EiiAnDEn - niEuws Raad Middelharnis in de knoop over duivenhok en landbouwsciiuur Best. plan ,Sommeisdijk-Wiideman' door gemeenteraad vastgesteld ANNEKE JOHSZ Volleybal P. Grinwis: „De regering zelf leert ons de wet te negeren" 2e blad Dinsdag 12 oktober 1976 No. 4530 Diploma reddend zwemmen te Middelharnis IVliclielle Ledere geeft orgelconcert in Ridderkerk RestrictieGeen nieuwe aansluiting op Oudelandsedijk Vogelstand Deltagebied verbeterd na afsluiten Grevelingen Bemesten in het najaar Ruim een uur heeft de raad van Mid delharnis zich donderdagavond bezig gehouden met de behandeling van de ingekomen stukken, normaliter een ha merstuk maar nu goed voor een ge spannen onder onsje tussen college en raad. Het waren twee beroepschriften die ditmaal alle aandacht kregen. De heren J. D. Melaart te Stad en J. P. Timmer te Nieuwe Tonge waren by de raad in beroep gegaan tegen de weige ring van een bouwvergunning door het college; de een kreeg nul op het re quest op zijn bouwaanvrage voor een duivenhok, de ander omdat hq een landbouwschuur wilde bouwen. Dat pikte de raad zomaar niet van het college en er werd een stevige boom over opgezet. Dhr. P. Grinwis (S.G.P.) speelde daarin een pikante rol toen hij verklaarde dat de raad ook wel eens Iets tegen de wettelijke voorschriften mag doen; „het is de Regering zelf die ons het negeren van de Wet leert!" moe digde dhr. Grinwis aan. „Als de rege ring toelaat dat via de abortus duizen den kinderen worden vermoord, als ze toelaat dat geheel onwettig het drink water gefluorideerd wordt, als al die misdrijven getolereerd worden dan kun nen wij dat kleine beetje er wel bij ne men en MeUaard een duivenhok laten bouwen!!' vond dhr. Grinwis, duidelijk te kennen gevend lak te hebben aan de vraag of zo'n hok nu wel of niet een tikkeltje te groot is Dhr. T. Arensman leek wel wat met dhr. Grinwis mee te voelen en hij vroeg de voorzitter dan ook naar een moge lijkheid dhr. MeUaard toch te kunnen helpen. „Hij is nog zo coulant geweest het ons te vragen, veel anderen zouden dat niet gedaan hebben en het toch hebben gebouwd...", pleitte hij. Er bleek ook dhr. Huijsen veel aan gelegen dhr. Mellaard terwille te kun nen zijn. „We zien graag onze burgers een goede vrije-tijds-besteding hebben en we willen ze daar graag behulpzaam in zijn", argumenteerde dhr. Huijsen. Ook dhr. F. Tiggehnan bleek van die opvatting: Mellaard overschrijdt inderdaad de geldende norm, maar in deze raad wordt altijd gepleit voor soe pelheid, is dat nu de soepelheid die wij bedoeld hebben?" vroeg hij de voorz. burg. van Es af. Dhr. van Es hield in zijn beantwoor ding overigens voet bij stuk. Zijns in ziens kon de raad de gevraagde verbou wing niet toestaan, waarbij hij de raad attendeerde op de mogelijkheid die de Wet elke burger geeft bij de rechter te gen een overheidsbeslissing in beroep te gaan. De voorz. liet doorschemeren dat een geval als dit zich daarvoor zou le nen wanneer de normen van de model bouwverordening worden genegeerd. Hij wees de raad er bovendien op dat dhr. Mellaard bij weigering niet zijn hobby ontnomen wordt, hij heeft meerdere hokken om die uit te oefenen. Toen de voorz. toezegde met dhr. Mel laard een gesprek te hebben liet de raad het niet op stemming aankomen, in de goede hoop dat het gesprek tot een goed resultaat zal leiden. Moeilijker had de raad het met het beroepschrift van dhr. Tinmier te Nieu- we-Tonge. De een trok nadrukkelijk partij voor dhr. Timmer, daarmee het agrarisch belang stellend boven de bezwaren die omwonenden via een advocaat kenbaar hadden gemaakt, maar anderen meen den dat de omwonenden de overlast van draaiende ventilatoren