Veelheiil van besluiten in ruim 5 uur durende vergadering Herfst groeizamer dan de zomer Nieuvifs ie Toetreding tot Schoolbegeleidingsdienst ie Sloopterrein op woonwagenkamp Versmalling geeft angstreactie RAAD MBDDELHARNIS WEERPRAATJE Turnevenement in Sporthal te Middelhamis met deelneming van Olympisch damesteam en herenselectie uit de icerlcen St. de dominee gaat voorbij Klap in het gezicht Bladz. 2 ^ILANDEN-NIBUWS" Dinsdag 12 oktober 1976. „Het Rqk maakt wel plannen maar de gemeenten moeten ze maar uitvoe ren en afwachten wat ze ervoor terug krijgen!" was donderdagavond de klacht van raadslid P. Krijgsman toen het ging over de beschikbaarstelling van een kre diet van 119.000,voor de aanleg van een sloop-werkterrein op het woonwa genkamp. Hy verklaarde zich daar ove rigens geen tegenstander van, „maar", vond dhr. Krijgsman, „we zullen wel steeds C.R.M, achterna moeten zitten met de vraag wanneer ze met geld over de brug komen!" Bij zijn aantekening dat het Rijk in dezen verre tekort schiet, een houding die hij ten zeerste laakte, moest hem ook van het hart dat van de zijde van de woonwagenbewoners, noch van hun organisatie iets te verwachten is, waar bij dhr. Krijgsm.an overigens niet doelde op een financiële tegemoetkoming. Die zal er niet te halen zijn, zo had den B. en W. de raad al laten weten, waarom de investering, zowel als de kosten van het gehele plan a 840.000,- voor rekening van de gemeente zullen komen. Wel zal daar een subsidie van CRM tegenover staan, maar o.a. dhr. KI. V. d. Ketterij zette vooralsnog drie vraagtekens bij de hoogte van die sub sidie. Dat alles nam niet weg dat het plan gerealiseerd zal moeten werden, een uit gangspunt waar de raad zich achter stelde. „Laten we blij zijn dat we er aan kunnen beginnen", zo probeerde dhr. P. Tiggelman wat enthousiasme los te wer ken. „Nu is het nog een chaos maar straks, wanneer het terrein er is moeten we het goed in de hand gaan houden". Weth. Hoogzand zag de sombere voor spellingen uit de raad ten spijt wel enig perspectief en hij verzekerde dat CRM het te investeren bedrag zeker uit zal keren. Minder positief was dhr. Hoog zand over de mogelijkheid van de ko mende bewoners een huur te heffen: we zullen het wel proberen, maar 't zal wel moeilijk zijnvoorzag hij Schoolbegeleidingsdienst. Met alleen de stem van dhr. P. Grin- wis (SGP) tegen besloot de raad toe te treden tot de Stichting Schoolbegelei dingsdienst voor de Drechtsteden. In de vrij langdurige discussie die de raad aan dit onderwerp besteedde ging het veel minder om de practische waarde van die toetreding dan om de modaliteit van de Stichting. Met name was het dhr. P. Grinwis (S.G.P.) die er groot bezwaar tegen maakte dat het openbaar- en het christelijk onderwijs gebruik gaan ma ken van de diensten van één neutrale Stichting. na veel strijd is het christelijk onderwijs naar voren kunnen komen, maar nu zijn we bezig het hoofd van het christelijk onderwijs op het blok te leggen teneinde het de genadeslag te la ten geven", waarschuwde dhr. Grinwis tegen wat hij noem.de dit „monsterver bond". Hij geloofde dat Minister van Kemenade de Schoolbegeleidingsdien sten gebruikt als een lokaas; wanneer het chr. onderwijs toehapt slaat de val dicht en zal het christeUjk onderwijs tenslotte verworden tot een laagje ver nis, anders dan een behoefte van het hart", vreesde dhr. Grinwis. „Grote kosten, weinig baten!" zo ty peerde dhr. T. Arensman zijn bezwaren tegen de toetreding, waartegen ook hij zich overigens niet al te nadrukkelijk wilde verzetten. Wel moest het dhr. Arensman van het hart dat blijkens er varing uit de