EIIAnDEtt niEUWS Het oude gasthuis te Middelburg Amateur-archeologenvereniging ,,cle Motte" vraagt: RIVATO bewaar Van broedSGbotel tot Barcelona Zeeuwse wandelingen UIEN voor een beter resultaat 3e blad Vrijdag 22 oktober 1976 No. 4533 RO\AL SLUIS Uw huis verkopen TAMBOER VAN WENNEKER Het ziekenhuis uit mijn vorige artikel wordt hier altijd gasthuis genoemd. Het is meer dan honderd jaar oud, geopend op 24 oktober 1866. Bij de opening werd gezegd dat het „zoveel mogelijk naar de tegenwoordige eisen der wetenschap ter verpleging van zieken is ingericht". Sinds die tijd is de wetenschap enorm vooruitgegaan en nu stelt men andere eisen aan een ziekenhuis. Geen wonder dat er dan ook in die eeuw heel wat veranderd en verbouwd is. Het werd gebouwd op de plaats van een weeshuis, dat voor afbraak werd verkocht. De laagste inschrijvingssom was 72.699, Dit nieuwe ziekenhuis kwam in de plaats van het oude, dat op de hoek van de Langedelft en de Nieuwstraat stond. Vóór de Hervorming werd het St. Bar- bara-gasthuis genoemd. Hierover wil ik in dit artikel een en ander vertellen. Een oud gebouw. Reeds in 1342 wordt het genoemd. Toen deed het vooral dienst als loge ment voor een tijdelijk verblijf van rei zigers. Vergelijk het woord gast-huis maar eens met het Duitse Gasthaus, dat gebruikt wordt voor een hotel, meestal eenvoudig en niet groot. Dat waren soms wezen, maar ook kin deren, die door hun ouders in de steek waren gelaten. Ze kregen voor korte tijd een dak boven hun arme hoofdjes, tot ze in een weeshuis werden opgenomen.. Dat waren ook de gasthuisboeven, zo als ze meestal genoemd werden. Geen gevaarlijke boeven, maar bedelaars en landlopers, die hier een paar nachten logies kregen, daarna moesten ze er uit en zetten ze hun zwerftocht voort. Voor deze doortrekkers waren er een man nen- en een vrouwenzaal beschikbaar. Ook krankzinnigen werden er w^el tij delijk ondergebracht vóór ze naar het gesticht in Dordrecht vervoerd werden. Voor gevaarlijke waren er twee bedste den met tralies beschikbaar. Later werd deze dienst als tijdelijk lo gement opgeheven en werd het gebouw alleen maar ziekenhuis. Het bestond uit verschillende zalen en bijgebouwen, met daartussen een bin nenplaats, met gras begroeid en met bo men beplant. Veel uitzicht hierop had men vanuit de kamers niet, w^ant de meeste ramen ■waren te hoog. De kapel van het huis is de nog altijd bestaande Gasthuiskerk. Wat nu de ingang van de kerk in de Langedelft is, was vroeger de hoofdpoort van het gasthuis. Door een andere deur aan de Nieuwstraat, „de doodspoorte", ■werden de gestorvenen uitgedragen. De hygiëne liet veel te wensen over. Vlak langs het gebouw liep een ■vuile sloot, die als afvoerriool diende, en al het ■vuile water uit het huis in de Ame loosde, die hier voorbij stroomde. Door de stadsreiniging werd deze stinksloot af en toe schoongemaakt. Het was maar een vies luchtje daar in de buurt! Evenals in het gebouw zelf. Er was een slechte ventilatie en de toiletten (te wei nig waren er) konden niet altijd goed afgesloten worden en verspreidden vaak hun geuren op de zalen. Bedompt was het daar dik'wijls, want men sliep in bedsteden met gordijntjes ervoor. Later- zijn er in sommige zalen ledikanten ge komen. Er was geen goede afzondering tussen armen en rijken, mannen en vrouwen, gevaarlijke en minder ernstige zieken, publieke meisjes en fatsoenlijke vrou wen. Voor deze minder nette meisjes, die wel aan geslachtsziekten geleden zuUen hebben, was een apart