Vlfatervepbruik nrioet omlaag WMZ: Met spoed matiging anders wordt ingegrepen Nieuwe geïntegreerde k.b.o.- schooi: „Speel- en ieerpaieis" 49e jaargang Vrijdag 27 augustus 1976 No. 4517 GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLJjySfDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijra tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond NIET-GEBONDEN? VOOR MOOIEKE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad Afiddelharnis JAPAN t BEZOEKT ONZE Automobieien-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS CARTER T.V. dieven gingen lioogst brutaal te werk LANGEWEG 113 TEL. 01870-2043 HERKINèEN ie Nieuwbouw en voorafgaande fusie ais „wonderlijk" ervaren Als met zegeningen overladen, zó is woensdagmiddag een deel van Herkingens bevolking opgetrokken naar de Deltastraat, waar het won der van de eeuw te gebeuren stond. Zo immers, als een wonder, werd door velen de totstandko ming van de nieuwe geïntegreerde Johan Frisoschool en de daarvóór bereikte fusie tussen de beide bij zondere scholen getypeerd. Nie mand overigens die de eer daar voor opeiste, die werd aan God gebracht die de harten heeft ge neigd. In die sfeer voltrok zich een weUswaar druk-, maar niettemin boeiend openingsprogram waaraan jong en oud deel had. „In de Vis- bank heeft Herkingen een monu ment uit het verleden, in de Jo han Frisoschool een voor de toe komst!" was een ontboezeming van het schoolhoofd dhr. N. D. Human. Herkingen stemde er van harte mee in evenals met de wens dat het te geven christelijk onder wijs vele Idnderen ten zegen mo ge zijn. Opening-onthulling Eerlijke bedoelingen POSTBÖX 8 MUXDELHAENTS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Somimelsdijik TeL (01870) 26 29 Na S uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBalbo Middielhamls na. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTEaJJTIEPRIJS 27 cent per inim. Bij contract speciaal taj^ei Toen wij onlangs in deze rubriek de vraag stelden of nog wel kan worden gesproken van een conferentie van zgn. niet-gebonden landen hadden wij niet het vermoeden, dat de (inmiddels afge lopen) conferentie in Colombo het zo duidelijk zou opnemen voor communis tische regimes. In de slotverklaring wordt praktisch alles wat de Verenigde Staten in de we reld doen veroordeeld, wordt het Wes ten met een scheef oog aangekeken en ^worden communistische landen met een fluwelen handschoen aangepakt. De Noordkoreaanse delegatie dus van een communistisch land bij uitstek van maar liefst 120 man heeft het klaar gespeeld om de conferentie een vernietigend oordeel te doen vellen over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Zuid-Korea. Over de Cu baanse troepen in Angola, welk land als lid werd aanvaard, werd gezwegen en Russische troepen in Oosteuropese lan den, ach kom, wie zou daar nu iets kwaads van kunnen zeggen? Grote Europese landen als Engeland, Frankrijk en West-Duitsland Icregen een veeg uit de pan voor zgn. morele steun aan Zuid-Afrika, terwijl Nederland werd geprezen omdat het evenals „niet- gebonden" en communistische landen edelmoedige bijdragen levert aan onder drukte volgen en aan bevrijdingsbewe gingen in diverse landen". Of die pluim nu een eer voor ons land moet heten, is maar een vraag, want premier Den Uyl zal het in zijn hart heus niet zo leuk vinden op een rijtje met de communisten te worden gezet. (Of liggen communisme en socialisme dan toch niet zo ver uit elkaar?) De zachte kritiek van de conferentie over de Russische vloot in de Stüle Oce aan werd door Moskou direct scherp van