Boredorffs Naaldprinses 1976! Kittde.^hO'efipe Mosselkwekers hekelen uitblijven schadevergoeding Uw huis verkopen TAMBOER C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMËLSDIJE Telefoon (01870) 26 09 SOMMELSDIJK DAMMEN „DENK EN ZET" AFSCHEID DER JODEN VAN NEDERLAND i Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. OUDE MANGEL Ik bezit een mangel die zeker 150 jaar oud is en die er nog keurig uit ziet. Is dit antiek en wat is hij waard? Antwoord: Wat de ouderdom betreft zou uw mangel gerust antiek genoemd mogen worden. Wij schatten de waarde op 75,— toit 125,—. Dat zal u stellig tegenvallen, maar dat komt doordat oude mangels zelden als siervoorwerp gebruikt worden. Dat is wèl het geval met oude koffiemolens, sigarenplanken, wapens enz. enz. Zo'n oud gebruiksvoorwerp zou eigen lijk ondergebracht moeten worden in een streekmuseum, tesamen met andere dingen! Daar hoort uw mangel eigenlijk thuis. VOEDINGSWAARDE BANANENSCHILLEN Zijn bananenschillen schadelijk voor een varken? Antwoord: Als die bananen niet be spoten zijn met een of ander bestrij dingsmiddel (en dat zal wel niet) zijn ze niet schadelijk. Maar de voedingswaar de is, in tegenstelling tot aardappel schillen, zeer gering. Gooi ze liever op de komposthoop in uw tuin. Trouwens, in het algemeen kunt u uw varkens veel beter het mengvoeder geven van han delaar of coöperatie dan afval. Want dat mengvoeder is deskundig samengesteld; het bevat alles wat een varken nodig heeft en dat alles óók nog in de juiste verhoudingen. Slechts als u één enkel varken houdt voor de mesterij of voor de gezelligheid kunt u daarnaast schil len, gras, groenteafvallen enz. geven. VLEKKEN OP BOOT Wij hebben een rode zeilboot van po lyester en daarop zijn witte vlekken ge komen, vermoedelijk doordat een ver keerde was is gebruikt. Wat te doen? Antwoord: Wij betwijfelen zeer of dat door die was komt. Wij denken veeleer aan verfspatten, die u met wat terpen tijn kunt verwijderen. Als u echter ze ker weet dat verkeerde was de oorzaak is, zit er niets anders op dan de vlekken met fijn schuurpapier weg te poetsen. Want dan heeft de was een verbinding aangegaan met de kunststof en daar helpt niets tegen, voorzover ons bekend. AFGHAANSE JAS Mijn dochter heeft onlangs een af- ghaanse jas gekocht, maar die stinkt. Wat te doen? Antwoord: Als het een nieuwe jas is: geregeld lang laten luchten, als het kan in de droge buitenlucht maar dan wel in de schaduw. Die muffe lucht behoort bij dit soort jas. Is het een gebruikte jas, dan geldt hetzelfde, maar dan moet u het kledingstuk eerst terdege schoon maken. U kunt dit doen met verwarmd, droog zand. U wrijft dit met een doekje op en tussen de haren. Door de warmte smelt er wat vet en dit trekt in het zand. Als u goed wrijft en het zand niet al te heet maakt, lijdt de jas niet en u zult een flink deel van de vieze lucht kwijt raken. Na afloop de jas niet uitborstelen maar voorzichtig het zand er uit klop pen en daarna de jas luchten. Of u de lucht helemaal weg krijgt blijft echter de vraag. OUDE VAZEN EN SCHALEN Ik heb twee oude vazen waarop aan de onderzijde staat: Regina 524 met kroontje, Candia WB, Gouda, Holland. Op de schaal staat; Greta, Arnhem, Holland, B-17-2. Antwoord: De vazen zijn vermoede lijk niet in Gouda gemaakt en de schaal stamt o.i. niet uit Arnhem. Zonder ver dere omschrijving (afmettagen, kleur, voorstellingen enz.) kunnen wij abspluut geen jaartal noemen, maar wij denken dat dit voorwerpen zijn uit een goedko pe plateelbakkerij uit de jaren twintig en dat de door u vermelde opschriften op verzoek zijn aangebracht of als prijs zijn uitgereikt. Een beschrijving en een foto zou ons wat verder brengen! SCHIP DOPEN Hoe is toch dat „dopen" van een schip ontstaan bij de tewaterlating? Antwoord: Dat stamt van een heel oud gebruik uit de tijd, dat er nog een offer gebracht werd aan de goden. Van de Phoeniciërs en van de Vikings is be kend, dat zij een slaaf offerden om de zeegoden gunstig te stemmen als zij een nieuwe boot in zee brachten. De Hindoe's gebruikten pompoenen, ge vuld met een rode vloeistof, waarmee zij de goden om de tuin trachtten te lei den. Het woord „dopen", dat u nu tegen komt in verslagen van tewaterlatingen, herinnert aan het gebruik in R.K. lan den, waar schepen (en andere vervoer middelen) met wijwater worden geze gend. Toen koning Hendrik VIII met de paus had gebroken, gaf men in Enge land aan deze zegening een wereldser karakter door het wijwater te vervan gen door rode wijn, waarmee een heil- dronk werd uitgebracht. In de achttien de eeuw liet koning George III zijn (ve le) dochters bij toerbeurt belangrijke schepen van een naam voorzien, door een fles met de beste wijnsoort van die dagen, champagne, tegen de boeg stuk te laten gooien. Om ongelukken te voor komen werd zo'n fles later aan een lint vastgebonden. Er kwamen in die tijd ook geschenken op tafel voor de konink lijke gasten. De formule „Ik doop u (hier volgt de nieuwe naam) en wens u een behouden vaart" is in het begin van de twintigste eeuw in Engeland traditie ge worden. Zeelieden hechten een grote waarde aan het uitspreken van goede wensen. KNIPMUSEUM Waar vind ik die knipkunstverzame- ling. Is dat een museum? Antwoord: Er is een Ned. Museum van knipkunst met geknipte portretten en figuren van mensen, dieren, bomen, bloemen enz. uit Europa, maar ook van kunstenaars uit China en andere verre IsLnden, o.a. van enige eeuwen oud. Het adres is Burg. v. Weezelplein 15 te Wes- terbork, telefoon (05933) 1553 of 1563. In de wintermaanden moet u vooraf bellen om een afspraak te maken voor een be zoek. CASSETTERECORDER Waar moet ik op letten bij de aankoop van een cassetterecorder? Zijn de goed kopere cassettedecks van mindere kwa liteit? Antwoord: Let op dat verschil in be titeling. De handel maakt een duidelijk onderscheid tussen de recorders, com pleet met etndversterker en ingebouwde (kleine) luidspreker en vaak de moge lijkheid van batterijvoeding, en de zg. decks zónder die voorzieningen. Het cassettedeck wordt thuis op een vaste plaats opgesteld en via de radio verbon den met het op te nemen geluid van tu ner en pick-up en anderzijds met de stereo-luidsprekers. Als u over een hifi- installatie beschikt en daar een stereo cassettedeck bij kiest van goede kwali teit, heb u een veel betere geluidsweer gave dan een draagbare cassetterecor der met ingebouwde luidspreker ooit kan bieden. Tenzij u een grote neemt met eigen luidsprekerboxen. Let in elk geval bij uw aankoop op het frekwen- tiebereik. Sommige toestelletjes kunnen slechts tonen tussen 50 en circa 8.000 Hz laten horen. Veel beter zijn de appara ten, die ook lagere en veel hogere tonen goed weergeven, bijvoorbeeld van r±. 