onderwijspraktijk de Stichting maar moeizaam functioneert. De P.v.d.A. fractie bleek nog immer geen vrede te hebben met het afwijzen van de dienst van Rijnmond als moge lijke partner. Bij monde van dhr. L. C. Kievit werd het nu overlegde rapport, dat pleitte voor toetreding tot de Drecht steden, onvolledig en tendentieus ge noemd. Overigens zou de P.v.d.A. frac tie niet tegen stemmen zo verklaarde dhr. Kievit omdat gemeend wordt dat nog langer uitstel onaanvaardbaar is. Dhr. Kievit verklaarde de samen werking tussen het onderwijs van ver schillende modaliteit binnen de Stich ting toe te juichen en spr. bleef zich niet begrijpend afvragen hoe dhr. Grin wis daarin een groot gevaar kon signa leren. Dhr. Kievit weet het dan ook maar aan onverdraagzaamheid van dhr. Grinwis. Weth. Koppelaar kon, naar eigen ver klaring, een eind met de gehoorde be zwaren mee denken, maar voor hem was dat geen reden de toetreding waar toe de Commissie adviseerde af te wij zen. De richtlijnen die de Stichting dient te volgen zijn exact dezelfde die voor een christelijke Stichting zouden gelden. Bij een gehouden enquête heeft het onderwijs zo gaf dhr. Koppelaar weer zich voor 90% voor toetreding tot de Stichting Drechtsteden uitgespro ken en dhr. Koppelaar getroostte zich de moeite de P.v.d.A. fractie nog eens duidelijk te maken waarom deze Stich ting en niet die van Rijnmond werd ge prefereerd. In tegenstelling tot wat dhr. Arensman had vernomen verklaarde dhr. Koppelaar wel degelijk positieve geluiden uit de praktijk te hebben ver- nommen, waarom hij het met de Stich ting Schoolbegeleidingsdienst yoor de Drechtsteden wel aandurfde. Zo niet dhr. Grinwis: waar het christendom met andersdenkenden sa mengaat, gaat dat ten, koste van de be ginselen", vatte hij samen. Hij was als enige tegen het voorstel. Verkeersverbetering. Een krediet van 10.000,werd be schikbaar gesteld voor reconstructie van het kruispunt Achterdij k - Nieuwstraat - Burg. Sterkstraat te Stad aan 't Ha ringvliet. De door de sloop van het pand Achterdijk 41 beschikbaar komende grond werd verhuurd aan de heren Roe land en dhr. Saarloos en aan dhr. K. v. d. Welle werd een gedeelte grond ver kocht (a 48,per m^) voor de bouw van enkele garageboxen. Het caravan-terrein aan de Oostha- vendijk te Middelhamis, tot dusver ver huurd aan b.v. exploitatiemy 't Liende- bos, voor een bedrag van 12.500,per jaar, werd nu, met goedvinden van ge noemde b.v. verhuurd aan dhr. A. Klink- vis. Na enige discussie sprak de raad als zijn oordeel uit dat het op het terrein niet toegestaan zal zijn p'ermanent te verblijven, zoals dat ook thans verboden is. Met die uitspraak rijdt de raad de nieuwe huurder in de wielen die een al langer betrolcken staanplaats zou heb ben opgezegd om daar zelf twee cara vans voor permanente bewoning te plaatsen. „Overigens is het niet aan de (van onze weerkundige medewerker) Van enkele veehouders in het land hoorden wij dat deze herfst van 1 sep tember tot heden in een aantal provin cies meer gras zou hebben opgeleverd dan in zeker twee van de drie zomer maanden. De neerslag was in september gemid deld over het hele land dicht bij nor maal, waarbij Zeeland met plaatselijk meer dan 100 mm. de meeste regen kreeg, waar men in de afgelopen zomer juist de geringste hoeveelheid (45 a 50 mm. in drie maanden) opving. De regen heeft in de voor-herfst de bovenste grondlaag voldoende vochtig weten te maken, zodat bij de zeer aan gename temperaturen van al enkele weken maxima rond 18 graden, de toe stand nog ideaal was voor grasgroei. De ervaring van vele veehouders hadden wij ook zelf in de tuin, waar de grasma