de hand gewezen, want de heren in Colombo waren voorbijgegaan aan de ware stand van zaken daar", aldus de Sowjetkrant Prawda (Waarheid Als het eigen persbureau, dat de zgn. niet-gebonden landen willen opzetten, straks nieuws gaat verspreiden in de geest van de Colombo-slotverklaring, nu dan moeten wij toch hard twijfelen aan de objectiviteit ervan. ------O------ De Lockheed-affaire, die in ons land tot een ontknoping zal leiden, heeft in Japan een soort Watergate-effect te voorschijn geroepen. De machtige, heer sende liberaal-democratische regering van premier Miki wordt op zware proef gesteld. Oud-premier Tanaka, eens hooggeroemd, is in staat van beschuldi ging gesteld, omdat hij maar liefst een steekpenning van Locltheed van zo'n vijf müjoen gulden in zijn zak zou heb ben gestoken. Volgens zijn partijgenoten is premier Miki bezig aan een zgn. heksenjacht onder vooraanstaande politici uit eigen gelederen, die de partij op de rand van een crisis brengt. Niet alleen Tanaka zou geld hebben ontvangen, doch ook andere (nu oud-)ministers en dit alles ten tijde van het bewind van president Nixon in de V.S. De oppositie, die door haar verdeeld heid niet zo sterk is, loopt nu te hoop tegen premier Miki, die echter als on kreukbaar wordt beschouwd. Desalniettemin dient hij toch op te passen, dat zijn partij straks bij de ver kiezingen in december geen nederlaag lijdt. De L.P.D. heeft wel een forse meerderheid in beide huizen van het parlement, maar het wroeten tegen haar leiders, die zo gefaald hebben in de Lockheed-affaire, kan toch ook kwa de gevolgen hebben. Miki zeU blijft van mening, dat er nog pieer „kopstukken" van hun schijn- troon zullen worden gestoten, wanneer de affaire tot op de bodem wordt uitge zocht. Dat Miki zo rigoureus maar ob jectief tewerk gaat tegen zijn eigen partijgenoten, moge hem tot eer strek ken. De democratische kandidaat voor de presidentsverkiezingen in Noord-Ame- rika Carter zal het toch moeten opne men tegen Ford, die al bij de eerste stemming op de Republikeinse conven tie een meerderheid verwierf. Ford de man van de praktijk dus te gen een man, die zijn sporen in de inter nationale politiek nog moet verdienen, ja zien te vinden. Carter heeft nu eindelijk zich wat meer concreet dan tot nu toe over com munistische regimes uitgelaten. In een interview met een Franse krant heeft hij verldaard, dat hij een hardere lijn ten opzichte van de Sowjet Unie zal vol gen dan Ford en diens voorganger Nixon. Carter zei voorts, dat communis ten, zoals in Italië en Frankrijk, een „dubbele loyaliteit" hebben en dat deze uiteindelijk toch altijd ten gunste van Rusland zou uitvallen. Hiermee bedoel de hij de regeringen in genoemde lan den te waarschuwen voor opneming van communisten. Het is te hopen, dat Carter een steeds duidelijker politieke lijn in zijn verkie zingscampagne gaat uitstippelen. Dit is zeker nodig willen de Amerikanen straks weten, wie ze (moeten) kiezen. DIRKSLAND De dieven die in de nacht van maan dag op dinsdag uit het bedrijf van de fa. V. d. Heiden niet 5 zoajs we aan vankelijk schreven maar 10 T.V. toestellen stalen zij bijzonder brutaal tewerk gegaan. Het nieuwe pand op de hoek Schelpenpad-Boomvlietstraat wordt weliswaar zowel door de open bare verlichting als door een lichte recl&me beschenen, maar dat weer hield de dieven er niet van de voordeur te forceren. Voor het vervoer van de T.V.'s (6 kleuren- en 4 zwart wit toe stellen) gebruikten ze de aanhangwa gen van de fa. v. d. Heiden die langs de Boomvlietstraat geparkeerd stond. Ze namen de benen