EiüvriDEn niEu ws Herfst tot heden zeer gunstig verlopen RIVATO bewaar 6-12 jarigen speelden de architect iktie „Voor 45 cent ééo ofaiielie naar Kenya" bracht mooi bedrag op D'n electrischen deken Bouw Rabo-dorpen Ploegwedstrijden Flevopolder UIEN WEERPRAATJE voor een beter resultaat 3e blad Vrijdag 5 november 1976 No. 4537 INGEZONDEN: De Schoolbege- lerdingsdienst Nieuws uit Zeeland Uw huis verkopen TAIVIBOER RGTVAL SLUIS PREDIKBEURTEN ZEELAND Abonneert U ori „Eilanden-nieuws" GRIJSOORDSE SCHETSEN ff ff Geachte Redactie, Van bevriende zijde gewerd mij uw blad d.d. vrijdag 22 okt. j.l. Met be langstelling las ik hierin het verslag van de raad van Goedereede, waar de toetreding tot de Schoolbegeleidings dienst Drechtsteden ter sprake kwam. Ik heb dit verslag met enige verba zing gelezen en zou er graag enig com mentaar bij geven. 1. De voorzitter motiveert de nood zaak van toetreding o.m. door te wijzen op de „chaos" op de diverse basisscho len: meerdere onderwijsmethoden wor den gebruikt en daardoor hebben de le raren bij het vervolgonderwijs de groot ste moeite om het niveau van de leer lingen te achterhalen. Is dit werkelijk een voldoende moti vering om de bezwaren tegen een sa- menwerkings-S.B.D. (dus: een niet-po- sitief-Christelijke dienst) weg te nemen? Als de hier bedoelde S.B.D. zijn werk gaat doen n.l. zoals de voorzitter het bedpelt zal er de grootst mogelijke uniformiteit moeten komen in de ge bruikte methoden. Zullen dat positief Christelijke methoden zijn? M.i. heeft de voorzitter met dit te stellen juist een krachtig argument gegeven TEGEN de aansluiting bij een samenwerkings- dienst. 2. Even later zegt de heer Van Oos terom kennelijk een deskimdige in het gezelschap dat het wel waar is wat de voorzitter verteld heeft over die barre toestanden op het eiland als het gaat over de aansluiting bij het vervolg onderwijs. Maar hij betwijfelt of het ooit zover zal komen dat dat probleem uit de weg geruimd zal worden. Toch wel jammer dat negatieve geluid van de heer Van O. De Raad was zó heerlijk op weg om te geloven (zo lijkt het tenminste) dat die SBD als een ver lengstuk van een optimistische regering onze scholen en de kinderen een stapje verder zou brengen op weg naar de heilstaat. Maar ondanks dit dissidente ge- Imd is er toch braaf voorgestemd. 3. Natuurlijk zou een S.B.D. aan dit aansluitingsprobleem wel iets kunnen doen, maar dit probleem is ook een heel eind op te lossen zonder een S.B.D. Het is zelfs mogelijk, dat een S.B.D. de „chaos" nog groter maakt. Dat bleek onlangs nog bij een samenspreking tus sen basisond. envoortgezet ond. ergens in het land. Een schoolhoofd „bekende" dat hij zich nogal strikt gehouden had aan de aanbevelingen van de S.B.D. wat betreft een bepaald leerstofonderdeel. Zijn leerlingen waren wat dat onder deel betreft volkomen de mist ingegaan. Hij zou het het volgend jaar anders doen! (Let wel: Dit verhaal is beslist niet „norm.atiel" bedoeld, maar slechts „il lustratief". M.a.w.: Er wil niet uit ge lezen worden dat een goede S.B.D. niet van nut zou kimnen zijn). 4. