King-size zonnebloem in Ouddorp KlndeAhcktkfe^ Een vondst op de OOLTGENSPLAAT ie Oogst dit Jaar bij^oiicier vroeg i^ Van rietmatten naar koelcel In garages géén aandacht voor autobanden Ondanks de droogte zolder van de ^^Conferentiekamer'" -. Abonneert U op f»Eiianden-nieuws'' Bladz. 2 J5ILANDEN-NIEUWS" -Vrijdag 3 september 1976. Het oogsten en verwerken van jnunbollen voor 50 jaar en nu.. Een perceel uienboUen in de Mariapolder onder Ooltgensplaat, ongeveer 50 jaar geleden. Links wijlen dhr. Jan van der Welle, die op 2 november 1938 op 84- jarige leeftijd overleed. Hy vi^as een vakiundige voorman over het personeel van de buitendienst van de Fa. A. D. Hobbel. Deze funktie ging later over op zyn zoon, dhr. Abr. van der Welle, thans woaende te Zevenbergen. Rechts de heer A. Hobbel C.W.zn. „Op 31 augustus 1911 hadden wij een vroege oogst van juunboUen", vertelde ons de bijna 87-jarige rustende land bouwer, dhr. Job Duim in zijn bejaar denwoning Irenestraat 29 te Ooltgens plaat. „Ik werkte toen bij A. D. Hobbel, Zaadteelt en Zaadhandel en het is mij niet bekend dat het vóór en na 1911 ooit zo vroeg is geweest als nu anno 1976". Over de uitzonderlijke vroege oogst van dit jaar hadden wij een gesprek met de zaadhandelaar, dhr. Abr. van der Welle A.zn. wonende Boomgaardpad 11 te Ooltgensplaat. „Ik heb in het laatst van februari 2 ha. uien uitgepoot voor de zaadwinning. Eén ha. hiervan bevindt zich in de Wei polder achter de bungalow van de heer A. de Bonte, landbouwer en tuinder. Op 20 augustus ben ik begonnen met het snijden van de bollen, die van een uit stekende kwaliteit zijn ondanks de droogte". Op onze vraag hoe dit moge lijk is antwoordde dhr. Van der Welle: „In de bloeitijd, nu door het warme weer in de maand juli, hebben de bollen gedurende drie weken volop zon gehad en dit verhoogt de kwaliteit. De oogst is dan ook een maand vroeger dan nor maal. Augustus is anders de bloeimaand en in september, bij slecht weer soms zelfs in oktober, worden de bollen bin nengehaald. De gemiddelde bloeitijd is anders een maand en dit jaar slechts drie weken. Zo'n vroege oogst is daar om uitzonderlijk en is zelden of nooit voorgekomen", aldus de heer Van der Welle. Kort gezegd het gehele verloop is een maand vroeger dan normaal. Het drogen van de bollen. Het oogsten van de bollen maakt geen verschil met 50 jaar geleden of nu; het drogen ondergaat een geheel ander pro ces. Vóór 50 jaar of nog vroeger zag merï in een veld met uienbollen (op Flakkee juunbollen genoemd) een grote groep mensen bezig de bollen één voor één af te snijden om ze vervolgens in manden te deponeren die van binnen met linnen bekleed waren. Was de mand vol dan werd deze in een linnenzak uitgestort. De groep dames die deze week bezig waren op het land van zaadhandelaar Van der Welle de poneerden de bollen in emmers, die in jutezakken werden uitgestort. Wat al leen verschil maakte met vroeger was de fleurige kleding van de dames, in te genstelling tot een halve eeuw geleden toen bijna iedereen donker gekleed ging. Het snijden anno 1976 is zeer geschikt voor een kleurenfoto. Het drogen van de bollen ondergaat wel een geheel andere behandeling. Vroeger had men de „juunbollenschu- ren", gemaakt van hout met pannen en rietenmatten, die tijdens het drogen met nat-weer konden worden gesloten (zie foto). Deze matten werden opgerold en al was de schuur hiermede geheel af gesloten dan had de wind nog gedeelte lijk vrij spel want in zo'n schuur kon het hevig tochten. Het groogproces ging dus eigenlijk, altijd door. Aan „'t zolderen".. In de schuur werden de bollen ook op rietmatten uitgestort. De zakken werden naar binnengedragen en in vak termen gezegd: men was hier de juun bollen aan „'t zolderen". Op de foto ziet men zes lagen bollen op matten, die re gelmatig met harken van hout (houten rieven zei men) werden bewerkt waar door het zaad los