KindeAkae^e EERPRAATJ 3Viobiiof®®nverke@r wisrdt geauf:€>iinatlse@rd irs s,Fiakkeesche Visiters' zeer geslaagd VOLLEYBAL intermezzo Kreatief zijn 1976 IN NES MIDDEL - ASVilVIEM WORDT ER EEi PAVILJOEN GEI Er is Bï@g eesii tekort vaiï rmm f 3. STZONDERLIJKE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 27 augustus 1976 Deze vraag- en antwoord-nibrlek Btaat geheel ten dienste van de lesser die er kosteloos gebruik van kan maken. tJw vragen op velerlei gebied kunt tl sturen aan: Redactie Eilanden-nieu-ws, F<iBtbn8 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be* antwoord en xuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. ALSNOG A.O.W. Ik dacht, dat je na lang verblijf in het buitenland geen A.O.W. kon krijgen, omdat je geen premie betaald hebt. Maar nu is een familielid uit Amerika teruggekomen en krijgt hij tóch een uit kering. Wie betaalt dat dan? Antwoord: Uw familielid zal dat zélf betaald hebben. Het is namelijk moge lijk, alle sinds het in werking treden van de Algemene Ouderdomswet (1957) verstreken jaren in te kopen, indien een Nederlander na verblijf elders, in ons land gaat wonen en daardoor voor het eerst verzekerd wordt. Hij moet dan tevens de AWW-premie inkopen. En rente betalen. Maar de inkoop is voor hem voordelig door de inflatie, want de premies van vroeger kunnen nu in slechte guldens worden betaald. Be langhebbenden kunnen zich voor het inkopen w^enden tot de Sociale Verzeke ringsbank, bureau beperkte registratie, ApoUolaan 15, Amsterdam-Nw. Zuid. WITTE RAND Hoe verwijder ik de witte aanslag uit glazen die worden gebruikt bij het tan denpoetsen? De vaat helpt niet. Antwoord: Die aanslag is moeilijk te verwijderen met de normale vaatwas- middelen. Beter is het, een scheut azijn in die glazen te gieten en ze dan een uur te laten staan. Daarna omwassen. VERZEKERING ZONDER PREMIE Sinds 1969 int mijn verzekering de premie niet meer voor mijn w.a.-polis particulier. Zijn daarvan de tarieven niet verhoogd en hoe zit het dan met de uitkering? Antwoord: Wie geen premie betaalt, is niet (meer) verzekerd. De maatschap pij die u noemt, is al jaren geleden opgeheven. U bent dus over afgelopen jaren geen premie verschuldigd, maar u had ook geen enkel recht op uitkering meer. Sluit daarom zo spoedig mogelijk eén nieuwe w.a.p.-polis af bij een zo gunstig mogelijk bekend staande grote verzekeringsmaatschappij. Laat u zono dig adviseren door bekenden die erva ringen hebben met uitkeringen van ver zekeringen. ROZEBOTTELJAM. Ze zeggen d^t rozebotteljam zo ge zond moet zijn. Welke rozefaottels moet ik dan nemen en hoe maak ik daar die jam van? Antwoord: Het hoogste vitaminenge- halte bezitten de bottels van de Rosa canina L, de hondsroos, en Rosa cin- namomea, de kaneelroos. Deze bevatten tienduizenden eenheden vitaminen C en dat betekent vaak circa duizend keer zoveel als andere vruchten. Was de bottels en ontdoe ze van steeltj es en kroontjes en halveer ze. Zet ze op met kokend water, maar zo dat de helft van de vruchten onder water staat. Zacht jes gaar laten koken en door een zeef roeren. Weeg de moes en neem voor elke 500 gram moes ook een pond sui ker en het sap van een halve citroen. Breng eerst het sap (of water) met de suiker aan de kook en laat het even indampen. Voeg dan de moes erbij. Roer tijdens het koken. De jam heeft de juiste dikte als een druppel moes op een koud schoteltje nog maar langzaam uitvloeit. Doe de jam in goed schoon gemaakte potjes of glaasjes en sluit die af met vochtig cellofaan of plastic, vastgehouden door een elastiekje. OREN ETEN MEE. De lange oorflappen van onze spa niel hangen altijd in zijn eten. Opbin- den laat hij niet toe. Wat te doen? Antwoord: Er zijn speciale etensbak- ken voor dergelijke honden. Ze zijn dieper van formaat, maar zo nauw, dat de spaniels er wel gemakkelijk uit kun nen eten, maar hun lange oren vallen er dan langs en blijven schoon. Die bakken worden o.a. ook gebruikt voor pekingeesjes, maltezer, leeuwtjes, bloedhonden en andere rassen met gro te hangende oren. HOR ERIN. 