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat het woord „chaos" hier op een politieke wijze gebruikt is, n.l. om een beslissing „door te drukken". Zo niet, dan is er toch wel iets ergs aan de hand met die scholen op het eiland. Je zult als ouders je kind op zo'n school hebben. En dan te verne men, dat er besturen zijn, die niet van plan zijn zich aan te sluiten. Foei toch. Die doen „school en leerlingen tekort" zo lees ik in het verslag en „ze ontne men de kinderen bepaalde mogelijkhe den". Wat een ontroerende zorg. Zo iets doet het toch wel goed. Laten we even door redeneren: eigenlijk ontnemen al die Chr. scholen aan de kinderen be paalde mogelijkheden en wordt daar aan de kinderen tekort gedaan. Imrriers: die uren bijbellès geven later toch „geen brood op de plank"! 5. Eerst wordt door de voorzitter be toogd, dat het levensbeschouwelijke ele ment niet in het geding is, maar toch volgt er dan dat de besturen van bijzon dere scholen evt. kunnen streven naar een Chr. S.B.D. en ook, dat in de sub regio's wellicht aandacht geschonken kan worden aan de gestelde levensbe schouwelijke voorwaarden. Is nu het levensbeschouwelijke wel of niet van betekenis? Ik vermoed, dat minister Van Keme- nade wel enige schouderklopjes zal uit delen in gedachte aan bepaalde gemeen tebestuurders in Goedereede. Als Prot. Chr. gemeentebestuurders „zijn zaak" zó verdedigen, dan hoeft hij in feite niets meer te zeggen. Maar de manier waarop blijkens het verslag in uw blad deze zaak getrak teerd is door de meerderheid van de raad van Goedereede is m.i. een „schot voor de boeg" van die onderwijsmensen die beseffen dat een S.B.D. ALLES te maken heeft en steeds meer zal krijgen met levensbeschouwing en die daarom doen wat ze kunnen om bij de minis ter het goed recht te bepleiten van Prot. Chr. S.B.D.'s. Ook uit Goedereede had één krach tige stem moeten klinken: „Minister, een samenwerkingsdienst kan en mag niet voor een school, die wenst te staan op de grondslag van Schrift en belijdenis." En dan had men maar intern alle krachten moeten mobiliseren om een einde te maken aan de „chaotische" on derwijstoestanden op Flakkee! Met dank voor de plaatsing, C. P. Mijnders, P.W.A. - park 24 - Veenendaal. THOLEN Vluchteling '76. De aktie Vluchteling 1976 heeft in de gemeente Tholen 17.324,71 opgebracht en in St. PhiUps- land 2.170,87.. Landbouwschuur afgebrand De landbouwschuur van dhr. H. Moe- liker aan de Ten Ankerweg is vrijdag nacht door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Om half twaalf werd door omwonenden de brandweer opgeroepen. De korpsen van Tholen en St. Maartens dijk waren spoedig ter plaatse en kon den de 5 in de stal staande koeien on gedeerd naar buiten krijgen. In de schuur was stro opgeslagen en er ston den landbouwmachines die verloren gingen. De technische recherche van de rijkspolitie stelde zaterdag een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. SCHERPENISSE Vrouwenvereniging Bidt en Werkt De Hervormde Vrou-wenvereniging Bidt en Werkt hield maandagavond een bij eenkomst inhet Holland Huis waarin de scheidende presidente, mevrouw Van Doom-Hage de aanwezigen welkom heette en een bijbelinleiding hield. Na het zingen van gezang 116 vers 1, 2 en 3 volgden de jaarverslagen. De nieuwe presidente, mevrouw A. Duine-Geuze, bracht mevr. Van Doom dank voor het vele werk, dat zij voor de vereniging heeft gedaan. Na de pau ze besprak mevrouw Duine het thema: „Waarom lid van de Hervormde Vrou wen Groep (H.V.G.)". Aan deze avond werd medewerking verleend door een zangkoor onder leiding van dhr. Wes- dorp. (van onze weerkundige medewerker) De laatste jaren waren wij niet zo ge lukkig met het weersverloop in het herfstseizoen. In 