EIIAI1DEI1 - tf lEUWS Het Nieuwe-Tongse leven „oude ansichten" onthuld Klank en licht over Rhoon" Interessant nieuws voor tuinlielhebbers Van broedschotel tot Barcelona Klank- en lichtspel: 3e blad Vrijdag 17 septetmber 1976 No. 4523] BOEKBESPREKING VREDESWEEK Mechanisatiedag Boomkwekerij 1976 ,,ZINGr' ALLEN TEZAMEN Meer dan 5 miljoen 2CV's ff' Laatste wedviuciit, hoogste snelheid Nieuwe postzegeiboekjes De Molendijk. T-^SS?* Het samenstellen van fotoboekjes in de serie „In oude ansichten" lijkt dhr. Th. de Waal te Dirksland tot een ware hobby te zijn geworden! Nauwelijks is de inkt van het één opgedroogd of er wordt alweer energiek gespeurd naar materiaal voor een volgende aflevering. Nog maar enkele maanden geleden kwam „Oude Tonge in oude ansichten" van de pers, vorige week was het „Nieu we Tonge" en dhr. de Waal heeft nu al zijn ideeën over de aflevering die hq van Middelhamis gaat maken en dat, steevast, met een niet aflatend enthou siasme, waardoor de boekjes een zo kostelijke inhoud krijgen dat ze prompt na het verschijnen ware best-sellers worden. Zo zal het zeker ook de jongste afle vering vergaan, want ook daarin heeft dhr. de Waal naast de algemeen beken de zaken ook veel minder bekende maar o zo wetenswaardige details uit het stof van de jaren tevoorschijn ge haald, veelal aanschouwelijk voorge steld in een reeks van zo'n tachtig fo to's en ansichten. Op het punt van dorpskiekjes maakte Nieuwe Tonge's volkje al geen uitzondering op overig Flakkee; als de fotograaf het waagde, zijn camera in te stellen ging de hele buurt collectief op de kiek. Nu is het-de verdienste van dergelijke plaatjes dat ze de herinnering aan vele, vele oudjes levendig houden. Velen die het nu ter hand nemen zullen ei? familieleden of zichzelf in terug kunnen vinden...! In „Nieuwe Tonge in oude ansichten" wordt Nieuwe Tonge's geschiedenis van de voorbije 50 a 60 jaar verbeeld. Ter completering wordt in de inleiding een historische blik geworpen op het ont staan van het dorp rond 1461, als andere dorpen tengevolge van' plaatsgevonden bedijkingen en de uitgifte daarvan. Het dorp en de'kort na het ontstaan daar van gestichte kerk stonden aanvanke lijk bekend onder de naam „Nieuwer- kerk in Grijsoord". Informatie wordt voorts gegeven over het rechtsbestuur en de aanwezigheid van de haven in Battenoord. Complimenteus wordt in de inleiding geschreven over de mentaliteit van de Nieuwe Tongenaren; „een hard werkend volk met veel ondernemings geest". Meer dan in andere dorpen heb ben de bewoners er een eigen huis en aangelegen tuingrond, wordt hen in de inleiding nog toegedacht. Voorts geeft het boekje ook een be schrijving van het vroegere gemeente- wapen en wat daarvan terug te vinden is in het nieuwe wapen van de heringe deelde gemeente Middelharnis. Ook prijkt het ovaaltje van de tekening van Anna Brouwer d.d. 1798 in het boekje. De kerk en enkele overige markante ge bouwen zijn er op terug te vinden. Zo ook de meestoof waarin meekrap werd verwerkt. Over de rode kleurstof die men daar uit maakte weet de auteur nog te ver melden dat men daarmee ook de borst rokken verfde omdat werd veronder steld dat daarmee de rheumatiek verre zou worden gehouden! Wie die informatie tot zich heeft ge nomen komt vervolgens toe aan een briljante reeks foto's rnet bijzonder in formatieve onderschriften. Dhr. de Waal heeft zich alle moeite getroost om