iiAriDEn niEuws Oproep aan alle betrokkenen bij het christelijk onderwijs Van broedscbotel tot Barcelona RIVATO bewaar Volleybal UIEN voor een beter resultaat 3e blad Vrijdag 29 oktober 1976 No. 45351 Uw huis verkopen TAMBOER ROYAL SLUIS TOERISTISCH KORT Kampeerboeren signaleren méér tentkampeerders BOEKBESPREKING Veel belovende perspectieven voor nieuwe Zeeuwse oestercuituur, Uw huis verkopen TAMBOER PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTEN - THOLEN ZONDAG 31 OKTOBER Wol tapijt thans meer favoriet dan ooat «wtaüatMirmiaDiw Door middel van deze oproep stellen wij U in kennis van het bestaan van de Vereniging van bij het Onderwijs be trokken Christen Ouders' (afgekort VO CO). De VOCO is opgericht op 28 mei 1975 en koninklijk goedgekeurd op 13 augustus 1975. In de VOCO beraden wij ons als christen-ouders, leerkrachten en bestuurders van christeiyke scholen over de huidige situatie bij het christe lijk onderwys. Aanleiding tot de oprichting van de VOCO was de verontrusting van vele ouders over allerlei, IN HET LICHT VAN DE BIJBEL, onjuiste ontwikke lingen in het christelijk onderwijs. Het komt helaas voor, dat sommige leer krachten op school afbreken wat de ouders hun kinderen met zorg proberen bij te brengen, in gehoorzaamheid aan hun roeping de kinderen op te voeden naar de eis van Gods Woord. Onder invloed van de nieuwe theolo gie beginnen in het christelijk onderwijs onbijbelse gedachten ingang te vinden, waarbij de Bijbel wordt aangepast aan allerlei betwistbare opvattingen uit be paalde wetenschappen. Verder zien we dait neo-marxistische gedachten binnen dringen waarbij Jezus Christus een soort sociale wereldhervormer en -ver nieuwer van de maatschappelijke struk- turen wordt. Er zijn in het christelijk onderwijs in toenemende mat leerkrach ten, die zich laten inspireren door de „theologie van de revolutie", en daar aan ontleende inzichten voorhouden aan hun leerlingen. Vaak wordt te weinig beseft welke ontwikkelingen gaande zijn in het chris telijk onderwijs. Soms wordt men even opgeschrikt als zich een extreem geval voordoet. Men denke aan de kwestie- Los in Zwolle, een lid van de CPN, die docent godsdienst-onderwijs was bij het christelijk middelbaar onderwijs. Door zulke zaken verkeren vele christen- ouders in zorg over het onderwijs dat hun kinderen krijgen. Wij beweren niet, dat de door ons ge noemde voorbeelden zich zouden voor doen op alte christelijke scholen, maar het is een feit dat dergelijke ontwikke lingen toenemen. l 1 Wij zijn niet de enigen, die deze za ken signaleren. Ook in het christelijk onderwijs zelf wordt alarm geslagen en opgeroepen tot bezinning op het karak ter van ons christelijk onderwijs. Als ouders hebben we hierin een di recte taak. We moeten vasthouden aan het beginsel dat het christelijk onder wijs in het verlengde moet liggen van de christelijke opvoeding in het gezin. We zullen ons dus als ouders, samen met de besturen en leerkrachten, moe ten inzetten voor het onverkort hand haven van heit christelijk karakter van onze scholen. Voor deze taken hebben we eikaars steun nodig. Daarom is de VOCO opge richt. De VOCO heeft tot grondslag de Bijbel als het alleen gezaghebbende, door de Heilige Geest geïnspireerde Woord van God. Doel van de VOCO is: a. in het algemeen: de ouders (meer) bewust te maken van hun verant woordelijkheid ten aainzien van het christelijk karakter van onderwijs en vorming; b. in het bijzonder: de leden van ad vies te dienen en zo nodig bij te staan, wanneer het christelijk ka rakter van het onderwijs in het ge ding is; c. het desgevraagd verlenen van mede werking en/of steun aan personeel, öudercommissies en besturen van