Stellendamse garnalen minder in tel; grote partijen naar drogerU Eind vorige weel( stonden de straten bianit LEED DRAGEN Stop van de godsdienstlessen aan de Rijksscholen lemeenschap TIP VAN TOYOTA X Vrijdag 8 oktober 1976 No. 4529 CHR. STRJEJBKBLAD OP GEEEFORMEIERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOIJjANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verachifnt ttoeemadl per weekdinsdag- en vrijdagpoond SPECIALE AANBIEDINGEN Mercedes 240 D 1976 5 pyl. diesel 29.000 km Peugeot 504 GL 1976 slechts 22.000 km Daf 46 van '76 13.000 km en nog veel meer. Komt U even kijken Dan kunt U tevens onze nieuwe TOYOTA'S in ogenschouw nemen. LIES VAN DER VELDE SOMMELSDIJK Onze reparaties geschieden onder garantie. INGEZONDEN: Contrast op dierendag VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis „Open huis'' nieuwe postkantoor Plaatselijk nieuws Postbussen verplaatst X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal X t X OOK OP VRIJDAGAVOND X X X X GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS X X LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 Uw huis verkopen TAIVIBOER OOLTGENSPLAAT BAZAR GROENE KRUIS STELLENDAM POSHBOX 8 iiamSEUaABNIS Redactto en adverteixtiea: Kanixxxr Lanigeweg 13, Sammedadljllc TéL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167»30 Bedk:Balbo üifididéllhaünis no, 342001.106 ABONNEMENTSPRIJS 7^ PER KWARTAAL ADVKKTKNTIKPIUJS 27 cent per mm. Bjj oontract Epedaal tailed^ Het is te begrijpen dat het loonbeleid ons voortdurend blijft bezig houden. Immers de eisen zijn zo hoog opge schroefd dat wij aan het plafond zijn komen te zitten. In dit geval betekent dat plafond dan het verlies van werk gelegenheid. De factor arbeid is te duur geworden. Ook de vakbonden zoeken vandaag naar een uitweg. Immers vol ledige werkgelegenheid is vruchtbaar der bodem voor het stellen van eisen aan de ondernemers, dan wanneer er duizenden werklozen rondlopen. Maar ook zij weten heel wel, dat de enige op lossing, met zijn allen stap terug doen, voor hun achterban niet te verteren is. Om de keiharde werkelijkheid die het gevolg, is van hun streven, wat te ver sluieren en te omzeUen zijn de Indu strievakbonden NKV en NVV met het plan gekomen om door middel van ar- taeidsverkorting meer arbeidsplaatsen vrij te maken. „Meer mensen voor het- zelide werk" hebben ze gedacht, zal die onrustbarende stijging van de werk loosheid afremmen en de arbeidsmarkt ■wat lucht geven. Een oplossing die door de Nederlandse Christelijke Werk gevers hard is aangevochten. Ze noe men het plan „boerenbedrog". Wie wat over de plannen van de vak beweging nadenkt, moet ook wel tot de conclusie komen, dat kennelijk de nood in hun kringen wel bizonder hoog ge stegen is. Een andere verklaring is voor hun zotte voorstel niet te vinden. Want wat zijn de moeilijkheden in ons land? Onze open economie, d.w.z. we zijn voor onze welvaart voor een belangrijk deel afhankelijk van het buitenland maakt ons bizonder kwetsbaar. Onze bedrijvigheid kan slechts floreren, wan neer we met het buitenland in de pas lopen. De cijfers wijzen aan dat dat niet het geval is. De arbeidskosten,in ons land zijn de hoogste in Europa. De inflatie bij onze grootste klant, onze Oosterburen be draagt maar de helft van de inflatie in ons land. Ook slokt de Staat een veel groter deel van ons Nationale inkomen op, dan het in ons omliggende landen het geval is. Gemakshalve sluiten we voor al die feiten maar onze ogen. Hard nekkig volgen we onze eigen koers, als of we geen enkele rekening behoeven te houden met hetgeen om ons heen ge-, beurt. In de gehele wereld is het streven om de arbeidskosten zo laag mogelijk te houden. Met kapitaalsintensieve inves teringen probeert iedere ondernemer in elk land zijn loonlijst zo laag mogehjk te houden. De concurrentie dwingt hem daartoe. Behalve in ons land. Daar draaien we de klok terug en breiden