Een brokje flakkeese geschiedenis Verhoging Reinigings recht gematigd Nieuvirs De Beaujolais-oogst belooft veel lekkers Boeken- nieuws Volleybal in Prof. dr. L. de Jong Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog (Deel 7) Bemesting van vruchtbomen en heesters uit de kerken Nieuws uit Zeeland Beestenspul, nieuw blad voor dierenvrienden ,,Groene Vingers'' met vier uitgebreid Goed idee Bontmantels De Bontkoning ALLES OVER HUIZEN BEMIDDELING RECHTSTREEKSE VERKOOP INKUIL if FINANCIERING RODELKO B.V. VEERE - 01181 - 555 's avonds 01870 - 4534 POSTDUIVENVERENIGING DE TREKVOGELS TE OUDDORP KAMPIOENSCHAPPEN 1976 Raad Middelhamis: Serie Bladz. 2 JBILANSEN-NJBUWS" Dinsdag 16 november 197G. Er is een onverwacht grote belang stelling gekomen voor het grote stan daardwerk van Prof. dr. L. de Jong over de gebeurtenissen in de Tweede we reldoorlog. Vele Nederlanders hadden zich niet geïnteresseerd in de gebeurte nissen van de jaren 1940-1945; wie durfde te spreken over verzet kreeg vaak een vinnig commentaar, dat hij zijn mond diende te houden om uit die tijd iets te verhalen. Ik meen gelezen te hebben, dat de op laag van dit deel zo tegen de 60.000 exemplaren is. En dat voor een boek deel, dat uit twee grote boeken bestaat, te zamen 1338 pag. druk. Dit deel be handelt de geschiedenis van de jaren 1943 tot aan de invasie 1944. Mensen van boven de 60, die de tijd meegemaakt hebben -van de bezetting, zullen versteld staan over de geweldige activiteit die er was van de illegaliteit die in het verborgene werkte om joden en onder duikers te helpen en de grote geldbe dragen die door banken, rijke particu lieren enz. enz. gestort werden om deze mensen aan voedsel te helpen. Zij zullen met verbazing lezen, dat Mussert getracht heeft dat Nederland niet ingeUjfd zou worden bij het Duitse rijk, maar alleen een Nederland wilde, politiek gevormd naar de economische ideeën van het Nationaal Socialisme. Dat hij niet tegen de stromingen op kon. Men kan lezen, hoe de burgemeesters en andere Nederlandse ambtsdragers telkens en telkens weer overhoop lagen, met de duitsers om de bevolking te vrij waren voor maatregelen, die de Duitse bezetting nam, in strijd met de interna tionale bepalingen over de rechten van de bezette landen. Men vindt er de krijgsgeschiedenis van dje jaren in terug, de Duitse neder lagen in Rusland. Maar vooral is natuurlijk voor ons belangrijk, wat er in Nederland ge schiedde. Voor ons. op Flakkee was dat in die jaren, de onderwaterzetting van deze groep eilanden onder Rotterdam. Toen de oorlog voorbij was, werd ge vraagd aan porticulieren om zoveel mo gelijk gebeurtenissen op te schrijven en deze gegevens door te geven aan het Kijks-instituut voor oorlogsdocumen tatie. Dhr. Boomsma had in die jaren zo ongeveer 200 foto's ülegaal gemaakt van Flakkee, dat onder water was gezet. Hij had contact gezocht met de leiding van de Provinciale Waterstaat te Sommels- dijk, die hem verzocht niet opdroeg om zoveel mogelijk foto's te maken van de verwoestingen door het water aangericht aan dijken, dorpen en we gen, waarvoor zij zeer geïnteresseerd waren. Na afloop van de oorlog werd daartoe het boek Verdrinkend Land samenge steld, dr. Verseput schreef een groot hoofdstuk over de gebeurtenissen bij de inundatie, dhr. Boomsma over zijn in drukken, visies en over het ondergronds verzet. De platen werden in groot for maat gedrukt op in de zwarte handel gekocht vooroorlogs kunstdrukpa pier. Er werden twee kleine oplagen ge drukt, in totaal 3.000 exemplaren, die 12,50 per stuk kosten. Het was niet mo gelijk meer exemplaren te