20 tot minstens 14.000 Hz. Voorts moet uw cassettespeler geschikt zijn voor de (be tere) chroombandjes en zo mogelijk be schikken over teller, pauzeknop, ruis onderdrukker en alle gewenste aan sluitmogelijkheden, waaronder 2 micro foons en een tweede bandopnemer. VETTE RAMEN Elke winter heb ik last van een dun vetlaagje op de ruiten. Ik heb allerlei was- en poetsmiddelen te hulp geroe pen, maar krijg het nooit helemaal weg. Antwoord: U stookt waarschijnlijk een oliehaard, want daardoor ontstaat een vettige aanslag en niet alleen op de ramen. Begin bij het ramen lappen uw spons en zeem flink uit te spoelen in lauw water, omdat er misschien nog vet in zit van vorige schoonmaakbeur ten. Maak het glas schoon met lauw wa ter en een druppeltje vloeibaar af was middel op de spons. Spoel geregeld uw spons uit. Vervolgens sponst u de rui ten met schoon water af en zeemt ze onmiddellijk daarna. Als het glas droog is, nog eens met een schone doek en slechts een paér druppeltjes spiritus na- wrijven. Gebruik nooit schuur- of poets middelen! HOND EN TELEFOON Onze hond interesseert zich wel voor televisiebeelden en reageert op bepaalde luidsprekergeluiden van de bandopne mer. Ik krijg echter geen kontakt per telefoon. Hoe konjt dat? Antwoord: Genomen proeven met uit eenlopende honden toonden aan, dat deze dieren wel bepaalde personen (vooral de huisgenoten) herkennen van televisiebeelden. Zij concentreren zich echter maar enkele minuten op dgl. voorstellingen. Luidsprekers van goede kwaliteit met een breed frekwentiebe- reik laten opgenomen geluiden van mi crofoon en/of band zo natuurlijk klin ken, dat huisdieren daar ook heel nor maal op reageren. Een stem wordt door de (te) eenvoudige microfoon en weer gave van een telefoon zodanig ver vormd, dat een hond door dit apparaat zijn eigen baas niet kan herkennen en zelfs bekende uitroepen als „ga je mee", „uit" en ,,eten" niet als zodanig kan thuisbrengen. Als u zich voor het gedrag van honden interesseert, leest u dan eens het boekje „Waarom doet mijn hond dat" door Göran Bergman, uitga ve Meulenhoff Amsterdam. Uw boek handelaar heeft het waarschijnlijk wel in voorraad, KREKEL IN DE KEUKEN Hele nachten ben ik wakker gehou den door het akelige geluid van krekels, die blijkbaar in de keuken huizen. Maar ik kan ze niet vinden. Wat moet ik daar aan doen? Antwoord: Overdag verstoppen de krekels zich, maar 's nachts komen ze te voorschijn en snoepen ze van uw planten. U kunt ze dus vangen, als u één (jong) plantje in de keuken plaatst en dan een keer 's nachts zonder licht te maken die plant met de krekels naar buiten werkt. GEVAARLIJKE BROEKSPIJPEN Herhaaldelijk worden m'n broekspij pen tijdens het fietsen gegrepen door het boutje in m'n trappers. Broekklem- men vergeet ik ergens. Omslaan van de pijpen staat zo gek. Wat te doen? Antwoord: Er is een eenvoudige en onzichtbare oplossing. Zet aan de bin nenkant van elke broekspijp een druk knoop en knijp die even dicht voor u op stapt. U kunt ze nergens laten liggen en ze laten ook geen moeten na. HUWELIJK IN AMERIKA Mijn gescheiden dochter wil in Cali- fomië trouwen. Wat voor papieren moet ze dan uit Nederland meenemen? Antwoord: Zij moet bij de burgerlijke stand van de gemeente, waar haar vo rige huwelijk werd voltrokken, een in- tematiohaal uittreksel van het huwe- lijksregister aanvragen. Daaruit