Nog elke dag verdiept zich hun geluk Van broeiiscbQtel tot Bareelona h LtideA hixpl^e ZEEPRESTEN MIDDELHARNIS: ALEA JACTA EST BIadK.2 .^ILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 24 september 1976. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de leier die er kosteloos gebruik van kan maken. Cw vragen op velerlei gebied kunt n sturen aan: Kedactie EUanden-nieuvra, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comoleet met ant- «voord in deze rubriek worden gepubli ceerd TESTAMENT WIJZIGEN Als één van ons komt te overlijden kan de overblijvende dan het testament dat vroeger ten gunste van de langstle vende is opgemaakt, en een gedeelte van beider bezittingen vermaakte aan ver schillende instellingen, laten vernieti gen en dan een ander testament naar eigen goeddunken laten maken? Antwoord: Ja, dat kan allemaal, als u zich dan t.z.t. maar zo spoedig moge lijk wendt tot een notaris. Dat behoeft dan niet de zelfde notaris te zijn, die het eerste paar testamenten verzorgde. Elke notaris kan op elk gewenst ogenblik bij het Centraal Testamentenregister kennis geven, dat een bepaald testament is ver nietigd of is herroepen en vervangen door een nieuwe wilsbeschikking. Het komt vaak voor, dat na een zekere tijd, of na het overUjden van de partner, en zéker na een scheiding, de notaris op dracht krijgt een testament te vernieti gen of een nieuwe wilsbeschikking op te maken en die in de plaats te stellen van de vorige. ROESTENDE STOELEN Ik heb eiken stoelen met skai bekleed en nu gaan de koperen pennetjes roes ten. Wat moet ik daar aan doen? Antwoord: U behoeft die stoelen niet naar de winkel terug te brengen en een tijd zonder te doen. U kunt zelf die pen netjes wel even vervangen, want dat is -eenvoudig te doen. Vermoedelijk zijn het geen koperen pennetjes, want dan waren ze niet gaan roesten maar groen geworden. Gaat u naar een goede ijzer- winkel of gereedschapszaak en haalt u daar echte koperen pennetjes, of nog beter: vemikkelde of roestvrij stalen. Kunt u het werkje zelf niet opknappen, vraag het dan aan een handige doe-het- zelver uit de familie of kennissenkring. Als u deze stoelen schoonmaakt, moet u ze niet te nat maken, maar met een vochtige doek afnemen. Vemikkelde en roestvrij stalen pennen zijn tegen vocht bestand, maar als er b.v.' ijzeren ge bruikt zijn, is dat metaal door een te veel aan vocht gaan oxyderen. Ik houd geregeld brokstukjes zeep over. Kan ik daar geen nieuwe stukken van kneden? Mij lukt 't niet. Antwoord: De droge, kruimelig ge worden restanten van goedkope zeep kunt u moeilijk aan elkaar plakken. Wel kunt u de restanten raspen op een fijne rasp en er dan wat zachte zeep of water met veel zeeppoeder door kneden. Dit mengsel hard laten worden. Hebt u zeep van goede kwaliteit, dan kunt u de resten met een bodempje water in een plat blikje doen en dit op de waakvlam van een fornuis, of een zo laag moge lijke pit van een petroleumstel zetten. Als alle restjes zeep zacht geworden zijai smeert u de taaie massa in een zeep- doos. Deze langzaam laten afkoelen. Doordat de zeep iets krimpt bij het koe len, kunt u het later gemakkelijk uit de zeepdoos kloppen. Gebruikt u een vis- of conservenblikje voor het smelten, dan moet dit tevoren natuurlijk grondig ge reinigd worden. BLAD KRULT Wilt u dit blad eens bekijken? Het is van een plant waarvan ik de naam niet weet en die ik toch dagelijks water geef Maar er komen altijd bruine punten aan en de smalle bladeren