's Zomers hebben wij overal horren in de open ramen, maar 's winters hoeft dat natuurlijk niet. Iemand zei van wel. De insekten zouden dan juist de huizen binnenkomen. Is dat waar? Antwoord: Zo lang het buiten warm genoeg is, zullen de insekten geen scha de doen in huis. Ze komen hoogstens op het licht en op de etenswaren en zoete drankjes en op het afval af. Maar als het buiten kouder wordt, zoeken ze warme plekjes op, om te overwin teren. En dan in de herfst en als de winterkoude invalt moet u zorgen, dat de horren in de slaapkamerramen zijn, hordeuren trouw gesloten worden en ook alle luchtkokers en onluchtings- raampjes en afvoerpijpjes van gaas zijn voorzien. Anders nestelen zich allerlei schadelijke insekten in uw dekenkist, vaste vloerbedekking en klerenkasten. En als u de schade van de knagende larven in het voorjaar ontdekt, kon 't wel eens te laat zijn. I MIDDELHARNIS (naast Ford) g I Tel. (01870) 39 75 M Reparatie en Inruil van g alle merken. 1 OPBRENGST PLAAT. Wat verdien je als er een plaat van je wordt opgenomen en in de handel wordt gebracht? Antwoord: Over de netto-opbrengst voor een artiest van verkochte gram mofoonplaten bestaan totaal verkeerde denkbeelden. Vooral als het aankomen de zangers betreft die nog helemaal geen naam hebben gemaakt, en groep- pen waarvan nog maar moet worden afgewacht óf er ooit één plaat van verkocht zal worden, blijven de royal ties aan de lage kant. Voor de singles ligt dat beneden de gulden en bij be paalde maatschappijen is het een dub beltjeskwestie. Voor de langspeelplaten schommelt het honorarium om de gul den. Blijkt een artiest goed te verkopen, dan kan hij meer vragen. Hoeveel hij werkelijk meer krijgt, is afhankelijk van de maatschappij en van zijn omzet cijfers, en natuurlijk ook van zijn ma nager of van zijn eigen commerciële aanpak. Slechts de grote artiesten en erkende „kassuccessen" kunnen een be hoorlijk percentage bedingen, maar dan nog ligt het maximum tussen de ƒ,1,- en 3,voor een langspeelplaat en beduidend lager voor een single. Daar komt dan bij, dat sommige maatschap pijen hun artiesten verplichten overal op te treden om de platenverkoop te stimuleren. VLIEGZIEKTE. Is het waar, dat je na transatlanti sche vluchten ziek kunt worden van het tijdverschil? Antwoord: Dat kan. Het grote tijd- verschil blijkt na lange vliegreizen voor een aantal (maar niet voor alle) passagiers fnuikend te zijn, omdat die zich niet goed aanpassen aan het ge wijzigde tijdstip van de dag. Onze spijs vertering, maar ook ons centrale ze nuwstelsel en daardoor onze hartfunc- tie en de hersenen, zijn door de jaren heen op vaste tijden ingesteld. Wie zich na vermoeiende werkzaamheden thuis direct na een vliegreis naar Azië of Amerika of Australië in het daar- geldende ritme stort, eet en slaapt op heel andere delen van de dag en dan raakt het lichaam van slag. Na oost west vluchten kan die toestand van on wel zijn 5 dagen duren en na een reis naar het oosten zelfs tien tot veertien dagen. Daarom moet u proberen di rect na aankom.st op de plaats van be stemming een extra lange dag- en nachtrust te nemen en kunt u beter twee maaltijden overslaan, dan één op een tijd die wij (nog) niet gewend wa ren. Verzet daarom de eerste dag uw horloge nog niet en koppel het terug gewonnen deel van de dag eerst na een nachtrust voor u in het plaatselij ke dagpatroon gaat meejagen. MODELBOUW. Je ziet