Honderd pond lichter, 't veelt heel wat beter I Kkié^ho'^k^t Toost op start ruilverkaveling „Flakkee" MiDDELHARNIS Tnohhe PREDIKBEURTEN 1. xxxxxxxx iedereesi ruim en overzichtelijk I in onze speciale 1 showroom. A. Vroegisideweij Westdijk 46 - Middelharnis D@ Vraagbaak HVP Bladz. 2 j; I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 20 augustus 1976. Mevr. Troost-Bogert (46) uit Middel- hamis is de oude niet meer en dat vindt ze maar gelukkig! Voorheen hees ze zich humeurig in maat 56, nu hult ze zich zonnig in 42 en ze voelt er zich happy bij. De weegschaal is niet langer haar schandpaal, want vrijelijk stapt ze er nu op, zonder rugklachten en zonder migraine nog wel. En getooid met een gouden speld met 10 „briljantjes", elk goed voor 5 kilo's verdwenen li chaamsgewicht Jawel, vijftig kilo's en meer is ze kwijtgeraakt sinds ze zich bij mevr. v. d. Vlies te Zierikzee liet inschrijven voor het volgen van de lessen die haar zouden Jeren hoe ze met wat zelfdicipli- ne tot normale proporties terug kon ke ren. Nu, na een goed jaar vindt mevr. Troost het alleen maar jammer dat ze het niet eerder deed, maar temeer hoopt ze dat anderen haar voorbeeld met ge zwinde spoed zullen volgen. Mevr. V. d. Vlies heeft haar graag als voorbeeld gesteld. Maandagavond reik te ze haar de welverdiende speld en graag gegeven bloemen uit en mevr. Troost straalde ervan! Foto's van haar dikke verleden kon den in 't vergeetboek om plaats te ma ken voor meer charmante heden, graag gezien door man en kinderen. Mevr. Troost heeft het tijdstip waar op ze definitief een punt achter haar 3ö<£^S^5<i^^^-3^;^-:>s3ö^^ö^i^S^5^i^^ Zo was ze, een flinke oma, dat moet gezegd. 555>5!5^'"'^<5S5SJSS£;£^S©£iSS55vS£" dikte zette zelf gekozen. Vanaf de eerste week maakte ze (niet hongerend, maar etend) goede vorderingen en ook haar arts was goed tevreden. Nu ervaart ze dat de voorlichtingsfilm van de Weight Watschers" helemaal gelijk heeft als gezegd wordt, dat het wegwerken van de kilo's een boeiende reis is en dat bij het afslanken harmonie, levenslust, ac tiviteit en gezondheid weer terugkeren. „Nooit meerheeft mevr. Troost zich stellig beloofd als ze het over het vergane dikte heeft. Het zal haar, zo heeft ze ervaren, geen grote zorg kosten, maar wel zal ze de gezellige bijeen komsten missen waarin de dames (en waaromook geen heren?) elkaar tot steun waren. Maandelijks- zaï ze haar gewicht nog laten controleren en voor de dan aanwezige „cursisten" ten voor beeld staan. Of het in de krant moest...? hebben we gevraagd. „Natuurlijk...!!" heeft mevr. Troost geantwoord, „ik weet wat het betekent te dik te zijn en hoe ik me nu voel, dat gun ik iedereen...!!" w Zo is ze nu, een heel wat charmanter verschijning. Links mevr. v. d. Vlies. ZONDAG 22 AUGUSTUS NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur gez. dienst in de Geref. Kerk, voorg. Ds. Kolkert Geref. Kerk 5 uur gez. dienst in de Ned. Herv. Kerk voorg. kand. P. J. Moet Geref. Gem. 10 en 3 uur, lezen Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. M. C. van der Meer Ger. Ker^ gezamenlijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds, A. van der Meer. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Codée (sav. bediening van de Heilige Doop) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. DIENSTEN HERV. KERK OP THOLEN 9.30 «n 6.30 uur ds. A. de Reuver, nam. H. Doop. POORTVLIET 10 en 6 uur ds. M. D. Geuze. SCHERPENISSE 9.30 en 2.30 uur dhr. G. J. Damen. ST. MAARTENSDIJK 9.30 en 2.30 uur ds. J. Blom. STAVENISSE 10 en 6 uur ds. L. Zwa nenburg. ST. ANNALAND 10 en 6 uur ds. J. Co dée, nam. H. Doop. OUD VOSSEMEER 10 uur ds. TH. Rin- kema, Middelburg en 6.30 uur ds. W. Kuil, Middelburg. ST. PHILIPSLAND 9.30 uur ds. H. Har- kema en 2.30 uur ds. M. D. Geuze. Beste meisjes en jongens! Voor het raadselwerk in juli hebben de volgende kinderen een prijs ver diend. Het zijn: Simone Voortman, Ouddorp Elly Voortman, Ouddorp Janny Klop, H. I. Ambacht Loes Klop, H. I. Ambacht Aan deze kinderen zal zo spoedig mo gelijk een prijs worden toegestuurd. Nu volgt het nieuwe raadsel voor deze week. Het is AUGUSTUSRAADSEL 3 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 1. Tijd waarin we nu leven. 2. Betekenis van de naam Exodus. 3. Tegenstelling van ongelukkig. 4. Als wij in nood zijn, zien we uit naar 5. Naam van een planeet. 6. De verdrijven, die mij mijn hart doorwondt (Wilhelmus). 7. Bij een, boekhouding spreekt men van inkomsten en 8. Op het strand vindt men zand, wier en Op de kruisjeslijnen moet het zelfde woord komen te staan. BRIEFWISSELING Kees Droger, MiddeUiarnis. Met die fiets zal je wel heel blij zijn. Wat zijn er veel mogelijkheden op! Ben je er al goed gewend aan? Toch zal je steeds goed moeten uitkijken, want er gebeu ren veel ongelukken, en die ongelukken zijn voor een groot deel te wijten aan onachtzaamheid en te grote snelheid. Ik kan begrijpen dat het een leuke dag is geworden in Middelburg. Het is jammer dat je de toren niet hoger mag beklim men dan nu het geval is. Als het helder weer is, kun je het eiland Walcheren goed overzien. Op het miniatuur zie je het in het klein van dichtbij. Bert Boshoven, Spökenisse. Fijn, dat vader ook een paar weken vrij had, en met jullie kon optrekken. Het strand mag niet vergeten worden, maar ik weet zeker, dat je het in Delft ook interes sant hebt gevonden. Je schrijft dat Piet Hein daar begraven is, maar ik lees niets over het praalgraf van Willem van Oranje. Dat zal je toch ook wel ge zien hebben. Het is de moeite wel waard om er naar te kijken. Ben je het weer al gewend op school? Bea van Oorschot, Den Bommel. Ik ben wel nieuwsgierig hoe het op school gaat bij de hoofdmeester. Was dat die zelfde meneer waar jullie zo om moes ten lachen in de bus, of was het een andere? Ben je ook op de braderie ge weest? In de regel is het zo druk, dat je wel over de hoofden kan lopen, zoals men dat wel eens uitdrukt. Gert Boshoven, Spijkenisse. Al was er niet veel visite, ze hebben jouw ver jaardag toch niet vergeten. Ook van mij nog hartelijk gefeliciteerd, hoor! Ik denk dat je je nu al een beetje oud gaat voelen, of zou je nog ouder willen zijn? Dat moet je maar niet wensen, want de tijd gaat vlug genoeg. Als je gezond bent, ben je oud voor je er erg in hebt. Vond oma het gezellig bij jullie? Ria van Oorbeek, Den Bommel. Ik merk wel dat je het heel goed naar je zin gehad hebt in Kampen. Ja, aan de taal moet je wel gewend worden. Dat is overal zo in ons land; als ze plat dia- lekt spreken, is het moeilijk om ze te volgen. Er zijn mogelijkheden genoeg als je daar zit, Twee en een half uur met een boot is erg aantrekkelijk. Urk en Giethoorn zijn wel plaatsen die je bezoeken móét. Hoe is het ondertussen met de vader van Leen gegaan? Johan van Zanten, Oude Tonge. Ik zet jouw naam nog maar, al heeft je moeder de brief geschreven. Ik kan goed snappen dat met het mooie weer je tel kens aan het 'raadselwerk herinnerd moest worden, en vooral als het inzen den was. Natuurlijk mag je er mee op