maken, het Rijksbureau voor papier gaf geen riem papier voor de volgende herdruk het papier was, zoals de uitgevers moesten horen, bestemd voor kinderboekjes, want kinderen hadden ook recht op kleurboeken enz. Een grote aanvraag uit Amerika, om een oplaag te maken van 50.000 exem plaren voor de boekenmarkt daar, kon, door het weigeren van de autoriteiten om papier te verstrekken, niet door gaan. Een enorme financiële tegenval ler voor de uitgevers. Vanzelfsprekend werd dit boek Ver drinkend Land naar het Rijksinstituut gestuurd. Men was er zeer dankbaar voor, de fotograaf - schrijver - drukker - uitgever kreeg een dankbare brief en het verzoek om foto's voor het Rijksar chief. Daarop werden van alle negatie ven vergrotingen gemaakt en toege zonden. Op pag. 1281 wordt in deel 7 aandacht besteed aan „de nieuwe inundaties van februari 1944". „De verslagenheid onder de bewoners dezer dorpen, aldus J. Boomsma en dr. J. Verseput in hun relaas over Overflak- keer, was zeer groot. Er wordt vervol gens door dhr. de Jong aandacht be steed aan het leed der bevolking, aan het feit, dat de plaatselijke autoriteiten wisten te bereiken dat de bebouwde kommen van Middelhamis, Sommelsdijk en Dirksland gespaard bleven voor inun datie door om die kommen nooddijken aan te leggen. Verder wordt medegedeeld, dat ille gale werkersdat waren enkele P.T.T. -monteurs van de telefoon, de telefoon gesprekken van de Duitse kommandant afluisterden en later zelfs een micro foon in de werkkamer van de Duitse commandant op het eiland wisten te plaatsen. Dit is juist, deze monteurs zijn enkele dagen na de bevrijding direct gepromo veerd en gekomplimenteerd met hun beleid en moed door de P.T.T.-leiding. Er zijn bovendien twee foto's van de heer Boomsma in dit boek opgenomen, het zijn foto's van Middelhamis onder water. Het i's interessant, dat Prof. dr. L. de Jong dit Flakkeese document heeft kunnen gebruiken voor zijn grote docu mentatie. Enkele foto's van Voome en Putten zijn mede opgenomen, maar, omdat van geen enkel ander eiland een documentatie na de oorlog is versche nen, kon de samensteller van dit boek geen verdere gegevens vermelden. Zij, die het toch wel eens nodig vin den om wat meer te weten over die tijd wat er gebeurde, wat de illegaliteit deed, wat de moeilijkheden waren van de burgemeesters en andere bestuurde- ren van ons land, over het verloop van die oorlog, en zoveel dingen meer, moe ten dit boekwerk, dat 59,kost aan schaffen. Het is de prijs ten volle waard: Uw boekhandel zal het U kunnen le veren. Vitesse O.A. Hok 1. J. Bakelaar met 1473 pnt. 2. A. J. Klink met 1474 pnt. Midfond O.A. Hok 1. W. Kievit met 1476 pnt. 2. H. Kleyn met 1475 pnt. Fond O.A. Hok 1. H. Kleyn met 1188 pnt. 2. J. Kaptijn met 1187 pnt. Algemeen Oud O.A. Hok 1. H. Kleyn met 4425 pnt. 2. J. Bakelaar met 4412 pnt. Jonge duiven O.A. Hok 1. H. Kleyn met 2347 pnt. 2. Comb. K. en B. met 2339 pnt. Navluchten O.A. Hok 1. J. Bakelaar met 1480 pnt. 2. A. J. Klink met 1460 pnt. 3. C. J. Tanis met 1460 pnt. Generaal O.A. 1. J. Bakelaar met 8223 pnt. 2. C. J. Tanis met 8095 pnt. 3. C. Venneman met 8025 pnt. 4. A. J. Klink met 7991 pnt. 5. H. Kleyn met 7878 pnt. Vitesse A. Hok 1. W. Kievit met 2054 pnt. 2. Joh. Grinwis met 2784 pnt. Midfond A. Hok 1. W. Kievit met 2890 pnt. 2. J. Bakelaar met 2880 pnt. Fond A. Hok 1. F. Kleyn met 2338 pnt. 2. J. Kaptijn met 2329 pnt. Algemeen Oud A. Hok 1. J. Bakelaar met 8251 pnt. 2. H. Kleyn met 7800 pnt. Jonge duiven A. Hok 1. Gebr. Grinwis met 3883 pnt. 2. J. Bakelaar met 3419 pnt. Navluchten A. Hok 1. J. Bakelaar met 2816 pnt. 2. A. J. Klink