Schiesser Diiffc W.M.Z. verhoogt per jan. haar tarieven I Politie-adjudant A. flrendse gaat per 30 nov. met pensioen DE ZAAK MENTEN M^' c 'H^^ School wordt geopend Medische diensten 49e jaargang Vrijdag 19 november 1976 No. 4541 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachifnt tweemaal per weekdinsdag- en orijdagaoond bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zaadpad Middelharnis Kleisteegebied in beheer bij Stichting bij Zuidhollandse Landschap /-•c^e/i^cuó Ruimteiijice ontwik kelingen op Zuid-Hollandse eilanden BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 Chaos op Hellegatsplein Llnks-af wordt weer mogelijk Tentoonstelling edelstenen en en mineralen in Mlddelharnis Uw huis verkopen TAMBOER OUDE TONGE Verkoping werd succes POSTBÖX 8 MHKDELHAKNIS 'BaCtBxüe en advertenties: Kantooir lianigewieg 13, SommtfUactiik TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Baibo Middiellhamiis oo< 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7.50 PER KWARTAAL. ADVJfiKTJiJNTlKfRUS 27 cent per mm. Bij oaatract specdaal taiieiti Plotseling ontwikkelt zich in ons land een nieuwe affaire. Nog maar nauwe lijks hebben we de Lockheedaffaire met al haar teleurstellingen verwerkt of de zaak Menten gaat ons bezig houden. Ze heeft een extra kleur gekregen door het plotselinge verdwijnen van het echt paar. Verdwijnen 'waarbij nu reeds het vermoeden wordt geuit, dat Menten ge waarschuwd is geworden voor wat hem té wachten stond. Reeds eerder was Menten in het nieuws. Daarbij kwam zijn rol ter spra ke die hij in de laatste wereldoorlog in Polen zou hebben gevoerd. Op allerlei onoorbare manieren zou hij zich hebben verrijkt ten koste van door de Duitsers omgebrachte Joden. Zijn rechtzaak hield de gemoederen in de jaren 1948 en 1949 volop bezig. Het gehele proces hep eigenlijk op weinig uit. Het Hof van Cassatie achtte slechts bewezen dat Menten als tolk voor de SD was opge treden. Menten kwam dit voorjaar weer in het nieuws toen het weekblad „Accent" een veiling signaleerde waarop kunst werken uit het bezit van Menten zou den worden geveild. Door deze publica tie gealarmeerd kwam Menten's aankla ger de Israëlische hoofdredacteur van het grote Joodse dagblad Ha'arev in- ak- tie. Deze Chaiv Kanaan beschuldigde Menten eirvan verantwoordelijk te zijn voor het doden van minstens 120 Poolse Joden in het toenmalige Poolse Lem- berg. Een beschuldiging die hij reeds eerder had geuit. Het dossier Menten was in 1950 nog maar nauwelijks geslo ten of dezelfde Kanaan meldde zich. De Poolse commissie van onderzoek van misdaden van het Hitlerregiem deelde mede, dat er bewijzen waren overhan digd, die deze bewering zouden staven. Poolse getuigen van ontvreemding van kunstvoorwerpen en het deelnemen aan executies werden door deze commissie met name genoemd. Dan begint de duisternis over Menten te vallen. Ondanks de met bewijzen ge staafde beschuldigingen gaat het Open baar Ministerie niet tot aktie over. Het laat de zaak voor wat zij is. Een verte genwoordiger van de Nederlandse am bassade in Tel Aviv zou tegen Kanaan zeggen: „Nederland is Menten moe". Het gebruikte argument was echter meer een uitvlucht, dan dat het hout sneed. Daarvoor waren de aangevoerde bewij zen te veel en te duidelijk. Ze vroegen als het ware om een heropening van de zaak Menten. Nooit is recht duidelijk geworden waarom de toenmalige R.K. minister van Justitie van Maarseveen hiertoe geen opdracht heeft gegeven. De hoofdverdediger van Menten was de toenmalige R.K. Tweede Kamer-voor zitter mr. L. G. Kortenhorst. De hernieuwde aandacht van de Jus titie heeft vandaag dan ook twee kan ten. In de eerste plaats het onderzoek naar de met zoveel stelUgheid gepo neerde beschuldigingen, maar ook naar de redenen waarom Menten zo lange tijd met rust gelaten werd. Wat oorspronkelijk slechts een her nieuwde belangstelling was voor het oorlogsverleden van Menten is zodoende uitgegroeid tot een zaak met een poli tiek aspect. Die vooral kans maakt de