houden wanneer je wilt. Niemand wordt gedwongen.H et kan best gebeuren dat je later weer eens gaat proberen. Een afscheid voorgoed neem ik dan nog niet van je. Zal je je moeder bedanken voor de moeite die zij gedaan heeft voor jou? Dag, Johan! Corien van Rossum, Zeist. Het is een uitvoerige brief geworden, en in het vooruitzicht heb ik dan nog een verslag over het verblijf in de Ardennen! Nou, ik zal maar afwachten. Vakantiebrieven lees ik graag. Ik merk wel dat de ze vende juli een mooie dag is geworden. Ik hoop dat het een goed huwelijk zal mogen zijn. Wat zullen ze veel te ver tellen hebben over de reis naar de noor delijke streken! Lenie Lodder, Sommelsdijk. Al is het tegengevallen in Leusden, toch heb je wel veel gezien in de vakantie. Denk maar aan het Openluchtmuseum in Arnhem! Je weet er nog heel wat van te vertellen. Je hebt in de vakantie ook heel nuttig werk gedaan. Vader zal best blij geweest zijn met jouw hulp. Hoe zijn de aardappelen? Vielen ze nog een beetje mee met die vreselijke droogte? De prijzen liggen wel hoog! Tineke van Rossum, Zeist. Eerst je rapport maar: tekenen is wat mager, maar de rest van de cijfers gaat goed, vooral Nederlandse taal en aardrijks kunde. Doe je die vakken graag? Je móést wel schrijven over die trouwdag, natuurlijk. Jij was wat blij toen je met het receptieboek mocht rondgaan! Heb ben er veel mensen op getekend? En la ter nog eens logeren bij het jonge bruidspaar! Hoe is dat verlopen? Martien de Vogel, Melissant. Wie zegt het dat de vierde klas de moeilijkste is? De kinderen zeggen zo véél. Voor een jongen die goed zijn best doet; is de ene klas niet moeilijker dan de andere. Je moet er ook aan denken dat je steeds ouder wordt ook. Zachtjesaan ga je meer verstand krijgen, nietwaar? Ik denk dat het best meevalt in de nieuwe klas. Daar hoor ik dan nog wel iets van. Jullie hebben die kapotte kar fijn in or de gebracht. Jullie hebben bepaald geen twee linkse handen. Weet je wat daar mee bedoeld wordt? Piet Hoogesteger, 's-Gravenpolder. Je kan misschien wel begrijpen dat ik nieuwsgierig ben hoe het op de l.t.s. gaat. Je schrijft „Ik hoop dat het me niet al te veel tegenvalt. „Zulke grote ge dachten had je er dus niet van. Dan kan het niet anders dan meevallen, dacht ik zo. Misschien vind je het wel een fijne school. Heb jij ook in de Bies- bosch gevaren? Dan weet ik precies wat jij zoal gezien, hebt, want ik heb daar ook een tocht met de Zilvermeeuw 5 meegemaakt. Als we er over gingen vertellen, zouden we elkaar 'wel begrij pen. Gaat Gert graag naar school? Klazina de Vogel, Melissant. Kun je al iets zeggen over de derde klas van de huishoudschool? Heb je al typeles ge had, of komt dat later? In het begin zal het niet meevallen, maar alles went zo vreselijk vlug. Je hebt gelijk: thuis kun je ook heerlijk vakantie houden. Als je maar weet de dag goed in te delen, en van te voren vast te stellen wat je van plan bent te gaan doen. Nog steeds zie ik dat je nog niet afgeleerd bent om punten te zetten op de i en ij; je gaat nog door met kleine cirkeltjes. Is dat niet lastig en houdt dat het schrijven niet wat op? Als ik jou was zou :k ge woon een punt zetten, en je schrijven zou veel duidelijker worden. Allemaal de brieven gaat niet deze week. Ik moet er nog wat laten liggen tot de komende week. Als jullie dit lezen, zal niemand meer vakantie hebben, denk ik. Ik hoop dat jullie allemaal weer prettig werken en dat jullie zin zuUen hebben in het schoolwerk; ook aan het huiswerk, al is dat soms wel