krullen allemaal. Mag ze soms niet veel water hebben? Antwoord: De bruine punten en de gekrulde bladeren tonen aan, dat deze chlorophytum capense variëgatum te droog gestaan heeft. Dit is vermoedelijk veroorzaakt door de lange, droge zomer. Want u moet van februari tot september niet alleen heel veel water op de aarde gieten, maar 's zomers ook dagelijks water verstuiven over deze zuidafri- kaanse plant, die uit een vochtige streek komt. Alleen in de wintermaanden mag u zo zuinig water geven, en als de zomer regenachtig is kunt u de hygrometer in de kamer raadplegen. Een goede oplos sing is ook een grindbak. Als u een plat te fruitschaal of een dienblad met kie zelstenen vult en daar altijd voldoende water tussen laat staan, kunt u op dat steenbed de pot met uw chlorophytum zetten. Het verdampende vocht houdt dan de overhangende bladeren fris. METJE Waar komt de voornaam Met je van daan? Mij is gezegd: van Mathilde, maar dat lijkt me onwaarschijnlijk. Antwoord: Metje is geen afkorting van Mathilde en ook niet van Marga- retha, zoals vaak gedacht wordt. Wij hebben hier te doen met een sterk ver korte vorm, die via verschillende tus senvormen, is afgeleid van de ger- maanse stam waarin het woord madal rechtplaats) zat. De taalgeleerden hebben lang gezocht naar het hoe en waarom van die afleiding, maar de juis te betekenis van de naam is nog niet gevonden. Houd het maar op rechtvaar dige, of: zij die het recht eerbiedigt. BOEKENKIST HUGO DE GROOT Nu heb ik een vraag, waarop u het antwoord niet zult weten: waar is de boekenkist van Hugo de Groot geble ven, waarmee hij ontsnapte uit fort Loevensteyn? Antwoord: Hugo de Groot ontsnapte op 22 maart 1621 met de hulp van zijn vrouw Maria van Reigersberch en zijn dienstmeisje Elsje van Houweningen uit Loevestein in een boekenkist van zijn broer Willem, die getrouwd was met een Alida Graswlnckel. Dit paör kreeg de gebruikte boekenkist netjes terug. De kist en een aantal schilderijen van deze De Groot werden geërfd door hun oud ste zoon Johan en na diens dood door zijn dochter Maria, die in 1677 gehuwd is met Frederig Wolphert van Over- schie, een der regenten van „Die Hoef- gens van Gratiën" te Delft. In dit hofje zou de boekenkist met een aantal ge ërfde schilderijen terechtkomen, want een zoon van laatstgenoemd echtpaar, mr. Frangois Jacob van Overschie, die in 1710 huwde met Johanna Magdalena Ingelby, werd eerst de eigenaar van de waardevolle erfenis, die hierna toeviel aan hun dochter Anna Maria. Deze trad op haar beurt in het huwelijk met mr. Barthout, baron van Slingelandt en doordat hun dochter Elisabeth Christina een huwelijk aanging met David Gras wlnckel kwam de vermaarde boeken kist, nog altijd gevuld met belangrijke brieven van Willem en Hugo de Groot en andere historische documenten uit die tijd, aan de leden van het geslacht Graswlnckel. De oudste zoon van David en Elisabeth, mr. Joan Willem, bepaalde bij testament hoe het verder moest gaan. Zijn weduwe heeft alle schilderijen en de zorgvuldig bewaarde kist veiligheids halve ondergebracht in het eerderge noemde Hofje van Gratie, want daar van werd zij regentes na zijn overlijden. Na het verscheiden van haar zoon Gijs- bertus Jacobus was deze farailietak uit gestorven en zo verviel in 1862 zijn com plete nalatenschap aan Christiaan Wil lem Johan Cornells, baron van Boetze- laer, conform het testament van mr. J. W. Graswlnckel. Het enige kind van de baron, Johanna Geertruida Elisabeth baronesse van