verkiezingskoorts wat aan te wakkeren. Toch zouden we dat betreuren. Het gevaar dreigt daarbij namelijk dat de zaak zelf zich daardoor wat aan de openbaarheid gaat onttrekken. Daar zijn de beschuldigingen tegen Menten ech ter te ernstig voor. Een slecht voorteken voor een goede aanpak van de zaak Menten is het feit, dat hij de gelegenheid heeft gehad, nu de wolken zich weer boven hem gaan samenpakken, te vluchten. Het kabinet den Uyl stelt prijs op een goede open heid en openbaarheid. Niet altijd zijn we dat met hen eens. Ze is echter hier op zijn plaats. Op die openheid en open baarheid er ook zal komen, wachten we maar af. _25S!SKSSvS5Ss55SSSSS®S!SvRSSSS:S3^ VOOB MOOIERE OtTDDORP: De W.M.Z. raad heeft goedkeuring ver leend tot uitgifte in erfpacht a. d. Stich ting Zuidholland Landschap v. het Klei steegebied, bij Ouddorp. Het betreft een beheersovereenkomst geldend voor een periode van 25 jaar eindigend op 31 de cember 2002. Het erfpachtscanon is voor de grond symbolisch op 1,gesteld omdat de grond voor de waterwinning eigendom van WMZ moet blijven. Voor de opstallen is de canon gesteld op 1.000,per jaar. De vorm van erfpacht uitgifte is gekozen omdat de Stichting de op de Kleistee aanwezige boerderij wil restaureren en exploiteren als be zoekerscentrum en de daarvoor beno digde gelden alleen kan aantrekken als zij beschikt over een zakelijk recht. MIDDELHARNIS Vorming streekcommissies voor de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee Er gaan wat treinen vandaag de dag Het is al weer enkele jaren geleden dat de N.S. deze slagzin hanteerde om het openbaar vervoer te stimuleren. Het gold toen al niet voor de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee, en het geldt nog- niet. De streekbevolking is aangewezen op bussen, die rijden vol gens een dlensfregeling die nogal eens te wensen overlaat. Dit is zomaar een van de punten die voor veel bewoners van de Zuid-Hol landse eilanden een probleem vormen wanneer het de ontwikkeling van de streek betreft. Er zijn er meer, zoals de snelle groei van kleine dorpen, Mijnsheerenland, Oude Tonge om 'er twee te noemen; de recreatie rond de (3^revelingen en alle verkeersdrukte die dat in het weekend met zich meebrengt: de positie van de landbouw, waarbij bijv. ruilverkaveling en landschappelijk schoon weleens met elkaar blijken te botsen enz. Voor veel van deze onderwerpen draagt het provinciaal bestuur een stuk verantwoordelijkheid. Te denken valt aan het woningbouwbeleid, het wegen stelsel, recreatieve ontwikkeling. De provincie geeft haar beleid vorm d.m.v. nota's, plannen en vooral streekplannen. Voor Zuid-Holland Zuid is in 1972 een streekplan vastgesteld. Hierin wordt in algemene bewoordingen aangegeven hoe de ontwikkeling van dit gebied zou moeten verlopen. Maar het is de vreiag of de ontwikke ling inderdaad gaat zoals de provincie wil, en bovendien, wat vinden de be woners er eigenlijk van? Moet er hoog nodig ingegrepen worden of zijn er en kele beperkte knelpunten? Vast staat dat men er een mening op na houdt, of die nu voor of tegen het provinciaal be leid uitvalt. Streekcommissies. Omdat het provinciaal bestuur hier van op de hoogte moet zijn worden voor de Hoeksche Waard en Goeree Over flakkee, in navolging van andere regio's in Zuid-Holland, streekcommissies in gesteld. Een streekcommissie is een groep van 20 personen uit het be treffende gebied die tot taak heeft de meningen van de bevolking te vertol ken, met name op het terrein van de' ruimtelijke ordening. Hiertoe moet een streekcommissie de meningsvorming stimuleren, bijv. door het instellen van werkgroepen, bestaande uit belangstel lende burgers. Een streekcommissie is dus een gesprekskader tussen de streek bevolking en het provinciaal bestuur en vormt het organisatiekader voor de in- Spraak op het terrein van de ruimtelijke ordening. Ieder die interesse heeft en wil mee praten over de ruimtelgke ontwikkeling van zqn streek kan zich aanmelden voor de streekcommissie of voor evt. in te