RIVATO bewaar Raad Goedereede treedt toe tot Schoolbegelei dingsdienst van de Drechtsteden Achter de grenspaal Weer iets nieuwszagen de bietentelers UIEN voor een beter resultaat ROVAL SLUIS Ondanks reserves ir Burg. v. Velzen Geen gevaar voor vrijheid van Christelijk onderwijs Uw huls verkopen TAMEOER Medische diensten SparrendaS 206 Verloting Muzlekver. „De Hoop'' Stellendam PREDIKBEURTEN ZEELAND GEEN KIP..... Dierenbescherming Suikermarkt ruimer Oud notaris J. de Vries overleden „Geestelijke" verwarring Dr. K. F. de Blois komt spreken in Middel har nis Bladz. 2 ^ILANDEN-NIBUWSr Vrijdag 22 oktober 197G. I FRANKRIJK De nieuwe Franse premier Barre heeft in het Huis van afgevaardigden de ver trouwenskwestie gesteld na een langdu rig debat over de regeringsverklaring. Hierin had hij gezegd als belangrijkste taak van zijn kabinet te zien bestrijding van de inflatie. Tot de maatregelen, die Barre aan het parlement heeft voorge legd, behoren o.m. belastingmaatrege len. De linkse oppositie onder leiding van de socialist Mitterand de man die destijds de voornaamste tegenkandidaat was van Giscard d' Estaing bij de pre sidentsverkiezingen diende een voor stel in tot belastingheffing op rijkdom. Dit voorstel werd echter bij meerder heid van stemmen (217 - 181) verwor pen. Premier Barre verweet „links", zeer scherp, dat zij zwijgt over het to tale pakket, waarin de lasten zo recht vaardig mogelijk over allen zijn ver deeld, doch daaruit enkele zaken noemt om daaraan de kabinetsplannen „op te hangen". Frankrijk is vast van plan de defen sie-uitgaven sterk te verhogen en vol gens premier Barre dienen deze in 1982 twintig procent van de totale „mil joenennota" uit te maken. Of de oppositie het zal halen met haar motie van wantrouwen valt sterk te be twijfelen na de indruk, die Barre met zijn plannen in het parlement heeft ge maakt. POSTBOX22-6NKHUIZEN-HOU.AND-TEL02280-2741 SCANDINAVIë De Scandinavische landen zijn in be roering gebracht door uitgebreide smokkelaffaires van Noordkoreaanse diplomaten. De ambassadeur van Noord- Korea in Denemarken en zijn staf zijn reeds uitgewezen na de ontdekking, dat zij illegaal geïmporteerde sigaretten en dranken, welke een waarde van enkele miljoenen guldens zouden vertegen woordigen, hebben verkocht. Bij nader onderzoek zou zijn geble ken, dat de Noordkoreanen uit geldge brek hebben gehandeld, omdat de am bassades „selfsupporting" zouden zijn. Zij krijgen geen genoeg geldmiddelen uit hun land, waardoor zij andere „prak tijken" toepassen om hun werkzaamhe den te financieren. Dat illegale handel daarbij behoort, is voor diplomaten zeer ongebruikelijk en ook ongepast. Nu is eveneens in Zweden een onder zoek gaande naar soortgelijke affaires, evenals in Finland. De Noordkoreaanse ambassadeur in Oslo is reeds verzocht zijn koffers te pakken, terwijl tevens enkele Zweedse zakenlieden zijn gear resteerd. Het zou wel eens kunnen zijn, dat dit het begin is van een wijdvertakt com plot, waarbij niet alleen sigaretten maar ook verdovende middelen uit landen in het Midden-Oosten als smokkelwaar worden gebruikt. FILIPPIJNEN President Marcos van de Filippijnen heeft in grote meerderheid „ja" ontvan gen op de vraag, die hij in een referen dum aan de Filippino's had voorgelegd, n.l. of de „noodtoestand" moet worden gehandhaafd. De noodtoestand is in 1972 afgekon digd, toen op enkele eilanden van de republiek opstanden tegen zijn bewind zijn uitgebroken. Hij heeft zich toen als het ware verzekerd van dictatoriale macht, waarbij het parlement werd ont bonden. De bevolking schijnt zich daar in wel te kunnen schikken, gelet op de uitslag. In het referendum waren ook vragen gesteld over amendementen op de grondwet, welke echter dan aan de pre sident min of meer absolute macht ver leent, ook na de komende vier jaren, waarop het referendum betrekking had. Hij wil wel terug naar een parlementaire democratie, maar houdt dan de be voegdheid aan