1974 record-veel re gen in Zeeland met alle noodlottige oogst gevolgen van dien, verleden jaar een veel te koude oktober met zelfs al enige sneeuwval. Tot heden is het verloop van het herfstweer bijzonder gunstig geweest. Geen stormen van betekenis, geen sneeuw, geen fikse nachtvorsten en in oktober gemiddeld 40 a 50 mm. minder regen dan normaal. Vooral in de eerste helft van oktober toen temperaturen tussen 17 en 21 gra den vrij regelmatig voorkwamen, was er nog een opmerkelijke grasgroei te bespeuren. Wel zijn wij heel wat uren zon tekort gekomen, maar de goede temperatuur maakte veel goed. Eerst in de laatste week kwam de jas er aan te pas. Dit is een ander verhaal dan de ba lans die de winter tot heden in b.v. Fin land en Rusland laat zien. Daar heeft men al een wintert je van ruim drie we ken achter de rug. Hogedrukgebieden zijn in die gebieden de laatste weken zeer aktief. In het grootste deel van Rusland lig 5 a 10 cm. sneeuw en er waren in oktober in Rusland en Noord Scandinavië al heel wat nachten met meer dan tien graden vorst. VAN CANADA. In deze eerste novemberdagen zien wij nog een vrijwel zelfde drukverde- ling. Stormcentra in de buurt van IJs land en in de hogere luchtlagen een sterke straalstroom van Canada over de Oceaan tot boven de Golf van Biskaje, waarmee gemakkelijk en snel depressies naar West-Europa trekken. Daar aan gekomen trekt een deel naar de Mid dellandse Zee en een deel van de Noord zee. De laatste weken veel regen in Spanje, Zuid Frankrijk en Noord Italië, waar plaatselijk het oktober-regencijfer boven de 200 mm. kwam te liggen. Wel heeft deze situatie nog eens weer getoond dat lang niet altijd, wanneer Noord Scandinavië en Rusland in stren ge winterkou liggen, West- en Midden Europa daar persé een staart van mee krijgen. De as van de hogedrukgebie den liep van Spitsbergen via Lapland Moskou naar de Zwarte Zee. De situatie voor ons zou heel wat winterser worden wanneer deze as loopt van Zuid Engeland via Schotland - Zuid Noorwegen naar Noord Rusland. In dat geval is de stroming veel meer noordoost en kan de dan aanwezige kou in Rusland en het Oostzeegebied wel gemakkelijk naar Midden- en West Europa uitstromen. Lees hiervan van onze kant geen geruststelling. Wij hopen echt dat het gaat vriezen en dat er kan worden geschaatst, maar op zijn vroegst eerst over een maand. RECTIFICATIE: In het vorige week geplaatste bericht over de ploegwedstrijden, werd abusie velijk de naam van dhr. L. J. Koese uit Stellendam niet genoemd. Hij ploegde met een Ransomes tweeschaarwentel- ploeg en eindigde op de 11e plaats. SINT MAARTENSDIJK Een honderd jarige. Dhr. P. C. Man neke vierde maandag zijn honderdste verjaardag. Zo lang men kan heugen is de heer Manneke de eerste Smerdieke- naar die 100 jaar is geworden. In ge bouw Calvijn werd het heugelijk feit gevierd en nam de jarige vele geluk wensen van familie en vrienden in ont vangst en onder meer ook van burge meester E. J. van Boeijen en echtgenote en van mevrouw Boertien-Velema, echtgenote van de commissaris der Ko ningin in Zeeland. De jubilaris maakt het, gerekend naar zijn leeftijd, nog zeer goed en luistert twee keer per zon dag via de kerktelefoon naar de kerk diensten. Opbrengst verkoping. De door de Hervormde Zendingskrans in gebouw Calvijn gehouden verkoping van zelf gemaakte goederen en verkoop van olie bollen heeft 4300,opgebracht. De