speelgoedtreinen op verschil lende grootte. Op welke schaal zijn die nu eigenlijk (na)gebouwd? Antwoord: Volgens de internationale standaardisatie gelden de volgende ver houdingen voor de modeltreinen en trams: spoor 1 schaal 1 32 spoor O (nul) schaal 1 45( spoort HO (half nul) 1 a 87, spoor TT 1 120, spoort N 1 160 en het nieuwste mi ni-formaat (voor kleinbehuisden spoor Z 1 220. DIëET EN BELASTING. Hoe verklaart u het, dat de belas ting bij kennissen van ons over de 400,aftrekt voor dieetvoeding en bij maar circa 100, Antwoord: De belastingdienst kent nog maar twee tarieven. Over bedoeld jaar kon 144,worden toegestaan voor linolzuurverrijkt en cholesterolbe- perkt dieet. Uw kennissen hebben ver moedelijk één of meer andere diëten, die in de hogere aftrek van 432,vallen, zoals b.v. streng zoutarm, geheel zout loos, roboredend of glutenvrij dieet. Beste meisjes en jongens! In dit kinderhoekje komt het laatste augustusraadsel, en dat is een teken voor jullie, dat het inzenden is. Daarover straks nog wel meer. Nu eerst AUGUSTUSRAADSEL 4 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 XXXXXXXXXXXXXXX 9 X 10 X 11 X 12 X 13 X 14 X 15 X 1. Letter. 2. Zoon van Jakob. 3 zijn de reinen van hart. 4. Gelooft gij, o koningde profeten )Hand.)? 5. Blijde Boodschap; vier Bijbelboeken handelen er over. 6. De zee van Tibe rias wordt ook wel genoemd het meer van7. De twee boeken Kro nieken worden met een vreemd woord genoemd(die naam kunnen jullie vinden in artikel 4 van de Nederl. Ge loofsbelijdenis. 8. Op de berg sprak Je zus de uit (Matth. 5). 9. Bij de laatste plaag in Egypte stierf elke 10, Vreselijke ziekte onder jonge mensen. 11. Broeder van de tweede or de; 1 Kron. 15 12. Hogepriester in de tijd van Paulus. 13. Afgod van de Fi listijnen. 14. Zoon van Noach. 15. Let ter. Op de kruisjeslijnen komen de zelfde woorden te staan. Dat hadden jullie al begrepen. Die dit raadsel heeft gemaakt, heeft er veel werk aan gehad, om voor elke regel een woord te vinden, en dan pas send te maken dat de letters kloppen op de kruisjeslijnen. Wie denken jullie dat dit raadsel gemaakt heeft? Het is Jan Grinwis uit Ouddorp.' Dank je wel. Jan! BRIEFWISSELING Elly Voortman, Ouddorp. Met al de jarigen in deze maand en daar vóór gefeliciteerd, inzonderheid met opa's verjaardag, die hij deze week naocht vieren. Ging het op de zendingsdag naar je zin? Er was grote belangstel ling, hè? En wat werd er veel geld op gehaald! Is Joke het al een beetje ge wend, op school? Het is voor jullie fijn haar elke dag te mogen zien. Dat is wel anders geweest. Janny Klop, H.I. Ambacht. Het is een heel blad vol dat je geschreven hebt. Geen wonder, want als je over het meis- jeskamp begint, ben je niet zo maar uitverteld. Je hebt alles aardig weer gegeven, en ik merk wel, dat alles vlot is verlopen tot tevredenheid van alle maal. Dat is fijn natuurlijk. Corrie Kastelein, Zeist. Dat is wel een zeer ernstige brief geworden, met vreselijke dingen, maar gelukkig is het slot van je brief heel opgewekt. En geen wonder! Er is een wonder ge beurd, wat de dokters moesten toege ven. Ja, als het bij de mens verloren schijnt, kan er onverwacht en ongedacht uitkomst komen, tegen alle verwach tingen van de mensen in. Daarin laat God Zijn almacht zien en Zijn grote barmhartigheid. Ik hoop dat het verder vooruit mag gaan en dat André voor spoedig mag opgroeien. Voor al het goede komt de Heere de dank toe. Simone Voortman, Ouddorp. Op die zendingsdag was het stralend weer en zo kan t alles buiten goed verlopen. Ik ben daar nog nooit geweest, maar ik geloof dat het de moeite waard is om zo'n dag bij te wonen. En nu ga je weer al een poosje op school. Is er al een nieuwe directrice? Nu is het wer ken in de winkel