Boetzelaer heeft de kist en de portretten in 1925 geschonken aan het Delftse gemeentemuseum en nu staat de enige echte boekenkist in Het Prinsenhof aan de Oude Delft 185 (te lefoon 015 - 13 31 11) te Delft. De por tretten van leden vande families De Groot en de familie Graswlnckel bleven in het Hofje van Gratie aan de Van der Mastenstraat in Delft en de waardevol le brieven en andere historische docu menten uit de kist werden in 1911 over gebracht naar het Algemeen Rijksar chief in Den Haag na onderzocht te zijn door prof. dr. Colenbrander, die er een uitvoerig rapport over schreef. THERMOMETERS CONTROLEREN De thermometers die ik in huis heb, wijzen allemaal verschillende tempera turen aan, ook als ik ze verwissel of naast elkaar hang. Hoe krijg is die pre cies gelijk? Antwoord: Het gebeurt wel, dat het kwik- of vloeistof buis je verschuifbaar is ten opzichte van de schaalverdeling en dat veroorzaakt miswijzingen Ook zijn de goedkope huishoudthermome- ters niet nauwkeurig geijkt. Hebt u een beter exemplaar, dan moet u die 't eerst controleren met een thermometer waar van u weet dat hij goed is (b.v. in een winkel, werkplaats of laboratorium). Anders kunt u uit het vriesvakje van uw koelkast wat blokjes ijs nemen en die laten smelten. De daarin gestoken thermometer moet dan preciesop nul graden Celsius (of Réamur) staan. Ver volgens kunt u wat water aan de kook brengen. De daarin gehouden thermo meter moet 100° Celsius (of 80° Réamur) aanwijzen, tenzij u het water op een hoge berg zou koken. Als de eerste ther mometer in orde is (gebracht) kunt u de andere daar op afstemmen door het buisje te verschuiven en daarna vast(er) te zetten. HONDEN IN DE TUIN Er komen via het garagepad geregeld honden in mijn tuin, die de coniferen en 't gazon doen verbruin en.. Is daar een middel tegen? Antwoord: Als u geen hek kunt of wilt plaatsen, kunt u in dieren(speciaal)- zaken zg. reppers kopen. Ze bestaan in twee uitvoeringen. Reppers mollies kunt u in de tuin vooral bij de coniferen plaatsen en bij andere bomen die grote aantrekkingskracht op de honden uit oefenen. De reppers geven een lucht af die u zelf niet of nauwelijks opmerkt, maar waaraan honden en katten zo'n hekel hebben, dat ze er ver vandaan blijven. LIDCACTUS Waarom zou mijn lidcactus deze zo mer niet gebloeid hebben? Ik handel precies volgens de voorschriften. Antwoord: Een lidcactus vormt alleen veel bloemen als de temperatuur tot circa tien graden C. daalt. OPLICHTENDE ZEE. Hoe ontstaat het blauwe schijnsel bij avond op zee? Antwoord: U hebt de interferentie- kleuren gezien van een lichte verontrei niging der golven met olie. Dit is uit sluitend te zien als de lichtbron (onder gaande zon) tegenover u staat. Ook anno 1976 zijn er gelukkig! nog van die huisjes waarin het jachtige leven niet de overhand heeft. Er is nog tijd voor elkaar en het antieke klokje tikt er de uurtjes rustig weg. Zo'n huis je, waarin nog in harmonie wordt saam'- geleefd staat in de Middelhamisse Ber kenlaan. Han van Dongen en Arendje van Dongen-v. d. Tak wachten er met toch wel enige spanning een heugelijke dag af, een hoogtijdag in hun leven dat waarlijk niet alleen maar vreugde heeft gebracht. Woensdag a.s. zullen ze 65 jaar lief en leed hebben gedeeld. Dat is gemakkelijk neergeschreven maar de diamanten bruid- en bruidegom kunnen daar, ge zeten in hun makkelijke stoel, een boei end levensverhaal van weven. Hij (90) en zij (86) dragen de „sierlijke kroon der grijsheid", hebben een nog spitse geest MIDDELHARNIS (naast Ford) Tel. (01870) 39 75 Reparatie en Inruil van alle merken. Beste meisjes en jongens! Deze week is het laatste raadsel van september aan de beurt. Ik zal het eerst maar voor jullie opschrijven. SEPTEMBERRAADSEL 4 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 1. Geboorteplaats van Paulus. 