chine er in september vaker aan te pas moest komen dan in de afgelopen zo mer. Ook kenmerkte september zich ge middeld meer als een zomermaand, wat de onweersactiviteit betreft. Zo werd er In de drie zomermaanden op 25 dagen ergens inons land onweer gehoord, te gen normaal 47 dagen, een opvallend onweerarme zomer. September liet op 16 dagen de donder rollen, tegen normaal 11 dagen. Opmerkelijk is ook dat het zeewater begin oktober nog steeds een zeer aan gename en voor de tijd van het jaar ho ge temperatuur heeft van 15 a 16 gra den. Wij hebben wel zomers gehad waarin het zeerwater zelfs in augustus deze waarde nog maar nauwelijks had bereikt. De landbouw hoopt vanzelfsprekend dat het een lange weideperiode gaat worden, nu de voedselvoorraden bedui dend geringer zijn dan na normale zo mers. Het scheelt enorm wanneer in een stabiele, niet te natte herfst het vee eerst in de tweede helft of medio no vember naar de stal moet, of in zeer re genrijke oktobermaanden al voor 1 no vember moet worden gestald. KOTJ IN SCANDINAVIë Bij een overdag stabiel en zonnig weertype heb je wel vaak in de avond, nacht en ochtend een vrij dichte mist. De nachten zijn nu zo veel langer dat de afkoeling groter is en, mist ontstaat, vooral bij vochtige lucht, nachtelijke afkoeling en heel weinig wind, zodat de onderste sterk afgekoelde luchtlaag niet wordt gemengd met de 's nachts wat warmere lucht op 10 a 30 meter boven het aardoppervlak. Opvallend was eind september de vroege kou in Noord Scandinavië met tot 13 graden vorst. Inmiddels nam in deze eerste oktoberweek deze kou weer af. Het houdt geen enkele aanwijzing in voor het gedrag van deze herfst of daar op volgende winter. Wanneer de lucht voldoende droog en koud is, kan begin oktober ook in ons land al lichte vorst voorkomen met ijs op de sloten. Verleden jaar kregen wij op 13 okto- ber een record vroege sneeuwochtend. Op die maandagmorgen werden er in o.a. Zuid Holland al sneeuwballen ge gooid (waar wij een foto van hebben). (Nadruk verboden) gemeente om te beoordelen of de huur der daarmee de betrokkene (door dhr. P. Krijgsman aangeduid als een mevr. uit Rotterdam) een heuse behandeling geeft", geloofde de raadsvoorz. burg. v. Es, dat als een civiele aangelegenheid aanmerkend. De begraafplaats van Sommelsdijk zal worden uitgebreid in noordelijke rich ting. De raad stelde daarvoor een kre diet van 104.400,beschikbaar, plus nog eens een krediet van 22.000,voor uitbreiding van de parkeergelegenheid. Uit de raad, o.a. door dhr. Huijsen werd de hoop uitgesproken dat het uit breiden van de parkeergelegenheid niet zal leiden tot een MiddeUiamisse situa tie met de aanwezigheid van bussen en vrachtwagen. Er zullen op de Som- melsdijkse parkeerplaats strepen gezet worden aan de hand waarvan het grote gerij geweerd zal kunnen worden. „Mocht het niettemin toch gebeuren dan is het daar toch nog minder hinder lijk dan in Middelhamis", meende de raadsvoorzitter ervan. Handiger Een krediet van 6.111,werd als gemeentelijke bijdrage toegekend aan dhr. Slager in de kosten van de restau ratie van zijn pand, de apotheek Voor straat 16 te MiddeUiarnis. Dhr. G. C. Joppe gunde het dhr. Sla ger van harte, „maar...", vroeg hij zich afis Slager nou zoveel handiger dan B. en W....?" Wij moeten maar steeds horen dat de pot van Monumen tenzorg leeg is en Slager zit een dag en een voormiddag hier en hij heeft z'n subsidie al binnen. Is hij nou een zon dagskind of is 'tie inderdaad zo han digwilde dhr. Joppe wel eens we ten. „Er is wel een portie handigheid aan wezig", veronderstelde ook de voorz., die er eerlijldieidshalve aan toe