Meer en positiever nieuws over verlieteringsplannen Staverseweg Bluseenheid Melissant Flakkees brandweerkampioen /,<l'^\^^ \l\^ No. 4522 CHR. STREOEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLiLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdmsdag- en vrijdagaoond MIDDELHARNIS 2,3 miljoen op Prov. begroting '76 Over de verbeteringsplannen Voor de Staverseweg waarnaar dhi'. G. C. Joppe (PCP) in de laatstgehouden raadsvergadering informeerde maar waarop Mj een weinig opwekkend antwoord kreeg, kunnen we thans, dankzij de informatie van A.R. Statenlid dhr. J. J. C. la Fleur te Middelharnis heel wat positiever zijn. De Pi-ovincie doet alle moeite de mogelijkheden te scheppen al volgend jaar met het werk te beginnen. De vaste commissie van advies en bijstand voor Verkeer heeft de beno digde middelen beschikbaar gesteld. Noodzaak De omleiding van het verkeer om Middelharnis heen wordt meer dan ooit noodzakelijk. Wanneer n.l. de nieuwe Zwijndrecht-tunnel en de Kiltunnel bij 's Gravendeel gereed zullen zijn zal het vervoer van ge vaarlijke stoffen vanuit de Botlek naar het zuiden nog slechts via Flakkee kunnen geschieden. In tunnels Wordt dat vervoer niet toe gelaten. De „rijdende bommen" zo als de wagens met chemische (vloei) stoffen worden genoemd zullen dan via Goeree-Overflakkee en de Volkerakdam zuidwaarts gaan. Met de voorgenomen verbre ding van de Staverseweg is der halve haast geboden. Diefstal van T.V. toestellen opgelost Succes voor Drumband en majoretten van Dirkslands „Amicitia" Gemeensciiapsruimte in gebruik Dierenbescherming Zondagsschool „Timotheus'' 60 jaar Restauratie molen Dirksland Herhaling bejaardenreis BOEKBESPKEKING Juliana Regina 1976 Geen wandelweer GEREFORM. GEMEENTEN EXTRA KERKDIENSTEN E.H.B.O. CURSUS Cursus Econ. Vorming Agrarische Vrouwen Botsing bij Schaapsweg De betekenis van zout en sporenelementen Automobilist dodelijk verongelukt Orgelshow in „Vita Nova" te Sommelsdijk POSTBOX 8 M MnXDElHABNIS BedBcUe en adveitentles: Kantoor liangefsreig 13, Samimelsdlifc TeL (01870) 26 29 Na 5 uiir (01870) 33 92 Giro 167930 BankBabo 'MlddeOihamis no< 3420.01.108 ABONNEMENTSPEUS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ram. Bij conteact speciaal tiarieti Al in een Statenvergadering begin februari kreeg dhr. la Fleur een goed gehoor toen hij de gevaarUjlce situatie m.b.t. de Staverseweg aansneed. Hij wees er toen terecht op dat veel verlteer van deze „sluipweg" gebruik maakt ten einde de bebouwde kom van Middel harnis - Sommelsdijk te vermijden, maar dat daarvan wel het gevolg is dat er levensgevaarlijke situaties ontstaan. Omdat het meest zware verkeer de Sta verseweg niet kan nemen en gehouden is de route over de Langeweg, dwars door Middelharnis te volgen scheppen zij ook daar het nodige gevaar wat zich vooral manifesteert op de kruising Lan geweg - Kon. Julianaweg. Het kostte dhr. la Fleur in zijn overtuigend plei dooi dan ook weinig moeite meer de ge noemde vaste Commissie van de nood zaak vaia een snelle verbetering van de Staverseweg te overtuigen, liever en beter, zo benadrukte dhr. la Fleur, dan nog jaren te moeten wachten totdat eindelijk de aanleg van de nieuwe Pro vinciale weg ter hand zou worden ge nomen. Het was bij de behandeling van de Prov. begroting dat dhr. la Fleur zijn vraag stelde entoen hij de volgende dag door Gedeputeerde Borgman werd ge antwoord was die vol waardering voor het gedane voorstel. Dhr. Borgman had een en ander gelijk aan de Provinciale Waterstaat doorgegeven. Als Statenlid beschikt dhr. la Fleur thans over de (overigens publieke) in formatie dat er voor de verbetering van quartaire wegen (waartoe ook de Sta verseweg behoort) in 1977 een bedrag van 18 miljoen beschikbaar wordt ge steld. De vaste Commissie die de be voegdheid heeft dit bedrag te verdelen heeft tot verbetering van de Staverse weg