kwam uit de bollen en beneden op de grond op kleden terecht kwam. De bollen gingen vervolgens door een hekelmachine en het zaad door de wind molens om het schoon te krijgen. Een hele bewerking waaraan ge schoold personeel te pas kwam. „Wij doen het nu anders", aldus Van der Welle. „De zakken met bollen wor den in een koelcel uitgestort, die met warme lucht wordt gestookt. Dit proces kan men zelf regelen. Langzaam drogen is beter voor de kwaliteit van het zaad. De nabehandeling gaat ook nu nog ouderwets, n.l. met hekel en ook met de windmolen". Het telen en schonen van juunbollen is en blijft een werkje waar van men „verstand moet hebben". Weinig percelen meer. Het uitzetten van juun voor zaad wordt ieder jaar nog door de fa. Van der Welle ter hand genomen. Op Flak kee moeten er maar twee telers meer zijn. Naast Van der Welle ziet men nog bollen van dhr. J. Groenendijk te Mid- delhamis. Het aantal hectaren is op de vingers van één hand te tellen in tegen stelling tot vroeger toen „de Hobbel's" te Ooltgensplaat alleen al tientallen hectaren teelden. De heer Van der Welle gaat echter door en brengt een geselecteerd pro- dukt, ras zuiver, onder kontrole van het N.A.K., afdeling groentezaad, onder certifikaat N.A.K.-G. Een vrolijk ploegje bollensnijders(sters) op het perceel van de Fa. Abr. van der Welle Abr.zn. anno 23 augustus 1976. Rugklachten zijn niet uitgesloten. Voor man is de eigenaar van deze juunboUen, waarvan de teelt in de loop der jaren sterk is verminderd. Uit een onderzoek van ANWB en Consumentenbond naar de kwaliteit van de zogenaamde grote onderhoudsbeur ten bij garages is gebleken dat 82% van de garages aan autobanden géén aan dacht meer besteedt. Volgens de vereniging van banden specialisten (VACO) is dit een trend dio al enige jaren waarneembaar is. Steeds meer garagebedrijven verwijzen c'e ver bruiker voor bandenservice naar de ge specialiseerde bandenbedrijven. Vorig jaar deed de Consumentenbond een onderzoek naar de prijzen van auto banden in Nederland en kwam daarbij tot de konklusie dat garagebedrijven de hoogste prijs vragen en de bandenspe cialisten de laagste. Een der zaadschuren van de Firma A. D. Hobbel in de Weipolder op de plaats waar de Fa. Abr. van der Welle dit jaar z^n bollen teelde. Met de oorlog zyn deze schuren (50 meter lang) afgebroken. De boerenwagen is van landbouwer Jac. Mfls, de knecht die een zak aangeeft is de heer L. Tieleman of L. Kagchelland. Onder deze zak de heer Willem Nattekaas, vervolgens de heren C. Buscop Joh.zn. en Abr. van der Welle Jan.zn. te Zevenbergen (zoon van Jan v. d. Welle die op de andere foto staat). Van deze mensen is alleen de heer Abr. v. d. Welle (geheel rechts) nog in leven. OOSTERLAND Bij het ontruimen van de zolder van de Conferentieka mer" door leden van de muziekvereni ging „Oosterland Fanfare", een plaats die moeilijk te bereiken is zodat men daar niet dikwijls komt, ontdekte men tussen allerlei rommel ook nog het vo rige vaandel van de muziekvereniging, dat in het jaar 1923 ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de vereniging geschonken werd door de toenmalige Ambachtsvrouwe van Oosterland o.a. mevr. Douairiêre, Dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, en dat door de oorlogshandelingen verre van mooi werd teruggevonden. De toenmali ge leden van de vereniging hebben het ontluisterde exemplaar maar op de zol der gedeponeerd. Inmiddels is een nieuw exemplaar verkregen. Men wil echter trachten dit vaandel nog te herstellen, waarvoor enige dames zich hebben be reid verklaard, al was het enkel maar voor de curiositeit. Gedacht wordt het oude vaandel mee te voeren als muziek gezelschap en drumband zich straks in hun nieuwe uniformen aan den volke zullen vertonen. In het verschenen boek werk: „Duiveland, zoals het was..., komt op bladzijde 116 een foto voor waarop de Barones op het bordes varT het