met 2812 pnt. Generaal A. 1. J. Bakelaar met 14486 pnt. 2. C. J. Tanis met 12763 pnt. 3. H. Kleyn met 12586 pnt. 4. A. J. Klink met 12172 pnt. 5. C. Venneman met 11614 pnt. Duif kampioen Vitesse: W. Kievit met de 1034098, 1402 punten, 5 prijzen. Duifkampioen Midfond: J. Bakelaar met de 962804, 1450 punten, 5 prijzen. Duif kampioen Fond: H. Kleyn met de 183397, 1151 punten, 4 prijzen. Duifkampioen Algemeen Oud: W. Kievit met de 1034098, 2866 pnt., 10 prijzen; Gebr. Grinwis met de 2387108, 2498 pnt, 9 prijzen. Duif kampioen Jonge duiven: H. Kleyn met de 6215268, 1571 punten, 6 prijzen. Duifkampioen Navluchten: J. Bakelaar met de 1783224, 1447 punten, 5 prijzen. Generaal kampioen Jeugdleden: Gebr. Grinwis met 7203 punten. Wisselbeker definitief gewonnen door: C. J. Tanis met 2245 punten. In de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering bleek een verhoging van de reinigingsrechten onontkoom- baa. Echter heeft de raad niet inge stemd met een verhoging zoals die door B. en W. was vastgesteld. In dat geval zou het tarief dat nu 36,bedraagt naar 50,en dat nu 200,bedraagt naar f 300,worden gebracht. De Com missie Openbare Werken suggereerde n.l. een tussenoplossing waarvoor de raadsmeerderheid gevoelig bleek. Het tarief van 36,gaat nu naar 43, en het tarief van 200,naar 250, Wijziging van het tarief is nodig om dat op de vuilnisstortplaats te Middel hamis m.i.v. volgend jaar niet meer gestort mag worden. De raad besloot daarom gebruik te gaan maken van de diensten van de fa. Boon uit Middelburg welk bedrijf het vuil naar elders (zand- afgravingen in Brabant) transporteert. In Middelhamis zal wel de eigen reini gingsdienst actief blijven. Het vuil wordt op de huidige stortplaats over geslagen. WINST VOOR HOOGSTE INTERMEZZO-TEAMS Intermezzo kon afgelopen week winst' noteren voor de beide hoogste teams. De dames hadden in Breda tegen Smash '75 weinig moeite om tot 3-0 te komen. De heren hadden tegen Alcazar in Rot terdam een set meer nodig. De gasthe ren speelden een sterke eerste set, die ze dan ook wonnen. In de loop van de 2e set nam Intermezzo het initiatief over en werd zonder in gevaar te komen een 3-1 overwinning bereikt. Voor het eerst haalde Intermezzo heren 2 de volle winst bij Vovero weg. De vorige drie seizoenen was dit niet ge lukt. Een gevarieerd aanvallend Inter mezzo 2 hield in een levendige wed strijd zijn tegenstander voortdurend on der druk. Dit leverde winst op met de setstanden 15-6, 15-8 en 15-10. Het 3e damesteam, rondlopend met een nederlagencomplex begon erg zwak tegen Vovero 2 dat vlot met 15-5'de eer ste set won. De dames zagen niettemin toch mogeUjkheden en opgepept werd de 2e set met 15-11 gewonnen, de eerste setwinst van het seizoen was iDinnen. De wedstrijd bleef erg spannend en na een met 15-11 verloren 3e set kwam er een erg zenuwachtige 4e set die met 15-13 werd gewonnen, zodat Intermezzo 3 be staande uit Nel Vis, Addy Robijn, Linet Friederichs, Sjanie Driesse, Ton v. Lint, Adrie Kool en Trudy Cassa het eerste competitiepunt binnenhaalde. Bij de jeugd haalden de meisjes jun. A eindelijk weer eens een punt binnen. Tegen Schietbaan werd het 2-2. Een enthousiast spelend en aangemoedigd Schietbaan startte furieus en liep uit naar 14-0 voor een slecht seiT/'erend In termezzo iets terugdeed, 15-3. In de 2e set ging het beter zowel met opslaan als in de aanval. Het uitgeraasde Schiet baan werd nu met 15-5 teruggehaald. In de 3e set speelde Schietbaan taktisch erg slim omdat Intermezzo in de ver dediging erg afwachtend speelde en grote gaten liet vallen. Met 15-7 ging deze set