Oostf lakkee sluit aan bij Sclioolbegeleiilings- dienstvoor de Dreclitsteden Vluchtelingeo- aktie intensief voorbereid Groot bieei( aantal brommers te zijn opgevoerd Gem. Goedereede bijna 360.000,-- onvoorziene op begroting 1077 Wild-west rit aciiter aarifappel- ilieven Godsdienst oorlog Geruchten over Winkelcentrum-ZuiEl Zeven gewonden bij botsing Danl(baarhetd in de pral(tijl( Dhr. J. van Dam: „rechtstreekse be dreiging voor het chr. onderwijs" Het openbaar onderwijs CHR. STREDEÏKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond OOSTFLAKKEE: HONDEN KUNNEN WORDEN AFGEVOERD Dierenbescherming EXTRA KEEKDIENSTEN GEEEF. GEMEENTEN IVIIDDELHARNIS POSTBÖX 8 M MmiDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Scxmmelsdijk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uiir (01870) 33 92Giro 167930 BankBabo Mlddelliamis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 oent i>er mm. Bij ocmtr^ spedaal tailefi E.N. COMMENTAAR: De in de raadsvergadering van j.l. donderdagavond voorgestelde toetre ding tot de Stichting Schoolbegelei dingsdienst voor de Drechtsteden heeft in Oostflakkees' gemeenteraad nogal wat voeten üi de aarde gehad. Het gros van de raadsleden had er geen enkele moeite mee maar dhr. J. van Dam (SGP) sprong heel anders op de ketting. Om maar gelijk met de deur in huis te vallen, de S.G.P.-fractie, tevens als vertegenwoordigers van het Prot. Chr. onderwijs zien in deze' schoolbege leidingsdienst een directe bedreiging van het bijzonder onderwijs!" wierp hij ter tafel. „Door en door socialistisch!" zo typeerde dhr. van Dam het voorliggende ontwerp waarbij hij vooral moeite had met het onderdeel „het optimaal func tioneren van de school in zijn sociale omgeving". „Het sicialisme legt sterk de nadruk op het milieu, dus waar het kind van daan komt", argumenteerde dhr. van Dam. „Wij krijgen sterk de indruk dat het milieu doorslaggevend is voor de verdere ontwikkeling van het kind en de persoonlijke aanleg van het kind komt op de achtergrond. We zijn bang dat als zich problemen voordoen die op onze gezinnen afkomen en alle vaststaande waarden omver zullen werpen, alles moet omgeturnd worden". „Het kan nog erger", aldus dhr. van Dam, wanneer de schoolbegeleidings dienst zich zou richten op de algemene sociale culturele opbouw van de omge ving, via de school moeten ook onze kinderen van het socialisme doordrenkt worden. De doelstelling van de school begeleidingsdienst is daarom de onze niet", stelde dhr. van Dam vast; „Zal deze dienst geen botsingen en moeilijk heden opleveren in de bijzondere scho len wanneer geprobeerd wordt doelstel lingen en methodes op te leggen die in lijnrechte strijd zijn met ons beginsel?" vroeg dhr. van Dam zich af, menend dat de opzet van de schoolbegeleidings dienst de sfeer ademt van gelijkheid en vrijheid. „De verscheidenheid in talen ten en de verscheidenheid in de schep ping zelf is de socialist een doom in het oog. Hij zal alles doen om dit ongedaan te maken, maar wij kunnen niet mee doen aan die levensbeschouwing. Alles wat we op onderwijs gebied onderne men zal naar Gods Woord moeten zijn; we zijn niet beter maar wel anders en we zijn geroepen om hier een duidelijk antwoord te geven". „Laat de Minister ruimte geven aan kleinere regio's zodat de mogelijkheid aanwezig zou zijn een eigen adviesdienst te stichten", sugge reerde dhr. van Dam; dan zouden we een dienst in kunnen stellen geheel ge schoeid op het beginsel dat ons lief is en ons een mogelijkheid wordt geboden onze kinderen naar