Heidemü Nederland B.Y. r KENNISGEVING Woningbouwver. „Dirksland" jubileert, Kon. Goud voor voorz. T. van Prooijen Achter de grenspaal 49e jaargang Vrijdag 20 augustus 1976 No. 4515 CHR. STEEEKBLAD OP GEREFOEMEEERDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond VIJFTIEN JAAR... LIBANON ZUID-AFRIKA Wfl staan weer klaar met de nieuwste apparatuur voor het uitvoeren van uw drainage opdrachten ge baseerd op een deskundig advies. Postbus 44 ALPHEN a.d. RIJN 01720-91141 Inlichtingen H. BOOM Wilhelminastraat 20 Oude Tonge 01874-1494 Laat het niet DOORROESTEN. 't Is nu nog droog dus de beste tijd voor spuiten en tectyleren Maak daarom snel een afspraak met ÜES VAN DER VELDE Het drainagebedrijf S. Mulder te Sommelsdijk is per 12 juli 1976 overgegaan naar b.v. drainagebedrijf Barth te 's Gravendeel. Voor het opgeven van nieuw drainiagewerk kan zowel contact opgenomen worden met S. Mulder als met Barth b.v. Het werk wordt vakkundig uitgevoerd met eerste soort mate riaal, tegen scherpe prijzen. S. MULDER Sommelsdijk Tel. 01870 - 2215 BAKTH b.v. - 's Gravendeel Tel. 01853-1384-1449 Na 19 uur dhr. J. G. Penning Tel. 01856-1641 t BEZOEKT ONZE Automablelen-verkoopiial OOK OP VKIJDAGAVOND LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 In Prov. Staten vragen over korenmolen Dirksland VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Gevaarlijke afslag in Dirksland Vragen over verschil in hoogte heffingen waterzuivering Ds. Van Wingerden 40 jaar predikant Water top-verbruik in vakantieperiode Zaterdag 4 september Prov. ploegwedstrijd POSTBÖX 8 MIDDEIiEIAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Saramelsdijik Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BanlkRalbo Middelhamis no. 3420.01.198 ABlOiraraaVIENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mim. Bij contract speciaal tariefi I Op vrijdag 13 augustus was het vijf tien jaar geleden, dat de BerUjnse muur werd opgericht. In het oostelijk deel van de vroegere Duitse hoofdstad is dit feit herdacht met een grote parade, onder het motto: „Bescherming van de vrede in de DDR". Nu, wat die (zgn.) vrede betekent, we ten we zo langzamerhand wel. De muur heeftimmers niets dan onvrede ge bracht in het Duitse volk als geheel. De muur heeft dat volk in tweeën gesple ten met alle gevolgen van dien. Het is een „vrede" geweest, die met rode let ters van bloed moet worden geschreven. Tientallen slachtoffers heeft de muur gevergd, omdat er mensen waren (en nog zijn), die juist geen vrede hadden of willen hebben met die muur. Het is eerder de „muur der schande", waartegen de vrijheid van de Oostduit sers te pletter is gelopen. Zij is juist het teken van onvrijheid in een politiestaat, waar de' mens onderworpen is aan de wil van „de staat". De 13de augustus was echt geen dag om feestelijk te herdenken: integendeel, die datum zal blijven herinneren aan de „strijd der geesten", n.l. die tussen de communistische ideologie van het slaafs volgen achter een muur van on vrijheid en de leer der vrijheid van woord en geest, die wordt gevoed door en gebouwd is op de „ware vrijheid in Christus". Alleen Hij maakt waarlijk vrij, zegt Zijn Woord. De Arabische wereld zoekt nog steeds tevergeefs naar een goede oplossing van het Libanese conflict, dat nu al vele maanden voortduurt en reeds zovele do den heeft geëist. Koeweit heeft met spoed om een Ara bische topconferentie verzocht en het wordt daarin gesteund door Soedan, Saoedi-Arabie en de Arabische emira ten. Of zo'n topoverleg zal helpen om de burgeroorlog te doen beëindigen moet worden afgewacht. 0e burgeroorlog is immers uitge groeid tot een conflict binnen de Arabi sche zelf. Syrië dat de Falangisten (christenen) steunt, staat in dit geschil lijnrecht tegenover de PLO van Arafat. Zowel Syrië als de PLO zijn tot nu toe goed bevriend met Moskou. De Sowj et- machthebbers schijnen echter zo lang- zamerharid tot de overtuiging te zijn gekomen dat de daadwerkelijke (ook militaire) steun aan Damascus moet worden opgeschort. Een breuk tussen de Sowj et Unie en Syrië zal zeker consequenties hebben voor het gehele Midden Oosten. Er blij ven dan voor de Sowjets niet vele Ara bische vrienden meer over, aangezien de band Moskou - Cairo ook al niet meer bestaat. Het zou kunnen beteke nen, dat De Verenigde Staten meer hun invloed kunnen laten gelden om het ge hele Midden-Oosten-probleem, dus in clusief Israël tot een oplossing te bren gen. Het geweld, dat in Zuid-Afrika is los gebarsten doet bij vele mensen de vraag oproepen, wat er uiteindelijk zal gaan gebeuren in het land, dat de strijd