besloten, in die zin dat de huidige weg als paralelweg (landbouwweg) ge handhaafd blijft en dat er een nieuwe weg ter breedte van de Nieuwe Tongse Langeweg naast zal worden gelegd. Het is overigens nog niet bekend aan welke zijde van de Staverseweg de nieuwe weg zal komen. Op de Provinciale begroting is voor 1977 voor deze nieuwe aanleg een bedrag van 2 müjoen uitgetrokken, voor 1978 nog eens 0,3 miljoen. Die 2,3 miljoen bedraagt ca. 75"/o van de ge schatte werkelijke kosten, maar inmid dels heeft de Vaste Commissie besloten alle kosten voor rekening van de Pro vincie te nemen. De huidige Staverseweg is in beheer en onderhoud bij het Waterschap Flak- kee met welk Schap intussen ambtelijk overleg is geweest. De Provincie geeft er de voorkeur aan de nieuwe weg in eigen beheer aan te leggen en ook zelf het ontwerp te maken en de benodigde gronden aan te kopen. Daar zal binnen niet al te lange tijd een begin mee wor den gemaakt. BÏRKSLAND: De recherche heeft klaarheid gebracht in de diefstal van een tiental t.v.-toe- stellen enkele weken geleden uit het nieuwe pand van electrotechnisch bureau v. d. Heijden. Ze heeft twee mannen gearresteerd waarvan één een volledige bekentenis heeft afgelegd. De twee zijn woonwagenbewoners uit 's- Hertogenbosch. Van de tien ontvreemde toestellen konden er op het kamp nog twee worden achterhaald. Twee van de toestellen zijn tijdens het vervoer ver nield, en vier andere (twee Ideur en twee zwart-wit) hadden de daders voor een totaalprijs van 1200,van de hand gedaan. Het zoeken is nu nog naar de aanhanger van de Fa. v. d. Heijden waarmee de toestellen werden vervoerd. De dieven hebben die ergens achterge laten maar zeggen zich de preciese plek niet meer te herinneren. Afgelopen zaterdag 11 september na men de drumband en majoretten van Arjiicitia deel aan een K.N.P. concours te Loosduinen. Ondanks het slechte weer waren de resultaten boven ver wachting; want zowel drumband als majoretten behaalden een eerste prijs. De drumband behaalde in de 2de di visie een eerste prijs met 2I6V2 pnt. en lof der jury en promoveren hiermee naar de 1ste divisie. De majoretten behaalden in de Intro ductie-divisie een eerste prijs met 144 pnt. en kregen van de jury de aanbeve ling mee om het volgend jaar uit te ko men in de 1ste divisie. Zowel drumband en majoretten wer den voor dit succesvolle optreden be loond met een beker die beschikbaar waren gesteld door de Vredesteinfabrie- ken. DIRKSLAND: Woensdagmiddag a.s. hoopt het be stuur van de Ver. tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bij bel de nieuwe gemeenschapsruimte bij de Pr. Mauritsschool in gebruik te ne men. Blijkens de uitnodiging die we ontvingen zal de opening worden ver richt door de heren L. Bestman (voorz.) burg. H. Bos, dhr. J. Mooyaart (voorma lig Insp.) en de huidige Inspecteur dhr. J. H. H. Morang. Bij Mevr. Troost, Enk. Ring 53, Som melsdijk is een hondje van plm. 10 we ken oud gebracht. Het is een geel-bruin teefje en is gevonden in Sommelsdijk. Graag kontakt via tel. (01870) 2912. MIDDELHAKI'JÏS: A.s. vrijdagavond 17 sept. zal 's avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden t. g.v. het 60-jarigbestaan van de zon dagschool „Timotheus". Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door ds. J. E. de Groot (opening), door de leerlingen zal wor den gezongen, de secretaris, dhr. v. Wa- geningen hoopt terug te zien op de voorbije 60 jaar en door ds. W. Vroeg- indeweij te Ëemnes-Binnen zal een her denkingsrede worden uitgesproken. Er is ook gelegenheid tot het uitbrengen van felicitaties. Dhr. A. Vlasblom, Statenlid voor de S.G.P. heeft dezer dagen van het colle ge van G.S. antwoord gekregen op zijn. vragen waarin hij het college atten deerde op de vervallen staat waarin de molen van Dirksland verkeert. G.S. erkennen in hun beantwoording dat de onderhoudstoestand van de mo