EIIAIIDEn - niEUWS Leerzame „open dag" fruit-proeftuin Numansdorp Overdenking UNNEKE JJINSZ Zaterdag 28 augustus a.s. uit de Heilige Schrift Eilanden-Dieows 2e blad Vrijdag 20 augustus 1976 No. 4515 HET KI^KVENSTER C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDHK Telefoon (01870) 26 09 Raak de Roos Schutters goed op Nederlandse kampioenschappen X Speciaal inbonwstation voor X t L.P.G. l gasinstallaties x X in elk merk automobiel. Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874 -1235 -1385 ALFA ROMEO DEALER voor geheel GOEREE-OVERFLAKKEE VERVOLGVERHAAL samenlevinii Dalend kerkbezoek De oorzaak niet gepeild Brandpunt Een probleem waarmee bijna alle kerken worstelen is het dalende kerkbe zoek. Velen, die vroeger de goede ge woonte hadden twee keer per dag „op te gaan" zijn gedaald naar één keer, anderen, die vroeger misschien nog één keer gingen, laten het nu helemaal af weten. De Gereformeerde Kerken (synodaal) hebben een rapport het licht doen zien dat een onderzoek instelt naar het kerkbezoek in de jaren 1955 tot 1975. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Praktische Theologie aan de Vrije Universiteit. Dat Instituut ver kreeg z'n gegevens van de gemeenten, die jaarlijks hun opgaven aan het ker kelijk bureau verstrekken. Ds. M. J. Arntzen schrijft in „Koers" van 6 augustus over dit rapport. Hij geeft ook enkele cijfers, waarmee ik u nu maar niet zal vermoeien. Een gun stig verschijnsel is, althans volgens het rapport, dat de daling van het kerk bezoek in de morgendiensten zich de laatste paar jaar niet verder door zette, maar dat er zelfs een lichte stij ging was waar te nemen. Ds. Arntzen maakt echter in zijn be schouwing enkele opmerkingen die ik u niet wil onthouden. Hij schrijft onder meer: „Eén van de grote bezwaren tegen dit rapport is, dat het de kerk Ie veel ziet als een soort zaak met cliënten, een soort consumentenbond van gees telijke goederen, waarmee ;men reke ning moet houden. Heeft men dan vergeten dat de smaak van de natuurlijke mens be dorven is, dat men geld uitgeeft voor wat geen brood is en arbeid voor hetgeen niet verzadigen kan? Maar God biedt aan wijn en melk te ko pen zonder geld en zonder prijs. De kostbaarste goederen zijn voor niets te verkrijgen". Volgens Ds. Arntzen begint men aan de verkeerde kant. Het uitgangspunt is niet: De bevrediging van de behoeften van de moderne mens, maar wel: het gebod van God. Hij zegt: „Waarom gaan we naar de kerk? Om onze religieuze behoeften te be vredigen? Of om Gods gebod te ge hoorzamen? Is de zondag ónze dag of Gods dag? Hier ligt de fout in de ge- dachtengang van het Instituut voor Praktische Theologie. Uitgangspunt en middelpunt is de mens. Dat God een gebod gegeven heeft en dat we naar Zijn gebod moeten leven, komt de VU-rapporteurs blijkbaar nieteens in de gedachten". Ds. Arntzen wijst dan op de pogin gen die allerwege ondernomen worden om de .kerkdiensten weer wat aan trekkelijker te maken voor de mensen. Maar zegt hij laat men nu heus niet denken dat men het redt met de middelen die het rapport noemt. De mensen zullen zich teleurgesteld af wenden. De opkomstcijfers zullen blij ven dalen. Ter linkerzijde zal men zich afwenden omdat men op deze wijze in de kerk verneemt wat je ook al kunt horen in de nieuwscommentaren van NOS, VARA en IKON. De rechtervleu gel zal wegslinken omdat men stenen voor brood ontvangt en men zal gaan zoeken naar kerken en kringen waar het Woord nog zuiver gebracht wordt. Dat laatste bracht me in herinnering wat ik onlangs hoorde. Een gezin zat onder een prediking waarin