Nieuwbouw-woning vorzalit, waar- sciiijnlijk door iaag grondwaterpeil Den Bommel liep ült voor huwelijk ds. H. Talsma OrgelshoM^^ een grote WIR-WAR 49e jaargang ^iz:z.j Vrijdag 3 september 1976 No. 4519 CHR. STREEKBLAD OP GEREFOEMEERI>E GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond yyNog was Zijn hand over ons mitgesttrekf' VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis met Tö Koop nu, want onze prijzen zijn nog niet verhoogd. Bevestiging en intrede kandidaat T. W. van Bennekom 1 Op zaterdag 4 september a.s. organiseert „Nut en Genoegen" g i in het Ver. gebouw te Ouddorp. Aanvang 2 uur n.m. 1 g Fraaie prijzen en vele atti-acties in o.a. I Tevens optreden van I muziek Concordia en I drumband Avec Esprit Schiettent Ballengooien Touwtrekken Enveloppe trekken Poulebord Amerikaanse boom Grabbelton en Rad van Avontuur Rabobank ballon netjes bereikten het buitenland HERKINGEN Dierenbescherming U kunt bezichtigen en beluistferen een keurkoUektie orgels Ehiinent, Solina, Yamaha, Johannus donderdag 16 sept.: vanaf 13.30 uur tot 18.00 uur vrijdag 17 sept.: vanaf 13.30 uur tot 21.00 uur zaterdag 18 sept.: vanaf 09.00 uur tot 18.00 uur in zaal „VITA NOVA" van Aerssenstraat Son^melsdijk. Op deze dagen zeer voordelige aanbiedingen! Ook gratise attracties. .Nadere aankondiiiging volgt. Uitnodigingskaarten en inlichtingen te verkrijgen bij A. Jansen Pr. Bemhardstraat 12, tel. 01870-2605 of bij onderstaande adressen: Barendrecht Gebroken Meeldijk 123 tel. 01806 - 2171 (bij station) Filiaal Zwijndrecht Passage 2, tel. 078-28634 In de showrooms keuze uit 80 tot 100 stuks orgels en piano's. VRIJDAGSAVONDS KOOPAVOND T X BEZOEKT ONZE Automobïelen-verkoophai t X OOK OP VEIJDAGAVOND X IVBIDDËLHARNIS X GARAGE KNöPS - LANGEWEG 1L3 TEL. 01870-2043 POSTBOX 8 MTDiDELHABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lamgeweg 13, Sommelsdijik TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBaibo Middelhamis no. 3420.01.108 ABOINNEMENTSPRUS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTEINTIEPRIJS 27 cent per man. Bij contract speciaal tarief, Eigenlijk zijn wij Nederlanders toch wel een vreemd volkje. Wij reageren soms op een wijze, die heel anders is, dan verwacht kan worden. Wie vooral na het optreden van het kabinet den Uyl kennis neemt van de uitlatingen gedaan in 'de nieuwsmedia zoals pers, radio en televisie slaat soms de schrik om het hart. Het gekste is nog niet gek genoeg. De meest dwaze dingen en ge beurtenissen worden dan voor het voet licht gehaald en worden bewierookt. Een dankbaar spotobject is daarbij in vele gevallen het Koninklijk Huis ge weest. Afbeeldingen die aan majesteits schennis grenzen van onze Vorstin en haar Gemaal vonden grif hun weg in allerlei progressieve bladen. Nog vers in het geheugen ligt het af beelden van onze Vorstin als grootmoe der en werkster van het Nederlandse volk. Het moest alles een uiting wezen van de belachelijkheid van het instituut dat door deze progressieve mensen zo sma lend een overleefd en achterhaald insti tuut werd genoemd. „Het Vorstenhuis leeft niet meer onder ons volk", werd er dan beweerd. In één adem werd er dan aan toegevoegd, dat de visie die wil, dat er van ons koningshuis nog altijd een samenbindend element uitgaat, een achterhaalde visie is. Deze opvattingen werden dan zoveel malen herhaald, dat de gewone man het bijna ging geloven. De behandeling in de Tweede Kamer van het rapport van de z.g. commissie van Drie, over de rol van