niet mag wor den aangedaan. Zo vond dhr. v. d. Ketterij een deel van de bezwaren weinig steekhoudend, terwijl dhr. Huijsen zich de bezwaren best voor kon stellen. Niettemin zou ook hij graag dhr. Timmer terwille zijn, evenals dhr. Jacobs (V.V.D.) daar blijk van gaf. Niet serieus. Dhr. P. Krijgsman pleitte ervoor een modus te vinden om dhr. Timmer ter wille te zijn. Dhr. Krijgsman verldaarde een deel van de ingediende bezwaren met de beste wil ter wereld niet te kun nen onderschrijven. „Als deze bezwaren serieus genomen worden dan kan 2/3 van de bedrijven wel vertrekken", ver geleek hij. Spr. vond dat zij die naar Flakkee kwamen voor de rust maar moeten incalculeren dat er zomers stof is, 's winters soms modder en dat er ventilatoren geluid kunnen maken wat via een Hinderwetvergunning beperkt kan worden. Hij meende dat bij sommi gen die het bezwaarschrift hebben on dertekend zelfs van „enige" overlast niet eens sprake kan zijn. Dat de bezwaren in 't algemeen erg gezocht zijn was ook de indruk van dhr. P. Grinwis al moest dhr. Grinwis an derzijds de conclusie trekken dat dhr. Timmer pas geholpen kan worden als hij zijn oude plan intrekt en een nieuwe aanvrage voor een nieuw ontwerp in dient. „Wanneer wij de vergunning wel zouden verlenen zouden G.S. daar toch niet mee accoord gaan", voorzag dhr. Grinwis. Na het weerwoord van de voorz. waar in deze o.m. als bezwaar aanvoerde dat de plaats waar dhr. Timmer wil bouwen geen agrarische bestemming heeft, be sloot de raad, in de wetenschap dat het geven van toestemming niet zou baten, het beroepschrift ongegrond te verkla ren. Waterverbruik. Het grote uur dat met de behande ling van de ingekomen stukken heen ging werd voorts nog gevuld met een kreet van dhr. Huijsen waarin hij zijn verbazing over het op Flakkee gestegen waterverbruik in de droge periode te kennen gaf. Hoewel de voorz. ook meedeelde dat dat voornamelijk aan de komst van de duizenden recreanten toe te schrijven is, hield dhr. Huijsen het erop dat het van de Flakkeeër een a-sociaal trekje is ge weest. „De auto's hadden best wat min der gewassen en de tuintjes hadden best wat minder gesproeid mogen worden", hield dhr. Huijsen vol. Op zaterdag 2 oktober zwommen de volgende kandidaten voor het diploma reddend zwemmen. Alle 38 kandidaten slaagden en kregen van de examen com missie een pluim voor de wijze waarop ze het programma af werkten. De geslaagden zijn: A. Barendrecht; M. Beumer; M. Blok; W. J. C. Diepenhorst; A. Driesse; J. de Gast; R. Gouswaart; A. Hartman; L. Kievit; A. Kool; M. Kooyman; M. A. de Korte; A. Korteweg; H. W. de Lange; D. Nagtegaal; L. A. C. v. d. Nieuwen- dijk; H. V. Noord; H. v. d. Ochtend; P. V. Prooyen; A. W. Rook; M. L. Scheren; C. Saarloos; E. W. Stehouwer; J. Troost; N. Y. Tuinenburg; J. Tijl; E. v. d. Velde; B. Vis; M. Visser; H. P. d. Vlugt; T. Vo gelaar; J. Vroegindewey; M. Vroeginde- wey; K. de Wildt; P. J. M. v. d. Weide; A. W. V. Wijngaarden; W. v. Wijngaar den; A. V. Zielst. De examencommissie bestond uit de volgende personen: dhr. W. Bakelaar, dhr. C. V. d. Knijff en dhr. P. T. van Doornik. Voorzitter van de examen commissie was dhr. Ant. Figee. Het gebeurt niet vaak dat een orgel ook vanuit het buitenland veel belang stelling trekt en zeker niet als zo'n in strument nog maar enkele jaren oud is. Het orgel van de Singelkerk in Ridder kerk blijkt een begrip te zijn geworden in de gehele orgelwereld. Geheel orgel- minnend Nederland weet over de bui tengewoon interessante orgelbespelin gen te vertellen waar zeer bijzonder grote internationale organisten optre den, maar ook in artistiek bekende plkatsen zoals b.v. Parijs kijken