Nieuw postkantoor £3 prachtige aanwinst voor Ooitgensplaat Heleentje Tanis, de 5e generatie, TIP VAN TOYOTA LIES VAN DER VrCDE X X 49e jaargaixg Vrijdag 1 oktober 1976 No. 4527 CHR. STREEKELAD OP GEREF0RME3ERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tioeetnadl per weekdinsdag- en vrijdagavond ONTWIKKELING DER GEESTEN Flierefluiter in 'n stoere duffelcoat DRINGENDE OPROEP Jeugddienst in Geref. Kerk iVlelissant Inbraak in Vormingscentrum -^,- "Nag enkele nieuwe en zo goed 'aJs nieuwe TOYOTA'S voor oude prijs. Laat ni©t alleen de motor niaar ook de oarosserie een goede beurt geven Eïïigen spuiterij. STELLENDAM Eerste dag envelop pen en penningen van Robert Stolz VOOK MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Uitslag verloting Sportvereniging „De Kriekel" ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f BEZOEKT ONZE Automobiolen-verkoophal X X OOK OP VRIJDAGAVOND X X GARAGE KNöPS - IVIIDDELHARNIS X LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 Programma van de Ned. ^ond van Plattelandsvrouwen Afd. Midden Flakkee POSTBOX 8 M lyUDDELHAKNIS Redactie en advertenüea: Kantoor Lanigeweg 13, Soimnelscüjik TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanikBabo AUdideLhamls no. 342001.108 ABOdSTNEMENTSPRUS 7.50 PER KWARTAAL ADViilKTKN'rLKPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tariedC. Het is kentekenend voor de jaren na de tweede Wereldoorlog, dat de poli tieke discussie zich toespitst op mate riële zaken. Ook de scheidslijn diepo litieke partijen scheidt gaat zich afteke nen niet meer langs beginselen, maar over materiële onderwerpen. Gezien de aard van de Reformatie be stond van oudsher in ons land een scherpe scheiding tussen Rooms-Katho lieken en Protestanten. De scheiding was op allerlei levens terreinen te gevoelen. De politieke par tijvorming vond op deze basis plaats, het onderwijs was op deze levensbe schouwelijke basis gefundeerd, terwijl ook pp het sociale terrein deze scheiding lange jaren betekenisvol was voor aller lei organisaties. 'Vandaag is die scheiding er bijna niet meer. Het verliezen van de geloofskracht die eeuwenlang de Protestanten heeft gekenmerkt, maakte de scheiding in ve ler ogen overbodig. Niet alleen dat ech ter de scheiding tussen Protestanten en Rooms-Katholieken als overbodig werd ervaren, ook de scheiding met anders denkenden, werd met de „doorbraakge dachte" overbrugd. Door al deze veranderingen werd de basis gelegd voor een nieuwe maat schappelijke opstelling. De geest der re volutie, die slechts aandacht kan heb ben voor het horizontalisme in ons le ven, kreeg daarbij vrij spel. Het bete kende echter wel, dat we ons voortaan nog slechts groeperen rond belangen. Beginselen hebben afgedaan. De confessionele partijen in ons land, de K.V.P., A.R. en C.H.U. hebben dat goed begrepen. Nu de binding aan de confessie niet meer werkt, blijft slechts een wat verbleekt appèl over aan chris- telijk-democratische gevoelens. De dis cussie omtrent de waarde van het evan gelie binnen dit Appèl is daarbij slechts een achterhoede gevecht. Wij willen niet stellen, dat diegene die dit achter hoedegevecht voeren, dit niet zouden menen. Integendeel, we nemen hun uitingen als* serieus bedoeld. Niet voor niets tekent de Bijbel ech ter christenen als apart gezette mensen, als personen, die weliswaar op deze we reld leven maar niettemin een eigen weg gaan. Immers ze moeten een lichtend licht in een duistere wereld' en een zou tend zout zijn. Het is duidelijk, dat waar Gods Zoon zijn leven moest afleggen, opdat de Vorst der duisternis verslagen zou worden, er van een tegenstelling tussen christenen en de wereld om hen heen moet gesproken, worden, die zo groot is dat ze met woorden niet is te beschrijven. Het bouwen van