Prins Bem- hard met betrekking tot de Lockheed- omkoperijen heeft aangetoond hoe wei nig inhoud het progressieve geschreeuw heeft, Op een onverwacht beheerste wijze hebben regering en volltsverte- genwoordiging het rapport behandeld. Een ding werd heel duidelijk. Niemand wil vandaag een scheiding tussen Oran je en ons volk. Toch bood het rapport daartoe alle mogelijkheden. Het gaf al diegenen die ons koningshuis willen af danken alle mogelijkheden om dat nu te bewerkstelligen. Maar wat gebeurdeAfgezien van de twee man sterke PSP, die ondanks alle andere betogen toch wilden bewij zen, dat het Koningshuis als instituut zichzelf overleefd had en met dat be toog zich buiten ons volk zette, was iedereen het erover eens, dat met het terugtreden van Prins Bemhard uit zijn openbare functies de zaak als afgedaan beschouwd moest worden. Heel Nederland schaarde zich weer om Oranje. Niemand drong aan op maatregelen die onze Koningin zouden dwingen om af te treden. De eenheid die hierbij optrad was eenvoudig verbluf fend. Een krachtiger bewijs van het sa menbindend element, dat ons konings huis vandaag nog is, is niet mogelijk. We hebben er lang over lopen te den ken. Want immers dergelijke dingen zijn niet zonder betekenis. In allerlei landen zijn Vorstenhuizen allang afgeschaft of is hun invloed tot nul teruggedrongen. Dat is in ons land nog steeds niet het geval. Wij stellen kennelijk nog prijs op het aanblijven van onze koningin. Dat hadden wij geheel niet verwacht. Immers een volk en regering, die de Bede om Gods zegen over zijn handelen uit de Troonrede schrapt, daarvan kan verwacht worden, dat het ook zijn ko ningshuis wegdoet. We hebben verwonderd gestaan over de lankmoedigheid en verdraagzaamheid Gods. Christenen staan in hun leven wel eens verwonderd als zij erg krijgen in het handelen Gods. Als de Schepper van hemel en aarde, door wie de koningen regeren zich over een verloren volk er barmt. Nog werden de revolutionaire krachten onder ons beteugeld. Nog wer den diegene, die eigenlijk het vorsten huis maar willen vergeten het zwijgen opgelegd. Is dat dan geen wonder? Voor al wanneer wij acht geven op de ontbin dende krachten die steeds meer ons volk gaan beheersen. Die openbaring van Gods barmhartig heid om alles zo te beschikken, zoals deze zaak met Prins Bernhard is be handeld geworden, legt echter een zwa re claim op de toekomstige relatie van Vorstenhuis en regering. Die relatie zal zoals den Uyl mededeelde opnieuw wor den bekeken. Dat ons gebed vermenig- vuldige opdat die relatie zijn grondslag weer zou mogen vinden, „in Godes vre ze", zoals ons volkslied het uitdrukt. SOMMELSDIJK Repetitie-avond verzet De zangvereniging „Ons Genoegen" zal haar repetitieavond niet a.s. maandag avond maar dinsdagavond 7 september houden in gebouw „Vita Nova". Aanvang 7.30 uur. OOLTGENSPLAAT Zwembad gesloten. Na woensdag 8 september a.s. wordt het zwembad „De Singel" voor dit seizoen gesloten. Kerkdienst. Dinsdag 7 september a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. Th. van Stuijven- berg te Middelhamis. Bediening H. Doop. TÏP- Vm TOYOTA. Lies van, .üer Velde Dorpswee 28-3*+ jSÓmmel'sdijk tei. werkplaats. (Öl870-Vt36)' OOLTGENSPLAAT Kand. T. V/. van Bennekom te Wezep zal op zondag 12 september a.s. des voorm. 