„De Levensgang" Kittde^^eêcfe Uw huis verkopen TAMBOER ALLES OVER HUIZEN BEMTODELING RECHTSTREEKSE VERKOOP INRUIL FINANCIERING RODELKO B.V. VEERE - 01181 - 555 's avonds 01870 - 4534 Vierde gedichtenbundel van Marinus Nijsse I GEROI I altijd voor I iedereen i ruim en overzichtelijk g in oze speciale 1 1 showroom. g I A. Vroegindeweij I Westdijk 46 - Middelharnis VOLLEYBAL Uw liuis veriiopen TAIVIBOER DAlVliVIEN „DENK EN ZET" Bladz. 2 JEILAM'DEN-NIBUWS" Vrijdag 19 november 1976. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie filanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BRUILOFTSMAAL Hoe moeten bruidspaar, familie en getuigen worden geplaatst aan het di ner na een huwelijksplechtigheid? Antwoord: Als het één lange tafel kan zijn, zitten de hoofdpersonen in het mid den van een lange zijde. Naast de bruid zit links de vader van de bruidegom en daarnaast haar moeder en aan haar rechterhand haar man, zijn moeder en zijn schoonvader. De getuigen zitten precies tegenover het bruidspaar, naast hen de nog in leven zijnde grootouders en dan de oudste ooms en tantes. In de richting van de uiteinden van de tafel volgen de andere familieleden en ten slotte de vrienden met de jongste, op de laatste plaats. Staan de tafels in T- of in U-vorm, dan zit het bruidspaar in het midden tegenover de lengtetafel(s) aan de dwarstafel en eveneens de bruid links van de bruidegom en naast hen de ouders. De getuigen komen dan op de eerstvolgende belangrijkste plaatsen, dus bij de T-vorm aan de eerste cou- verts van de lange tafel en bij de U- vorm op de plaatsen die aansluiten na die van de ouders aan de buitenkant. De overige familieleden worden ge plaatst naar leeftijd. Is er een burge meester, geestelijke of andere eregast genodigd, dan komt deze links van de moeder van de bruid te zitten. ROKEN Alsniet-roker heb ik er altijd last van als mensen bij mij thuis eigen rook- gerei opsteken, of bij me in de auto zware rookwolken uitblazen. Behoort men geen toestemming te vragen voor het gaan roken en kun je zomaar bij een ander, als er niets wordt aangeboden, eigen sigaar of sigaret of zware shag gaan roken? Zelfs bij een astma-pa tiënt? Antwoord: Het is heel moeilijk om het roken van anderen tegen te gaan zonder onbeleefd te ■worden. Maar wij vinden het byzonder egoïstisch en on gemanierd als gasten hun eigen rook- gerei tevoorschijn halen en zonder zich te interesseren voor de gezondheid van gastheer en gastvrouw b.v. een pijp op steken of zware shag in rook doen op gaan. Gasten kunnen eigenlijk alleen gaan roken als er rookgerei wordt ge presenteerd of gereed staat en het is al onbeleefd om eigen sigaren of sigaret ten te verkiezen, want daannee geeft men te kennen, dat die van de gastheer of gastvrouw niet goed genoeg zijn. Bo vendien behoort men toestemming te vragen vóór men opsteekt en dan krijgt u gelegenheid te zeggen, dat uw ge zondheid helaas niet toestaat in een ro kerige atmosfeer te blijven. In een (kleine) auto zult u een passagier die gaat roken in elk geval te kennen moe ten geven, dat u daar niet tegen kunt en dan brokken zou maken bij een evt. hoestbui. Neemt betrokkene het dan nog niet ernstig, omdat hij/zij uw kwaal niet kent, dan stopt u en zegt u rustig, dat u zo niet verder kunt rijden. OLIEBOLLEN In de krant van vorige week meenden we een ideaal recept te hebben gegeven voor oliebollen beslag. Dhr. D. Grinwis uit Oud- dorp heeft echter een beter idee om een luchtige bol te verkrijgen. In het beslag geen melk maar water! is zijn advies.. Hij garan deert dat het oliebollenproduct, mits met water (en niet met melk) aangemaakt optimaal zal zijn. Probeert U even een bakseltje voor u er zich geheel aan over geeft! BLAUWTJE