netto opbrengst wordt verdeeld onder kerk, zending en school. Ds. J. Blom sloot deze verkoping met dankgebed. OUD VOSSEMEER De Vogelvrienden. In Café Saparon werd door de Oud Vossemeerse vogel- kwekersvereniging een bijeenkomst ge houden onder voorzitterschap van dhr. K. Hommel. Medegedeeld werd, dat de Ned. Bond de vereniging volgend jaar 11 en 12 oktober het houden van een jaarlijkse tentoonstelling had toegewe zen. SINT ANNALAND „Accelerando" uit Sint-Annaland het beste Zeeuwse orkest De Koninglijke Fanfare „Accelerando" uit Sint-Annaland onder leiding van de dirigent Ko den Toonder uit Kloetinge heeft op het zaterdag 30 oktober te Mid delburg gehouden nationaal federatief muziekconcours van de Zeeuwse Bond K.N.F.-afdeling Zeeland" de eer gered van Zeeland. Het werd het hoogst ge klasseerde eeuwse orkest,dank zij de sterke interprestaties van het verplich te werk en het keuzewerk „Othello" van Rimmer. Resultaat: 303 punten, een eerste prijs in de Vaandelafdeling Een prachtige prestatie!! UienveUing van 2 november 1976 Uien maat 40/opwaarts rond, Klasse 2 N.L.: 82,—. Uien'drielingen, maar 30/ 40: 70,—. POSTBOX 22 - ENKHUIZEN - HOaAN0-TEL02280.2741 ZONDAG 7 NOVEMBER SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Kraay, emeritus predi kant te Buren (voorheen te Sint An- naland) Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur ds. H. Harkema van St. hilipsland Ger. Kerk Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. A. van der Meer. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur ds. W. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk O'land) 9.30 uur kand. J. Venema, Rotterdam, 5 uur dhr. H. Hondius, Souburg Ger. Gem. 10 en 3 uur le zen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3 uur lezen. Sinds dinsdagmiddag mag er goede hoop bestaan dat de prille jeugd nog lange niet gewonnen is voor de strakke bouw van deze tijd. Het jonge volkje heeft méér fantasie dan zomaar te be rusten in steeds herhaalde huizenblok ken. Zonneklaar bleek dat toen dins dagmiddag alle in elkaar geknutselde „Rabodorpen" kritisch werden bekeken en de mooisten er werden uitgezocht. Fraaie bouwsels soms, tot stand geko men, dankzij de lümpot en de architec tuur van 6 tot 12 jarigen Het was een goed idee van de Rabo- kantoren te Middelhamis, Melissant en Herkingen om de jeugdige spaarders in de spaarweek een bouwplaat mee naar huis te geven. Uit die plaat moest het Rabodorp worden gebouwd, „maar" werd de jongelui meegedeeld, „je fanta sie kan bij de beoordeling van je werk stuk van grote betekenis blijken te zijn". Sommige van de dertig deelnemertjes bleken kinderen van deze tijd te zijn. Overzicht over een gedeelte van de inzendingen. Ze plakten hutje bij mutje en creëerden zo een samenlevinkje dat onleefbaar moet heten maar desondanks toch nog tegemoet kwam aan de Flakkeese ge woonte er wat „beestjes" op na te hou den. Die vonden hun plaats in de ach tertuin tegen de voordeur welhaast van de daarachter staande woningen. Som migen besteedden weinig meters aan de woningbouw en later kan men die waarschijnlijk in bepaalde niet nader te noemen besturen tegenkomen Over de werkstukken die met fanta sie in elkaar waren gedokterd viel nog meer te filosoferen en architect Ad Ge stel die ze beoordeelde heeft daar dan ook veel genoegen aan beleefd. Sommi gen hadden (o luxe...!) een lapje van hun ruimte af