Stellendam's muziek vereniging „de Hoop" roert al 80 jaar de trom I Huishoudschool „de Molenwiek" heeft - eindelijk - haar Prinsenzaal f I SERVICE nUNKOOP HOE LANG NOG? Mercedes iftaler MERCEDES TIP Vrijdag 29 oktober 1976 No. 4535 GHR. STRBEKKLAD OP GEREFORMEEIRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt UDeemadl per voeékdinsdag- en vrijdagaoond ir ;,Vereniging heeft ook wel eens „verwaaid" gelegen" SOMMELSDIJK Afspraak in de kou in tl warme trenchcoat VOOE MOOIERE bioemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Bloeddorstige honden te Stellendam Automobielen-verkoophal t X BEZOEKT ONZE voor en is er maar één voor GOEREE-OVERFLAKKEE Lies van der Velde SOMMELSDIJK Zie speciale aanbieding GOEDE GEBRUIKTE WAGENS OOK OP VRIJDAGAVOND LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 X GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS CONCERT TE MIDDELHARNIS PQSTBÖX 8 MEDDEIiHAKNIS Bedactde en advertenties: Kantoor Ijangeweg 13, SamimèladBJik TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167830 BaoikBabo Middellhamis axx, 34200)1.109 iiBOININEMENTSPIlUS 7.50 PER KWARTAAL ADYERTENTIEPiRUS 27 cent per mm. Bdj ooQtract spedaal tariefi Vandaag eens over een wat moeilijker onderwerp dan U misscliien gewend bent. Maar wel de moeite waard. Al thans dan vindt uw kolomschrijver. Nogal vanzelfsprekend, hoort hij U den ken, anders zou hij er niet over geschre ven hebben. Waarom hij het de moeite waard vindt? Wel omdat het ons een ontwikkeling in de wereld tekent, die ons niet elke dag duidelijk voor ogen staat. Daarvoor vindt hetgeen deze ont wikkeling tekent te verspreid in tijd- plaats. Een ontwikkeling die ons nader leert hoe de overgangfase van het so cialisme, die onze samenleving naar het communisme voert, reeds zijn einde na dert. Misschien kijkt U bij het lezen van die laatste zin op? Is het al zo laat? Daar geloof ik niets van. Want, zo denkt U misschien al hard op, al is het socialis me snel bezig ons land te veroveren, dat wil nog niet zeggen, dat we daarom ons zomaar aan het communisme zullen toe vertrouwen. Integendeel, daar zullen we ons met hand en tand tegen verzetten. En al is het dat onze defensie door de besnoeiingen die worden aangebracht, reeds onder het minimum aanvaardbare peil is gedaald, per slot van rekening is ook altijd Amerika er nog. Dat laat ons zeker niet in de steek. Toch komt die redenering wat op de tocht te staan, wanneer we letten op het geen er op het wereldforum in de Vere nigde Naties gebeurt. Dan hebben we het niet over het schandaUge gedrag van de V.N. wanneer het gaat over haar houding tegenover Zuid-Afrika. Of over haar subjectief handelen in de ,niet-erkenning van de nieuwe staat Transkei. We hebben het daarbij ook niet over haar eenzijdige opstelling als het gaat over het handhaven van vrede en rust in de wereld. Reeds geruime tijd wordt binnen dit wereldforum gesproken over de te stichten nieuwe economische orde. Een van de voorvechters daarvan is onze minister van Ontwikkelingshulp Pronk. Onder alle mooie frasen over rechtvaar digheid, vrede, gelijkheid, vrijheid en menselijkheid gaat in werkelijkheid daaronder een poging schuil om de in dustrielanden in een socialistisch dv.'angbuis te dwingen. Een geïntegreer de nationale planning, d.w.z. een door de verschillende landen op elkaar afge stemd beleid moet aan de verkwisting van grondstoffen een einde maken en de overdracht van grote rijkdommen naar de ontwikkelingslanden mogelijk maken. In naam der rechtvaardigheid wordt een nieuwe wereldorde aanbevolen die conform de socialistische doctrine de privaateigendom ontkent en het markt mechanisme vervangt door een politiek -administratief mechanisme. Twee trefwoorden, die de nieuwe in- tellegentsia uit de Derde Wereld graag gebruiken zijn de termen „kolonialisme" en „neo-koloniaUsme". Achter deze woorden gaat schuil het marxistisch- leninistische denken, dat het verschil in rijkdom tussen de Westerse industrie landen en de Derde W'ereld wijt aan de exploitatie. Pas door dekolonisatie kan de Derde Wereld haar armoede overwinnen. Na afschaffing daaraan blijft echter een neo-kolonialisme over, waarin zij het in gewijzigde vorm de exploitatie van