Grote vogelsterfte in Dirksland „De duiven vallen zomaar dood van de torentrans....!" (45 ^5 De „Spanje" modderde de haven binnen Ongeluk bij bouw „Oudeiand'' Gewond bij botsing V. d. Heijden schonk kleuren T.V. aan Ingezonden stuk Ver. gebouw „De Schakel" is aan een nieuw gordijntje toe Zwemwedstrijden te IVliddelharnis Dierenbescherming i"M 49e i^iargang Dinsdag 23 november 1976 CHEL STEUHEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VerscfUint tweemaal per uoeekdmadag- en vrifdagofx>nd No. 4542 tH ID D E L H A R N IS Auto door vangrail Wmr. Maaskant vertrekt bewoners ,De Samaritaan'' Primeur op Flakkee „WOONERF'' IN DIRKSLAND Raad Dirksland Driekamp MiddeUiarnis - Nieuwerkerk en Stellendam C.P.B. FLAKKEE GEREFORM. GEMEENTEN EXTRA KERKDIENSTEN POSTBOX 8 MraOBIxHABNIS Bedactie en a<iviertenties: Kantoor Lanigeweg 13, SaatwébKH^ Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 187930 Biafbo Mididellliaiiüs no. 3i20L01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7^ PER KWARTAAL AITVlCRTENnEPRUS 27 cent per mm. Bij oofotract Etpedaal tarief Ziekenhuis Dirksland krijgt 's lands meest moderne operatiekamers Het ondergaan van een operatie zal, ook in het ziekenhuis te Dirksland, nooit een pretje worden maar 't is, als 't toch gebeuren moet, goed te weten dat men nauwelijks ergens beter kan De beide chirurgen zullen vanaf half de cember de beschikking hebben over de twee meest moderne operatiekamers in den lande, sinds maart van dit jaar vlij tig gebouwd aan het ziekenhuis op de plaats waar voordien de oude O.K.'s waren, waaraan vele Flakkeeërs herin neringen zullen bewaren Het is sympathiek van het ziekenhuis bestuur dat men niet op een operatieve ingreep hoeft te wachten om de beide O.K.'s aan de binnenkant te zien, nee, er wordt a.s. vrijdag en zaterdag open huis gehouden. Dan zullen de beide kamers en de bijbehorende ruimten zo goed als ingericht zijn en het publiek mag dan nog even binnenkomen vooraleer dat al les tot „schoon" gebied wordt verklaard en QBjQ'/o bacterievrlj wordt gemaakt...! Nadien heerst er een strikte hygiëne en is' de Operatiekamer ontoegankelijk voor ieder die niet direct tot het daar werkende team behoort. Zij die dagelijks het ziekenhuis pas seren hebben de O.K.'s zien groeien en één keer, als teken van goede voort gang, de driekleur zien wapperen, maar voor het overige bleef het vrij onop gemerkt. Anders was dat voor de staf van het ziekenhuis zelf die zich moest behelpen met een geïmproviseerde Operatieruimte in de vroegere conver satie-zaal, maar 't leed is bijna geleden, straks zwaaien de deuren van de nieuw bouw open waarachter een investering van 1,7 miljoen werd gepleegd. Inmid dels siert een gedeelte van de oude ap paratuur als curiosa het kantoor van de Geneesheer-directeur dr. den Hengst waar het als een bezienswaar digheid te kijk staat. Het ouwetje heeft echter in haar 34 jarige drukke bestaan nooit een steek laten vallen Ze wordt nu verre overtroefd door de meest moderne apparatuur die de Fran se firma Someta er nu heeft aange bracht, te technisch om door een leek te kunnen verwoord maar niettemin een klein probeersel. Volstrekt nieuw is de zgn. „Timmerman-kist", een boven de operatietafels aangebrachte lichtbak via welke bak ook lucht 100% ontsmet wordt aangevoerd. De vaste lampen die er in zijn aangebracht geven geen warmte dat zou een luchtcirculatie veroorzaken en de beweegbare lam pen, die de chirurg bij kan trekken ge ven geen schaduw en laten ook de lucht door. De lucht strijkt over de patiënt en voert van