jachtslot: „Het Heerenhof" het vaan del uitreikt, waarop dhr. J. Boot, als toenmalige voorzitter, een dankwoord uitspreekt. SCHERPENISSE Openbare kleuterschool. Het gemeen tebestuur van Tholen wil in de Wilhel minastraat een openbare kleuterschool oprichten. Het aantal kleuters dat mi nimaal nodig is om de school te kunnen bouwen is gesteld op 20. Maandag 6 september wordt er in de raadsverga dering hierover gesproken. SINT ANNALAND Gouden bruiloft. Maandag 30 aug. vierde het echtpaar Abr. J. Kurvink - A. Kurvink-Polderman het feit, dat het voor vijftig jaar in de echt verbonden was. Het echtpaar heeft één dochter, die in Poortvliet woont. Dhr. Kurvink is een in Sint Annaland bekende persoon- De voortdurende droogte van de bijna voorbije zomer heeft een zonnebloem in het Ouddorpse er niet van weerhouden tot groot formaat uit te groeien! De bloem staat in de groentetuin van dhr. P. Tanis aan de Kelderweg; z^ werd er niet gezaaid maar is er spontaan geko men. De doorsnee van de bloem be draagt 46 cm en dat is welhaast nog in drukwekkender dan de lengte. Qua lengte werd ze door soortgenoten over troffen maar tot een zo grote bloem heeft geen ander het kunnen brengen. Rechts op de foto een normale bloem ter vergelijk van het uit de kluiten ge schoten exemplaar dat links daarvan te zien is. lijkheid. Hij heeft vele jaren een tim mermanszaak gehad. Hij bewoog zich op velerlei terrein. Zo was hij onder an dere lid van de gemeenteraad van de toen nog zelfstandige gemeente Sint- Annaland, waarin hij zitting had na mens de S.G.P. Tevens was hij een aan tal jaren kerkvoogd van de Hervormde Gemeente. Twee boekjes van de pers Deze week komen van de Europese Bibliotheek te Zalt-Bommel twee boek jes van de pers en wel Wemeldinge in oude ansichten en Ritthem 1- in oude ansichten. Beide boekjes werden samen gesteld door C. van Winkelen uit Sint- Annaland, die al meerdere boekjes op zijn naam heeft staan. Beide boekjes zijn ter plaatse verkrijgbaar. Men kan ze ook bestellen bij de Zeeuwse Boek handel, Antwoordnummer 30 te Zierik- zee. Het boekje Ritthem in oude ansich ten deel 2 zal binnen enkele weken ver schijnen! Beste meisjes en jongens! Deze week komt het eerste raadsel van een viertal raadsels, dat in septem ber geplaatst wordt. Ik zal het eerst maar opschrijven. SEPTEMBERRAADSEL 1 1. X X X X X X X X X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X IV. Z g A d z a L i g a g r I p p a evanGelie genneSareth paraliPomenon ZALIG SP R E K I N G E.N eerstgEborene jeugdKanker mattlthja a n a N i a s d a G e n s E m N f BRIEFWISSELING 1. Tijd waarin we nu leven. 2. Schoonvader van Ruth. 3. Verheug u niet, gij gans (Jes. 14). 4. Is deze niet de de zoon van Maria. Markus 6. 5. Iemand die iets erft. 6. Land dat genoemd wordt in Jesaja 11 7. Zijn waarheid is een rondas en (Ps. 91). 8. De schepen van Salomo brachten goud en zilver en (1 Kon. 10). 9. Bijbelboek van het Oude Testament. Zoals altijd vormen de kruisjeslijnen de zelfde woorden. OPLOSSINGEN I. Grevelingen - Ouddorp - Edam - Rotterdam - Ermelo - Elspeet - Enk- huizen - Noordoostpolder - Oegst- geest - Volendam - Emmeloord - Rhenen - Fijnaart - Lelystad - Alm- kerk - Kesteren - Kampen - Ensche dé - Eem. Goeree en Overflakkee. II. B ethel E lifas T arsis H enoch L amech E Ikana H aggai E sther M arkus I smaël E fraïm T homas III. AUGUSTUS Uittocht Gelukkig Uitkomst Saturnus Tirannie Uitgaven Schelpen Peter van Rossum, Melissant. Wat zal jij het fijn gehad hebben op die Zeeuw se boerderij. Ik vind het jammer dat je niet geschreven hebt waar ergens die boerderij ligt. Ik lees wel dat het op Walcheren was, möar er zijn zo veel boerderijen op dat eiland. Het watchers kon je toch wel verstaan, denk ik. Er is niet zo'n groot verschil met het 'flakkees. Rinus Guiljam, Krabbendijke. Van dat vreselijk ongeluk heb ik gehoord. Het is ontzettend, zo jong en zo