Stellendamse reddingsboot sleepboot in Hariingen Korfbal nieuws n.R.P. Kiesver. Stad en Middel hamis gaan fuseren Kuvde^fw-ehf£. I altijd voor I iedereen ANTENNEPROBLEEM Uw huïs verkopen TAMBOER wiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiii| C3ERO M I raim en overzichtelijk 1 in onze speciale sbowToora. I A. Vroegindeweij 1 Westdijk 46 - MddeUiarnls UIEI^-UITVOER Bladz. 2 JEILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 22 oktober 1976. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen - rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hoe komt 't toch, dat ik met verschil lende zelf gekochte kamerantemies geen radio-ontvangst heb thuis en een kennis wel met dgl antennes alle bui tenlandse stations doorkrijgt? Antwoord: U woont in een flatge bouw en het ijzeren vlechtwerk in het gewapend beton werkt als een metalen afscherming. Electrotechnici spreken van een „kooi van Faraday", waarin de ethergolven en bepaalde stralingen nu eenmaal niet doordringen. Het zelfde verschijnsel doet zich o.a. voor in tun nels en onder viaducten van gewapend beton. Autoradio's geven er weinig of geen geluid meer, omdat de antenne ter plekke onvoldoende signaal ontvangt, indien de zender niet recht tegenover één van de ingangen staat. U zult toch een antenne op het dak moeten (laten) plaatsen of gebruik moeten maken van de centrale antennevoorziening, indien die aanwezig is. Een troost is, dat u bij evt. blikseminslag thuis veel veiliger zit dan die kennis. CLUB VAN ROME Wie vormen nu eigenlijk de zg. Club van Rome? Antwoord: Dit is een particuliere stichting, opgericht in Zwitserland in 1968, en bestaat uit een vijftigtal ge leerden uit circa dertig verschillende landen. Zij onderzoeken de wereldpro blemen. Het eerste rapport over de grenzen aan de groei (van de wereld bevolking) deed veel stof opwaaien, omdat het een realistisch beeld gaf van de kritieke situatie die kan ontstaan door overbevolking, vervuiling, verdere industrialisatie en uitputting van de na tuurlijke hulpbronnen. Dit onderzoek werd gefinancierd door de Volkswagen stichting. De club heeft thans vestigin gen in Rome, Geneve, Tokio en Den Haag. GANG Waar komt dat typische woord ,,gang" toch vandaan voor groep, club of orga nisatie? Antwoord: Het Amerikaanse woord dat u bedoelt, staat meer voor toeval lig samenwerkende mensen dan voor een georganiseerde organisatie. Het is in elk geval geen club, vereniging of dergelijke. Hoogstens kan men spreken van een bende, maar dan beslist geen straf geleide. Het woord komt van het Engelse werkwoord gang up zich verenigen tot één massa en met vereen de krachten optreden. Er ontstaat dan een toevallige groep. De deelnemers kunnen wisselen naar de dag of de om standigheden. Er ontstaan vaak gangs door het baldadig en later misdadig op treden van groepen minderjarigen, maar ook door samenscholende of ergens bij eenkomende mensen van andere leeftij den die tezamen een plan tot uitvoering gaan brengen. In het Nederlands blijft men dan van groep, ploeg of kliek spreken. Feitelijk is pas van bende spra ke, als geregeld de zelfde figuren onder de zelfde leiding in aktie komen en dat is bij de gang niet het geval. VLIEGENVUIL Hoe kan ik aangekoekt vliegenvuil van een kroon krijgen? Antwoord: De uitwerpselen van vlie gen en andere insekten moeten, als ze eenmaal aangekoekt zijn, eerst weken en zacht worden. U kunt uw kroonluch ter met doeken omwikkelen, die in een lauw sopje