verloren. De 4e set was een ko pie van de 2e, zodat een 2-2 eindstand werd bereikt. Een makkelijke overwinning was er te noteren voor de meisjes-adspiranten, 3-0 tegen Spivo. Het'was geen beste partij doordat teveel ballen direct over het net terug gingen. Intermezzo deed dat wat beter dan Spivo. Setstanden 15- 4, 15-4 en 15-6. Het goede moment om vruchtbomen en heesters te bemesten valt in de win termaanden of vroeg in het voorjaar. Het bemestingsonderzoek leert ons, dat vroeg bemest moet worden wan neer de grond onder de vruchtbomen den ook wanneer de grond zwart wordt door gras wordt bedekt en op kleigron- gehouden. Toch denken de bezitters van kleine tuinen, die maar een klein aantal vruchtbomen hebben, vaak pas aan de bemesting wanneer de mooie zonnige dagen beginnen te komen; maar dan is het al te laat. Bemesting is van belang, want om tot een goede groei en een rijke vrucht dracht te komen, moeten de bomen de beschikking hebben over voedingsele menten, die mede als bouwstof voor het plantenlichaam dienen. Veelal zal de amateur niet in staat zijn om precies vast te stellen welke hoe veelheden stikstof-, fosfor- en kalimest stoffen nodig zijn. Wanneer gebruik ge maakt wordt van een goede mengmest- stof wordt deze moeilijkheid ineens op gelost. Asef brengt verschillende mengmest- stoffen in de handel, die voor vrucht bomen en heesters bruikbaar zijn. De gebruiksaanwijzing, die op de ver pakking is aangebracht, is voor alge meen gebruik. Wanneer deze goed wordt opgevolgd, kan men met ver trouwen de fruitoogst en de ontwikke ling der heesters tegemoet zien. NED. HERV. KERK Beroepen te: Oosterwolde J. Schuur man te Putten; Stavenisse kand. W. Go rissen te Gouda; Kesteren C. den Boer te Wageningen; Krimpen a. d. Lek M. v. d. Linden te Dirksland; Wezep P. Breugem te Barneveld. Aangenomen naar: Alblasserdam H. Veldhuizen te Wapenveld. Bedankt voor: Ridderkerk. Ouderkerk a. d. IJssel en Wezep C. den Boer te Wa geningen; Wierden P. Bos te Ridder kerk; N. Lekkerland J. Catsburg te Katwijk. Leiden: Na bevestiging door Ds. W. Balke van Den Ham met Jesaja 22 22, deed Ds. S. Meyers, gekomen van Erme- lo intrede met Openb. 3 8. GEREF. KERKEN Beroepen te: Hardinxveld J. de Lange, kandidaat aldaar; Delfzijl L. Buitenhuis te Bodegraven. Aangenomen naar: Zaandam T. Aus- ma te Monster; Leiderdorp T. Doesburg te Bovensmilde; Hardinxveld J. de Lan ge kand. aldaar. Bedankt voor: Leens R. Boiten te Vroomshoop. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Damwoude L. de Graaf f te Heerde; Groningen- (als miss. pred.) kand. J. Groen aldaar. Ds. J. V. Mechelen tot voor kort Ger. predikant te Urk, is thans beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken Vrijge maakt. CHR. GEREF. KERKEN Emmeloord: Na bevestigd te zijn door Ds. J. de Jong te Zaandam, deed Ds. M. de Boer voorheen legerpredikant, in trede alhier met een prediking over Openb. 22 10-12. Goes: Na bevestiging door Ds. H. Toorman, em. pred. te Den Haag, met 2 Cor. 1 19-21, deed Ds. J. Verhage, ge komen van Meppel, intrede met 2 Cor. 2 15 - 16. Ds. J. W. de Bruin te Nieuw Amster dam, moest tijdens een bezoek aan zijn vorige gemeente Zaandam, plotseling in een ziekenhuis worden opgenomen. Grote drukte: Ds. H. v. MuUigen te Utrecht, moest onlangs in één week niet minder dan zeven trouwdiensten leiden en bovendien nog dankdag voor het ge was houden. Daar de tijd ontbrak om zich voor te bereiden op de prediking voor de volgende zondag, werd er deze dag gejruild met Ds. B. v. Smeden van Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: 's-Gravenpolder en Her-, kingen A. Bregman te Rijssen; Hilver sum D. Hakkenberg te Lisse. Bedankt voor: Den Haag-C R. Bo gaard te Leiden; Genemuiden A. Breg man te Rijssen; St. Philipsland J. Ka rens te Opheusden; Ouddorp M. Mon- dria te Waardenburg. Statistiek: De Geref. Gemeenten tel len momenteel 80086 zielen. Verleden jaar was dat 80008, een vermeerdering dus van slechts 78. Er zijn thans 155 ge meenten, die gediend worden door 49 predikanten, zodat er 106 vakatures zijn. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Salford (Canada) C. Smits te Giessendam. THOLEN Oudste inwoner overleden In het rusthuis Ten Anker is woens dag overleden de heer Johannis Willem Rijstenbil uit Poortvliet op de leeftijd van 105 jaar en 6 maanden. Hij was de. oudste inwoner van Tholen. Trimbaan. Het gemeentebestuur van Tholen heeft het voornemen in het bos plan Dalempolder een trimbaan te laten aanleggen. Zagerspitters. De politierechter te Middelburg veroordeelde C. de M. uit Merksem en W. de M. en J. de M. uit Wouw tot een boete van 300,elk, waarvan 150,voorwaardeUjk met twee jaar proeftijd. De drie broers had den op 19 juli op een Thools mosselper ceel naar Zagers gespit. POORTVLIET Inbraken in scholen In het afgelopen weekeinde werd er ingebroken in de Kleuterschool 't Want- wevertje en de aangrenzende Chr. Ba sisschool. Uit de basisschool werd 225 ontvreemd en uit 't Wantwevertje een onbekend kleine som gelds. SCHERPENISSE Inbraak Gouden Leeuw Hotel De Gouden Leeuw heeft dezer dagen ongenode gasten in huis gehad. De hotelhouder Hage deed hierna aan gifte van vermissing uit de kassa van een bedrag tussen de 600 en 700, SINT ANNALAND Examen. Op het te Bergen op Zoom afgenomen examen slaagde voor frezen en uitgebreid Bemetelexamen C. Rijn- berg uit St. Annaland. Geslaagd. R. Rijnberg uit St. Anna land slaagde voor het eindexamen van de Bemetelcursus. BRUINISSE Kerknieuws Oud Ger. Gemeente. Vrijdagavond 19 nov. 19.30 uur hoopt voor te gaan in de Dienst des Woords ds. Gebraad van St. Philipsland. (Dank stond voor het gewas). De wijnboeren van de Beaujolais zijn dit jaar zéér gelukkig. Want zij hebben een schitterende oogst binnengehaald die in hoeveelheid en kwaliteit de voor gaande jaren veruit overtreft. Sinds gis teren 15 november kan wijnmin- nend Nederland kennis maken met de eerste flessen van deze oogst. Toen ar riveerde de Beaujolais Primeur, de Franse Nieuwe. Kerngezond. Terwijl men de afgelopen paar jaar in de Beaujolais veel last heeft gehad van hagel en regen, bleef dit de wijn bouwers in 1976 grotendeels bespaard. Ook de Beau jolais kende een onge meen lange hitte- en droogtegolf die resulteerde in vroegrijpe, kerngezonde druiven. De pluk vond enkele weken eeeder plaats dan normaal en gaf vol doende druiven voor ongeveer 115 mil joen flessen wijn. Een deel van die wijn komt vanaf half november naar de slijter-wijnhan delaar als Beaujolais Primeur, de rest in de loop van volgend voorjaar. De nieuwe Meaujolais zal veel kleur, geur en smaak hebben en al jong heel goed smaken. De wijn van 1976 kan men daarom het best drinken vóór de oogst van 1977 met uitzondering van de ne gen „cms" die wel één tot drie jaar mo gen rijpen. De namen van deze negen groten zijn: St. Amour, Juliénas, Ché- nas, Moulin-a-Vent, Fleurie, Chiroubles, Morgon, Brouilly en Cöte de Brouilly. Zeer fruitig. Vorig jaar importeerde ons land 23.000 hl Beaujolais, en het ziet ernaar uit dat dit jaar die importcijfers be langrijk hoger komen te liggen omdat alle vakmensen enthousiast zijn over de kwaliteit. Dit hoge kwaliteitsniveau zal de populariteit van Beaujolais