Prins Mauritsschool uitgebreid met fraaie gemeenschapsruimte In „Het Oudeland" wordt met veel vaart gewerkt mKU ücm/i TIP VAN TOYOTA LIES VAN DER VELDE Vrijdag 17 septepiber 1976 No. 4523 CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemnaJ. per weekdinsdag- en vrijdagavond MERKStENEN NAAR DE TOEKOMST Nqar school in praktische parka DIRKSLAND SOMMELSDIJK -A- Volgend jaar aug. zullen 100 bejaardenwoningen gereed zijn Hedenavond en morgen gehele dag Grote occasion show Onze TOrOTASHOW was ©en daverend sukses want in verbaJid met de komen de verhogingen ruilden velen hun jonge tot zeer jonge wagens reeds nu bij ons in. Profiteer daar van nu het nog kan zonder de B.T.W. verhoging. De garage imet eigen schoonheidssalon voor auto's VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zaadpad Middelharnis BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophai X OOK OP VRIJDAGAVOND t GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS X LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 —V/jJ J POSTEOX 8 M MTTTOEI^HABNIS Bedactde en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TéL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBaibo Mlddelihamis no, 3420.01.108 ABONKEaVIENTSPRUS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief, Wanneer we zeggen dat het jaar 1976 niet zo erg rustig verloopt, beweren we niets nieuws. Dat weten we allemaal. Nu zijn er wel mensen, die menen dat eigenüjk dit altijd al zo geweest is. Ze zeggen dan: „kijk maar naar de geschie denis". De geschiedenis toont aan dat eigenlijk voortdurend de samenleving in beweging is geweest. Het grote ver schil is echter, zo beweren ze dan, dat we het vroeger van elkaar niet wisten. De gebrekkige communicatiemiddelen veroorzaakte dat de berichtgeving da gen, soms maanden achter was. Ontegenzeggelijk is dat vandaag ge heel anders. Op hetzelfde moment, dat aan de andere kant van de aarde iets gebeurt, zien wij het op het televisie scherm in onze kamer gebeuren. Af standen tellen niet meer. Een net van communicatiesatelieten zorgt er wel voor, dat we van alles wat op de we reld gebeurt, direct op de hoogte wor den gehouden. Op zichzelf is deze snelle berichtge ving reeds een bron van onrust. Het nieuws stort zich vandaag over ons hoofd heen in een eindeloze stroom. Het is bijna ondoenlijk geworden om er nog weg mee te weten. Het is diezelfde ge weldige hoeveelheid informatie, die een gevaar oplevert om tot een bezonken oordeel te komen. De informatie is in vele gevallen zo indringend, dat we on gemerkt ons doen en laten door die zelfde indringende stroom informatie laten bepalen. We wegen njet meer wat tot ons komt. Integendeel, in vele ge vallen zijn we klakkeloos bereid te rea geren. Op de weg om aktueel te blijven, om de aandacht te blijven trekken, ontmoet de berichtgeving tegenstand in ons mens-zijn. We raken snel aan prikkels gewend. Wil dan ook de aandacht ge trokken blijven, is het nodig dat de prik kels steeds sterker worden. Een voor beeld maakt het duidelijk. De noodlot tige vliegtuigbotsing boven. Joegoslavië, waarbij een 170 mensen om het leven kwamen, ligt nog maar enkele dagen achter ons. Toch kunnen we ons de bi- zonderheden nu reeds nog maar nau welijks herinneren. Het voorbeeld illus treert tegelijkertijd, hoe ongevoelig we gaan worden voor het wel en wee van anderen. De vorige generatie zou da genlang over een dergelijk ongeluk spre ken. Wij zijn het eigenlijk al vergeten, zodra het gebeurd is. Zo worden de voetangels en klemmen op onze reis naar de eeuwigheid steeds verleidelijker en geraffineerder. Want door de intensivering van hetgeen rond om ons gebeurt, dreigen we totaal voor bij te gaan, aan wat in wezen merkste- nen in de geschiedenis behoren te zijn. De Bijbel