Raad Middelharnis ver deeld over eigen besluit Geen goedkeuring van CS. op grondverkoop a f 10,-- per m' Dinsdag 28 september 1976 No. 4526 CHR. STREEKBLAD OOP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VersctUfta tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Politie adviseert REGISTREER UW KOSTBAARHEDEN Partij sigaretten wellicht in Oostflakkee opgeslagen Dierenbescherming Piano - Orgelshow te Goedereede op donderdag 30 september vrijdag 1 oktober zaterdag, 2 oktober vanaf 13.30 uur in het Herv. Verg, gebouw Zondagsschoolgebouw Kerkepad Verspuy en Zonen luls Borgdorff houdt mode-show Reserve Rimspolitie vraagt vrijwilligers Simultaan-séance van „De Zwarte Pion'' zeer geslaagd l Weer bouw materialen weg Twee auto's totall-loss Botsing nabij Stad Gestolen auto in de sloot EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN Postkantoor Ooltgensplaat 8 oktober open POSTBOX 8 M MIDiDHUHAKNIS Rectectie en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Samcaelaöijk T«L (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBaibo MiddeUiamis no, 342a01.108 ABONNEMENTSPRUS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij «mtract speciaal tarlet. Kort, maar bijzonder krachtig was de raadsvergadering die gisteravond, min of meer spoedeisend, door Middelharnis' raad werd gehouden, Weth. J. H. Kop pelaar die i.v.m. de afwezigheid van burg. van Es de raad presideerde onder ging daarbij een stevige vuurdoop, en dat allemaal om de verkoop van 1000 m- grond onder en naast het voormalige kantoor van de Drinkwaterleiding te Middelharnis aan de Fa. Dqkers en Pijl. Aan die verkoop hebben G.S. hun goed keuring onthouden omdat ze de prijs van 10,per m^ te weinig vonden. De raad stond gisteravond voor de keus al of niet tegen de beslissing van G.S. in beroep te gaan. Vóór en tegenstanders daarvan hielden elkaar een klein uur in evenwicht, maar toen het op stemmen aankwam sloeg de schaal met één stem door ten gunste van de voorstanders. B. en W. hadden de raad ook in die zin voorgesteld, maar dat viel bij de P.v.d.A. fractie niet in goede aarde. Dhr. L. C. Kievit meende zelfs B. en W. te kunnen verwijten de raad destijds, in de vergadering van april, verkeerd te heb ben voorgelicht. „In 1934, zo releveerde dhr. Kievit, heeft het toenmalige gemeentebestuur de grond voor 1,per jaar aan de Drinkwaterleiding in erfpacht gegeven, met het duidelijke beding dat de erf pacht zou veivaUen wanneer de bestem ming van het gebouw een andere zou worden. Terwijl er van erfpacht der halve geen sprake meer was hebben B. en W. tegenover de raad toch voorge wend dat het om afkoop van het erf- pachtsrecht ging en willens en wetens hebben B. en W. daarmee een verkeerde voorstelling van zaken gegeven en de raad bewust verkeerd voorgelicht. B. en W. zaten daarmee volledig in de fout terwijl zij door een ambtenaar op alle facetten van deze zaak ■waren gewezen!" luidde het verwijt van dhr. Kievit aan het adres van het college. Volgens dhr. Kievit heeft ook de no taris een steekje laten vallen want ook hij kon van de voorwaarden weten. Dat vond dhr. Kievit ook van de fa. Dijkers en Pijl en dat alles overwegend meende hij dat het niet aangaat in beroep te gaan. „De grond was bij de verkoop weer de volle eigendom van de gemeen te en het is daarom het verstandigst de prijs te herzien en op een redelijk peil vast te stellen", was de suggestie van dhr. Kievit. Te goeder trouw. Uit een heel ander vaatje werd getapt door dhr. P. Krijgsman (PCP). Hij ging er van uit dat zowel B. en W. als de Pa. Dijkers