toen ze door een passerende automobilist betrapt wer den. Die belde zo spoedig mogelijk de politie maar toen die, ongeveer een kwartier na de melding arriveerde, wa ren de daders gevlogen. Het waren 3 mannen die bij hun kwalijke werk een masker droegen. Overigens tast de politie omtrent de indentiteit van de daders niet geheel in het duister. Het onderzoek kan dan ook gericht worden voortgezet. De waarde van de gestolen T.V.'s bedraagt ca. 19000,Ook de aanhanger is nog niet teruggevonden. In het gehele verzorgingsgebied van de Watermaatschappij Znid-West-Ne- derland (W.M.Z.), derhalve ook op Goe- ree-Overflakkee zullen de verbrui kers vanaf vandaag hun waterverbruik met 10 procent moeten verminderen. Als dit streefpercentage binnen 14 da gen niet op basis van vrflwUlige mede werking van de verbruikers is bereikt, zal de Watermaatschappij rigoureuze, dwingende maatregelen moeten nemen om dit wèl te bereiken. Dat heeft de directie van de Water maatschappij woensdagmiddag bekend gemaakt op een persconferentie. In ge heel Nederland is het waterverbruik sinds de absolute piek van eind juni/ begin juli sterk gedaald, maar in Zuid- West-Nederland is het verbruik hoger dan ooit tevoren in de historie. Sinds begin juli werd het absolute dagrecord van 1975 (t.w. 155.708 kubieke meter op niet minder dan 33 dagen ruimschoots overschreden. Daardoor teert de Wa termaatschappij zozeer op haar voorra den in, dat er een beroep wordt gedaan op de verbruikers in het gehele gebied van de W.M.Z. om zich vrijwillig enige beperkingen op te leggen. Directeur Ir. P. Stoter van de W.M.Z. legde woensdag uit, dat dat op verschei dene manieren zou kunnen gebeuren. Zo zou men de siertuinen en de sport terreinen niet meer mogen sproeien, de auto niet meer mogen wassen, korter on der de douche gaan en ook zou de brandweer geen oefeningen meer mo gen houden, waarbij nodeloos leiding water wordt verspild. ADVERTENTIE. Ook enkele weken geleden richtte de W.M.Z. zich via een advertentie tot al haar afnemers met het dringende ver zoek om met het water zuiniger om te gaan dan normaal. Voorts werden ook folders met diezelfde noodkreet ver spreid. Betekent deze herhaalde oproep dat de afnemers aanvankelijk niet naar de W.M.Z. hebben geluisterd? Ir. Stoter: „O nee, dat zeker niet. Maar zulke verzoeken hebben maar en kele dagen hun uitwerking. Als de huis houdelijke verbruikers enige t^d zuinig hebben gedaan, gaan ze het water weer wat royaler gebruiken. Dat houdt in, dat je verzoeken om zuinigheid in het waterverbruik op gezette tijden moet herhalen". Zeker ook voor Goeree-Overflakkee is omzichtigheid met water geboden: „Met het Haringvliet in de buurt zou je veronderstellen, dat we op Flakkee nooit een watertekort zouden kunnen krijgen. Maar dat is niet zo. We Icun- nen op dit moment geen water uit de Haringvliet infütreren in de Ouddorpse duinen, omdat het Haringvlietwater veel te zout is geworden. Er valt te wei nig regen en er komt constant zout wa ter binnen uit de Noordzee, uit de Vol- keraksluizen en vanaf de Rijn en Maas. Het zoutgehalte is daardoor zo hoog ge worden, dat we het voorlopig niet meer kimnen gebruiken voor infiltratie". VEEL ERNSTIGER. De situatie in Zuid-West-Nederland is veel ernstiger dan elders in het land, waar het de afgelopen weken relatief méér geregend heeft dan hier. Daar komt bij, dat de recreanten voor een blijvend hoog verbruik (volgens de W. M.Z.: onverwacht hoog) zorgen. „Daar om moeten we, mits er regen komt, proberen 10 procent op ons waterver bruik te bezuinigen tot het einde van het jaar. Mocht binnen 14 dagen duide lijk worden, dat dat niet lukt op vrij willige basis, dan zullen we moeten gaan denken aan drukvermindering of aan het „droogleggen" van de kraan ge durende enkele uren per dag", aldus ir. Stoter. Op de vraag of het nu werkelijk de kleinverbruikers zijn, die de W.M.Z. uit de bevoorradingsproblemen kunnen halen, zegt de W.M.Z.