een grote plaats was ingeruimd voor allerlei ak- tuele zaken. Nieuws en commentaren uit binnen- en buitenland. Men zou denken dat zoiets de jongeren moest aansprekenMaar de oudste zoon, leerling van het Atheneum zei, toen van de kansel het „amen" weerklonk, halfluid: „Dames en heren, dit was Brandpunt". Waarnemer. Voor wie volgende week zaterdag een dagje uit wil hebben we een goed idee. De proeftuin „Naar Beter Fruit" te Nu mansdorp zal u die dag graag ontvangen en rondleiden door de 8 ha grote proef tuin en dat wordt tien tegen één een ware ontdekkings'tocht, zeker wan neer u als rondleider dhr. L. Uitterlin- den treft. Hij kan bij uitstelt alles over de kweek van appels en peren vertellen en dat lijkt 's mans grootste genoegen! Nee u hebt nooit bevroed dat daar zóveel bij komt kijken en dat het glan zende appeltje op uw fruitschaal een product is van groot vakmanschap. De Numansdorpse proeftuin mag zich met recht vleien met de wetenschap dat ze de daartoe benodigde kennis vergaart en aan de telers overdraagt. Het is meer dan verrassend met hoeveel aspecten de fruitteler te maken krijgt en iets van die inspanning zou men graag ook op de consument willen overdragen. Daartoe derhalve de „open dag" met rondleidin gen van 10 tot 12.30 uur en van 's mid dags 2 tot 4 uur. De dag is helemaal be steed als in uw tuintje ook wat fruit bomen staan, nu wellicht nog wat kom mervol maar na gekregen advies straks misschien rijke dragers. Het geven van inlichtingen en advies immers is een van de doelstellingen van de open dag. Voor de professionele tuinders is, de proeftuin van veel groter waarde. Met alle middelen en methoden wordt ge tracht hen te helpen bij het bereiken van een rendabele bedrijfsvoering maar dat is vooral in de fruitteelt heel wat makkelijker gezegd dan gedaan. Het proefstation vormt daarin een scha kel tussen onderzoek en praktijk en tot de gewenste communicatie dragen bij de gegeven lessen, gespreksavonden, demonstraties, het maandblad waarin de verslagen van proeven worden ge publiceerd en de voorlichtingsbrieven, zowel als een telefonische waarschu wingsdienst. Zonder in de technische details te kunnen treden toch nog enkele bijzon derheden die zelfs de leek aan zullen spreken. De verhouding in de consump tie van appels en peren bedraagt 4 1 (viermaal zoveel appels als peren). Een Amerikaans bureau heeftachterhaald waar hem dat in zit. 't Zit 'm in de mannen, heeft dat bureau bevonden, want mannen vinden het maar niks zo'n gladde, sappige vrucht. Nee, man nen en jongeren (ook weer volgens de onderzoekingen) zetten liever de tanden in een stevige appel. Het zijn gegevens waarmee op de proeftuin iets wordt ge daan. Zo'n stevige appel moet en zal ge kweekt om de concurrentie een slag voor te blijven en daarmee het voort bestaan van de fruittelers te waarbor gen. Getracht wordt nieuwe rassen te creëren omdat het lijkt dat Europa (Duitsers .zijn ware appeleters) beu is gegeten in Golden Delicious. Welnu, in Numansdorp wordt druk geëxperimen teerd met de kweek van een vervanger die „Jonagold" is gedoopt, een samen- "W^ Om zó in te bijten! OUDDORP Op de in Zoetermeer gehouden Ne derlandse kampioenschappen LUCHT PISTOOL hebben twee raak de roos schutters zich bij de eerste tien ge plaatst. Het in Nederland erg populaire on derdeel luchtpistool, ook zeer geliefd bij dames en jimioren, is dit jaar me de ook door de goede organisatie van S.V. Zoetermeer weer een succes ge worden. Om tien uur 's paorgens w^erd deze sportieve gebeurtenis geopend door de burgemeester van Zoetermeer onder aanwezigheid