zich om op elk gewenst moment de volksvertegenwoordiging te ontbinden. Iedereen boven 15 jaar was v.erplicht aan het referendum deel te nemen, maar ongeveer drie miljoen kiezers (to tale bevolking 26 miljoen) hadden zich niet laten inschrijven dankzij de oproep van de oppositie om de verkiezingen te boycotten. Of Marcos de strijd tegen de oppositie, voornamelijk de Moro's in het zuiden, met de uitslag heeft gewonnen, valt niet gemakkelijk te zeggen. In elk geval kan hij rekenen op de steun van de meerderheid en deze is hem voldoen de. NAVO Bij het 25-jarig jubileum van het zui delijke hoofdkwartier van de NAVO, dat te Napels, heeft secretaris-generaal mr. Luns weer duidelijk de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om de NAVO te versterken. Hij maakt zich zorgen over de groei van de Sowjetvloot in de Mid dellandse zee, welke wordt geschat op 50 oorlogsbodems. Mr. Luns heeft al meer gewaarschuwd voor onderschat ting van de politieke en militaire ambi ties van de Sowjet Unie. Niet voor niets breidt Rusland zijn oorlogsvloot sterk uit, al zeggen de leiders in Moskou dan, dat dit gebeurt door dreiging van de NAVO. Het zou goed zijn wanneer de NAVO- landen en zeker Nederland, gehoor zou den geven aan de waarschuwing van Luns, die de bezuinigingen in ons land met lede ogen aanziet. Twee van de SGP leden uit Goerees' gemeenteraad hebben gisteravond op de weg naar toetreding tot de School- adviescominissie voor het Drechtsteden- gebied zoveel leeuwen en beren gezien dat zij hun medewerking aan het voorstel onthielden en zich tegen verr klaarden. Dat, ondanks het pleit van de raadsvoorz. burg. van Velzen dat het om technische redenen bijzonder ge wenst is dat de Dienst er komt en 's voorzitters ontkenning van de vrees dat er met toetreding een begin zou worden gezet op de weg naar beperking van het christelijk onderwijs. Aan die veronder stelling heeft de voorzitter geen enkel voedsel willen geven „Een schoolbegeleidingsdienst wordt niet zomaar in een school gedropt om daar boven het bestuur of het onderwij zend personeel geplaatst te worden", zo probeerde de voorzitter de gehoorde ne gatieve meningen wat om te buigen. Sprekend over de technische noodzaak van de aanwezigheid van de begelei dingsdienst wees de voorz. op de „chaos" die er heerst nu op de diverse basisscholen van meerdere onderwijs methodes gebruik wordt gemaakt waar door het de leraren van het vervolg on derwijs de grootste moeite kost te ach terhalen op welk niveau hun onder scheidene leerlingen staan wanneer ze van de basisscholen komen. „Wanneer wij ons aan dg dienst zouden onttrek ken zouden we daarmee onze scholen en de leerlingen tekort doen" waarschuwde de voorz. Overigens maakte hij duide lijk dat het elke school vrij staat al of geen gebruik van de adviesdienst te maken terwijl het ook denkbaar is dat een school er niet volledig maar gedeel telijk gebruik van maakt, al naar be lieven „Het gaat om een technische noodza- kelijldieid waarbij het levensbeschouwe lijke element niet in het geding is", ver klaarde de voorz. met nadruk, het le vensbeschouwelijk element leggend ter verantwoordelijkheid van de schoolbe sturen die daar zelf over kunnen waken. Aan hen is het het evt. te streven naar een Chr. advies- en begeleidingsdienst en niet aan de gemeentebesturen. „We zijn m.b.t. onze „modaliteitsvoorwaar- den" in deze dienst nog behoorlijk aan onze trekken gekomen" oordeelde de voorz. Hij tipte ook nog aan dat de dienst i.v.m. de grootte van haar gebied in sub-regio's gaat werken en wellicht kan in die kleinere verbanden een gro tere aandacht aan de gestelde levens beschouwelijke voorwaarden woi'den gegeven. „Ik vertrouw het toch maar niet, ik zie overal zo'n grote afganggaf dhr. Kr. Grinwis, 's voorzitters betoog ten spijt, te kennen. Ook dhr. T. van Dam verklaarde zich tegen het voorstel omdat ook bij hem de vrees niet was weggenomen dat het ten koste van de identiteit