-dlrecteur: „Jaze ker. Bij de grootverbruikers (dat zijn de industrieën en de grote tehuizen) is de afgelopen maanden al een enorme da« ling van de waterafname geconstateerd. Dat is niet uitsluitend welvdllendheid tegenover de watermaatschappij. Dat is omdat het leidingwater voor deze grote afnemers een enorme onkostenpost is, waarop men in deze droge tijden welbe wust heeft bezuinigd. Het industrieel verbruik is ongeveer 1/3 deel van onze produktie, het huishoudeüjk verbruik neemt hfet andere 2/3 deel voor zijn re kening". We hebben nu overigens nog een ge luk b\j een ongeluk: er zyn bijzonder weinig grote branden geweest. Grote branden kunnen onze watervoorraden ernstig aantasten als er geen oppervlak te-water in de buurt van de brandhaard is. En het oppervlakte-water is helaas in vele gevallen verdroogd". MINDER DRUK. Overigens heeft de W.M.Z. de afgelo pen maanden op eigen initiatief de af leveringskraan al een beetje dichtge draaid. Als men werkelijk zou leveren, wat er door de afnemers gevraagd wordt, zou het drinkwater al weken lang „op" zijn. Omdat men al zo lang op het absolute maximum draait, wordt bij tijd en wijle de druk via handbediening verminderd, totdat er al teveel telefo nische klachten komen. Dan wordt de druk weer wat opge voerd. Op Goeree-Overflakkee komt dit niet zo vaak voor, het geldt met name voor de grote bevolkingsgebieden in Midden-Zeeland; Vlissingen en Middel burg. HOOP OP REGEN. Er zijn op dit moment wel Flakkeeë- naars, die een extra-afname hebben en extra-veel leidingwater verbruiken, maar die hebben daarvoor de stilzwij gende toestemming van de W.M.Z.: dat zijn de boeren en tuinders. „Zij hebben dat water rechtstreeks nodig voor de voedselproductie. Voor hen moeten we dus een uitzondering maken", aldus ir. Stoter, die overigens hoopt dat ingrij pende maatregelen op het gebied van de watervoorziening niet behoeven te wor den genomen. „Maar daarvoor hebben we regen no dig, veel regen. Als dat komt, zqn we min of meer uit de zorgen. Want in de eerste plaats gaat dan het waterver bruik bfl de huishoudelijke verbruikers direct met sprongen omlaag en in de tweede plaats stggt het grondwaterpeil weer enigszins". Bij de belangrijkheid van het chris telijk onderwijs werd vooral ook stil gestaan door ds. P. Blok als voorzitter van de Schoolvereniging. Ds. deed dat aan de hand van de geschiedenis waarin Hanna haar zoon Samuel van de Heere bad en hem later, naar gedane belofte, de Heere overgaf. Ds. stelde haar ten voorbeeld omdat zij haar ontvangen kind bracht op de plaats waar hem onderwijs gegeven werd in het Woord des Heeren. „Er is aldus ds. voor ons en onze kinderen een groter toe komst dan de wereld te bieden heeft. Veel wordt in deze tijd ondergraven en niet geacht maar u mag hier uw kinde ren brengen, begerend ze te laten lei den tot de Wet en de Getuigenis". Aan de hand van het gelezen Schriftgedeelte bezag ds. ook de waarde van het chris telijk gezinsleven als enige bron waar uit zich een zuivere andere levensge meenschap kan ontwikkelen. Met dank baarheid zag hij ook terug op de be reikte fusie tussen de beide scholen die voorheen een zelfstandig leven leid den. „Een wonderlijk gebeuren!" zo