alleen maar ten goede komen en zijn goede naam evenzo. Waaraan men de v/ijn kan herkennen? Wie dat vraagt aan zijn slijter-wijnhandelaar, krijgt ongetwij feld te horen „aan de fruitige geur en smaak". Want ware Beaujolais ruikt en smaakt nog helemaal naar de dmif vooral de Beaujolais Primeur. Het is net alsof je met neus en mond een fruitwinkeltje binnenstapt. Beaujolais is bovendien een vnjn die vanwege zijn soepelheid en frisheid want je schenkt 'm koel bij heel veel dingen past. Bij vlees, bij wild, bij kip, bij kaas; noem maar op. De wijn kan ook bij tal van verschillende gelegenheden worden geserveerd, of het nu de zakenlunch is of het vriendendiner, Beaujolais past al tijd. Men zegt wel dat de stad Lyon door drie rivieren wordt doorstroomd: de Rhone, de Saóne en de Beaujolais. De voortekenen wijzen erop dat de vader landse slijter-wijnhandelaar dit jaar een flinke zijstroom van die Beaujolais-ri- vier naar ons land zullen veroorzaken. DIRKSLAND Vakantiebonnen voor de a.s. feest dagen kunnen verzilverd worden op donderdag 18 november van 7-9 uur bij T. Knöps, Philipshoofjesweg 22, Dirks land. Wist U dat slangen in Nederlandse dierentuinen levende muizen en kui kens voorgeschoteld krijgen? WistU dat de grootste hond ter we reld, de machtige deerhound, ook in Ne derland wordt gefokt? Grote goeie lob bessen, maar je hebt er geen kind aan. Nog sterker: een kind van drie jaar kan er zonder gevaar onderdoor lopen... Wist U dat er in een Voorschotense flat een kamer helemaal is ingericht als woning voor tientallen zeldzame dwerg hamsters? Wist U dat de Keeshond uit het stenen tijdperk dateert? Wist U dat er Nederlanders zijn die thuis een kelder vol levensgevaarlijke krokodillen en wurgslangen bezitten? Wist U dat er jaarlijks in ons landje zo'n 1700 roofvogels waaronder rans uilen, valken en torenuilen worden doodgereden? Wist U dat er in Nederland een Club bestaat van mensen die een onbeschrijf lijke angst hebben voor katten en hon den? Wist U dat de ezel in Nederland een populair huisdier aan het worden is? Wist U dat sommige Nederlanders met een rat in bed slapen? Wist U dat prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven onder meer een gehandicapte ree als huisdier hebben? Beestenspul is het nieuwe Neder landse maandblad, 64 pagina's dik, waar dit allemaal in staat. Verlucht met op vallend veel zeer fraaie foto's. Dit in de boek- en tijdschriftenwinkel verkrijg bare magazine 3,is het enige in ons land verschijnende maandblad voor dierenvrienden. Met erg veel hond en kat erin, maar ook wordt elke maand opnieuw veel plaats ingeruimd voor al die andere dieren die Nederlanders houden: muizen, ratten, hamsters, mar motten, cavia's, slangen, konijnen, par kieten, vissen en niet te vergeten dui ven. Ook het boerderij-gebeuren ont breekt in Beestenspul niet. Centraal staat in alle verhalen de re latie mens en dier of moeten we zeggen DEN HAAG Na het succesvolle de buut van de serie „Groene Vingers" met boekjes over de verzorging van kamer planten, is de reeks van vier met vier nieuwe titels uitgebreid. De onderwer pen: Azalea, Varens, Philodendron (en Monstera) en Cyclamen. Eerder ver schenen Ficus, Cactus, Begonia en Dra caena (en Cordyline). Van deze acht boekjes uit de reeks „Groene Vingers" zijn inmiddels ook vertalingen in het Duits en Frans in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en België uitgekomen. De to tale oplage: 1,2 miljoen. Ook bij de vier nieuwe „Groene Vingers" zijn de on derwerpen gekozen enerzijds op basis van de grote omzet in bloeiende planten en anderzijds op de toenemende