Een meisje heeft me afgewezen, maar nu zal ik haar op volgende feestjes weer ontmoeten. Moet ik dan thuisblijven, of haar tijdens zo'n bijeenkomst straal ne geren, of doen alsof er niets gebeurd is? Antwoord: Dat hangt van de omstan digheden af. Als het meisje normaal doet alsof er niets gebeurd is, kunt u rustig naar dergelijke bijeenkomsten toegaan. Bij feestjes is het beter, haar dan niet speciaal ten dans te vragen, omdat het haar in verlegenheid kan brengen. Maar u moet haar beslist niet opvallend negeren, want dat wordt voor alle partijen (ook voor gastheer en gast vrouw) erg pijnlijk. Hoe gewoner u bei den doet, hoe beter. Maakt het meisje zich echter vrolijk over u, of vertelt ze anderen over haar belevenis die derden niets aangaat, dan kunt u beter de wijs te partij kiezen en enige tijd haar ge zelschap mijden. Z-BORD Wat betekent in sommige landen een witte Z op blauw veld in ronde rode rand en wat een zwart doorgestreepte Z op rond wit verkeersbord? Antwoord: Dit is geen waarschuwing voor een zig-zag-bocht in de weg (want die borden zijn driehoekig als waar schuwingsteken uitgevoerd). Het eerste betekent het begin van een blauwe zo ne, waarin uitsluitend met goed afge stelde parkeerschijf mag worden ge parkeerd of stil gestaan, en de door gestreepte Z geeft aan, waar u het einde van die blauwe zone bereikt en weer vrij mag parkeren zonder schijf. Be doelde borden treft u aan in België, maar niet in ons land. AFGHAANSE JAS Mijn afghaanse jas stinkt. Wat is daar tegen te doen? Antwoord: Als het een nieuwe jas is: geregeld lang laten luchten. Als het kan in de buitenlucht, maar dan wel in de schaduw. Die muffe lucht behoort bij dit soort bont. Is het een gebruikte jas, dan moet u het kledingstuk eerst ter dege schoonmaken. U kunt dit doen met verwarmd droog zand. Dat wrijft u met een doekje op en tussen de haren. Door de warmte smelt er wat vet en dit trekt in het zand. Als u goed wrijft en het zand niet al te heet maakt, lijdt de jas er niet onder en zult u een flink deel van de vieze lucht kwijtraken. Na die schoonmaakbeurt de mantel niet uit- borstelen, maar voorzichtig het zand eruit kloppen en daarna de jas luchten. U krijgt de lucht natuurlijk niet ineens weg. GEWICHTENVERZAMELAARS Bestaat er ook een club voor verzame laars van diverse maten en gewichten en/of een tijdschrift over dat onder werp? Antwoord: In 197,3 is er vereniging van verzamelaars van maten en gewich ten opgericht. Deze organiseert bijeen komsten, waar de leden eikaars collec ties kunnen zien en voorwerpen kunnen ruUen. In het mededelingenblad worden interessante byzonderheden verteld. U kunt zich aanmelden als lid door stor ting van een jaar-contributie ad. 27,50 op girorekening 26 52 895 t.n.v. Ch. Va- lent, Aristotelesstraat 26 te Amsterdam, die desgewenst nadere inlichtingen ver schaft. ROMEINSE DUIZENDEN Ik heb wel geleerd Romeinse cijfers te lezen, maar ik sta nu voor raadselen. Wat betekent CCI en dan twee in spie- gelschrift staande letters C? En wat be tekenen vierkantjes om zo'n letter? Antwoord: Voor het getal duizend door een M w^erd aangeduid, gebruikten de Romeinen daar andere letters voor. Zij combineerden b.v. een hoofdletter C met een I en een in spiegelbeeld ge plaatste C. Deze werden tegen elkaar geschreven (of gebeiteld). Het getal 2000 werd geconstrueerd door het aan elkaar koppelen van achtereenvolgens CCI met nog eens twee in spiegelschrift gestelde (hoofd)letters C. Voor de drieduizend werd dat CCCI en dan drie omgedraaide Cs enz. Omdat dit allemaal zoveel plaats vergde is men later voor elke duizend de M. gaan gebruiken. MM 2000, MMM 3000. Tienduizend maakte men met een X 10) plus streep boven die letter en honderddui