VERSPUY ZONE „nis de bevolking zou weten wat er allemaal vervoerd wordt...!" Tegelvondst in te restaureren pandje op de ïoorstraat Grootse Orgelshow Verschuivingen maar waarheen te OUDE TONGE Vrijdag 15 oktober 1976 Nb. 4531 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEEEX)B GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAISfDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaoond VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis in het Verenigingsgebouw, Schoolstraat 28 op donderdag 21 oktober, vrijdag 22 oktober en zaterdag 23 oktober Let op de speciale aanbiedingen. Zie onze adiVertentie in het blad van a.s. dinsdag. Tot ziens in Oude Tomge. 1 BARENDRECHT ZWIJNDRECHT 1 Raadslid G. O. Joppe Middelharnis Goereese kotter vangt bom 45 jaar N.C.V.B. Werkloosheid Goeree - Overflakkee weer iets omlaag Uw huis verkopen TAiVIBOER Een pracht de nieuwe dierenkalender Certificaat voor slager Oudmayer Tweede prijzen voor Jan Visseren en Jan Troost „Echte Bakkers" gingen naar het verre Geleen iVIIDDELHARNIS: OOK OP VRIJDAGAVOND X BEZOEKT ONZE Automobielen-vorkoophal GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 EVIIDDELHARI^IS TEL. 01870 - 2043 POSTBOX 8 ►- MTDIDELHARNIS Redactie ea ad^iertenties: Kantoor Langeweg 13, SommelacUJik TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Bank Baibo MiddeUmmis na 3420^)1.108 ABONTSfEMENTSPRUS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent par mm. Bij cxmtract speciaal tarief» Aan de vooravond van het jaarlijks terugkerende hoogtepunt in het parle ment, de behandeling van de begroting voor het volgende jaar, viel er een steen in de politieke vijver. Een opinieonder zoek verricht op verzoek van de VARA wees uit dat het nederlandse volk wak ker gaat worden. Wanneer er vorige maand verkiezingen zouden zijn gehou den, zo bleek uit het onderzoek zouden de progressieven maar liefst tien zetels kwijt raken. Het CD^A kreeg er vier bij, terwijl de VVD een formidabele sprong naar voren met zeventien zetels zou maken. Daarmede zou het CDA de grootste fractie in de Tweede Kamer worden, gevolgd door de progressieven, terwijl de VW met een kwart van de stemmen een stevige derde zou zijn. Nu is de waarde van dergelijke opi nieonderzoeken altijd betrekkelijk. In de eerste plaats zijn de verkiezingen nog ver weg en is het goed mogelijk dat om allerlei redenen de kiezer toch weer van keuze verandert. In dien zin heeft den Uyl gelijk, die zei niet zo erg te ge loven in dergelijke voorspellingen. De betrekkelijke waarde van een dergelij ke uitslag komt ook naar voren door de beperktheid daarvan. Slechts een klein deel van het electoraat wordt maar ge raadpleegd. De methode die echter bij dit onderzoek gebruikt is, laat echter wel toe, dat we de trend die uit het on derzoek spreekt betrouwbaar kunnen achten. Die trend toont aan, dat de kiezers in beweging raken. Over de reden daarvan kunnen wij slechts gissen. Een van de oorzaken daarvan zien wij in het feit, dat zo langzamerhand in de portemon- naie van ons allen gemerkt gaat worden, wat in feite een socialistisch beleid ons kost. De collectieve afdrachten in de vorm van allerlei premies, alsmede de in ons belastingstelsel aanwezige pro gressie veroorzaken een ernstige aan slag op onze bestedingen. We gaan zo langzamerhand ontdekken, dat elke loonsverhoging in feite slechts een ach teruitgang betekent. Dat brengt vele kiezers, die, bekoord door de roep om meer gelijkheid, dachten dat deze gelijk heid zonder offers gebracht kan wor den, aan het wankelen. De zo fel begeerde gelijkheid kost meer dan wie ook heeft vermoed. Ze kost ons een stilstand en soms ook ach teruitgang in het reëele inkomen. Ze kost ons, hoewel daar ook andere oor zaken voor liggen, een massale werk loosheid. Ze kost ons onze vreugde in de arbeid. We krijgen een onrustig gevoel over ons. Ondanks het feit, dat we uit gebreide collectieve voorzieningen heb ben getroffen, die de financiële gevol gen van het zonder werk geraken moe ten verlichten. Wie zijn oor te luisteren legt, ontdekt dat het niet hebben van werk, ondanks al het gemopper over die lastige en vervelende baas, voor velen een moeilijk te verteren zaak is. Daarbij speelt ook een rol, dat het socialisme bij uitstek