vertrek „voor syphilitische lijderessen". Zo ook voor mensen die de pokken hadden, zeer besmettelijk. In vroeger eeuwen heerste dikwijls de zwarte dood, de pest, waaraan veel mensen stierven. Voor de ze was ook een afzonderlijke zaal, aan ,het hoofd waarvan de „pestmoer" stond. Maar deze zalen ■waren toch nog niet voldoende afgezonderd van de overige vertrekken, zodat het gevaar van be smetting altijd bestond. De verwarming had plaats met kolen, maar sommige kamers hadden geen kachel. De drie badkuipen werden door cokes verwarmd. Een pluspunt was het goede regen- en welwater. In bedrijf. Het gasthuis had verschillende bron nen van inkomsten. Het bezat wel 125 gemeten land, waarvan de jaarlijkse pacht 5 schellingen 1,50) per gemet was. In Middelburg en Westkapelle had men een boerderij. Ik heb gelezen hoe veel men in het jaar 1493 kreeg. De vo rige twee jaar was het gasthuis tamelijk vol geweest, wel 60 patiënten waren er, als gevolg van de pest die er toen heer ste. Er waren 39 mensen aan gestorven. Dat waren dus dure jaren voor het gast- huisbestuur. Daarom wekken de pas toors in de kerken de mensen op tot weldadigheid. Het resultaat is 36 pond Vlaams (een pond 6,In datzelf de jaar krijgt men uit testamenten 33 pond, van mensen die in het gasthuis ge storven zijn en hun spullen overgaven 39 pond en uit rente beurde men nog 23 pond. Dat waren mooie bedragen, want de waarde van het geld was toen hoog, met een gulden kon men heel wat doen. Bij de pestepidemie van 1584 was het gasthuis berstensvol, n.l. 166 patiënten, waarvan een derde deel stierf. Om de lucht van besmettelijke dampen te zui veren, werden pek- en teertonnen ge brand. Tot 1681 werden de lijken in een mat begraven, na die tijd in een kist. De verpleegsters moesten de doden wassen en in een mat naaien. Na afloop kregen ze een glas bier of ■wijn. Dit kregen ze ook 's morgens na het opmaken van de bedden „ende dat tegen de quade reuc- ken". De monnikenorde van de Celle- broers verzorgde meestal de begrafenis sen, in Middelburg bestaat nog het Cellebroershof. Soms waren er ook patiënten uit vreemde landen. Middelburg was een drukke handelsplaats en altijd wordt er wel eens een buitenlandse schepeling ziek. Na de slag bij Nieu-wpoort (1600) vsraren er veel zieke en gewonde solda ten in het gasthuis. Zo ook in 1809 toen de Engelsen hier een inval deden om de Fransen te verdrijven. Ze hadden veel last van de Zeeuwse koorts, en daarom hebben ze het ongezonde Zeeland een half jaar later reeds verlaten. Vóór de Hervorming bezocht een pas toor de zieken en bediende de stervenden van de sacramenten. Daarna was er een ziekentrooster, „iemand geschikt van leven en wel ervaren in Gods Woord, opdat hij ieder naar zijn gelegenheid mag sterken en troosten, de zondaren vermanende tot berouw en bekering dès levens". Vóór de maaltijden deed hij een gebed en enkele keren in de week las hij een kapittel uit de Bijbel. Met het vooruitzicht op een nieuw ziekenhuis werd er in de vorige eeuw niets meer aan het oude gasthuis ge daan, het werd een uitgewoond, bouw vallig stelletje. Voor de aardigheid hier even de vérpleegkosten ongeveer 100 jaar terug; de armen betaalden 2,60, de weigestelden 3,50 - 7,— per dag. Vergelijk dat eens met nu! Meer attentie s.v.p. bij (soms lieel interessantebodemvondsten POSTBOX 22- ENKHUIZEN - HOLUAND-TEL.02280-2741 Middelburg. L. van Wallenburg. DUIVENALLERLEI Deze week zitten snuffelen in het NPO-boek met alle verenigingsnamen. Hieruit gezien