zend door een rechthoekige omraming. Twee I's in een vierkantje betekenden in die tijd 200.000, een V in een vier kant 500.000 en een X in zo'n kader werd een miljoen. GEGEVENS EMIGRANT Iemand is geëmigreerd zonder zijn schulden te betalen. Waar vind ik nu zijn personalia en het nieuwe adres? Antwoord: U kunt zich wenden tot het Centraal Bevolkingsregister aan de Herengracht 23 in Den Haag. Daar be vinden zich de per^soonskaarten van al le geëmigreerde Nederlanders en daar kunt u informeren naar de personalia en het laatst bekende adres. TITULATUUR Is het echt nodig om bij de adresse ring die overdreven aanschrijftitels te gebruiken als hoogwelgeboren en wel edelgestrenge heer? Antwoord: U kunt (gelukkig) volstaan met: De heerPrecies zoals wij een voudig schrijven: Mevrouw Want een vrouw met academische titel moest het meestentijds stellen zonder al die franje, welke bij de heren wel noodza kelijk werd geacht! Omdat wij in onze tijd niet meer zo hoog opzien tegen adellijke figuren, de meeste ministers niet meer met Excellentie willen wor den aangesproken en vnj boven een brief aan de koningin als aanhef „Me vrouw", mogen zetten, is er alles voor te zeggen om die hele verouderde titu latuur overboord te gooien. Maar u vraagt: is het nodig? En dan is het ant woord: het gaat er maar om, wie u wilt schrijven en wat u bereiken wiltUit een oogpunt van wellevendheid en/of takt en/of zakelijke redenen kan het soms aanbeveling verdienen, voor be paalde brieven w^èl die ouderwetse aan- schrijfvorm te gebruiken. LIFT AFSPREKEN Ik wil naar Italië. Hoe kom ik in kon- takt met iemsnd die me in zijn auto kan meenemen? Antwoord: U kunt zich voor dgl. rei zen opgeven bij de bekende „Lift-ser- vice", postbus 133, Diemen. Telefoon (020) 99 15 15. Onder de titel „De Levensgang" is enige tijd geleden de vierde bundel ge dichten van Marinus Nijsse verschenen. Eigenlijk zijn het twee bundels ineen, zoals de ondertitel aangeeft, n.l. „Woes tijn en Oase" en „Het wondere Leven". Hét is een uitgave van het Smytegelt- fonds te Middelburg en gedrukt bij Drukkerij Pieters te Groede. (Z. VI.). Bij beide instellingen kan de bundel besteld worden, alsook bij de Boekhandel, voor de luttele prijs van 9,90. „Woestijn en Oase". In de reeks „Woestijn en Oase" vin den we een 25-tal epische (verhalende) gedichten over de uittocht van de kin deren Israels uit Egypte en gedeelten van de doortrek door de woestijn. Be halve enkele uitzonderingen bestaat dit deel uit sonnetten; het is opvallend dat Nijsse zich daarbij bijzonder aan de Bij belse tekst houdt en zich geen „dichter lijke vrijheden" veroorlooft, d.w.z. af wijkingen, die we wel eens in christe lijke gedichten tegen komen. Hier wordt niet enkel een Schriftuurlijke weergave van de Bijbelverhalen gegeven; ze wor den ook „toepasselijk" overgebracht op de reis, die wij zelf door het leven ma ken. Of zijn wij niet op de woestijnreis? De dichter laat er telkens in doorklin ken, hoe God Zijn kinderen door de branding van het leven naar het eind doel leidt. „Het wondere Leven". De Middelburgse dichter heeft „Het wondere Leven" uitgebeeld in een kun stige sonnettenkrans. Eerst iets over het sonnet zelf. Een sonnet is een klinkdicht, meest in jambische maat, verdeeld in vier strophen, waarvan de eerste twee (elk vier regels: kwatrijnen) samen het oktaaf vormen; de laatste twee: (elk 3 regels: terzinen) het sextet. Voor deze dichtvorm die door de dichters van '80 opnieuw werd toegepast heeft Marinus Nijsse grote voorliefde; zij het dat hij er qua inhoud een heel andere versie aan geeft, een versie, gegrond op de H. Schrift. Een sonnet legt de dichter beperkingen op; hij moet in weinig woorden onderbrengen, wat hij