Gemeentebestuur valt in ongenade bij honderden kijkers Peugeot304 Woonwagen in Ouddorp verwijderd: We hebben nooit last van die man" U mag vee van'm eisen óók veel comfort... bezocht TIPVAN^TDYOTA LIES VP DER ^ELDE t 49e jaargang Vrijdag 10 september 1976 No. 4521 CHR. STEIEBKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUTD-HOIJLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tweemaal per weekdinsdag- en crijdagaoond RUZIE ONDER KAMERADEN U rijdt kwaliteit Hi| staat klaar voor'n proefrit bij: nUléPTSTAB Dïrektieraad Rijkswaterstaat Grevelingen Met een film maken wij U duidelijk hoe en wat tectyleren voor uw auto betekent. Komt U kijken? Het kan vanavond en morgen de gehele dag op onze show. Steeds meer rij-examen candidaten I Met wespensteken I in 't ziekenhuis VOOR MOOIERE bloemstukjes i Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis X BEZOEKT ONZE I GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Aytomoblelen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND MIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 POSTTBÖX 8 M MIDiDEUIABNIS Redactie en advertenties: Kantoor langeweg 13, Somimelsdijk TéL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanikBalbo Mldidellhaxnis do, 3i20J)1.10d ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief, „Het kan verlteren", zei Bredero. Het bestuur van de Partij van de Arbeid voegde zich deze week bij de pleitbe zorgers voor een zo snel mogelijk her stel van de vrije loononderhandelingen. Daarmede voegde zij zich in het ge zelschap van FNV-voorzitter Kok, wat niet zo bevreemdend was, en VNO-voor- zitter van Veen, wat wel opzien baarde. De verklaring van het partijbestuur is belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Wat was het geval? Ongeveer een half jaar geleden kwa men drie socialistische hoogleraren. Tin bergen, Galan en van den Doel met een betoog dat ten doel had om de uit de na oorlogse jaren zo befaamde geleide loonpolitiek weer in te voeren. Een be toog, dat in brede kringen de aandacht trok en veel verzet opwekte. Men vond het een versleten voorstel. Immers, zo betoogden de tegenstanders, de omstan digheden waren toen zo geheel anders dan vandaag, dat het weer toepassen van een dergelijke loonpolitiek niet meer past. Toen hadden we te maken met een inhaalvraag en een tekort aan handen om alles wat opgebouwd moest worden, op te bouwen. Vandaag is er geen sprake van een inhaalvraag en zijn er werkkrachten genoeg voorhanden. De crisis waarin onze economie zich nu bevindt, is veel meer een gevolg van het feit, dat door de veranderende toestand in de wereld en de opkomst van nieuwe machten onze economische orde'niet m.eer werkt. Zodat van het toepassen van een oude maatregel als het geleide loonbeleid is, nu geen sprake meer kan zijn. Het geeft geen soelaas voor onze huidige moei lijkheden. Zoals te verwachten was lieten de drie genoemde hoogleraren het daar niet bij. Vorige week reageerden ze in het weekblad ESB nog eens op al die kritiek die over hun betoog was losge barsten. Min of meer triomf antelij Ic ver wezen ze naar het gedrag van onze re gering. In feite zo betoogden ze heeft de regering de geleide loonpolitiek al lang weer ingevoerd. Tot tweemaal toe heeft zij reeds in de loon-ontwikkeling door het uitvaardigen van een loonmaatregel ingegrepen en de derde staat aan het eind van dit jaar onvermijdehjk voor de deur, zo schreven ze. Vakbondsvoorzitter Kok en .werkge versvoorzitter, die het nooit met elkaar eens kunnen worden, bleken plotseling eensgezind. Kok, die toch al veel moeite had met de door de confessionele be windsman Boersma uitgevaardigde so cialistische loonmaatregel was kwaad. Vooral nu hij uit eigen gelederen aan geraden werd de toekomstige loonon derhandelingen bedrijfstakgewijze te voeren. Iets wat hij dit jaar vele malen had betoogd, maar wat hem door het