zijn nat gemaakt. Na enkele uren kunt u de doeken wegnemen en de viezigheid van het metaal vegen, zonder dat het vernis of het koper wordt aan getast. OUDE BOEKEN Ik heb oude boeken uit de vorige' eeuw geërfd. Ik kan er moeilijk mee naar een antiquair stappen, daarvoor zijn ze te zwaar. Kunt u mij ongeveer opgeven, hoeveel ze waard zijn? Antwoord: Dan moet u ons wel pre cies opgeven om welke titels het gaat. En daar per boek bij vermelden wie de uitgever is, hoeveelste druk en, welk jaartal het betreft, hoe band en boek er uitzien en, van series en meerdere uitgaven, welke delen u wel of niet in, uw bezit hebt. TOMATENKAS Afgelopen zomer heb ik zelf tomaten gekweekt in een kasje. Ze groeiden wel, maar de bladeren verschrompelden en de vruchten zijn 'vrijwel allemaal ge barsten. Wat heb ik verkeerd gedaan? Antwoord: Waarschijnlijk w^aren tem peratuur en/of vochtgehalte van de lucht in uw broeikasje te hoog. Tomaten houden van een enigszins droge en niet te warme lucht. U moet uw kas dus veel luchten, voorad bij hoge dagtemperatu ren. Giet niet teveel en geef water op de grond, dus niet over het blad. Als de groei te weelderig is moet u de onderste bladeren afplukken zodat er een betere luchtcirculatie ontstaat. AUTO EN FISCUS Ik heb zulke hoge reparatiekosten aan mijn auto gehad, dat ik meen in aan merking te komen voor belastingaftrek. Kan dat onder het hoofd buitengewone of byzondere lasten? Antw^oord: In beginsel zijn de repara-, tiekosten van een vervoermiddel niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting en de loonbelasting. Behoort de be doelde auto echter tot een door u ge dreven onderneming, dan komen alle kosten, precies als de andere zakelijke onkosten, ten laste van de winst. Daar staat weer tegenover, dat de fiscus 20''/o van de cataloguswaarde van elke be drijfsauto bij het inkomen telt. TEVEEL PADDESTOELEN Het stikt in de tuin van mijn nieuwe huis van paddestoelen in het najaar. Wat kan ik daar tegen doen? Antwoord: Paddestoelen groeien meestal op rottend hout en oude boom stronken, -stobben en wortels. Als u dat oude hout verwijdert, is de plaag ten einde. Kunt u een boomstronk of dgl. niet uit de grond krijgen, dan moet u een seizoen lang elke opkomende paddestoel vernietigen en tevens het gras veel maaien. Perken van éénjarige bloemen kunt u het beste tijdelijk vervangen door graszoden. U graaft dan gelijk een deel van de besmette grond weg en vervangt die door zoden met wortels, zodat de zwammen worden ingesloten. Verder extra stikstof geven, b.v. door het uitsctrooien van kalkammonsalpe- ter. Dat is verkrijgbaar bij kwekerijen, tuinbouwzaken, coöperaties en winkels voor zaden en meststoffen. De hande laar kan u verder voorlichten over de juiste hoeveelheden per gift van een bepaalde soort. VERSE EIEREN CONTROLEREN Hoe kan ik nagaan, of de gekochte eieren wel werkelijk vers zijn, of zien hoe oud ze zijn? Antwoord: Daar is wel een huismid- deltje voor. Leg de gekochte eieren thuis in een kom koud water. Blijven ze onbeweeglijk plat liggen, dan zijn ze vers. Rijst een punt omhoog, of gaan de eieren geheel staan, dan mag u aan nemen dat ze te oud zijn. Wanneer ze gaan drijven, zijn ze bedorven. Een vers ei is' namelijk soortelijk zwaarder dan een oud of bedorven ei, daardoor blijft het op de bodem liggen. Een oud ei be vat meer gassen en komt daardoor om hoog in water. Het soortelijk gewicht is lager. BRON EN REGEN Ik heb een bron met goedgekeurd water, maar