v. d. Harst dat zo kwalijk niet als het maar niet ge beurt op kosten van de zakcenten van de gemeente. Overigens durfde dhr. y. d. Harst er geen uitspraak over te doen wat het onderwijs over nog eens twin- tien jaar zal verlangen: „Misschien ne men ze het ons dan kwalijk dat we zó stom hebben kunnen bouwen, zonder gymzaal en zonder verwarmd zwem bad", zo filosofeerde dhr. v. d. Harst, de „startblok" een heel goede toekomst toewensend: „Mogen hier zo besloot hij de kinderen gevormd worden, niet tot massa-mensen of twistzieke betwe ters, maar tot mensen die begrip voor elkaar hebben, voor wie kennis niet al leen maar macht betekent maar die wezenlijk mens onder de mensen kun nen zijn!" In de rij voor een vlaggetje. Na de opening stroomde de school gelijk vol. Voor dhr. v. d. Harst tot die ontboe zeming kwam waren de genodigden verwelkomd door dhr. C. Goedegebuur als voorzitter van de Oudercommissie. „Na jarenlange vrijerijtjes (tussen kleu terschool en basisschool) is het tenslotte tot een huwelijk gekomen", stelde dhr. Goedegebuur tevreden vast. In zijn wel komstwoord weefde hij ook een woord van dank en bewondering voor het on derwij steam dat de overgang van de oude naar de nieuwe school zo soepel liet verlopen en bij de bouw nauw be trokken is geweest. Namens de Ouder commissie bood dhr. Goedegebuur de school een kleuren-t.v. en een video recorder aan. De naamgeefster van de school (gekozen uit 67 inzendingen), mevr. Briek-van Eek werd beloond met een T-shirt met de naam van de school en een boeket bloemen. Inspecteur Morang, sprekend mede namens zijn collega Kohlenberg (Insp. kleuteronderwijs) constateerde dat de nieuwe school anticipeert (vooruitloopt) op wat nog niet Wettelijk geregeld is, de integratie van het kleuter en basis-on derwijs. Omdat het dientengevolge nog niet echt tot een huwelijk is kunnen komen beschouwde dhr. Morang de bei de scholen als „verloofden"; het alvast wonen onder één dak schreef hij dan maar aan de nieuwe opvattingen toe. „Een fraai gebouw stimuleert, want nie mand ontkomt aan de sfeer van zijn omgeving!" bezag dhr. Morang, beslui tend met de wens dat allen die de school bevolken er optimaal profijt van zullen hebben. Namens de V.O.O. werd door dhr. van Noord een attentie aangeboden aan dhr. Reijntjes, als hoofd van de basisschool en aan mevr. Nekeman, de hoofdleidster van de kleuterschool. Daarop volgden enkele boekenbonnen, aangeboden na mens het Landelijk Scholenbouwteam, waarna door dhr. Koert, als voorz. van de oudercommissie van de kleuterschool ook een attentie werd aangeboden: „We hebbennu het startblok, we zijn ge start en het blok (de oude kleuterschool) hebben we achter ons gelaten" filoso feerde dhr. Koert. De rij van sprekers werd gesloten door mevr. Nekeman. Zij vervatte in haar gelukwens de hoop dat het metterdaad tot een goed samenspel tussen beide scholen komt, anders dan de „grote broer - kleine zus" sfeer waar in die zich nu nog bevindt. Hogelijk te vreden was mevr. Nekeman met de nieuwe accomodatie waarvan ze meen de dat de vreugd' en het plezier van de kinderen voor het gemeentebestuur het mooiste geschenk zouden zijn. Pracht school. De school is in een klein half jaar tot stand gekomen en het is een bijzonder doelmatig gebouw geworden dat, zo dat ooit nodig zou blijken te zijn, voor alle mogelijke doeleinden gebruikt zal kun nen worden. De school bevat 9 full-time lokalen en een gemeenschapsruimte. Het kunstwerk aan de buitengevel („wezen tjes" op weg naar hun bestemming) werd gemaakt door de kunstenares Maggie Giles uit Amsterdam. GEMMENTE GOEDEREEDÉ- OUDDORP „Van de gemeentelijke obligatielening 1951 groot 30.000,— zijn per 1 decem ber 1976 uitgeloot de obligaties nrs. 11 en 20. De uitbetaling van de uitgelote obligaties alsmede de op die datum ver schenen rentecoupons heeft plaats ten kantore van de comptabele te Goede- reede. Tramlijnweg 2, op of na 1 de cember 1976."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1