de eis van Gods Woord te onderwijzen". Dhr. C. Quist (PCP) nuttigde de soep iets minder heet. „Er kan een zekere vorm van angst zijn maar dat hoeft niet", meende hij. Spr. vond dat de schoolbegeleidingsdienst een functie heeft die ten goede komt aan het onder wijs maar de scholen behoeven van die diensten geen gebruik te maken. De mo gelijkheid tot een eigen dienst zoals dat ook door dhr. Quist zou worden voorgestaan zijn om financiële rede nen niet aanwezig. „Van Dam is bang dat hij zich aan koud water zal branden", veronderstel- In de donderdagavond gehou den raadsvergadering heeft burg. V. d. Harst desgevraagd nog eens bevestigd dat aan de hand van de politieverordening loslopende honden kunnen worden afge voerd. „Loslopende honden (op de openbare weg weliswaar) kunnen door de politie worden opgevan gen waarna ze, na 8 dagen voor de eigenaar beschikbaar te zijn ge houden, kunnen worden afge voerd", verklaarde dhr. v. d. Harst op een vraag van dhr. C. Quist. Dat afvoeren mag overi gens als het definitieve einde van de hond worden uitgelegd. „Het is een psychologische vondst om hier de temi „afvoeren" te ge bruiken", aldus dhr. v. d. Harst. de dhr. A. Both (P.v.d.A.) waarop dhr. van Dam reageerde: „De hele schoolbegeleidingsdienst-ge dachte draagt niet het KEMA-ke\ir maar het KEMENADE-keur en dat heeft be paald nie^cjmijn instemming. „Van Dam verwart het socialisme en het '1 grip sociale omgeving. Voor de kind>ji3n van de school van dhr. van Dam is het wel jammer als ze niet in een sociale omgeving op kunnen groei en", was nog de mening van dhr. Poortvliet, maar toen werd er het zwij gen toegedaan. De raad trad toe minus de stemmen van de heren van Dam en Groenendijk. MIDDELHARNIS: De geruchten die in Middelhamis cir culeren als zou het winkelcentrum-Zuid aan de Doetinchemsestraat zijn ver kocht, blijken uit de lucht te zijn gegre pen. Informatie bij de Fa. van Rumpt (Autoservice-Middelhamis) door wie het pand gekocht zcu zijn maakte dat dui delijk. Het bedrijf dat als koper wordt genoemd gaf te kennen zelfs geen en kele interesse te hebben, ook al zou het centrum worden aangeboden. Dat blijkt overigens al evenmin het geval. Er zijn wel ontwikkelingen aan de gang maar die zullen er niet toe. leiden dat super markt van Dijk op gaat stappen. Ook dat werd in het loos gebleken ge rucht verondersteld. Wegens ziekte wordt een beslist goed tehuis gezocht voor een bastaard fox- terrier/spaniël, wit met zwart van een half jaar oud, reu. Het dier is erg lief voor kinderen. Inlichtingen Mevr. Rem merden, Mariniersw*eg 65 te Oude-Tonge tel. (01874) 1940. MIDDELHARNIS Verkiezing notabelen: De Ned. Herv. Lidmatenvereniging „Calvijn" maakt bekend dat op haar Ledenvergadering is besloten de volgende personen can- didaat te stellen voor de verkiezing van Notabelen. De namen staan in Alphabe- tische volgorde. 1 Vac. wijlen br. B. de Korte: G. J. Rook F. V. d. Tol; Vac. J. Bom niet herkies baar: K. Pater, A. K. Vogelaar; Aftr. en herkiesbaar: J. de Waard, Prins Hen drikstraat; Tegen cand. B. Vroeginde- weij. Moge dit als richtlij k dienen voor deze verkiezing. Het Bestuur. SOMMELSDIJK STREEKMUSEUM NOG GEOPEND. Het Streekmuseum te Sommelsdijk zal, in tegenstelling tot vorige jaren, tij dens de school-herfstvakanties nog ge opend blijven. De Stichting Streekmu seum hoopt dat deze service veel scho lieren ertoe zal brengen het museum een bezoekje te brengen waaruit te le ren valt hoe onze voorouders hebben geleefd. Het museum blijft tot en met zaterdag 30 oktober