len erg slecht is en voorts wordt erkend dat de beschrijving van de molen, zoals is weergegeven in het Zuidhollands Mo lenhoek, niet meer met de werkelijke toestand van de molen overeenkomt. Het Molenhoek is aldus G.S. sterk ver ouderd, maar een herdruk is voorlopig niet te verwachten. G.S. wijzen erop dat de gemeente Dirksland als eigenaresse van de molen haar (G.S.) nog geen verzoek om sub sidie in de restauratiekosten heeft ge daan. Gevraagd naar de bereidheid bij de Minister op beschikbaarstelling van gelden aan te dringen antwoorden G.S. dat het Prov. bestuur m.b.t. de molen- restauraties de gedragslijn van het Rijk volgt. Binnenkort zullen G.S. overleg plegen met de Rijksdienst voor de Mo- numentehzorg over de lange termijn planning voor de molenrestauraties. Zij zeggen toe in het kader van deze ter mijnplanning nader te bezien in hoe verre aan de restauratie van Dirks lands' molen prioriteit kan worden ge geven. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De Alg. Bond van Bejaarden afd. Mid delharnis - Sommelsdijk wil (bij vol doende deelname) op woensdag 29 sept. a.s. nog een Busreis organiseren naar de John Woodhouse Show in „de Ster", Nieuwkuijk. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de voorz. J. van Zetten, Goudsbloemplein 2, Sommelsdijk, Tel. 2945 en de secr. C. Dupree, Kastanje laan 13, Middelharnis, Tel. 4215. Het Bestuur. De nieuwste uitgave van de jaarlijks terugkerende Juliana Regina reeks ver schijnt in een periode waarin de storm die rondom Soestdijk heeft gewoed langzaam verstilt. Het lijkt paradoxaal maar de nieuwe Juliana Regina komt meer dan ooit te pas nu Nederland heeft getoond de monarchie en hen die de monarchie verpersoonlijken een warm hart toe te dragen. Sommigen in Dirksland was dat het geval staken in die droeve dagen de vlag met (vooral!) de Oranjewimpel uit ten teken dat zij H.M. de Koningin nu zij een strijd te voeren had niet wensten te verloochenen. Welnu zij en die vele anderen die trouw bleven zul len graag naar deze jongste uitgave grij pen, een uitgave waarin weliswaar de voorboden van de nu verleden gebeur tenissen al te bespeuren zijn, maar die zeker niet in het teken daarvan staat. De hele uitgebreide Oranje familie staat er in een veelheid van poses en be zigheden in verbeeld in zwart-wit en op de omslag in een keurige kleuren- plaat. Ook wordt aandacht besteed aan het feit dat het op 19 april honderd jaar geleden was dat Prins Hendrik werd geboren en ook uit zijn leven zijn een aantal foto's opgenomen. Geweldige foto's, dat moet gezegd, on getwijfeld het meest gevulde en veel zijdige Nederlandse familiealbum waar uit blijkt dat de Oranjes een hechte fa milie vormen en dat de jongsten van hen weliswaar Koninklijke- maar toch heuse kwajongens kunnen zijn. Zo zien wij Nederlanders dat toch graag? Juliana Regina, samengesteld door F. J. Lammers, is een uitgave van Uitge verij drukkerij HoUandia b.v. te Baarn. De prijs bedraagt 9,50; in de boekhan del verkrijgbaar. OUDE TONGE Door de slechte weersomstan digheden van j.l. zaterdag is de O.K.K. wandelmars die toen in Oude Tonge gehouden stond te worden uitgesteld. De mars zal nu a.s. zaterdag 18 sept. worden gehouden, in de goede hoop dat het weer zich dan van een vrien delijker kant zal laten zien. Ver trek 2 uur vanaf de Sporthal. MEHSSANT donderdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE zaterdagavond 7.39 uur student C. Vogelaar van Mijdrecht. De Flakkeese bluseenheden die za terdag in Stellendam deelnamen aan de jaarlijkse flakkeese brandweerwedstrijd met de begeerde wisselbeker als in zet hebben voor een onverwacht moeilijke opdracht gestaan. Goerees' commandant J. van Koppen was samen met de wedstrijdcommissie op de ori ginele gedachte gekomen een brand in de Stellendamse molen te ensceneren. Geen van de deelnemende korpsen had ooit een molenbrand