en op het land voor een groot deel afgelopen. Misschien nog op zaterdag. Loes Klop, H.I. Ambacht. Van jou heb ik ook een lange brief gekregen. Er was veel te vertellen over de vakantie op een boerderij. Daar is van alles te beleven. Dan kom je dingen tegen die anders aan je aandacht voorbij gaan. het is driik werken op een boerderij, hè? Er is altijd wat te doen om alles naar wens te doen verlopen. De uit stapjes in de buurt -waren ook leuk, en zeker het afhalen van je neef op Schiphol. Het is flink om alleen op je eentje naar Canada te gaan. Hij zal wel veel verteld hebben over het verre en vreemde land! Jan Kastelein, Zeist. Het was niet nodig om alles te vertellen wat Corrie al heeft gedaan. We mogen van geluk spreken dat na die bange dagen er uitkomst is gekomen. Wat een spanning is dat voor allen geweest! Hoe is het werk bij de tuinman ver lopen? Ging het naar je zin? Zou je ook tuinman willen worden in het ver volg, of denk je aan iets anders? Het heeft de tijd nog en het is moeilijk uit te maken wat voor ons geschikt en aantrekkelijk is. Allemaal. Ik verwacht de oplossin gen van jullie. Niets vergeten natuur lijk. En liefst voor aanstaande zaterdag de brieven de deur uit. Ik eindig met een regenliedje. Wat heeft het lang geduurd eer het regen de! En wat is er al om regen verlangd! Als jullie dit lezen is er misschien toch wat regen gekomen. Je zou haast niet meer weten wat een hele dag regen is. In het liedje horen we wel hoe het gaat. REGENLIEDJE Van de donkerende lucht valt de regen met gerucht van ontelbre korte tikken boven op het zinken dak. Lijk een ritme fijne prikken wisselend getikgetak valt de regen, regen maar regelmatig na elkaar. Hoor, het lijkt of al die tikken nu eens luider, dan weer fijn, al maar babblen, of ze klikken, of ze aan 't vertellen zijn. En het water lijkt een snel dobberdansend bobbespel. Kringen en spiralen drijven tussen waterbellen door, die maar spatten, vallen, drijven even en weer gaan te loor. ruist de regen, regen luid, grillig glijdend langs m'n ruit, en ik hoor het in het drassq paden, onder luid geklets in 't kozijn en overal plassen met gespetter en gepets. Hoor, het suizelt op de weg, tikkelt in de harde heg, maar met druk en zwaar geklater rolt het water op 't balkon, zingend loopt een ^chuddend straaltje in de holle regentón. Ah! ik stoot mijn venster los op mijn handen valt een tros droppen neer, 't is of de regen, die ik zo daar buiten hoor, als een zeldzaam fijne zegen druist de stille wereld door. De vriendelijke groeten van Oom Ko. De PTT zal volgend jaar een begin maken met de automatisering van het openbaar mobilfoonverkeer. Het „rij dend" telefoneren, dat op het ogenblik door ruim 2500 aangeslotenen op het openbare mobilofoonnet in praktijk wordt gebracht, zal door allerlei tech nische voorzieningen even .snel en ge makkelijk kunnen verlopen als bij een gewoon telefoongesprek. Als alles volgens plan verloopt, zul len in 1978 de eerste 500 automobilis ten van het nieuwe systeem gebruik kunnen maken en in 1982 ongeveer 2500. Tot die tijd, maar waarschijnlijk,«og langer, zal men echter ook nog aange sloten kunnen blijven op het huidige systeem, waarbij men „rijdende" ge sprekken bij de mobilofooncentrale moet aanvragen. Een van de duidelijke voordelen van het nieuwe systeem zal zijn dat er z.g. duplex-verbindingen komen waardoor de mobilofoongebruiker niet meer hoeft te wachten tot de ander zijn mededeling heeft voltooid. Het veelvuldig gebruik van het woord je OVER gaat dus verdwijnen. Besprekingen zijn gaande om het van uit Nederland mogelijk te maken met Oostenrijk, West-Duitsland en Luxem burg automatische mobilofoongesprek- ken te voeren. Het streekconcours gehouden op za