voor bezoek geo pend, behalve op de maandagen en de ochtenden, 's Woensdagsmorgens zal het van 10 tot 12 uur geopend zijn. HERKINGEN Opbrengst kollekte. De gehouden kol- lekte t.b.v. de Nierstichting heeft opge bracht 788,05. Gevers en kollektanten hartelijk dank. MELISSANT Verkoping. De Vrouwenvereniging „Draagt elkanders lasten" en de Meis jesvereniging „Wees een zegen" hopen hun gezamenlijke verkoping van ge maakte goederen te houden D.V. woens dag 20 oktober in de kleuterschool aan de Binnenweg, 's middags van 2.30 - 5 uur en 's avonds van 7-9 uur. Ieder is hartelijk welkom. NIEUWE TONGE: donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg. Als u juist op dat ochtendblad bent geabonneerd dat wij op de korrel heb ben, dan hebt u daarin van de „Flak- keese godsdienstoorlog" kunnen lezen, mooie boel Ook in uw nieuwsblad verwacht u wellicht enig frontnieuws maar we moeten u teleurstellen, er is geen oorlog, ook geen front, alleen nogal wat onbegrip, al is dat nauwe lijks minder kwalijk. Sensationeel vervolg op het besluit van de Herv. Bondspredikanten het godsdienstonderwijs op de Rijksscho lengemeenschap te stoppen. Bij het ontbreken van ook maar enige be langstelling meenden de predikanten zich elders nuttiger te kunnen maken. U zult dat best kunnen billijken, maar zo niet de V.O.O. (Ver. Openbaar On derwijs) die het besluit op haar fat soen trok, de predikanten opriep zich te bezinnen maar hen vervolgens niet eens de tijd daarvoor gaf. Er ging prompt na die oproep een brandbrief naar de Herv. Syn. alsof dat de oplos sing was. „De openb. school stelt het op hoge prijs de ouders die service (gods dienst-onderwijs) te bieden", liet de V.O.O. in een ingezonden stuk weten, maar harerzijds had dan toch een an dere reactie aannemelijker geweest. Zo'n tiental predikanten mogen toch wel op hun woord worden geloofd, lijkt het ons. Had het dan de V.O.O. niet meer gesierd als ze terwille van die „service-verlening" een beter kli maat had geschapen? Of kent het openbaar onderwijs onderwijzers die het zomaar piklten als voor de les de klas leeg loopt. Nee toch Natuurlijk, ds. van Kooten heeft de verbrand (sorry dominee) met zijn uitspraak dat op de Openbare school de kinderen verknoeid worden. Het signaleren van uitzonderingen had wenselijk geweest, maar de Open bare school had hier best wat mogen relativeren. Als ze de goede moraal zo hoog in haar vaandel heeft dan had de reactie best wat gematigder mogen zijn en hadden niet weer oude koeien op moeten draven. Dan behoefde ook niet de kreet ge slaakt te zijn dat het openbaar onder wijs achter wordt gesteld bij het chris telijk onderwijs want wie zal dat in gemoede kunnen geloven!! Het open baar onderwijs is precies zo verwend als het bijzonder onderwijs. Eigenlijk doen verwende kinderen precies zo, met een scheef oog naar elkaar glu ren of de ander niet net nog wat meer heeft. Maar wij, christelijk onderwijs en U openb. onderwijs zijn toch vol wassen, doe dan niet zo verongelijkt en ga, terwille van de moraal over tot de orde van de dag. OOSTFLAKKEE De financiële Vluchtelingenaktie 1976 begint te Oostflakkee op vrijdag 22 ok tober. Op de avond van deze datum worden in de dorpen Den Bommel, Oolt- gensplaat. Oude Tonge, Achthuizen, Langstraat en de Zuidzijde de envelop pen met informatiemateriaal huis-aan- huis bezorgd en op vrijdag 29 oktober wordt de binnenenveloppe met inhoud aan de huizen afgehaald. De aktie wordt op vrijdag 29 oktober 's avonds om half zeven met klokgelui ingeluid. Aan deze