van pers en plaatselijke T.V. Na het openingswoord en baan lo ting werden de schutters naar hun baan gesommeerd waar de strijd van 40 wedstrijd schoten en 10 proefschoten ovgr een tijd van 90 min. en op een afstand van 10 meter kon beginnen. De eerste plaats werd ingenomen door de Rotterdammer v. Zessen met het punten aantal van 388 van de maximum te halen 400 punten, wat betekent dat het reeds op zijn naam staande Neder landse record met 5 punten werd ver beterd. Hiermede is hij slechts 5 pun ten verwijderd van het Europese en Wereld record welke in februari dit jaar op de Europese Kampioenschappen in Parijs werd verbeterd door de Oost duitser Volmar. De vijfde plaats werd bezet door Raak de Roos schutter Leo Hierop. Met 367 punten en C. Roon werd met slechts 1 punt minder negende. Bij de dames werd mevr. de Waal uit Tilburg kampioen met 365 punten. Junioren kampioen werd de Rotter dammer ter Rele met 370 punten. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK P.V. de Reisduif. Uitslag wedvlucht vanuit St. Dizier d.d. 07.08.76. In con cours 169 jonge duiven, gelost om 6 uur. Eerste duif 11.29.13 uur. A. v. d. Linde 1, 8, 10, 25, 35. B. v. d. Doel 2, H. de Vos 3, 4, 16, 18, 21, 30, 43. A. de Gans 5, 29, 36. A. Verburg 6, 9, 14, 17.- C. Polder 7, J. Groenendijk 11, 37. C. D. Human 12, 41, D. W. Kievit 13, 34. C. Vroegindeweij 15, 31, 38, 39. E. Groenendijk 19, 23, 26. H. Rosmolen 20, 42. C. Looy 22, 33. J. Jongejan 24. J. Springvloed Sr 27, 28. P. v. d. Boo- gert 32, 40. ■^«♦^HM trekking van de naam Jonathans en Golden DeUcious. Hard wordt gewerkt aan het virus-vrij maken van bepaalde rassen en dat lukt. Veel is de kweker er ook aan gelegen dat hij staand vanaf de grond de appels kan plukken. „Kleine bomen", is daarom het parool. En dan de kwaliteit, daar lijkt nau welijks iets aan te verbeteren, maar re ken erop dat ook dat een zaak van aan houdende aandacht is. Vooral bij het kweken van nieuwe rassen. Voor het be„proeven" daarvan zijn smaakpannels aangetrokken die het nieuwe product op smaak testen. De wijze van beplan ting heeft ook steeds de aandacht. In de proeftuin staan op sommige gedeelten de boompjes als het spreekwoordelijke haar op een hond, andere gedeelten be naderen de tot dusver aangenomen ideale onderlinge afstand, maar ook daarmee wordt geëxperimenteerd want de ruimte die zich bevindt tussen de rijen is zo goed als inproductief. De bomen kunnen dan ook dichter bij el kaar als men maar een oplossing vindt voor het transport van de geplukte vruchten vantussen de rijen. Er wordt hard geknutseld aan een soort rubberen transportband. Dat alles en nog heel veel meer kan men op de open dag 28 aug. te ho ren krijgen. Een bezoek meer dan waard dachten we zo want wat weten we er tot dusver eigenlijk nog van? BETH-EL „En hij noemde de naam dier plaats „Beth-El". (Genesis 28 19a.) III. Jacob is naar Beth-iEl geleid, Jacob heeft in Beth-El vertoefd en Jacob heeft in Beth-El geleerd. In Beth-El is hij onderwezen hoe de rechte ge- loofsontmoetingen zijn en op welke grond dat zij rusten. Het geloofsleven is een gemeenschaps leven. Van nature zijn wij allen Adams- kinderen en krachtens Gods strenge rechtvaardigheid uit de gemeenschap van God verstoten. Het vermogen om van de aarde naar de hemel een weg te' maken is onmogelijk. Hoe hoog wij onze torens menen te bouwen, zij zul len het opperste des hemels nimmer bereiken. Wat nu bij de mens mogelijk is, is mogelijk bij God. Uit enkel ge nade, gegrond op het volmaakte deug denbeeld Gods, richtte de Heere zelf een ladder op die van de