wenst te zeggen. Het is dus doordachte poëzie, die soms van de lezer wel enige inspan ning vraagt, om de kern te vatten. Deze sonnettenkrans is een serie die met een Introductie van 8 coupletten begint, met als uitgangspunt De Levens bron en de Levensgang der mensen. Direct daarop volgt een Voorzang van vier sonnetten over de Schepper, die sa men een kwatrijn vormen en een Na- zang van drie sonnetten, een terzine over de Schepselen. De eigenlijke krans wordt gevormd door een groep van vijf tien sonnetten, waarin hetzelfde procédé in de eerste veertien wordt toegepast en het vijftiende bestaat uit de aanvangs regels van de eerste veertien, en in de zelfde volgorde. Deze dichtvorm is niet gemakkelijk en wordt maar zelden ge- Beste meisjes en jongens! Zoals ik vorige keer heb beloofd, zou ik nu de prijswinnaars bekend maken. Na het inzien van jullie brieven met de oplossingen, ben ik tot onderstaan lijs tje van prijswinnaars gekomen: Krijna van der Wende,Ouddorp Klazina de Vogel, Melissant Martien de Vogel, Melissant Connie van Groningen, Middelhamis Wie volgen de volgende maand? Zij, die geen werk inzenden, moeten er wel buiten vallen. Wie inzendt heeft een kans op een prijs. En nu het nieuwe raadsel. Het is NOVEMBERRAADSEL 3 1. Plaats in het noordwesten van Noord-Brabant waar een suiker fabriek is. 2. Hoofdstad van de provincie Drente. 3. Oud vestingstadje in het Gooiland. 4. Plaats op Zuid-Beveland met veel fruitteelt. 5. Wijk-bij-Duurstede heette in de tijd van de Noormannen 6. Hoofdstad van Nederland. 7. Plaats in Zuid-Holland met een grote opleidingsschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. 8. Plaats in Utrecht met sigaren fabrieken. 9. Bekende plaats in Noord-Brabant ten noorden van Breda. 10. Zwolle is de hoofdstad van de provincie 11. In welke stad is een Theologische School van de Ger. Gemeenten? 12. In welke plaats in Overijsel maakt men veel gebruik van bootjes? 13. De D.A.F.-fabriek kan men vinden bij de stad in Noord- Brabant. 14. De Landbouw Hogeschool staat in de plaats 15. Plaats bekend om de drukke bloe menveilingen. 16. In welke plaats in Groningen vindt men aardgas? 17. Een heel oude almanak heet -almanak. 18. Bekende plaats in het Westland. 19. In de Tweede Wereldoorlog is in ons land hard gevochten bij de Grebbeberg, maar ook bij de stad 20. De grootste eiermijn van Europa vinden we in de stad in Limburg. 21. Plaats in Noord-Holland bekend om de aardbeieij. 22. Hoe heet het vliegveld bij de stad Groningen? 23. Ten westen van Monnikendam ligt de plaats (ook „dam" op het eind). 24. Welke stad in Overijsel is bekend om de ontbijtkoek? De beginletters van deze woorden vor men een bekende dag in november, die in delen van ons land nu al is gehouden. Dit raadsel werd me toegezonden door Jannie Sinke uit Waarde. Vriendelijk bedankt, Jannie! BRIEFWISSELING Hedie den Boer, Herkingen. Niet ie dereen weet die datum, dus kan ik op niet zó veel berekend zijn. Eigenlijk moet je zoiets opschrijven, anders denk je er niet om. Ik hoop dat de derde van de volgende maand weer leuk zal zijn. Maar er gaat niets boven echt ijs. Als de winter zal zijn zoals de zomer is ge weest, dan kunnen we nog een strenge winter verwachten. We gaan er zacht- jesaan naar toe. Anne van Rossum, Melissant, Er is wel grote kans dat die leraar geen les meer zal geven, want zijn jaren zijn bijna om wat de school betreft. Als ko nijnen eenmaal ziek zijn, is er niet zo veel aan te doen. Het is dan een triest gezicht. Gaat het goed met de John Deere? En zal het zelf-kuilen nog luk ken? Dat zal nog uit moeten komen. Wilma Bechtum, Dirksland. Dat is een oude uitdrukking, die je moeder ge bruikte: „Zaken gaan vóór 't meisje". Het is een waar