denk erover het regenwa ter daarheen te leiden. Moet dat gefil terd worden? Antwoord: Als het niet beslist nood zakelijk is, voegt u dan helemaal geen regenwater toe aan het zuivere drink water uit uw bron en leidt er beslist geen afvoerpijp van het dak naar toe. Tegenwoordig bevat regen vaak onge zonde concentraties van scheikundige stoften uit de dampen en de rook, die uit verschillende industriegebieden af komstig zijn. Op uw dak bevinden zich bovendien nog stof en vuil en vogeluit- werpselen en met dat alles zou uw goedgekeurde bronwater een onhygië nische poel worden. Gebruik hygiënisch opgevangen regen water voor planten en schoonmaakdoeleinden als u water tekort komt en houd het zuivere bron water voor drinkwater en keuken. -O- OUDE MUNTEN Onderstaand de beantwoording van een aantal vragen over leeftijd en evt. waarde van oude munten. Mevr. S. uit Goes heeft een aantal centen uit de vorige eeuw en ■wat zin ken (niet nikkelen, zoals U schreef) muntjes uit de oorlog. Een verzamelaar zal er, temeer omdat ze al flink afge sleten zijn, slecht tot 5,(totaal) voor willen betalen. De waarde van de munt die een in woner van Ouddorp heeft, een duit van de Provincie Zeeland (destijds een be taalmiddel zoals nu onze cent) zal ca. 5,op kunnen brengen. De duit van dhr. J.V. uit Ooltgensplaat daterend uit 1793 met de letters V.O.C. (Ver. Oostindische Compagnie) is naar schatting, afhankelijk van de gaafheid van ƒ,5,tot 10,waard. Ook de munt van de Prov. Zeeland (dhr. T.H. te C.) gooit geen hoge ogen al betaalt een verzamelaar er wellicht 10,voor. De dubbeltjes uit de 2e wereldoorlog (van A.S.) doen, afhankelijk van de kwa liteit van 0,50 tot 2,—. Een tientje kan de munt van mevr. M.K. uit Ouddorp opbrengen. Het is een halve cent uit 1828. De voormalige reddingsboot „Konin gin Wilhelmina", waarmee de Stellen damse redders een boeiende geschiede nis hebben geschreven, maakt nu sier als sleepboot in het Waddenzee-gebied! Begin dit jaar kwam ze in die nieuwe kwaliteit in de vaart en sindsdien heeft ze zich als „ZWERVER" meer dan eens bewezen. De „Koningin Wilhelmina" werd na de bouw in 1927 te Stellendam gestatio neerd. Meerdere spectaculaire reddin gen zijn ermee verricht en de namen van Willem de Jager, Aai de Jager, Klaas Roon en anderen zijn onlosmake lijk met de geschiedenis van het schip verbonden, zoals ook de namen van Herbert Grootenboer en Bas de Blok De v.m. „Koningin Wilhelmina" in haar nieuwe gedaante. die bij een reddingsaktie overboord sloe gen en verdronken. In 1967 werd ,,de Koningin Wilhel mina" als reddingsboot uit de vaart ge nomen en door de Reddingsmaatschap pij aan een particulier teZierikzee ver kocht. Dhr. Hans van der Stee was eerder van uit Zeeland naar Hariingen getrokken en daar aan de sleepvaart verslingerd ge raakt. Ook de voormalige reddingsboot was, omgedoopt als „Zwerver" in Har iingen terecht gekomen en toen dhr. van Stee de gelegenheid kreeg het schip te kopen liet hij dat niet na. In Den Oever werd het schip aangepast aan zijn wen sen. - De boeiïng werd verhoogd en de be staande bovenbouw gewijzigd en uitge breid tot een salon, compleet met pan try waardoor „de Zwerver" zich ook leent voor directie-tochten. „De Zwerver" kreeg twee nieuwe G.M. motoren van elk 240 PK, met elk een eigen schroef. De maximum te be halen snelheid bedraagt 24 km. De stabiliteit en zeewaardigheid van het schip na de veranderingen werden goed bevonden voor het kleinkust-certi- ficaat