van het chr. onderwijs zal gaan. O.m. de vinger leggend bij de z.i. niet reëele bestuurssamenstelling (ter wijl 72°/o van het onderwijs bestaat uit bijz. onderwijs) betoogde dhr. van Dam dat het ongewenst geacht moet worden tot bedoelde Stichting toe te treden om dat daarmee een begin zal zijn gezet tot het verloren gaan van het christelijk onderwijs. „Onze voorouders hebben in het begin van deze eeuw voor de vrij heid van chr. onderwijs gestreden, on derwijs gegrond op Gods Woord, maar nu dreigt het, zo God het niet verhoede, verloren te gaan". Dhr. G. Tanis, PCP vond het vooral aangesproken door 's voorzitters argu menten kwalijk dat sommige scholen nu al te kennen hebben gegeven van de diensten van de begeleidingsdienst geen gebruik te maken. „Die scholen ontne men het kind bepaalde mogelijkheden", liet dhr. Tanis verwijtend horen. Hij redeneerde dat een ouder altijd de zeg genschap over zijn kind heeft en in die wetenschap zou kunnen ingrijpen wan neer het z.i. niet naar wens zou gaan. Toen de raad zich in tweede instantie na de beantwoording door de voor zitter uitsprak verklaarden de heren Noorthoek (aanvankelijk ook bedenkin gen op principiële gronden) en dhr. Komtebedde en zijn fractiegenoot Brug- geman al wat milder gestemd te zijn. Beide laatstgenoemden lieten hun be zwaren vooral gelden tegen 't door hen gesignaleerde dirigisme en het feit dat de Dienst te groot wordt waardoor men er als school nauwelijks vat op heeft. Het betoog van dhr. v. Oosterom (PC P) opende geen nieuwe gezichtspunten nu er al zoveel over was gezegd. Wel bevestigde dhr. v. Oosterom vénuit de praktijk de waarheid van de bewering van de voorz. dat het op het vervolg onderwijs in het begin bijzonder moei lijk werken is met leerlingen die van diverse scholen komen. „Als dat pro bleem weggeruimd kon worden waren we al een heel stuk verder", overwoog dhr. v. Oosterom, overigens betwijfelend of het zover zal kunnen komen. In zijn betoog maakte hij duidelijk wel erg veel prijs te stellen op een begeleidingsdienst van eigen modaliteit, „want", zei hij, „we mogen in ons bijzonder onderwijs géén andere geest laten waaien. Wil het goed zijn dan is in het gehele christe lijke onderwijs, die christelijke geest aanwezig en U moet dat liever respec teren dan aanvallen", zo richtte hij zich tot mevr. Grinwis-Blok (P.v.d.A.) die haar verbazing erover had uitgesproken dat het christelijk onderwijs kennelijk zo gebrand is op een christelijke bege leidingsdienst. Dhr. van Oosterom vond het zeer geboden goed de vinger aan de pols te houden en later evt. het thans te nemen besluit te herbezien. „We mogen ten behoeve van onze kinderen gewoon niet achterblijven" was het laatste woord van weth. Visser. Hij geloofde wel in het nut van toetreding temeer omdat door dhr. Koppelaar, „de promotor" was geconstateerd en verze kerd dat de Dienst heel goed werk ver richt. Bij de gehouden stemming verklaar den de heren van Dam en Grinwis zich tegen. Van zaterdag 23 oktober tot maandag 25 oktober 1976. ARTSEN Middelhamis - Sommelsdqk: Van zaterdagmorgen 9.00 tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Boot, Tel. 1227 - 1291. Stellendam - Goedereede: Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Rijswijk, tel. 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Westra, tel. 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Bouman, tel. (01871) 269. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingstijden apotheek menheerse J. Slager apotheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Sypkens, tel. 2136 (van 9 tot 9.30 u) DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Minderhoud, tel. 2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam: Dienst heeft Zr. Tanis, tel. 1927. Dirksland - Herkingen - Melissant: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. Koppejan, tel. (01877) 1234 - 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. Jo- chems. Tel. (01874) 1532. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit-Gele Kruis: Dienst heeft zr. Timmerman, tel. (01873) 319. Elders in dit nummer is een artikel over de aktiviteiten van de amateur- archeologenver. „de Motte" opgenomen. Als één der correspondentie-adressen wordt het adres van de voorz. dhr. R. Olivier genoemd. Het adres echter wordt daarin niet compleet vermeld. De woon plaats van dhr. Olivier (oud-Dirkslan- der) is Maassluis. Aan al degenen, die loten kochten van onze grote verloting (waarvoor har- teUjk dank), willen we voor de goede orde even mededelen, dat de trekking van deze loterij, in afwijking van wat op de loten staat, zal plaatsvinden tij dens de jubileumdag zaterdag 6 nov. A. Dekker, voorz. SINT MAARTENSDIJK Technische school. Het verbouwde stellokaal en het nieuwe gymnastieklo kaal van de Burgemeester Bouwense- school voor lager technisch onderwijs zullen woensdag 10 november officieel in gebruik worden genomen. „Weer iets nieuws!" zullen de bieten telers woensdagmiddag hebben gedacht toen ze gevolg gevend aan de uitnodi ging van „de Strijkpenning" zich naar de Kraaijerdijk begaven waar een bie- tenrooi-demonstratie gehouden stond te worden. De belangstellenden hadden op eigen wijze al menige biet aan de grond ontrukt maar nog niet op de manier die nu voor hun verbaasde ogen werd ge toond, „de Strijkpenning" presenteerde hen, heet van de naald, de nieuwste ontwikkeling. In één gang werden de bieten, in drie rijen tegelijk van hun blad ontdaan, werden ze gerooid en enpassant óók nog op de naast-rijdende wagen geladen. De verrichtingen van de rooier lader werden op de voet gevolgd. feilloos en naar het leek ook moeiteloos. „De Strijkperming" had daar een fraai drietal voor „ingespannen". De energie werd geleverd door de Deutz Intract 2003/A, een revolutionaire trekker die met zijn verschijning overigens in 't ge heel niet aan de conventionele trekker herinnert. „De basismachine voor al het werk, veiligheid en comfort van ken ners voor kunners", zo wordt de Intract gepresenteerd en woensdagmiddag werd daar een staaltje van weggegeven. Zonder krimp trok de Intract, ondanks de 16 mm gevallen neerslag op de zwaar afslibbare grond de BEDELIFT rooier lader voort. De belangstellende telers die de machine kritisch volgden konden zien dat er schoon gerooid wordt en, als een geweldig pluspunt werd het ervaren dat de bieten tegelijk op de wagen wer den geladen. Voorop de trekker was een Gyro-ont- bladermachine gemonteerd die de bieten van het blad ontdoet. Deze machine is overigens op vrijwel alle tractoren te ge bruiken. De demonstratie heeft heel wat be langstellenden op de been gebracht want voor een werkelijk nieuwe vinding zijn de landbouwers best nog warm te krij gen! ZONDAG 24 OKTOBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds E. F. Vergunst en 6 uur ds. J. E. de Groot. Extra kollekte kerk Herv. Exodus Gem. 10 uur ds. R. E. R. van Buiren Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. J. H. Becker, Den Haag Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 3.30 uur ds. R. K. Wigboldus van Vlaardingen. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. L. W. V. d. Mey. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. C. van Sliedregt en 6 uur ds. H. Tals- ma. Extra koU. NBG Rem. Kerk 10 uur mevr. da. T. Elders-Mayer. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. N. van Hensbergen en 6 uur ds. L. J. Geluk, Zwolle. Extra kollekte ver warming Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. A. H. Veldhuizen en 6 uur ds. H. F. Klok Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. H. F. Klok en 6 uur dhr. A. H. Veld huizen. Extra kollekte eigen jeugd werk. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. M. van der Linden en 6 uur ds. H. Harkema, St. Philipsland. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9 en 10.45 uur ds. J. E. de Groot en 6.30 uur ds. E. F. Vergunst. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. S. de Jong, voorm. bed. H.A. en nam. dankz. H.A. Ger. Kerk 10 uur ds. J. de Kievit en 5 uur dhr. A. v. d. Schee, Spijkenisse Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. H. Visser, voorm. bed. H.A. en nam. dankz. H.A. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. L. J. Geluk, Zwolle en 6 uur ds. C. van Sliedregt Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Willemsen Ger. Kerk 9 en 4 uur drs. G. J. Smink. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma en 6 uur ds. M. van Ren nes, Oud Beijerland Ger. Kerk 10 en 6 uur drs. A. Moolenaar van Ul- venhout (N. Br.) OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. en 6 uur ds. A. W. van der Plas, Rijssen. Extra kollekte varende ge meente Ger. Kerk 10.30 en 6 uur ds. G. J. Smink van Stad Geref. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6,15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. H. F. Wilstra, Barendrecht. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur ds. L. de Wit uit Renesse Ger. Kerk: Gez. diensten met N'kerk, in de kerk aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. A. van der Meer. NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ös. W. J. Kolkert Ger. Kerk (N'kerk O'land) 10 uur Ds. J. F. Mantz te Rozenburg, Viering H.A., 5 uur ds. Mantz, dankz. H.A. Geref. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 u ds. J. Codée, 6 uur eerw. heer Wilstra te Barendrecht Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. THOLEN Oprichting CDA. Bestuursleden van de CHU, KVP en ARP kwamen bijeen op initiatief van de afd. Tholen van de KVP voor een eerste oriënterende be spreking over de mogelijkheid om naar landelijk en provinciaal voorbeeld te komen tot het oprichten van een CDA op Tholen. Hierover zullen nog nadere besprekingen worden gehouden. Het is zelfs een kip niet toege staan te scharrelen langs de boor den van de haven van Dirksland. De kip onder één noemer ge plaatst met paarden, runderen en andere dieren zou de taluds van de haven kunnen beschadigen en dat wordt in de \ïbrige week door het Waterschap vastgestelde keur verboden. Uiteraard is ook groter geweld niet toegestaan en mag men niet met haken, bomen en spaken in de havenoevers ste ken. Overtreding van de veelheid van verboden kan bestraft worden den met hoogstens 6 dagen ge vang of een geldboete van ten hoogste vijftig gulden OUDDORP Op „Toppershoedje", Strandweg 2, tel. (01878) 1481 verblijft momenteel een grijze schapendoes (reu) welke reeds ge ruime tijd in Ouddorp heeft rondge zworven. De eigenaar(es) of iemand die inlichtingen kan geven, gelieve boven staand nummer te bellen. Voor een Duitse dog van één jaar oud teef, zwart met wit vlekje, wordt een goed tehuis gezocht evenals voor 3 ge castreerde katers, een jonge lapjespoes en een zwart met wit katje, welke bei de laatsten in Dirksland zijn opgevan gen. Inlichtingen hierover bij dhr. Zuid- wijk, Fabiusstraat 32 te Melissant, tel. (01877) 2119. SOMMELSDIJK De gehouden Verkoopdag van de Vrouwenver. „Liefde vind Werk", mag geslaagd genoemd worden. De opbrgenst is 5.000,netto. Allen die hier aan meegewerkt hebben onze hartelijke dank. Bestuur en leden. STELLENDAM Opbrengst kollekte. De gehouden kollekte t.b.v. de Nierstichting heeft op gebracht 1.538,25. Gevers(sters) en kollektanten hartelijk dank. „De laatste maanden bewegen de we reldmarktprijzen van suiker zich tussen de 120 en 130 pond. Momenteel is dus geen sprake meer van suikerschaarste", aldus gisteravond de alg. secretaris van de Holl. My, Ir. J. W. Raap, op een bij eenkomst te Klaaswaal. „Ondanks de hogere pulpprijs zal de uitbetalingsprijs per ton bieten dit jaar waarschijnlijk lager liggen dan het af gelopen jaar. De kilogramopbrengsten op de Zuid hollandse Eilanden liggen gemiddeld met uitzondering van Goeree-Ov&rflak- kee boven de 50 ton. Het suikergehal te is de