christelijke scholen en vormingscen tra die, naar de beoordeling van de vereniging, to.etterdaad blijk geven het christelijk karakter van het on derwijs te willen handhaven. Duidelijk blijkt uit deze doelstellingen, dat wij in geen enkel opzicht willen tre den in de bevoegdheden van de school besturen. Integendeel. Wij willen juist de ouders opwekken om meer mee te gaan leven met de bestaande christelijke schoolverenigingen. Het bestuur van de VOCO doet een dringend beroep op ieder reformatorisch christen, die betrokken is bij het chris telijk onderwijs om juist in de huidige situatie, zijn/haar taak te zien t.a.v. die noodzakelijke bezinning op- en bewa ring van het christelijk karakter van het onderwijs en zich daarom aan te sluiten bij onze vereniging. De contributie bedraagt minimaal 20,per jaar. Ter verkrijging van nadere inlichtin gen omtrent onze vereniging kunt U schrijven naar: VOCO, postbus 8045 te Groningen. (VOCO: Ver. van bij het Onder wijs betrokken Christen Ouders) SPEL, MET JONGE DUIVEN Na een groot aantal kampioenen te hebben bezocht moeten we in weerwil van veler mening afrekenen met de idee dat jonge duiven geen jongen mo gen voortbrengen of broeden en geen 500 km mogen doen in hun jeugd. Voor al boven de rivieren heerst de opvatting dat ze dan voorgoed versleten zouden zijn en onbruikbaar voor de toekomst. Onze zuiderburen waren allang bezig jonge duiven in te zetten op grote af- stands-prijskampen, zij spelen de jeugd zowel op nest als op weduwschap. Spel op het schapje is er vrijwel afgedaan. Beneden de rivieren begint men deze methode over te nemen en het is mij bij diverse hokbezoeken gebleken dat de winnaars van nationale concoursen steeds gekoppelde duiven waren. Nie mand maakte mij er melding van dat deze duiven het jaar daarop minder presteerden, integendeel zij bleken an dermaal ook de beste jaarluigen te zijn. Ik viste de staat van dienst op van jonge duiven van de v. d. Zandes uit Halsteren, zelf ook enorme sportmensen, de marathonloper maakt met zijn 60 ja ren nog steeds de wekelijkse trainings rondjes; zij staan al van voor de oorlog aan de spits van de duivenliefhebberij, boekten vele nationale overwinningen en spelen al hun jonge duiven op Or leans, Chateauroux en Bourges. De resultaten van deze hard aangepakte jeugd waren in de komende jaren steeds een tiental fraaie prijzen. En het ras de genereert niet want nog dit jaar won een jong vogeltje van de oud-coureur C. V. d. Zande met een 3e prijs nationaal Orleans 4.000,aan prijzen. Mom Schenk, kampioen van de afde ling West ZNB (2500 duivenliefhebbers) zegt eveneens, al mijn jonge duiven gaan 10 vluchten mee. Ook de 2e en zelfs de 3e ronde gaat tot Bourges. Het kost ve ren maar de blijvers zijn de kampioe nen van de toekomst. ,;Mom" is in eigen vereniging (60 leden) jaarlijks kampioen en nu twee opeenvolgende jaren Gene raal van de Brabantse Westhoek. G. Bals uit Wouw is de Gouden fond- crack, d.w.z. dat hij gerekend over alle fondvluchten de twee snelste had. Zijn jonge duif won in 1975 een Ie prijs na tionaal Orleans, dit jaar zat hij weder om met een jonge vogel nationaal los op Bourges. Zijn duifke zat op papjongen en arriveerde te 12.44 uur. Precies twee uur later kreeg ik mijn eerste duif en die werd nog hoog- geklasseerd in mijn afdeling. E. Vermast uit Yerseke, ik zou u niet kunnen zeggen wie ze beter heeft in Nederland, speelt ook zijn jeugd tot Bourges en zo'n man is 15 jaar onaf gebroken en al bij elkaar minstens 25 jaar generaalkampioen in zijn vereni ging. Dit jaar weer de aangeduide kam pioen van geheel Zeeland. Zouden deze grote mannen het mis hebben? Zij allen zijn van mening dat een jonge duif die gezond