Verslag van tie ledenvergadering van beide II.R.P.-I(iesverenigingen in Middelhamis Grond voor twee bungalows langs de Philipshoofjesweg Achter de grenspaal Medische diensten JEILANDEN^NISUWS" TRANSKEI FORD OF CARTER RUSLAND PREDIKBEURTEN ZEELAND Straks twee tandartsen in Oostflaickee Uw iiuis verkopen TAIVIBOER RAAD DIRKSLAND: dag vogels, dag bloemen, dag polder De raad heeft in zijn vergade ring van gisteravond geen gehoor gegeven aan de brief die mevr. Geelhoed-van Damme ieder van hen gestuurd had. Als bewoonster van de Philipshoofjesweg had mevr Geelhoed een aantal bezwaren op gesomd tegen het kennelijke voor nemen van de raad de wei van dhr. J. L. PoortvUet te bestemmen voor de bouw van een tweetal bunga-r lows. Door B. en W. werd althans voorgesteld op dit stukje „groene enclave" voor dat doel een voorbe- reidingsbesluit toe te passen. Weer 8 x raak bij bromfietsencontrole Bladz. 2 Vrijdag 29 oktober 197G. I Dinsdag is de Zuidafrikaanse vlag ge streken in Transkei, dat nu als zgn. Thuisland onafhankelijk is geworden. Wie meent, dat de wereld deze nieuwe staat met gejuich zou begroeten, komt bedrogen uit. De Verenigde Naties, die anders overlopen van ijver om nieuwe, kleine staten als het ware te „omarmen" zullen nimmer tot erkenning overgaan van deze zwarte staat, waarin het Xho- savolk woont, dat nog altijd zo'n tien procent van de zwarten in Zuid-Afrika omvat. Andere gebieden in Zuid-Afrika, die allang onder het Britse protectoraat uit zijn, zoals bijv. Beetsjoeanaland, wor den wel als souvereine staten be schouwd, maar de aparte staat Transkei wordt door de lidstaten van de VN af gewezen. De Duitse democratische republiek, notabene met geweld door Rusland van Duitsland gescheiden, Angola door mi litair ingrijpen van buitenaf Cuba onafhankelijk geworden om maar geen andere voorbeelden van „onafhankelijk heid" verder te noemen, worden met en- •thousiasme in de rij der volken begroet. De Zuidafrikaanse leus: „Alles sal reg kom" is op Transkei helaas niet van toepassing. Terwijl de secretaris-gene raal van de VN, Waldheim, dankbaar zou dienen te zijn, dat Transkei onder „de heerschappij van Pretoria" uit is, kiest hij eigenlijk voor een gewelddali- ge „bevrijding" zo ziet hij het ten minste van de zwarte bevolking in zuidelijk Afrika. Waldheim stelt zich daarmee op tegenover de democratie, welk woord men graag over de lippen laat komen, doch dat uit die mond vals klinkt. Steeds meer wordt duidelijk, dat de „rechten van de mens", die door de VN toch tot het uiterste zouden moeten worden verdedigd, in de volkenorgani satie niet in veilige handen zijn. Dit kan ook niet, want men wenst geen rekening te houden met Gods geboden. De mens wordt in New York op de troon gezet en daarover spreekt de Bijbel duidelij ke taal. De mens roept zo een oordeel over zichzelf in, een oordeel, dat ver schrikkelijk zal en moet zijn. De Heer der heren wordt verloochend en het recht wordt allang, gelijk de Bijbel voorspeld heeft, met voeten ge treden. De satan gaat rond in deze we reld en vindt maar al te gemakkelijk willige slachtoffers. Destemeer dienen degenen, die Jezus Christus als de Ko ning der koningen belijden, Hem vol hardend te bidden om bekering niet al leen van zichzelf, maar ook van hen, die volken moeten leiden. Het gebed in de binnenkamer geeft oneindig meer bevrijding aan de mens dan de VN ooit kan geven aan volken. Dinsdag a.s. wordt D.V. in de Ver enigde Staten beslist, of Ford president blijft, of dat Carter zijn plaats zal in nemen. Beiden hebben een drukke cam pagne achter de rug. De opiniepeilingen wijzen uit, dat het wellicht een nek- aan-nek-race wordt, maar deze onder zoeken geven nooit een betrouwbaar beeld. Wel is zeker, dat de wijze waarop Carter zich heeft gepresenteerd, bij ve le Amerikanen is aangeslagen. In de tv-debatten welke tussen beide kan didaten zijn gehouden, zijn nogal ver schillen in visies t.a.v. het buitenlands beleid naar voren gekomen. Ford wil meer uitgaven voor defensie. Carter voor