de Derde Wereld blijft bestaan. Overdracht van de rijkdommen aan de Derde We reld markeert slechts het einde van dit neo-kolonialisme. Een overdracht, die ook in de Westerse wereld reeds gezien wordt als noodzakelijk. De Derde We reld wordt door die overdracht schade loos gesteld voor de schade die kolonia lisme en neo-kolonialisme in het verle den haar hebben toegebracht. Volgens de socialisten betekent par ticulier eigendom van produktiemidde- len per definitie exploitatie. Uitbuiting is dan ook eigen aan het kapitalistische stelsel. Afschaffing van dat particuliere eigendom bevrijdt echter de massa, ver groot de welvaart en draagt bij, althans volgens de socialisten, tot de menselijke waardigheid. Het is echter juist die menseüjke waardigheid die door de het socialisme kenmerkende machtscentralisatie in het gedrang komt. Uitholling van het par ticulier eigendom en de vervanging van het marktmechanisme door politiek-ad- ministratieve instellingen dienen dan ook in de eerste plaats de belangen van de elite die deze centralisatie kenmerkt. Vele landen in de Derde Wereld zijn daar het voorbeeld van. We noemen maar enkele: Cuba, Angola, Mozambi que. Landen die duidelijk het neo-kolo nialisme hebben afgeworpen en in com munistische sferen zijn beland. Zij be wijzen de stelling dat de overgangsfase die naar het communisme voert, haar einde nadert. Ook in ons land zijn er velen vooral onder de jongeren, die onder de beko ring van het streven naar een nieuwe economische orde zijn gekomen. -Wie echter kennis neemt van de fei ten ziet echter dat in tal van voormalige koloniën de vooruitgang onder het ko lonialisme groter was dan vandaag. Terwijl het vandaag juist die armste landen zijn, die nooit iets met het Wes ten uitstaande hebben gehad. Nog voordat de nieuwe economische orde ingang heeft gevonden, tekenen zich reeds de lijnen af, waartoe deze zal leiden; meer dwang, meer onvrijheid en minder groei. De verschillen zullen ech ter blijven bestaan al zullen ze een an dere kleur dragen. In het vissersdorp Stellendam waar men, vooral vroeger, zo dikwijls met de hoop leefde, heeft de muziekver. die ook de naam „de Hoop" kreeg, haar tachtig jarig bestaan bereikt. Dat staat volgen de week zaterdag gevierd te worden tij dens een receptie, gevolgd door een concert van ette'ijke Flakkeese korpsen in de indrukwekkend grote vismijn. Na tuurlijk zal het jubilerende fanfare- corps daar haar toontje meeblazen, want de 80-jarige heeft nog spirit te over om zich geducht te laten horen De overwegend flakkeese „bemanning" van de Hoop wil de geschiedenis van het korps maar het liefst in visserij-termen vertalen. Het heet dan dat het niet im mer voor de wind is gegaan, dat de Ver enigingsschuit ook wel eens verwaaid heeft gelegen, dat er wel eens tuig ver speeld is, ten koste van de besomming en dat er ondsr de opvarenden wel eens krakeel uitbiak, dat alles overigens niet ten koste van het vinden en behou den van de goede koers, zodat „de Hoop" na al tachtig jaar lang voor de dorps gemeenschap behouden bleef. Het korps is thans, met een bezetting van 31 leden gezonder dan ooit al'zou het wel wat jong bloed mogen worden toegediend. Jeugdigen die zich tot het musiceren in korpsverband voelen aangetrokken schromen niet om „de Hoop" te enteren en aan boord te '-];rr)n-\en. Energieke ke rels moeten het wel zijn, dat wel, en ze moeten niet aarzelen een portie vrije tijd te offeren, maar daarmee zijn ze dan ook deelgenoten geworden aan de beoefe ning van „de muziek", een der mooiste en edelste vormen van vrijetijdsbeste ding. De ramp heeft veel van de oude be scheiden die moeten hebben herinnerd aan de geboortedagen van „de Hoop" weggespoeld, maar het Ujdt geen twijfel dat de Ver. dateert uit 1896. De buurgemeente Goedereede had al twee jaar eerder zijn eigen „de Hoop" gesticht en de Stellendammers meenden dat ze toch niet achter konden blijven. Meester Noach van Donge nam sarnen met wat plaatsgenoten het initiatief. „De „meester" wist precies bij welke oud- leerlingen hij aan moest kloppen en zo zal altijd voor het nageslacht bewaard blijven dat „Hein de Slachter" de bom bardon blies en dhr. J. L. Lokker (nu 961} de tamboer was. Stellendam