hemel naar de aarde reikte. Het beeld wat Jacob in zijn droom zag, is overdenking waardig. Het opperste reikte tot aan de hemel, tot in de troonzaal des Heeren. Immers in de troonzaal Gods is onderhandeld over de zaligheid van mensenkinderen. Daar is naar de Goddelijke bepaling, welke niemand ongedaan kan maken vastgelegd in het eeuwige verbond der verlossing dat de mens zou zalig wor den in de weg van plaatsbekleding en plaatsbereiding. Van voor de grond legging der wereld werd in de hemel beraadslaagd over de zaligheid, over de weg der zaligheid en over degenen die zalig zouden worden. Het ganse ver- lossingsplan rust in het opperste des hemels. Daarvan dan wordt het op de aarde geopenbaard en getoond op de plaats welke God daartoe verkoren had. Deze plaats is niet alleen op de aar de, wat op zichzelf al een groot won der is. Immers daarmee heeft de Heere getoond nog bemoeienissen te willen maken met een van Hem afgevallen Adamsgeslacht. Maar de geschiedenis van Beth-El leert ons nog meer. De openbaring van de ladder aan Jacob geschiedde in Beth-El. Dat wijst op een plaats waar de Heere zijn kinderen naar toe komt te leiden en alzo ruim te maakt voor de openbaring van Chris tus. De ladder staat precies op de plaats, geen meter te hoog vroeg of geen meter te laag. God ontsluit de weg der zaligheid in Christus aan Jacob in Beth-El. Opmerkelijk is het dat de Heere Jacob naar deze openbaring heeft geleid in de weg van Zijn beloften. Van boven de ladder heeft de Heere Zich aan Jacob geopenbaard. Wij lezen in het 13e vers: „En zie, de Heere stond op dezelve en zeide: „Ik ben de Hee re, de God Uws vaders Abrahams en de God Isaaks; dit land, waarop gij ligt te slapen, zal Ik U geven en Uw zaad". In de openbaring van Christus maakt de Heere de toegezegde beloften waar. Alle beloften zovele als er zijn, zijn in Christus Jezus Ja en Amen, Gode tot heerlijkheid. Door het geschonken geloof mag daardoor Gods gemeente weten dat de toezeggingen Gods worden vervuld. Als Jacob in Beth-El ontwaakt, doorleeft hij het wonder Gods. In stille eerbiedi ge vreze mag hij de Heere bewonderen in al Zijn wegen. „Wijsheid zonder perk of paal zijn Gods wegen al te maal". In een doorleefde verwondering voor wat de Heere gedaan had, blijft er niets anders over dan diepe verne dering voor het aangezicht des Heeren. In zulke ogenblikken zinkt de ziel weg in het wonder. Dan roept Ruth het uit: „Dat gij omgezien hebt naar één die een vreemde is". En Mefiboseth snikt het uit: „Dat gij omgezien hebt naar een dode hond als ik ben"! De openbaring van de ladder Gods aan Jacob heeft nog een treffende vrucht. Door deze ladder ziet hij de enige toenadering tot God. Hij ziet de ladder en ontdekt door de onderwijzin gen van de Heilige Geest de door God ontsloten weg ter zaligheid. Jacobs ge loofsgetuigenis is maar al te duidelijk. In zielverwondering roept |hij het uit: „Hoe vreselijk is deze plaats, dit is niet dan een huis Gods en dit is de poort des hemels". Hij zegt niet: „Dit is een poort des hemels, maar dit is DE poort des hemels". Dat wil zeggen, er is anders geen toenadering dan door deze poort. Dat wij dit alles toch ter harte mogen nemen. Welke ladders wij ook maken en welke poorten wij menen door te gaan, er zal geen andere zijn dan deze welk aan Jacob in Beth-El is geleerd. Welke ruimte heeft daar in gelegen, wat een vergezicht is hier toch wel ge toond? Jacob kan zalig worden en Ja cob proeft de zaligheid. Jacob wordt een weg ontsloten en Jacob ervaart te gelijk de wondere gemeenschap met God. Heel de wereld zou hij het