de grootste organistennamen belangstel lend,op bij het horen van de naam: Rid derkerk, Holland. Velen hopen daar nog eens te komen, niet alleen voor het or gel, maar vooral ook voor het bijzonder fijne publiek dat altijd in zulke grote getalen naar de Singelkerk komt en om de machtige samenzang in deze kerk te ervaren. Veel van deze grote interna tionale bekendheid heeft de kerk met het orgel te danken aan de vermaarde Frangaise Hichelle Leclerc (hoofdorga- niste van de Kathedraal te Sens en van de Temple Billettes (Lutherse kerk) te Parijs), die in deze kerk reeds eerder concerteerde en er ook een grammo foonplaat maakte. Binnenkort hoopt zij een tweede plaat in Ridderkerk te ma ken die ook internationaal op de markt zal verschijnen. Zaterdag 16 oktober speelt zij weer in de Singelkerk. Haar concert begint 's- avonds om acht uur en de toegang is gratis. Ook deze maal heeft zij een bij zonder mooi programma samengesteld dat klassiek begint en met romantiek eindigt. Ditmaal dus geen- strakke mo derne orgelmuziek. Geopend wordt met Preludium en Fuga in a-moU en het Choralvorspiel: „O Mensch, bewein' dein' Sünde gross" van Bach, vervol gens Choral-aria „Vater unser im Him- melreich" van Böhm, Concerto in h-moU van Walther, het bekende Carillon de Westminster van Vierne en eveneens diens Intermezzo, Noël Bourguigon van Fleury, terwijl zij haar bespeling be sluit met het zeer bekende lyrische Noël van Mulet en diens uiterst virtuose Toccata „Tu es Petra". Verder is de be geleiding van de samenzang op deze avond ook weer in voortreffelijke han den bij de bekende jonge Haagse orga nist Ben van Oosten. Evenals vorig jaar bij het optreden van Michelle Leclerc is er na afloop ge legenheid om in de consistorie van de kerk haar grammofoonplaten te kopen ten bate van het orgelfonds, waarbij Michelle Leclerc zelf aanwezig zal zijn om haar platen te signeren. De kerk gaat oia zeven uur open en de kerkvoog dij die de concerten organiseert nodigt een ieder uit om met familie, vrienden en bekenden aanwezig te zijn. Er wach ten duizend gratis zitplaatsen, ook op hen die nog nooit kwamen. WINST IN BREDA VOOR INTERMEZZO Dl Zaterdagavond pakte Intermezzo voor de tweede keer dit seizoen de volle 3 punten. Na de snelle winst van vorige week op Spivo was het nu Brevok dat het Intermezzo-geweld aan den lijve ondervond. Intermezzo begon sterk aan vallend wat resulteerde in een 4-11 voorsprong. Brevok kwam echter uitste kend terug, maar precies op tijd werd het 12-15. Weinig problemen had Inter mezzo in de 2e set: 10-15. De 3e set le verde heel wat meer problemen op, Brevok nam het heft in handen en In termezzo mocht toekijken hoe de con current regelrecht op 15-2 winst afste vende. Na een hartig woordje te hebben ge wisseld tussen de 3e en 4e set met zijn dames, kwam het team van coach Huib V. d. Valk niet meer in moeilijkheden in de laatste set. Met 9-15 werd de winst binnengehaald, goed voor de eerder ge noemde 3 punten. HATTRICK VAN INTERMEZZO 1! Voor de derde maal dit seizoen is het Intermezzo heren 1 gelukt de volle winst te pakken. Deze keer was Tenaco uit Rotterdam het slachtoffer. Intermezzo, gehandicapt door de afwezigheid van André Driesse, die door Bert Korteling overigens uitstekend werd vervangen, begon zoals in alle voorgaande wed strijden ook het geval was fanatiek, wat vloeiend volleybal opleverde. Zo werd een voorsprong van 2-10 opgebouwd. Hiema mislukten enkele akties en té enthousiast spel kostte een aantal pun- 1,en. Intermezzo bleef toch duidelijk be ter en 6-15 winst was het resultaat. In de 2e set zakte het spelpeil van de blauw-witte formatie naar een beden kelijk