terdag 14 augustus en door de „Flak- keesche Ruiters" georganiseerd is een groot succes geworden. Onder prachtige weersomstandighe den werd 's morgens 9 uur begonnen met het rijden van de dressuur proe ven, individueel en ook in 4 en 8 tal len. In de loop van de morgen werd ook een begin gemaakt met het sprin gen in de lagere klassen en 's mid dags kwamen de hogere springklassen aan bod. Het springen werd afgewisseld door een stokkenrace, gereden door de ponyruiters die niet deelnamen aan het springen. Het ondertussen toegestroom de publiek kon hierna genieten van de keurig gereden parade, geleid door dhr. P. Mast, instructeur van de „Flakkee- sche Ruiters". Nadat de parade afgeno men was door de bonds vertegenwoor diger van het concours en één van de juryleden werden de prijzen uitgereikt en iedereen bedankt die zich op deze dag verdienstelijk had gemaakt. De „Flakkeesche Ruiters" kunnen te rugzien op een zeer geslaagde dag en zijn er zeker van dat het voor her haling vatbaar is. Uitslag verloting „Flakkeesche Rui ters": 1ste prijs ponyveulen: Dierenarts Min- derhoud, Middelharnis. 2de prijs fototoestel: Fam. J. Mijs, Den Bommel. 3e prijs citruspers: Fam. Pipping, Ooltgensplaat. Zaterdag a.s. hoopt de volle-balver eniging Intermezzo het seizoen te ope nen met een volleybal toernooi voor de lagere seniorenklassen. Het is de vier de keer dat dit toernooi georganiseerd wordt. Er nemen in totaal twintig ploegen aan deel, waarvan Intermezzo er zelf vijf op de been brengt, vier he ren- en een damesteam. Er zal in vier poules van vijf ploe gen worden gespeeld, te weten een 2e klasse damespoule, een 3e klasse da mespoule, een derde klasse herenpou le en een vierde klasse herenpoule. Deelnemende verenigingen zijn: Hoek- sewaard-Westmaas, YUM-Rhoon, Hob by Scope-Oostvoorne, Sparta/H.-Mid delharnis, Hollemare-Zwartewaal, S.V. Röttgen-Bonn, Kapasi-Rijsoord, Smit/ SS-Slikkerveer, Intermezzo-Middelhar- nis. Er zijn mooie prijzen met in iedere poule een wisselbeker, de Boekanier- Trofee, beschikbaar gesteld door een van Intermezzo's sponsors. Het toernooi begint zaterdag om 12 uur in de Olympiahal. De prijsuitreiking wordt om ongeveer kwart voor zeven verwacht. DEN HAAG In oktober a.s. star ten een vierentwintigtal kursussen in Zuid-Holland voor vrijwilligers in het jeugd- en jongerenwerk, die nieuwe ideeën willen opdoen, welke in hun groep kunnen worden toegepast. Ook andere belangstellenden zijn bij de KREZ Kreatief Zijn) welkom. Een KREZ-kursus duurt zes avon den en kost 30,per deelnemer, waarbij het gebruik van materiaal is inbegrepen. Men kan kiezen uit een drietal soorten van kursussen, name lijk: kreatief spel kreatieve handvaardigheid en van spel tot spel. Deze kursus tracht duidelijk te maken dat kreatief spel en handvaardigheid samen kunnen gaan. De laatste kursus wordt gege ven in Den Haag, Gouda, Rotterdam en Vlaardingen. De twee eerder genoemde kursussen worden in een groot aantal verschil lende plaatsen van Zuid-Holland ge houden. De KREZ '76 staat onder auspiciën van de Provinciale Jeugdraad Zuid- Holland en wordt opgezet door de ge zamenlijke provinciale organisaties voor jeugd- en jongerenwerk. Voor nadere inlichtingen of'het aan vragen van een uitvoerige folder kan men zich wenden tot het Jeugdwerk centrum Janzeuven, Jan van Nassau- straat 7, Den Haag, tel. 070 - 24 47 36. Op dit adres kan men zich voor een kursus opgeven, maar dan wel vóór 13 septem ber a.s. In het door de ledenvergadering van Nes-Ammim-Israël vastgestelde bouw programma wordt nog vóór de regen- periode de fundering van het Midden- Holland paviljoen gereed gemaakt. Men hoopt dan de bouw van dit pa viljoen in het voorjaar van 1977 (mei- jui) gereed to kunnen hebben. Intussen