onder de 5 mijlsklasse. De gehele Waddenzee, inclusief de zeegaten wordt daarmee het werkterrein van 'n sleep boot, die door zijn roemrijke verleden méér achter zich heeft dan de logge bag- gerbanken doen vermoeden. In de periode van 28 augustus t.m. 2 oktober zijn de volgende hoeveelheden uien naar de onderscheiden landen uit gevoerd West-Duitsland 13.091 ton België 4.507 ton Engeland 1.888 ton Frankrijk 2.018 ton Noorwegen 5 ton Zweden 19 ton Denemarken 168 ton Oostenrijk 12 ton Zwitserland 22 ton West-Indië 476 ton Oost-Duitsland 5.643 ton Afrika - Midden 2.008 ton Indonesië 5 ton Thailand 320 ton IJsland 60 ton Totaal 30.242 ton SINT ANNALAND Aardappelveiling dinsdag 19 okt. '76. Bintjes, maat 35-opwaarts: 0.52 - 0,58; Bintjes drielingen 0,23 - 0,24; Sintje 0,46. Aanvoer: 120 ton. Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje komt het laatste raadsel van deze maand nog niet, want in oktober hebben we vijf raadsels, zo als jullie al weten. Er moet dus nog niet worden ingezonden. Het raadsel voor deze week is OKTOBERRAADSEL 4 1. Profeet onder de weggevoerden naar Babel. 2. Waar vonden de Israëlieten 12 wa- tetbronnen en 70 palmbomen? 3. Bekende knecht van Abraham. 4. Welke koningin zei: Kom ik om dan kom ik om? 5. In welke zee is Farao met zijn leger vergaan? 6. Dochter van Eth-Baal, koning van de Sidoniërs (1 Kon. 16). 7. Welke richter versloeg 600 Filistij nen met een ossenstok? 8. Vader van een verspieder uit de stam van Naftali. 9. Eén van de grote profeten. 10. Andere naam voor Hoofdschedel plaats. 11. Paulus werd onderwezen aan de voeten van 12. Bij wie zong Maria haar lofzang? 13. De des Heeren is rein (Psalm 19). 14. Eén van de kleine profeten. 15. Zoon van Jozef. 16. Woonplaats van Samuel. 17. Zilversmid in Efeze (Handelingen). 18. In welk land woonde Job? 19. Nieuwe naam van Jakob. 20. Lydia was afkomstig uit de stad (Handelingen) 21. Zoon van een koning van Israël, die door twee goddeloze mannen werd gedood. 22. Melchizedek was koning en priester van (Genesis). 23. Andere naam voor Meester (Johannes 20). 24. Aartsvader. 25. Bekende Filistijnse stad (1 Sam. 5). 26. Oom van Jakob. De beginletters van deze woorden vormen de betekenis van de naam Ikabod, te vinden in het eerste boek van Samuel. Dit raadsel werd ingezonden door Jannie Sinke uit Waarde. Dank je wel, Jannie! BRIEFWISSELING Anne van Rossum, Melissant. Je brief eindigt met de woorden „meer weet ik niet", maar je hebt al genoeg verteld. Het gaat over school, waar je geen moeite hebt met wiskunde, maar waar Frans nogal lastig is voor je. Verder over aardappelen en suikerbieten, over een Beco S 1200, en zodoende raak ik met alles wat op de hoogte, met dingen waar ik nog nooit van gehoord heb. En zo is het een gezellig babbeltje gewor den. Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Het is een goed bericht, als ik hoor, dat het naar je zin gaat op school. Ik hoop dat het zo mag blijven. Het is ook veel waard dat je niet zo veel huiswerk hebt. Het zou kunnen gebeuren dat je er niet overheen kon zien, en dan gaat de moed er wel eens uit, en dat mag in geen geval. Ben je al een eindje aan de boot? Met ijzerdraad werken zal niet altijd meevallen, maar het mag ook wel eens wat moeilijk werk zijn, nietwaar? Marina van Rossum, Melissant. Je hebt niet alleen een briefje geschreven, maar je hebt ook voor mooie tekenin gen gezorgd. Ik geloof dat jij wel graag tekent, is 't niet? Fijn, dat de poesjes nog