bestrijding van de werkloosheid. De democratische kandidaat wil dat de VS zich afzijdig houden bijv. wanneer Rusland Joegoslavië zou annexeren, ter wijl Ford dit standpunt in strijd acht met het beleid m.b.t. westerse bondge noten. Het is wel degelijk, ook voor het wes ten, van belang wie straks het Witte Huis in Washington bezet. Wie er komt, zei Sovjet-leider Brezjnjev dient reke ning te houden met de realistische ver houdingen in de wereld, maar het zou beter zijn, dat de nieuwe president re kening houdt met God en Zijn Woord. Dan kan er nog kracht van Amerika uitgaan en kan het voor andere volken ten zegen zijn. Dat Woord wordt in Moskou ver acht. Niet beter is dit tot uitdrukking gekomen dan in Brezjnjev's woorden, dat in Rusland een record graanoogst is binnengehaald. Diezelfde volksleider moest echter erkennen, dat er meer geld moest worden uitgetrokken voor de landbouw, omdat de oogsten wel eens tegenvallen. Zo was de oogst van 1975 een grote teleurstelling met een op brengst van 138 miljoen ton, terwijl zij dit jaar 216 miljoen ton zou zijn ge weest. Hij kondigde een grootscheeps nieuws vijfjarenplan aan, waarin enkele tak ken van de Sowjet-economie m.oeten bezuinigen. Brezjnjev gaf de andere sta ten hij bedoelde de Verenigde staten en China de schiild, dat Rusland moet meedoen aan de bewapeningswedloop. De Sowjet-soldaten moeten volgens hem de modernste wapens hebben voor eigen veiligheid. Zou de enorme oorlogsvloot, die Rus land opbouwt, en de aanwezigheid van vele oorlogsbodems in de Stille oceaan alleen daaraan dienstbaar zijn? wy be twijfelen het sterk. GOEDEREEDE Boekenverkoop t.b.v. restauratie Door de Herv. Zondagschool wordt mor genmiddag, zaterdag, vanaf half twee een boekenverkoping gehouden t.b.v. de restauratie. Er is een grote sortering goed gere formeerde lectuur, waaronder ook kin derboeken. U vindt er wellicht wat voor uw gading bij vooral i.v.m. de komende geschenkentijd. ZONDAG 31 OKTOBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. J. E. de Groot en 6 uur ds. E. F. Vergunst. Extra kollekte Chr. scholen Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. R. E. R. van Buiren Chr. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur kand. A. van Heteren van Sassenheim Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Th. van Stuyvenberg Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. T. de Haan van 't Harde. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. E. F. Vergunst, bediening Heilige Doop en 6 uur dhr. A. H. Veldhuizen. Ex tra kollekte Studiefonds Ger. Bond Rem. Kerk 10 uur mevr. da. E. M. F. Vergragt-van Mervennéé, den Haag DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. M. van der Linden en 6 uur ds. H. N. van Hensbergen. Extra kollekte Ned. Bijbelgenootschap Ger. Gem. 10 en-6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen, voorbereiding H. Avondmaal en 6 uur ds. H. Harkema, St. PhUipsland Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. L. Blok van Capelle a.d. IJssel. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. G. van den End, Papendrecht en 6 uur kand. W. J. Gorissen, Gouda. Maande lijkse kollekte kerkvoogdij. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma en 6 uur ds. H. Visser. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. R. van Kooten en 6.30 uur kand. Mr. J. P. de Man. Maandelk- se kollekte kerk. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. S. de Jong Ger. Kerk 9 uur ds. J. de Kievit (jeugddienst) en 5 uur ds. P. Poules, Scharendijke Geref. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen Doops- gez. Gem. 9.30 uur dhr. J. Kamp, Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Visser, Herdenking Hervorming en 6 uur ds. J. Blom, St. Maartens dijk. Extra kollekte kerkvoogdij Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. C. van Sliedregt, bediening Heilige Doop en 6 uur ds. J. Willemsen. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. J. Willemsen en 6 uur ds. C. van Sliedregt. Extra kol lekte Chr. Belangen Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Th. Weerstra. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. H. Talsma Ger. Kerk 10 uur ds. H. de Valk em. predt. en 6 uur ds. A. G. E. Klap te Fijnaart. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. en 6 uur ds. T. W. van Bennekom, voorm. bediening Heilige Doop. Extra kollekte orgelfonds Ger. Kerk 9.30 en 6 uur dr. J. H. Becker, em. predt. te Den Haag Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Geref. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur ds. W. P. van Oorschot, Dordrecht. ZONDAG 31 OKTOBER NIEUWERKERK Herv. Kerk 5 uur gezamelijke jeugddienst met de Ger. Kerk, voorg. dhr. J. Verheul Geref. Kerk gez. dienst met de Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. W. J. Kolkert Ger. Gem 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. WOENSDAG 3 NOV. DANKDAG NIEUWERKERK Geref. Kerk (N'kerk - O'land) 10 uur ds. J. G. Arensman te Kamperland, 7 uur ds. L. Eringa te Rotterdam Ger. Gem. 10 en 7 uur ds. L. Blok, Capelle a. d. IJssel Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. Van zaterdag 30 oktober tot maandag 1 november ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v. d. Peppel, tel. 2117. Dokter v. d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 1262. Stellendam - Goe.dereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Bulthuis, tel. 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. (01875) 301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Janssen. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstijden apotheek menheerse J. Slager apotheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. ^'^'^- TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Wolthers, tel. 1660 (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dokter Tjebbes, tel. 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Pais, tel. 1321. Dirksland - HerkLngen - ]>Ielissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst r. v. d. Nieu- wendijk, tel. (01870) 2883. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst Zr. Me lissant, tel. 01875-390, b.g.g. 01876-321. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst beeft Zr. Vrij, tel. (01871) 534 Oostflakkee, waarin momenteel geen enkele tandartsenpraktijk is (behalve de zitdagen van tandarts Janssen uit Middelhamis) zal straks 2 tandartsen rijk zijn. Dat, mede dankzij de pogingen van burgemeester v. d. Harst in deze nijpende leemte te voorzien. Het extre me tekort aan tandartsen op Flakkee zal daarmee goeddeels opgelost zijn. Hoe nijpend het tekort is moge blijken uit het gegeven dat Nederland gemid deld één tandarts heeft op de 3000 zie len, Zuid-Holland één op de 4000 maar Goeree-Overflakkee slechts een op de 12.000...! De tandarts die zich in Oolt gensplaat gaat vestigen, maar tot dus ver nog aarzelde om de constant te lage waterdruk, weet dat bezwaar nu opge heven en zal zich per januari gaan ves tigen. Ook Oude Tonge krijgt een tand arts die, naar het zich laat aanzien, zich in een drive-in-woning gaat ves tigen. Ook zijn komst kan binnen af zienbare tijd worden tegemoet gezien. Ook Dirksland in angst en vreze over toename van „rijdeniie bo Dirkslands gemeenteraad heeft zich in de gisteravond gehouden raadsver gadering volledig geschaard achter de inhoud van de brandbrief die B. en W. aan het college van G.S. hebben gezon den. Daarin wordt de medewerking van G.S. gevraagd in de oplossing van de verkeerssituatie op de doorgaand-ver- keersroute langs de haven, waarop straks, na het gereedkomen van de Drecht- en de KUtunnel het vervoer van gevaarlijke stoffen legio zal zijn. B. en W. menen dat deze problematiek voor Dirksland in nog sterkere mate geldt dan voor Middelhamis en Sommelsdijk die waarschynlyk door een verbreding van de Staverseweg zullen worden ont last. Het Schelpenpad vertoont een fikse bocht en het verkeer moet zich bij de Heul door een flessenhals wurmen, voor de raad een reden om het met B. en W. somber