blijkt dan met wie zij gehuwd is geweest en op welke datum de scheiding van kracht s Het komt bij herhaling voor dat s we t.b.v. deze rubriek brieven s krijgen die niet van naam en adres s zijn voorzien. Wy verzoeken U vriendelijk dat voortaan wel te g doen omdat we niet inzien waar- s om Udat voor ons zou verzwijgen Wij staan in een eerlijke verhou- s ding tot elkaar en daarin past g geen anonimiteit. Van onze vol- s strekte discretie mag u verzekerd 1 zijn. s Redactie Eilanden-nieuws werd. Voorts moet zij in de gemeente waar zij geboren werd, vragen naar een internationaal uittreksel van het ge boorteregister met vermelding, dat dit bestemd is voor een huwelijk in het bui tenland. Tenslotte moet zij nog zo kort mogelijk voor haar vertrek naar Amerika bij de afdeling bevolking in het gemeentehuis van haar huidige woonplaats een internationaal bewijs halen, dat zij aldaar ingeschreven staat en (nog) ongehuwd is. Haalt zij dat laat ste bewijs nu reeds, dan is dat volgend jaar geen doorslaggevend bewijs, dat zij nog altijd ongehuwd is. Natuurlijk heeft zij ook een paspoort nodig. Dat is tegen woordig geldig voor alle landen van de wereld, maar slechts beperkte tijd voor de V.S. Wil zij bij haar echtgenoot in Califomië blijven, dan zal zij zich nu zo spoedig mogelijk moeden wenden tot de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Verblijfsvergunningen worden slechts verstrekt indien aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. In Califomië moet uw dochter bij een arts een bloed onderzoek ondergaan en de uitslag daarvan, die door de arts moet worden ondertekend, moet zij inleveren bij het bureau v. d. burgerlijke stand van de plaats waar zij huwt. KRANT IN DUITSLAND Kunt u mij het adres noemen van een krant die verschijnt in Mönchen Glad- bah? (Niet München, red.) Antwoord: Het meest in aanmerking komt de „Düsseldorfer Nachrichten", Königallee 27, 4 Düsseldorf. Ook verschijnt in die omgeving de Rheinische Post, Schadowstrasse 11, 4 Düsseldorf (het cijfer 4 vóór de plaats naam!) Uitslagen van maan'dag 25 oktober Voor de Flakkeese dambond werd gesp.: D. en Z. 3 D. en Z. 2 T. V. Brussel B. Vis 0—2 N. Quispel A. Verolme 0—2 I. Mackloet C. Zoon 2—0 G. V. d. Sluijs H. Verolme 0—2 C. Spee A. v. d. Sluijs 2-0 H. Noordijk A. Krijgsman 0—2 A. V. Gulik J. V. Es 2-0 G. Knops F. Noordijk 1—1 J. V. Mierloo I. Koese 1—1 G. Koese B. Roetman 0—2 8—12 Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: Afdeling 1: J. Smalheer J. Lodder 1—1 K. Vis M. V. Lente 2-0 H. Groenendijk J. v. Hoorn 1—1 Afdeling 2: C. Polder J. Polder Afdeling 4: M. Klink P. v. Nimwegen J. Verbiest H. Schellevis M. Breeman A. v. d. Valk H. Vergunst H. Arenstein 2—0 2—0 2-0 2-0 2-0 Beste meisjes en jongens! Zoals ik gezegd heb, zouden er vijf raadsels in oktober geplaatst worden. Nu is het vijfde aan de beiirt. En dan is het nu inzenden. Ik laat het laatste raad sel nu volgen. OKTOBERRAADSEL 5 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 1. Letter. 2. Vrouw van Jakob. 3. Een richter in Israël. 4. Zoon van David. 5. Zoon van Sem, Genesis 10. 6. Koning van Perzië, Nehemia 2. 7. Raadsman van David en later van Absalom. 8. Stad van de Filistijnen. 9. Rivier die in de Dode Zee uitmondt, Numeri 21. 10. Vader van Saul. 11. Letter. De letters op de kruisjes, van boven naar beneden, vormen een woord, dat geschreven stond op de rol, waarvan gesproken wordt in Ezra 6. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Dank je wel, Jan! Op het ogenblik zijn er geen brieven te beantwoorden, dus moet ik de ruimte met iets anders vullen. Wanneer jullie luisteren naar oudere mensen, naar opa's en oma's, dan zul len vele gesprekken eindigen met voor vallen uit de laatste wereldoorlog. Deze mensen hebben dat allemaal zelf be leefd, en kunnen er daarom moeilijk over zwijgen. Het gesprek gaat vanzelf. Dan gaat het niet alleen over de vre selijke strijd, die gestreden is, maar ook over de ellende die meegemaakt is. Vre selijk was het lot van de Joden. Deze mensen moesten uitgeroeid v/orden. Met hopen werden zij weggevoerd naar vreemde streken, om daar langzaam te vergaan, of heel vlug, in de gaskamers. Ik heb een gedicht, dat beschrijft het afscheid van de Joden uit hun land. In dat gedicht spreekt een Jood uit naam van allen, die met hem worden wegge voerd. De spreker weet dat niemand te rug zal keren. En dan ziet hij een hele boel bekende plaatsen, die hem lief zijn geworden. En daar tussen klinkt dan „vaarwel, vaanvel", want het is een af scheid voorgoed. Eeuwen geleden hebben al Joden in ons land gewoond, en zij werden door ons volk niet verstoten. De grote schil der Rembrandt had ook onder de Joden zijn vrienden. Velen van hen heeft hij geschilderd. Er leefde in ons land ook een bekende wijsgeer, die van het joods geslacht was: Spinoza, die leefde in de zeventiende eeuw. Die namen worden ook genoemd in het gedicht. Verder worden de namen genoemd van Mendes da Costa, een be kende beeldhouwer. Hij heeft een beeld ontworpen van Christiaan de Wet, be kend uit de Boerenoorlog in Transvaal. Dat beeld is te vinden op het landgoed „De Hoge Veluwe". Behalve de beeldhouwer noemt de dcihter ook de schilder Jozef Israels, die leefde van 1824 tot 1911. Deze is de be kende schilder geworden van Neder landse vissers. Nu begrijpen jullie iets van de vreem de namen in het gedicht, en het zal nu veel gemakkelijker zijn om het te be grijpen. Ik denk dat ik het nu wel voldoende toegelicht heb, en zal het gedicht dan nu maar laten volgen. Vaarwel, vaarwel, gij lieve lage landen, waar ons gelyk gewoond heeft en ons leed; waar wij de golfslag hoorden aan de- stranden, en 't karretje dat langs de zandweg reed. Wij trekken zwijgend door de diiistre straten. Wij zijn ontworteld, en bij elke stap kwelt ons de pijn om wat wij achter laten op deze harde weg der ballingschap. Wij staren om ons heen, bepakt met zorgen. Op een perron wuift vaag een vriendehand. Zacht loeit een boot door deze grauwe morgen, het is het afscheid van ons vaderland. Vaarwel, vaarwel d^n Door een mist van tranen zien wij weer alles, wat ons dierbaar was, ons lichte huis, bebloemde duinebanen en 't wuivend riet langs de Westeinder-plas. Wij zien de volgeladen wolkeluchten boven een strakke rood-en-grijze stad, een rechte vaart, een bongerd zwaar van vruchten. Nooit hebben wij dit land zo liefgehad. Vaarwel, goed land, het denken geeft ons sterkte aan d' oude havens van ons voorgeslacht de stoere stad, waar Rembrandt's vrienden werkten en 't stille dorp, waar eens Spinoza dacht. Hier schilderde Israels zijn vissersmensen, Mendes da Costa hieuw er Chris de Wet. O, land van veler daden, veler wensen, ook ons klein stempel is