in leven zijn, maar die jonge beest jes kunnen heel wat vernielen, zonder dat zij er erg in hebben. Je tante is weer op haar bestemming. We zullen hopen dat zij het vol zal kunnen hou den. Vond Ruth het niet akelig, dat ze jullie moest verlaten? Heb je de boekjes al gelezen die je gekocht hebt? En hoe vind je ze? Leny Keizer, Melissant. Je maand- kaart ziet er behoorlijk uit. Ja, een on voldoende heb je gauw genoeg, want wat is er toch veel te leren! En jullie moeten maar proberen om alles goed te kunnen onthouden. Het wordt steeds meer wat er bij komt, en dan valt het niet altijd mee om goed uit de bus te komen. Maar je hebt één geluk, en dat is, dat je graag naar school gaat. Alles zal wel niet altijd naar je zin gaan, maar er blijven toch ook prettige din gen, nietwaar? 'Zijn de visjes nog in le ven? Loes Klop, H. I. Ambacht. Dat was een fijn dagje naar oma, zeg! Ging het met Gerard ook goed? Leuk, hè, om het karretje te rijden. Wat hebben jullie daar een gemak van gehad. Nu heb je al verscheidene recepten moeten klaar maken op school. Doe je het graag? Wat had' je voor de repetitie en wat moesten jullie toen doen? Was het moeilijk? Die rebussen uit de krant zijn niet altijd zo gemakkelijk, hè? Nu is het afgelopen. Heb je de oplossingen ingezonden? Ruth van Rossum, Melissant. Ik kan jou nu wel een antwoord in de grant ge ven, maar je zit nu ver van ons verwij derd, en de krant zal je wel niet onder je ogen komen. Afijn, dan leest de fa milie het maar. Ik heb het leuk gevon den, dat je met ons éen poosje hebt meegedaan. Ik ben blij te vernemen dat je weer graag naar je vaderland terug wou. Ik hoop dat het je daar goed zal mogen gaan. Betsie Keizer, Melissant. Uit je brief verneem ik hoe alles reilt en zeilt op de verschillende scholen van je broers en zuster. Over het bezoek aan het streek museum wil ik nog wel iets horen, als het niet te veel gevergd is. Ook zou ik graag vernemen hoe opa het maakt in het verpleegtehuis. Je weet dus voor de volgende keer weer wel wat te schrij ven. Kun je de bijlessen voor de mavo goed volgen? Janny Klop, H. I. Ambacht. Toen je schreef, had je een grote repetitie voor Frans. Hoe is die uitgelopen? Je zal het misschien helemaal niet meer weten, want sindsdien zijn er talloze repetities gekomen, denk ik. Volgende keer zal ik wel iets te horen krijgen over de ver koopavond. Die reünie zal wel in de smaak zijn gevallen. Het verleden werd nu ineens weer heden, want het was net alsof jullie weer in het meisjeskamp za ten. En dan die bekende gezichten van toen! Peter van Rossum, Melissant. Je schrijft een heleboel over het rooien van aardappelen. Eerst zou ik willen vragen hoe de aardappelen zijn, of de opbrengst groot is en de kwaliteit goed. Je kan niet begrijpen dat er nog knollen in de grond hebben kunnen groeien met die droogte. En toch is het gebeurd. Wel een wonder vind je ook niet? Nu weet ik ook hoe zo't ventilator w.erkt. Die dingen hadden ze vroeger nog niet uitgevonden, en moesten de aardappelen maar uit zich zelf drogen. Dat duurde lang en soms kwam het helemaal niet tot zijn recht, zodat er rot in de hopen kwam. Ria de Bonte. Ooltgensplaat. Je voor lopige cijfers zijn heel gunstig; voor duits en natuurkunde zijn ze heel hoog. Het zal moeilijk zijn om die hoogte te houden, maar je moet maar denken, dat er best iets af kan, en dan is het nog ruim voldoende. Wat zal het druk geweest zijn op die verkoopavond in „Nebo"! Ik ken dat gebouw maar