verwante kabinet den Uyl was ontno men. Hij ging zover om te stellen, dat de laatste loonmaatregel voor hem zelfs een breuk met het kabinet betekende. Waarop Boersma, ook niet met een ant woord verlegen, ogenblikkeüjk reageer de door te zeggen, dat wat hem betrof, deze loonmaatregel de laatste onder zijn bewind zou zijn. Werkgeversvoorzitter van Veen was het helemaal met Kok eens. Hoewel de laatste een beetje de rem zette op Kok's woeste plannen, door te zeggen, dat er in dat geval toch wel ergens een centraal niveau moest wezen, dat besliste hoe groot de totaal beschik bare ruimte is. Een dezer dagen voegde het bestuur van de P.v.d.A. zich in de discussie. In een verklaring dringt het er bij de re gering opaan initiatieven te nemen op dat de vrije loonvorming weer in ere hersteld wordt. Wie een beetje bekend is met het di rigisme dat socialisten in hun vaandel dragen, wrijft zijn ogen uit. Socialisten die een vrije loonvorming bepleiten is in onze gedachten toch eigenhjk onbe staanbaar. Wie echter een beetje de achtergrond van wat er in ons land aan de hand is, beziet, komt het niet zo ver wonderlijk voor. Het is duidelijk, dat het invoeren van een loonmaatregel voor het kabinet den Uyl steeds weer op nieuw een ondankbare taak is. Ze moet daarbij steeds optomen tegen de vak beweging, die zij voor het uitvoeren van haar socialistisch beleid nodig heeft. Een niet zo prettige situatie. Vandaar dat het veel prettiger is om die loon onderhandelingen maar weer tussen werkgevers en werknemers per bedrijfs tak te laten voeren. Dan kan zij hoog stens genoodzaakt zijn de werkgevers te kapittelen, wanneer zij aan de exhorbi- tante eisen van de werknemers niet wil of kan voldoen. Maar behoeft zij zelf geen verantwoordelijkheid te dragen. Duidelijker bewijs van het falen van het beleid den Uyl is niet nodig. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 De direktie-raad van Rijkswaterstaat bezocht, onder leiding van de direkteur- generaal ir. Tops, maandag j.l. de Gre velingen. 's Morgens ■werden de heren van de raad, vergezeld door hun echtgenotes, ontvangen op het stadhuis van Brou wershaven door de burgemeester en de beide wethouders. Burgemeester A. P. Schouwenaar on derstreepte in zijn toespraak de relatie tussen het gemeentebestuur van Brou wershaven en de Rijkswaterstaat. „De ontwikkelingen van de Grevelingen zul len in goed overleg moeten geschieden tussen de beheerder van het water Rijkswaterstaat en de gemeente waartoe het,gebied behoort", aldus de buirgemeester. Uiteenzetting. Ir. Engels, de nieuwe hoofdingenieur- direkteur van de Deltadienst gaf een uiteenzetting over de ontwikkelingen in de afgelopen jaren en een toekomst visie omtrent de doorlaatsluizen in de Grevelingendam en in de Brouwersdam, alsmede omtrent de aanleg van de Fi- lipsdam. Na deze ontvangst vertrok het gezel schap met een boot van Rijkswaterstaat naar de Veermansplaat, waar een wan deling werd gemaakt. Tenslotte debar- keerde het gezelschap in Ouddorp. (Uit Zierikzeese Nieuwsbode) STAD AAN 'T HARINGVLIET E.H.B.O. kursus Woensdag 22 september begint de nieuwe kursus E. H.B.O. welke gegeven wordt in het Groene Kruisgebouw aan de Oranjelaan Aanvang hall acht. Opgave bij A. de Bruin, Achterdijk en Mevr. Van Neuren, Nieuwstraat. DEN BOMMEL Meisjesclub „Miriam". A.s. maan dagavond 13 sept. om kwart over zes begint de meisjesclub weer, voor meis jes van 9 t.m. 12 jaar. Willen jullie meebrengen: lapje leuke stof van 35 X 35 cm, 1 naald, restjes wol, schaar, schoenendoos deksel; beker 50 cent Van harte welkom op 13 september. Dorpsweg 28-34 Sqrnrnelsdi]k' Tel. Werkplaats (0l'87Ö) 44'36 -.. De belangstelling om in het bezit van een rijbewijs te komen was in 1975 gro ter dan in de direct daaraan voorafgaan de jaren, aldus is te lezen in het zojuist uitgekomen jaarverslag van de Stich ting