moest voegen dat de aanvrage al geruime tijd geleden is gedaan, vandaar Uitbreiding Eleos-school. Nadat de raad had ingestemd met het zelfstandig worden v. de Eleos-school (v. imbeciele kinderen), dit i.v.m. de stij ging van het aantal leerlingen vanaf Hemesseroord, kwam het voorstel aan de orde de school met een vierde leslo kaal uit te breiden. B. en W. stelden voor het huidige schoolgebouw daarmee uit te breiden, maar er gingen met name uit de P.v.d. A. fractie ook andere stemmen op. Door dhr. L. C. Kievit, daarin bijge vallen door mevr. van Loon (V.V.D.) en dhr. P. Tiggelman (P.v.d.A.) werd een pleit gevoerd om een vierde leslokaal op het terrein van de Stichting Hemes seroord te plaatsen, dat terwille van die kinderen die moeilijk vervoerbaar zijn. „De stukken die ons zijn overlegd door B. en W. zijn slechts ambtelijk en missen de nodige menselijkheid", be- Zaterdagavond 30 oktober 1976 vindt in de Sporthal te Middelhamis een bijzon der turnevenement plaats. Tijdens deze manifestatie, die wordt georganiseerd door de Gymnastiekvereniging „Mid delhamis - Sommelsdijk", maken de volgende leden van de Olympische Da mes Tumploeg hun opwachting: Ans Dekker Monique Bolleboom Gerrie van Soeren Karin Stubbe Annelies Nijdam Truus Schouten Conny Zwarthoed Carla Braan Joke Kos Ans Smulders Ook een gedeelte van de herenselectie met onder meer de kampioen van Ne derland, Cor Smulders, zal aanwezig zijn. Na de opening om 19.30 uur door de voorz. van de Gymnastiekvereniging „Middelhamis - Sommelsdijk", dhr. Van Zielst, zal burgemeester Van Es een toespraak houden. De Rabobank werd bereid gevonden in het kader van haar 75-jarig be staan een bijdrage te leveren om de tummanifestatie te kunnen organiseren. Het middelpunt van het programma vormen natuurlijk de talrijke demon straties door de tumtop van Nederland. Het geheel zal deskundig worden toe gelicht door Klaas Boot, ook een onbe kende in de tumwereld. De toegangsprijzen voor deze avond bedragen 6,voor volwassenen en 4,voor kinderen tot en met 14 jaar. Vanaf 13 oktober 1976 kunnen kaar ten worden afgehaald bij alle kantoren van Rabobank „Middelhamis". Ook is het mogelijk toegangskaarten giraal te bestellen bij de Rabobank te Middel hamis, giro34 61 24, t.n.v. „Kaartver koop Olympische Tumploeg",t.g.v. 3420.15.311. Leden van de organiserende vereni ging kunnen op de betreffende kantoren een gratis toegangskaart afhalen in de periode van 13 t.m. 15 oktober. Ongetwijfeld zal dit sportgebeuren met de tumtop van ons land veel be langstelling trekken. Door dhr. P. Tiggelman werd geatten deerd op de z.i. gevaarlijke situatie die is ontstaan nu de Vrouwtjesweg ge deeltelijk verbreed is maar bij de nade ring van de bebouwde kom weer over gaat in het snalle weggetje wat het tot dusver geweest is. Weliswaar wordt die versmalling door een schrikhek aange kondigd, maar dhr. Tiggelman vond het toch maar een kwalijke situatie, een si tuatie ook die z.i. gemakkelijke schrik reacties los kan maken waardoor onge lukken zouden kunnen gebeuren. De verbreding moest aldaar worden ge stopt omdat de benodigde grond niet werd afgestaan. Het onderwerp werd aangesneden n. a.v. de mededeling van G.S. van goed keuring van het bestemmingsplan „Stad aan 't Haringvliet". Daarmee heeft de raad een middel in handen gekregen om (onteigenings)maatregelen te nemen. Zover zal het komen, zo maakte burg. van Es duidelijk, wanneer met de be trokken eigenaresse van de grond niet tot overeenstemming kan worden ge komen. „Als het te lang gaat duren is dat het enige wapen wat dan ook ge bruikt zal worden", aldus dhr. van Es. De grond is eigendom