appelleert aan de gevoelens van diegenen, die tussen de w^ielen van de samenleving raken. Die leven moeten van vandaag op morgen en over geen enkele welvaart beschik ken. Die groepen worden steeds kleiner en groeien de getallen onder hen, die een auto voor de deur hebben staan. Het doordrammen van de progressieven om ondanks alles toch hun gelijkheids-idea- len te verwezenlijken tast juist deze ver worven „welvaart" aan, en daarmede de steun van een kiezersvolk, dat krachtens hun afkomst geheide socialisten moesten zijn en blijven. Dat het hier in feite gaat om een ver schuiving onder die kiezers die zich slechts laten leiden door materiële over wegingen blijkt uit het feit, dat het ver lies van de Progressieven voornamelijk teruggevonden kan worden bij de libe ralen. In wezen verschuift de aanhang van de ene zoon der revolutie naar de andere. Ook de veel mindere winst voor het CDA toont dat aan. Het confessio nele karakter dat deze politieke groepe ring nog altijd draagt blijkt de onte vreden kiezer minder aan te spreken, dan de geest der revolutie die de WD tooit. Het is die trend, die door de uitslag van het opinie-onderzoek getekend is geworden. Een trend die ons niet ver heugt. Want ze laat ons zien, dat in we zen in de opvattingen van ons volk niets verandert. We blijven halstarrig de re volutie kiezen, in een vrijere zoals de liberalen dat willen of in een minder vrije vorm zoals de socialisten verkie zen. Maar van een terugkeren tot de hoge beginselen der reformatie is geen spra ke. Zonder die terugkeer hebben wij ook met de WD in de regering geen toe komst. Het door PvdA en WD tezamen ingediende wetsvoorstel inzake abortus laat ons daarover niet in het onzekere. „Als de bevolking eens zou weten wat er allemaal wordt vervoerd in de rij dende bommen die dagelijks door ons dorp trekken, dan zou het klachten re genen, al wil ik met deze constatering geen paniek zaaien!" verklaarde j.l. donderdagavond dhr. G. C. Joppe (CHU) in de toen gehouden raadsvergadering. Dhr. Joppe kwam tot die uitspraak toen hij inhaakte op de berichten m.b.t. de voorgenomen verbetering van de Sta- verseweg, overigens onder betuiging van spqt omdat er nogal wat ondxdde- l^kheden te beluisteren z^n. Vraagsteller vroeg zich dan ook af of er wellicht sprake is van een communi catiestoornis tussen het Provinciaal- en het gemeentebestuur. Hij vroeg dat om dat hij tot dusver van de raadsvoorz. burg. van Es veel minder concrete in formatie had beluisterd dan van de zij de van het Provinciaal bestuur was prijs gegeven. Het leek dhr. Joppe toe dat ook de gemeente en het Waterschap niet van eikaars plannen op de hoogte zijn en dat alles stemde hem wat mis troostig omdat de zaak waar het om gaat te belangrijk is om er een pres- tige-kwestie van te maken. „Van zo'n prestige zaak waarin de Pro vincie en het Waterschap om de eer vechten zou de gemeente de dupe zijn", voorzag dhr. Joppe; „als het niet door zou gaan (de verbetering van de Sta- verseweg) dan bUjven wij met de brok ken zitten in de vorm van een veel te druk verkeer door onze bebouwde kom, zeker wanneer straks vrijwel alle „rij dende bommen" ons eiland zullen moe ten passeren i.v.m. de aanwezigheid van de Kiltunnel en de tunnel bij 's-Graven- deel". Die ontwikkeling voorziend meende dhr. Joppe dat er voor het gemeentebe stuur alle reden aanwezig zijn om bij het Prov. bestuur en het Waterschap op grote spoed aan te dringen. Minder enthousiast. Burg. van Es was wat minder enthou siast dan dhr. Joppe zich had getoond. Die hield n.l. vast aan het feit dat de Prov. Commissie voor advies en bij stand voor Verkeer de uitvoering van de verbeteringsplannen voor 1977 raamt; burg. van Es echter voorziet dat het een meer-jaren plan gaat worden. „Het plan moet nog gemaakt worden, het tracé is nog niet bekend en het zal daarom zeker nog enkele jaren duren vooraleer de realisering achter de rug is". Voor het overige kon de voorz. dhr. Joppe geruststellen met de verklaring dat er tussen de betrokken lichamen (Provincie, Waterschap, gemeente) geen moeilijkheden bestaan. Van de zgde van de Provincie is toe gezegd dat de plannen op zo kort moge- Iflke termün gereed zullen worden ge maakt. De Goereese kotter Maria, de G.O. 20 van schipper