stellen werkgroepen. Men kan dit doen door een berichtje te sturen aan de Pro vinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening, Antwoordnummer 100, Den Haag, tel. (070) 264111 tst. 2800. DEN BOMMEL N.C.V.B.: REIS NAAR JAPAN De N.C.V.B. is voornemens D.V. 25 nov. te vergaderen inhet Herv. Ver. gebouw. Voor deze avond is Ir J. v. d. Hil uitge nodigd een lezing te houden over zijn reis naar Japan. Hij zal daarbij een mooie serie dia's vertonen. Aanvang half acht, belangstellenden zijn hartelijk welkom. Per 1 januari 1977 zullen de water- geldtarieven van de N.V. Watermaat schappij ZUID-WEST-NEDERLAND (WMZ) worden verhoogd. „Deze jaar lijkse tariefsverhoging, welke reeds en kele jaren geleden in het vooruitzicht is gesteld gezien de noodzaak voor het be drijf kostendekkend te werken, is een gevolg van de geldontwaarding, de stij ging van de pryzen en de omvang van de investeringen", aldus het uitgegeven bulletin. Voor het gehele verzorgingsgebied is de gemiddelde stijging van de tarieven voor het kleinverbruik 12''/o (tegen 12,l°/o in 1976) en voor het grootverbruik zon der vaste kontrakten 12,3»/o (in 1976: 14,l»/o). Dit betekent dat een gezin met een jaarlijks verbruik van 100 m^ water zal betalen 169,80 (tegen 151,— in 1976) en rnet een jaarlijks verbruik van 150 m3 222,30 (tegen 196,50 in 1976). De investeringen die nodig zijn om ook in de toekomst de drinkwatervoor ziening veilig te stellen nu de huidige produktiekapaciteit, zoals deze zomer is gebleken, nog maar net toereikend is om aan de grote vraag op piekdagen te voldoen, hebben met name betrekking op vier grote projekten. Dit zijn: de aanleg van een leiding, voor de aanvoer van Biesboschwater. Dit wa ter is bestemd voor de industrie. Nu gebruiken de fabrieken tot drinkwa ter gezuiverd grondwater afkomstig uit Noord-Brabant. Wanneer de Bies- bosch-leiding in gebruik genomen wordt, komt dat grondwater ter be schikking van de bevolking op Wal cheren de Bevelanden en Zeeuwsch- Vlaanderen. Met andere woorden: de aanleg van de Biesboschleiding is langs een omweg ook van belang voor het huishoudelijk verbruik; de aanleg van een transportleiding, waarmee Haringvlietwater naar de duinen bij Haamstede zal worden gebracht voor infiltratie. Uit milieuoverwegingen moet de win ning uit de duinen teruggebracht worden tot 1,1 miljoen m-*. Vandaag de dag is het verbruik en dus ook de winning veel hoger, namelijk zo rond 2 miljoen m^ per jaar. Al het water dat meer nodig is dan die 1,1 miljoen m^ moet geïnfiltreerd worden. Van daar de noodzaak water uit het Ha ringvliet aan te voeren en de bouw van een geheel nieuw pompstation met op dit andere soort water aan gepaste zuiveringsinstallaties; de verbouwing en aanpassing van het pompstation Ouddorp. Daar wordt reeds Haringvlietwater geïnfiltreerd omdat de beschikbare hoeveelheid zoet water in de duinen niet aan de gestegen behoeften kan voldoen; de bouw van het ranamewerk Stel- leweg. Met dit gemaal zal opper vlaktewater afkomstig uit België in de Braakmanbekkens kunnen wor den gepompt. 4 INGEZONDEN: Geachte Redactie, Naar aanleiding van het vreselijke on geluk dat heeft plaats gehad op het Hel legatsplein en waarbij twee mensenle vens waren te betreuren, zou ik toch gaarne enkele opmerkingen hierover in uw blad willen plaatsen. Het is niet mijn bedoeling om een schuldige aan te wijzen, maar wel om de situatie ter plaatse eens grondig on der de loup te nemen. Wat al maanden te vrezen was is gebeurd. Dagelijks heen en weer rijdend van Flakkee naar Rotterdam moeten we eer lijk zeggen nog nooit zo'n puinhoop te hebben meegemaakt als daar op het Hellegatsplein de laatste maanden het geval is geweest! Want door het onophoudelijk verleg gen van rijbanen, verplaatsen van bor den en schrikhekken, het uitwissen van strepen en veranderen van pijlen was het bijna dagelijks een komplete chaos. En daarom verwondert het mij hele maal niet dat de bestuurster van de personenauto waarmee het ongeluk is gebeurd op deze plaats