en Pijl te goeder trouw hebben gehandeld en hij nam het het college van G.S. bar kwalijk op deze wijze de autonomie van het gemeentebestuur aan te tasten. „We wisten dat de bevoogding van G.S. ver gaat maar niet dat die zelfs zó ver zou gaan!" protesteerde dhr. Krijgsman. Dat het bedrijf te goeder trouw heeft gehandeld en onwetend was van het destijds gemaakte beding ontleende hij aan het feit dat de brief met die informatie pas enkele maanden na het sluiten van de koop was ontvan gen. „Een behoorlijke prijs!" dacht dhr. Krijgsman van het bedongen tientje per meter en hij meende dat G.S. er maar eens aan moeten worden herinnerd dat het bedrijf van de Fa. Dijkers en Pijl aan 75 mensen vast werk en aan 25 los werk verschaft, in een gebied waar de werkloosheid grbot is. „Volgens de Mi nister kost het creëren van een arbeids plaats 10.000,—, laat het dan G.S. ook wat waard zijn dat dit bedrijf hier ge vestigd kan bUjven. Dhr. Krijgsman meende dat de gemeente met 10,per m2 best uit de bus komt omdat bij een normale afkoopprocedure geen hogere prijs dan ruim 5,bedongen had kun nen worden. Moreel-zakelyk. Wanneer dhr. J. Th. M. Jacobs het van twee kanten bekeek, de morele en de zakelijke, kwam hij ook tot twee con clusie, aan één waarvan hij zich vast hield. Moreel bezien zou hij geneigd zijn de keus van B. en W. te volgen, zakelijk bezien meende hij dat er fouten zijn ge maakt waarom hij er niet aan dacht in beroep te gaan. Dhr. KI. V. d. Ketterij (SGP) daaren tegen voelde wel voor het beroep, over wegend dat er te goeder trouw is ge handeld en dat de raad een prijs heeft gesteld die ze dan ook moet kunnen en willen verdedigen. Weth. Koppelaar ging in zijn beant woording als dhr. Jacobs ook op de mo rele en de zakelijke toer. Moreel bezien achtte hij de prijs van 10,een wat aangepaste prijs, maar zakelijk gezien is de prijs toch een dubbele van welke er bij een normale afkoopprocedure be reikt had kunnen worden. Dhr. Koppe laar accepteerde niet het verwijt dat de raad verkeerd zou zijn voorgelicht om dat zo verdedigde hij alle stukken ter kennisneming in de raadsmap heb ben gelegen. „De raad heeft zich volle dig in de materie kunnen verdiepen en wij als B. en W. menen dan ook dat er destijds een goed standpunt is ingeno men", liet dhr. Koppelaar weten. Op dat laatste werd, in tweede in stantie, door dhr. L. C. Kievit ingehaakt. ,,Het leek een hamerstuk te zijn waar- oni wij ons er niet zo in hebben ver diept", verweerde hij zich. Hij bleef het absurd vinden dat de bedoeling van een vroeger gemeentebestuur zomaar wordt genegeerd en nogmaals pleitte hij ervoor niet, als dhr. Krijgsman op de sentimen tele toer te gaan, maar een redelijke nieuw^e grondprijs vast te stellen. „We hebben geen been om op te staan!" was ook de mening van dhr. Huijsen die daarmee blijk gaf niets voor een beroep te voelen. Overigens wilde hij de schuld niet alleen maar bij B. en W. leggen; „wij hebben met z'n allen die bok geschoten" vond hij. Redelijke houding. „We moeten een redelijke houding aannemen en ons niet door G.S. de voet op de nek laten zetten maar laten zien dat wij er ook nog zijn!" was de mening van dhr. P. Grinwis (S.G.P.). Hij vond het tientje per m^ best betaald, „want", vroeg hij de raad af, „wat moeten we anders met die grond, voor ons is die niets meer waard". „Inderdaad", wat moe/ten we er nog mee!" viel dhr. Krijgsman dhr. Grinwis bij. Dhr. Krijgsman meende dat het de raad zou sieren achter haar genomen beslissing te staan en niet op haar schre den terug te keren. Hij ontkende overi gens op