A. C. Groenendijk, heeft maandagmiddag tijdens het vissen voor de kust van Scheveningen een Duitse vliegtuigbom in de netten gekregen. De bom, waarschijnlijk in 1944 in zee ge gooid, is door de duik- en demonteer- groep van de Marine uit Den Helder on schadelijk gemaakt. Het oorlogsprojectiel was van het zo genaamde druk-akoestische type: het geluid van een naderend schip gecom bineerd met een optredend drukverschil deed de bom ontploffen. Dat het niet gebeurde toen de kotter over het projec tiel voer, komt omdat de batterijen, die de geluidsgolven moesten opvangen, uit geput waren, aldus luitenant-ter-zee O. J. Struik van de duik- en demonteer- groep. „Gelukkig overigens, want het gevaarte bevat 750 kilo springstof, ge noeg om een groot dorp op te blazen". Middelharnis - Sommelsdijk De N.C.V.B. afdeling Middelharnis - Sommelsdijk hoopt D.V. donderdag 21 oktober 1976 met haar leden het 45-jarig bestaan van haar afdeling te herdenken. Mevr. Meijer uit Abbenbroek komt, na mens het Museum Boymans van Beu- ningen te Rotterdam, vertellen wat er zoal in het Museum te zien is. Deze vergadering zal worden gehou den in „Jeugdhaven", Kerkepad 7 te Middelharnis, De aanvang is 19.30 uur. Gasten zijn hartelijk welkom. In de maand sejrtember bleek de werk loosheid op Goeree-Overflakkee iets ge daald te zijn t.o.v. de augustusmaand. Was in augustus het werkloosheidscijfer voor mannen 295, in september bleek het aantal tot 259 te zijn gedaald. In procenten gezien betekent dat een ver mindering van 3,6 naar 3,2 van de mnl. beroepsbevolking. Onder de 250 mnl. werklozen bevinden zich 19 jongeren t.m. 18 jaar. De onderverdeling is als volgt: bouw vakkers 82, metaalbewerkers 47, land- bouwpersoneel 16, handelspersoneel 7, niet varend transportpersoneel 21, kan toorpersoneel 19, losse arbeiders 28 en overige beroepen 39. In tegenstelling tot de werkloosheid onder de mannen is die onder de vrou wen nauwelijks veranderd, in septem ber daalde die slechts van 88 naar 86, waaronder 35 meisjes t.m. 18 jaar. De onderverdeling: winkelbedienden 13, kantoorpersoneel 30, huishoudelijk per soneel 6 en overigen 37. HELLEVOETSLUIS Verkoping. De vrouwenvereniging „Pro Ecclesia" der Gereformeerde Ge meente te HeUevoetsluis is voornemens, D.V. op dinsdag 19 oktober a.s. 's middags van 14.30 tot 16.30 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur een verkoping te houden in de verga derzaal van de kerk aan de Moriaanse- weg West (Ingang Karel de Stoutestraat) Er zijn veel nuttige en leuke dingen te koop, zodat er best iets voor u bij zal zijn. De kalender 1977 die de Ned. Ver. tot bescherming van dieren heeft samen gesteld verdient het meest grote com pliment! Elke dierenliefhebber zal elke maand weer genieten van de prachtige kleurenfoto die op die maand van toe passing is. Geestig zijn soms ook de onderschrif ten onder de maandelijkse foto's, zoals die van het ooievaarspaar met jongen. „Dat de ooievaar babies brengt is niet waar; och bracht elke baby maar een ooievaar", wordt daaronder verzucht. „Beter tien vossen in het veld dan één om uw hals!" is een andere rake type ring en dat alles maakt de kalender het bekijken meer dan waard. Voor 4,15 zijn ze te koop bij de contactadressen van de afdeling v. d. Dierenbescher ming. De gehouden kollekte heeft een goede opbrengst gehad. De anti-propaganda tegen de dierenbescherming die in alle hevigheid is ontstoken heeft daarop ge invloed gehad. Er wordt door het afde lingsbestuur overwogen om voor Goe ree-Overflakkee een lichte bestelwagen aan te schaffen voor het vervoer van her en der aangetroffen dieren naar het opvang-adres. Daar is veel geld voor nodig waarom het verheugend is dat de kollekte een goed onthaal gevonden heeft. Kalenders kunnen gekocht worden bü: Mevr. Elvé, Ring 117, Dirksland, Tel. (01877) 1262; Mevr. Kruik, Ds. Wentinck- str. 16, Nieuwe Tonge (01875) 727; Mevr. Tams, Westdiiinweg 33, Ouddorp (01878) 1781; dhr. Zuidwijk, Fabiusstraat 32, Melissant, (01877) 2119. SINT ANNALAND Extra Kerkdienst. Op donderdag 21 oktober a.s. hoopt D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor de Gerefor meerde Gemeente te St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. J. C. van Ravenswaaij uit Temeuzen. OUDE TONGE J.l. maandagavond