plotseling uit het leven weg te moeten. Wij weten soms niet hoe dicht we bij de dood zijn. Het gaat er soms rakelings langs. Ja, je echte raadselnichtje is er mee opgehou den, en het is zoals je zegt, dat je nu de enige uit de familie bent. Houd jij toch nog een poosje vol? Marina van Rossum, Melissant. Jouw brief is boordevol, met letters en teke ningen, strepen en versieringen. Je hebt er veel werk van gemaakt, zeg! Het is gelukkig dat oma weer thuis mocht ko men. Nu moet je nog eens in het ver volg schrijven waar die flat ergens is, want dat lees ik niet. Dan weet ik ook meteen of jullie er ver van af wonen. Anne-Marie de Visser, Middeïhamis. Ben jij bij tante Anna geweest? Dan heb je het zeker over mij gehad, want Anna heeft vroeger ook mee gedaan. En het is zo, dat Bram de allereerste was die zijn oplossingen inzond. Wat is dat lang, heel lang geleden. Dat zullen zij ook wel vinden. Jij ging van de ene tante naar de andere; het hield niet op in de va kantie. Bedankt voor de groeten van opa en oma. Het deed me genoegen wat ze, op het eind van je brief, gezegd heb ben om op te schrijven voor mij. Waar dering hoor je niet elke dag. Giljam van Rossum, Melissant. De brief is niet lang, maar dat kon niet, want het was heel druk in de aardap pels. Het is een wonder dat er nog aard appels gegroeid zijn met die droogte. Waar hebben de planten het voedsel vandaan moeten halen! Wat moesten de wortels overal zoeken naar het kleinste druppeltje water! Gaat het goed in de tweede van de landbouwschool? Hedie den Boer, Herkingen. Nu is het een lange brief geworden! Een beetje dacht ik het wel vorige maand. Wat ben je dicht bij mij geweest, zeg! Het pro gramma zal wel zo vol geweest zijn, dat een klein bezoekje er niet meer tussen kon. Wat is het lang geleden dat ik tan te gezien heb! Waar blijft de tijd, toen ze net zo oud was als jij nu! In het be gin van de vakantie kreeg je iets wat ik nog nooit van een ander kind heb ge hoord. Die geschenken gaan nog niet zo druk. Als ik je nu goed begrepen heb, bezit je er nu twee, een grote en een kleine, is 't niét? Ben je het schoolgaan weer al gewend? Het is wel een over gang van de vakantie naar de school banken! Ruth van Rossum, Melissant. Jij hebt je brief ook al uitbundig versierd. Prachtige bloemen, gekleurde strepen, een mengeling van stippen, en dan nog een vage omtrek van een haas. Je hebt er veel werk aan gehad, maar met vilt stiften gaat het behoorlijk vlug om een tekening op het papier te krijgen. Was je niet bang van de apen? Je moet met die beesten altijd toch oppassen. Dat heb je wel gezien, toen een gorilla met de oppasser begon te vechten! Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Over de Beekse bergen kan ik niet meepraten, want die heb ik nooit bezocht. De Bies- bosch ken ik nu een beetje. Ik heb er een paar uur rond gevaren, net als jul lie. Hadden jullie in Kamperland ook kennissen? Welke kennissen zijn het in Westkapelle? Gelukkig dat er weer werk voor je vader was. Zou het misschien nu zo door kunnen gaan? Of is het nog onzeker? Ben jij het weer al gewend op school? Marjoleen de Visser, Middelharnis. Je brief is nog vol over de vakantie en het verblijf hier en daar, bij tantes en ooms, bij opa en oma. Wat is het fijn om dit alles te kunnen doen. Daai; is echt de vakantie voor. Maar nu gaat alles weer gewoon zijn gang. En ik lees dat je het weer fijn vindt om naar school te gaan. Zo wil ik het graag horen. Hoe gaat het met Leonard op school? Ja, als hij ook goed kan schrijven, mag hij ook mee doen met het raadselwerk. Allemaal. Dit waren allemaal nog brieven van de vorige inzending. Aan de nieuwe zending brieven met de op lossingen van de augustusraadsels hoop ik volgende week te beginnen. Ik moet het dan nu voor deze week hierbij laten. De vriendelijke groeten van jullie OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6