durven snoepen voor een fraaie bungalow in 't groen, niet gehin derd door de buren die zich ook enige ruimte hadden gepermitteerd, samen op voldoende afstand van de verkeersweg met zwaar verkeer. „Hoe genoeglijk moet zó het leven zijn!" zullen de kin deren wellicht hebben gedacht terwijl thuis misschien de tafel stond te ram melen door langs denderend bietenver- voer Hennie v. d. Laan (12 jr.) uit Som- melsdijk had het meest voorbeeldige dorp gemaakt. „Stedebouwkundig ver antwoord", zoals dat heet en dat lever de haar een prijs van honderd gulden op. Thijs Mijnders uit Melissant (8 jr.) was in zijn categorie de beste wat hem 50,— opleverde, gevolgd door Peter Barendse uit Middelhamis die met zijn ontwerp 25,verdiende. Er -waren eigenlijk maar drie prijzen te verdelen maar het werkstukje van Jan v. d. Slik (6) was zo ongekunsteld dat het wel een prijs moest krijgen zoals ook het dorpje van Klaas de Jong (8) uit Herkingen. Zij krijgen een troost prijs. Het werkstuk van Hennie v. d. Laan. EEN VAN DE GEMAAKTE OPSTELLEN We zijn eerst naar meester van Kooten toegegaan. Daarna moes ten we even wachten, maar spoe dig zaten we met vijf jongens in de auto. Onderweg hebben we el kaar leuke grapjes verteld, en de tijd ging zo vlug dat we al gauw in Middelhamis waren. Het was nog een hele rit voor we bij de kerk waren. Meester van Kooten parkeerde de auto. En al spoedig waren we bij de kerk waar de jongens en meester van Kooten naar binnen gingen. Het was een prachtige kerk, en toen we achter ons keken zagen we allemaal dat er een groot en prachtig orgel was. De dominee vertelde een mooie inleiding en daarna kwam Dr. de Blois aan het woord. Hij vertelde over de stam men en de talen die haast al voor d© helft vertaald waren in Kenia. En Dr. de Blois zei ook nog, er staat in de Bijbel: „nog witter, dan sneeuw". Maar die mensen weten niet wat sneeuw is. En toen hebben ze opgeschreven nog wit ter dan melk. Ontertussen hadden de kinders Dr. de Blois het geld aangeboden. Er waren ook nog koren die psalmen zongen en Duitse liede ren. Aan het eind van de kerk- avond zongen we een psalm. En we stopten nog wat in de kollekte. En hiermee eindigde deze prachti ge kerkavond met een goed doel. Dick Tanis. Vrijdagavond, 29 oktober vond in Ned. Herv. Kerk te Middelhamis de afslui ting plaats van een, door het N.B.G. ge organiseerd, Bijbelproject. Aan dit pro ject hebben diverse Christeiyke scholen op ons eiland gewerkt. Ds. de, Groot van Middelhamis opende de avon|3. Vier koren (uit Stad aan 't i Haringvliet, Stellendam, Ooltgensplaat en Oude Tonge) o.l.v. C. C. v. d. Heuvel, zorgden voor een muzikale omlijsting. Daarna kwam voor de aanwezige kin- deren het moment van deze avond: Ze mochten de bedragen, welke door de leerlingen van de scholen verzameld waren, aan dr. K. F. de Blois aanbieden. De volgende bedragen werden aange boden: I De Chr. school van Stad 270,— Eben-Haëzerschool, Goedereede 250, Bosse School, Middelhamis 230,— Chr. school, Sommelsdijk 355,20 „De Hoeksteen" Chr. school, Ooltgensplaat 118, Chr. Nat. school, Stellendam 122,— Chr. school, Melissant 300,— Pr. Mauritsschool, Dirksland 686,25 Totaal 2.331,45 In zijn rede sprak dr. de Blois (coör dinator-adviseur voor het Bijbelvertaal werk in Oost-Afrika) kort over het ont staan van verschillende vertalingen van de Bijbel, waarna hij enkele problemen, waar men in Afrika mee te maken