over mensen, gebeurtenissen en dorps kiekjes zoveel mogelijk te weten te ko men. Héél mooi is de foto op blz. 35 van de bewoners van het oudeliedenhuis Dhr. de Waal verzamelt thans materiaal en informatie voor twee volgende boekjes, Middelhamis in oude ansichten en een deeltje over Sommelsdijk. Zij die menen daar voor geschikte foto's en ansichten in hun bezit te hebben en die kor te tijd in gebruik willen geven gelieven te bellen (01877) 15 15 of schrijven aan dhr. de Waal, Post bus 28 te Dirksland. fiillll! aan de Molendijk, alle in de oude nog onvervalste flakkeese klederdracht! Weinigen zal het bekend zijn dat Nieuwe Tonge N.B. als eerste op Flak kee een eigen ziekenwagen had. Dokter van' Gelder zamelde er gulden na gul den voor in en „Wullem van den dok ter", dhr. W. van Gelder had de eer er bestuurder van te zijn. De Boerenleenbank is een instelling die niet weg te denken is uit de dorps gemeenschap; op 14 februari 1914 werd de Bank opgericht en de Bank werd ge vestigd in een huisje aan de Zuidelijke Achterweg waarin de kassier Jan Nier- kerk woont (foto 48). Voorts zijn er kiekjes van de Zang ver. „Koningin Wilhelmina" d.d. 1898, een foto van een schoolreisje uit 1913, de wagenmakerij van Adam Voorman, voorts de karreman, een verzameling folterwerktuigen, een kiekje van het moment waarop Nieuwe Tonge over schakelde van gas of petroleum op elec- triciteit, foto's van gemeentebestuurde ren, een heel oude foto van „de Hoogte" op welk gebouw nog het bordje „stand plaats omnibus", het zgn. ziekenhuisje aan het Korteweegje, plaatjes van de muziekver. „ApoUo", ex- en interieur foto's van de Ned. Herv. Kerk, de molen d' Oranjeboom, het tramstation, het zil veren jubileum van dokter de Man, fo to's van de Ramp en het bezoek van H. M. de Koningin, de hofstede „den Touw" en van het cafétje van Hugo Klapmuts waaraan een uithangbord hing met het volgende opschrift: „Ik woon hier aan de dijk Ik tap voor arm en rijk. Genever en brandewijn Bij Hugo moet je zijn. Al was Nieuwe Tonge nooit een groot dorp. het heeft wel ..grote" mannen voortgebracht zoals Geperaal Snijder (een prachtige foto van hem!) Hij werd in 1852 te Nieuwe Tonge geboren en bracht het tot Opperbevelhebber van de Land- en zeemacht. Ook is er een foto van de bekende scheepsbouwer Cornells Verolme, ook Nieuwe Tongenaar van origine en laten we ook dokter en mevr. van Gelder niet vergeten die in de dorpsgemeenschap een grote plaats heb ben ingenomen. Alle waardering voor de nieuwe pen- nevrueht van dhr. de Waal en het lijdt geen twijfel dat de niet al te grote op lage snel haar kopers zal vinden. „Nieuwe Tonge in oude ansichten", een uitgave van de Zeeuwse boekhandel te Zierikzee is té bestellen bij genoemde boekhandel door storting van 24,90 op girorek. 9544 of rechtstreeks bij boek handel van Eesteren, Molendijk 49, tel. (01875) 389. Kqkje In de Ring. De eilandelij ke adoptiegroepen van Amnesty International willen Uw aan dacht vestigen op het feit dat de week van 19-26 sept. is uitgeroepen tot vre- desweek. Dit houdt in: een algemene bezinning omtrent geweld, onrecht en onderdrukking in de wereld. Op tal van scholen en in kerken zal aandacht wor den besteed aan dit thema. Alleen praten over vrede is natuurlijk niet voldoende. Elk individu kan in zijn eigen omge ving veel bijdragen tot een vreedzamer wereld. Op grotere schaal probeert Am nesty iets in deze