2. Zoon van Abraham. 3. Vader van Simson. 4. Hoveling van koning Achab. 5. Discipel van de Heere Jezus. 6. Naam van een vrijstad in Israël. 7. Vader van Samuel. 8. Eén van de kinderen van Kahath (1 Kron. 6). 9. Naam van een badwater, Johannes 9. De letters op de kruisjeslijn vormen de naam van een geestelijke zoon van Paulus. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Weer vriendelijk bedankt. Jan! BRIEFWISSELING Klazina de Vogel, Melissant. Je hebt gelijk om alles zo goed mogelijk te doen. Wat heb je er aan om er met de pet naar te gooien, zoals dat wel eens wordt uitgedrukt. Ik zou ook proberen om mijn cijfers op C.-niveau te krijgen; dat is nooit vergeefse moeite. Was Jan blij met het geschenk? En kon opa er bij zijn? Hoe gaat het met zijn been? Ria van Oorschot, Den Bommel. Als ik alles zo lees, merk ik wel dat het haar je zin gaat op de nieuwe school. Dat is veel waard, want je moet er ja ren heen gaan. Die fietstochten zijn zeer gezond voor je lichaam, vooral als je een hele dag op school moet zijn. Je komt dan eens flink iri de buitenlucht, en het is inspannend werk als je de wind tegen hebt. Wou je zo graag horen hoe mijn vakantie is geweest? Nou, in geuren en kleuren ga ik dat niet uit leggen, ik ben een poosje in een bos- streek geweest, een tijdje aan de rand van een stad en ook nog een weekje aanpzee. Dat was allemaal in ons land. In het buitenland ben ik niet geweest. Ik denk dat je nog veel meer zou wil len weten. Martien de Vogel, Melissant. Je zus heeft niets over de kiespijn geschreven. Het zal toen niet veel pijn gedaan heb ben, denk ik. Is ze ondertussen al naar de tandarts geweest? Neen, een prettig bezoek is dat niet. Het is jammer dat het snoepen niet verboden wordt, want daar komt een groot deel van al die tandellende vandaan. Ben je op de ver jaardag van Chris geweest? En ook op die van oma de Vogel? Hoe maakt zij het de laatste tijd? Bea van Oorschot, Den Bommel. Gaat het leuk op school? Dat mag ik wel ho ren. Als het er leuk is, gaat het leren ook vanzelf. Ik denk dat jullie wel goed zangles krijgen met zo'n muzikale meester. Al de versjes zal hij wel be geleiden op de piano. Is dat muziekin strument er al lang? Mogen er ooit wel eens kinderen op spelen? Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Je moet maar proberen om zo lang mogelijk met de fiets naar school te gaan. Als je nu al moet gaan bussen, is de herfst zo lang en aan de winter schijnt géén einde te komen. Hoe gaat het met die drie nieu we vakken? Doe je ze graag en kun je het bijhouden? Jannie Sinke, Waarde. Wat heb jij veel werk moeten verzetten om de op lossingen op papier te krijgen! De vierde oplossing was heel mooi gedaan. Je be hoeft echter niet al de vragen op te schrijven; de antwoorden alleen zijn voldoende. Als je nu veel tijd hebt, en je typt graag, nou ga dan je gang na tuurlijk. Je weet echter wel wat je elke dag te doen staat, maar je hebt het erg goed naar je zin. Dat is fijn. En je bent ook nog anderhalve dag thuis, en dan is het ook weer gezellig. EUy Voortman, Ouddorp. Nu zal je ondertussen de prijs wel gehad hebben, denk ik. Of