niveau. Gedeeltelijk door pech achtervolgd, maarook door veel eigen Na een langdurige bespreking is een krappe meerderheid van Middelharnis' raad donderdagavond accoord gegaan met de voorgestelde vaststelling van het bestemmingsplan ,Sommelsdijk - Wilde man", zij het dan ook dat deze jmeer- derheid een belangrijke wijziging be dong. Er zal zo werd overeengekomen geen aansluiting worden gemaakt vanaf de Groene Zoom op de Oudeland- se dijk. Wel komt er een weg vanaf de Groene Zoom naar de Kreekstraat om daarmee het gebied te ontsluiten. Voor het overige conformeerde de raadsmeerderheid zich aan de strelcking van het ontwerp. Dat beoogt dat de tuintjes er verdwijnen om t.z.t. plaats te maken voor bijzondere bebouwing (wellicht een nieuw gebouw voor de Rijksscholengemeenschap) en dat ook de schuurtjes zullen moeten verdwijnen. Al discussiërend hoorde de raad dat er vervangende tuingrond komt nabij het gasstation aan de Achterweg en dat de schuurtjes een plaats zullen kunnen vinden op het terrein wat nu speelter- rein is, gelegen langs de Molenweg. De bezwaarschriften die waren ingediend werden, voorzover ze geen betrekking hadden op de ook door de raad afgewe zen kruising, ongegrond verldaard. Geen kruispunt. In het plan was een weg geprojecteerd vanaf de Groene Zoom naar de Oude landsedijk, maar daar rezen al gelijk bedenkingen tegen. Dhr. G. C. Joppe (P.C.P.) had naast alle reserves tegen het plan vooral ook daar bezwaar tegen omdat z.i. de Groene Zoom veel meer verkeer te verwerken zou krijgen. Voorts vond dhr. Joppe het kwalijk dat met het verdwijnen van de tuintjes vooral aan oudere inwoners van het dorp een brok levensvreugde ontnomen zal worden. Hij meende dat er minder animo zal zijn voor vervangende grond omdat die aanzienlijk verder van het dorp verwijderd zal liggen dan nu het geval. Dat alles overwegend (ook de te ver wachten daling van leerlingen) kwam dhr. Joppe tot het indienen van een motie waarin hij de raad voorstelde het voorliggende plan niet vast te stellen maar het voorlopig, in afwachting van de komende ontwikkelingen in de ijs kast te stoppen. „Landeiyk dijkje". Anders dan dhr. Joppe die (bij een doortrek naar de Oudelandsedijk) een druk kruispunt voorzag redeneerde dhr. J. Huijsen dat de Oudelandsedijk straks, na het gereedkomen van de nieuwe Sta- verseweg, nog slechts eeja landeUjk dijkje zal zijn en dhr. Huijsen bleek wel vrede met de inhoud van het plan te kunnen hebben. Dat bleek ook het gevoelen van de meerderheid van de S.G.P. fractie, ver tolkt door dhr. v. d. Ketterij. „In onze gemeente hebben we een dringende be hoefte aan grond voor de bouw van scholen, waar zouden we die anders vinden dan hiervroeg hij de raad af. In haar beoordeling betrok mevr. van Loon de noodzaak van vervanging van tuingrond. Met de waarschijnlijke op lossing daarvan bleek ze niet zo geluk kig, „want", zei ze, „die mensen zitten nu leuk in 't groen en krijgen er een kale vlakte voor terug. „Eer dat zo'n gebiedje weer eens zo begroeid is als het huidige zijn de men sen die er nu tuinieren er al niet meer". Niettemin zou de V.V.D. fractie zich niet tegen het plan verzetten en accoord gaan, zij het dan ook met de nodige be denkingen. Geen kip Voor dhr. L. C. Kievit hoefde de ge dachte aansluiting op de Oudelandse dijk al helemaal niet, „hij zou gevaar lijk, duur en onnodig zijn" bezag dhr. Kievit. Hij meende overigens dat er (i.v.m. de aanleg van de Staverseweg) geen kip gebruik van zou maken en zo die er al zou komen zou die er direct worden doodgereden! „Geen kruising", vond dhr. Kievit, waarschuwend niet in dezelfde fout te vervallen als destijds met de aanleg