is geen enkel nadeel van deze verre vluchten onder vindt, integendeel de selectieve waarde is voor de toekomst van het hok on ontbeerlijk. Ook het kweken als jong is geen beletsel want op hun hokken komen achtjarige duivinnen voor die nog Dax en St. Vincent doen. Dat eerste eitje zal dus weinig pijn hebben gedaan. De ze grote kampioenen zijn niet flauw met hun duiven. Ze verzorgen ze goed, maar eisen er veel van. Ze zeuren niet over slechte en onjuiste lossingen, ze hebben de stelregel hard werken is goed voor de mensen het zal het ook wel voor de duiven zijn. Jac. Maas uit Roosendaal speelde een jeugdige 5)rijs- winnaar Nationaal Orleans, het daarop volgende jaar St. Vincent. Het had de 18e nationaal. Het won in haar 3e en 4e levensjaar een auto op nationaal Dax. Zo zou ik nog talrijke voorbeelden kunnen noemen die aan tonen dat er in de sport mysterieuze krachten zijn. Ontdekt worden ze al leen door de grote kampioenen. P0STB0X22-ENKHUIZEN-H0LLAND-TEL 02260-2741 Op 6 februari 1977 is het 25 jaar ge leden dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië de troon besteeg. Dat wordt volgend jaar in Engeland dus groot feest, waarvan de toeris ten bijv. wat kunnen merken van 7 tot 12 juni 1977, o.m. tijdens een va rend feest op de Theems op 9 juni en op Engelands Koninginnedag 11 juni. Zwedens hoofdstad Stockholm krijgt eindelijk een permanent Vasa-mu- seum, waarin het 17e eeuwse oorlogs schip „Vasa", dat in 1961 werd ge vonden op de bodem van de haven, definitief te kijk zal worden gezet. De Zweedse regering heeft veel geld voor de bouw van het museum over, omdat de „Vasa" een „wereldattrac tie" blijkt te zijn. Al vijf miljoen mensen hebben het schip bewonderd. Volgend jaar is het 400 jaar geleden dat de beroemde Belgische schilder Paul Rubens werd geboren. Dat le vert o.m. een reeks tentoonstellingen in heel Europa op, maar Antwerpen geboorte- en werkstad van Rubens hoopt de herdenkingsshow te kun nen stelen met een expositie van Rubens-schilderijen uit alle grote wereldmusea. Het befaamde Britse gevechtsvlieg tuig „Spitfire", dat in de tweede we reldoorlog in feite de „Slag om En geland" won, heeft 40 jaar na de eer ste vlucht in Southampton zijn eigen museum gekregen. Het museum in de vorm van een hangar staat vlak bij het stadhuis. Het is dagelijks, be halve op maandag, geopend. Het zieit er naar uit dat het „kampe ren bij de boer" via de nieuwe Kam- peerwet in 1977 wordt gesanctioneerd De Stichting Vrije Recreatie (SVR) in Meerkerk (ZH), die deze nieuwe recreatievorm heeft gepropageerd, blijkt dringend behoefte te hebben aan adressen van agrariërs (boeren, tuinders, fruittelers, boseigenaren e.d.), die kampeerplekjes beschik baar willen stellen. Ze kunnen zich aanmelden bij: SVR, Broekseweg 77, Meerkerk. Israël krijgt er de komende 10 jaar 100 campings bij. Dat is een aanzien lijke uitbreiding, want er zijn in Is raël nu slechts 20 campings met plaats voor 3000 lucht- of andere kampeerbedden. De nieuwe campings komen o.m. aan het meer van Tibe rias, de Dode Zee, bij Eilat, in Juda, het dal van de Jordaan en op de Golan hoogvlakte. Het stofvrije Oostzee-eiland Helgo land, geliefd bij badgasten en astma patiënten, viert dit jaar het 150-jarig bestaan als badeiland. Het eiland verwierf de „stof-stinkvrije" naam door het ontbreken van fabrieken en auto's. In het bijna afgelopen kampeerseizoen hebben de bij de Stichting Vrije Recrea tie (SVR) aangesloten kampeerboeren rond 20°/o méér tentkampeerders gere gistreerd. De boerencampings blijken steeds meer te gaan fungeren als zgn. overloop van de overvolle officiële cam pings. De SVR maakt zich zorgen over deze ontwikkeling en heeft in een