anders gaat Joke die maar halen op het kantoor. Zij komt toch elke werkdag in de buurt van de krant, of is het toch nogal een eindje weg? Was je het haast vergeten om te schrijven? Stel je voor dat ik het vergat! Wat zou den jullie raar opkijken als er geen kinderhoekje in de krant stond! Marjoleen de Visser, Middelhamis. De vorige keer toen ik schreef, was je brief nog niet in mijn bezit, maar nu zie ik, dat je me niet vergeten bent. Als een meester twee afdelingen heeft, most een gedeelte werken, terwijl de andere helft luistert. Daar moet je wel aan wennen. Voor een meester is dat druk werken, maar het zal anders niet kunnen. Zin gen met blokfluitbegeleiding is v/el mooi. Je blijft dan ook op de goede toon. Het bijgevoegde briefje met tweetjes en drietjes is bepaald wel werk van Leo nard. Hij heeft het prachtig gedaan. Het zijn twee cijfertjes, die moeilijk zijn om te schrijven in het begin. Simone Voortman, Ouddorp. Het kan sorris zo druk zijn, dat er dingen wor den vergeten. Uitstellen is nooit best; als je enigszins kan .moet je maar af maken wat er gedaan moet w^orden. Dan heb je altijd een prettig gevoel dat het klaar is. Er zijn verscheidene moeders, die de kinderen eraan moeten herinne ren dat er nog iets gedaan moet worden. En die moeders hebben toch heel wat te onthouden in haar huisgezin, en toch vergeten die het minst nog. Corrie Kastelein, Zeist. Je schrijft dat je niet veel te vertellen had, maar het behoeft ook niet een volle kant te zijn. Er staan genoeg goede dingen in: met André gaat het naar omstandigheden goed, op school gaat het naar je zin, en jullie hebben weer een dominee. Dat zijn allemaal belangrijke dingen. Was het druk bij de bevestiging en de intree? Toen je schreef moest alles nog gebeu ren, maar het is nu weer verleden tijd. Hanny Polder, Dirksland. Jij bent de enigste niet die laat was. Nu heb ik al van vijf kinderen moeten lezen, dat ze vergeten hadden te schrijven. Hoe dat gekomen is weet ik niet, en dat zal jij ook niet weten. Als jij en Wilma Pau lus" brengen, hebben jullie dan ook een busje er bij voor de giften? Aan mijn deur komen ze ook met dat blaadje, en dan houden ze het busje voor mijn neus. Je schrijft over de markt; is die nog niet zo lang geleden pas begonnen? Jan Kastelein, Zeist. Bepaald netjes ziet je werk er niet uit. Is dat op school ook wel eens het geval? Eerst denken, en dan pas je woorden neerzetten, dan heb je geen geknoei. Ik denk dat je handvaardigheid wel een mooi vak vindt, is 't niet? En dat krijgen jullie veel keren, hè? Tenslotte, nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Jan! Lenie Lodder, Sommelsdijk. Fijn, dat het goed gaat met Ima op de havo. Ik denk dat ze wel veel zal moeten leren. Je moet maar oppassen dat er geen kruisjes achter je naam komen te staan. Dan val je zeker om de drie weken wel in de prijzen. Als ze allemaal hun best doen om niet gewaarschuwd behoeven te worden, zal meester de prijzen vlug kwijt zijn. Maar dan zal hij ook een fij ne klas hebben! Tineke van Rossum, Zeist. Wat heb je in deze brief veel geschreven! Er was ook veel te vertellen. Weet je wat ik fijn vindt? Dat ik de plaatsen waar je geweest bent ook ken. Ik heb de water val van Coo ook meer dan eens gezien. Natuurlijk, er zijn veel grotere water vallen in de wereld, maar als je nog nooit een waterval gezien hebt, vind je die bij Coo al heel mooi. En dan de vele dieren die je gezien hebt! Een fijne va kantie, hoor! Eric Guiljam, Krabbendijke. Jij