laat ons over die merkste- nen niet in het ongewisse. Uitdrukke lijk worden ze vermeld. Oorlogen, ge ruchten van oorlogen, pestillentiën, het verkillen van de natuurlijke liefde, het verliezen van ons gevoel; dat wij geen individuen zijn, die zomaar op aarde te recht zijn gekomen, maar in een ver band met anderen, geschapen zijn, kort om allerlei merkstenen, die ons vertel len, dat de tijd eens weer over zal gaan in eeuwigheid. Daarom hebben de vele natuurram pen, die de laatste maanden de aarde overal teisteren grote indruk op ons ge maakt. Want de ene orkaan is nog niet Legergroen. modehuis verdwenen, of een andere dient zich reeds aan. Terwijl de aarde op steeds meer plaatsen over de gehele wereld in toenemende heftigheid in beweging raakt. Merkstenen, die ons vertellen, dat de tijd teneinde raakt. Dat aan de voort gang van de geschiedenis in de wereld een einde komt. Velen hebben allerlei berekeningen gemaakt, wanneer dat tijdstip zal aanbreken. Wij voor onszelf hebben daar nooit moeite mee gehad. We hebben veel meer moeite met de vraag; niet wanneer ons einde zal zijn, maar hoe ons' einde zal zijn. Zullen we wanneer dat gebeurt; Hem verwachten, die ons leven is, zoals de apostel dat zegt, of is Hij dan een vreem de? Dan blijft hij ook in de eeuwigheid een vreemde. En wie kan nu met een vreemde altijd samenleven? -----O Terwijl dhr. Mooyaart zich nog van zijn taak kwijt, snelt mej. Poot, mevr. Mooyaart al met bloemen tegemoet. Middelharnis-tel.:2596 Een ploeg van 4 man sterk is j.l. woensdagmiddag te pas gekomen aan de opening van de nieuwe gemeen schapsruimte van de Prins Maurits school te Dirksland. Dat was overigens geen zwaar karwei, temeer omdat de betrokkenen bij de voorbereiding tot de bouw voor heel wat hetere vuren had den gestaan. De barricade die nu nog moest worden genomen liet zich gewil lig slechten en weinige minuten later bevonden de genodigden zich in de lang verbeide ruimte, onontbeerlijk in het moderne onderwyspatroon. De school, gebouwd in '64 mag na deze aanwinst voltooid heten. Het waren de heren L. Bestman (be stuursvoorzitter), burg. H. Bos, dhr. J. Mooijaart (oud Inspecteur) en dhr. J. H. H. Morang, de huidige Inspecteur die elk hun aandeel in de opening hadden. Handvaardigheidslerares mej. Poot had, geïnspireerd op de rol die de heren in de totstandkoming hadden gespeeld, werkstukjes gemaakt die moesten worden weggeknipt. De heren wisten de schaar vaardig te hanteren en zo vond de „ambtelijke molen" z'n eind en knipte burg. Bos de financiën weg. Om de blijdschap van deze middag werd God de dank gebracht en uit de inhoud van Ps. 8 putte dhr. Bestman een inspirerend openingswoord. Daarin leg de hij ook zijn dankbaarheid dat de christelijke school mag groeien en bloei en en de verantwoordelijkheid van het rentmeesterschap gevoelend sprak hij de wens uit dat ook de nieuwe voorzie ning zal dienen tot verheerlijking van Gods Naam. Dhr. Bestman riep indach tig Zijn belofte 's Heeren hulp in bij het onderwijzen van de kinderen ook in Zijn Woord en het was spr. hartelijke wens dat dat Woord tot in lengte van dagen onverkort aan de kinderen ver teld zal worden. Erkentelijk voor de geboden mede werking toonde dhr. Bestman zich ook jegens Burg. Bos, de beide Inspecteurs, bouwers en architect zowel als hoofd onderwijzer dhr. Boot die als eerste het ruimtegebrek had aangesneden met de nieuwe ruimte als zichtbaar resultaat. „Een zeer waardevolle aanwinst!" zo complimenteerde burg. Bos het school bestuur. Dhr. Bos zag terug op 5 nov. 1964 toen de 8 klassige school geopend werd en hij meende met recht té kun nen zeggen dat thans de school voltooid is. Het nieuwe lokaal heeft het gemeen tebestuur weliswaar 270.000,gekost maar dat werd graag gedaan. Met burg. Bos