bruggen om die te genstelling te overbruggen op een niet toereikend fundament is daarom zin loos. En is gedoemd te mislukken. Daarom zal het niet zo erg lang meer duren of de C van christelijk, die nu bij het CDA nog voorop staat zal verdwij nen. Men zal deze als hinderhjk gaan ervaren. Wat dan overblijft is slechts een derde politieke macht in ons land, die geen verweer meer kan bieden tegen het sociaUsme en het liberalisme, als zonen der revolutie. Met het trachten te overbruggen wat hier te overbruggen valt, heeft zij haar identiteit prijs ge geven en is ze een speelbal der menin gen geworden, wat het laatste is waar aan ons land behoefte heeft. Zware kwaliteit. modelnuis Het verpleeghuis „De Samaritaan" is inmiddels in gebruik genomen. Hoewel het gehele bouwwerk gereed is, kunnen we helaas nog niet allen ontvangen, die onze hulp zo nodig hebben. Dit is gevolg van het geringe personeelsaanbod. Dat laatste hangt samen met de huisvesting, v/aarin we op dit moment helaas onvoldoende kunnen voorzien. Over tien maanden zullen we in het bezit zijn van een zusterhuis en van de in aanbouw zijnde woningen op „Het Oudeland". Dus hopen we dat dit probleem uit de wereld is. In deze tussentijd zijn we aangewezen op de hulp van u, die dit leest. Bent u in staat en bereid een kamer af te staan voor één personeelslid (of meerdere?) van „De Samaritaan"? Het gaat hierbij niet om de maaltijd, louter om een eigen kamer. Het liefst zien we dit gerealiseerd in de gemeente Middelhamis - Sommelsdijk. Het is van onze kant inderdaad een dringende oproep. Wanneer u gedurende het komende jaar ons helpt, kunnen wij anderen (wellicht de uwen?) helpen, die het zo hard nodig hebben. Allen, die deze oproep om hulp verstaan, gelieven te bellen, tel. nr. (01870) 2500 of te schrijven naar Stichting Hervormd Diakonale Gezond heidszorg Sommelsdijk, Koningin Julianaweg 59 te Sommelsdijk. Namens de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg te Sommelsdijk, ds. J. T. Cazander, pred.-voorzitter. A.s. zondag 3 oktober zal in -de Gere formeerde Kerk te Melissant 's morgens om 10.00 uur een Jeugddienst worden gehouden. De toegang daartoe is vrij en ieder is er hartelijk welkom. Voorgan ger is kand. R. Ootjers uit Amsterdam. Medewerking wordt voorts verleend door het jeugdkoor, met eigen begelei ding, uit Oude water, onder leiding van dhr. P. C. Snoeks. OUDE TONGE: Het Vormingscentrum heeft in haar nieuwe gebouw aan de van Galenstraat ongewenst bP7':iek gehad. In de nacht van dinsdag op woensdag werd er inge broken. De dief kwam binnen door aan de achterzijde van het gebouw een ruit in te slaan. Er werd een geldbedrag van 800,eén complete geluidsinstallatie en een schrijfmachine ontvreemd. Dorpsweg 28 34 Sommelsdijk Tel. Werkplaats (01870)-4436 Middelharnis-tel.: 2596 Een slechts weinig voorkomende ze gening heeft dezer dagen de bijna 94 ja rige heer C. Moerkerke uit Ouddorp er varen hij werd bet-overgrootvader! Dinsdag koesterde h\j, klaar voor de fa miliefoto, met wat onwennige handen het kleine mensje Heleentje, Tanis uit Stellendam, een kleine eeuw jonger dan haar bet-overgrootpappa Heel vroeger, dhr. Moerkerke was nog maar nauwelijks de kinderschoenen ontgroeid, ging hij al mee ter visvangst. Zijn geheugen is nog opperbest en de hoogbejaarde weet zich leuke fUtsen iJit het lang vervlogen leven van toen voor de geest te halen, plezierig om naar te luisteren, wat dan ook graag wordt ge daan. Al 26 jaar draagt hij ook het ver driet mee over het heengaan van zijn vrouw. De overgrootmoeder (dochter van dhr. Moerkerke) is de 65 jarige mevr. wed. P. Moerkerke-Zandburg die in de klei ne Heleen haar 18e kleinkind begroette. Oma is de 43 jarige dochter van de wed. Zandburg, mevr. C. M. Hakvoort- Zandburg te