van de nieuwe weg naar het Havenhoofd. Daar werd uitvoering aan gegeven toen de boot niet meer voer en het eigenlijk niet meer hoefde Dhr. P. Grinwis kan zich daar hele maal in vinden. Ook voor hem mocht de kruising niet omdat die geweldig ge vaarlijk zou worden en bovendien bij zonder veel geld zou gaan kosten. Dhr. Grinwis bleek weinig gelukkig met het plan. Hij leverde daarom een positieve bijdrage aan een alternatieve ontslui ting in de richting van de Dijkstraat. De raad zal daar nog nader over worden geïnformeerd. Het betekent wel dat het ontwerp, aldus gewijzigd, weer de hele procedure van ter visie legging e.d. zal moeten volgen. De motie van dhr. Joppe werd met 11-4 stemmen afgewezen. Dhr. Joppe had het in de ijskast Virillen stoppen, waarop secretaris van Bodegraven op merkte dat die al vol zit. Gevoeliger bleek de raad voor het voorstel van dhr. Grinwis; dat haalde het met 8-7 stemmen. Tegen waren de heren Koppelaar, Villerius, v. d. Kette rij, Huijsen, Arensman, Joppe en Krijgs man. De vogelstand op het Grevelingen heeft sinds de afsluiting aanzienlijke veranderingen ondergaan. Alle soorten watervogels die er voor de afsluiting kwamen, zijn er nu nog, maar er zijn verschuivingen opgetreden in hun aan tallen. De functies van het huidige Gre- velingenmeer zijn anders dan die van het niet afgesloten Grevelingen vroe ger als gevolg van het wegvallen van het getij. De oevergebieden en de flora en fauna in het water zijn daardoor veranderd. fouten, werd deze set met 15-7 uit han den gegeven. Enkele wisselingen in de 3e set sor teerden het gewenste effect. Hoewel Te naco aan bleef dringen drukte Inter mezzo goed door en w^on met het kleinst mogelijke verschil: 13-15. De laatste set werd door de zwak leidende scheids rechter beslist. Bij een 11-13 voorsprong nam de arbiter een dubieuze beslissing, waardoor Tenaco de service toegewezen kreeg. De Rotterdammers grepen de ge legenheid aan om op gelijke hoogte te komen. Toch slaagde Intermezzo erin de serve terug te pakken. Het werd 13-14 voor Intermezzo, en toen nam de scheidsrechter weer een verkeerde be slissing waardoor de eindstand op 13-15 en tevens 1-3 werd bepaald. WEER GELIJKSPEL VOOR INTERMEZZO D2 Ook de 2e wedstrijd is het niet gelukt om de volledige winst te pakken. Na de 2-2 tegen Z.V.C, was het nu Shell dat de Middelhamisse dames hinderde. Na een sterke start, met een uitstekend serverende Joke la Fleur, werd deze set hl een 3-15 winst omgezet. De 2e set werd vlot met 15-12 verloren, omdat Shell ook een goede service in huis had. Na een bijna hopeloze achterstand in de derde set werd deze set door enkele goe de akties toch nog gered; 11-15 was het niet slechte resultaat. Puinhoop!! Zo kan de beslissende set waarschijnlijk het best getypeerd worden. Geen enkele aanval lukte en met een verdediging zo lek als een zeef waren alle faktoren aanwezig om regelrecht de mist in te gaan: 15-6. Hoewel het team ook nu niet helemaal uit de verf kwam moet het toch mogelijk zijn om een goede mid denmoter te worden. Dit blijkt uit een studie over de vogels op het Grevelingenmeer, die tussen 1971 en 1975 is verricht door de afdeling Mi lieu-onderzoek van de Deltadienst van Rij kswaterstaat. Voor de afsluiting was voornamelijk het zogenaamde intergetijde slik voor de watervogels van belang, na de af sluiting zijn het voornamelijk de oevers grenzend aan de waterlijn en de ondie pe gebieden. In het totaal zijn er sinds de afsluiting in 1971 163 soorten vogels in het Grevelingenmeer geteld, waar van 30 soorten in aanzienlijke aantallen. Er komen na het ontstaan van het Grevelingenmeer weliswaar minder vo gels, maar ze zijn