van de Fa. Bra- ber. -O- oordeelde dhr. Kievit. Weth. Koppelaar bracht daar tegen in dat zo'n stap zou betekenen dat er op Hemesseroord een zo goed als com plete school zou moeten verrijzen, om dat men niet zou kunnen volstaan met alleen maar een lokaal. Dhr. Koppelaar liet ook weten dat de Inspecteur daar afwijzend tegenover staat, mede door de motivering dat het wellicht gunstig op de ontwikkeling van deze kinderen werkt wanneer ze ook met anderen in aanraking komen. Daarop zette dhr. Kievit weth. Kop pelaar voor het feit dat er geen alter natief mogelijk is. Het is of een lokaal op „Hemesseroord" of voor de betref fende kinderen geen onderwijs. Mevr. van Loon verleende nogmaals haar bijval en dhr. G. C. Joppe mengde zich ook in het gesprek. Hij was wat kritisch gestemd omdat er bij de bouw van Hemesseroord een project van vele miljoenen niet aan een school- voorziening was gedacht. Een bewogen oproep aan de suggestie van dhr. Kievit (een lokaal op Hemes seroord) gevolg te geven volgde van de zijde van dhr. P. Tiggelman, als geen ander betrokken bij de aanwezigheid van de Inrichting. „De kinderen Itomen al zoveel te kort en deze kinderen om wie het hier gaat kunnen niet met ande ren integreren. Wanneer ze in een an dere omgeving komen zijn ze geheel uit hun doen. Ze moeten onder de eigen pupillen blijven zoals dat ook de bedoe ling van de Inrichting is", pleitte dhr. Tiggelman. „Als het lokaal bij de school komt krijgen de kinderen niet wat ze zouden kunnen krijgen!" verzekerde hij. Weth. Koppelaar zegde daarop toe een gesprek met de leiding van „Hemesser oord" te zullen openen. Oost-Voorgors. Makelaarskantoor Tamboer b.v. had verzocht, met het oog op de voorgeno men bouw van een 3-tal woningen al daar, het perceel aan het eind van de linkerzijde van het Oostvoorgors de be stemming van woondoeleinden te geven. Momenteel heeft de grond een agrari sche bestemming. In B. en W. heerste over deze aanvra ge geen eenstemmigheid en het woord was dan ook aan de raad. Die besloot, na een uitvoerige discussie het verzoek af te wijzen, zich daarin conformerend aan de visie van weth. Koppelaar het punt van evt. verdere bebouwing van het Oost Voorgors te bezien bij een wij ziging van een stedebouwkundige rege ling welke zich over een belangrijk gro ter gebied dan alleen het Oost-Voorgors uitstrekt. NED. HERV. KERK Beroepen te: Veenendaal en IJssel- muiden M. Verduin te Brakel; Tholen W. Arkeraats te Zegveld. Aangenomen naar: Doom F. v. d. Sluis te Nw.-Beijerland. Bedankt voor: Driesum R. Huizinga te Elspeet; Veenendaal W. Arkeraats te Zegveld; Wezep W. Broekhuis te Schoonhoven; Zwartebroek W. Arke raats te Zegveld. Tiendeveen: Na bevestiging door Ds. D. V. Dijk, em. pred. te Woudenberg, met 2 Cor. 5 20, deed kand. J. Neele- man, gekomen van Schoonhoven, intre de met Efeze 6 18-19. Jubilea: 25 oktober hoopt ds. J. v. Rootselaar, em. pred. te IJsselmuiden 45 jaar predikant te zijn. Hij werd dat in 1931 te Hagestein en diende vervolgens de gemeenten van Wanswerd; Ooster- wolde; Oud Alblas; Wijk bij Heusden; Delft; Bameveld en IJsselmuiden, waar hij nog werkzaam is als bijstand in het pastoraat. Dit zal nu beëindigd moeten worden, daar hij de 70 jarige leeftijd bereikt. Ook Dr. H. Schroten, em. pred.. te Amersfoort viert dit jubileum. Hij diende de gemeenten van Sluipwijk, Suawoude, Charlois en Rotterdam-Z. GEREF. KERKEN Beroepen te: De Lier H. Leyssen te Rotterdam; Aalten M. den Hollander te Mariënberg; Ens A. Boersma kand. te Amsterdam. Jubileum: Dr. A. W. Meeder te Oolt- gensplaat hoopt op 21 oktober zijn 25 jarig ambtsjubileum te gedenken. Hij werd in 1951 predikant te Spijkenisse en diende verder de kerken van Loos duinen (1957-1963) en sindsdien die van Ooltgensplaat, waarbij in 1969 ook Den Bommel werd gevoegd. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Opende, Nieuw Leusen, Siegerswoude en Friesepalen kand. J. Borgdorff te Dordrecht; Rouveen P. La- meris te Blija, die ook een beroep van Zutphen ontving; 's-Hertogenbosch M. Brandes te Ermelo. Aangenomen naar: Den Helder E. Woudt te Vrouwenpolder; Utrecht A. Kamer te Loenen. Bedankt voor: Apeldoorn, Groningen, Ureterp en IJmuiden S. Cnossen te Spa kenburg; Oost Flevoland en Gorinchem E. Woudt te Vrouwenpolder; Amstel veen A. Kamer te Loenen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Groningen J. Plantinga te Dronten; Haamstede, Nijmegen en Woerden A. Wallet kand. te Apeldoorn. Driebergen M. Tanis te SUedrecht; Hil- versum-O C. Langbroek te Veenendaal; Zierikzee J. Brons 'te Veenendaal. Tweetal te: IJmuiden A. Hilbers te Hoogeveen en W. v. Sorge te Schiedam. Jubilea: Ds. N. de Jong em. pred. te Driebergen hoopt op 25 oktober 45 jaar in het ambt te staan. Hij diende de ge meenten van Rijnsburg, Den Haag-W., Middelhamis, Katwijk, Maassluis en Driebergen. Ook Ds. L. S. den Boer herdenkt op die dag hetzelfde jubileum. Hij was pre dikant te Leerdam, Arnhem, Amster dam-W; Den Haag-W en Sassenheim. Thans is hij woonachtig in Den Haag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Eindhoven en Haarlem A. Hoogerland te Krabbendijke; 's Gra- venzande A. Hofman te Den Haag- Scheveningen; Meliskerke J. Verwey te H. I. Ambacht. Bedankt voor: Beekbergen D. Hak kenberg te Lisse; IJsselmonde C. Breg- man te Rijssen; Haamstede J. Verwey te H. I. Ambacht. TJ kent dat wel, die plotselinge stilte midden in een groepsgesprek. De domi nee gaat voorbij, zeggen we dan, zonder te weten waar die uitdrukking eigenlijk vandaan komt. Ongetwijfeld stamt het gezegde uit een tijd dat de pastoor alles wist en de predikant nog ontzag inboe zemde. „Toen de lucht nog schoon en de sex nog vies was", zei iemand me laatst. Dominees en pastoors zijn echter in onze tijd niet meer die grootheden als toen en daarom loopt het sommigen uit de hand en worden anderen origineel. Zo vermeldde een gerenommeerd dag blad dat een zekere Ds. Wiersma uit Anjum het idee heeft gelanceerd om de opbrengst van de koUekte welke ge houden wordt op de dankdag voor ge was en arbeid, te bestemmen voor de door de droogte getroffen boeren. Vindt u dat nu niet een sympathieke predikant? Het bericht vermeldt erbij, dat hij voorheen gewerkt heeft bij het Landbouw-Economisch Instituut en daar heeft hij natuurlijk kennis kunnen nemen van de uitkomsten van land bouwbedrijven. Hij zal bij de bestude ring ervan wel vastgesteld hebben dat de inkomens van met name melkvee houderijbedrijven uiterst klein zijn. Predikanten staan echter niet bekend om hun praktische aanpak. Ook hier zal de gedachte wel wat moeilijk uit te werken zijn. In de eerste plaats is het veelal de plattelandsbevolking die op de dankdag ter kerke gaat Veel steden hebben die speciale dienst al ingebouwd in de normale kerkdienst van de zon dag daaropvolgend. In de tweede plaats zijn het vooral de mensen op het platteland, met name de landbouwers zelf, die een behoorlijke gUt in het koUektezakje doen, omdat zij niet alleen weten afhankelijk te zijn, maar het ook voelen. De boer zou zich zelf dus het meeste geven en dat terwijl INGEZONDEN: Wij maken in Nederland uitbundig gebruik van ons recht allen op eigen wijze onze zaligheid na te streven. Te recht wordt dan ook de vrijheid van onderwijs te vuur en te zwaard verde