aktie hebben vele instanties athesie betuigd en de mede werking toegezegd, o.a. de plaatselijke kerken, het Rode Kruis, de Brandweer corpsen, enz. enz. Andere koliekten als door middel van de enveloppen worden dus niet gehouden. Het is een éénmalige aktie op vrijdag 29 oktober. De organisatie van de vluchtelingen- week berust bij de Stichting „VLUCH TELINGEN 1976" onder voorzitterschap van Mr. F. J. F. M. van Thiel. Hare Ma jesteit de Koningin is beschermvrouwe van deze Stichting. Doel van de aktie. Terwijl het in 1966 mogelijk was zich op één doel, namelijk op Tibetaanse vluchtelingen te koncentreren, is het in 1976 geboden enige problemen tegeUjk aan te vatten. In 1966 werd ook een ak tie gehouden, die in Nederland bijna NEGEN MILJOEN gulden opbracht. Het doel van de oktober aktie is om aan minstens 30.000 vluchtelingen die zich buiten Nederland bevinden een zinvol bestaan te geven. Deze 30.000 vluchtelingen bevinden zich in drie kontinenten: t.w. Azië 20.000 (mensen die op drift zijn geraakt door de oorlog in Indochina); Afrika 6.000 (men sen met levensgevaar uitgeweken naar Tanzania en Soedan); Latijns Amerika' 2500 (mensen die geen kans krijgen naar derde landen te emigreren en zelf een bestaan willen opbouwen); nader aan te wijzen gebied 1500 (reserve om op nieu we ontwikkelingen snel te kunnen rea geren). Gemiddeld is er in het Nederlandse hulpplan een bedrag van 500,per persoon gemoeid, welk bedrag het schep pen van een nieuw bestaan (meestal in OOSTFLAKKEE: Zeven inzittenden van twee bij een botsing op de kruising Schaapsweg - Provincialeweg betrokken auto's, zijn zaterdagmiddag met ambulances naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen dhr. G. Ver vloei, komend uit de richting Achthui zen de kruising overstak richting Den Bommel. Daarbij kwam hij in botsing met de op de Rijksweg naderende auto van dhr. G. Prooi uit Barendrecht. De botsing was dermate hevig dat de wa gens werden vernield en alle inzitten den op één na naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. In beide auto's zaten twee gezinnen met elk 2 kindereh. Dhr. Prooi ligt nog als enige met een gebroken knieschijf in het ziekenhuis. MELISSANT Ophalen oud papier. Woensdagavond zal weer het oud papier e.d. worden op gehaald. Wilt U het gereed zetten s.v.p.? INGEZONDEN: Enige tijd geleden ontstond een kleine polemiek in uw blad n.a.v. het stukje van ds. Van Kooten. Aangezien niemand reageerde op de twee stukjes daartegen zou ondergetekende als verre vreemde ling willen repliceren op de twee inge zonden stukjes. Gelijk bekend wordt openbaar onder wijs verondersteld neutraal te zijn. Dat dit een onmogelijke zaak is werd reeds in de vorige eeuw tijdens de schoolstrijd dikwijls bewezen. Hoe zal men zich n.I. opstellen tegenover Christus. Is hij de Middelaar, een Profeet, een Volksmen ner of een goed Voorbeeld. Alles staat of valt didactisch met degene die voor de klas staat. Sindsdien is het er niet eenvoudiger op geworden. School is n.I. niet alleen onderwijs (kennis) maar ook opvoeding (vorming). Zo gezien stopt chr. onder wijs niet alleen bij het vak godsdienst. Wat dacht U van de vakken aardrijks kunde, biologie'en geschiedenis als het gaat over de onderwerpen evolutie, sexualiteit of marxicme om slechts en kele zeer aktuele onderwerpen aan te stippen. Nogmaals alles staat of valt di dactisch met degene die voor de klas staat. Bovendien is het kind en de puber buitengewoon gericht op z'n opvoeder. Soms meer nog op de leraar of onder wijzer dan op z'n