hoe ontstellend weinig origineel duivenliefhebbers in het ver leden geweest zijn. Er zijn tientallen Reisduiven, Zwaluwen en Luchtbodes. Na de bevrijding kwamen er nog een aantal Vredesduiven bij, met variaties van Vredesbode en Oorlogsbode. Soms was het Vorstenhuis of het Vaderland inspiratie tot de naam. Pro Regina of Pro Patria. De emancipatie is tot erger nis van mijn vrouw niet bij de duiven- verenigingen doorgedrongen. Het we melt van de Blauwe Doffers, de Rode of Vale Doffers, geschelpte zijn schijn baar niet in tel, maar niemand heeft de euvele moed gehad om een duivin te vernoemen. Toch zullen we daar de emancipatie niet meer tegenhouden en straks lezen we vast wel in een adver tentie, man gezocht om de lange winter avonden mee op het duivenhok door te brengen. In een vijftigtal gevallen heeft men niet eens de moeite gedaan voor een naam en de vereniging maar ge woon naar de plaats genoemd. Ruzie wordt er ook enorm veel in duivenhiel- kerskringen gezocht, want na vereni gingssplitsingen ontstonden talrijke Vriendschappen, Vriendenkringen en Eendrachten. Ook windstreken en na tuurlijke hindernissen vormen namen als Bergvliegers, het Oosten, Schelde- vliegers. De Friezen bleven vaak in eigen dialect, de Thösfleaners, de Troch- setters, de Weinbrekkers, Try walden, de Douwe Tule, Fluch werom, Fleanwil- le en Feanstervlucht. De beste naam vonden wij gekozen te Hooge Mierde in Oostbrabant. Hier heet een vereniging de „HOOPVOLLE WACHTERS". Er zijn in Nederland ca. 2000 postduivenvere- nigingen aangesloten bij de NPO maar hun aantal neemt af. Daar waar het geldspel toeneemt en men niet meer in de eerste plaats strijdt om de eer, lossen de verenigingen op in een CC. Zo tellen steden als Breda en Tilburg geen vere nigingen meer. Op diverse andere plaat sen wordt nog wel de verenigingsvorm gehandhaafd bij kleine vluchten, maar meestal speelt men in groot verband vanuit één stadslokaliteit. Boven de ri vieren hebben reeds vele verenigingen INTERMEZZO D2 NOG TE WISSELVALLIG Hoewel het tweede damesteam van Intermezzo j.l. zaterdag won van het Maassluisse M.V.C.bleek weer dat de dames uit Middelhamis DIT seizoen hun draai nog niet hebben gevonden. Met goed gevarieerd volleybal werden de_ gasten in de Ie set met 15-2 opgerold. Na de makkelijke zege kreeg Intermezzo echter een inzinking die hun de 2e set kostte. M.V.C, won met 9-15. Na een forse voorsprong, 9-4, dreigde het toch nog even spaak te lopen, maar juist op tijd gingen de blauw-witten door: 15-9. M.V.C.dat haar kans rook, begon de 4e set sterk aanvallend, waar Intermez zo aanvankelijk weinig tegenover kon stellen, maar na een t.o. bij de stand 4-4, had coach Jaap Driesse het tegengif ge vonden, en met een sterk blok, waarin Lea Timmers uitblonk, werd de vijan delijke aanval lamgelegd. Met 15-9 werd ook de laatste set gepakt. Als de dames met wat meer zelfvertrouwen gaan spe len, moet een eindrangschikking in de sub-top zeker haalbaar zijn. INTERMEZZO 4 PENDRECHT 4: 3—0 Ook het vierde herenteam heeft za terdag haar thuiswedstrijd gewonnen. In precies 50 minuten werd Pendrecht met verlies naar Rotterdam-Zuid terug gestuurd. Het treurige van deze wed strijd was echter, dat noch Intermezzo noch de Rotterdammers kans zagen een redelijk spelpeil te halen. Intermezzo, dat nu eindelijk een keer de kans had om aan klantenbinding te doen ■werd echter meegesleurd in de malaise. De Ie set was met 15-6 nog om aan te zien, maar de 2e set was het best te typeren als „puinhoop", ondanks de 15-11 winst. Intermezzo probeerde er in de laatste set nog iets van te maken, maar mooi was het niet: 15-5. Hoewel de winst bin nen is, is het duidelijk dat er veel „ge schaafd" zal moeten worden. een eigen lokaal met beperkte drank vergunning. In het Zuiden des lands be staan nog wel echte duivencafé's, maar ook daar is bezoek en verblijf niet meer in vergelijk met vroeger jaren. Onze dynamische levensvorm heeft hierin grote veranderingen gebracht. Flakkee gaat op 12 november a.s. zijn kampioenen huldigen en de prijzen uit reiken. Dit geschiedt in hotel Believen te Middelharnis en er gaat een algemene vergadering aan vooraf.. Wij gingen eens na hoeveel mensen op het podium zouden moeten staan, ware het dat de eerste drie winnaars van elke vlucht werden gehuldigd. Het zouden er maar liefst 41 zijn, waaruit blijkt dat toch vele koeien een haas kunnen vangen, dit gezegde zonder lelijke bijbedoelin gen. De vetste buit gaat naar J. Mijs te Stad aan 't Haringvliet met vijf gouden, vier zilveren en vier bronzen medailles. J. van Seters en Zn., deze combinatie behaalt dit jaar het hoogste percentage prijzen, heeft één gouden, drie zilveren en 2 bronzen medailles. Opvallend is ook de prestatie van A. v. d. Linde, tweemaal goud, tweemaal zilver en eenmaal brons. De prestatielijst ziet er verder als volgt uit: goud zilver bn P. J. Huizer 2 1 1 H. Kievit 1 3 M. Volaart 2 1 J. C. Roodzant 2 1 B. Visser 1 2 A. J. Klink 1 1 1 J. Smit 2 1 C. Venneman 2 M. Melissant en Zn. 1 1 A. Zoon 1 1 J. den Boer 1 1 Gebr. Visser 1 1 K. de Jong 2 Eenmaal goud wonnen: W. Kievit, J. C. Wagner, A. de Gans, G. v. Dam, M. V. d. Baan. Eenmaal zil-ver wonnen: C. Vermeulen, B. Leijdens, L. Hoek, D. W. Kievit, L. Arensman, D. van Ours, C. Log- mans, A. F. de Vogel. Eenmaal brons wonnen: C. Vreeswijk, C. J. Tanis, J. Kleijnenberg, G. West- dijk. D. van Lenten, Comb. Hoek van Lenten, A. M. v. d. Kroon, Gebr. Mo lenaar, L. Wielaard, M. Huizer, J. de Boed, J. Meiaard. Het oudheidkundig bodemonderzoek van Goeree-Overflakkee (vnl. Goeree) is tot dusver mede het doel geweest van de amateur-archeologenver. „de Motte". De Ver. bestaat thans T'/a jaar en in die tijd is er bijzonder goed werk verricht maar zou zelfs nog beter hebben gekund als hun publiek nog wat m^eer attent zou zijn en de snuffelaars van „de Motte" van nog meer informatie zou willen voorzien. Er lopen zo heeft de praktijk ge leerd op Flakkee heel wat mensen rond met kennis die voor „de Motte" bijzonder interessant zou zijn. Zelfs zijn er ook vondsten gedaan die „de Motte" zouden kunnen boeien en we zouden dat zo positief niet kunnen beweren wan neer het ons niet zelf overkomen was! Een door ons gevonden vuurstenen voorwerp je bleek vele eeuwen oud en zal „de Motte" mensen kunnen lielpen bij liun verdere studie van de geschie denis. Misschien is het voor de toekomst af te spreken dat zij, die iets in hun be zit hebben, vermoedens hebben dat er gens iets te vinden is of kennis liebben van nog weinig bekende historische feiten, dat aan „de Motte" doorgeven. Van de tipgevers wordt niet eens ver- Grape met randversiering, in 1970 gevonden in Sommelsdijk. wacht dat ze het gevondene afstaan, als het maar wordt gemeld dan is de erken telijkheid al grootOp de volgende adressen zullen uw tips graag ontvan gen worden: Dhr. Rias Olivier, Sparren dal 206 en Hans Klepper, Elkerzeeseweg 18 te Scharendijke (beiden overigens oud Flakkeeërs). „Oudheidkundig bodemonderzoek is geen