de sentimentele toer te zijn ge gaan, zoals door dhr. Kievit gesugge reerd, „maar het bedrijf Dijkers en Pijl heeft een gebouw gekocht dat voor weinig anderen geschikt zou zijn ge weest", wees hij aan. „Het balletje terugspelen aan G.S. en dan vragen wat zij een redelijke prijs vinden", suggei'eerde dhr. Jacobs (VVD). Dhr. P. Tiggelman (P.v.d.A.) gooide op zijn beurt ook nog eens wat kolen op het vuur, het college verwijtend bewust een verkeerde voorstelling van zaken te hebben gegeven. „Als. het college toen, bij de verkoop, maar had gezegd dat de grond gemeen te-eigendom was maar dat ze die tegen een speciale prijs aan Dijkers en Pijl wilde verkopen, dan hadden we een dui delijk standpunt in kunnen nemen, nu w^as de voorlichting echter fout en het bevreemdt me dat sommige fracties Mevr. VAN LOON NEEMT AFSCHEID Mevr. C. M. van Loon-Dirkx (V.V.D.) heeft besloten haar raadslidmaatschap te beëindigen. Ze deed dat op medisch advies dat haar meer rust voorschrijft. Mevr. van Loon zal haar beslis sing die ze overigens zeer node heeft genomen in de volgende vergadering officieel bekend ma ken. Zij kwam in 1961 in de raad als opvolgster van dhr. A. J. van Rumpt. Op de V.V.D. candidatenlijst wordt mevr. van Loon gevolgd door dhr. Kersbergen uit Middel harnis. recht willen praten wat duidelijk krom is!". Op het verwijt dat B. en W. zich niet hadden gestoord aan het advies van de betreffende ambtenaar antwoordde dhr. Koppelaar dat dat wel was gebeurd. Hij wees er ook op. dat in het voorstel van toen het woord erfpacht zelfs niet ge noemd wordt waarmee hij de schijn van valse voorlichting weg wenste te nemen. Dhr. Koppelaar kon het dan ook niet rijmen dat een deel van de raad nu in eens een ommezwaai ging maken om dat het raadsbesluit van toen toch ge acht moet worden gemotiveerd, te zijn geweest! „Het is bijzonder zwak al bij voorbaat een afwijzing van het beroep te vrezen", argumenteerde dhr. Koppelaar; .,wij zitten als raad niet zomaar hier maar wij nemen beslissingen waarvan we ook achteraf moeten kunnen zeggen dat ze goed zijn geweest op grond waarvan we ze dan ook moeten willen verdedigen. Wij hebben op dit punt alles gedaan wat in het belang van Dijkers en Pijl en in het gemeentebelang was". Na in twee ronden zich uitgesproken te hebben wilden sommigen nog een der de ronde, maar dhr. Koppelaar wees beslist op het reglement van orde waar in dat niet wordt toegestaan. Het kwam op stemmen aan. Het voorstel van B. en W. werd met 8-7 aanvaard. Tegen stemden de 4 P.v.d.A. leden, de heer Huijsen en de beide leden van de VVD. Sinds enige jaren werkt een aantal politiekorpsen, waaronder het Korps Rijkspolitie, samen op het gebied van de z.g. „crime-preventiqn", de mis- daadvoorkoming. Zij trachten door het verstrekken van voorlichtings materiaal en het houden van akties, de burgerij te wijzen op bepaalde vaak voorkomende criminele gebeurtenissen in de samenleving en het voorkomen daarvan. Door een en ander wordt getracht een mentaliteits verandering te verkrijgen. In het kader hiervan werd voor dit jaar de z.g. crime-prevention-ka lender uitgebracht, die in een grote oplage door het gehele land werd ver spreid. Voortvloeiend uit deze kalender zijn de z.g. kwartaal-akties. Voor het vierde kwartaal van dit jaar is het thema: registratie van waardevolle voorwerpen. De registratie van de waardevolle voorwerpen zoals radio, t.v., (brom)fiets e.d. geschiedt middels de registratiekaart, zoals die door de samenwerkende korpsen voor deze aktie is ontworpen. Op deze kaart is aan de voorzijde de