ouders. Ik spreek uit ervaring, 'k Heb zo menig betraand ge zicht gezien van ouders die mij vertel den hoe hun kinderen door hun leraren de verkeerde weg waren gewezen. En dan n.b. op de orthodoxe Veluwe! Direkt toegegeven zij dat menige chr. school of leerkracht niet onderdoet voor het open baar onderwijs in het belachelijk maken van huns inziens verouderde christelijke standpunten. Geen wonder dat bepaalde oproepen voor leerkrachten dan ook moeten vermelden: van beslist reforma torische beginselen of iets dergelijks i.p.v. positief chr. beginselen. Is ds. Van Buiren vergeten: Ecclesia reformata semper reformanda? Dit geldt ook de chr. school en het onderwijs in het algemeen. Wellicht moet in dat licht gezien worden het stichten van een reformato rische school. Dat vele ouders hun kinderen toch naar een openbare school voor vooTtge- zet onderwijs doen in een „eilandelijke" (beter „insulaire") situatie komt alleen door de bezwaren van het verre reizen en regionale omstandigheden. En niet omdat ze het er zo van harte mee eens zijn! J. Sonneveld Tra 32 - 't Harde. de landbouw) als huisvesting, voeding in een overgangsperiode en medische ver zorging dekt. Met 500 harde Nederland se guldens kan bij een zuinig en solide gebruik in een ontwikkehiigsgebied een groot resultaat worden bereikt. Informatie. Gedurende de vluchtelingenweek wordt er via pers, radio en t.v. de no dige informatie gegeven. Het z.g.n. „Vluchtelingennieuws" komt vanaf woensdag 27 oktober iedere dag de ge zinnen binnen. Op de slotavond vrijdag 29 oktober komen de vrijwilligers bij u langs voor het ophalen van de envelop pen. Deze zelfde avond zullen radio en t.v. per provincie een voorlopige uitslag van de financiële aktie geven. Op za terdag 30 oktober zullen nog flitsen worden uitgezonden voor hen, die vrij dagavond niet thuis waren. Zij kunnen alsnog op gironummer 999, Vluchtelin genhulp Den Haag hun bijdrage storten. Gedenk aan de spreuk van Koningin Juliana: „Ik ben diep begaan met de noden van de vluchtelingen en van huis en haard verdrevenen in alle delen van de wereld" en „Een mens is tot meer in staat dan hij soms zelf beseft. Daarmee kan hij of zij ook anderen te hulp ko men". Dit voor ogen houdend behoeft aan de hulp van de bevolking niet te worden getwijfeld. Daarom gaarne deze aktie bij u aanbevolen. Vrijdagmorgen j.l. heeft de politie te Middelhamis de eerste van een serie bromfiets-controle-akties gehouden. Zoals we eerder schreven gaat de poli tie hiertoe over omdat aan de hand van het jaarlijkse overzicht duidelijk is ge worden dat de post "Middelhamis aan kop staat m.b.t. het aantal bromfiets ongelukken. Opzet van de controle-akties is der halve dat de brommers weer in hun oor spronkelijke staat worden teruggebracht zodat het ook gedaan is met de te hoge snelheden die worden behaald. Een vijftal motor-surveillanten zwierf vrijdagmorgen uit om op de verschillen de toegangswegen naar Middelhamis bromfietsers aan te houden en naar het bureau te Middelhamis te begeleiden. Daar stond een technische inspectiewa- gen en een testbank waarop a la minute kon -worden geconstateerd in hoeverre er aan de betrokken brommer was ge sleuteld. De buit was niet gering, er moesten achttien brommers van niet daaraan behorende onderdelen worden ontdaan, zoals uitlaatpijpen, motorblok ken, tandradertjes, een stuur en ette- hjke carburators. Een kostbaar handel tje dat ongetwijfeld aan het verkeer zal worden onttrokken. Als zich geen onverwachte tegenval lers voordoen dan zit de