daar weer bacterieën af. Geen kabeltje is er te zien maar achter de pa nelen lopen er tienduizenden. De nar- cose-techniek is nieuw, met volledige hart- en polsbewaking, terwijl de dose ring haarfijn kan worden bepaald en afgesteld. Er worden ook andere nar- cosegassen gebruikt en de dokter die ons rondleidde heeft verzekerd dat het „bij- De Sint weer aan vaste wal. Het m.s. „Spanje" van Sinterklaas is zaterdagmiddag in de haven van Mid- delhamis bijna gestrand. Het water was te ondiep en de modderbrij te dik om het bisschoppelijke jacht een onbelemmerde doortocht te verlenen. De Sint was er maar matig over te spreken toen de schroef geen fris water maar een stin kende modder opkolkte. „Ik ging er bij na van van m'n staf", liet hij de burge meester weten die hem verwelkomde, „het eerste end uit Spanje had ik het zilte nat maar hier in Middelhamis was 't verschrikkelijk!" Overigens bleek Sinterklaas typisch iemand om die nare ervaring snel te vergeten, vooral toen bleek dat de „Spanje" geen averij had opgelopen. Hij zong de kinderen bet hoogste Sinterklaas-lied voor en ging welgemoed op stap om in het winkel centrum inkopen te doen. De Midden stand had zich bijzonder ingespannen om het Sint daar tenminste goed naar de zin te maken...! SOjMlMELSDIJK Bij de bouw van de bejaardenwonin gen vóór „de Samaritaan" is gisteren een bedrijfsongeval gebeurd. De 44-jari- ge chef electro-monteur Joop van Gro ningen uit Nieuwe Tonge werd getrof fen door een kantelende ijzeren bekis ting van 7000 kg. Zijn hoofd werd niet geraakt maar wel zijn lichaam, waar door dhr. van Groningen o.m. een bek kenfractuur opliep. Gistermiddag nog werd in het ziekenhuis te Dirksland operatief ingegrepen. Dhr. v. Groningen maakt het naar omstandigheden rede lijk goed. Hij bezocht het bouwwerk omdat door het bedrijf dat hij vertegen woordigt, de Fa. Schippers uit Nieuwe^ Tonge de electrische installatie wordt aangelegd. SOMMELSDIJK De heer Joh. Drooger (25) uit Som- melsdijk is donderdagmorgen gewond geraakt bij een botsing kort voor de Heinennoordtunnel. Dhr. Drooger raakte daar, op weg naar Rotterdam, een vóór hem rijdende wagen toen die plotseling, i.v.m. filevorming afremde. De wagen van dhr. Drooger kwam dwars op de andere baan te staan waar hij door een vrachtwagen werd gegrepen. Dhr. Droo ger liep enkele gebroken ribben, een lichte hersenschudding en inwendig let sel op. Hij wordt in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam verpleegd. OUDDORP Een automobilist is vrijdagavond rond half zes met zijn wagen door de vang rails gereden in de bocht bij de kruus- se. De wagen kwam vervolgens links van de weg tot stilstand. De bestuur der meldde de aangerichte schade niet en vervolgde zijn weg. Maandagmiddag passeerde hij op nieuw het Ouddorpse maar een attente politieman die de schade aan de wagen zag legde verband tussen het een en het ander. Inderdaad bleek de man, in woner van Oostvoorne, het feit door rijden rïa aanrijding te hebben ge- plefegd. OUDDORP Wmr. Ie klasse J. C. Maaskant gaat de groep Ouddorp waarvan hij sinds 1970 deel uitmaakt verlaten. Dhr. Maas kant wordt tot opperwmr. bevorderd en wordt gestationeerd in de gemeente Hardinxveld. komen" van de patiënten heel wat mü- der toegaat dan voor enige jaren het geval was. Het is de anaestheist die iemand „weg maakt" en van hen werkzaam in een groot ziekenhuis in Rotterdam zullen er enkele voor Dirksland beschikbaar komen. Zij die een operatie hebben ondergaan komen eerst in een „ontwaakkamer" waar men zeer nauwkeurig wordt bewaakt en