heeft, nader toelichtte. Het eerste probleem is de taal. Is de taal, waarin vertaald moet worden, arm of rijk? Welk woord moet je gebruiken? Kennen die mensen een bepaald woord in hun taal? Hoe vertaal je bijvoorbeeld „...wit als sneeuw" voor mensen, die nooit sneeuw hebben gezien? Hoe ver- 't Was 1 november geworden, Allerheiligen. Voor een gedeelte van de mensen was het zondag, voor het grootste gedeelte niet. Maar 't was geen weer om te werken 't was koud, storm en regen geselden het land. Je zag dan ook geen kip op straat. Op de hoek van de straat was zo'n winkel die alles verkocht, of het nu landbouwartikelen waren of spullen voor de huishouding, echt zo'n „winkel van Sinkel". Baas Jan zat op zijn kan toortje, want in de winkel was 't rustig. Maar eensplaps ging de winkel- bel. Diep in de kraag van zijn jas gedoken stapte een man binnen. Achter de toonbank kon de winkelier een glimlach niet onderdrukken toen hij zijn klant herkende. „A'vast gefeliciteerd mit de verjaerdag van Leentje", zei en „in weer mar 't zelfde recept zeker?" want stee vast kwam de klant op deze dag om een nieuwe fluitketel. Ze werkten allebei op 't land en elk jaar kookte de fluitketel droog en lek op het gas. Z'n arm zwaaide naar één der boorden en een blinkende nieuwe fluitketel stond op de toonbank. ,,Dat is ém Theo", zei hij. Maar tot zijn stomme verwondering schudde Theo zijn hoofd. „Laet ie nog heel weze" zei 'en „we gaen 't eindelijk leêre". „Mar noe komt ét, wat mok ze noe geve"? Allebei dachten ze diep na tot Jan de winkelier op een goed idee kwam. „Weet je wat, je neemt een electrisen deken daer hé je allebei wat an". Zo gezeit zo gedaen. Leentje was t'er ook blij mee. Goed bekeke zei ze 'k hewe toch altied zo'n last van kouwe voeten. ,,Jae" zei Theo ,,in Jan heit gezeit een laekentje d'r op in een wollen deken d'r overheen. Ik gaen 'em dr alvast mar oplegge". Klokslag 10 uur deed Theo zijn vest uit. „'k Hoop dat 't merge niet waoit daer heit noe geen mens wat an behalve de meulenaer, ik gaen alvast plat". Leentje maakte de dubbele stikzak klaar en kwam een kwartiertje later boven. Met glimmende oogjes lag haar echtgenoot reeds te genieten onder de electrisen deken. „Heerlijk werm", zeit ie en terwijl hij zijn hand bo ven, de dekens heen en weer bewoog „Hier voel je nog geweun de warm te". „Jae, dat zal wel", smaelde z'n wuuf,,waer mot dat vandaen kom- me; gróte sufferd dat je d'r bint, je zal het ook nooit leêre, je heit vergete de stekker d'r in te steke". taal je voor woestijnbewoners het be grip ,,zee" of „meer"? Een tweede probleem is het analfabe tisme. Veel mensen moeten nog leren lezen en schrijven. Het derde, daarmee samenhangende probleem is: Wanneer steeds meer men sen gaan lezen, ontstaat er een geweldi ge „leeshonger", een enorm grote vraag naar Bijbels of Bijbelgedeelten. Het is een groot probleem deze vraag naar Bij bels „financieel" bij te houden. Met de bede: „Leid hen de verta lers) in Uw waarheid" besloot dr. de Blois zijn interessante toespraak. Ds. V. d. Linden sloot de avond met het bedanken van diverse personen en instanties, maar: „Bovenal moeten wij dank brengen aan Hem, Die belooft, dat Zijn Koninkrijk zal worden uitgebreid". De kollekte bij de uitgang bracht nog 696,38 op, zodat een totaalbedrag van 3.027,83 aan dr. de Blois kon worden aangeboden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5