richting te doen. Op Goeree-Overflakkee zetten twee groepen zich momenteel in voor politie ke gevangenen in Spanje en Rusland; gevangenen die vaak zonder vorm van proces om hun politieke- of geloofsover tuiging jarenlang achter de tralies wor den gezet. In dit verband is een onlangs verschenen boekje te noemen met als titel: „Er zijn in 107 landen politieke gevangenen", (a hfl. 7,50 verkrijgbaar bij de boekhandel in Middelhamis). Als U het werk van Amnesty Inter national financieel wilt steunen, kunt U een bijdrage storten op giro no. 265968 t.n.v. mevr. J. M. Visser-Meyer, pen- ningmeesteres Amnesty International, Burgemeester Mijslaan 22, Middelhar nis óf op rekening nr. 477189814 van de Amro Bank. Op donderdag 23 september a.s. zal op het bedrijf van Boomkwekerij W. C. Dictus BV, Meirseweg te Zundert de landelijke mechanisatiedag voor de boomkwekerij worden gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de Nederlandse Bond van Boomkwekers in samenwerking met de Tuinbouv,7VOor- lichtingsdienst, het Proefstation voor de Boomkwekerij en het Landbouwschap. Het doel van de mechanisatiedag, die eens in de drie jaar wordt gehouden, is de boomkwekers een zo volledig moge lijk overzicht te geven van alle machi nes, werktuigen en technische hulpmid delen die in de boomkwekerij kunnen worden gebruikt of toegepast. Wat is er allemaal te zien? Ongeveer 60 firma's uit binnen- en buitenland verzorgen inzendingen van machines en werktuigen, waarmee zo wel in de open grond als tussen de ge wassen gedemonstreerd zal worden. Daarnaast zal een groot èantal appara ten zoals pompen, beregeningsappara- tuur, hefmasten, kettingzagen, hegge- scharen, grondboren, snoeihoutversnip- peraars enz. tentoongesteld worden. In de grote bedrijfsschuur zijn inzen dingen te zien van klein handgereed- schap, allerlei technische hulpmiddelen, diverse soorten potten enz. Uiteraard is er een stand van de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst aanwezig, waar aan de bezoekers informatie kan wor den gegeven. De demonstraties beginnen 's morgens om 9.00 uur en duren tot 's middags 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt, inclusief een programma, 5,per per soon. Zundert is vanuit het noorden het eenvoudigst te bereiken via de auto snelweg richting Antwerpen tot de eer ste afslag over de grens. De richting Zundert wordt hier duidelijk aangege ven. Komende vanuit België dient men de autosnelweg te verlaten bij de af slag „Meer". In Zundert zal de weg naar het de monstratieterrein worden aangegeven door middel van borden. Per openbaar vervoer is Zundert vanuit Breda te be reiken met de bus van de BBA. De bus sen vertrekken op ieder vol uur vanaf het Stationplein. DIRKSLAND De Chr. Gem. Zangver. „Sursum- Corda" geeft met medewerking van het Evangelisatiekoor „Zuidland" uit Zuid- land een zomeravondzang in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, morgen, zater dag 18 Sept.. Op deze zangavond, waar iedereen van harte welkom is, zullen veel liederen ten gehore gebracht wor den door beide koren alsmede door alle aanwezigen. Met verdere medewerking van de wel eerwaarde heer ds. H. N. van Hensber-' gen, Jan van Gulik trombone, Jan Kunst trompet, en de veelbelovende organist Piet Westhoeve uit Ouddorp belooft het een mooie zangavond te worden. De algehele leiding is in handen van dirigent Jaap Zuidgeest. Komt U