was bijna altijd eerste op de concoursen waaraan werd deelgeno men en meester van Donge vertelde het thuisfront eigenlijk maar niet dat er ook lagere prijzen waren of diverse prijzen in verschillende afdelingen, zodat men er steeds van uit ging dat Stellendam zonder pardon de eerste en de beste in den lande was Stellendams „de Hoop" maakte zich ook in eigen omgeving verdienstelijk. Ze ging concerten geven over het hele eiland en het moest iedereen wel opval len dat de hoorns groen uitsloegen van de pekelhanden van de vissers. Een eerste prijs sleepten de Stellendammers weg uit Melissant waarbij de vader van oud-burgemeester Kleijnenberg als drummer optrad. Het was maar een klein clubje dat die zege bevochten had want van de 15 die mee zouden doen bleken er nog 3 absent, maar de dappeit die zijn arm in 't verband droeg wenste niet uit de gelederen te wijken, hij liep mee, zij het dan ook voor de show In 1929 overleed de grondlegger van het korps, dhr. van Donge. In zijn plaats werd Jan Melissant dirigent, opgevolgd Sommelsdijk heeft z'n „Prinsenzaal" en dat is waard gememoreerd te wor den! Met die fraaie naam is de nieuwe gym-zaal van huishoudschool „de Mo lenwiek" gesierd, als een saluut aan de inmiddels gepensioneerde mevr. A. Prinsen die 30 jalar lang Hoofd van de afd. Onderwijs van de Holl. My van Landbouw is geweest. Mevr. Prinsen, die meer dan wie ook voor de realisering van de zaal heeft geijverd werd woensdagmiddag dan ook prinselijk ontvangen Schooldirecteur dhr. van Oosterloo meende dat zeer aan haar verplicht te Gabardine- stof in jonge sfiil.f149,- modehuis Middelharnis-tel.:2596 resp. door dhr. de Bonte, W. Vemooijs, van Balen en sinds 1958 door dhr. Wil- lemsen uit Schiedam. Onder zijn bekwa me leiding voerde hij het korps vanuit de 3e afdeling naar de hoogste van de Kon. Ned. Federatie, de Vaandelafde ling. De meest recente zege is die van vorige week zaterdag, alweer een eerste prijs. We zeiden het al, „de Hoop" heeft een trouwe bemanning en met weemoed wordt nog vele malen teruggedacht aan die leden die haar zijn ontvallen, vooral hen die tijdens de ramp van 1953 het le ven lieten. Het hele instrumentarium ging verloren maar het Rampenfonds stak een helpende hand toe en toen de overgebleven kern weer de moed kon vinden werden de eerste tonen weer ge hoord. „De Hoop" heeft meerdere leden die op een lange verbondenheid terug kunnen zien en ook zaterdag zullen weer meerderen gehuldigd worden voor hun 25 jarige trouw aan het korps. Volgende week zaterdag krijgt het al lemaal gestalte tijdens een groot gebeu ren in de gem. Vismijn. Van 2 tot 3 uur is er een receptie, tussen half 4 en half 8 geven een vijftal Flakkeese korpsen met drumband en majorettes een staaltje van hun kunnen en 's avonds zal de Rot terdamse Brass-band „Rotterdam" op treden vanaf 8 uur, waarna het jubile rende korps de avond nog zal besluiten. Helemaal feest wordt het voor „de Hoop" want ook zullen op deze avond de nieuwe uniformen worden uitgereikt. De Brass-band „Rotterdam", sinds tien jaar spelend in de originele be zetting van het koperorkest. Het staat onder leiding van dir. M. Jan sen en heeft zich een grote faam verworven. Dit jaar behaalde de Band het KNF kampioenschap op het in Arnhem gehouden top- concours. Zaterdag hebhen twee loslopende her dershonden een aan de dijk grazend geitje vóór de boerderij van T. Human te Stellendam totaal vaneen gereten en het bloed opgedronken. Het daarnaast lopende bokje lieten zij ongedeerd. De honden moeten van inweners te Stellendam zijn, die ondanks de gemeen te-verordening dat honden alleen aan de lijn op straat mogen, de beesten los laten lopen. De honden leveren gevaar op voor kinderen. Men zij dus gewaar schuwd Mevr. Prinsen heeft de onthulling verricht; haar gezicht toont één en al verbazing zijn; „wanneer wij het soms niet meer zagen zitten dan wist U ons steeds weer te inspireren", zo zag hij terug, mevr. Prinsen, bij wijze van hommage, de eer gevend het nieuwe lokaal te openen. Alvorens dat gebeurde werden er goede woorden gesproken, door mevr. Soldaat als voorzitster van de pi. Commissie, dhr. C. Stehouwer als vice-voorz. van de afd. Flakkee van de Holl. My, de Alg. secretaris