woord: eerst het huis werk en dan de raadsels. Ja, het was een hele drukte met de opening van de „Sa maritaan". In de krant heb ik er veel van gelezen en gezien. Kwamen er veel vragen over je onderwerp? En kon je die beantwoorden? Marina van Rossum, Melissant. Je hebt weer voor mooie tekeningen ge zorgd, Marina! Ga je graag op de vere niging? Weet je ook waar de vereniging naar genoemd is? Het zal voor Ruth een grote verandering zijn, nu ze weer in Izi op school gaat. Is het stoeltje van knijpers al klaar? Dat zal wel heel leuk zijn. Ik denk dat tante haar tas wel niet meer terug zal hebben, denk je ook niet? Rinus Guiljam, Krabbendijke. Ja, het leven wordt soms plotseling afgesneden, en je kan het je niet voorstellen, dat het met jezelf ook zo zal kunnen gebeu ren. Daar willen we niet zo aan geloven. Het is leuk werk in de fruitschuur, en daar is altijd wat te doen. En je wordt er nog voor beloond ook. Ik geloof dat de fruitoogst nogal meevalt, is 't niet? Peter van Rossum, Melissant, Fijn, dat de aardappelen er al uit zijn. Met de bieten hebben we nog wel even tijd, hoe wel het in deze maand onverwacht kan gaan vriezen. Wat heb jij duidelijk uit gelegd hoe suiker en stroop w^orden ge maakt! Jij bent vast wel eens in een suikerfabriek geweest, want anders zou je dat zo niet kunnen vertellen. Jaren geleden heb ik zo'n fabriek eens bezocht in Bergen op Zoom. Toen hadden ze nog niet zulke geweldige en fijne machines als nu, dat kun je wel begrijpen. Jannie Sinke, Waarde. Hier sta je voor de tweede keer. Ik heb je raadsel al spoedig een plaats gegeven, maar dat moest vanwege de tijd. In de volgende maand kan het niet meer, want dan klopt het niet. Je hebt de oplossingen keurig gemaakt, Jannie! Ik kan merken dat je alles met genoegen doet. Voor jou zouden de raadsels wel een beetje ge makkelijk worden, hè? Ja, ik heb ook veel jongere kinderen er bij. Lenie Lodder, Sommelsdijk. Er zullen niet veel mensen in jullie dorp zijn, die de prinses niet hebben gezien. Of het moeten ouden van dagen en zieken zijn. De herfstvakantie is wel naar je zin ge weest, merk ik. Jij zal je niet gauw ver velen, ook niet als de avonden zo lang gaan worden. Je noemt een heleboel dingen op: lezen, borduren, raadsels maken. En dan komt er nog orgelles bij en de meisjesvereniging. Alles bij el kaar is het een druk leventje. Gerard van Rossum, Melissan't. Over het algemeen gaat het met de veestapel goed. Voor honderd procent is het nooit; dat weten we wel. Er zijn en blijven al tijd dingen, die minder naar onze zin zijn. Zieke konijnen is nooit best. Ik ver moed dat er al enkele bezweken zullen zijn. De pauw zal nu wel mooi worden met een nieuw verenpak! Maar zijn on welluidend geschreeuw kan hij niet mooier maken. En dan ja, poesjes proberen te nemen wat ze maar krijgen kunnen, al is het worst van de tafel. Daar zijn het dieren voor. En de hond kan ook niet altijd proper zijn, want hij zit overal in, en dan kijkt hij niet naar een beetje modder. Zo gaat het nu een maal. Bert Boshoven, Spijkenisse. Ik merk dat de kar nog in goede conditie is. Ja, er zijn nu zelfs koplampen aan, maar ik vrees dat het lampen zijn, die geen licht geven. Maar toch lijkt het dan heel wat. In de oude kranten blijft het ook geregeld druk. Bij het rijden met de kar en het sjouwen met de kranten blijft de school geregeld maar roepen. Dan kun je ergens begrijpen dat de school een spelbreker is. Maar toch kun je de school niet uitschakelen; de school is en blijft van grote waarde. Marian Vroegindewey, Middelharnis. Fijn, dat jullie papa weer goed hebben geholpen. Fijn ook, dat het biggetje het zo goed doet. Leuk, hè, om er zelf voor te zorgen! Hoe is het op zes november gegaan? Met de zondagsschool loopt het voor jou naar het laatste, merk ik. Gert Boshoven, Spijkenisse. Van jou heb ik nog nooit zo'n lange brief ontvan gen, Gert! Je had ook veel te vertellen: een meerdaagse schoolreis naar Fries land! Wie zou daar over kunnen zwij gen! Het uitzien naar dat uitstapje is al prachtig, dus wat zal de reis zelf niet zijn! Ik ben heel benieuwd hoe alles is verlopen. Ik denk dat je heel wat te vertellen zal hebben, meer dan er in een brief zal kunnen. Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. In het kort heb je alles zo'n beetje be schreven: de jaardag van oma, tante An ja met oom Jan en de kinderen, en dan over zwemmen en gymmen. Nou van die laatste twee dingen krijg je een goede portie; daar mankeert het niet aan. Hoe is het op de wedstrijd gegaan, je eerste wedstrijd? Was je zenuwach tig? Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO. bruikt. Marinus Nijsse ontplooit zich hier als een waar kunstenaar. Het lijkt allemaal een beetje ingewik keld, maar wij meenden deze korte uit eenzetting toch te moeten geven, om de lezer de schone vorm, waarin de dichter „Het wondere Leven" heeft getekend, te beter te doen begrijpen. In ieder sonnet komt tot uiting, dat God de oorzaak is van alle leven. Op ontroerende wijze te kent hij dit b.v. in het sonnet „De Moe der", wat we hieronder citeren: Mijn moeder voelde plots de klop van 't leven toen 't kleine hart voor 't eerst begon te slaan. Zij wist: het wondere aan mij gegeven, zo ongezien gegroeid, vangt 't leven aan. Zo vreemd verrast door 't onverwachte leven, dat voortaan zachtjes door haar schoot zou gaan, werd zij door rusteloze drang gedreven te waken voor het dubbele bestaan Zij beidde blij het uur van 't openbloeien als uit gezwollen klop de bloem naar 't licht. Zij zong bij 't werk, haar vrucht moest stil volgroeien. Van dag tot dag verborgen voor 't gezicht. Al mocht de dracht haar lichaam ook vermoeien. Zij achtte 't niet, het was haar moederplicht. Wat een diepe eerbied spreekt hier uit, voor het door God geschonken le ven! Wat is het aktueel in deze tijd van vrijheid voor abortus provocatus! Marinus Nijsse heeft behalve zijn dichtbundels ook enige boeken op zijn naam staan; hij verzorgt ook de uitga ven van het Smytegeltfonds, wa&rvoor hij belangeloos de predikaties van oude schrijvers in gangbaar Nederlands over zet. Als tegenprestatie heeft de uitge verij Pieters te Groede deze keurig ver zorgde bundel uitgegeven. Zoals bekend mag worden geacht is de dichter vaste medewerker van ons 'blad; onder de naam „Oom Ko" verzorgt hij sinds het bestaan van Eilanden-nieuws de Kin derrubriek. Abstracte tekening van de omslag. De omslag van de bundel is ontwor pen door Mies van der Hart, (mevr. P. Janse) 'te Middelburg. Het is een ab stracte tekening die enige uitleg be hoeft. De levensgang door de woestijn wordt door voetstappen afgebeeld. Het is een kronkelende weg die gegaan (Wordt; de voetstappen verdwijnen soms wel eens in de donkerte, maar voeren door een ombuiging toch tot het be stemde einde. Bovenaan verlicht de vuur en wolkkolom het pad; de woestijnrei zigers worden beschenen door de goe dertierenheid Gods. Mooier en zinvoller kan het niet afgebeeld worden. Met deze bundel heeft Marinus Nijsse aan ons Nederlandse volk een grote dienst bewezen. Laat men er op de chris telijke middelbare scholen ook maar eens kennis van nemen! Christelijke dichters, die naar de diepte weten door te stoten, zijn er in ons land niet zoveel. Hier wordt poëzie gebracht van hoge adel! Wij wensen deze vierde gedichten bundel dan ook in veler handen. D. Th. d. W. PROGRAMMA INTERMEZZO Zaterdag speelt Intermezzo thuiswed strijden in de sporthal. Er staan ver schillende