afbeelding van de septemberplaat van de kalender terug te vinden. Het doel van deze aktie is dat men zich bewust wordt van de nummers die op de meeste waardevolle voorwerpen te vinden zijn en- het voor zich zelf noteren van deze nummers op genoemde registratiekaart. Met behulp van deze nummers namelijk is de kans dat de politie een gestolen voor werp kan opsporen véél groter. Nadat aangifte van een diefstal is gedaan bij de politie wordt per telex het nummer van het voorwerp verspreid, zodat dit korte tijd later in het gehele land bekend is en zodoende duidelijk herkenbaar. Op de kaart kan men tevens invullen waar men het deel III van het kentekenbewijs heeft opgeborgen. Gebleken is n.l. dat veel mensen dit eigendomsbewijs van de auto zo goed hebben opgeborgen dat zij het niet kunnen terugvinden wanneer dit nodig. is. Het is de bedoeling dat de kaart bij de andere waardepapieren wordt opgeborgen. De kaarten worden in de maand september in geheel Nederland verspreid tot in de kleinste plaatsjes. De kaarten zijn dan verkrijgbaar op vrijwel elk politiebureau en bij de afdeling voorlichting Korps Rijkspolitie, Versteegstraat 2, Voor burg, zij het bij de laatste alleen op schriftelijke aanvraag. De partij sigaretten die j.l. woens dagmiddag door de politie te Oude- Tonge werd onderschept bestond uit maar liefst 300.000 stuks. De politie heeft een sterk vermoeden dat de partij ergens in Oostflakkee opgeslagen is ge weest maar naspeuringen in de wijde omgeving, o.m. in Ooltgensplaat, heb ben daar geen klaarheid in gebracht. De wagen werd aangehouden toen die van uit de richting Achthuizen afsloeg naar de richting Rotterdam. De bestuurder van de wagen heeft in Middelharnis in de cel gezeten vanwaar hij gistermor gen naar Rotterdam is gebracht om voorgeleid te worden. Hij heeft overi gens elke mededeling aan de politie ge weigerd zodat uit zijn mond niet is ver nomen welke transaktie er te gebeuren stond. Vermoedelijk treedt de man, in woner van Rotterdam, als.heler op. De sigaretten zijn, zo is gel5leken, van een Rotterdams spoorwegemplacement ge stolen. Weggelopen Van de Fam.- Storm, Zuiddijk 13 te Herkingen is de éénjarige pincher (reu) weggelopen. Het dier draagt een vlooienband en trekt iets met de rechterachterpobt. Graag in lichtingen tel. (01876) 424. Denk om de met honderden guldens voordeel, nog net voor de prijsverhoging. Inlichtingen: mej. A. Jansen Pr. Bernhardlaan 12 Middelharnis Tel. (01870) 26 05 Barendrecht Zwijndrecht tel. (01806) 2171 tel. (078) 28634 Modehuis Borgdorff te Sommelsdijk en Den Bommel zal vele Flakkeese da mes ongetwijfeld een genoegen doen met haar mededeling dat dit jaar op nieuw een modeshow van zelfgemaakte kleding wordt gehouden. Dat zal gebeu ren op 25 oktober, 's avonds 8 uur in „Vita Nova", in combinatie met een presentatie van de nieuwe breimodellen van Nomotta. Een vertegenwoordiger van dit welbekende merk zal een en an der deskundig toelichten. Voor de dames die voor hun zelfge maakte kleding de meeste waardering krijgen zijn mooie prijzen beschikbaar. De gezelligheid zal stijgen naarmate het aantal deelneemsters groter wordt; laat u dus niet weerhouden en meldt u spoedig aan! Bij het Korps Rijkspolitie kunnen vrijwilligers worden aangenomen om in Buitengewone omstandigheden hulp diensten te verrichten bij de uitoefe ning van de algemene taak van het Korps Rijkspolitie, dit volgens de bepa lingen van de Politiewet. Om toegelaten te kunnen worden tot de reserve Rijkspolitie dient men over een aantal eigenschappen te beschikken en te voldoen aan een