gemeente Goe dereede er ook in 1977 vrij warmpjes bij, zo dat althans nog gezegd kan worden met een post Onvoorziene van bijna 360.000,In de vergadering van a.s. donderdagavond zal de begroting wor den aangeboden waarna de raad dit in drukwekkende huishoudboek naar har telust door kan nemen. De jaarlijkse lasten blijken nogal te zijn gestegen maar evenzo geldt dat de inkomsten, ge lukkig maar Een in het oog springende verlaging is die met 37% voor het bijz. voortgezet onderwijs, dit i.v.m. de afbraak van de Chr. Mavo te Stellendani. Een verhoging daarentegen met 26% moest op het hoofdstuk „Overig onderwijs" worden genoteerd i.v.m. de bijdrage aan de schooladvies-dienst. Het hoofdstuk Cul tuur en recreatie vertoont een meeruit gave van ook maar liefst 26"/o i.v.m. de bouw en het nadelig exploitatiesaldo van het nieuwe ver. gebouw te Goede reede. Bruggelden voor nieuwe brug? Een van de agendapunten voor don derdagavond is het voorstel tot bestem ming van de gelden, verkregen door li quidatie van de N.V. Brugverbinding Haringvliet. Het college stelt voor het vrijkomende bedrag aanvankelijk te be stemmen als reserve (er komt een be drag van 418.000,en zich te beraden op een bestemming. B. en W. wijzen hierbij in de richting van een nieuwe brugverbinding over de haven van Goe dereede (t.b-v. de Nieuwe Oostdijk en/of bouw van een aula op de begraafplaats te Goedereede. OUDDORP Na een wild-west rit door de polder zowel als over opgebroken wegen, heeft de politie vorige week woensdagavond een tweetal aardappeldieven gepakt. De politie zag de mannen aan het „werk" in Jillesweg. Ze hadden 2,5 mud gereedstaan maar sloegen op de vlucht toen ze de politie zagen naderen. Het tweetal kwam uit Spijkenisse. De auto werd in beslag genomen. De poli tie waarschuwt bij voorbaat dat dat in alle volgende gevallen evenzo zal ge beuren! Door de politie werden ook twee vis- stropers verbaliseerd. Ze hadden fuiken 'gelicht die door dhr. A. Pape waren uitgezet. C.P.B. FLAKKEE C.P.B, vergadert a.s. donderdag 21 ok tober in de L.H.N.O. school aan de Ju liana van Stolberglaan te Middelhamis. Ds. M. V. d. Linden vervolgt zijn cause rie over „het Boedhisme en wat er mee samenhangt". We hopen om half acht te beginnen. Belangstellenden van harte welkom. INGEZONDEN: Geachte redactie. Regelmatig tref ik in uw krant ad vertenties van mensen die het zieken huis hebben verlaten en in een dank betuiging de doktoren hartelijk danken voor de genoten verpleging. Maar waar blijft die dankbaarheid eigenlijk in de praktijkIk heb er althans j.l. zaterdagmorgen weinig van ervaren toen ik in de Zuidhoekpolder aan het jagen was met twee mensen die ik graag een plezierige dag gunde. Eén van hen had kortgeleden een zware opera tie doorstaan en de ander was een zeer bekend en gewaardeerd chirurg die der mate bezet is dat hij in het seizoen slechts een paar keer aan de jacht deel zal kunnen nemen. Als helper was dhr. C. K. Mastenbroek meegegaan. Toen de chirurg op een gegeven mo ment een gladiolenveld wilde passeren (hij deed dat voorzichtig, langs de wa tering), werd hij op een hoogst onheb belijke manier weggebonjourd. Daarom moest hij een heel stuk nodeloos omlopen. Zo'n zeshonderd meter verder waren twee kerels met bietenloof de dekkingsveldjes aan 't uitjagen zodat wij geen haas of fazant meer konden bemachtigen. Het tweetal ging er vervolgens in een blauwe auto vandoor. Onze jachtdag hebben we toen maar beëindigd. C. H. Zaoni, jachthouder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1