veel en wat zwaar. Zon der moeite geen winst, zegt het spreek woord. Ik laat het hier dan bij voor deze week, en ik hoop dat ik volgende week weer voor jullie klaar mag staan. De vriendelijke groeten van jullie. OOM KO. Deze vraag- en antwoord-rubiiek staat ({eheel ten dienste van de X^Tf! ffüc e? iüsteiuois getirtjik van kan makpn f'w Tragen op velerlei gebied iiuut u «(uren aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbiiB S, MIddelhamis, met in de Unkerbovem- hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant- cpoord in deze rubriek worden gepubll-^ ceerö. ERFGENAAM Een broer van mij is in Canada over leden en ik kreeg nu een overlijdensak te, zijn pas, zijn rijbewijs enz. toege stuurd. Nu wilde ik zijn geld van zijn bank halen, maar dat kreeg ik niet. Hoe kan ik dat in handen krijgen? Antwoord: U moet een notaris in schakelen. Deze kan aan de hand van de verstrekte gegevens en de documen ten een zg. verklaring van erfrecht op maken, als u de notaris kunt aantonen dat u de (enige) erfgenaam bent. Met die verklaring kunt u dan naar de bank gaan en bewijzen, dat u recht hebt op de nalatenschap. EIEREN BARSTEN Hoe kan ik voorkomen, dat de eieren barsten bij het koken en dat de inhoud naar buiten komt? Antwoord: Er zijn verschillende mid deltjes tegen 1) Zout meekoken in het water, waarin u later de eieren doet; 2) de eieren in koud water opzetten; 3) de eieren vooraf inwrijven met boter of m.argarine; 4) met een eiemaald vooraf een dun gaatje prikken op de plaats van de luchtkamer. KINDERBIJSLAG Wanneer een kind 16 jaar en ouder is, en een beroepsopleiding volgt waarbij hij b.v. 100,netto per week verdient, wat zijn dan de verplichtingen om voor dat kind kinderbijslag, eventueel (dub bel) te trekken? Antwoord: Recht op enkelvoudige kinderaftrek en bijslag hebt u wanneer u het kind in belangrijke mate onderhoudt. Voor 1976 wordt u geacht daaraan te voldoen indien u aan het kind minstens 38,per week ten kos te legt, of, voor het geval het levenson derhoud inclusief de studiekosten min der dan 76,per week uitmaken de helft van die werkelijke kosten. Recht op dubbele kinderaftrek en bijslag hebt u wanneer u van de werkelijke kosten meer dan SOVo draagt. Wanneer het kind zelf 100,per week netto heeft, dan wordt daarvan afgetrokken \vat het heeft gespaard en de rest wordt geacht voor het levensonderhoud van het kind te hebben gediend. Woont het studerend kind niet bij u thuis, dan geldt zelfs een drievoudige aftrek en bijslag als u de kosten voor 90'*/o of meer draagt. Spaart het kind dus b.v. zijn gehele verdienste en draagt u dus de volledige kosten, dan is drievoudige aftrek mogelijk. SCHILDERIJ In Noorwegen te Vagamo bevindt zich een schilderij van de Nederlandse schilder Eigenscha van 1660. Zijn er van deze schilder in Nederlandse musea nog werken te bezichtigen? Antwoord: Voor zover wij hebben kunnen nagaan is dat er niet, maar ook een kunstschilder van die naam konden wij niet vinden. Omdat namen in het buitenland nog al eens veranderen heb ben wij ook verder gezocht en als nu ook het jaartal misschien wat onzeker is dan kunnen wij misschien enig ver band leggen met uw schilder en de door ons gevonden Stephanus Jeltus Eisinga, geboren te Dronrijp in 1755 en ovei'leden in 1814. Hij was wis- en natuurkundige en tevens een kundig amateur tekenaar (schilder?). Vanuit Nederland was er vroeger veel scheepvaart naar Noorwe gen met uitwisseling van goederen. Een zo oud schilderij zal zeker wel eens schoongemaakt en