aantal eisen. Hieronder volgen de belangrijkste. a. Men dient de nederlandse nationa liteit te bezitten. b. Minimaal 21 jaar en maximaal 50 jaar te zijn. c. Niet krachtens de wet of krachtens een vrijwillig aangegane verbintenis tot de zee-, land- of luchtmacht te behoren, ongeacht of men al dan niet in werkelijke dienst is, (het komt er op neer, dat men in het algemeen niet dienstplichtig mag zijn). d. een lichaamslengte te hebljen van tenminste 1.70 meter en medisch ge schikt te worden bevonden. e. geen deel uitmaken van een nood- wacht, een bedrijfszelfbeschermings- organisatie of van de monumenten- wacht. f. over voldoende algemene ontwikke ling beschikken om de opleiding nöar behoren te kunnen volgen. g. qua uiterlijk voorkomen en optreden de verwachting rechtvaardigen dat men in voorkomende gevallen het overheidsgezag op waardige wijze weet te vertegenwoordigen. h. van onbesproken gedrag zijn en in staat zijn om in teamverband te wer ken. Voor nadere inlichtingen wordt verwe zen naar de rijkspolitie te Middelharnis, Hoflaan 52. SINT ANNALAND Juf en meester in het huwelijksbootje Juffrouw De Rooij en meester Kasse, beiden werkzaam aan de School met de Bijbel in Sint-Annaland zijn woensdag in het huwelijksbootje gestapt. Hun hu welijk werd kerkelijk bevestigd door Ds. A. de Reuver van Tholen in de Neder lands Hervormde Kerk te Sprang-Ca- peUe. Na afloop was er een drukbezoch te receptie, waar de kinderen van de beide klassen van de juf en de meester en afgevaardigden van het kinderkoor en de meisjesvereniging het bruidspaar kwamen feliciteren. De simultaan-séance van 22 sept. j.l., georganiseerd door de schaakvereniging „De Zwarte Pion" uit Middelharnis, daartoe in staat gesteld door de 75-ja- rige Rabobank, is een groot succes ge worden, maar liefst 60 schakers van Goeree-Overflakkee „en omstreken" hebben de strijd met Prof. Dr. Max Euwe en de heer Berry Withuis aange bonden. Zelfs een stroomstoring van 20 minu ten heeft de strijdlust niet kunnen ver minderen. De heren Euwe en Withuis trokken, gewapend met zaklantaarns, door de met kaarsen en noodlampjes spookachtig verlichte zaal! De ex-wereldkampioen speelde tegen 25 van de sterkste schakers van Flak- kee, en was net binnen 4 uur aan de fi nish. Hij bereikte een score van 84%, en dat is voor iemand van 75 jaar, tegen zo'n select gezelschap, een geweldige prestatie. Wél vond prof. Euwe de speelsterkte op Flakkee in 12 jaar tijd in de breedte enorm toegenomen. In de Zwarte Pion-kopstukken J. Boeter en G. d. Jager moest hij zijn meerderen er kennen, terwijl remise werd afgedwon gen door G. Doedens en J. Walraven van DZP, dokter K. J. Huisman uit Me lissant (door tijdgebrek jammer genoeg huisschaker!) en A. v. Spronzen uit 's- Gravenzande. De heer Withuis had voor 35 spelers 3'/4 uur nodig. Hij verloor van één van de oudere DZP-leden J. Noordijk. Re mise behaalden D. J. Tieleman en Hans Visser van DZP, Piet de Vogel uit Me lissant, J. Grinwis uit Ouddorp en J. Herrewijnen uit Hellevoetsluis. De heer Withuis behaalde precies 90% van de te behalen punten. De Rabobank trakteerde de drie win naars en zes van de remise-halers op een fraai magnetisch zakschaakspel. Op voorspraak van de heer Withuis kreeg de jongste deelnemer, de 13-jarige Dim- my Both uit Melissant, ook zo'n kadoot-, je voor zijn uitstekende tegenspel. Dhr. de Jager heeft zijn partij gewonnen en wordt door Dr. Euwe gecompli menteerd. SOMMELSDIJK Voor de vierde achtereenvolgende week hebben dieven toegeslagen op het bouwwerk voor het 3e Gezinsvervan gend tehuis, dat