wenste ook dhr. J. Mooijaart als oud Dirkslander de school een goede toekomst. „Een mooie school en goed onderwijs! dat is wat we willen", verklaarde dhr. Mooijaart en hij wist dat in „ons" Dirks land bereikt. ,Ook de huidige Inspecteur dhr. Mo- rang was dik tevreden over de aanwe zigheid van de nieuwe gemeenschaps ruimte waarin tal van activiteiten kun nen worden gepleegd waarvoor in de leslokalen geen mogelijkheid is. Na een korte beschouwing op de onderwijsver nieuwingen die aan de orde zijn besloot dhr. Morang met de wens dat van de nieuwe accomodatie een optimaal ge bruik zal worden gemaakt. Pracht geschenk. Na een pauze zorgde de oudercom- missie, bij monde van haar voorzitter dhr. W. den Hertog voor het klapstuk van de middag! Dhr. den Hertog sprak primair zijn blijdschap uit over de aan wezigheid van de nieuwe gemeenschaps ruimte waarin naar hij hoopte de geest geen andere zal zijn dan in het overige deel van de school om vervolgens het bestuur een verrassing te bereiden in de vorm van een nieuw orgel ter ver vanging van het oude, gekocht van de baten die een aktie onder de ouders en sponsors opleverde. Dhr. den Hertog overhandigde het geschenk met de wens dat het tot Gods eer zal .worden ge bruikt. Architect Fris uit Middelhamis over handigde als dMik voor de ondervonden goede samenwerking dhr. Bestman een cheque voor de aanschaf van boeken voor het documentatiecentrum, gevolgd door hoofdaannemer de Geus die met het uitspreken van een hartelijk dank- wooi'd een orgellamp en een boekenbon aanbood. In de nieuwe gemeenschaps ruimte, die dienst zal doen als handen- arbeid-lokaal komt een E.H.B.O. kast te In zijn 70 jarige leven, goeddeels in dienst van de Prov. Waterstaat, heeft Ing. H. Kuiper te Sommelsdijk al vele eerste palen zien verdwijnen, maar woensdag beleefde hij zelf de sensatie van het slaan daarvan'. Toen kon hij op het terrein van „Het Oudeland" te Som melsdijk, getooid in geel tenue, de ma chine bestijgen en achter de knuppels plaats nemen om na het vele bestuur lijke werk even daadwerkelijk de hand aan de ploeg te slaan. Van de zijde van het bestuur van de Stichting Herv. Dia conale Gezondheidszorg te Sommelsdijk was de nodiging daartoe een eerbetoon aan haar vice-voorzitter uit bewonde ring en waardering voor de voortdu rende ambitieuze inzet die hij aan de dag legt. Die waardering sprak ds. J. T. Ca- zander uit in zijn kwaliteit als predi kant-voorzitter van de Stichting. Hij deed dat toen dhr. Kuiper het karwei, gehuld in de rook van knallend vuur werk, geklaard had en het gezelschap genodigden werd ontvangen in de bij-j zonder fraaie recreatieruimte van het .Dorpsweg 28-34 Sommelsdijk Tel. Werkplaats (01870) 4436 KOMMISSIE REGELING SCHADE WATERWINNING GOEREE - OVERFLAKKEE: De raad van kommissarissen heeft het reglement voor de in november 1972 door de voormalige „Stichting De Drink waterleiding Goeree en Overflakkee" ingestelde Kommissie regeling schade waterwinning opnieuw vastgesteld. Of schoon de kommissie na haar instelling geen schadeclaims ter behandeling ont vangen heeft, zal binnenkort op ruimere schaal op haar bestaan aandacht wor den gevestigd. Als vertegenwoordigers van de WMZ in de kommissie zijn (her) benoemd de heren G. Tanis als gewas- sendeskundige en ir. C. W. Hulsbergen als hydroloog. Voorts hebben in de kom missie zitting de heren ir. J. J. van der Linde en L. Visser (beiden aangewezen door de Zuidhollandse landbouworga nisaties) en ir. H. G. Kuipéri. STELLENDAM Opbrengst. De koUekte voor het Kon. Wilhelmina Fonds voor de kankerbe strijding heeft in ons dorp 2247,35 op gebracht. hangen, die werd aangeboden door mevr. Matsinger, namens het personeel van de school. De middag werd daarna beëindigd door dhr. Boot als hoofd van de