Duinverzwaring bij Ouddorp staat nog slechts op 't papier; uitvoering nog niet in zicht „De Noordzee vissen ze nooit dood, nooit van z'n leven...! )i M 49e jaargang Vrijdag 12 november 1976 No. 4539 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en vHjdagaoond HET VIJFDE EVANGELIE Uw huis verkopen TAMBOER Bejaarden Nieuwe Tonge organiseren een bazar De nodige duinverzwaring bij Ouddorp die Rijkswaterstaat al jarenlang op haar programma heeft heeft het nog niet verder gebracht dan het ambtelijk papier. Kortgeleden is er ook in het Provinciaal bestuur over gesproken in het kader van een rapportering over de toestand van de zee- en rivier waterkeringen. Aan G.S. zijn bij die gelegenheid een aan tal vragen gesteld waarvan we, zowel als van de beantwoording, onder staand een weergave geven: De ezel van de Prinses te i^oop Ezels hebben veelal niet zo'n beste reputatie, maar de langoor die door het Verpleeghuis „de Samaritaan" te koop wordt aange boden heeft een heel wat betere kom-af dan haar soortgenoten! Ze is (overigens maar kort) eigen dom geweest van Prinses Margriet die de papieren- stoffen ezel kreeg aangeboden toen ze j.l. donderdag het Verpleeghuis opende. De an tieke pot die de ezel torste nam de Prinses graag mee, de ezel schonk ze terug opdat die een nuttig doel zou dienen Werlcloosheidscijfer weer in de lift VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Mddeiharni») Oud papier-actie Herv. Ver. gebouw Slagers-demon stratie voor Plattelandsvrouwen Verloting postduiven- vereniging Herkingen Steliendammer Aren IVIelissant (79) in zijn radio-debuut yf Dhr. Melissant op z'n praatstoel. De 79-jarige oud visser Aren MeUssant heeft j.l. woensdag, met nog een aantal plaatsgenoten in het radioprogramma „Stellen- dam Centraal" zijn radio-debuut beleefd. Tegenover de beide interviewers van Sipriaan en Hans Zoet zat dhr. MeUssant dui delijk op z'n praatstoel en hij praatte heel genoegelijk de hem toegemeten „zend"tijd vol Dhr. Visser besloot zijn terugblik op de ramp met een woord van dank aan het gehele volk voor de toen ervaren hulp. Ook voor de houding van Ons Koningshuis had dhr. Visser alle bewondering waarom hij nu zei: „Ik heb toen ook Prins Bernhard ontmoet en ik kan geen kwaad woord meer van die man horen, 't was ge weldig! BEZOEKT ONZE Automoblelen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND X I LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS POSTBOX 8 MmiDELHAKNIS Itedsctte ea advBSTteniües: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdjjk TeL, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 187930 Bsmik Rabo Mldidelhamiis no. 3420^)1.108 ABONiNEMENTaPRUS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTEHTTEPRUS 27 cent jjer mm. Bij ocsitraci: speciaal tarief Het herdenken van de Kerkhervor ming ligt alweer enige tijd achter ons. In allerlei denominaties heeft op ver schillende wijze weer het gebeuren in 1517 centraal gestaan. Uitvoerig is de geschiedenis en de daaraan verbonden personen Calvijn, Luther en op wat af stand Zwingli weer voor het voetlicht gehaald. Hun leer ook? Historici staan vandaag niet zo hoog genoteerd. We hebben meer op met futurologen, met mensen die zich we tenschappelijk met de toekomst bezig houden. De historie, de geschiedenis komt daarbij wat in het gedrang. Toch is de toekomst van morgen niet los te maken van het verleden. Immers het doen, zoals wij vandaag doen, hebben wij ons vandaag niet aangeleerd. Het staat in een aaneenschakeling van ge- beiu^tenissen, het staat in een denkpro ces dat eeuwen omvat. Het is onmo gelijk om over morgen te spreken, zon der daarbij de ervaring van gisteren en vandaag een woordje te laten meespre ken. Niemand is in staat het verleden uit te schakelen. De prestatiemaatschappij waarin we vandaag zijn aangeland is ons niet zo maar aangewaaid. Daarin zijn we ge groeid. Natuurlijk waren er' voorwaar den waarom, dit proces kon slagen. Door de verschrikkingen van de laatste we reldoorlog geraakten we als volk ons stuur kwijt. Oorlog, dat in de Bijbel „een gesel Gods" genoemd wordt, ze •bleek dermate diepe sporen in ons ge drag na te laten, dat we het einde van de oorlog ontredderd beleefden. Onze voor de oorlog zo keurig gekoesterde ethiek bleek in duigen te liggen. Het restaureren van deze ethiek, van het vertrouwen daarin bleek een moei zaam werk. Nu de vraag naar de zin van ons bestaan, het hart van onze ethiek, de vraag naar de rechtvaardig- making voor God, door de verschrik kingen der oorlog een geduchte knauw had gekregen, raakten we op drift. We zouden met elkaar een koers in slaan, waarbij we een bevredigend ant woord op de zin van ons bestaan gaan zoeken buiten God. De Evangeliën slo ten we toe en verklaarden God dood. Zo gemakkelijk liet zich echter onze innerlijke onrust niet bevredigen. Van daar dat wij begonnen aan een nieuw tijdperk. Wij begonnen een nieuw evan gelie, het vijfde, te schrijven. De woor den gerechtigheid en naastenliefde wer den daarin sleutelwoorden. Aan de han tering daarvan konden we een ander herkennen. Nu de behoefte aan de rechtvaardigmalang voor God door ons terzijde werd geschoven immers God was dood verklaard zochten we ons bestaan, ons zijn tegenover anderen te bevredigen. Want de behoefte aan er kenning, om onszelf te rechtvaardigen blijft. Om de zin van ons bestaan te be wijzen blijft. Wij zijn ons gaan rechtvaardigen in onze prestatie, in ons werk, in onze me- demenselïjkheid, in onze voortrekkers rol als het gaat om het lenigen van de nood over de gehele wereld. En weer kunnen we ons aan de zucht tot prestatie, tot het beter dóen dan an deren te ontrekken. We moeten toch im mers erkenning vinden, is het niet bij God als onze schepper en onderhouder, dan wel bij onze medeschepselen. Het is die drang, die achter ons ge drag van vandaag staat. Waarom wij ontwikkelingshulp aan Cuba, aan An gola, aan Mozamabique en noem maar op welke marxistisch getinte landen nog meer, moeten verstrekken. Het is die drang, die achter ons streven naar goe de relaties met de communistische we reld staat. Een drang die zover gaat, dat wij zelfs bereid zijn verplichtingen aan te gaan met landen, zoals Noord- Korea, die simpelweg in staat van fail lissement verkeren. Het is die drang die in wezen ons verzet veroorzaakt tegen de gevolgde politiek. Want ze voert ons steeds ver der van God af. En welke christen is nu in staat om die weg te bewandelen? De bejaarden van Nieuwe Tonge ho pen op zaterdag 20 november een eigen bazar te houden in „Ons Dorpshuis". Met de opbrengst daarvan worden voor een gedeelte de kosten van het bejaar- denwerk bestreden. Zelfs Sint Nico- laas hoopt een kijkje te komen nemen kort nadat hij 's middags om 3 uur door „Apollo" in de gemeente verwelkomd zal zijn. De ronde die de Sint door het dorp maakt zal in „Ons Dorpshuis" ein digen en de Sint heeft toegezegd dat hij zich naar hartelust aan de vele at tracties zal wagen, in de goede hoop dat zijn voorbeeld veler navolging vindt wantde bazar zou een succes moe ten worden. De bejaarden hebben dat, na zoveel inspanning, best verdiend. Overigens gaat de bazar al 's middags om twee uur open zodat veel leuke din gen al voor de neus van de Sint kunnen zijn weggekaapt. O.m. is er een prachti ge bruidspop waarvan naar de naam moet worden geraden. De meest gewichtige vraag was of de veiligheid van Goeree niet in gevaar komt door de nu al jarenlang getrai neerde (op de lange baan geschoven, red.) onderhandelingen omtrent de aan koop van gronden die voor de verster king van de zeewering nodig zijn. G.S. ontkennen dat de veiligheid in gevaar zou komen, „zelfs niet' zo ant woorden ze „bij een duinafslag als ge volg van een stormvloed met een wa terstand als in 1953 opgetreden is, zo heeft een onderzoek van R.W.S. aan getoond". Vraagstellers informeren voorts of het waar is dat met de eigenares van de grond, de watermaatschappij Zuid-West Nederland niet tot overeenstemming kan worden gekomen om.dat de My. voor het ingebruiknemen van haar gronden een schadevergoeding van 10 miljoen gulden verlangt, terwijl de gronden nog in eigendom