gebouwd wordt achter huize „Sjaloom" te Sommelsdijk. De dieven hebben het op sanitaire artikelen voorzien, resp. werd een douche en een bad en nu weer een mengkraan en een closetpot met stortbak meegenomen t.w. V. ca. 600,eigendom van bouwbe drijf Mans. MIDDELHARNIS Op de Langeweg ter hoogte van de Staverseweg had zondagavond een ern stige aanrijding plaats tussen twee per sonenwagens. Beiden raakten ze totall- loss. Eén van de inzittenden, dhr. J. A. Almekinders uit Herkingen werd naar het ziekenhuis te Dirksland en later naar een Rotterdams ziekenhuis ver voerd. Hij zal waarschijnlijk een oog moeten missen. Het ongeluk gebeurde toen dhr. J. Breen uit Ouddorp, komend uit de richting Nieuwe Tonge linksaf de Staver insloeg op het moment dat uit Middelharnis dhr. A. C. de Geus uit Herktngen naderde. De gewonde heer Almekinders reed in de Capri van de Geus mee. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk, in de bocht naar de Oudelandsedijk, had zondagmorgen een stevige autobotsing plaats. Die ontstond toen een bestuur der uit Stolwijk in^de bocht afremde en een slip maakte waardoor hij in botsing kwam met een naderende B.M.W., be stuurd door een inwoner uit Zwijn drecht. De inzittenden bleven onge deerd maar de beide wagens werden ge heel vernield. MIDDELHARNIS De zaterdagavond van dhr. Vroegin- deweij (noodslachter) te Sommelsdijk gestolen auto is kort na de ontvreem ding teruggevonden langs de Nieuw- landsedijk. De wagen stond gedeeltelijk in de sloot maar had nauwelijks schade opgelopen. OUDDORP: woensdagavond 7.30 uur ds. J. M. Kleppe van Woerden. NIEUWE TONGE: woensdagavond 7.30 uur ds. G. Mouw van Tholen (bidstond). MIDDELHARNIS HOND OPGEVANGEN Bij mevr. Troost, Enkele Ring, Som melsdijk, tel. 2912, contactadres van de dierenbescherming is gisteravond een hond gebracht die zwervende was. Het is een reu, zwart gekruld haar met witte onderkant, witte gespikkelde sokjes en snuitje. Zwarte pluimstaart met witte punt. De hond draagt een halsband en een vlooienband en een penning met het nr. 679247. Van wie is de hond NIEUWE TONGE Concours-suksessen Gem. Zang- Vereniging „Apollo". Op 18 september nam Apollo deel aan het door Advendo uit Ooltgensplaat in geschreven concours. En daar behaalde het met 377 punten een eerste prijs in de hoogste afd. n.l. superieure. Het is de eerste maal dat Apollo onder, leiding van dir. G. Zoon in deze afd. deelnam en dan is deze prestatie wel een kom- pliment waard voor dirigent en leden. Ook het kinderkoor van Apollo dat nog maar een half jaar bestaat behaalde onder leiding van hun dirigente mevr. N. Bruggeman de Bonte een prachtig resultaat want in afd. B. werd met 318 punten haalde het een eerste prijs. Ook voor het koor en hun leiding is een gelukwens op zijn plaats. OOLTGENSPLAAT Gesprekskring. Woensdag 29 septem ber des nam. 8 uur zal in „Elthato" door ds. T. W. van Bennekom met een ge sprekskring worden begonnen. Het voornemen is om één keer per maand zo'n gesprekskring te houden, in welke samenkomst en een aantal actuele on derwerpen vanuit Gods Woord behan deld en besproken zullen 'worden. Het eerste onderwerp zal zijn„Kerk en Pre diking". Elk gemeentelid is hartelijk welkom. Ds. Van Bennekom zal zelf deze avond inleiden. Het nieuwe postkantoor aan de Pieter Biggestraat te Ooltgensplaat zal vrijdag 8 okt a.s. geopend worden door burg. W. M. V. d. Harst. De openingsbijeenkomst vindt plaats op het Fort waarna het ge zelschap genodigden een bezoek zal brengen aan het nieuwe kantoor.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1