van het zien aan de buitenkant, maar wat zal het groot zijn als je overal een kijkje neemt. De opbrengst is heel hoog ge weest, zeg! Gerard van Rossum, Melissant. Ik word door jullie brieven steeds wijzer: nu weet ik weer wat lof-klappen is. Het is heel goed dat de mensen de aardap pels die zijn blijven liggen oprapen. Ik heb er ook enkele bezig gezien. Het is voedsel en het is altijd zo jammer als dat verloren moet gaan. Dat niet alleen, maar het volgende jaar zit je met de opslag. Een klein stukje aardappel gaat dan in het voorjaar uitlopen, en na kor te tijd is het een hele plant. Zijn er nu al veel verkocht? Allemaal de brieven heb ik nu be antwoord. Het kan zijn dat er nog enkele nakomers zijn, maar die geef ik dan volgende week wel een beurt, als ik ge zond mag zijn. -Ik zal nog even uitdrukkelijk zeggen, dat het nu nog geen inzenden is. Jullie moeten wachten op het vijfde raadsel van oktober, dat ik in het volgend kin derhoekje hoop te plaatsen. Nog een week geduld dus. De vriendelijke groeten van jullie OOM KO. ONNODIG VERLIES GOOD-LUCK 1 In een zeer slechte wedstrijd heeft Good-Luck 1 de punten aan Albatros moeten laten. Good-Luck 2 zette de reeks over winningen voort door met 3-2 van Kin derdijk 4 te winnen. Good-Luck 3 behaalde een 5-1 winst op Spido 3. Albatros Good-Luck 4-2. In de beginfase werd er erg behou dend gespeeld, hierdoor ontstond er pas in de 15de minuut een doelkans voor Albatros, wat 1-0 betekende. Gelijk hierna scoorde lemke Huizer van af stand de gelijkmaker. Doordat er in het middenvak minder goed werd gespeeld, kon Albatros de bal gemakkelijk in de aanval brengen, dit hield in dat zij met twee afstandschoten op 3-1 kwamen, ter wijl Good-Luck in deze periode nog een strafworp miste. Vijf minuten voor rust mocht Marco Appel een strafworp nemen en bracht de stand op 3-2. Net na de rust schoot Albatros op nieuw raak en brak met deze 4-2 stand het zelfvertrouwen van de Rood-Wit ten. In het laatste half uur kregen Ria van Oudenaren en lemke Huizer een aantal goede kansen, maar konden aan de stand niets meer veranderen. Als Good-Luck zaterdag a.s. niet beter speelt, zal het moeilijk worden om streekgenoot DBGC de punten te ont nemen. Uitslagen jeugd: Deetos A3 Good-Luck Al Albatros A3 Good-Luck A2 Programma: 4—4 2—1 Sen. Good-Luck 1 DBGC 1 16.00 uur Concordia. DBGC 2 Good-Luck 2 12.30 uur. Voltreffers 1 Good-Luck 3 14.00 uur. Asp. Good-Luck 1 V. Sport 1 10,30 uur Concordia. Good-Luck 2 ADO 3 12.00 uur Con cordia. De besturen van de A.R. - Kiesvere nigingen van Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet zijn het eens geworden over een fusie van beide, tot dusver nog zelfstandige kiesverenigingen. Daardoor zal het nodig zijn ten behoeve van de nieuw te stichten Vereniging een nieuw bestuur te kiezen waartoe de leden a.s. maandagavond worden uitgenodigd. De te houden bijeenkomst begint om 8 uur in het Ned. Herv. Ver. gebouw te Mid delhamis. De agenda bevat ook de mededeling dat A.R. en C.H.U. bereid zijn in fede ratief verband, als C.D.A. verder sa men te werken. Op de maandagavond te houden vergadering zal met de CDA gemeenteraadsfractie over „actuele plaatselijke problemen" kunnen worden gesproken. Een plaatje uit de laatste raadsvergadering; v.l.n.r. dhr P Krijgsman (A R dhr. P. Grinwis (SGP), overigens geen deelgenoot in het CDA en rechts' «net de vmger vermanend geheven, dhr. G. C. Joppe (CHU)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 8