laatste weken echter gedaald tot beneden de IB'/o. Een nieuwe ontwikkeling vormt de bereiding van industriesuiker met een hoog fruitosegehalte uit mais en fa brieksaardappelen. Vooral in Amerika neemt de suiker productie uit mais sterk toe. In de EG, met een geringe maispro- ductie, komt vooral de suikerproductie uit fabrieksaardappelen in aanmerking. Voor de marktordenings-regeling van suiker kan deze ontwikkeling ingrijpen de gevolgen hebben", aldus spreker. OUD VOSSEMEER Oud papier aktie. De zaterdag ge houden rondgang van leden van de Mu ziekvereniging voor het ophalen van oud papier heeft 5100 kg opgebracht. De opbrengst is bestemd voor het In strumentenfonds. i DIRKSLAND: In het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam is gisteren donderdag oud- notaris J. de Vries uit Dirksland over leden. Dhr. de Vries bereikte de leeftijd van 68 jaar. In augustus was hem door H.M. de Koningin eervol ontslag ver leend; in 1951 had dhr. de Vries zich als notaris ter standplaats Dirksland in Dirksland gevestigd. Al vorig najaar openbaarden zich bij de nog vitale notaris de eerste ziekte verschijnselen die zich in het voorjaar van dit jaar verhevigden. In mei werd een long verwijderd maar dat heeft niet meer tot herstel mogen leiden. Vorige week werd hij opnieuw opgenomen waarna zijn toestand snel verergerde en gisteren de dood intrad. Notaris de Vries (Zeeuw van geboorte, hij kwam oorspronkelijk uit Ovezande) heeft zich aan velen op Flakkee en daar buiten verdienstelijk gemaakt, niet al leen in zijn notarisambt maar ook via de vele functies die hij heeft bekleed. Hij was o.m. mede bestuurder van het Streekmuseum, het Roode Kruis, de Wo- ningbouwver, het Ziekenhuis te Dirks land, met welke opsomming zijn vele bezigheden nog maar zeer ten dele zijn genoemd. Met notaris de Vries is een markant figuur heengegaan die zich in zijn werk zame leven op Flakkee zich als goed Flakkeeër heeft doen kennen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK: De politie heeft gisteren enkele pro- cessenyerbaal opgemaakt tegen perso nen die de deuren langs gingen met kleine pot-cactussen waarvan de op brengst bestemd was voor „mensen die in geestelijke nood verkeren". Hun aktie vond vrijwel gelijk plaats met de kollekte voor geestelijk gehan dicapten en hier en daar heeft dat voor nogal wat verwarring gezorgd. De col- lectrices voor laatstgenoemde aktie (op Flakkee altijd zo van harte gesteund) hebben veel overtuigingskracht aan moeten wenden het geloofwaardig te maken dat er niet even te vorsn al iemand was rondgegaan. De cactus-verkopers bleken geen ventvergunning te hebben. Zij zijn leden van een geestelijke stroming die zich de Unified Family noemt en in Egmond I haar centrum heeft. De Unified Family I streeft de „broederschap van alle men sen" na De afdelingsbesturen van het Neder lands Bijbelgenootschap op ons eiland hebben tijdens een rayon vergadering besloten Dr. K. F. de Blois te vragen te komen spreken over het onderwerp: De Bijbel voor Kerk en Zending in Afrika. Dr. K. F. de Blois, heeft acht jaren in Kenya gewerkt, eerst in het kader van de Gereformeerde Zendingsbond en nu sinds enkele jaren als Coördinator-Ad viseur voor het Bijbelvertaalwerk in Oost-Afrika. Bekend zijn de artikelen die de laatste tijd in „Alle den Volcke" hebben gestaan over het vertaalwerk in de taal van de Pokot. Honderden schoolkinderen zijn over het gehele eiland verspreid bezig om Dr. de Blois een flink bedrag voor het ver taalwerk te kunnen overhandigen onder het motto: Voor 45 cent een Evangelie naar Kenya. Vier zangkoren hebben zich bereid verklaard medewerking aan deze avond te geven. De koren „Soli Deo Gloria" uit Stad aan het Haringvliet en Stellen dam, „Jubilate" uit Ooltgensplaat en „Com nu met Sangh" uit Oude Tonge. De avond wordt gehouden in de Grote Kerk te Middelhamis op vrijdagavond 29 oktober a.s. om 19.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2