brief aan de staatssecretaris van CRM aan dacht voor dit verschijnsel gevraagd. Het prachtige zomerweer heeft de toe neming van het aantal tentkampeerders uiteraard beïnvloed. Het bestuur van de SVR meent n.a.v. een bUksem-enquête evenwel dat verreweg het grootste aan tal tent-kampeerders bij een boer of fruitteler terecht kwam omdat het bordje „vol" dit jaar, vooral In het hoog seizoen en in het bijzonder langs de kust, zo vaak bij de ingang van een zgn. of ficiële camping stond. Met name in de Randstad, inclusief Zeeland, is de ruimtenood voor kam peerders dit jaar aanzienlijk toegeno men. De kampeerboeren van de SVR blijken steeds méér te gaan fungeren als zgn. overloop, VW's en óók de AN WB verwijzen ruimtezoekende kam.- peerders in toenemende mate naar deel nemers van de SVR! Het SVR-bestuur heeft in de brief aan CRMTStaatssecretaris Wim Meijer o.m. gesteld, dat door deze ontwikke ling de onmisbaarheid van de SVR- kampeerboeren is aangetoond. „Onze deelnemers willen graag helpen, omdat er kennelijk onvoldoende ruimte is voor kampeerders op de zgn. erkende kam peerterreinen maar dan moeten de plaatselijke óf provinciale overheden niet gaan treiteren met processen-ver baal óf dreigementen met ontruiming", aldus het SVR-bestuur. Het SVR-bestuur distancieert zich na drukkelijk van de ruim 20 kampeerboe ren in Zeeland, die zich onlangs wegens overtreding van plaatselijke kampeer- verordeningen moesten verantwoorden voor de kantonrechter. Het waren géén deelnemers van de SVR, die strenge voorschriften hanteert, maar de SVR vindt wèl dat de autoriteiten niet mid den in het kampeerseizoen moeten in grijpen. Ze bederven daardoor het kam- peergeluk van véél stadsmensen, die in arrenmoede vaak bij de boer of fruit teler terecht komen, omdat er elders geen kampeerplekje meer is te vinden. De SVR blijft zich inspannen voor deze vergeten groep kampeerders. De SVR heeft dringend behoefte aan méér deelnemers boeren, fruittelers e.d.) Ze kunnen zich aanmelden bij SVR, Broekseweg 77, Meerkerk, tel. 01837 - 15 16. Mary, de blinde dochter van John Bunvan Bij de B.V. Uitgeverij „De Banier", Postbus 2330 te Utrecht is een zeldzaam mooi boek uitgekomen, dat nog nimmer in het Nederlands is verschenen, n.I. MAKY BUNYAN, de blinde dochter van John Bunyan, schrijver van de bekende Christenreize. In dit boek, dat uit het Engels is vertaald door ds. B. J. de Graaff, wordt op ontroerende wijze het leven van de familie Bunyan verteld, uit de tijd, dat John Bunyan in de ge vangenis verbleef. Hun blinde dochter Mary is er de hoofdpersoon in. W\j heb ben dit boek in één adem uitgelezen en het verwondert ons niet, dat het direct na verschijning een bestseller is gewor den. De eerste druk was al direct uit verkocht en binnen een week de tweede. Thans ligt de derde druk ter perse. Het is een verhaal waarin een sterk ge loofsvertrouwen in de diepste beproe vingen naar voren komt. Het was in het jaar 1660 dat John Bunyan in de hitte der vervolgingen tegen de nonconformisten en Puriteinse predikers te Bedford in de gevangenis werd geworpen. De eerste hoofdstukken verhalen ons over zijn arrestatie en zijn verantwoording voor de rechters. Zon der enige bron van inkomsten bleven zijn vrouw en kinderen achter; op tref fende wijze worden zij telkens weer door Gods genadige voorzienigheid, uit en doorgeholpen. Ontroerend is het te lezen, hoe Bunyan's kinderen, de blinde Mary en de kleine Jozef die haar bege leidt, de gevangenis bezoeken. De cipier is een hardvochtig man, hij wil de kin deren wegjagen. Als Mary blijft smeken en hij 't snikken van de kinderen ziet, laat de bewaarder hen op de binnen plaats, waar zij hun vader wel kunnen zien