kwam behalve het reeds eerder gebouwde ,,Trouvv "-paviljoen en het door de kerken van Bremen be kostigde dorpscentrum, een paviljoen met vier wooneenheden gereed. Dit pa viljoen is een geschenk van de dia conale raad van de Gereformeerde ker ken. Op dit ogenblik is in uitvoering de bouw van drie eengezinswoningen en een crèche. Deze komen vóór eind de cember a.s. gereed. In het gehele rayon Midden-Holland werden 5.711 badhanddoeken en 17 T- shirts verkocht. Bij de Amro bank te Gouda staat een bedrag van 72.115.66 verdeeld als volgt: aan giften, koliekten en verkoop van bouwsteentjes 42.212.78 winst verkoop van badhand doeken en T-shirts 30.102.88 Aan verkochte materialen moet nog ontvangen worden 435, Bijeen maakt dit een bedrag van 72.750,66. Van het eiland Goeree Overflakkee valt het volgende te vermelden. Er wer den 1412 badhanddoeken en 44 T-shirts verkocht met een winst van 7.104,92 en voor een bedrag van 953,— aan bouwsteentjes. Aan giften werd ontvangen een be drag van 4,427,53. De totale opbrengst van het eiland is derhalve 12.485,45. De kosten van het te bouwen Mid den-Holland paviljoen bestaan uitslui tend in de aankoop van materialen. De bouw wordt door eigen mensen van Nes Ammin uitgevoerd en komen ten algemene lasten van Nes Ammin-Is- raël. De huidige kosten zijn echter veel hoger uitgevallen dan een jaar gele den was begroot. De snelle stijging van de aan te kopen .materialen en de in mei j.l. ingevoerde B.T.W. in Israël zijn daar de oorzaak van. Voor de bouw van het paviljoen in clusief de overigens geringe kos ten ann drukwerken, porto en benzine is een bedrag van rond 76.000,— of 19.000,per woning. DERHALVE 13 ER EEN TEKORT VAN 3,250,—. Het comité iieeft besloten het volle dige bouwbedrag begin september aan Nes Ammim-Israël over te maken, dit om te bevorderen dat de materialen reeds nu kunnen v/orden aangekocht. Op het eiland hebben de volgende kerken hun medewerking verleend: de Hervormde gemeenten van Nieuwe Ton- ge. Stad aan 't Haringvliet, Middelhar nis, Oude Tonge, Melissant, Herkingen, Stellendam en Ooltgensplaat, alsmede de Buitengev/one Hervormde wijkge- meente te Middelharnis en de Geref, Kerk te Sommelsdijk. De Chr. Mavo school te Middelharnis en de vrouwenverenigingen te Som melsdijk en Stellendam zonden even eens giften. Aan de kerkeraden welke nog niets deden het verzoek alsnog een gift te willen overmaken. Ook van particulie ren wordt nog rhedewerking gevraagd. Alle giften kunnen worden overgemaakt aan de Amro bank te Gouda, giro 2708, met vermelding rekeningnummer 461346400 - Huizenbouwplan Nes Am- mim. HELP ALLE MEDE HET TEKORT- KOMENDE BEDRAG BIJEEN TE BRENGEN. Maakt u het nog deze week in orde? Heel hartelijk dank aan alle welke reeds hun bijdrage zonden. Wat de eilandbewoners reeds deden was geweldig! Drie woningen van het gereed ge komen paviljoen van de Ger. Kerk in Nes Ammim. (van onze weerkundige medewerker) De zomer van 1976 gaat als een uit zonderlijk seizoen de geschiedenis in. Vooral de droogte is zeer indrukwek kend en ingrijpend- geweest. Op het moment, dat u deze regels onder ogen krijgt, zijn er nog een paar dagen te gaan en natuurlijk weet je nooit of er in een hoekje nog niet net een storing zit, die te elfder ure nattigheid brengt. Toch willen we u niet onthouden, dat op dit moment de huidige meteorologi sche zomer (vanaf 1 juni) de droogste in zijn soort is van op zijn minst de laatste 130 jaar. Daarvoor kijken - we naar het land- gemiddelde van de neerslag. Dit be draagt 76 mm. De tot nu toe en nog officieel geldende kleinste zomer-regen- som is die van 1899 met 89 cm., ge volgd door 1921 met 95 mm. Augustus 1976 slaat wat de neer- slagproduktie betreft wel een zeer droe vig