van de Maatschappij zou den blijven? Daarop antwoorden G.S. dat de W.M.Z. een deel van haar gronden wel wil verkopen, maar daarnaast van het Rijk nog een schadevergoeding van 10 miljoen verlangt. „Het Rijk kan naar onze mening terecht niet met die éénzijdig vastgestelde schadevergoeding niet instemmen en is van mening dat de schade moet worden bepaald door een onafhanke lijke commissie van deskundigen", zo geven G.S. te kennen. G.S. kunnen dan ook niet anders bevestigen wat de vragenstellers veronderstellen, dat de beheerder van deze belangrijke Noordzeewaterkering, de R.W.S., zijn taak niet onbelemmerd kan verrich ten. Vraagstellers vragen dan oök of het belangrijk moet worden geacht dat de ondergrond van een dergelijke waterke ring in eigendom aan de beheerder toe behoort. G.S. verklaren dat inderdaad zeer gewent te vinden. Zij hebben er bij de Minister op aangedrongen de onder havige kustversterking spoedig te doen uitvoeren. Gebaseerd op het ontwerp Koninklijk besluit wordt thans door R.W.S. t.b.v. de grondverwerving een onteigeningsbesluit voorbereid op ba sis waarvan de beschikking over de voor de kustversterking nodige gron den zal kunnen worden verkregen. SOMMELSDIJK Daarom komt de langoor in de verkoop. Geinteresseerden - kunnen er op in schrijven, weliswaar in de wetenschap dat er al enkele honderden guldens ge boden zijn. Nog voor Sinterklaas gaat de ezel naar de meestbiedende en het lijkt best een leuk St. Nicolaas geschenk. Ze doet haar reputatie als lastdier alle eer aan want haar frame is dermate so lide dat ze met 85 kilo's belast kan worden. Onder de poten zitten wieltjes zodat er ook van hot naar her mee ge draafd kan worden. Voor een goed deel werd het beest in de bezigheidstherapie in „de Sama ritaan" vervaardigd. Er kwamen twee dames uit den Haag aan de modelle ring te pas maar voorts kon men het karwei zelf wel klaren, met oud pa pier, papier maché en een stofje dat veel lijkt op een heuse muisgrijze huid. Wie interesse heeft in de ezel van hoge afkomst kan z'n bod bekend ma ken via tel. nr. 2500, toestel 119 (dhr. V. d. Velde). Tot aan 5 december be staat die gelegenheid. Misschien een leuk ding voor de kinderen of ter de coratie in een restaurant o.i.d. We zijn zeer benieuwd waar 't ezeltje z'n stal zal vinden..- In de amazonezit op de ezel. Dhr. V. d. Velde houdt 'm bij de steert. GOEREE-OVERFLAKKEE Het werkloosheidscijfer op Goeree- Overflakkee zit weer in de lift nadat het in de vorige maanden een wat da lende lijn had vertoond. In de maand september stonden bij het Arbeidsbu reau 259 mnl. werklozen ingeschreven, in oktober steeg dat aantal tot 292, resp. van 3,2 naar 3,6 van de mnl. beroeps bevolking. Onder de 292 geregistreerde werklozen bevinden zich 23 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: Bouwvakkers 90; metaalbewerkers 56; landbouwpersoneel 15; handelspersoneel 7; transportpersoneel 32; kantoorperso neel 20; losse arbeiders 28 en overige beroepen 44. Het aantal werkloze vrouwen en meis jes daalde van 86 in september tot 81 in oktober. Daaronder bevinden zich 33 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: Win kelbedienden H, kantoorpersoneel 23, huishoudelijk personeel 4 en overigen 43. De geregistreerde vraag naar mnl. en vri. krachten is gering, in Middelhar- nis worden 51 mnl. en 23 vrl. krachten gevraagd, al moet m.b.t. de gevraag de mannen opgemerkt worden dat de vraag in sept nog slechts 16 bedroeg! NIEUWE TONGE T.b.v. het Herv. Verenigingsgebouw zal er een oud papier actie worden ge houden. Voor het eerst zal het aan te bieden papier a.s. zaterdag 13 novem ber worden opgehaald. Gevraagd wordt het tijdig gereed te zetten; de wagen komt ca. half tien langs. Voortaan zal het eenmaal per maand worden opge haald, alles is welkom, kranten, boe ken, tijdschriften, e.d. graag in bundel tjes samengepakt. OUDE TONGE Donderdag 18 november a.s. houdt de afdeling „Oost Flakkee" van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een ge zamenlijke avond met slagerij Spaaij. Deze avond wordt verzorgd door me vrouw J. de Coninck-de Schipper, do cente aan de slagersvakschool. Zij de monstreert o.a. een vleeswarenschotel, een vlees-salade en allerlei hapjes. Het is voor de heer en mevrouw Spaaij een interessante zaak, want. de slagerij wordt „Keurslagerij" en dat is wel een felicitatie waard. 