Stellendam. Haar man kwam na de ramp met zijn werkgever, transporteur Pasterkamp naar Flakkee en zo kwam het dat zij een Urker trouwde. De mamma van Heleen is dochter Klaasje Hakvoort, gelukkig getrouwd piet visser A. Tanis van Goeree-Haven- hoofd, wonend in de Kon. Julianastraat 23. Boven laat de 4 weken jonge 5e ge neratie zich horen want ze ontpopt zich al snel als een flinke vis'sersdochter met de komst waarvan de hele uitgebreide familie bijzonder gelukkig is. ö^^;(«ii^iSi$:*i^'«*i^S&t*iSS>^fe*i^i:v* Maandag 11 oktober a.s. zal het nieuwe postkantoor aan de Pieter Big- gestraat 31 te Ooitgensplaat in gebruik worden genomen. Op vrijdag 8 oktober daaraan voorafgaande zal de burge meester van Oostflakkee, dhr. W. M. van der Harst, het kantoor officieel openen. Het nieuwe kantoor aan de Pieter Biggestraat komt in de plaats van de huidige vestiging aan de Emmastraat. Het kantoor aan de Emmastraat gaat dan ook m.i.v. maandag 11 oktober dicht. In de openstellingstijd van het post kantoor komt geen wijziging. Deze blijft van ma t.m. vrij van 09.30 - 12.30, van 14.00 - 15.00 en van 17.00 - 18.00 uur. Op zaterdag van 09.00 - 12.00 uur. Ter gelegenheid van de opening houdt de kantoorhouder, de heer J. L. Kom, op vrijdagavond 8 oktober van 19.00 - 21.00 uur Open huis in zijn nieuwe kantoor. Belangstellenden hebben dan volop gelegenheid om de nieuwe aanwinst rustig te bekijken. Een kleine tentoon stelling over PTT en de aanwezigheid van een PTT-voorlichtingsteam maken een bezoekje meer dan waard. Een dezer dagen krijgt iedere inwo ner van Ooitgensplaat een brief in de bus met zij zonderheden over de inge bruikneming van dit nieuwe kantoor. Bijzonderheden, over de bouw. Begin 1970 begon PTT om te zien naar een nieuwe huisvesting voor het post kantoor in Ooitgensplaat. De bestaande aan de Emmastraat voldeed niet meer aan de normen van deze tijd. Het zoeken naar een voor nieuwbouw geschikt bouwterrein werd, naar later bleek, reeds in juni 1972 met succes bekroond. Toen namelijk bood de gemeente het terrein aan in de Pieter Biggestraat. De plaats dus waar het kantoor uiteinde lijk ook is gebouwd.- De besprekingen met de gemeentelijke autoriteiten ver liepen bijzonder prettig. Ook voor de burgervader. Want Ooitgensplaat kreeg een kantoor met een heuse kap, waar door het geheel een bijzonder landelijk aanzien kreeg. Het kantoor is ontworpen door archi tect Jocker uit Nieuwerkerk aan de IJs- sel. De bouw is uitgevoerd door aanne mingsbedrijf W. Mooyaart uit Oude- Tonge. Kantoor in kort bestek. Het nieuwe kantoor heeft een opper vlak van 136 m-. Het grootste deel hier van 63 m'-^ wordt opgeëist voor ad ministratie en bestelling. De hal voor het publiek meet ruim 30 m^, terwijl de zelfbedieningsruimte 8,5 m^ vraagt. Des resterende 26 m^ zijn opgegaan aan bergruimten, keuken etc. 5 Hoe ruim de opzet van dit kantoor wel t is, wordt pas goed duidelijk bij een ver- $M gelijking met het oude kantoor aan de Emmastraat; ca. 41,50 m^ is dat nog geen derde van het nieuwe postkantoor. Ruimte echter niet alleen in lengte en breedte, maar evenzeer in de hoogte. De hoge kapkonstruktie van bin nenuit zichtbaar zorgt tesamen met de zorgvuldig gekozen kleurstelling voor een bijzonder effekt. Een collage van de Bredase kunste naar Piet Hein, aangebracht op de muur tegenover de balie, completteert het binnengebeuren. De presidente van de Nederlandse Robert Stolz club, mevr. A. v. d. Velde- Gestel te Dirksland heeft momenteel nog een aantal eerste dag enveloppen in haar bezit die uitgegeven zijn t.g.v. een aantal hoogtepunten uit het leven van de zo bekende componist en diri gent. De enveloppen dragen naast de gewone Oostenrijkse postzegel ook een speciaal stempel, en dat maakt ze wel licht interessant voor