pas wan neer het duidelijk is dat zich geen com plicaties voor zullen doen wordt de pa tiënt naar de zaal gebracht. Een nieuw snufje is ook het „mes" een vrije verta ling van het attribuut waarmee de ope ning wordt gemaakt. Zo vernuftig is dat dat gelijk achter de snedehet bloed wordt gestelpt. Het relaas wordt er zo niet aantrekkelijker op, beseffen we waarom we nog zullen volstaan met een electrotechnisch snufje. Wanneer de electrische stroom uitvalt kost het de agregaat 6,8 seconde om stroom te le veren, een nieuw apparaat met accu's ziet daar in minder dan een halve secon de kans voor. Vrqdag en zaterdag kan iedereen het vrijelijk gaan bekijken, de „vuile" gang, de „schone" gang, de kleedgelegenheid voor de chirurgen, de kamers voor de hoofdzuster, de sterilisatiekamer, de wasruimte, de donkere kamer voor röntgenopnamen enz. enz., geweldig in teressant om er kennis van te nemen en ze voorts te verlaten in de hartgron dige hoop ze nimmer meer terug te SOMMELSDIJK J.l. donderdag-18 november is in „de Samaritaan", nog t.g.v. de officiële in gebruikname een avond belegd voor de bewoners van het Verpleeghuis, waarbij ze, zoals de predikant-voorzitter het in zijn openingswoord uitdrukte, te gast waren in hun „eigen" rekreatiezaal. Deze avond werd mede opgeluisterd door het bejaardenkoor „Avondklanken" uit Mid delhamis, dat onder leiding van haar dirigent dhr. Gerrit Zoon enkele mooie liederen ten gehore bracht, waarnaar door de bewoners met volle aandacht werd geluisterd. Tevens werd een 10- minuten durende diaserie over het eigen verpleeghuis vertoond. Naast de koffie en aperitief werden er ook nog enkele cadeau's aangeboden. Zo mocht Miep Akershoek de bewo ners namens het personeel een zilveren kandelaar en een Statenbijbel aanbie den. Deze cadeau's worden namens de bewoners in ontvangst genomen door Mevrouw van Zetten, die ze naar de plaats bracht waar ze gebruikt gaan worden n.l. de aula en vervolgens na mens de bewoners de dank overbracht voor deze mooie geschenken. Tenslotte mochten mej. T. Both (be woonster) en dhr. Hovenier (verpl. kun dig direkteur) ook nog een cadeau in ontvangst nemen. Dhr. Tanis bood uit zijn bedrijf de fa. v. d. Heijden Dirks land de bewoners een kleuren-t.v. aan, mede ook ter gelegenheid van de ope ning van zijn nieuwe zaak. Dhr. Hove nier dankte dhr. Tanis hartelijk voor deze mooie geste waarna de avond door het commissielid Miep Akershoek werd gesloten. Bestuur, directie en personeel hopen, dat mede door de aandacht die de Samari taan de laatste tijd heeft gekregen het verpleeghuis en haar bewoners wat dichter bij de eilandelij ke bevolking te hebben gebracht. We ontvingen een ingezonden schrij ven van een inwoner van Goedereede. Het was echter niet ondertekend waar om we het dan ook niet hebben gepubli ceerd. Wanneer iemand de behoefte heeft zijn gedachten omtrent een be paalde zaak via de krant te verspreiden, dan bieden we daartoe alle mogelijkhe den maar we willen wel graag weten met wie we te doen hebben. Redactie. De gemeente Dirksland gaat de Flak- keese primeur krijgen een woon-erf te bezitten. De raad wordt in zijn vergade ring van donderdagavond voorgesteld de Lindehof en de Berkehof als zodanig aan te wijzen. Het Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens verbindt aan de status van woonerf de volgende con sequenties: Op wegen binnen een woonerf mag men overal lopen en kinderen kunnen overal spelen. Auto's, brommers en fiet sen moeten er stapvoets rijden en mo gen voetgangers niet hinderen. Parkeren binnen een