vatte ds. dat samen, blij met de „geze gende vrucht" die daar nu al van mag worden ervaren. „Wij hebben gezocht niet naar wat ons scheidt, maar wat ons bindt, in gehoorzaamheid aan het Woord des Heeren; dat is één van de grond zuilen waarop wij menen onze kinde ren onderwijs te geven", aldus ds. in zijn openingswoord, waarin hij een groot aantal genodigden hartelijk ver welkomde. Onder hen ook oud Inspec teur van het l.o. in de inspectie Oud Beijerland, dhr. N. J. van Haren, die zo nauw bij de totstandkoming van de school betrokken is geweest. Zowel een opening als een onthul ling, deze blijde middag. De opening van de school door dhr. van Haren en de onthulling van een wandversiering door burg. H. Bos. Voor het openings ceremonieel moest een meterslange ma quette van de oude scholen worden aangedragen. Ten aanschouwe van de schooljeugd, waaronder ook de kleu ters die voortaan onder hetzelfde dak verkeren voorzag dhr. van Haren de da ken van een stevig rood kruis ten te ken dat een totale afkeuring hun deel was. Daarna was aan hem de eer de de deur te openen maar hij deed dat niet voor de jeugd op het hart te hebben gebonden hun pracht school zo keurig mogelijk te houden. Aan burg. H. Bos vervolgens de eer een in hout gesneden wandversiering in de gemeenschapsruimte te onthul len. Daarop wordt verzinnebeeld hoe Hanna haar zoontje Samuel bij de pro feet Eli brengt en hem in dienst van de Heere stelt. Een pracht kunstwerk dat door dhr. Bos namens het gemeen tebestuur aan het schoolbestuur werd aangeboden, overigens als voortvloeisel van een wettelijke regeling, maar daar om niet minder van harte gemeend. Het Oud Insp. van Haren voorziet de maquette van de oude school van een afkeurend rood kruis. moment van de opening en de onthul ling was door burg. Bos zo verklaar de hij ervaren als de. zichtbare kroon op de gevonden samenwerking. „Er is metterdaad zegen op ontvangen!" zo stelde de burgemeester dankbaar vast, wetend dat de nu gerealiseerde nieuw bouw zonder fusie niet gerealiseerd zou kunnen zijn. Daarom typeerde hij de nieuwe school als een materiële zowel als een ideële verworvenheid in het belang van een betere leefbaarheid van de Herkingse bevolking. Daarbij doelde dhr. Bos ook op de hogere opdracht de kinderen niet te verhinderen tot Hem te komen. In de wetenschap dat ook dat betracht wordt wenste dhr. Bos allen die bij het schoolgebeuren betrokken zijn van harte geluk met de nieuwe school waarvan hij hoopte dat die mag groeien en bloeien ten zegen van de gehele Herkingse gemeenschap. Wanneer oud inspecteur van Haren terugzag op de bereikte fusie tussen de Herv. School en de Geref. Ge meente school en de besprekingen die daartoe hadden geleid herkende hij nog immer de eerlijke bedoelingen daar van. In het kort liep hij de daarop ingediende nieuwbouw-aanvrage na, de afkeuring van de oude school en de verstrekte urgentieverklaring. „Gewel dig dat de school nu hier staat!" vond dhr. van Haren, zinspelend op zowel de kwaliteit van de school als de ge kozen bouwplaats. Spr. eindigde met de hoop en het vertrouwen! dat op de school goed onderwijs gegeven zal worden, waarbij het onderwijzend personeel op haar verantwoordelijkhe den wees. Ook was het zijn wens dat de gehuldige waarden en normen niet slechts op papier zullen staan maar in het schoolleven steeds metterdaad tot uitdrukking zullen worden gebracht. (Vervolg pag 2 Ie kolom) De deur gaat open, links dhr. Hu- man, midden dhr. van Haren en rechts mevr. en ds. Blok.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1