willen toeroepen: er is nog een mogelijkheid om zalig te worden. Voor een gans ont ledigde zondaar is er nog hoop, maar dan van God vandaan. De vrucht van deze Godsopenbaring heeft duidelijk een geloofsverzekering in zich. Hij kan de plaats aanwijzen ja zelf in de diepste louteringen. Ja, op dat wij het niet zouden vergeten, zien wij Jacob een wonderlijke geloofsdaad verrichten. Toen stond Jacob des mor gens vroeg op. Eerst lezen wij van zijn ontwaken, nu van zijn opstaan. Ook dit zijn zaken waar wij onze aandacht wel aan wijden mogen. Op staan zonder ontwaken, doet alleen de slaapwandelaar. Het is te vrezen dat velen in de doodslaap aan het wan delen zijn, zonder ooit door de Heere te zijn opgewekt uit de doodslaap. Aan Jacobs opstaan is een ontwaken vooraf gegaan. Nu hij opstaat, komen ook de geloofsdaden openbaar. Zie, zijn hand neemt de steen waarop hij de nacht heeft doorgebracht. Het is tot een ge tuigenis naar de hemel en op aarde. Hij richt deze steen op, dat -wil zeggen ze wijst naar de hemel. Daar vandaan, maar dan alleen ma^r daar vandaan is alles gekomen. En verder? In Beth-El staat een teken. De Heere is op deze plaats. Nu pakt Jacob zijn pelgrims staf en trekt verder, de onbekende toe komst tegemoet. Er staat niet: „Zo ging Jacob naar huis". Jacobs vreemdeling- schap is nu recht begonnen. Toch kan hij zingen: Ik zal vol helendmoed, daar mij Zijn hand behoedt, Tienduizenden niet vrezen. Schoon ik van alle kant, geweldig aangerand, En fel geprangd moog' wezen. (Ps. 3 4). Dirksland. Ds. P. Blok. OOSTERLAND Dode homen op het Marktplein. He laas hebben een drietal bomen van de zes geplante vorig jaar op het Markt plein alhier het loodje moeten leggen zodat ze maandagmiddag door werk lieden van de gemeente moesten worden afgezaagd. Ook vorig jaar waren eni ge bomen dood gegaan die afkomstig waren van Nieuwerkerk waar ze plaats moesten maken voor de bouw van de nieuwe toren. Of de grote droogte hier ook een duit in het zakje heeft gedaan is onbekend, want vorig jaar was er water genoeg gevallen. Eerder zal de oorzaak gezocht moeten worden, naar men meent,in het feit dat de bomen wat groot waren toen men ze plantte. Het andere drietal bomen is gelukkig in leven gebleven, want het anders zo kale Marktplein wordt er zeer door verfraaid. Het ligt in de bedoeling dat gemeentewerken in het a.s. voorjaar (plantseizoen) de dode bomen zal ver vangen door wat kleinere exemplaren die, naar we hopen, beter zullen ge dijen op deze plaats. Kerkdienst. Op vrij da vond 20 aug. a.s. hoopt voor de Ger. Gemeente al hier in het kerkgebouw aan de Sint Joostdijk op te treden ds. W. C. La- main, pred. te Grand Rapids (Noord Amerika). (Bediening Heilige Doop). Aanvang half acht. ST. ANNALAND Extra kerkdienst. Op donderdag 26 augustus a.s. hoopt D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor de Gerefor meerde Gemeente van St. Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. J. van Vliet van Aagtekerke. Gemeenteavond nieuw orgel. Op dinsdag 24 augustus a.s. zal er des avonds om 19.30 uur (half acht) in het Hervormd Verenigingsgebouw een Ge- meenteaovnd gehouden worden, tijdens welke de gemeenteleden nader zullen worden geïnformeerd door de kerk voogdij. Orgelbouwcommissie, adviseur en orgelbouwer zullen nadere gegevens verstrekken betreffende het nieuwe kerkorgel. De orgelbouwer zal dias ver tonen en er is gelegenheid tot vragen stellen! Aardappelveiling van dinsdag 17 aug. Doré 0,94, Lekkerlanders 0,55. Bintje eerste soort 0,72. Bintjes tweede soort 0,70-0,71. Bintjes apart 0,45-0,61. Eigen heimers