woon-erf is verboden, tenzij door een wegmarkering of Parkeer- bord parkeergelegenheid is aangegeven en binnen een woonerf heeft rechts voorrang, van rechts komende fietsers en bromfietsers hebben op een woonerf dan ook voorrang op auto's. Het Verenigingsgebouw „de Schakel" is hard aan nieuwe gordijnen, een nieu we vloerbedekking en nieuw meubilair toe. De gemeenteraad die enkele maan den geleden heel enthousiast het nieu we gedeelte van „de Schakel" bewon derde werd toen al door dhr. B. van Dongen met de desolate toestand van de stoffering e.d. geconfronteerd. Vloerbedekking en gordijnen hebben het achttien jaar lang volgehouden. B. en W. hebben dan ook geen moeite met het voorstel aan de raad een krediet van 29.000,— beschikbaar te stellen. De Commissie die de aanvrage tot het ge meentebestuur heeft gericht wordt der halve, zo de raad accoord gaat, op haar wenken bediend. Naast de stoffering zal ook het meubilair worden vernieuwd en uitgebreid. Een krediet van 21.100,dient nog te worden toegevoegd aan het reeds be schikbaar gestelde krediet voor de ver betering van het Ver. gebouw „Ons Huis" te Herkingen. Nu al is er 140.000,beschikbaar gesteld, het aanvullend krediet is nodig voor „be slist noodzakelijke" aanschaffen. Op zaterdag 20 november j.l. werden er in het Instructiebad van Middelhar- nis schoolwedstrijden gehouden tussen scholieren uit Nieuwerkerk, Stellendam en Middelhamis. Het was een gezellig en spannend ge beuren, ondanks de geringe publieke belangstelling die waarschijnlijk te wij ten is aan de aankomst van sinterklaas in de haven van Middelhamis. Er werd fel gestreden om de diverse ere-plaatsen met de daarbij behorende medailles en bekers die beschikbaar ge steld werden door de jubilerende Rabo bank te Middelhamis. Het is de bedoeling dat deze driekamp herhaald wordt, in febr. in Nieuwerkerk en in juni in Stellendam. De prestaties waren goed, zeker die van Stellendam, gezien de deelnemers van daar niet beschikken over een over dekte zweminrichting en er vanaf sep tember niet meer getraind kan worden. UITSLAGEN Schoolslag meisjes: 1. Silvia Kievit, Middelhamis 2. Gerrie Kievit, Middelhamis 3. Jolanda Philibert, Middelhamis Schoolslag jongens: 1. Ewald v. Dijke, Nieuwerkerk 2. Leon Knape, MiddeUiarnis 3. Remco Holster, Middelhamis Borstcrawl meisjes: 1. Janny v.d. Nieuwendijk, S'dijk 2. Gerrie Kievit, Middelhamis 3. Silvia Kievit, Middelhamis Borstcrawl jongens: 1. Coran de Blok, Middelhamis 2. Nico Paase, Middelhamis 3. Boudewijnv. Lint, Middelhamis Rugcrawl meisjes: 1. Janny v.d. Nieuwendijk, S'dijk 2. Gerrie Kievit, Middelhamis 3. Silvia Kievit, Middelhamis Rugcrawl jongens: 1. Gerard Slooter, Middelhamis 2. Coran d. Blok, Middelhamis 3. Boudewijn v. Lint, Middelhamis Estafette: 1. Middelhamis 1.57.1 sec. 2. Stellendam 2.07.0 sec. 3. Nieuwerkerk 2.21.8 sec. Algemeen klassement: 1. Middelhamis 920.6 punten 2. Stellendam 997.8 punten 3. Nieuwerkerk 1093.0 punten De organisatie bemstte bij het personeel van het Instmctiebad te Middelhamis, de algehele leiding bij de heren M. A. Snoey, T. Brunger en P. T. v. Doornik. In Dirksland zijn de afgelopen dagen vooral duiven, maar ook andere vogels, dood van de daken gevallen. Tientallen verkrampte vogellijkjes tuimelen sinds zondagmiddag van de daken en uit de bomen, verstilde getuigen van een slach ting waaraan ze ten prooi zijn gevallen. De politie heeft in samenwerking met de dierenbescherming vry snel na de melding kunnen achterhalen wat dé oor zaak was; op een stuk land van J. A. van N. langs de Staakweg was