op u gezet. De trein raast in de nacht, door vale heiden; hoe sleurt ons zijn geweld over een brug Wij zien de donkre bossen langs ons glijden, een slapend dorp Keren wij ooit terug? De grens. Een laatste blik naar onz' landouwen, en niemand staat ons bij in deze nood. Vaarwel, vaarwel, het vaderland getrouwe, zijn wij tot in de dood. Tot hiertoe het gedicht. Als jullie eens een gedicht moeten leren voor school om voor de klas op te zeggen, zou dit wel geschikt zijn voor de vijfde en zesde klas. Ik moet het hierbij laten voor deze week. Het is nu inzenden. De oplossingen van het oktoberwerk zie ik tegemoet. Jullie zenden in wat jullie hebben ge maakt. Bij de meesten ontbreekt wel eens iets. Heel graag op de post doen vóór vol gende week zaterdag. Adres en leeftijd niet vergeten. Ook heel graag adres en leeftijd op de enveloppe. Dan heb ik niet steeds de brieven uit de enveloppe te doen, om te zien wie het is. De vriendelijke groeten van juUie OOM KO. Mevrouw J. A. Charité („liefda digheid", in het Frans) uit de Sommelsdijkse Kreekstraat heeft het gebracht tot Modehuis Borg- dorff's Naaldprinses 1976 Die eer haalde ze heel verdienstelijk binnen toen ze j.l. maandagavond ten aanschouwe van een kritische en deskundige jury en een groot aantal belangstellende dames haar zelfgemaakte zwarte lange japon toonde, op de toen door Mode huis Borgdorff gehouden show van zelfgemaakte mode. De 22 deelneemsters toonden frappante staaltjes van hun kun nen, de japonnen, de pantalons, de overalls en de rokken, ze waren met veel zorg gemaakt, maar mevr. Charité ging het toch dui delijk winnen! Niet omdat ze zo hooggeschoold is in de naai-kunst maar omdat ze 't gewoon in de vingers heeft! De japon, van zwarte trevira en rijkelijk met rode bloemen gebor duurd, staat haar volmaakt en men hoefde geen jury-lid te zijn om dat te constateren. Het was overigens voor het eerst dat mevr. Charité zich aan het borduren had gewaagd, het had veel tijd in beslag genomen (ook de ceintuur werd rondom bewerkt) maar 't bleek een bij zonder effect te geven zodat al die moeite rijkelijk beloond werd. Ook op de onlangs gehouden „Femina" tentoonstelling in Rot terdam heeft mevr. Charité aan de daar gehouden show meege daan. Voor haar werkstuk kreeg ze 2 negens en een tien maar voor de presentatie kon het niet meer dan 3 maal een acht lijden en dat hield haar van de eerste plaats af. 't Ja....... de presentatie is niet mevr. Charitè's sterkste kant, be kent ze zelf. „De gang over het podium is een zware gang ge weest en ik doe 't nóóóóóit weer!" zegt ze met grote stelligheid. Als ze nog eens meedoet zal het met kinderkleding zijn waarmee haar kroost over 't podium mag stap pen, maar zelf zou ze dermate veel lood in de schoenen hebben dat ze 't niet meer aan zou dur ven. Nou kan mevr. Borgdorff heel aardig babbelen, daarom, wie weet schraapt ook mevr. Charité de volgende keer opnieuw de moed bij elkaar! De mosselkwekers in Zeeland die door de Deltawerken gedupeerd zijn door verlies van mosselpercelen, zijn boos over hét lang uitblijven van de uitke ringen, die ingevolge de Deltaschade- wet aan hen moeten worden gedaan. In bepaalde gevallen is de uitkering zelfs nog niet eens vastgesteld en bij de steeds verder gaande geldontwaarding geeft dat repercusies, die behoorlijke vonnen aannemen in geld uitgedrukt. Om aan