linksaf geslagen is, daar er toch geen verbodsbord aan wezig was. Maar nogmaals, we wUlen niemand verantwoordelijk stellen voor hetgeen is gebeurd, maar wel wUlen we vaststellen dat het eenonhoudbare toe stand (geweest) is. Met dank voor de plaatsing. Chauffeur van een pendelbusje (D. te Nieuwe Tonge). HELLEGATSPLEIN: De situatie op het Hellegatsplein zal binnenkort weer veranderen. De links af baan die nu nog geblokkeerd is zal dan worden opengesteld zodat men van daar (komend uit de richting Rotter dam) weer de paralelweg naar Oolt- gensplaat zal kunnen bereiken. Er is, om dat te bereiken een licht-installatie in bestelling. Wanneer dan de links-af baan groen krijgt zullen alle andere verkeersrichtingen rood hebben zodat er voor het linksafslaand verkeer een zgn. „conflect-vrije" afslag zal bestaan. De realisering daarvan is op vrij korte ter mijn te verwachten. Ook komt er volgende week een Vei ligheidsinspecteur van R.W.S. die mede zal bekijken of de -suggestie een vang rail rondom de middenberm te plaatsen (gedaan in ons blad van dinsdag) kan worden uitgevoerd. Er is t)ok R.W.S. veel" aan gelegen de kruising zo veilig mogelijk te maken. Momenteel gebeuren er ook van de zijde van het publiek nog ontoelaat bare zaken. Zo komt het herhaaldelijk voor dat automobilisten komend vanaf Flakkee en gaand richting Brabant door In Middelhamis zal voor het eerst een tentoonstelling van edelstenen en mineralen worden gehouden. De expo sant, dhr. V. d. Endt uit Wageningen heeft daartoe besloten omdat hem ge bleken is dat ook on Flakkee flink wat belangstelling bestaat voor het verza melen van allerlei gesteenten. Hij kan de geïnteresseerden ook helpen en voor lichten over de herkomst van de stenen en de bewerkingsmethoden die moge lijk zijn. De tentoonstelling wordt gehouden zaterdag 27 november, van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags in hotel „Zaaijer" aan de Kon. Julianaweg. Daar zijn de al goed ingewijde ver zamelaars welkom maar zeker ook zij die pas hun eerste stappen op het ver zamelaarspad hebben gezet, want er kan heel veel bekeken en geleerd worden. Stenen en mineralen zijn er o.a. uit Bra zilië, Zuid-Afrika, Madagascar, Mexico en tal van andere landen waaronder Rusland. Wie zelf een of meerdere ste nen in zijn bezit heeft waarvan de her komst onbekend is dan mag die naar de tentoonstelling meegenomen worden waar dhr. v. d. Endt zal trachten de steen te determineren. OUDE TONGE A.s. woensdag zal de nieuwe geïnte greerde kleuter-basisschool worden ge opend. Burg. V. d. Harst zal om 3 uur de openingshandeUng verrichten. De school is gebouwd aan de ds. van Ha lenstraat. de berm naar de paralelweg rijden. Hun rechtsaf licht staat dan n.l. rood terwijl voor de paralelweg het licht groen staat. Terwille van de luttele seconden die daarmee te winnen zijn schiet men door de berm. Een veel voorkomende fout is ook dat het verkeer uit Brabant rich ting Rotterdam (wanneer dat op de Vol- kerakdam per abuis richting Zierikzee) op het kruispunt niet de voor hen be stemde rijstroken neemt maar die rechts laat liggen om de volgende gelegenheid te nemen. Zij komen dan terecht op de stroken die het verkeer vanuit Rotter dam richting Flakkee voeren en vormen aldus levensgevaarlijke tegenliggers. Alle waakzaamheid blijft daar dan ook geboden. I.' Adjudant A. Arendse van de groep Oude Tonge van de Rijkspolitie „voelt" de datum 30 november snel maar onaf wendbaar naderbij komen. Op die dag vindt n.l. een ommekeer in zijn leven plaats, het politieuniform gaat die dag voorgoed in de kast Dhr. Arendse ziet er wel een tikkeltje tegenop zó uit het drukke politie-leven te moeten stap pen om voortaan als ambteloos burger door het leven te moeten gaan. De aktieve dagen die hem nog resten worden gevuld met het bezoeken van nog enkele bijeenkomsten, het afhande len van nog wat lopende zaken en, op de 30e een officieel afscheid in de raad zaal van het gemeentehuis te Ooltgens- plaat. Dan zal de Adjudant de dank van de Oostflakkeese