opnieuw vernist zijn en daar dit dikwijls door een plaatse lijke huisschilder werd gedaan kwam het nogal eens voor dat beschadigingen werden bijgewerkt zonder eerst nauw keurig vast te leggen wat er stond en dan maakte men er maar wat van. BOOMCHIRURGIE Ik las over een boom die opgeknapt is door een boomchirurg. Wat doet die met een boom? Antwoord: Zeer oude, opvallend fraaie, of om hun plaats erg belang rijke bomen die geleden hebben van blikseminslag, stormen, ziekten e.d. kunnen door boomchirurgen worden hersteld. Hij kan o.m. een kruin weer fatsoeneren en sluitend maken door in korting of verlaging, zodat open plek ken en gapende wonden, veroorzaakt door afgerukte takken, niet meer te zien zijn. Een kruin kan worden beveiligd tegen verdere stormen door een span- verankering, die moet voorkomen dat de takken opnieuw uit elkaar breken. De 'boom kan in zo'n verankering nog wel licht bewegen. Alle door ziekte of rotting aangetaste plekken worden schoongemaakt en geïmpregneerd. Ook de holten in een stam worden dan on der handen genomen. Grote holten wor den gereinigd, kleinere door hechtingen gesloten. In de grond om de stam heen, worden voedingsinjecties gegeven door middel van diepteboringen bij de wor tels, waarin bepaalde mengsels van or ganische stoffen worden Ingebracht. Het geld voor dit soort restauraties wordt bijeengebracht door subsidies of inza melingen, als de eigenaren het alleen niet kunnen betalen. Zo zijn al ver scheidene zéér oude en beroemde bo men in ons land behouden. STICHTINGEN Is er een instantie, waar je kunt na kijken met wat voor stichting je te ma ken hebt en wie er achter zitten? Antwoord: Tot 26 juli j.l. bestond het I .Centraal Stichtingen Register, dat werd bijgehouden door het ministerie van I justitie in Den Haag. Maar het werk I daaraan is beëindigd in verband met de invoering van deel twee van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, want dat verplicht alle verenigingen en stichtin gen om zich te laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken teneinde rechtspersoonlijkheid te ver werven (of te behouden). Omdat veel besturen nog niet tot deze inschrijving zijn overgegaan, is er nu een hiaat ont staan en kunt u tijdelijk niet meer van alle organisaties nagaan wie de be stuursleden zijn, of wat de doelstellin gen en/of de werkzaamheden zijn. Weet u de plaats van vestiging, dan moet u zich thans wenden tot de K. v. K. in dat ressort. ROEST OP STEEN Ik heb een fontein en een waterval in mijn vijver gemaakt, maar het zelf ge goten beton krijgt nu een bruine aan slag. Ik heb geprobeerd die aanslag met natronloog te verwijderen, maar dat lukt niet. Moet ik nieuw beton maken of weet u een beter schoonmaakmiddel? Antwoord: Die bruine aanslag zal roest zijn van de waterpartij en het ijzer. Die roest vreet in in beton. U kunt het verwijderen met zuringzout. Vooral oppassen met kinderen en huisdieren, want dit middel is zéér giftig! U kunt het eerst in sterke verdunning proberen en zonodig in sterker concentratie, maar dat is afhankelijk van de mate waarin de roest in de steen is ingevreten. PLAAGTELEFOONTJES Wij krijgen herhaaldelijk midden in de nacht telefoontjes van een onbeken de, die ons uit onze slaap houdt. Wat kunnen wij daartegen doen? We moeten de hoorn wel opnemen, want we tobben met zieken in de familie. Antwoord: U kunt een klacht indienen bij de chef storingsdienst in uw district. Er kan namelijk iets aan gedaan wor den door uw nummer te laten bewaken. Als de onbekende