veel groter en eten gemiddeld twee maal zo veel als de vo gels, die op en rondom de open Greve lingen verbleven. Na de afsluiting zijn er op het Grevelingenmeer voorname lijk plantenetende vogels gesignaleerd, zoals de eenden, rotganzen, knobbel zwanen en meerkoeten. Hun aantal is aanzienlijk toegenomen; hetzelfde geldt voor de visetende vogels, zoals futen, aalscholvers, reigers en middelste zaag- bekken. De grote teruggang komt voor rekening van de steltlopers, voorname lijk scholeksters, die hun verblijfsge- bied hebben verplaatst naar nabijgele gen Krammer, Volkerak en Oosterschel- de, waar eb en vloed nog wel bestaan. De teruggang van de steltlopers moet worden toegeschreven aan de omstan digheid dat in het Grevelingenmeer ge bieden zijn drooggevallen en dat andere gebieden in het meer, die wel voldoen de voedsel hebben, voor deze vogels on bereikbaar zijn geworden. In die gebie den van het Grevelingenmeer waar steltlopers nog wel voedsel kunnen ha len, komen er nu drie maal zo veel voor als vroeger. Voedselbronnen. De belangrijkste voedselbron voor vo gels vóór de afsluiting waren de bodem- dieren. Nu zijn dat zeegrassen en grote wieren en in mindere mate vissen. Dit is de oorzaak van de verandering der vogelsoorten in het huidige Grevelin genmeer. Het aantal plantenetende vo gels zal naar verwacht in de toekomst nog toenemen, omdat hun voedsel in het Grevelingenmeer zich nog uitbreidt. In het algemeen is geconstateerd dat de vogels die uit het Grevelingenmeer zijn vertrokken, nu hun heil elders in het Deltagebied hebben gezocht, terwijl er nieuwe vogels in het Grevelingen meer zijn bijgekomen. Het Deltagebied in zijn totaliteit is er dus wat betreft de vogelstand sinds de afsluiting van de Grevelingen op vooruit gegaan, zo con stateert het rapport van de Deltadienst, dat is opgesteld door de biologen drs. H. L. F. Saeijs en H. J. M. Baptist. Gebleken is ook dat het Grevelingen- voor zee-eenden die voor de kust door meer een belangrijke vluchtplaats is verontreiniging van het water (olie) werden verdreven. De vogels die dui kend in het water hun voedsel verza melen, profiteren vooral van dit meer. Door het wegvallen van de stroom heeft het namelijk veel helderder water ge kregen. Die heeft ook een toename van enkele kleine vissoorten en van de plan ten tot gevolg gehad. Op het drooggevallen land ontstaan nieuwe mogelijkheden voor allerlei landvogels, vooral op die plaatsen in het schor, waar spontane vegetatie-ontwik keling plaatsvindt. De laatste weken is op de akkerbouw bedrijven nagenoeg alle aandacht in be slag genomen door de oogst van de ge wassen. En voor het grootste gedeelte moeten de aardappelen en bieten nog uit de grond. Maar toch dient nu reeds aan het vol gende oogstjaar te worden gedacht. In grote lijnen staat het teeltplan voor 1977 op de meeste bedrijven wel vast. Als de.gewassen het veld hebben ge ruimd, volgt de grondbewerking. Maar de laatste jaren gaat men er ook steeds toe over om de basisbemesting en in het bijzonder de kali reeds in de herfst te geven. Dat geeft namelijk be langrijke voordelen. Het land is in deze maanden in de regel beter berijdbaar, waardoor het werk vlotter gaat en het materiaal wordt gespaard. Maar boven al komt het de bodemstruktuur ten goe de. In het voorjaar zijn de mogelijkhe den om de meststoffen uit te brengen dikwijls te beperkt. Vooral in een nat voorjaar komt men vaak in tijdnood. Bij een bouwplan-bemesting, v/aarbij men de kali in één keer voor b.v. drie jaar toedient, zal men zeker de dan be nodigde hoeveelheid in het najaar moe ten strooien. Dit om een goede verde ling in de bouwvoor te verkrijgen. Als