van de Holl. My, dhr. Raap, Inspecteur dhr. Mulder en tenslotte ook door mevr. Prinsen. Al die goede woor den culmineerden in de verklaring bij zonder gelukkig te zijn met de nieuwe voorziening die de school thans com pleteert. „De school, dertig jaar geleden nog een schooltje ergens in een soort rimboe, maar nu een bloeiende school die van alle kanten gemakkelijk bereikbaar is", zo typeerde mevr. Soldaat de huidige school en ook zij verklaarde bijzonder ingenomen te zijn met de nieuwe voor ziening waardoor niet langer meer bij de buren (de O.L. school) behoeft te worden aangeklopt. Mevr. Prinsen werd veel waardering toegezwaaid voor haar voortdurende in spiratie toen het er op leek dat het lo kaal-onderdeel van een bouwstroom nooit tot stand zou komen. Tenslotte was het toch gelukt, zij het dan ook „op tumultueuze wijze" zoals dhr. Oosterloo liet weten. Hij w^as weliswaar dankbaar voor het compliment van de Inspecteur dat zijn school thans de volwaardigheid heeft bereikt maar d.hr. Oosterloo zag toch al weer nieuwe probleempjes nu de schooljas alweer te nauw dreigt te worden. Bijzonder tevreden was dhr. Oosterloo met de geslaagde bouw en de fraaie tuin daaromheen waardoor zo meende hij het geheel voor ieder acceptabel is. Alle medewerkers werden hartelijk dank gezegd voor hun hulp, met name ook de concierge dhr. R. de Waal diealle gedane moeite met een forse kist sigaren beloond zag. „We zien met schrik de dag tegemoet dat je ons, met pensioen, gaat verlaten", bekende dhr. V. Oosterloo. „Lichamelijke vorming is even be langrijk als alle andere vorming" was het motto van mevr. Prinsen en nadat ze de haar gegeven eer wat had afge schud en had overgedragen op al de an deren die hebben samengewerkt ging het op de zaal af. Daar kreeg ze de verrassing van haar leven toen de door haar onthulde naam die van „Prinsenzaal" bleek te zijn. Haar groet aan allen met wie ze in het verleden heeft samengewerkt werd er des te inniger door! In de zaal werd door een aantal leer lingen een demonstratie gegeven. De „Molenwiek" is rflk met haar nieuwe aanwinst en terecht! Dorpsweg 28-34 Tel. (01870) 44 36 I Op zaterdag 30 oktober a.s. om 8 uur vindt er in de Grote Kerk te Middelhar nis een concert plaats. Dit concert' wordt gegeven door BERNARD BARTEUNK, organist van de kathedrale basiliek St. BAVO te Haalem. De organisatie berust bij de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. BERNARD BARTELINK. Bemerd Bartelink werd geboren in 1929 te Enschede. Hij behaalde in 1954 de Prix d' Excellence voor orgel aan het Amsterdams Conservatorium, zijn lera ren voor orgel en improvisatie waren Albert de Klerk en Anthon van der Horst. Bovendien volgde hij voor im provisatie lessen van Cor Kee, voor in terpretatie van Gaston Litaize, voor compositie van Léon Orthel. In 1961 werd hij winnaar van het internationaal improvisatieconcours te Haarlem. Van verschillende zijden ontving hij compo sitieopdrachten, o.a. van het ministerie van C.R.M, en van de gemeente Amster dam. Bernard Bartelink is momenteel als leraar voor orgel verbonden aan het In stituut voor Katholieke kerkmuziek te Utrecht en aan het Sweelinck-conserva^ torium te Amsterdam. Hij is tevens or ganist van de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem. Hoewel zijn programma's de orgelHte- ratuur van alle periodes bestrijken, is hij in Nederland vooral bekend door zijn Bachvertolkingen. Hij was de eerste Ne derlandse organist die integrale uitvoe ringen gaf op orgel van het „Wohltem- perierte Clavier" en van de „Kunst der Fuge". Bernard Bartelink is een veelgevraagd concertorganist. Hij maakte vele bui tenlandse tournees, p.a. naar Canada en de Verenigde Staten en vele Europese landen. Zeer belangrijke concerten wa ren in de Royal Festival Hall te Londen en in de Notre-Dame te Parijs. Hij gaf gastcolleges improvisatie in Noorwegen, en was lid van de jury bij binnen- en buitenlandse concoursen. HET PROGRAMMA. Bernard Bartelink heeft een boeiend programma samengesteld. Het vermeldt werken van Distier (partita Nun komm' der Heiden Heiland), David, Reger (Fantasie und Fuge über BACH) Vierne en Marcel Dupré.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1