aan de lijn komt, kan de PTT dan nagaan waar vandaan ge beld wordt. Zonodig wordt de telefoon aansluiting van de dader afgesneden, want de telefoondienst is ook niet van die grapjes gediend. KRAAI- Mijn tamme kraai plukt zich kaal. Wat doe ik daartegen? Antwoord: Die neiging tot kaalpluk- ken moet vaak worden toegeschreven aan een vitaminentekort. In speciaal zaken waar men vogels en vogelzaden verkoopt, kunt u een flesje met AD-3 vitaminen halen. Men kan daar zonodig verdere richtlijnen geven. Helpt het niet,_ stap dan met deze vogel naar de dierenarts. Konsumentenlnf ormatie- Centrum MIDDELHARNIS WIST U DAT Cake en ander zacht gebak zo zacht mo gelijk blijft door dit gebak slechts 10 minuten op een taartrooster of droge theedoek te laten uitdampen en daarna de vorm weer over het gebak te plaat sen of het gebak in te pakken in alu miniumfolie. Voor luchtig gebak bloem, bakpoeder, i;elfrijzend bakmeel of cakemeel altijd worden gezeefd. Het deeg wordt hier door beter gemengd enh et verliest min der lucht. Zelfrijzend bakmeel behalve bloem maximaal S"/» bakpoeder bevat. Cakemeel behalve bloem en maximaal 3"/o bakpoeder ook nog smaak- en kleur stoffen bevat. Bakpoeder of producten waar het in voorkomt niet gebruikt mag worden door mensen die een zoutarm dieet moeten volgen. Een vanillestokje meerdere keren is te gebruiken. Na gebruik wordt het stokje afgespoeld, gedroogd en goed af gesloten opgeborgen. Ook kan een ge deelte van het stokje worden gebruikt wat in de lengte wordt opengesneden. De zaadjes komen daardoor in het ge recht en zijn als zwarte puntjes zicht baar, hetgeen voor fijne puddingen minder wenselijk is. Vanillestokjes wor den altijd, bij een lage stand afgetrok ken. In sommige deegsoorten kunnen de zaadjes (het merg) van een vanillestok je worden verwerkt. Vanillesuiker, een vervangsmiddel voor het veel duurdere vanillestokje niet in de vloeistof mag meekoken (kans op een bittere smaak) maar na derhand wordt toegevoegd. Gebaksvormen na gebruik bij voor keur in heet water worden afgewassen daar door afwasmiddel de vormen te sterk ontvet worden. Abrikozentaart een recept voor men sen die cholesterolarm willen of moe ten eten. V2 Itr. magere yoghurt, 200 gr. bloem, zout, 100 gr. basterdsuiker, 150 gr. dieet- margarine, 1 literblik abrikozen op lich te siroop, 2 eiwitten, 50 g. bruine suiker. Laat de Yoghurt uitlekken op een vergiet met in natte doek. Zeef de bloem met zout en basterdsuiker. Prak de dieetmargarine er met een vork door. Duw het deeg in een ingevette spring- vorm 23 cm). Maak opstaande kan ten van 2V2 cm. Laat de abrikozen uit lekken en leg ze op het deeg. Bak de taart 25 minuten in het mid den van een warme oven (175°). Sla de eiwitten stijf met de bruine suiker. Schep de yoghurt erop en vermeng het goed met elkaar. Verdeel het mengsel op de taart en laat het gebak in 20 tot 30 minuten bruin en gaar worden in een warme oven (175°). Elke woensdag kunt u weer terecht op „De Vraagbaak", van 9-11.30 of van 13.30 - 16.00 uur Zandpad 126, Middel harnis, Tel. (01875) 22 44. M. G. H. van Es van Maldegem. BIJ ae insiauaxie van ae vooroereiamgscommissie voor de ruilverkaveling „Flakkee" knipten we bovenstaand pTaatie Er wordt op het welslagen een toost uitgebracht door v.l.n.r. de heren P. W. Vogelaar, Ir J. v d Linde pi vervangend hd V. d. Centr. Cultuurtechnische Commissie, Ir. T. Biemond, hoofddlr. v. d. Landinrichting en geheel rechts burs Joh van Es van Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6