laatste willen wij erop vnjzen, dat de prijs van de meststoffen in het najaar meestal gunstiger ligt, zodat een herfst- bemesting ook financieel aantrekkelijk is. Kortom, een najaarsbemesting is het overdenken zeker waard! VERVOLOVERHAAli Historisch verhaal uit de eerste tijd der hervorming door M. VAN DER STAAL 26 Meynardt sprak lang. Maar aan de tijd dacht niemand der aanwezigen, dacht ook de veerman al spoedig niet meer. Boeiend was deze prediker in zijn voorstelling, wegslepend door zijn taal. Hoe glinsterde zijn oog, toen hij van de zondaarsliefde van Christus sprak, die zo uitkwam in heel zijn leven doch vooral aan het einde daarvan, toen Hij leed en stierf voor doemschuldigen. En hoe heilige verontwaardiging doorgloei- dehem, toen hij, de geschiedehis der Kerk nagaande, de ingeslopen misbrui ken noemde een verachting van de dood van Christus! Doch Meynardt bleek onder zijn rede de Apostolische vermaning, toornig te worden maar-niet te zondigen, steeds voor ogen te houden. Hij schold en ver vloekte hen niet, die in de Kerk van Rome leerden of de leringen dier Kerk getrouw bleven. Hij slingerde Paus noch Keizer verwensingen naar het hoofd, omdat de Hervormingsgezinden aan beulshanden werden overgeleverd. En, zinspelende op de gevaren, die mogelijk de Brielse broeders en zuster bedreig den, was er in zijn stem een toon van medelijden zelfs, omdat er ook in deze stad waren, die, geheel verdwaasd, zich door de zielevijand heten verlokken tot verraad en listige beraadslagingen. Een wondere ontroering was over Maerten gekomen, toen hij hoorde spre ken van verlossing alleen door Christus' bloed; over de vrede, die de wereld niet bezat, maar alleen hij, die Christus er kende als de geheel-éénige Zaligmaker; over de rust en de blijdschap, die zij smaakten, die het kruis opnamen en Jezus volgdenO, zó mocht Mieynardt voortgaan, urenlang! Heerlijker bood schap had hij nog nimmer gehoord Maar de veerman kon een willekeuri ge beweging van afkeer en onwil niet weerhouden, toen hij de prediker hoor de opwekken, om voor zijn vijanden zelfs te bidden, om te zegenen, om wel te doen hen, die in vervolgingswoede losstormden op de Gemeente des Hee- renHoe? Zou de Meester en zou Anneke dan Machteld en Hans en de dokter niet alleen moeten vergeven, maar rustte ook op hen nog de plicht, die verraders wèl te doen? Meynardt had zijn woord van opwek king en vermaning beëindigd. Het ogen blik voor de plechtigheid, waarvoor David Joris en hij de reis naar Brielle hadden ondernomen, was nu aangebro ken. Thans richtte hij zich in het bij zonder tot Arend Jansz en Anneke, die op een wenk van zijn hand zich van hun zitplaats verhieven en zich voor hem plaatsten. „Weest Mijn navolgers, zó beveelt onze Zaligmaker", zei Meynardt op zacht-innigen toon. „Dat betekent niet, dat wij kunnen doen, wat Hij ge daan heeft. Hij was immers heilig en wij zijn onheiligen. Hij was God, rechtvaar dig en zonder zonde wij zijn zondaren en satanskinderen van nature. Maar als wij door Gods genade ons aan Jezus hebben overgegeven, moeten wij de dui vel de rug toekeren. Als Christus ons vrijgemaakt heeft, zijn wij geen dienst knechten meer van de booze. Dan geló ven wij. En"Meynardt boog zich over naar de Meester en Anneke, die Maerten zag het voor de prediker neerknielden„gelooft gij, Arend Jansz. dat Jezus Christus is Gods Zoon en dat Hij voor u aan het kruishout is geslagen en Zijn bloed voor u vergoten heeft „Ja!" 