de loonlijst uit, niet terwille van een hoge re produktie, maar terwille van de werkgelegenheid. Het is duidelijk dat de rendementen van onze ondernemin gen daarbij onder druk komen te staan. Voorzover er nog sprake van winst is, kunnen de ondernemers er wel mee re kenen, dat ook dat beetje winst teloor zal gaan. Zo volgt het kabinet den Uyl bewust zijn koers. De particuliere vrije onder nemer moet verdwijnen en slechts een collectieve maatschappij overblijven. Niemand behoeft zich in deze doelstel ling te vergissen. Alle rookgordijnen die in de loop der jaren omtrent hun be doelingen zijn verspreid ten spijt. Dat is de werkeüjke inhoud van het spreiden van macht, inkomen en kennis. Is dit een pleidooi voor de oude libe rale vrije ondememersgedachte? 9^ een betoog, dat de wildgroei die in deze sa menleving voorkwam wil negeren. Be slist niet. Het is slechts een pleidooi om eens na te denken over hetgeen in ons land gebeurt. Misschien zullen we dan verstaan hoe ver we verwijderd zijn van hetgeen eens ons land sierde, na melijk het handelen naar Gods wet en getuigenis. Daarover horen we helemaal niet meer spreken, laat staan dat we daar leed over om dragen. Of is dat bij U wel het geval? Dorpsweg 28-34 Tel. 01870-4436 Geachte redactie. Toen ik j.l. maandag door Ooltgens- plaat fietste, (op dierendag N.B.!) zag ik hoe iemand van de gemeente vanaf de openbare weg op postduiven schoot. Het leek me toe dat daarmee tegen een aan tal regels gezondigd werd en het tafe reel werd door mij dan ook met ge mengde gevoelens aangezien. De vol gende dag herhaalde zich het schouw spel, nu niet door een werkman van de gemeente, maar door een duivenmelker, iemand die, zo had ik tot dusver ge meend, toch van postduiven moest hou den? Is het dan niet verboden op post duiven te schieten en is het dan niet verboden met een vuurwapen op de openbare weg te komen, nog buiten be schouwing gelaten dat dat juist op die rendag gebeurde? Siert het een duiven- houder niet méér als hij zwerfduiven vangt en hun eigenaars (aan de hand van het ringnummer) van hun verblijf in kennis stelt? Het bleek me later dat de afschiet- aktie de instemming van de gemeente heeft. Het schijnt zo te zijn dat er nogal wat wilde duiven op het gemeentehuis neerstrijken en de stoep bevuilen, van daar. Wat daar gebeurde was wel in schril contrast met de dierenliefde die, blijkens de foto in uw krant, op de Chr. Kleu terschool wordt aangekweekt! (Naam van de inzender bij de redactie bekend.) S!S!353oQv30!2^0oo55o5353^^ OOLTGENSPLAAT Heden vrijdagavond 8 oktober zal voor het publiek het nieuwe postkan toor aan de Pieter Biggestraat 31 ter bezichtiging worden opengesteld. De kantoorhouder, dhr. J. L. Kom en de medewerkers zullen u tijdens dit „Open Huis" gaarne tussen 19.00 en 21.00 uur ontvangen. Ook is er een stand opge steld van de PTT-voorlichtingsdienst; een vraagbaak voor al uw Post-, Tele foon-, Giro- en Spaarbankzaken. In verband met de opening heeft PTT bij de uitnodiging voor de bezichtiging, die deze week huis-aan-huis is besteld, ook een PTT-wegwijzer in de brief geslo ten. In deze versierde folder staat, dat in de week van 11 t.m. 15 oktober a.s. een bijzondere spaaraktie aan dit ope ningsfeest is verbonden. Ook bij het aanvragen van een nieuwe girorekening is er wat te verdienen. Zie voor nadere gegevens de bij u aan huis bezorgde brief. Uiteraard zijn deze alhier alleen geldig voor het kantoor te Ooltgensplaat Tijdens dit „Open Huis" hedenavond zal ook het Burgemeester W. M. van der Harst - tamboer en trompetterkorps medewerking verlenen. Na een kleine rondgang in de omgeving zal te onge veer 19.00 uur voor het nieuwe kantoor een show worden gegeven. Over de offi ciële opening, die hedenmiddag door burgemeester Van der Harst onder grote belangstelling heeft plaats ge vonden, geven wij volgende week een verslag. INGEZONDEN: Een reaktie. Met verbazing