C.B.R. (Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen). Het totaal aantal aangevraagde examens in 1975 bedroeg namelijk ruim 845.000, terwijl het aan tal aangevraagde eerste examens ca. 330.000 bedroeg. Dit aantal was 18 pro cent hoger dan het jaar tevoren en lag sedert 1971 voor het eerst weer boven de 300.000. Dit grote aantal is in hoofdzaak te verklaren door de nog steeds toenemen de belangstelling voor het autorijden, door de jeugd. Ook een flinke toename van het aantal jeugdige vrouwelijke kandidaten droeg hier aanzienlijk toe bij. Het goedkeuringspercentage het aantal geslaagde kandidaten per 100 examens steeg wederom een fractie. Dit percentage bedroeg in de categorie personenauto's, wat het praktisch rij den betreft, voor de mannen 39,8%, maar voor de vrouwen slechts 29 pro cent. Het aantal afgegeven Geneeskundige Verklaringen bedroeg meer dan één miljoen, namelijk 1.019.796 tegen 959.105 in 1974. Het C.B.R. beseedt in dit jaarverslag ook aandacht aan de looptijden, die door het grote aantal aanvragen in het algemeen aan de hoge kant waren. Het feit, dat het C.B.R. o.a. met alle vakan ties van kandidaten en rijscholen en andere redenen van verhindering reke ning houdt, mits dit alles tegelijk bij het indienen van de aanvraag wordt ver meld, heeft ook een ongunstige invloed op deze looptijden gehad. Door uitbrei ding van het aantal examinatoren hoopt het C.B.R., dat deze looptijden weer tot redelijker termijnen teruggebracht kun nen worden. Naar aanleiding van het grote aantal vrouwehjke kandidaten heeft het C.B.R. een onderzoek ingesteld met als cen trale vraag „waarom willen zovele vrouwen autorijden"? In een speciaal hoofdstuk wordt het resultaat van deze enquête beschreven. Daarbij is komen vast te staan, dat het onafhankelijk willen zijn bij de meeste vrouwelijke kandidaten voorop staat. 1 MIDDELHARNIS: s Met een flink aantal venijnige s wespensteken is de 7-jarige Kees- je Jacobs, wonend aan de Water- g weg, begin deze week in het zie- g kenhuis opgenomen. De wespen waren tot de aanval overgegaan g toen Keesjes' vader tijdens het s ploegen op het land dichtbij de s Middelhamisse vuilnisbelt een s wespennest openploégde. Kees, die achter de tractor liep wist, toen hij werd aangevallen, met zijn hulpgeroep het geluid van de s tractor' te overstemmen en dhr. Jacobs deed er alles aan de wes- pen van zijn zoontje te verjagen, s Zelf liep hij daarbij ook meerdere s steken op. Samen vluchtten ze g naar de rook van de brandende vuilnisbelt waar de wespen niet durfden te komen. De dokter die g geraadpleegd werd achtte over- s brenging van het ventje naar het M ziekenhuis gewenst. Vader Jacobs heeft later gehuld in een plastic zak, met een muts en wanten aan de tractor weggehaald. .9s3vrsiSiSi>.3S\ö55a!3!S535S5S5Sö^ f9 S!£SSo!i>ao>oocRSoo!S!^^ In Ouddorp is woensdag heel wat be roering ontstaan toen de gemeente er toe overging een woonwagen te verwij deren van de plaats waar die in strijd met het bestemmingsplan en dientenge volge zonder gemeentelijke vergunning was geplaatst. Het betrof de ruim 14 meter lange en 8,5 ton zware zelf-bouw wagen van dhr. Bas Molendijk, die et telijke jaren geleden als schaapherder op Ouddorp kwam en nu een bedrijfje heeft in het slaan van grondwater bronnen. De wagen stond sinds begin augustus op een' terreintje achter de Dirkdoensweg. Op een nacht had dhr. Molendijk het zware gevaarte vanaf de haven naar z'n nieuwe plaats vervoerd. Het werd woensdag voor Ouddorp een bewogen dag Er heerste duidehjk spanning toen ge- meentewerklui 's morgens aan het kar wei begonnen. Dhr. Molendijk ge trouwd en vader van twee kinderen had zicïi met z'n gezin teruggetrokken. Op de. schurvelingen rondom hadden zich de buurtbewoners verzameld die er duidelijk blijk van gaven weinig waar dering voor de operatie te hebben om dat ze „Bas" als een heel plezierig mens hebben leren kennen. Voor