digd. Dat geldt ook voor de ouders die op grond van eigen verantwoordelijkheid hun kinderen aan de openbare school toevertrouwen. Op die school wordt on derwijs gegeven „met eerbiediging van ieders geloof of levensbeschouwing". Bovendien geeft zij gelegenheid tot het volgen van godsdienstonderwijs (on der verantwoordelijkheid van de kerk) voor die kinderen waarvan de ouders dat wensen. Sterker nog, de openbare school stelt het op hoge prijs de ouders die service te bieden. Blijkens mededeling van Ds. van Koe ten in uw blad van 5 oktober onder de kop „Herv. predikanten stoppen lessen aan Rijksscholengemeenschap", komt aan die service voorgoed een eind. Hij verklaart de openbare school tot be smet gebied voor kinderen van christen -ouders en openbaar onderwijs in strijd met de doopbelofte. Dat is niet veel minder dan een klap in het gezicht van die vele ouders en do centen die ook vanuit hun geloof de openbare school kozen om die te maken tot een samenleving in het klein, waar de waarden van het geloof worden be leefd in de omgang met elkaar. Want grote problemen houden nu eenmaal geen halt bij de schooldeur, zelfs niet bij de deur van een christelijke school. Het is kwetsend voor de openbare school wie alle kinderen even lief zijn, onver schillig of zij van katholieke, reforma torische of buitenkerkelijke ouders zijn. De opmerking „dat ouders er zelf om vragen als hun kinderen verknoeid wor den door onbijbels onderwijs" is even onwaar als onwaardig. Trouwens welk ouderpaar, stammend uit de goede tra ditie van het protestantisme, waar altijd de eigen verantwoordelijkheid voorop heeft gestaan, laat zich dat wijs maken? Met welk recht wordt het openbaar onderwijs verketterd als strijdig met de geest van Christus. En waar staat dat openbaar onderwijs „pertinent in strijd is met onze doopbelofte"? Nog nooit heeft de leiding van de N.H. kerk aan het afleggen van de doopbelofte de eis gekoppeld dat de ouders kiezen voor de bijzondere school. Laat ds. van Kooten ons nu niets wijs maken en laat de Hervormde Kerk om gaand de lessen hervatten waarop ou ders en kinderen van hun kerk mogen rekenen. w.g.: Mr. J. F. Whitlau, dir. bur. Ver. v. Openb. Onderw. hij juist iets weggeven wil. In de derde plaats komt het punt van de verdeling. In het bewuste artikel wordt de suggestie gedaan dat het land bouwschap daarvoor ingeschakeld zou kunnen worden, maar welke maatsta ven zou men moeten hanteren? Het Ujkt vrijwel onuitvoerbaar wat de werk zaamheden betreft, maar ook om het rechtvaardig te doen. In de vierde plaats rijst de principiële vraag of er zowel vanuit Brussel als vanuit Den Haag een inkomensbeleid gevoerd zou moeten worden welke dit soort aanvullingen behoeft. Toch kunnen de europese en nationale overheden uit deze suggestie wel iets leren, namelijk adt het inkomensbeleid zo schriel is, dat een boer in één slecht jaar voor on voorstelbare moeihjkheden kan komen te staan. Wij waren even stil toen de dominee van Anjum, via de krant aan ons voorbij ging. Wfl hopen dat er met ons nog een aantal mensen even stil zijn geworden temidden van alle gesprekken over prysaanpassing, contingentering, melk- heffing, rijksgroepsregeling zelfstandi gen, landbouwbegroting etc. Wij weten in ieder geval dat deze predikant zich de noden van zyn gemeenteleden aan trekt, ook al liggen die in het maat- schappelüke en het materiële vlak. Wij vinden dat een verademing in een tyd, waarin velen het eerst aan zichzelf denken, en misschien het laatst aan de boer. Bedankt, Dominee! Papierboer in „Melk", orgaan van de C.M.C.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2