las ik in de Zaaier van 2 okt. j.l. en in Eilanden-nieuws van 5 okt. j.l. het artikel van Ds. Van Kooten betreffende het stoppen van de gods dienstlessen aan de Rijksscholengemeen- schap. Verbazing, ten eerste, omdat: de fei telijke informatie aan de lezers niet klopt. Het is bekend (zeker aan de Ring- predikanten), dat er door mij predi kant in de Ring Sommelsdijk wél godsdienstles wordt gegeven aan deze school. Van een besluit deze lessen te stoppen is mij niets bekend; bovendien lijkt het mij een onverstandig besluit. In elk geval: de informatie aan lezers is niet overeenkomstig de konkrete situa tie. Wie zijn kinderen op de Rijksscho lengemeenschap naar de godsdienstles wenst te laten gaan, heeft daartoe ge legenheid: of naar de pastoor van de r.k. kerk, óf naar ondergetekende van de hervormde kerk. Verbazing, ten tweede, omdat: er een aantal stellingen wordt gelanceerd, die wat mij én véle anderen betreft onverdedigbaar zijn (ik reageer op bo vengenoemd bericht behalve uit eigen verbazing óók omdat anderen mij hun verbazing hierover hebben kenbaar ge maakt). De suggestie wordt gewekt, dat de predikanten van de Ring eensgezind van mening zijn, dat: „wat onze kerke lijke jeugd betreft: deze behoort thuis bij het christelijk onderwijs". „Openbaar onderwijs is pertinent in strijd met onze doopbelofte" dat „onze kinderen door onbijbels onderwijs ver knoeid worden". Schrijver van het artikel suggereert een tegenstelling tussen „onbijbels on derwijs" aan de Rijksscholengemeen schap én „zuiver onderwijs" aan de Guido de Brés School te Rotterdam. De hervormde predikanten van Flakkee zouden de ouders met klem oproepen een keuze te maken voor laatst genoem de 'school. In alle duidelijkheid wens ik hier te stellen, dat ik het met de inhoud van het artikel van Ds. van Kooten vol strekt on-eens ben: de keuze tussen christelijk en openbaar onderwijs is óók voor kerkelijk mee- levenden een zaak ter discussie. Wie deze discussie bij voorbaat afsnijdt, moet wel het gevoel hebben uiterst zwak te staan. Dat openbaar onderwijs pertinent in strijd zou"zijn met onze doopbelofte is: Ie. theologisch: onhoudbaar; 2e. pastoraal: een onverantwoordelij ke uitspraak. Zeer bewust en goed doordacht kiest een niet gering aantal mensen op Flakkee, mensen die zich wel christenen noemen en ook kerkelijk meelevend zijn, voor openbaar onder wijs, hetzij principieel, hetzij vanwege de eilandelijke situatie. De onzuivere tegenstelling die gesug gereerd wordt tussen de twee scholen als „onbijbels onderwijs" én „zuiver onderwijs" is ten eerste misleidend, ten tweede beledigend voor de school op ons eiland. Zakelijk gaat het om het on derscheid tussen een openbare en een christelijke school. Ik voel er behoefte aan duidelijk te stellen, dat er nog steeds aan de Rijks scholengemeenschap door één van de hervormde predikanten van ons eiland godsdienstles wordt gegeven, waarbij alle ouders gelegenheid hebben hun kinderen deze lessen te laten volgen, én dat ik mij met de inhoud en formule ring van het artikel namens de Ring van hervormde predikanten niet kan verenigen, vanwege de gelanceerde stel lingen, die ik afwijs op grond van wat ik hiervoor schreef. Ds. R. E. R. van Buiren, predikant in de hervormde Exodus-Gemeente (b.w.i.w.) te Middelharnis. OOSTERLAND In de week van 11 tot en met 16 ok tober e.k. zal de Landelijke collecte ten bate van de Nier Stichting „Nederland" plaats hebben. Ook in ons dorp zullen hiervoor gelden ingezameld worden. Het doel is bekend. De Nieur Stichting „Nederland" en de Vereniging tot steun aan deze Stichting, proberen vooral een tweetal programmapunten te realiseren. Ten eerste opvoering van het aantal niertransplantaties tot ongeveer 400 per jaar, en ten tweede: Uitbreiding van de mogelijkheid voor patiënten om thuis zelf de kunstnier toe te passen. Dit al les kan alleen plaats hebben door de hulp van de ingezetenen, en