eerste soort 0,84. Eigenheimers tweede soort 0,83. Aanvoer 65 ton., f9 telt duizenden abomiee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Historisch verhaal uit de eerste tijd der hervorming door M. VAN DER STAAL 11 Eenmaal hoorde ze duidelijk haar va der dit zeggen. En terstond daarop zag ze, en het verschrikte haar, hoe er een schaduw over zijn gelaat trok en zijn lippen zich krampachtig en pijnlijk ver trokken. Ze boog zich diep over hem heen. Ze wilde zo gaarne weten, wat nu zijn geest versomberde. Met lange tussen pozen bereikten de stamelklanken haar oor. „Scher-pe vervol-ging pijn en geweld O martel dood An-ne-ke mijn kind Anneke richtte zich op en zag de Meester aan. Ook deze had die klan ken gehoord en verstaan. Wat sprak door de stervende? Vervolging en mar teldood zag hij! En tegelijk, als daar aan verbonden, noemde hij haar naam! Zou hem, de stervende, misschien een blik in de toekomst gegund zijn? Was, wat hü stamelde, profetie? Stil! Weer sprak de lijder. En ster ker was nu zijn stem, zodat Meester Jansz en Anneke beiden hem duidelijk verstonden: „BeschermAnneke Meester- Jansz vriend Arend Jansz zag naar Anneke, die haar ogen neergeslagen hield. En toen gedreven door een onweerstaanbare drang, moest hij spreken: „Mejuffer, uw vader beevlt mij, uw vriend, uw beschermer te zijn. Ik heb misschien meer bescherming van node dan gij. Maar het bevel van uw vader zal ik opvolgen. Uw vriend wil ik zijn tot in de dood. Als er ogenblik ken in uw leven komen, dat gij gaarne uw vader om raad zoudt hebben ge vraagd, zend dan, bid ik u, om mij. En ik zal komen, terstond." In zijn oog tintelde een heilige geest drift, toen hij deze belofte in het bij zijn van de- stervende aflegde. Drongen wellicht zijn woorden niet tot het be wustzijn van dezen door hij wist, dat God in de Hemel Hem hoorde. Het was hem, of- Die hier tegenwoordig was en die gedachte greep zijn vroom ge moed aan en ontroerde hem. Hoorde de Meester Anneke's stil „Ik dank u"? Misschien; maar hij antwoord de er niet op. Elke aardse gedachte was op dit ogenblik verre van hem. Hij zag niets dan de plicht, hem door de ster vende als in Gods Naam opgelegd Het was na middernacht, tóen het einde kwam. Stil ging Anneke's vader uit tot de Bruiloft des Lams. Maar het was haar, of zij in heilige verrukking zijn intocht in 's Konings zalen aan schouwde; of zij de jubelklanken hoor de der hemelse koren, die de Koning der ere de Hallel's toezongen en of zij haar vader zag, terwijl hij de ere kroon, hem door Jezus verworven, neer legde aan Zijn voeten. „Lof, aanbidding, ere!" Schier onbewust, maar vertolkend de gedachten harer ziel, zei ze stil voor zich heen deze woorden. „Ja," zei Meester Jansz, wien het nu niet moeilijk viel, haar gedachten- gang te volgen, „zó is het: die worde Hem toegebracht, omdat Hij uit loute re genade ook hèm heeft verlost uit het lichaam der zonde en des doods..." Toen, des anderen daags, in Brielle de dood van Anneke's vader bekend werd, schrok men er van. Wel vsrist men, dat hij lijdende was, want wat deed anders de Meester zo vaak in het koopmans huis; maar zo ziek had niemand hem gedacht. Dan zou immers de pastoor wel gehaald zijn geworden. Al was men, gelijk men het van de koopman wist, niet kerks, wanneer het laatste uurtje sloeg, was toch de hulp der Kerk onontbeerlijk. Machtelds verklaring, dat Anneke aangegrepen was door de onverwacht- snelle afloop, vervulde de Briellenaars met deelneming: voor de gestorvene, omdat hij zonder absolutie was heen gegaan; voor Anneke, omdat, al bleef zij ook bemiddeld