heeft slager Oud mayer in Utrecht op de toen gehouden wedstrijd voor zijn werkstuk in het on derdeel „koud buffet" een certificaat met daarbij behorend delftsblauw wandbord ontvangen. Dat was de be loning die de internationale jury van deze nationale slagersvakwedstrijd hem toekende; dhr. Oudmayer behaalde het hoogste aantal punten. Hij werd uitge nodigd voor deelname aan de Interna tionale slagers-vakwedstrijd die maan dag 18 oktober in Utrecht gehouden wordt. Ooitgensplaat - Stellendam Op de 18e Limburgse Bakkersdag, ge organiseerd door het gewest Limburg van de Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bakkersbedrijf en het Comité „Limburgse Bakkersdag", ge houden woensdag 13 oktober j.l. te Ge leen, behaalden de „Echte Bakkers" van Flakkee, de heren Jan Visseren te Ooitgensplaat en Jan Troost te Stellen- dam beiden een tweede prijs in Groep A. Zij kwamen uit in de Klasse tarwe brood en gevuld tarwekleinbrood. De prijs was voor beiden een Statuette en een oorkonde. Er waren een groot aan tal inzendingen in diverse klassen brood en banket van ondernemers en mede werkers in het Bakkersbedrijf in Ne derland en in de provincie Limburg. De officiële opening van de Bakkers dag had plaats door Mr. Th. C. M. A. Elsenburg, burgemeester van Geleen. I Op 10 november a.s. zal te Wagenin- gen de Landskampioenswedstrijden ge houden worden. Hieraan mogen alleen eerste-prijs- winnaars deel nemen. Ook de heren Visseren en Troost zullen daar van de partij zijn. Jan Visseren behaalde van het voorjaar te Winterswijk een eerst prijs in de klasse tarwebrood en Jan Troost kreeg een eerste prijs te Goes met een inzending witbrood. OOLTGENSPLAAT Drie prijzen voor E.H.B.O.-ploeg Tijdens de jubileumwedstrijd van de E.H.B.O., afdeling Dordrecht, waarbij Ooitgensplaat met 1 ploeg vertegen woordigd was, zijn door deze ploeg twee prijzen behaald. Een eerste prijs bij de Jubileum-wedstrijd en een twee de prijs bij de ere-wedstrijd. Boven dien kreeg mevrouw N. Kamp-de Vos, als leidster van de ploeg, bij de Jubi leumwedstrijd met 61 punten een eer ste prijs. De wedstrijd-ploeg bestond uit: mevr. N. Kamp-de Vos, mej. Ria van Dam C.Ad. en dhr. Wout Hobbel. Voor de eerste en tweede prijs werden bekers uitgereikt, voor de leidstersprijs kreeg mevr. Kamp-de Vos een medaüle. Wie heeft nog interesse voor nieuwe cursus E.H.B.O. Voor de nieuwe cursus E.H.B.O. hebben zich al veel kandidaten gemeld. Voor liefhebbers is nog plaats, mits men zich vóór of op woensdag 20 oktober a.s. aan meld bij onderstaande adressen: mevr. N. Kamp-de Vos, Voorstraat 11, tel 346 en bij dhr. C. W. J. Geerts, Weespad 35, tel. 214. Doe het direkt. In het goeddeels vervallen pandje Voorstraat 44 waarin dezer dagen het voorbereidende werk voor de restaura tie is begonnen is een interessante tegel vondst gedaan. Dankzij "de zorg waar mee gemeente-werknemer Jan v. d. Valk de tegels van de muren los maakte zijn er zoveel mogelijk behouden gebleven. De tegels zaten vnl. in de gang onder een dikke pleisterlaag, onopgemerkt door de vorige (particuliere) eigenaren van de woning die er anders waarschijn lijk wel raad mee zouden hebben ge weten Nu kwamen er tot ieders verrassing tientallen fraaie tegels tevoorschijn. Kenners ontdekten er bijzonder waar devolle exemplaren onder zoals een zgn. „Haarlemmer" met medaillon, die in de handel toch wel zo'n 1200,op brengt. Er waren ook tegels met Bijbelse voorstellingen, ook zgn. ,;postzegels" met tulpmotief uit de vroege 17e eeuw. Er kwamen ook nog twee doofpotten te voorschijn, ruim een meter onder de bestaande planken-vloer in de grond ingebouwd. Die planken-vloer werd het eerst ver wijderd. Onder een laag van 30 cm. zand trof men plavuizen-vloeren, die voor zichtig werden geborgen om later weer te kunnen worden gebruikt. De doofpot ten bevatten weinig waardevols, alleen wat pijpekoppen en stelen. De doofpot ten werden vroeger in de grond ge plaatst. Soms werden er geen kooltjes maar munten in gedaan. Jammer heeft de vroegere bewoner dat niet toegepast, wat overigens niet w^egneemt dat de ge dane vondsten toch bijzonder interes sant genoemd mogen vrorden Een deel van de vondst. Jan v. d. Valk vindt weer een doofpot.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1