daarom be hoeft dit nodige en hoogst nuttige werk aller belangstelling en de te houden kollekte verdient aanbeveling. Ze wordt gehouden onder het motto: „Uw geld of hun leven", en dit zegt genoeg. Gereformeerde Gemeente Op maandagavond 11 oktober a.s. zal er in het kerkgebouw van de Ger. Gem. alhier aan de Sint Joostdijk een bid stond gehouden worden voor de nood der tijden. Deze dienst, waarin voorgaat Ds. G. Mouw predikant der Ger. Gem. te Tholen, vangt aan om half acht. Zomin het de garnalenvissers uit Lau- wersoog momenteel meezit, zomin gaat het hun Stellendamse collega's naar den vleze, ook al zijn de Stellendammers van ouds de aanvoerders van het meest puike product! Dagelijks verdwijnen grote partijen superieure Stellendamse garnalen naar de drogerij om tot vee voer verwerkt te worden, omdat de han del ze niet belieft en zich bedient van in Duitsland gekochte garnalen. Een trieste zaak waarover een Stellendamse handelaar ons dezer dagen nader in lichtte; ook hij vindt de situatie weinig opwekkend, maar hij heeft goede hoop. Eerst wilde onze zegsman af van de fabel dat de uit Duitsland betrokken garnalen „goedkoop" zouden zijn en hij benadrukt dat dat geenszins het motief is om het Duitse product te betrekken. De duitse vissers echter gebruiken een grovere zeef waardoor ze grotere gar nalen aanvoeren en dat vormt de grote aantrekkelijkheid. Garnalen moeten immers gepeld worden en daar wringt de schoen het meest. Het slinkende legertje polsters dat zich nog a raison van twee kwartjes per ons tot het pellen van gar nalen laat verleiden laat de pelbaas de deur voorbijgaan wanneer hij niets an ders dan het moeilijk pelbare kleingoed aan te bieden heeft. De huis-pellerij mag dan een leuk douceurtje opleveren maar de garnalen moeten wel te pellen zijn. De vaderlandse garnalenvissers be zuiden Hoek van Holland gebruiken een gamalenzift van 6,5 mm,' boven „d'n Hoek" wordt de maat 6,8 gebruikt, ter wijl de duitsers ziften van 7,2 mm ge bruiken. Bovendien laat de kwaliteit van de duitse garnalen (in tegenstelling tot andere jaren) dit jaar weinig of niets te wensen over terwijl juist de vaderlandse garnaal het in kwaliteit wat af laat weten. Alleen de garnalen die de Zuid-Hollandse vissers aanvoe ren zijn in kwaliteit niet te overtreffen en de handelaren zijn tuk op die aan voer, mits ze maar van voldoende groot te zijn! Zolang dat niet het geval is prefereren ze Duitse garnalen die ze vandaar overigens niet voor een prikje mee mogen nemen. Bovendien drukken de niet geringe transportkosten ook nog op de vracht, wat het allemaal niet zo bar aantrekkelijk maakt. De handelaar met wie we spraken heeft weliswaar nog goede hoop, maar de hollandse garnalenvissers zullen zo meent hij de hand in eigen boe zem moeten steken en onverwijld maat regelen moeten nemen. Die maatregelen moeten ze z.i. niet zoeken in het leeg- gooien van vrachten garnalen aan de Duits - Nederlandse grens, maar in het gebruik van grotere ziften. Het gevaar bestaat dat Duitsland de afzetmarkt van Frankrijk en België in handpn gaat ne men en dat zou de vaderlandse garna lenvisserij heel duur komen te staan. De garnalenvisserij heeft 'n lelijke deuk gekregen. De aanvoer is stevig en de be langstelling voor het produkt gering, waarom legio partijen worden doorge draaid. De minimumprijs bedraagt nog slechts 1,55 per kg bij een maximum van 2500 kg aanvoer per schip. Dage lijks wordt in Stellendam 5 a 6 ton aan gevoerd, maar er wordt slechts weinig verkocht, om voormelde redenen. De garantieprijs is aanzienlijk minder dan de Duitse minimumprijs tengevolge van het feit dat de garantiepot bijna op gesoupeerd is. Tot voor kort was de ne- derlandse minimumprijs 2,32, maar daaraan kan niet langer worden voldaan Een strop voor de vissers die echter door het leveren van groter waar het onheil lijken te kunnen keren. OOLTGENSPLAAT In verband met het in