ook? De aanvang is 8.00 uur en de toegang is vrij. Sinds de produktie van de 2 CV in 1948 startte, zijn er tot op heden meer dan 5 miljoen geproduceerd die alle hun weg naar een tevreden klant hebben gevonden. Dat het 2 CV-tijdperk nog lang niet voorbij is bewijzen de produktiecijfers die voor dit type en afgeleide modellen vorig jaar ruim 288.000 bedroegen, ter wijl voor dit jaar 1.080 exemplaren iedere dag de fabrieken verlaten. Citroen Parijs heeft, om iets feeste- lijks te geven aan dit toch wel unieke record van meer dan 5 miljoen exem plaren, een beperkt aantal 2CV's ge maakt in een speciale uitvoering, de zgn. 2CV-SPOT, waarvan de belang rijkste kenmerken zijn: ■jV kleur: oranje/wit op de flanken in een oranje band waarin met witte letters: SPOT ix 2 voorstoelen, bekleed met oranje stof. i^ zonnedakje oranje-wit gestreept tV portierbekleding idem ■ïV motor: 2CV4 In Nederland waar de 2CV een grote populariteit heeft, zijn vanaf heden een 350-tal van deze auto's via de organisa tie te koop. De prijs voor dit speciale type be draagt 7.895,—. Aan de achterzijde van het in 1975 geheel gerestureerde kasteel van Rhoon, een historische plek en een oase in het drukke Rijnmondgebied, wordt van avond begonnen met de uitvoering van een klank- en lichtspel over de geschie denis van Rhoon van 1199 tot op heden. Dit jaar bestaat Rhoon namelijk 777 jaar een reden om nog eens in het kleurrijk verleden terug te duiken. In klank en licht zal de historie van het dorp en van het kasteel in negen taferelen herleven. Het produktieteam voor „Klank en licht over Rhoon" bestaat uit: Piet Cle- veringa, producer, Detlev Pols, assistent -producer, Arnold van Berkel, Kees Cense, Jaap Keppel en Anno Scholtze. De tekst werd geschreven door Ludo Pieters en bewerkt door Piet Cleverin- ga en Detlev Pols. De tekst van de ver teller wordt gesproken door Jan Fou- draine, terwijl de andere stemmen in het klank- en lichtspel afkomstig zijn van inwoners van Rhoon. De centrale controle-apparatuur is vervaardigd door de N.V. Philips Gloei- lampenfabrieken te Eindhoven. De in stallatie gebeurt door het Elektrotech nisch Bureau Groshart in Rhoon. De belichtingsapparatuur werd ter beschik king gesteld door de Elektrotechnische Maatschappij Van Rietschoten Kou wens in Rotterdam. Door de financiële bijdragen van een aantal fondsen werd de uitvoering van het klank- en licht spel mogelijk gemaakt. De hoge heerUjlcheid van Rhoon is in het bezit geweest van de geslachten Van Duiveland van Rhoon, Bentinck en Van Hoboken. In 1971 werd de Stichting Kas teel van Rhoon eigenares van het his torisch kasteel aan de Dorpsdij k in Rhoon. De stem van de verteller verhaalt de geschiedenis van Rhoon. Geluiden van krijgsgewoel, overstromingen, plunde ring en feesten op het kasteel worden begeleid door het commentaar van de dorpelingen. De stemmen van Biggo van Duiveland, stichter van Rhoon in 1199, van Stadhouder Willem III en van Hans Willem Bentinck, de eerste Graaf van Portland, zullen opklinken. De vijver achter het kasteel en het gebouw zelf zullen in een steeds wisselende, sprook jesachtige belichting worden gezet. Vandaag is de eerste uitvoering voor genodigden, na de opening van de his torische tentoonstelling „De Heerlijk heid Rhoon" op de tentoonstellingszol ders in het kasteel. Op zaterdag 18, woensdag 22, don derdag 23, vrijdag 24, zaterdag 25 sept. a.s. vinden 's avonds telkens twee uit voeringen plaats; de eerste te 20.45 uur en de tweede te 22.00 uur. Duur van de uitvoering ongeveer vijftig minuten. De toegangsprijs bedraagt 2,50 per persoon. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar bij: de Gemeentesecretarie,- Rijsdijk 15 in Rhoon, tel. (01890) 5844, de V.V.V., Stadhuisplein 19, Rotterdam, tel. (010) 136000 en 's avonds voor het begin van de uitvoeringen bij de ingang van het kasteel van Rhoon, Dorpsdijk 63, Rhoon. Parkeerruimte voor auto's is aanwe zig naast „Het Wapen van Rhoon". Bij slecht weer blijven de toegangs bewijzen geldig voor een volgende uit voering. Vóór de uitvoeringen kan men eten in het restaurant „Het Kasteel van Rhoon" in het kasteel. Na de uitvoerin gen is het trefcentrum „De Klokkezol- der" in het kasteel, waar iets gedronken kan worden, geopend. Het volgend jaar zal het klank- en lichtspel regelmatig gedurende het zor merseizoen in Rhoon worden uitgevoerd. De Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde afdeling Goeree en Overflakkee heeft zich wat duidelijker gepresenteerd aan het ((Flakkeese) pu bliek met haar stand op de „Delta Flora" j.l. juli te Middelharnis. Bij die gelegenheid reikte ze o.a. meer dan 3000 folders uit ■waarin nuttige wenken voor aankoop en onderhoud van planten voor huis of tuin. „Tot die voorlichting dient ook het maandelijks verschijnend periodiek „Groei en Bloei", 40 a 50 pagina's dik, sommige in kleur! Met die maandelijkse uitgave hebt U na enige tijd een héél boekwerk. En wat staat daar nog meer in? Be halve die fraai gekleurde planten een schat van gegevens, b.v. hoe U zoete doomloze bramen zelf teelt; wanneer en hoe u uw groente moet zaaien; waaraan uw grond moet voldoen, welke grond U voor groente wilt bestemmen, doch ook hoe en waar U uw sierteeltgewassen Bijna 130 km. per uur vliegt op dit laatste FCC-concours in 1976 een duif van G. van Dam te Ouddorp, daarbij 1123 andere concurrenten achter zich latend. Een harde zuidoostenwind bracht vooral Ouddorp en Stellendam veel snelle duiven. Te Ouddorp overschreden 2 duiven van Joh. Grinwis de 120 km grens, hij werd er 5 en 6 mee in het concours. C. J. Tanis behaalde er de 7e en 10e plaats. K. Meijer 9, A. J. Klink 19 en 29 en hij beëindigde deze vlucht bijna even goed als toen hij aan de na- vluchten begon. W. Kievit begint met 20 en houdt er ook te snel mee op. J. Bakelaar 28, C. Venneman 32 en 34 en G. Westdijk 35. Te Stellendam wint M. Melissant de zilveren medaille, Comb. Hoek van Len ten worden er 4, 11 en 26. J. van Seters en Zn. doen met B, 23 en 27 de laatste kampioenspunten binnen. D. van Len ten wordt 17. Te Dirksland heeft K. de Jong met 3, 21 en 24 de drie snelste van het con cours. Joh. van Rutten en Zn. v/orden 14 en 18. L. S. v. d. Baan 22, A. Zoon 25. In Middelharnis komt de 15e plaats toe aan C. Vroegindeweij, plaatselijk overwinnaar A. v. d. Linde wordt 16e. Plaatselijk wordt C. Polder derde. Te Herkingen is de rapste van Ph. Logmans, nog net op de dertigste plaats in FCC-verband. A. J. A. Volaart heeft er de volgende aankomende duif. Op Stad aan 't Haringvliet zijn het B. D. Visser en J. Mijs die beslag leg gen op de ereplaatsen. Men is er duide lijk door de zuidoostenwind verslagen, want als het concours op een snelheid van 1517 mpm sluit is nog slechts Vs van de ingezette vogels terug. Weer eens temeer werd op deze