figuur. Uitgerekend in de maand, die normaal te boek staat als de natste van het hele jaar, hebben de regen meters in Nederland gemiddeld nog niet meer dan 10 mm. opgevangen. Over de laatste 130 jaar staat augustus 19U met 15V2 mm. nog als droogste in de boeken. Komt er de komende dagen geen regen van betekenis meer, dan zal augustus 1976 deze eerste plaats over nemen. Ook augustus 1944 was zeer droog, maar dat komt niet zo zeer in het land- gemiddelde uit, dat 29 mm. bedraagt. Plaatselijk was die droogte echter bij zonder opvallend met Veenhuizen b.v. niet meer dan 2V2 mm. water. Zeer bijzonder in het nu bijna be ëindigde seizoen is ook het grote aan tal uren zonneschijn in Noordoost-Ne derland. In Groningen hangt een nieuw rekord in de lucht. De zon zal daar vermoedelijk op ca. 900 uren uitkomen, „nog nooit alhier vertoond". Noordwest- Duitsland en de Noordfriese Waddenr eilanden, w.o. Helgoland, hebben nog meer zonne schijn geregistreerd. Qua warmte is de zomer van 1976 niet zó uitzonderlijk geweest. Natuur lijk herinneren we ons allemaal nog wel de intensieve hittegolf van juni- juli met de hoogste temperatuur van 36,7 gr. C. op 3 juli in Volkei, minder dan 2 .graden verwijderd van de abso lute temperatuurtop ooit in ons land vastgelegd, maar het zomerse gemid delde van de temperatuur zal dat van b.v. 1947 niet benaderen. Zo had De Bilt begin deze week nog maar het aantal zomerse dagen van zomer 1911 bereikt (42), terwijl dat van 1947 op maar liefst 62 staat. Maarnatuur lijk, de nazomer is nog niet voorbij en wie weet wat september nog voor ons in de bus heeft. Het gebeurt namelijk heel vaak, dat na zo'n zomerperiode met vrijwel voort durende blokkering van de oceaande pressie door hogedrukgebieden, deze toestand ook in de eerste helft van de herfst voortduurt. In 1959 kwam de ommezwaai pas in de tweede helft van oktober, in 1947 duurde het tot begin november alvo rens de echte Noordzeeherfstbuien met onweer loskwamen. Over het karakter van de komende winter wordt nu al driftig gespeculeerd. U zult er ons niets over horen zeggen. Wel geven we hier de opvatting van profeet Pruiksma in Boxum weer, die evenals na de zomer van 1911 een zachte winter voorziet. Een gevorderde weeramateur in Engeland, Mr. Finch, onderzocht het lange tijdvak vanaf 1840 en kwam tot dezelfde conclusie. (Nadruk verboden) STAD AAN 'T HARINGVLIET Bejaardenreis. Op vrijdag 10 sept. gaat de reis naar Giethoorn. Vertrek om half acht van het „Tref punt". Vandaar naar Zeist om koffie met gebak te nuttigen (in 't Jagersbuis) dan gaan we vandaar naar Giethoorn, waar een Brabantse koffietafel ons wacht. Daar blijven we tot ongeveer 3 uur. Er is gelegenheid om te punteren, (in kleine bootjes varen). Het wordt daar wel genoemd: „Klein Venetië". Dan gaan we weer huiswaart over Harderwijk waar we stoppen voor een verfrissing. Tenslotte rijdt de bus dan naar Hou ten waar het diner klaar staat. Deze reis gaat 35,— kosten inclusief koffie met gebak, koffietafel en diner. Opgave bij mevr. J. C. Arensman- Braber, Vrouwtjesweg 15, tel. 01871 - 617. Bejaarden-middagen. De bejaarden middagen gaan weer van start, a.s. woensdag 1 september. Nieuwe bezoe kers van harte welkom. Bejaarden gymnastiek. De bejaarden gymnastiek gaat op maandag 6 sept. weer beginnen. Ook nieuwe leden van harte welkom. Namens het Comité, J. C. Arensman-Braber Kinderkoor. Waar blijven de kinde ren van het Kinderkoor? Dinsdag om 6,15 uur verwachten we juUie allen weer. Als je 7 jaar bent mag je al ko men en breng maar een vriendje mee. MELISSANT Kerkdienst. Zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrix- laan) voor te gaan student C. Vogelaar van Mijdrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6