be hoort ook bij de kinderen die laat heb ben geschreven. Ik zou het regeltje in de krant „vóór zaterdag op de post" wel met dikke letters raioeten laten drukken. Wat heeft opa toch al een hoge leeftijd bereikt! En dan nog gezond mogen zijn! Een zeer groot voorrecht. Het is een pit tige fietstocht van jullie naar Goes, maar toch zo lang mogelijk proberen vol te houden. Gaat het bakken nog naar je zin? Wat bak je dan zoal? Corien van Rossum, Zeist. Ook van jou heb ik een heel lange brief. Het is een soort dagboek geworden, van dag tot dag de bizonderheden beschreven. Op deze manier vergeet je niets. Het is een mooi verslag van al de belevenissen geworden. Je ziet dat je heel wat kan doen in een paar weken, als je elke dag maar van te voren in kan delen. Nu zal je Crombach nooit meer vergeten. Lu xemburg is een prachtig land met veel natuurschoon, en over het algemeen is het er rustig. Allemaal de brieven kan ik deze week niet klaar krijgen. Ik hoop de reste rende brieven de volgende week een beurt te geven. Denkt aan het inzenden van het augustuswerk. Vóór volgende week zaterdag moet jullie werk de deur uit zijn. Een verder niets vergeten. De hartelijke groeten van jullie OOM KO. Het krasse echtpaar nog gezond en wel. en weten zich met dat alles rijk geze gend, zegeningen die elke dag dankbaar worden geteld. 't Is een gastvrij woninkje. Berken laan 50 waar de kinderen, klein- en achterkleinkinderen zich graag een poosje verpozen. Want levenswijs zijn ze, de diamanten echtelieden, zó wijs dat ze daarvan graag iets overdragen in de wetenschap dat weerbaarheid in dit leven geboden is. Dapper heeft „Arend- je" met haar gezin met 6 kinderen stand gehouden toen vader Hans het op de visserij met een mager loon moest stel len. Elk kreeg zijn deel al was schraal hans dan ook dikwijls keukenmeester. Samen, moeder en kinderen kwamen ze ook de oorlog door toen vader,noodge dwongen in Engeland verbleef en zijn neus niet meer ongestraft in eigen land kon steken zonder dat de Duitsers hem te iDakken namen. Vanaf z'n 11e was hij „kofjekoker" op een Middelhamisse sloepe en nog is 'tie dikwijls koffiezet ter, nu in het propere woninkje aan de Berkenlaan, al het zoveelste dat ze sa men hebben bewoond. Elk huisje heeft z'n kruisje en dat is ook de echtelieden niet bespaard geble ven. Hun enige dochter werd hen op ruim 42 jarige leeftijd door de dood ont nomen en die wonde schrijnt nog elke dag. Wanneer volgende week woensdag in het Dienstencentrum wordt samen gekomen omdat het huisje de belang stelling niet zou kunnen bevatten zullen de gedachten zich vermenigvuldigen. Schoondochter Co die elke dag even poolshoogte neemt ligt in 't ziekenhuis en ook zij zal worden gemist want reken erop dat de bejaarde echtelieden mee leven. Ontelbaar zijn de kaarten en brie ven die de deur uitgaan nu ze zelf hun woninkje nauwelijks meer verlaten. Ze is wat slecht ter been, mevr, van Dongen, een handicap die ze waardig draagt, maar des te helderder is haar geest. Haar geheugen laat haar nimmer in de steek en ze heeft alle belangstel ling voor haar directe en verre omge ving. „Ja menszegt ze en ze schudt haar zilverwitte hoofd als de radio weer gewag maakt van de vele onheilen die de aarde overkomen, „ja mens" en ze weet best hoe het allemaal komt, waar om het ook komt en waarom het niet meer zal ophouden. Innig tevreden zijn ze daarom met hun welverzorgde oude dag want ze hebben andere tijden ge kend. Tijden waarin het niet