verzamelaars die er op Flakkee ook in grote getale zijn. Het mooist en waardevolst is de enve loppe waarop een zestal Operettes is verbeeld, die kost dan ook 15,per stuk. Mevr. V. d. Velde heeft ook een aan tal gouden, vergulde en zilveren mun ten in voorraad, in verschillend formaat, met verschillende afbeeldingen en in verschillende, prijs, variërend van 47,50 tot 825,— voor de munt van 24 karaat 'goud. Élk van de afbeeldingen draagt de beeldenaar van wijlen Robert Stolz. OUDDORP Ie prijs nummer 0778; 2e prys nr. 0161; 3e prijs nr. 0587; 4e prijs nr. 03337; 5e prijs nr. 1216; 6e prijs nr. 0131; 7e prijs nr. 0598; 8e prys nr. .0151; 9e prijs nr. 0592; 10e prijs nr. 1260; 11e pr^js nr. 0552; 12e prys nr. 0591. De Bond startte het winterseizoen met een boeiende dia-reis door de Sahara verzorgd door de heren Boomsma. In oktober is er een muziekavond en in november komt drs. R. Broekema met een lezing over gezichtsbedrog, kleurenblindheid en kleurenpsychologie. Op de kerst-bijeenkomst declamatie uit de wereldliteratuur door de bekende voordrachtskunstenaar Emmy Hittinger. Na het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering in januari krijgen we het een en ander te horen over genees- en keukenkruiden in heden en verleden. De bijeenkomst in februari wordt verzorgd door de Gem. politie Rotter dam, onderwerp: „Hoe beschermen we onze kinderen?". Dr. Braber vertelt op de bejaarden middag over familiewapens en geschie denis van Middelhamis - Sommelsdijk, toegelicht met dia's. Demonstraties tin gieten, bakken en braden staan voor de volgende 'maan den op het programma. Naast deze bijeenkomsten organi seert de Bond excursies. De laatste naar de Beukelaar-Parein fabrieken was een succes. In mei gaan we naar het broed gebied de „Kwade Hoek". Het gymclubje heeft plaats voor nieu we leden! Dit seizoen kan men deelnemen aan de volgende cursussen: Hindeloper schilderkunst, politieke scholing, Per zisch ajour, bridgen en een tuincursus. Belangstellenden zijn van harte wel kom! Voor informatie kunt U zich wen den tot: Mevr: Koert (01871) 210 en Mevr. V. Beel (01870) 2946. Alg. Bond van Bejaarden Middelhamis - Sommelsdijk: BEJAARDEN WAREN OP DE JOHN WOODHOUSE SHOW (Ingezonden) Op 8 sept. j.l. had ik het genoegen in „Eilanden-nieuws" een verslagje te kun nen plaatsen over het bezoek dat wij, bejaarden uit M'hamis - S'dijk, brach ten aan de John Woodhouse show in Nieuwkuijk. In dat stukje heb ik ge probeerd iets van de opperbeste stem ming van toen weer te geven, zoals ik dat ook nu wil proberen, wantop nieuw zijn we er te gast geweest, dankzij voorz. van Zetten en penningmeester Du Pree van onze bejaardenbond. Met een volle bus van de Fa. van Mou- rik uit Dinteloord koersten we j.l. woensdag weer naar Nieuwkuijk waar we opnieuw hebben genoten van confe rencier Harry Touw en het kunstenaar schap van John Woodhouse. Hij wist ons ouderen te plezieren met melodiet jes uit de tijd van Louis Davids en Lou Bandij en we hebben naar hartelust meegezongen, zelfs zo dat er wel eens een traantje weggepinkt moest worden als de herinneringen te machtig werden. Prachtig vertolkte hij ook de opérette- muziek en met veel muzikaal gevoel speelde hij o.m. het bekende lied van Robert Stolz, „Wiener Blut" en Adieu, mein kleiner Garde Offizier". Al luisterend was hét al weer gauw 5 uur en na het muzikale genot zetten we ons aan een welverzorgde tafel in res taurant „de Ster". Zr. Joppe die de tocht meemaakte als Rode Kruis help ster behoefde niet in aktie te komen en dankbaar voor de fijne dag konden we die 's avonds weer met een „samen uit, samen thuis" besluiten. Dank aan allen die er aan mee hebben gewerkt. Namens het secretariaat, mevr. C. V. Hageman.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1