en spreken, dikke ijzeren tralies scheiden hen van elkaar. Als de kinderen acht dagen later hun vader weer bezoeken, hebben zij een droeve boodschap te brengen, omdat in het huis van Bunyan een pasgeboren kindje is gestorven. Onderweg praten de kinderen over hun zieke moeder; Jozef vraagt aan Mary: „als moeder zou ster ven, net als het kindje, dan zouden we geen vader en ook geen moeder meer hebben". „Maar wij zouden nog een hemelse Vader hebben, Jozef, antwoordt Mary, die voor ons zou zorgen en ons dage lijks brood zou geven. Weet je niet, dat vader dit ons altijd vertelde". Wat kinkt het vertrouwen op de-Heere in het jeug dige gemoed van de blinde Mary in alles door. De blinde breng"*; licht in het gezin. De trouwe echtgenote van Bunyan doet de verre en moeilijke reis naar Lon den, om bij de Opperrechter de vrijla ting van haar man af te smeken. De blinde Mary vervulde intussen de plaats van haar moeder in het gezin. Het werd een reis vol teleurstellingen; Bunyan bleef in de gevangenis. Hij werd in zijn cel voor- en toebe reid om de „Christenreize" te schrijven, de reis van een Christen uit de stad Verderf naar het hemelse Jeruzalem, dat in 1678 in druk verscheen en over de hele wereld werd verspreid. Zalig afsterven. Het gehele boek door valt op te mer ken, hoe de Heere Zijn beloften vervult John Bunyan geeft met vrijmoedigheid getuigenis van zijn geloof voor zijn rechters. en voor de Zijnen zorg draagt. Mary Bunyan kon getuigen: in de grootste smarten, blijven onze harten, in de Heere gerust! We lezen ook van haar zalig afsterven, als zij tot haar vader die na zoveel jaren uit de gevangenis in zijn gezin is weergekeerd en prediker te Bedford is op haar sterfbed zegt: „Eens vreesde ik de dood, maar nu ont dek ik dat hij geen prikkel heeft. Jezus heeft die, door voor mij te lijden, weg genomen. Ik verlang heen te gaan en bij Hem te zijn. Daar zal ik Hem zien ge lijk Hij is. O, hoe verlang ik er heen te gaan! Maar ik moet geduldig wachten tot mijn tijd komt. De smalle hand be weegt zich naar boven. De blinde ogen openen zich en richten zich naar de he mel. De bleke lippen fluisteren: „Kom Heere Jezus, kom haastiglijk" En dan is het einde daar. Reeds derde druk. De uitgevers hebben ter inleiding in dit boek geschreven, dat het verhaal van Mary Bunyan wordt aangeboden met de bijzondere wens, dat het de har ten van de heiligen zal voorbereiden op de grote verdrukking, die de Kerk van Christus zeer zeker te wachten staat. Dat Woord kunnen wij onderschrijven. Zullen wij staande blijven in de ure der' verzoeking en vervolging? Het is nodig dat jong en oud dit boek leest! Vraagt er bij uw boekhandelaar naar! Het is 5(j0 bladzijden groot, fraai gebon den, voorzien van illustraties en kost 33,50. Uitnemend geschikt om als ge schenk te geven. D. Th. de W. MIDDELHARNIS De in Middelharnis gehouden kol- lekte ten bate van de Nierstichting Ne derland heeft opgebracht 4.656, HarteUjk dank aan alle enthousiaste koliektantes en gulle gevers/geefsters. OOLTGENSPLAAT Opbrengst koliekten. De huis-aan- huis-koUekte voor de Ned. Nierstichting heeft totaal 1640,80 opgebracht. De Nationale koUekte voor de Geestelijk Gehandicapten leverde 1345,op. KoUektanten en gevers namens de Stichtingen en de plaatselijke organisa toren heel hartelijk dank. Veertig jaar getrouwd. Zondag 31 ok tober herdenkt het echtpaar W. Kamp en A. van Veen, Marijkestraat 10, alhier, hun 40-jarige echtvereniging. Dit feit zal in stilte worden herdacht. De vele (schriftelijke) felicitaties die dit bekende echtpaar, als vroegere bewoners van de Kaai, ongetwijfeld zullen bereiken zijn een reden om ook de onze hieraan toe te voegen. SPARTA V.C.G. SPEELT