vlucht bewezen, dat de wind een grote faktor is bij het toekennen van de prijzen. Daarom zou het dom zijn een duif te veroordelen die zich plaatselijk goed weet te onderscheiden. Dit jaar blies de wind vaak uit NO richting zodat vooral de westkant van het eiland op een goed vliegjaar kan terugzien. Het zal onge twijfeld in 1977 weer anders zijn, maar bij de kampioenen die we nog zullen publiceren treffen we toch weer veelal dezelfde namen aan. Een aanwijzing dat het eerder de betere duiven-liefhebbers dan de betere duiven zijn die het eind resultaat beïnvloeden. moet planten, hoe men ze snoeit en ver der kweekt b.v. via stekken of afleggen of via zaadwinning. Ze organiseert tuinkeuringen met daaraan verbonden prijzen, organiseert lezingen begeleid door films of dia's. Ook organiseert ze excursies naar in teressante tentoonstellingen of exclusief aangelegende parken en tuinen, met evt. kortingen op reizen en toegangsprijzen. Of voelt U soms meer voor het kwe ken van oeroude geneeskruiden, dan vindt U ook daarover iets in „Groei en Bloei". En wilt U bij uw experimentele zelf doen, praktijk voorlichting, de af deling heeft enige vakmensen tot uw hulp. Deze vereniging afgekort genoemd K. M.T.P. is een grote club welke nog steeds in leden aantal en afdelingen toe neemt. Binnenkort, één week, één maand, wie weet, hoopt ze haar 40.000 ste lid te kunnen inschrijven. Als U dit soms zoudt willen zijn stuurt dan nu uw aanmelding als lid in. Dat doet U door een lege enveloppe met op de achterzijde Uw naam en adres en aan de voorzijde in te vullen K.M.T.P., antwoordnummer 2248 te Den Haag en verder zonder postzegel te verzenden, en nog geen contributie te betalen. Dit al les gaat U 36,per jaar kosten waar voor U later een accept girokaart ont vangt. Met dit alles loopt U de kans een ori ginele Lawn Boy Motormaaier te win nen. En hiermee is de kous nog niet af. Vanaf nu wordt onder de nieuwe le den, doch ook onder de aanbrengers van nieuwe leden tot aan de inschrijving van het 40.000ste lid een Aluminium Baco Hobby kas ter waarde van 1.095,ver loot en verder nog veel meer prijzen waaronder waardevolle boeken tot gra tis lidmaatschap toe. Denkt U over dit alles eens (niet te lang) na. Dit alles kan U véél meer ple zier van uw tuin opleveren, U en uw hele gezin en ook nog ontelbare voorbij gangers van uw tuin en dat voor slechts één dubbeltje per dag! De P.T.T. gaat twee nieuwe postzegel boekjes in omloop brengen, die ieder voor drie gulden aan postzegels bevat ten. De nieuwe boekjes gaan de huidige, waarin voor twee gulden aan postzegels zit, in de komende maanden vervangen. De inhoud van het ene boekje zal be staan uit vijf zegels van 55 cent, twee van 10 cent en één van 5 cent; het an dere boekje, afgestemd op drukwerk- frankering, krijgt als inhoud zeven ze gels van 40 cent en vier van 5 cent. De postkantoren worden in de laatste week van september met de nieuwe boekjes bevoorraad. Vanaf 1 oktober wordt een begin ge maakt met de aanpassing van de post zegelboekjes automaten. Aangezien het een eenvoudige handeling betreft, kan de gehele operatie er hangen in ons land 5400 van deze automaten binnen twee maanden zijn voltooid. De boekjes automaten in de grote steden worden het laatst omgebouwd; via deze automa ten worden, zo lang de voorraad strekt, nog boekjes van 2,verkocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 9