de sterfte het meest massaal, kennelijk omdat er met vergif gewerkt is. Op het perceel bleek wintertarwe te zijn gezaaid. Zondagmiddag werden er tientallen dode vogels op aangetroffen, maar de vorengenoemde landbouwer heeft tegenover de politie ontkend dat hij het gif zou hebben gebruikt. Er zijn grondmonsters genomen om d.m.v. labo ratoriumproeven te achterhalen van welk gif er sprake is. Ook zullen enkele kadavers worden onderzocht. De eerste indruk is dat het gif parathion moet zijn geweest maar de uitslag van het onder zoek, dat ook door de dierenbescherming met spoed ter hand is genomen, is mo menteel nog niet bekend. Zonder dat die zekerheid bestaat is een dringende waarschuwing gewenst. Huisdieren die van de dode vogels eten zullen er onherroepeiyk ook aan ster ven. Op het land werden ook meeuwen aangetroffen die van de dode duiven hadden gegeten. De dode vogels kunnen ook in dakgoten terecht zijn gekomen en zo het regenwater besmetten. Het is zaak alle voorzichtigheid in acht te ne men en dode vogels minstens diep te begraven maar liever nog ze te ver branden. Zondagmiddag maakte Dirksland voor het eerst kennis met de vogelsterfte. Wandelaars was het opgevallen dat er her en der opstraat duiven lagen en een nader onderzoek door politie en dieren bescherming wees uit dat er meer aan de hand -^yas dan een incidenteel geval. Op het land van landbouwer v. N. kwam de waarschijnlijke oorzaak aan het licht. De gemeentetoren en meerdere hoge gebouwen werden tot dusver druk door duiven bezocht, dikwijls tot grote hin der van de bewoners, maar niemand is blij met de slachting /die nu is aange richt. Meerdere duivenhouders zullen ook gedupeerd zijn. Dhr. Groenendijk, voorman gemeentewerken heeft de dode postduiven van de ringen ontdaan. Zo mogelijk zullen de eigenaren van de dood van hun duiven in kennis gesteld worden. In het geval als het onderhavige is het moeilijk de eigenaar van het land te ver volgen. Vervolging is slechts dan moge lijk wanneer iemand op het gebruik van het gif betrapt wordt maar die mo gelijkheid is vrijwel nooit aanwezig. Mevr. Elvé toont een dode meeuw, Inspecteur Oostrom probeert symptomen vast te stellen. Op 25 november hopen we weer te vergaderen om half acht in de school van de Chr. Scholen gemeenschap L.H. N.O. lavo aan de Jul. van Stolberglaan 19 te Middelhamis. Deze avond komt mevr. E. J. v. d. Jagt-Zijderveld uit Leidsendam ons leren en helpen om sieraden te maken. Belangstellenden zijn van harte welkom. Middelhamis Sommelsdijk: In de omgeving Schoolstraat - Ben. Zandpad is een zwarte poes gevonden, welke zich momenteel bevindt bij die renarts Tjebbes, Enk. Ring 55 te Som-, melsdijk, tel. 2966. Het dier heeft 2 witte achterpoten, witte bef en Witte neus draagt een geel halsbandje met belletje en loodje. Graag een telefoontje naar bovenge noemd nummer, indien men de eigenaar is of weet. NIEUWE TONGE Kerkeraadsvergadering verzet De kerkeraadsvergadering der Ger. Gemeente welke zou gehouden worden op donderdag 25 november, is door om standigheden verzet naar dinsdag 30 november a.s. OOLTGENSPLAAT Geen boekenruilen. Donderdag (25 nov.) kunnen in „Elthato" w^egens om standigheden GEEN boeken worden geruild. Gesprekskring. Woensdag 24 nov. te 8 uur nam. komt in „Elthato" de ge sprekskring weer bijeen. Behandeld zal worden het stuk over de „verzoening". OUDDORP: donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. MELISSANX: zaterdagavond 7 uur ds. J. Karens van Opheusden. OUDE TONGE: woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1