school. Dhr. Boot bezag hoe in het onderwijs op de christelijke school de netten wor den uitgezet en hij sprak.de hoop uit dat dat in de toekomst als Zijn opdracht zal worden voortgezet. Spr. vroeg daar toe de voorbede van de ouders en de kerk opdat, zij het ook met gebreken, tot Gods eer zal kunnen worden voortgegaan. Tot slot werd gezongen Ps. 81 12: „Opent uwen mond". Verpleeghuis „de Samaritaan", waarbij ds. Cazander vooruitzag op het plan dat in „Het Oudeland", het terrein vóór „de Samaritaan" ten uitvoer zal worden ge bracht. Er komen ruim honderd service-be jaardenwoningen waarvan de toekom stige bewoners in een drietal categorie ën te verdelen zijn; zij die op de rand staan van eèn mate van verzorging; voorts echtparen van wie een van de partners in het Verpleeghuis verblijft en tenslotte zij die een mate van dagbe handeling nodig hebben die ze wo nend in Het Oudeland in het Ver pleeghuis kunnen ontvangen. „We zijn daarmee zo stelde ds. Cazander te vreden vast de ontwikkelingen op dit gebied ruim vooruit en volgend jaar augustus/september belooft een en an der gerealiseerd te zijn. Ds. Cazander wees er i.v.m. de enorme belang stelling voor het betrekken van deze woningen wel op dat er een nauwkeu rige en weloverwogen selectie zal moe ten worden toegepast. Erop terugziend dat Het Oudeland vroeger „brood op de plank" bracht, waaraan de korenschoof en de ploeg in het wapen van „Het Oudeland" nog herinneren, wees ds. Cazander, zinspe lend op de nieuwe bestemming, erop dat de mens niet alleen bij brood zal leven maar bij alle woord dat uit de mond Gods uitgaat. Onder dat heilig teken wenste ds. Cazander allen, bouwers en toekomstige bewoners een goede vaart. De te bouwen woningen zullen dan ook niet alleen maar een dak boven het hoofd bedoelen te zijn maar borg staan voor een verzorging in de breedste, diepste en hoogste zin van het woord. In zijn betoog had ds. Cazander slechts een tipje opgelicht van de sluier waar achter de vele inspanningen van het bestuur verborgen gaan. Vol waarde ring was hij voor de rol die dhr. Kui per daarin vervult. Zinspelend op zijn gepensioneerd zijn bezag ds. dat dhr. Kuiper desondanks niet in ruste is maar zich met een ambitieuze inzet wijdt aan wat hem en het bestuur te doen staat. Als dank daarvoor en voor het slaan van de 641ste (van de 1500) paal bood ds. Cazander dhr. Kuiper en kele grammofoonplaten aan. Prachtige bloemen waren er voor mevr. Kuiper om daarmee de vele avonden alleen-zijn enigermate te vergoeden en ook aanne mer van Hoorn bedacht dhr. Kuiper met een attentie. Zelf beliefde dhr. Kuiper, verre van eer- en heerszucht, niet zo op de voor grond te staan, maar niettemin ver klaarde hij zich bijzonder erkentelijk voor de nodiging tot de paalslag waar mee het bestuur haar vertrouwen tot uitdrukking had gebracht. Dhr. Kuiper ontkende geenszins dat er hard gewerkt is maar zei hij het is bijzonder prettig je tijd op deze wijze te kunnen besteden! Even was er een intermezzo en kwa men de bestuurderen met hun gasten op verhaal. Er werd gelegenheid gegeven in enkele ruimten van „de Samaritaan" rond te kijken waaruit velen eens te meer gebleken zal zijn dat er iets groots werd en nog wordt verricht. Het Verpleeghuis „de Samari taan" zal zo heeft ds. Cazander nu publiekelijk meegedeeld op 4 november a.s. door H.K.H. Prin ses Margriet worden geopend. Momenteel wordt het derde pa viljoen in gebruik genomen. Wel licht zal dat rond de datum van de opening gevuld zijn en zal „de Samaritaan" S3 bewoners hebben. Daarna zullen nog twee pavil joens in gebruik ■worden genomen en zal in maart-april volgend jaar het Verpleeghuis 155 bewoners tellen. y,/^. >fi - A^.-- Dhr. Kuiper sloeg de 1ste (641e) paal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1