5 januari 1977 wordt op de woensdag morgen ook een zelfde cursus E.V.A.V. gegeven als zojuist is gestart. Dit door de overweldigende belangstelling. Voor de ochtend cursus kunt u zich nog op geven. Tel. 01873-593. Verdere inlichtingen bij de secr. Tel. 01874 -1434. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 no vember organiseert de p.v. „de Lucht- bode" weer haar jaarlijkse tentoonstel ling in het verenigingsgebouw „Ons Huis". De duiven zullen beoordeeld worden door dë bekende keurmeester dhr. C. Zagers uit Bergen op Zoom. Voor de schoonste duif van de tentoonstelling is een beker toegezegd door de gemeen te Dirksland, Op de gelijktijdig te houden verlo ting zijn vele prijzen te winnen, zoals jeeps met aanhanger (lengte ca. 85 cm), supergrote beren (ca. 100 cm), prachtige showpoppen e.d. Ook het Rad van Avontuur zal weer draaien; voor een klein bedrag kunt u in het bezit komen van boterietters, taarten, wijn, advo caat, beren, honden, glazensets enz. Te vens is er een grabbelton. Vrijdagavond en zaterdag vanaf 3.00 n.m. kunt u dus naast het bezichtigen van de postduiven, op onze verloting ve le leuke St. Nicolaas cadeau's winnen. DIRKSLAND Opbrengst collecte. De ook in Dirks- sland gehouden „Jeugdcollecte" Jantje Beton" heeft het bedrag van 727,60 opgebracht. Met de middelen uit de lan delijke collecte kan het Nationaal Jeugdfonds haar werk op het terrein van de leef- en speelruimte voor de jeugd voortzetten door het financieel helpen van jeugd- en jongerenwerk. Dhr. Melissant, hij voer van z'n 11e tot z'n 68e, heeft de luisterende natie doen weten dat de genomen quoteringsmaatregelen ter bescherming van de visstand geheel overbodig zijn, „want", zei dhr. Melissant, „ze vissen de Noordzee nooit dood, die krijgen ze nooit dood ook, nooit!" „Als de visserman niet genoeg meer vangt dan moet hij er vanzelf mee stoppen en dan zal de vis gelegenheid krijgen zich te herstellen", was vrij ver taald de argumentatie van dhr. Melissant. Hij liet zich ook niet aflei den door complimentjes over z'n kop, z'n mooie snor en z'n opzettelijk scheef staande pet, want ook daarop zei' ie: mar'e de Noordzee dood- visse doe' we ze nooit!!" „Er komt steeds in, daar zitten ze wel over te zweten, maar nooit hoor Over het vangen van tong had dhr. Melissant dan ook z'n eigen visie: „ze vange nog zat en ze motte ze door laete varjge, ze komme toch nooit op, de zee komt nooit leeg". Hij vond dat de maatregelen van de Over heid ertoe leiden dat anderen nu de tong wegvangen, 't is nou eenmaal zo" stelde hij vast. Daarbij herinnerde dhr. Melissant ook aan de vrees van enkele jaren geleden dat de garnalen zouden verdwijnen: „nu van gen ze weer duizend kilo per dag, hoe kan dat..-....?" stelde hij de vraag, „ze kunnen nu net zoveel vangen als ze willen!" Dhr. Melissant had naar genoegen z'n zegje gedaan, maar hem restte nog een antwoord op de vraag wat hij zou gaan doen als hij weer geboren zou worden: „Geen visserman meer", stelde hij nadrukkelijk vast, „want an de wal lachen ze je uit en ze eten er ook drie keer per dag. Boer te zijn bleek ook niets voor dhr. Melissant, slecht de status van rentenier zou hem aantrekken, zo verzekerde hij. In het verloop van de uitzending werden nog gesprekken gevoerd met o.m. mevr. v. d. Linde (garnalenpelster), P. Fopma over de visserij- school, J. van Wezel, dir. Rabo-Bank, burg. van Velzen, mevr. Grin- wis-Blok (gemeenteraadslid), dhr. Snoeij, badmeester, dhr. Bruinsma van de school voor steenzetters, Jan Vlietland, over het natuurmonument „de Kwade Hoek", Katy Wesdorp Dirksland over de archeologen Ver. „de Motte" en weth. L. Visser. Ds. van Kooten die ook was aangekondigd moest i.v.m. een begrafenis afzeggen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1