botertje tot de boom was, maar eerlijk zijn ze altijd gebleven. Geen groot feest, volgende woensdag, wel een feest van blij herdenken. Het zal een hele schare zijn die ze geluk komt -wensen en bruidegom Hans zal niet iedereen nog eens van vroeger kun nen vertellen, toen hij al jong op IJs land voer ter visvangst. Maar hopenlijk wordt hen samen nog menig jaar ge geven. Jaren waarin ze vol liefde el kaar tot steun zijn en de kwaaltjes die zich voordoen wegpraten als twee wel iswaar oude maar ozo flinke Menheer- senaren. Vertegenwoordigers nog van een bijna heengegane generatie die iUink volk heeft voortgebracht. Daarom, van harte gelukgewenst ^KüdüSSaistyK ';^^ïi^^i^ii'^i^&^M-i^^^-i^ Vliegseizoen 1976 is voorbij. De teer ling is geworpen. Er is niets meer aan te doen. De kampioenen en de krabbers zijn bekend. Geen startwinden. En toch weer dezelfde kampioenen. Misschien zelfs nog wat nadrukkelijker. Slechts twee nieuwe namen bij de generaal- kampioenen. Twee man over naar de, eredivisie. Het bewijst hoe moeilijk de ladder te beklimmen valt. Er zijn jaren mee gemoeid. En dan nog slechts voor de enkeling. Het arsenaal wordt wat groter door de onderdeelspecialisten. Zo zijn nu ook de winnaars van de navluch- ten bekend. De snelste op deze vijf vluchten waren: 1, J, van Seters en Zn,; 2, A, V, d. Linde; 3, B, D, Visser; 4, M, V, Assen; 5, Joh, v, Rutten en Zn„ 6, K, de Jong; 7, J, Mijs; 8, J, Smit; 9, J, Ba- kelaar; 10 Comb, Hoek van Lenten, Voor de aangewezen duif van de volg orde: J, V, Seters en Zn,, P, C, Klink, Comb, Hoek van Lenten, C, Vroeginde- weij, A, J, Klink, J, Bakelaar, M, v. As sen, J, den Boer, M, Huizer en J, Smit, En hier volgende de acht besten van de Flakkeese zaterdagvliegers, 1, J, Mijs, Den Bommel, Eerste in het hokklassement en 2e aangewezen kampioen, 2.' L, Arensman, Dirksland, Eerste aan gewezen kampioen en 2e in hokklas sement, 3, J, van Seters en Zn,, Stellendam, In beide generaalkampioenschappen op de 3e pi. 4, J. Smit, Stellendam, 5e aangewezen en 6e onaangewezen. 5. H. de Vos, Middelhamis. 5e onaan gewezen en 8e aangewezen. 6. Comb. Hoek van Lenten, Stellendam. 4e onaangewezen, 9e aangewezen. 7. P. J. Huizer, Stad aan 't Haringvliet, 4e aangewezen, 10e onaangewezen. 8. A. Zoon, Dirksland. 6e aangewezen en 9e onaangewezen. Eén generaalkampioenschap verover den J. Bakelaar 7e aangewezen; M. Me lissant en Zn. 7e onaangewezen; J. C. Roodzant 8e onaangewezen en C. Ver meulen 10e aangewezen. Officieel is nu het vliegseizoen afge sloten. Hier en daar wordt nog wel een wedvlucht georganiseerd. Zo gaan deze week de duiven nog vanaf Bourges de lucht in. Een deel van de N.B.v.Z. en de Z.N.B, vleeg reeds j.l. zaterdag Bourges (560-600 km). Ondanks dat het de gehele dag regende had de vlucht toch een vlot verloop. Zuidenwind en goed weer in Frankrijk zal er de oorzaak van zijn dat geen verliezen waren te melden. Heel wat slechter ging het van het maar 160 km ver gelegen Maas tricht. Alle jonge duiven in onze vere niging misten hun prijs, kwamen uren te laat of helemaal niet.. Uit experimen tele richtingen bij mist en regen moet men wel over oude routiniers beschik ken om aan de bak te komen. Er komen nu zeer moeilijke weken voor de duivenliefhebbers. Er zal een keus moeten Worden gemaakt voor het bestand in 1977, Bij een ander oordelen IS niet zo moeilijk, maar op eigen hok en na een goed vliegjaar. Ik wens ieder een er sterkte bij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 10