interessante duels op het programma. Belangrijkste wedstrijd is die tussen de beide koplopers van de Ie klasse he ren Passage/VCJ uit Schiedam en Inter mezzo. Beide ploegen hebben 13 punten uit 7 wedstrijden. Aanvang 16.15 uur. Ook vindt de derby tussen Sparta/VCG en Intermezzo 2 plaats, aanvang 14.45 uur. Het voUedige programma luidt: Minivolleybal 11.00-12.30 uur Intermezzo - DDL 11.00 Jongens adsp. A Sparta/VCG 12.30 Jongens adsp. C Vovero 12.30 Jongens adsp. B Data C-D 12.30 Meisjes adsp. Hobby S-K 12.30 Jongens jun. B Sparta - VCG 13.30 Dames 2 Vovero 13.30 Meisjes jun. B Sparta - VCG 2 13.30 Jongens jun. A Smit - SS 14.45 Dames 3 Sparta - VCG 14.45 Heren 2 Spart - VCG 14.45 Heren 4 Hoeksewaard 15.00 Dames 1 Ardito 16.15 Heren 1 Passage - VCJ 16.15 Heren 3 Hoeksewaard 2 16.15 Heren 5 Sparta - VCG 3 17.00 Heren 6 Sparta - VCG 2 Uitslagen maandag 15 november Afdeling 1 J. van Hoorn B. Vis 11 J. Smalheer H. Groenendijk O2 J. Lodder A. Knape 11 M. van Lente J. Dekker 0—2 Afdeling 2: C. Polder A. v. d. Sluijs 1—1 J. van Es J. Polder 2O I. Koese F. Noordijk 11 H. Verolme A. Krijgsman 11 Afdeling 3: G. Knöps N. Quispel 2-0 H. Noordijk T. van Brussel 2—0 G. V. d. Sluijs J. v. Mierloo 2-0 A. van Gulik C. Spee 0—2 Afdeling 4: M. Klink H. Erenstein 2-0 H. Schellevis L. v. Erkel 2-0 M. Bréeman J. v. d. Kooij 11 A. V. d. Valk G. Koese 0—2 Standen bijgewerkt t.m. maandag 15 november 1976: Afdeling 1: 1. H. Groenendijk 2. KI. Vis 3. J. Dekker 4. B. Vis 5. A. Verolme 6. J. Smalheer 7. A. ICnape 8. J. van Hoorn 9. M. van Lente 10. J. Lodder Afdeling 2: 1. J. van Es 2. C. Polder 3. H. Verolme 4. C. Zoon 5. A. Krijgsman 6. F. Noordijk 7. A. V. d. Sluijs 8. I. Koese 9. J. Polder Afdeling 3: 1. T. van Brussel 2. G. V. d. Sluijs 3. C. Spee 4. H. Noordijk 5. N. Quispel 6. I. Mackloet 7. A. van Gulik 8. G. Knöps J. van Mierloo 9. Afdeling 4: 1. G. Koese 2. H. Vergunst 3. M. Klink 4. H. Schellevis 5. J. Verbiest ■6. A. v. d. Valk 7. M. Breeman 8. P. van Nimwegen 9. L. van Erkel 10. J. V. d. Kooij 11. H. Erenstein 10—15 9—14 8—10 9—9 7—7 '8-7 8—6 9—6 9—6' 9—6 7—9 8—9 9—9 7—8 8—8 8-^8 7—7 7—6 7—4 8—11 9—11 9-11 8—10 8—9 6—8 8—6 7—5 9—1 9—13 9—13 10—13 9—12 9—11 9—9 9—8 4—4 8—4 8—2- 6—1 NIEUWERKERK Ouderavond Christelijke School Dezer dagen werd in „Ons Dorpshuis" te N'kerk de jaarlijkse ouderavond ge houden van de Chr. School onder voorz. schap van dhr. J. Folmer. Na het zingen van Ps. 77 7, het lezen van Ps. 103, ging deze voor in gebed. Daarna las de- se- kretaresse Mevr. Flikweert-Flikweert, zowel de notulen als het jaarverslag. De penningmeesteresse Mevr. Koetsier deed het financieel verslag. In de vacature ontstaan door het overlijden van be stuurslid J. Flikweert, werd gekozen de heer van der Welle, Schoolstraat en herkozen de penningmeesteresse. Dhr. Dankers, leraar aan de Driestar te Gouda hield een inleiding over „De onderwijsvernieuwing in deze tijd. Spr. stond uitvoerig stil bij de vele verande ringen welke zich in de naoorlogse tijd voor deden en nog doen. Alles is in be weging. De Kerk, de politiek, de cul tuur, het maatschappelijk leven, alles, zelfs het gezin is zo anders. Leven we naar het einde of naar een nieuw begin? We weten helaas ook maar al te goed, dat ook het principiële vaak duister is bij de mens van vandaag. Ook in het onderwijs dreigen de gro te gevaren van deze tijd door. Waar hoort men nog. Er staat geschreven - of er is geschied? Laten we waakzaam zijn, aldus spr.. Veel wijsheid is nodig, begeer deze van God! De voorz. v.h. schoolbestuur eindigde deze avond met het laten zingen van Ps. 89 7 en gebed. Deze vergadering van de oudercommissie mag zeer ge slaagd heten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8