deze gram lucht te geven was op vrijdagmiddag 22 oktober door de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen (ZEVIBEL) in het Ned. Herv. Ver.gebouw té Bruinisse een bijeenkomst belegd, waar behalve vissers uit Bruinisse ook vele vissers uit Zierikzee en Yerseke vertegenwoordigd waren. Zevibelvoorzitter A. L. S. Locke- feer, memoreerde wat eerder door Ze- vibel in deze zaak was gedaan, en het starre standpunt van de Minister, die schadevergoeding als gevolg van de geldontwaarding resoluut afwees. Nadat dhr. Lockefeer had gewezen oi> de billijkheid en het recht van de mos selkwekers op Inflatievergoeding, vroeg hij zich af of de tijd voor hardere ak- ties nu niet was gekomen. Dhr. H. Hogerheijde secr. van de Vis- sèrsver. Algemeen Vissersbelang was de eigenlijke inleider van het onderwerp voor deze vergadering. Hij behandelde punt voor punt, het antwoord van Minister Westerterp op de vragen van het Kamerlid van Ros- sum, mede ondertekend door vertegen woordigers van diverse andere partijen. De Minister had acht maanden nodig om deze vragen te beantwoorden. In juni 1976 kwam eindelijk het antwoord, dat hij onbevredigend, onjuist soms on begrijpelijk en ook ontwijkend noemde. Hij hekelde het feit, dat het onderzoek door een particulier accoiintantsbureau, in opdracht van het Ministerie van Wa terstaat wordt uitgevoerd, het accoun tantsbureau zet een man in voor het onderzoek en het verkrijgen van finan ciële gegevens en dat leidt tot vertra ging, niet de weigerachtigheid van mos selkwekers of boekhoudbureaus om de ze gegeven beschikbaar te stellen. Op deze vergadering waren ook de Tweede Kamerleden van Rossum en Roels aanwezig, resp. S.G.P. en P.v.d.A. en hun aanwezigheid werkte er toe me de, dat de soms hoog oplaaiende discus sies niet uit de hand liepen, want zij konden achtergronddiscussies verschaf fen, over het verloop van vroegere ak- ties van Zevibel. Het was Minister Witteveen, die naar aanleiding van de motie, die indertijd door van Rossum was ingediend op merkte, dat aanneming onvoorstelbare gevolgen zou kunnen hebben, want wat men aan mosselkwekers zou toestaan (inflatievergoeding) kon aan anderen niet worden geweigerd. Terugbetalingen van Belastingen vergt soms ook meer dere jaren. Dhr. Hoogerheide had uitgerekend, dat de inflatie tot 70<'/o was gestegen, wat aanleiding was voor de heren van Rossem en Roels om toezeggingen te doen, de zaak nog eens onder aandacht van de Minister te zullen brengen al moesten de gedupeerden hun verwach tingen beslist wel op een laag pitje houden. Over de rentevergoeding die de door vorstschade getroffen oesterkwekers (1962) wel kregen, werd gezegd, dat ren tevergoeding in de Delta-schadewet uitdrukkelijk was uitgesloten. Op een emotioneel betoog van dhr. L. de Waal (Bru 9) werd besloten indivi duele gevallen nader te definiëren en ter kennis van de Vaste Commissie van de Visserij te brengen. STELLENDAM CONCOURSSUCCES Op zaterdag 23 oktober nam muziek vereniging „De Hoop" deel aan het Fe deratief muziekconcours 'in het Cultu reel Centrum „de Gindenberg" te Nij megen. Zij behaalde daar met 288'/2 punt een 1ste prijs in de Vaandelafdeling. Hartelijk gelukgewenst met dit succes. Dirigent was dhr. H. L. Willemsen. De jury bestond uit de heren P. Stalmeyer, R. V. Yperen en Steijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8