in te zien wanneer er niet tijdig maatregelen zullen worden geno men. In de brief hadden B. en W. de demping van een gedeelte van de haven (ter hoogte van de flessenhals) als mo gelijkheid genoemd maar de voorkeur uitgesproken voor een snelle aanleg van de nieuwe Provinciale weg buiten Dirksland om. Daar kon zo bleek dhr. J. L. Poortvliet (VVD) helemaal in meeden ken, „want", zo argumenteerde dhr. Poortvliet, „als er een stukje haven ge dempt wordt dan wordt een definitieve voorziening misschien op de lange baan geschoven!" „Helaas gaan we nu zoetjesaan be luisteren dat er van die nieuwe weg nooit meer iets zal komen!" moest de raadsvoorz. burg. Bos laten horen. Wan neer er dan toch van uitgegaan wordt dat die er ooit nog wel zal komen dan moet het nog hoogst onverantwoord ge noemd worden in die tussenliggende tijd geen deel-oplossing te maken. Dodelijk ongerust. „Ik ben er dodeUjk ongerust over!" verkondigde dhr. T. van Prooijen (P.v. d.A.)„stel je voor dat er nu al eens iets gebeurt met chemicaliën, wat kunnen we dan doen? Op dat moment hebben we maar een armetierig brandweertje en zo beschouwd zitten we eigenlijk nu al in de prak. Dhr. van Prooijen ge loofde dat het een veiliger gevoel zou geven wanneer de brandweer gecentra liseerd zou zijn. „Geen paniekvroeg de voorz. verwijzend naar de mogelijkheid in ge val van calamiteiten in de meest korte tijd gebruik te kunnen maken van een reddingsbrigade van de Ned. Spoorwe- Op de algemene ledenvergadering van maandag 25 oktober j.l. zijn de leden van de A.R.P. Kiesver. Stad aan 't Ha ringvliet en de A.R.P. Kiesvereniging Middelhamis akkoord gegaan met het voorstel van hun besturen om de beide A.R.P. Kiesver. binnen de gemeente Middelhamis samen te voegen. Het bestuur dat uit 7 mensen zal gaan bestaan kon nog niet geheel worden be noemd. Dhr. J. J. C. la Fleur blijft nog voor 1 jaar voorzitter. Dhr. W. J. v. d. Kamp blijft secretaris en dhr. C, van Rumpt blijft aan als algemeen bestuurs lid. De overige 4 leden zullen nog nader worden bepaald. Verder is er gestemd over de groslijst van kandidaten voor de komende 2e Kamer verkiezingen; waarbij enkelen de vraag stelden of het wel juist was om dhr. Aantjes op de eerste plaats te zet ten, daar dhr. Aantjes wel een heel erg groot voorstander is voor samenwei'king met de P.v.d.A., en hij ook zijn ingeno men standpunt ineens keert naar links. Anderen vonden echter dat dhr. Aan tjes toch echt zijn bedenkingen over de P.v.d.A. wel heeft; ook gezien zijn laat ste uitlatingen n.a.v. het P.v.d.A. - P.P. R.-accoord. Besloten werd wel om de plaats van dhr. Veerman (no. 4) te ruilen voor die van mevr. Kraaijeveld-Wouters (no. 12) daar naar de mening van de vergade ring mevr. Kraaijeveld-Wouters een be tere visie heeft op het onderwijsbeleid dan dhr. Veerman. Overigens werd wel betreurd dat de heren Biesheuvel, Goudswaard, Schou ten en Zijlstra niet bereid gevonden zijn als kandidaat in aanmerking te komen. Tijdens het z.g. vragenuurtje kwamen nog enkele interessante vragen naar vo ren. Waterzuivering. Opgemerkt werd, dat de heffing voor Waterzmvering in de provincie Zuid- Holland plaatsehjk nog al verschilt, maar in onze gemeente dè heffing toch wel één van de hoogste is. Ook werd hierbij opgemerkt dat op de heffings aanslag niet stond dat een alleenstaan de kan vragen om in aanmerking te ko men voor één heffingsequivalent of te wel 25,—. Dhr. la Fleur (A.R. Statenlid) vertelde dat het verschil in hoogte van de hef fing zijn oorzaak vindt in het feit dat de Prov. Z.H. zijn zuiveringstaak over gedragen heeft aan de Waterschappen. Aangezien geenéén waterschap gelijk is en de één meer mogelijkheden heeft op dit gebied dan de ander, komt men aan een verschillend benodigd (heffings)- bedrag. Eén van de redenen dat de heffing ter plaatse zo hoog wordt is dat Middelhar- nis wat betreft de zuivering nog een achtergebleven gebied is en dus alle be nodigde apparatuur e.d. nu, in deze du re tijd, nog gekocht moet worden. Verder werd duidelijk