achter, de gedach te aan de in pijn zijnde vader de droef heid over zijn heengaan moest vermeer deren. Men vond het natuurlijk, dat Mees ter Jansz de begrafenis bijwoonde. Dat de dokter sprak van een aanklacht bij de stadsoverheid, omdat de Meester te gen zijn bevoegheid in gehandeld had, vond niet alleen afkeuring, maar men zei het ook onverholen, dat Anneke en haar vader terecht de kunde van de chirurgijnboven die van de dokter hadden gesteld. En heel natuurlijk vond men het ook, dat Arend Jansz voort ging met bezoeken bij de weze af te leggen. Ze hadden immers veel samen doorleefd en geen wonder ook zou het zijn, als haars vaders overlijden aan haar gezondheid een schok had toege bracht. O, als men geweten had, dat die twee samen meermalen naar een der verbo den vergaderingen gingen, die om beur- te bij enkele Hervormingsgezinden in Brielle of in een hofstede, even buiten de stad, gehouden werden! Heerlijke uren waren het voor An neke, die ze daar te midden dier mees tal eenvoudige lieden uit het volk doorbracht. Hoe langer hoe meer voelde ze zich één met die mannen en vrou wen, die niet de dood zochten, maar toch wel wisten, dat ieder ogenblik de dood hen bedreigde. En wat leerde ze daar veel! Met haar vader had ze de, Heilige Schrift gelezen en ontdek kend licht had haar reeds omschenen, doch geen onderricht had ze gehad, op welke wijze het leven overeenkomstig de leer geregeld moest zijn. Nu wer den ambachtslieden, haar leermees ters. En onwrikbaar vast werd aldra haar overtuiging, dat ze geen twee heren mocht dienen. Ze moest óf de Kerk van Rome geheel vaarwel zeggen óf Hem de rug toekeren. Wiens ge nade haar vader in zijn laatste levens dagen had getroost en versterkte Arend Jansz vergezelde haar altijd. Het waren voor hem feestelijke uitgan gen. O, meermalen brandde op zijn tong de bekentenis zijner liefde, maar hij weerhield ze, omdat hij Anneke's gees telijke opbouw niet tot stilstand wilde gebracht zien. Als hij haar, die in rang en stand zo ver boven hem stond, zijn gevoelens zou hebben geopenbaard, zou ze zich immers van hem afwenden. Zou ze dan ook niet, om hem, die zijn ogen tot haar had durven opslaan, te vermij den, aan het bezoeken der samenkom sten een einde maken? En, al zou ze dit toch willen volhouden, zélf zou ze dan weldra inzien, dat het voor een jongedochter niet oirbaar was, onver- zeld de dokter avondwegen te gaan. Het gebeurde een enkele maal, mid den in een gesprek, dat Meester Jansz plotseling zweeg en zwijgen bleef, tot de plaats der bijeenkomst bereikt was. En daar zag Anneke dan op zijn bleke gelaat, flauw verlicht door een zwakke kaarsvlam, een leed, waarvan zij de oorsprong niet kende. Hem vragen, wat het was, kon ze niet, omdat ze al eens vroeger op zulk een vraag een haast bits bescheid ontvangen had, dat hij dit haar dit niet kon meedelen. Na zulk een voor beiden pijnlijke ure beijverde Meester Jansz zich, om Anneke van dienst te zijn. Hij scheen te gevoelen, dat hij een wijle zijn be lofte niet nagekomen was, om te allen tijde een vriend voor haar te zijn, en onvermoeid zocht hij dan en bewees kleine voorkomendheden. Zo bleef de verhouding tussen Anne ke en de Meester als die van een zuster en broeder. De dag, dat Machteld naar de Mees ter gezonden werd ,omdat Anneke zei de, zich ongesteld te gevoelen, bracht echter verandering. Toen Arend Jansz. zo spoedig hem dit mogelijk was, kwam, deelde Anne ke hem mee, dat zij, een paar dagen geleden, weer een aanzoek gehad had van Hans, de zoon van de schepen. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 5