gemeenschap worden vertolkt door burg. W. M. v. d. Harst. Sinds juni 1967 is dhr. Arendse com mandant van de Groep Oude Tonge. Hij kwam in Oostflakkee toen de gemeente al her-ingedeeld was en langs Oude- Tonge een drukke Provinciale weg was gelegd die de politie al handen vol werk heeft bezorgd. Adjudant Arendse is Zeeuw van ge- Adj. Arendse geeft de admini-st'-atrice informatie door. boorte. In Oost Souburg groeide hij op om na zijn schooljaren in 1940 in Oir- schot bij de Marechaussee in dienst te treden. Door de oorlog kwam hij bij de Rijkspolitie en hij stond achtereenvol gens in Vlissingen, Hulst, 's Heer- Arendskerke, Kapelle-Biezelinge, Groe- de, in 1958 gevolgd door Breskens van waar hij in oktober 1967 naar Flakkee kwam. In al die plaatsen heeft dhr. Arendse een veelheid van ervaringen opgedaan en Oude Tonge is daarvan zeker niet de minste geweest. Over de opvolging van Adj. Arendse is nog niets bekend. Het is waarschijn lijk dat de groep Oude Tonge aan de groep Middelhamis zal worden toege voegd. De nu 60 jarige adjudant blijft in Oude Tonge wonen omdat hij er z'n stekje gevonden heeft. De Oude Tonge naren zijn de adjudant goed genegen en hij hoopt nog tal van jaren in hun mid den te zijn! HERKINGEN J.l. vrijdag 12 november werd door de Zendingskrans van de Geref. Gemeente de jaarlijkse Verkoopdag gehouden, in het Verenigingsgebouw „Ons Huis". Dank zij de pas tot stand gekomen verbouwing was een heel wat betere verkoopruimte beschikbaar en kwamen ook de ten verkoop aangeboden artike len beter tot hun recht. Alles kon over zichtelijker worden uitgestald. Zoals gebruikelijk op deze verkoping, was het ook nu weer een „Massamarkt" in het klein. Er was een zo grote ver scheidenheid van artikelen aanwezig, dat we ons niet wagen aan een opsom ming hiervan. Reeds voor de openingstijd stonden er velen te wachten om hun geld in de gelijke spullen om te zetten. Ook de, een dag tevoren gehouden oliebollendag, was een sukses geworden, gezien Gezien de het vorig jaar opge dane ervaring was de oliebollenbakkerij wat grootser opgezet, maar ondanks dat kwam men weer oliebollen tekort. Voor de verkoopdag schoot er geen oliebol meer over. De kwaliteit was er dan ook naar. Het resultaat was dan ook weer boven verwachting. Wat niemand had ver wacht gebeurde. De opbrengst was weer hoger dan vorig jaar nJ. 11.512,76 netto. Het is dan ook de hartewens van deze vereniging om allen die aan het slagen van deze dag hun bijdrage hebben ge leverd, hartelijk dank te zeggen. Zowel de inrichters van de verkoopruimte, als de kopers uit het eigen dorp, maar ook allen van buiten de dorpsgemeenschap, en hen die van verre kwamen om dit bij te wonen en ook wat achterlieten. De opbrengst is zoals bekend ten bate van de Zending der Gereformeerde Ge meenten. Van zaterdag 20 november tot maandag 22 november 1976. ARTSEN Middelhamis - Sommelsdiijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, Sommelsdijk, tel. 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 uur tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter B. Elvé, Dirksland, tel. (01877) 1262. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. (01879) 1207 Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. de Jager, Nieuwe Tonge, tel. (01875) 301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Janssen, Den Bommel, tel. (01871) 306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts van Overbeeke, Dirksland, tel. 1457 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dokter Tjebbes, telef. (01870) 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Pais, tel. (01878) 1321. Dirksland - Herkingen - Melissant: I Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst Zr. v. d. Nieuwendijk, tel. (01870) 2883. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. Me lissant, Nieuwe Tonge, tel. (01875) 390 b.g.g. (01876) 321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Vrij, tel. (01871) 543.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1