dat de reden van het feit dat we al jaren betalen, maar niets zien, mede komt doordat nog steeds niet bekend is hoe en waar pre cies geloosd moet worden. Ook ligt er nu weer een rapport om de waterzuivering onder te brengen bij de Waterleidingmaatschappijen. Besloten werd met de opmerking dat de waterzuivering met al wat er bij hoort een ondankbare maar noodzake lijke taak is. Raadscommissies. Gevraagd werd hoe de enkele maan den geleden door de Raad ingestelde commissies nu eigenlijk werken en of ze wel nut hebben; daar het lijkt dat na invoering van die commissies, de raads vergaderingen alleen maar langer duren Ook werd opgemerkt dat de commis sies vertragend werken omdat zelfs de kleinste dingen nog via die commissies schijnen te moeten gaan. Dhr. Joppe begon met te zeggen dat hij er eigenlijk niets over kan zeggen omdat de commissie waar hij zitting in heeft (Comm. verkeersveiligheid) nog nooit bij elkaar is geweesit. De andere fraktieleden stelden dat de comm. verg. wel degelijk hun nut hebben en dat ze erg verhelderend werken. De comm. zijn opgezet om meer (achtergrond) in formatie te krijgen en dat werkt goed alleen is het jammer dat nu alle dingen via deze commissies lijken te moeten gaan maar dat was niet de bedoeling. Het was de bedoeling dat deze com missies een keer of 3-4 per jaar bij el kaar zouden komen om de grote dingen die staan te gebeuren eens door te pra ten, zodat je niet te veel voor verrassin gen komt te staan als raadslid. Wij denken hierbij aan de riolering op het Ooster Voorgors in de begroting voor 1976 was er niets over te vinden en dan ineens in februari ligt er een kant en klaar plan op tafel. O.a. dit heeft ons doen besluiten tot het instellen van de commissies er niet om iedere kleinigheid twee keer te zien. Hierna w^erd er nog opgemerkt dat niemand anders dan de raadsleden zelf beschuldigd zouden kunnen worden van de huidige werking van de com missies, daar zij dan niet voldoende de puntjes op de i gezet hebben, bij het instellen van de commissies en dat het dan misschien nuttig zou zijn om dat alsnog te doen. Bestemmingsplan S'dqk WUdeman. Over het plan S'dijk Wildeman werd gevraagd of dit plan nu vastgesteld is of niet. In de pers stond dat het plan aan vaard was, maar de burg. had na wijzi ging door de Raad gezegd dat de raad heit plan over een jaartje wel weer in de raad terug zou zien omdat de pro cedure opnieuw kon beginnen. Dit zou als de Raad het plan werkelijk vastge steld heeft niet nodig zijn. Als men dus naar de uitspraak van de burgemeester kijkt zou je kunnen zeggen dat deze het plan min of meer terug genomen heeft. Dit zou, volgens de vragensteller, heel begrijpelijk zijn, daar het voorstel van de Raad in de praktijk onmogelijk is (ontsluiting van de Groene Zoom e.o. via de Wildemanstraat) en het in het plan opzich vele consequenties heeft. De fraktieleden waren het over het wel of niet vast gesteld zijn niet geheel eens, maar beloofden het te zullen uit zoeken. De „flessenhals" die het verkeer lelijk parten speelt. gen. „Geen gemeente is zó gespeciali seerd dat ze met eigen middelen zo'n ca lamiteit aan zou kunnen", stelde de voorz. vast. „Middelhamis kan z'n nut hebben van de regionalisatie" meende dhr. van Prooijen, „in Rotterdam staat zo een ploeg voor ze gereed". „We zouden in geval van nood bij on ze nabuurgemeente dan ook niet tever geefs aankloppen", geloofde daarop de voorzitter. „U moet zich toch nog maar eens afvragen of alle berichten over de regionalisatie zo positief zijn", legde de voorz. dhr. van Prooijen voor. Demping bepleii. Ook dhr. Struijk (SGP) deed zijn duit in 't zakje met het uitspreken van zijn voorkeur voor demping van een ge deelte van de haven. Dat zou z.i. ook het locale verkeer ten goede komen en dat zou bovendien corresponderen met een oude w^ens van het gemeentebestuur; „het zat toch al in ons achterhoofd" herinnerde zich dhr. Struijk. Overigens zou ook hij de voorkeur geen aan een geheel nieuwe weg om Dirksland heen, maar hij zag die