'klonk het, kalm en ernstig, van 's Meesters lippen. „En gij. Anneke Jansz, gelooft ook gij, dat niemand anders dan Jezus, de Zone Gods, u kan redden van zonde en dood?" „Ja!" luidde ook Anneke's ant woord, dat zacht maar beslist gegeven werd. „Belooft gij beiden, des duivels dienst geheel te verlaten? Zweert gij beiden de duivel en al zijn ongerechtigheid af?" „Ja!" was beider gelijktijdig uit gesproken antwoord. „Wie geloofd zal hebben, en gedoopt zal zijn, zal zalig worden!" zei Mey nardt nu op plechtig-eerbiedige toon en een klein met water gevuld potje uit de handen van David Joris nemend, goot hij de inhoud daarvan uit op het hoofd van Arend Jansz onder het uitspreken der doopsformulie; „Ik doop u in de Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen GeesteS". De handen voor de borst gevouwen, het hoofd eerbiedig opgeheven, ontving terstond daarna Anneke het doopsel. „Als herborenen", zeide Meynardt, de gedoopten één voor één bij de hand vattend en oprichtend, „staat gij nu op. De doop, die gij als pasgeboren kind ontvangen hebt, verbond u niet met Christus. Maar nu, nadat gij naar Jezus' woord uw geloof beleden hebt, nu zult gij alleen de wil des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes gehoorzaam zijn. Door Christus' bloed, waarvan het waterbad u een teken was, zijt gij nu gewassen van zonde en ongerechtigheid. Nu ook zijt gij beiden eerst waarachtig getrouwdBroeder en zuster, rei nigt u door het bloed van Jezus Chris tus, Gods Zoon. En Hij, die u in plaats van in de sombere duisternis, waaria de Kerk heden ten dage verkeert, deed wandelen in het licht van Zijn Woord Hij zij u nabij, wat u ook moge over komen. De Heere onze God zegene u!..." De doopplechtigheid was geëindigd en Arend Jansz en zijn vrouw namen hun plaatsen weer in. Beiden was het aan te zien, dat een schier ongekende blijd schap hun hart vervulde. Hun gelaat glansde en in hun oog lichtte de ziele- vrede, die ze genoten als loon hunner getrouwheid aan 't Goddelijk gebod. Maerten Willems was zijn aandoening niet meester. Tranen liepen er over zijn wangen, toen hij zijn vereerde vriend met zijn vrouw in deemoedige houding zag neergeknield en hij uit de mond van de eenvoudige maar blijkbaar zo innig- gelovige leraar de hoogste zegening over hun gebogen hoofden hoorde uitspre ken. Ja, hij zei het Meynardt na, dat God in de Hemel hen nabij mocht zijn, wat hun ook overkwam. Wat zou dit zijn? Wachtten pijnbank en martelpaal hen reeds? Zouden deze bloeiende levens wreed worden afge sneden? Zou het waarlijk kunnen ge beuren, dat deze mensen, wier mond geen zedeloze taal, geen ruwe spot, geen vervloeking van boze belagers dok voortbracht, als misdadigers gelijk zou den behandeld worden? Maar stil! Daar zette een stem, die trilde van ontroering een lied in. De moeder van Arend Jansz, met zijn zus ter getuige van de doop haars zoons, moest aan haar gevoel uiting geven. En al de anderen vielen haar bij, toen ze de eerste woorden van het lied hadden ge hoord. Maerten kende niet de woorden van het lied, wel de wijs. Dat wijsje zongen ze op straat en in huis, wanneer men in vrolijk gezelschap bijeen was. Doch deze zo emstig-gestemde mannen en vrouwen konden toch geen vermaak hebben in „Het was een clercxken, dat ging ter scholen"? Neen, al werd om der vervolgers wille deze vrolijke wijs gekozen en moest de zang ook gedempt, om geen nodeloze argwaan te wekken het was het ge- loofslied, dat 's Meesters moeder inzette, het lied des roemens en der onderwer ping tevens: Salich is die ma en goed gehete/ Die tot den hoosen niet en gaet/ Noch by de spotters is geseten/ Die in haer wegen niet en staet Maer in die wet van God den Heere Stelt sijnen wille dach ende nacht: Ende op sijn wet gedencket seere Sal worden als een boom geacht (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5