gebruik nemen van het Nieuwe postkantoor aan de Pieter Biggestraat op maandag 11 okto ber aanstaande zijn de volgende brie venbussen geplaatst en verplaatst: de bus aan de Irenestraat is verhuisd naar het nieuwe kantoor, aan de Prunuslaan- hoek Lindenlaan is er nieuwe bus ge plaatst, de bussen aan het Weespad en op de Kaai (Hotel Hobbel) blijven ge woon bestaan. De buslichtingen van maandag t.m. vrijdag zijn te 17.30 uur (met aansluiting op de nachtposttreinen) en om 23.00 uur (aansluiting op de be stelling van de volgende dag op Goeree -Overflakkee). Op zaterdagmorgen heeft er te 9.45 uur nog een lichting plaats van alleen de bus die bij het nieuwe postkantoor is geplaatst. De openingstijden van het nieuwe kantoor zijn: voor alle post-, telegraaf-, giro- en spaarbankzaken van maandag t.m. vrijdag van 9.30 - 12.30, van 14.00 - 15.00 en van 17.00 - 18.00 uur. Op za terdag is het kantoor geopend van 9.00 12.00 uur. OUDDORP Dam- en Schaakver. „Ontspanning". I.v.m. verbouwingswerkzaamheden in het verenigingsgebouw te Ouddorp is er maandag 11 oktober a.s. geen dammen en schaken. Op 25 oktober a.s. wordt voor de Flakkeese dambond gespeeld de wedstrijd Melissant I - „Ontspanning" I. MELISSANX Extra kerkdienst. Zaterdagavond om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok (bidstond voor de nood der tijden). SCHILDER ADRIAANSE TE BRIELLE EXPOSEERT Steeds meer Flakkeeërs weten de weg te vinden naar kunstschilder en lij sten- handel Adriaanse te Brielle. Enige tijd geleden introduceerden we hem in een artikel in ons blad en mede ook als ge volg van de advertenties die dhr. Adri aanse regelmatig plaatst is er tussen hem en het Flakkeese publiek een goed contact ontstaan. Dhr. Adriaanse houdt, zo blijkt uit een advertentie elders in dit blad, een expositie van de door hem gemaakte werken. Als elke schilder heeft ook hij zijn diepte- en hoogtepunten welke in zijn werk zijn te herkennen. Hij is bo vendien een plezierig mens om te ont moeten en dat maakt een ritje naar Den Briel beslist de moeite waard. De Kloosterweg ligt op enige afstand buiten Brielle. Wanneer men het stadje van Flakkeese zijde nadert bevindt de Kloosterweg zich links daarvan. MIDDELHARNIS Geslaagd. Een dezer dagen slaagde te Rotterdam dhr. H. P. Janse voor het politie-diploma van de Gemeentepolitie te Rotterdam. OUDE TONGE Opbrengst kollekte. De kollekte t.b.v. het prinses Beatrixfonds heeft totaal opgebracht 1502,20. Het comité zegt collectanten en gevers hartelijk dank. Nog een maand en de bazar ten bate van Het Groene Kruis is in volle gang. Begin november is hiervoor drie dagen uitgetrokken en de voorbereidingen zijn in volle gang. Het bestuur doet nog maals een beroep op de inwoners om voor deze bazar diverse goederen be schikbaar te stellen. U weet wat er al lemaal welkom is: levensmiddelen, huishoudelijke artikelen, handwerken, bloemen, fruit enz. enz. Een en ander kan bij de bekende adressen worden bezorgd, t.w.: zuster Van Dam-van der Welle, Kerksingel 22a; zuster Timmer- man-Heuvelman, Meidoornstraat 27; mevrouw N. Kamp-de Vos, Voorstraat 11 en voor Langstraat bij mevrouw Mos- selman-Arensman, Kruisweg 3. ■f We zijn na de droge zomer in korte tijd alweer aan een flinke regenbui ge wend geworden, dat wel, maar j.l. vrij dagavond liep het vooral in Stellendam de spuigaten uit! Daar ontlaadde zich een regenbui die in weinig tijd de stra ten blank zette omdat de riolen het neergutsende hemelwater niet aan kon den. De schattingen en metingen die in Stellendam werden verricht lopen uit een van 36 tot 45 mm en zelfs het min ste daarvan is een respectabel cijfer. Zaterdag vermaakte de jeugd zich in en met de achtergebleven plassen, zoals de foto daar een beeld van geeft. Onder aan de Eendrachtsdijk, waar de gemeen te ooit een waterpartij aan wilde leggen kwam die nu spontaan tot stand

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1