9.30 uur door zijn vriend ds. C. van Sliedregt te Oude Tonge in zijn ambt worden bevestigd. Op diezelfde dag des nam. 2.30 uur hoopt ds. Van Bennekom zijn intrede te doen als her vormd predikant van Ooltgensplaat. OUDDORP Met de opstijging van de grote lucht ballon van Boesman op het gemeente lijk parkeerterrein te Ouddorp, op 17 juli j.l. gingen ook 2000 kinderballonnen van de Rabobank Ouddorp de lucht in. Voor de ballonnen die hèt verst zou den komen had de bank prijzen uitge loofd. De kleine ballonnen hebben het goed gedaan. Er zijn 110 meldingen uit verschillende windrichtingen binnen gekomen. De 1ste prijs van 150,ging naar Yolande van 't Geloof uit Ouddorp, haar ballon landde in Chalais, (Frank rijk) niet zo ver van Bordeaux en be reikte hiermede een afstand van 775 km. Ronald Vaandrager uit MeUssant was tweede, zijn ballon kwam op een Deens eüand terecht tussen Jutland en Zwe den. Ook de ballon van K. van Driel uit Ridderkerk haaldeDenemarken, waar mee hij de derde prijs veroverde. Zo hebben de kleine ballonnen een grote overwinning behaald op de lucht reus van Boesman die slechts Schudde- beurs bereikte. Één van de woning-wet woningen in de Nassaustraat te Herkingen, het hoek pand nr. 14 vertoont met de dag steeds meer en steeds groter scheuren. De be woners, de fam. A. v. d. Velde voelen zich nog maar weinig op hun gemak en de huiseigenaar, de woningbouwver. „Dirksland" heeft met spoed een onder zoek laten instellen naar de oorzaak van het verschijnsel. De zijgevel van de woning is al zo'n zes centimeter geweken, de vensterban ken zijn uit hun voegen, door de opge treden spanningen zijn de radiatoren van de cv. van de muur afgekomen en telkens vertoonden zich in het begin van deze week nieuwe scheuren. Later in de week leek de toestand zich te sta biliseren. Een eerste conclusie moet zijn dat de voortdurende droogte en de daar door lage stand van het grondwaterpeil het huis parten heeft gespeeld. Het werd een kleine vijf jaar geleden gebouwd door de combinatie v. d. Nieuwendijk- Troost. Aan de overige toen gebouwde woningen zijn de verschijnselen van pand nr. 14 tot dusver voorbij gegaan. Het vermoeden bestaat dat er onder een deel van het huis ooit een sloot of greppel heeft gelegen of dat er zich nog een veenlaag onder bevindt. Het ligt dan opk in de bedoeling een grondon derzoek te plegen, afhankelijk overi gens van het oordeel van de betoncon- structeur die de bouw destijds heeft be geleid. Er werd destijds niet geheid om dat de noodzaak daartoe toen niet aan wezig leek. Grote boosdoener lijkt het extreem lage grondwaterpeil dat mo menteel inplaats van ca. 1 meter nu 2V2 meter onder het maaiveld staat. Ook op overige plaatsen op Flakkee gaan zich aan de woningen de gevolgen daarvan openbaren. Zo ziet de vensterbank eruit, de tegels hebben losgelaten. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Tussen de Hobius de Krijgerlaan en het Rusthuis te Sommelsdijk, op weg naar huis, kwijtgeraakt grijs gestreept poesje. Mevr. v. Strien, Grijsoord 18, Oude Tonge, tel. (01874) 1547. Gevonden: op de camping bij de jacht haven te, Middelhamis, een lapjespoesje Wie weet een goed tehuis? Gevonden: bij de huishoudschool te Sommelsdijk een lapjespoesje, plm. 4 mnd,, ook voor haar goed tehuis ge zocht. Inlichtingen: Mevr. Tjebbes, 01870-2966. MIDDELHARNIS „De Lofstem" hervat repetities Op dinsdag 7 sept. a.s. 's avonds half acht gaat D.V. de Psalmzangver. „De Lofstem" weer beginnen met de repeti ties in het verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan te Middelhamis. Gezongen worden de psalmen op de oude zetting en liederen uit de bundel van Hazeu. Kom eens luisteren! Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Het bestuur. DIRKSLAND Bejaardenmiddag. Het bejaarden- comité van de Ned. Herv. Kerk nodigt alle bejaarden uit voor de middag die we op D.V. dinsdag 7 sept. willen hou den. Deze middag zal dhr. Kortenoever van 's Gravenland ons dia's laten zien. Wanneer het moeilijk voor u is, willen wij u afhalen. Stuur dan even een be richtje aan een van deze adressen: Mevr. Spek v. Zetten, Tel. 1348; Mevr. Hesselink Tel. 1357; Mevr. Schuller Tel. 1717. Het comité. HERKINGEN Opbrengst kollekte: De kollekte voor het K.W.F, heeft opgebracht 1436,35. Gevers en koUektanten hiervoor harte lijk dank, tevens werden 16 personen lid van het K.W.F. Velen uit Den Bommel hebben dins dagmiddag de burgelijke zowel als de kerkelijke bevestiging van het huwelijk van ds. H. Talsma en zijn bruid Plony Meinster graag meebeleefd. Het stra lende echtpaar werd zowel in Ooltgens plaat, waar burg. W. M. v. d. Harst het huwelijk voltrok, als in Den Bommel !waar de kerkeiyke huwelijksbevestiging plaats vond door veleil omringd. Her- vormd Den Bommel deelde van harte in de vreugd die zich aan haar oog vol trok. De kerkelijke huwelijksbevestiging werd geleid door de vader van de brui degom, ds. H. Talsma uit Den Haag. „Wentel uw weg op de Heere en ver trouw op Hem, Hij zal het maken", hield ds. Talsma in de indrukwekkende dienst de jonggehuwden n.a.v. Ps. 37 5 voor. De kerk was tot op de laatste plaats (en meer dan dat) bezet. Ook 's avonds, op de toen gehouden receptie heeft het storm gelopen en ds. en mevr. Talsma werden met goede wensen en geschenken overladen. Twee prachtige schemerlampen namens kerkeraad, kerkvoogdij, notabelen, organist en kos ter, een Perzische tafelloper, een tinnen schaal en kandelaar en een platteel vaas en -asbak werden aangeboden door de Gemeente. Bruid- en bruidegom zijn op huwe lijksreis en ook die wordt hen gaarne gegund. Straks en daar kijkt Den Bommel al op vooruit zal er een vrouw zijn in de pastorie, een sympa thieke vrouw nog wel INGEZONDEN: RUILBEURS IN MIDDELHARNIS Het dpet de afdeling Dordrecht van de Ned. Ver. „De Verzamelaar" genoegen u mede te delen dat er ook in uw om geving gelegenheid is om uw verzame ling door ruiling, aankoop of verkoop uit te breiden. Wij zijn er n.l. in ge slaagd een ruilbeurs te openen in Mid delhamis en wel iedere eerste donder dag van de maand van 19.30 uur tot 21.30 uur in het „Diekhuus" Zandpad Middelhamis. Wij hopen hier vele ver zamelaars te mogen begroeten en hopen dat deze ruilbeurs in een behoefte in de wijde omgeving voorziet. Voor de toe gangsprijs behoeft u niet weg te blijven. Deze bedraagt voor leden 0,50 en voor niet leden 1, OOSTERLAND Onze plaatselijke muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare" directeur dhr. Jaap Capelle hoopt op zaterdagavond 4 september a.s. te concerteren op de mu- ziektent te Ouwerkerk. Zulks in het ka der van de uitwisselingsconcerten. Aanvang half acht. Dinsdagmiddag 31 aug. j.l. werd de Duivelandse brandweer, hier gestatio neerd, gealarmeerd naar een stoppel- brand die uit de hand dreigde te lopen aan de Oud Nieuwlandse weg tussen Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Men had wat rommel verbrand en door de grote droogte vatte het stoppelland vlam, waardoor een heg gevaar kreeg in brand te gaan. Onder leiding van com mandant Ista was men spoedig ter plaatse en met de nevelspuit was het gevaar voor uitbreiding spoedig bezwo ren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1