popula riteit van de „groene" kamerplanten. De opzet van „Groene Vingers" is bij het publiek aangeslagen: een boekje van handzaam formaat met twaalf pagina's en kleurillustraties, waarin gerichte en duidelijke voorlichting wordt gegeven over de afkomst, de verzorging en an dere aspecten van één kamerplant (en soort). Dat is het unieke van „Groene Vingers". Gebleken is dat de voorspel ling, dat „Groene Vingers" vooral in de cadeausfeer een rol zullen gaan spelen, volledig is uitgekomen. „Groene Vingers" 1 tot en met 8 zijn a één gulden per stuk verkrijgbaar via de bloemisten en de tuincentra. dier en m,ens? Daarom staan er in Bees tenspul bijvoorbeeld ook verhalen over bekende artiesten, zoals bijvoorbeeld Thérèse Steinmetz, Rob de Nijs, Willem Duys etc. Maar er staan ook verhalen in over hele gewone mensen en hun hele gewone honden en hele gewone poezen. Laten we wel wezen: zeventig procent van alle Nederlandse huishoudingen is eén of meer huisdieren rijk, dus werd het tijd dat er eindelijk een tijdschrift kwam dat al deze dierenvrienden het volle pond geefit. Vaste medewerkers van Beestenspul zijn om er maar een paar te noemen, de wereldbekende Britse kattenkeurmees- teres Grace Pond, de Nederlandse ky- nologe Fenna Buter, Wim Tomey (aqua ria en terraria), de bioloog dr. Stan de Beukelaar (woestijnratten en andere min of meer onbekende huisdieren). Beestenspul heeft ook een rubriek „Uit de spreekkamer van de dierenarts" waarin bijvoorbeeld staat wat U moet doen tegen vlooien bij kat en hond, waarin wordt verteld wanneer uw kat of hond moet worden gecastreerd of ge- steriUseerd, hoe u erachter kunt komen of uw hond kiespijn heeft, waarin ant woord wordt gegeven op vragen als: kan ik mijn kind een schildpad geven? Kortom elke maand nieuwe nuttige en gratis tips. En natuurlijk staan er ook een kleur plaat voor de kinderen en een Dieren puzzel in. Maar het aardigste van Beestenspul is misschien wel dat het een „open blad" is, dat wil zeggen: U mag er ook in schrijven! voor bont eerst kijken bij de grootste goedkoopste bontzaak v. Nederland. Duizenden korte en lange nu nog zeer lage prijzen! m. garantie. Desgew. zeer soe pele kredietservice. Hoogstraat 97, Rotl^erdam- C, tel. (010) 117.117. Parke ren V. zaak. Bij koop reis geld V. 2 pers. terug (ook benzine). Vrijdag tot 21.00 uur geopend. NIEUWE TONGE Ouderavond Openbare Kleuterschool. Op donderdag 11 november werd op de openbare kleuterschool de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter, dhr. R. H. Hogenboom verwelkomde vele ouders en enkele gasten. Hierna volgde een zeer uitvoerig jaarverslag van de secretaresse, zodat alle hoogtepunten van het schooljaar weer de revue passeerden. De kascontrolecommissie had de kas nagekeken en met een voordelig saldo, in orde bevonden. Van de oudercommissie traden de vol gende leden af: mevrouw M. Bakker- Bolhaar, L. Bogert-Tijl, G. Nieboer- Zwiep. Na een verkiezing werden de open gekomen plaatsen in genomen door de dames van Alphen-van Strien, de Brum-Jensen en Litsenburg-Verbraak. Na een pauze met het traditionele kopje koffie en verloting, was mevrouw van der Meiden-Meuser Bourgignion uitgenodigd om iets te vertellen over kmderspeelgoed en kinderboeken. Ze vertelde dat de kinderen speelgoed nodig hebben om zich goed te ontwik kelen. Maar dat behoeft beslist niet al tijd uit de winkel te komen. Het is be langrijk dat de ouders proberen te vol gen waarmee het kind bezig is en om veel met de kinderen te praten. De voorzitter sloot deze geslaagde ouderavond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2