VANAVOND THUIS Inplaats van zoals gebruikelijk zater dags de thuiswedstrijden te spelen, doen heren 1 en 2 dit vanavond (vrijdag) en wel met het volgende programma: 20.15 uur Sparta V.C.G. 1 - Hobby S/k 2 20.15 uur Sparta V.C.G. 2 - Hobby S/k 4 in de sporthal te Middelharnis. In Stel- lendam speelt heren 3 tegen het derde heren team van Hobby S/k. De dames- en de jeugdteams hebben dinsdag hun thuiswedstrijden reeds af gewerkt. Hierbij bleven de meisjes junioren en het tweede damesteam on geslagen en wisten de dames van het eerste team na een grillig scoreverloop met 2-2 gelijk te spelen. VERLIES VOOR INTERMEZZO BIJ D.D.L. Zowel het derde damesteam als het vierde herenteam hebben afgelopen maandag hun wedstrijd tegen het Put- tershoekse D.D.L. verloren. Dames 3 kwam al snel met 6-0 achter, waardoor zij uit hun spel raakten, waar de gast vrouwen van profiteerden. Toch kwam Intermezzo terug tot 13-13, maar de routine van D.D.L. gaf de doorslag. In termezzo verloor net met 15-13. Door dat de opslag slecht opgevangen werd, een gebrek aan wedstrijdervaring, werd deze 2e set met 15-9 verloren. Ook in de 3e set waren er mogelijk heden voor Intermezzo. Na aanvanke lijk met 5-0 achter te hebben gestaan, kwamen de dames uit Middelharnis sterk terug: 5-5. Ook nu weer leverde het stoppen van de opslag grote pro blemen op, maar door hard werken werd de schade beperkt tot 15-11. Intermezzo 4 deed het na het knappe gelijkspel van zaterdag heel wat slech ter tegen de Puttershoekse gastheren. In de Ie set werd er maar wat aan gerom meld en het gevolg was 15-12 verlies. De 2e set ging met 16-14 net aan de Inter- mezzoneus voorbij. De opgaande lijn, in de 2e set al gedemonstreerd, werd in de 3e set gehandhaafd, en met solide spel werd deze set in 12-15 winst omgezet. D.D.L., duidelijk gewend aan het spelen in dè kleine zaal, trok ook in de be slissende set aan het langste eind. Wat Intermezzo ook probeerde, D.D.L. liet zich niet meer „trucen": 15-11. Dat kostte Intermezzo in ieder geval 1 kost- De jongste overvloedige oesterbroed- vai in het Grevelingenmeer opent onge dachte perspectieven voor het herstel van de eens zo bloeiende Zeeuwse oes tercuituur. Met toestemming van de Inspectie der Visserijen is het oesterbroed, dat deze zomer in het Dijkwater (een gedeelte van het Grevelingmeer) op de daarvoor uitgezaaide mosselschelpen is gevallen, in de eerste weken van oktober opge vist en overgebracht naar een ander deel van de Grevelingen, in de buurt van Ouddorp waar vroeger goede mos selpercelen lagen. Deze overbrenging was nodig omdat de schelpen waarop het broed was ge vallen, eveneens hadden gediend voor mossel-zaadval, de schelpen zaten ook vol mosselzaad, wat de groei van de oesterbroedjes dreigde te belemmeren. Deze opvissing is gebeurd door de mosselkotter YE 165, aan boord van dit vaartuig waren dagelijks 8 personen be zig mosselzaad van de schelpen te ver wijderen. Hoe rijk de broedval was blijkt uit het feit dat uit één oesterben vol mossel schelpen 1000 tot 1200 oesterbroedjes konden worden geraapt, terwijl vroeger bij 600 broedjes per ben al van een goe de broedval werd gesproken. Trouwens de oesterbroedval op de Yersekse Bank, het el dorado van de oesterkwekerij, is ook dit jaar belang rijk minder. Gerekend wordt dat onge veer 2 miljoen broedjes bij Ouddorp overboord zijn gezet. Ieder broedje is zeker wel een kwartje waard, zodat de natuur wel voor een mooi douceurtje heeft gezorgd. Wanneer 70% van deze broedjes zou den opgroeien tot zaaioester en straks zoals gehoopt wordt tot consumptie oesters zullen uitgroeien wordt dit een nog veel groter voordeeltje. Ook een aantal mee opgeviste moederoesters werden