te bestrijden ge had, ook was er nooit in een molen ge oefend! Dat in aanmerking genomen kon aan het eind van de dag toch gezegd worden dat er vrij goed was gewerkt, niet al leen door de brandweermensen, ook door Molenaar Teun Bok en de zoon van Stellendams bevelvoerder Troost, die het hun taak wisten beurtelings om hulp te roepen. Immers, de molenaar zat op de molenzolder door het vuur ingeslo ten en de brave man moest door de kloeke brandweerlui, via de molenom- loop door een luik worden gered. Met veel toewijding hebben de ploe gen zich aan het uitvoeren van de op dracht gezet. Primair moest het slacht offer worden gered, voorts moest één straal de brand in de molen bestrijden en met de derde straal moest het naast gelegen pakhuis nat worden gehouden; daar, in dat pakhuis heette de brand be gonnen te zijn. Bij het bekend maken van de prijzen bleken de onderscheidene korpsen nogal afwijkende scores te hebben gehaald. Melissant werd veruit winnaar en nam de wisselbeker van Sommelsdijk over. De overigen eindigden als volgt: Middelharnis 4e; Ouddorp 5e; Dirksland 6e; Ooltgensplaat 7e; Nieuwe Tonge 8e; Oude Tonge 9e; Stellendam 10e; Stad 11e; Herkingen 12e en Den Bommel ein digde als 13e en laatste. Extra prijzen werden beschikbaar gesteld door niachinefabriek Maasliant, aannemingsbedrijf v. d. Klooster en Uniflex te Diemen, leverancier van brandweermateriaal. De regen is de hele dag een trouwe metgezel geweest. Het hemelwater heeft de deelnemers rijkelijk overvloeid maar in het vuur van de onderlinge kamp heeft dat de pret geenszins kunnen drukken. Burgemeester van Velzen overhandigt de beker aan Melissants bevelvoerder P. Nagtegaal. MIDDELHARNIS Bij voldoende deelname word er een cursus E.H.B.O. gegeven. Dr. v. d. Pep pel doceert de theorie en wordt bijge staan door een instructeur voor de prak tijk. Kosten voor de cursus 60,all in. Opgave word verwacht tot 25 septem ber a.s. bij de volgende bestuursleden. Mevr. M. Krijgsman-Joppe, Beatrix- laan 3, Middelharnis, Tel. 2046; Mevr. C. Kroos-Vijfhuize, Marietjespad 21, Middelharnis, Tel. 4849; De heer L. Dijk graaf, Beatrixlaan 5, Middelharnis, Tel. 3311. De drie Hollandse landbouworgani saties, de C.B.T.B., de L.T.V. en de H.M. V.L., wUlen een cursus organiseren, ge naamd economische vorming agrarische vrouwen (E.V.A.V.). De leden van de 3 plattelandsvrouwen organisaties hebben de mogelijkheid de ze zeer leerzame curus te volgen. Deze bestaat uit 10 a 14 lessen en gaat o.a. over de fiscale boekhouding, de be drijfseconomische boekhouding, beste ding van het inkomen, verzekeringen, samenwerkingsvormen, bedrijfsoverna me, testament. De kosten zullen 50,bedragen. De leden die thans de boekhouding verzorgen of van plan zijn dit te gaan doen kunnen van deze cursus dus veel leren. De cursus begint op woensdag 3 no vember a.s. om 19.30 uur in Middel harnis of Oude Tonge. Spoedige opgave met vermelding van de aard van het bedrijf, bij Mevr. Koert- Hameeteman, tel. (01871) 210; Mevr. Wessels-v. Eek, Tel. (01871) 467; Mevr. v. Vugt-Jansen, Tel. (01873) 588; Mevr. V. Nieuwenhuijzen-Hage, Tel. (01873) 593 SINT ANNALAND Extra kerkdienst. Voor de Gerefor meerde Gemeente in Nederland hoopt D.V, donderdag 16 september om 19.15 uur voor te gaan ds. M. van Beek uit Opheusden. Inleveren van goederen. Op woens dag 15 september a.s. zal er in het nieuwe verenigingsgebouw van de Ge reformeerde Gemeente te St. Annaland van 10 tot 11 uur gelegenheid zijn goe deren af te geven voor de te houden verkoping. Aardappelveiling van donderdag 9 september 1975. Doré 1,Bintjes 0,61 0,71. Bintjes drielingen 0,26—0,27. Bint jes kriel 0,490,50. Eigenheimers 0,84. Aanvoer 100 ton. OOLTGENSPLAAT Op de Rijksweg tussen de Schaaps weg en de Plaatse Langeweg had gis teravond een ferme autobotsing plaats. Een van de betrokkenen, dhr. M. Don kersloot uit Ooltgensplaat