de eerste 12 a 15 jaar nog niet komen, waarom hij een tussen tijdse oplossing bepleitte. „Toch moe ten we er met klem op aandringen", vond. ook dhr. P. A. Leijdens (PCP). „Het verkeersaanbod wordt groter en groter en het baart ons steeds meer zorgen", bevestigde buïg. Bos. Hij vond het een onaanvaardbare toestand dat een dergelijk grote verkeersstroom zich door een dorp moet bhjven bewegen, bovendien nog door obstakels als de flessenhals gehinderd. „Er moet eerst een enorm ongeluk ge beuren, pas dan worden er maatregelen genomen", was de sombere visie van dhr. J. L. Poortvliet, maar de voorz. vond dat het toch maar niet in deze ma te in de emotionele sfeer moet worden getrokken. De rijdende bommen waar over de grootste zorg bestaat zullen zich pas na het gereedkomen van de beide genoemde tunnels in een veelvoud van nu aandienen maar er moet voorshands goede hoop bestaan dat er tegen die tijd passende maatregelen zullen zijn geno men. ------O------ Het best. plan waarin de grond is ge legen wacht op behandeling door de Kroon, maar hangende die procedure is het mogelijk zo verklaarden B. en W. de raad een gedeelte daarvan in te trekken en er een voorbereidingsbe- sluit op te leggen. Geen woord spr.ak de raad over het ontvangen schrijven, waaruit mevr Geel hoed wilde laten proeven dat Dirksland haar laatste doorkijkje op het polder landschap daarmee zal verspelen. „Moet dit stukje natuur, dat 's morgens, als de eerste lage zonnestralen erover vallen, dat 's avonds wanneer het rood van de zon er een intieme schoonheid aan geeft, waar 's winters vanaf de weg diverse weidevogels waarneembaar zijn en dat bij helder weer een doorzicht geeft tot ver in de polder zo nodig aan het oog van onze dorpsgeonten onttrok ken worden voor de bouw van zegge en schrijve 2 bungalowsvroeg ze de raad in haar schrijven af. Zij besloot haar schrijven met de hoop dat „dit stukje vee- en weidelust niet opgeofferd wordt aan de bouwlust van twee bun galow bouwers De raad bleek er minder zwaar aan te tillen want de bezwaren van mevr. Geelhoed werden door niemand over genomen. Wel vroeg dhr. van Prooijen zich af of de raad met deze procedure wel de wijste weg volgt. Het leek hem van meer koopmanschap getuigen wan neer de gemeente eerst de grond zou kopen om pas daarna aan een nieuwe bestemming te gaan werken. „Zoals we 't nu doen gaan we dhr. Poortvliet een gouden handdruk geven" vergeleek hij. „Wij betrachten alle openheid", stel de de voorz. burg. Bos daar tegenover. „Voor de taxatie van randbebouwende percelen bestaat een vuistregel die er op neer komt dat de grond een grotere dan alleen maar agrarische waarde heeft en uw redenering volgend zouden we dhr. Poortvliet tekort doen," zo richtte dhr. Bos zich tot dhr. van Prooijen. „Dhr. Poortvliet wil met de gemeente geen zaken doen die het daglicht niet kunnen verdragen," besloot de voorz. Op de vraag van dhr. de Berg welke kosten met deze procedure gemoeid zijn bevestigde de voorz. dat die inderdaad hoog zijn. Er zal worden getracht die kosten via wijziging van de legesver- ordening op de toekomstige kopers te verhalen. MIDDELHARNIS Opnieuw heeft de Rijkspolitie giste ren, in samenwerking met de Verkeers politie en een technische groep een bromfietscontrole gehouden. Het was weer acht keer raak, acht brommers bleken ontoelaatbare veranderingen te hebben ondergaan. De meesten waren opgevoerd, anderen maakten te veel herrie. De politie gaat voorlopig door met de akties die op verschillende dagen, tijden en plaatsen worden gehouden. OUDE TONGE Mooie prestatie. De heer Swier Garst (23) is aan de Universiteit te Leiden ge slaagd voor zijn doctoraal examen wis kunde. Dhr. Garst bereikte dat zo'n twee jaar eerder dan de gemiddelde student daarvoor nodig heeft. OOLTGENSPLAAT Betaling zitplaatsgelden. Zaterdag middag (30 okt.) zal er van 2 tot 4 uur in de consistoriekamer van de Her vormde Kerk zitting worden gehouden voor het betalen van zitplaatsengelden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2