schatgraverij, maar een doelbe wust en verantwoord wetenschappelijk werk", wordt van de zijde van „de Mot te" met nadruk vastgesteld. Gezien de belangrijkheid van het werk is voor el ke opgraving toestemming nodig in het kader van de monumentenwet van 1961. Het bodemarchief dat mede door de werkzaamheden van „de Motte" kon wórden aangelegd wordt beheerd door drs. Sarfaty van de Rijksdienst voor vinciaal archeoloog van Zuid-Holland. Met hem bestaat een goed contact. „Het is onze bedoeling de bewoner van Goeree-Overflakkee ervan bewust te maken hoe oud het gebied is waarop hij leeft", aldus „de Motte": het verle den gaat veel verder dan men veelal aanneemt en reikt zelfs tot de ijzer-, brons- en zelfs de steentijd!" Zij die in de vondsten geïnteresseerd zijn kunnen die bewonderen in de afde ling van ,,de Motte'' in het Streekmu seum te Sommelsdijk. Succesvolle op gravingen werden o.a. gedaan in Goe- dereede, op enkele plaatsen in Sommels dijk en op de camping „de Toekomst" te Ouddorp. „Daarmee is in de voorbije 7V2 jaar een verantwoorde basis gelegd voor de toekomst, waarin stellig nog veel opzienbarende vondsten gedaan zullen worden!" is de overtuiging, van het „Motte" bestuur. De ophanden zijnde ruilverkavelin gen bieden „de Motte" een goede gele genheid zich andermaal waar te maken. Wellicht zullen tijdens de werkzaamhe den nieuwe ontdekkingen worden ge daan en na een seintje is „de Motte" er dan als de kippen bij! Voor het overige maakt men zich nu verdienstelijk n\et het opstellen van een archeologische streekbeschrijving en dat is een hele pil voor een 7V2 jarige. Bronzen speerpunt met schachthout, 1400 - 700 voor Chr., gevonden in de bouwput Haringvlietdam in 1967. AANBESTEDING SCHUTSLUIS IN PHILIPSDAM Door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zal op dinsdag 30 november in Den Haag worden aanbesteed het maken van een Werkeiland met een bouwput voor twee doorvaartsluizen in de Philipsdam, werkterreinen en een werkhaven op de Plaat van de Vliet en een werlihaven langs de Grevelingen- dam met bijkomende werken, gedeelte lijk gelegen in de Gemeente Bruinisse en gedeeltelijk in de gemeente Oost- flakkee, volgens het desbetreffende be stek. Het werk omvat o.a. het zuigen en verwerken van ca. 4.250.00 m^ zand, het leveren en verwerken van plm. 75,000 m» klei, 122.000 m^ kraag en zinkstuk- ken, inclusief kunstweefsel, 95.000 m- betonblokken, 70.000 ton stortsteen en 324.000 ton mijnsteen. Het werk moet uiterlijk op 1 juni 1978 worden opgeleverd. Volgens het koninklijk besluit van 20 sept. 1976, zal de Philipsdam worden gebouwd tussen de Grevelingendam op plm. 1300 meter uit de kust van Goeree. -Overflakkee en in het zuiden op de kust van St. Philipsland binnen een ge bied van 3 km oostelijk van dijkpaal 70. Tussen de Stroomgeulen Krammer en Slaak worden op de Plaat van de Vliet, twee voor de grote duwvaart geschikte sluizen geconstrueerd met een sluiskolk van 280 meter. De kolklengte van een aan de Greve- iingenzijde gesitueerde jachtsluis zal een nuttige kolklengte hebben van 75 meter en een doorvaartbreedte van 9 meter. Daarvan wordt in bovenstaand bestek niet gerept en deze zal dus later worden aanbesteed. Bij het dwarsprofiel van de dam zal rekening worden gehouden met de mo gelijkheid van het daarop aanleggen van een weg met parallelweg ten be hoeve van het wegverkeer. De overbrugging van ten minste één van de twee grote sluizen zal beweeg baar zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5