bij Ouddorp overboord gedropt. Naast de mosselschelpen werden nog 12 Franse collecteurs in de maand juli uitgezet en nu naar boven gehaald. De zes collecteurs die bij Herkingen te water zijn gelaten waren vol bezet met 1500 a 2000 oesterbroedjes per col- lecteur. De collecteurs bij het Dijkwater ver toonden geen sporen van aanslag, een wonderlijke speling der natuur, geen baar punt, wat zeker niet nodig was. De Jongens Adsp. A lieten zich in ieder geval niet ringeloren door Sparta/ VCG en wonnen verdiend met 1-3 (4-15, 16-14, 11-15, 10-15). Na het goede spel van zaterdag, ging het zesde herenteam andermaal in de fout. Ditmaal was het Tiofine uit Ro zenburg, dat Intermezzo letterlijk en fi guurlijk te snel af was. In 37 minuten was 3-0 voor de gastheren. 15-1, 15-2 en 15-0 waren niet bepaald setstanden om over naar huis te schrijven. aanslag op de Franse collecteur, terwijl daarnaast op de mosselschelpen over vloedig broedval viel. De met broed bezette collecteurs, -zijn naar het Homtje op Texel overgebracht, naar het laboratorium, waar Drs. Drinkwaart zijn proeven neemt. Een en ander w^ordt uitgevoerd door de VER (VOE (Ver. v. Oesterex:porteurs te Yer seke) een organisatie die kortelings nog 6, maar nu 20 leden telt. Tholen 9.30 uur ds. A. de Reuver H.D.. 6.30 uur kand. A. Juffer Poortvliet 10 uur ds. D. van Lokhorst, Ridderkerk, 6 uur ds. G. Abma Scherpenisse 9.30 en 2.30 uur hr. J. v. Woerden St. Maartensdijk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom Stavenisse 10 uur ds. G. Abma, 6 uur ds. J. Codée St. Annaland 10 uur ds. J. Codée, 6 uur ds. P. Vlok, Gou derak Oud Vossemeer 10 en 6.30 uur ds. B. de Graaf, Vught St. Philips- land 9.30 en 2.30 uur ds. H. Harkema. Het goedkope, merkloze tapijt is dui delijk op zijn retour. De grote tapijt traditie heeft de Nederlandse konsument vertrouwd gemaakt met hoogwaardige kwaliteiten en het is bepaald niet ver wonderlijk, dat juist het wollen tapijt zeer hoog genoteerd staat op het ver langlijstje van degene die, om welke reden dan ook, vloerbedekking nodig heeft. Zuiver wol neemt dus wel een voorkeurspositie in en omdat de Neder landse vloerbedekkingsmarkt in hoofd zaak een vervangingsmarkt is (verhui zingzal de woninginrichter het ak- sent ongetwijfeld verleggen naar kwa liteitstapijt. De gemiddelde prijs per vierkante meter is daardoor iets geste gen, maar al eerder is gebleken dat de konsument best bereid is om meer te betalen, mits het produkt beter is. Het recentelijk door Deja gelanceer de Cum Laudeprogramma (44 kwalitei ten, 162 kleuren!) omvat een selektie van toonaangevende tapijtfabrieken, bege leid door een uitstekende technische do- kumentatie, waarbij de konsument aan de hand van symbolen zelf de gebruiks mogelijkheden van iedere kwaliteit kan nagaan. Van alle soorten staan de ber bers momenteel in het middelpunt van de belangstelling. Dit type tapijt dat doorgaans een fraaie struktuur heeft, past in elk interieur en vormt in menig opzicht een representatieve vloerbedek king voor mensen die meer willen dan wonen alleen. Voor fijnproevers is er tenslotte de „Ambassador", een chique dichtgeweven tapijt waarvan desge wenst ook een karpet gemaakt kan wor den. De wol voor deze hoogpolige kwa liteit is afkomstig van het Drysdale schaap, dat in Nieuw Zeeland speciaal gefokt wordt voor de vervaardiging van dit exclusieve produkt hetwelk dan ook niet minder kost dan 175,per vier kante meter. Kortom, wie er het geld voor over heeft, haalt met een wolmerk tapijt het beste van -het beste in huis. Cum Laude tapijt wordt geleverd via de bekende woninginrichtingszaken en is te zien bij Deja te Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5