moest met verwondingen in het ziekenhuis wor den opgenomen. Dhr. Donkersloot wil de, komend vanuit Den Bommel de kruising oversteken, maar zijn weg werd daarbij precies op het mid dengedeelte tussen de rijbanen ver sperd door dhr. Fun uit Oude Tonge, die komend uit de Plaat linksaf wüde slaan. Dhr. Fun had de wagen van dhr. Donkersloot wel gezien maar had ge dacht dat die naar de richting Oude Tonge zou afslaan. LANDBOUW EN VEETEELT: Zout (natriumchloride) en sporenele menten zijn van groot belang voor de gezondheidstoestand en de produktivi- teit van het vee. De voornaamste sporenelementen die de dieren geregeld tot zich nemen, zijn: magnesium, koper mangaan, cobalt, jo- dium en zink. Het is daarom noodzakelijk deze stoffen naast keukenzout steeds binnen het bereik der dieren te brengen. Het is bekend dat wanneer het voed sel een tekort aan zout en sporenele menten bevat,- ziekteverschijnselen kun nen ontstaan, o.a. likzucht, kramptoe standen, kopziekte, maag- en darm stoornissen, vitamineverlies en voort- plantingsmoeilijkheden, een en ander altijd ten koste van de produktiviteit. Een tekort van de ene stof heeft vaak tot gevolg, dat ook de andere stoffen, die wèl voldoende aanwezig zijn, on werkzaam worden. Bovendien zijn er individuele behoef teverschillen tussen de dieren die niet het voedsel kunnen worden opgevangen. Een prachtoplossing voor al deze pro blemen biedt de liksteen. De samenstel ling hiervan is aangepast aan de door sneebehoeften van de Nederlandse veestapel. De liksteen fungeert ook vaak als ba rometer voor de gezondheidstoestand. Het is bekend dat het natriumgehalte van zeer veel- weidegebieden beneden de gewenste norm ligt. Men kan voor een luttel bedrag een liksteen kost maar weinig geld zich veel risico's besparen. Zowel 's zomers als gedurende de winter moet het vee voortdurend enkele likstenen ter be- MIDDELHARNIS: De rustend landbouwer dhr. G. Sol daat te Middelharnis is gisteravond do delijk verongelukt toen hij in zijn auto op weg was naar zijn dochter en schoon zoon, de Fam. J. v. Nieuwenhuyzen aan de Oudelandsedijk. Inplaats van op de splitsing Lieve Vrouwepoldersedijk - Oudelandsedijk rechtsaf te slaan reed dhr. Soldaat rechtdoor de dijk af om aan de voet van de dijk haaks tegen de slootkant terecht te komen. De auto werd daarbij zwaar beschadigd; dhr. Soldaat overleed ter plaatse, in de auto aan zijn verwondingen. Hij liep o.m. een gebroken nek en een diepe hoofdwonde op. Het slachtoffer zou over enekle we ken 84 jaar geworden zijn. Het ongeluk dat ca. tien over acht, tijdens een hevige regenbui moet zijn gebeurd, werd door langsrijdende fiet sers ontdekt. Zij hoorden een getik dat afkomstig bleek té zijn van de nog in bedrijf zijnde ruitewissers. Uit het on derzoek bleek dat Öhr. Soldaat nog ge remd had. 's Middags had hij nog deel genomen aan een autotocht met bejaar den uit het Rusthuis. De fa. Verspuy Zonen, specialisten in de verkoop van electronische or gels, met showrooms in Barendrecht en Zwijndrecht komt een uitgebreide collectie showen in „Vita Nova" te Som melsdijk. Dat gebeurt a.s. donderdag t.m. zaterdag, op welke show speciale aanbiedingen zullen gelden. Het ligt in het voornemen van de fa. Verpuy ook op Goeree-Overflakkee een filiaal te stichten. Op de show zul len naast een grote collectie grammo foonplaten een keur van electronische orgels te zien zijn van de merken Eminent, Solina, Yamaha en het be faamde Johannus orgel. OUDE TONGE Opbrengst kollekte. De kollekte die gehouden is ten bate van het Kon. Wil helminafonds voor de Kankerbestrij ding heeft 240,méér dan vorig jaar opgebracht. Nu was de opbrengst 3056,02. Allen die aan dit resultaat mee hielpen daarvoor hartelijk dank. schikking hebben. Het komt de gezond heid en dus de produktiviteit van de dieren ten goede.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1