hen had hij dan ook niet weggehoeven, maar anders lag het wanneer de gemeentelijke be stemmingsplannen erop na werden ge slagen Al vele jaren stond dhr. Molendijk (met een andere wagen) bij „de Stove" aan de Ouddorpse haven. Ook daar moest hij verdwijnen i.v.m. de aanleg van een nieuwe Rijksweg. Rijkswater staat had hem de huur opgezegd en vóór 15 aug. moest hij daar verdwenen zijn. Dhr. Molendijk kocht daarop een stukje grond van dhr. M. Voogd, liggend in het best. plan „landelijk gebied", bestemd voor een agrarische bestemming zonder bebouwing, en bovendien liggend in het waterwingebied. Van gemeentewege was dhr. Molendijk al vooraf duidelijk gemaakt dat plaatsing van zijn wagen daar tot consequenties aanleiding zou geven. I.v.m. het streven naar rechtsge lijkheid voor alle burgers zo werd dhr. Molendijk meegedeeld zal de ge meente niet toe kunnen staan dat iemand zodanig zondigt tegen het door de raad vastgestelde bestemmingsplan. De gemeente bood dhr. Molendijk een woning aan op de Hoge Pad maar hij weigerde die. De woning (huur 160, per maand) staat nog leeg en de huur wordt zolang door de gemeente betaald. De gemeente liet dhr.Molendijk weten Zo begon het karwei gistermorgen. dat de wagen uiterlijk op 8 september verwijderd moest zijn. Ware dat niet het geval dan zou de gemeente met de Gemeentewet in de hand tot verwij dering overgaan. Zover was het woens dagmorgen om 8 uur De oude wagen, waarin dhr. Molen dijk had gewoond voor hij ca. drie jaar geleden een nieuwe bouwde, leverde weinig problemen. Het nieuwe gevaarte leverde meer moeilijkheden temeer om dat dhr. Voogd nu niet toestond dat het transport over zijn grond zou gaan, zo als dat bij de komst van de wagen wel het geval was geweest. Nu was er slechts een smalle doorgang aan weerskanten m. houtgewas begroeid en de hele lange dag is het tobben ge weest om het grote gerij weg te krijgen. De gemeente had zelfs de mogeUjlüieid het gevaarte ter plaatse te slopen, maar daar werd geen gebruik van gemaakt. Om dhr. Molendijk geen schade te be rokkenen werd zo omzichtig mogelijk met zijn bezit omgegaan. Toch trad'er een defect aan de trek- inrichting op, dat, na gemaakt te zijn, zich opnieuw voordeed toen de wagen eenmaal op de openbare weg stond. Daar bleef het gevaarte dan ook staan weer omdat de gemeente geen vernie lingen aan wilde brengen. Tot heel laat in de avond hebben zich tientallen om wonenden bij de woning opgehouden, scheldcannonnades afstekend tegen het gemeentebestuur, de gemeentewerklui, de technische dienst en de burgemees ter die geen gevolg had gegeven aan het verzoek zelf eens een kijkje te ko men nemen. De wagen is donderdagmiddag door een takelbedrijf uit Breda naar het ge meenteterrein afgevoerd. Daar zal de Fam. Molendijk er overigens niet in mogen wonen. De wagen zal slechts op een gelegaliseerde camping geplaatst mogen worden. Wanneer dhr. Molen dijk de hem aangeboden woning zou ac cepteren krijgt hij 3.000,verhuis kosten vergoed, 3.000,voor de oude wagen en zou hij zijn nieuw^e wagen voor een goede prijs kunnen verkopen. De wagen is bijzonder solide gebouwd. Burgemeester van Velzen tenslotte over deze zaak: „'t Is een trieste zaak, maar we hebben er alles aan gedaan om die te voorkomen. We hebben niet met machtsmiddelen willen dreigen maar getracht langs de weg van overleg tot een oplossing te komen. Toen dat niet lukte is tot verwijdering overgegaan, overigens zeer tot onze spijt. De rechts gelijkheid voor de burgers laat echter niet toe dat we dit voort lieten bestaan terwijl aan al het andere strikt de hand wordt gehouden. ♦♦♦♦♦♦«♦«.»«^4^«4«4«««^#«^«444^^«4« «♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦«♦♦«♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦^^•^♦«♦♦♦«♦««♦«'«♦««♦♦^««4»* Gisteravond zag het nog zwart van het volk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1