heeft gekend tussen „Boer en Brit". De regering van Vorster staat onder druk niet aUeen van de o,penbare me ning in vele landen, dat de apartheids politiek uit den boze is, maar nu ook al van de Verenigde Staten. Minister Kis singer laat openlijk merken, dat Vorster DRAINAGE Dorpsweg 28 34 Spmmelsdijk Tel. Werkplaa.ts.lOi8;70) .4436 CS. moeten toegeven aan de wensen der Afrikaanders. Dat dit geschiedt in de vorm van het zgn. „thuislandenbeleid" wordt veelal vergeten, al willen wij het apartheids- beleid van Zuid-Afrika beslist niet in alles verdedigen. Nu heeft de Zuidafri- kaanse regering opnieuw beperkende maatregelen voor de .Afrikaanders opge heven door de koop of de bouw van huizen vrij te geven en dat zij niet perse de nationaliteit van een van de thuis landen dient te bezitten om hiertoe te kunnen overgaan. Een van de thuislandleiders Buthele- zi van Kwazoeloe heeft de Afrikaanders gewaarschuwd, dat zij met het zaaien van onrust hun eigen glazen ingooien. Degenen, die „zwarten" ophitsen en vuur stoken onder hen „zijn ijverig be zig alle pilaren van het gemeenschaps leven door te zagen, terwijl zij die juist zouden moeten opbouwen", aldus Bu- thelezi. De langzame opbouw van de „thuis landen" lijkt ons nog altijd een betere weg dan die welke in diverse zwarte Afrikaanse landen is gevolgd en waar het ene staatshoofd na het andere door terreur moet wijken en waar de geest der revolutie zegeviert. Dhr. A. Vlasblom, lid van Prov. Sta ten voor de S.G.P. heeft het college een aantal vragen voorgelegd met betrek king tot de korenmolen van Dirksland. Dhr. Vlasblom deed dat als volgt: 1. Is uw college op de hoogte van de toestand, waarin de molen, staande aan de Vroonweg 3 te Dirksland, op dit ogenblik verkeert? (Deze molen komt voor in het Molenhoek, onder inventa- risatienummer 211, dateert van 1946, functie korenmolen en draagt de naam „De Eendracht".) 2. Is het college met mij van oordeel, dat én de naam „Eendracht" daar bijna alle onderdelen niet meer aanwe zig zijn én het onderschrift in het Molenhoek: „Verkeert in matige staat van onderhoud" daar jarenlang geen onderhoud heeft plaats gevonden op deze molen niet van toepassing zijn? 3. Is het college ervan op de hoogte, dat de gemeente Dirksland de molen in eigendom gekregen heeft, opdat een nieuwe procedure op gang kan worden gebracht en dat nu, gezien het ontsie rende karakter van deze molen ten aan zien van de weidse omgeving (van de molenwieken zijn over vier lange latten met uitsteeksels), het onderhoud, in ca- su restauratie, spoedig ter hand geno men moet worden, daar algeheel verval dreigt? 4. Is het college met mij van oordeel, dat overleg tussen de daarvoor in aan merking komende instanties noodzake lijk is om algeheel verval te voorkomen en is het bereid er bij de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op aan te dringen, dat gelden worden beschikbaar gesteld? INGEZONDEN: In het Eilanden-nieuws van dinsdag 17 aug. j.l. kon men het volgende lezen „twee auto's totall-loss; op de hoek Staakweg - Vroonweg ontstond vrijdag avond een botsing tussen twee perso nenauto's. Een automobilist uit Voor burg reed recht door en gaf geen voor rang aan een auto die van de Staakweg kwam" tot zover dit bericht. Het is een wonder dat dit niet meer ge beurt, zeker aan vreemden die met deze scherpe bocht niet op de hoogte zijn. De slechte bewegwijzering heeft hier ook schuld aan. Al het verkeer, met inbe grip landbouwverkeer, dat rechtuit gaat en dat vanaf de Boezemweg oversteekt naar de Vroonweg krijgt met een on overzichtelijke situatie te maken; het is elke keer opnieuw", haal ik het dan haal ik het". Zo ook voor de voetgangers met inbegrip van de bejaarden van „Vroon- lande" en de fietsers. Ter plaatse is er totaal geen zicht op het verkeer dat van de Boezemweg komt, men moet op goed geluk oversteken en men mag blij we zen als men heelhuids aan de andere kant komt. Als importman sinds 30 april '75 inwo ner van Dirksland vraag ik me af hoe dergelijke toestanden op Dirksland's grondgebied kunnen blijven voortbe staan, moet dit eerst mensenlevens kos ten? Er is maar één radicale oplossing, zonder dat het prachtige natuurschoon ter plaatse geweld wordt aangedaan, een verkeerslicht installatie. Ik weet dat dit zeer veel geld kost maar een men senleven is zo'n kostelijk goed dat dat in geen geld is uit te drukken. Elke dag dat deze situatie blijft voortduren is te lang en roept om een oplossing op korte termijn. Welk bevoegd aktief persoon met doorzettingsvermogen zet hier zijn schouders eens onder. L. J. de Jong. Het feest van de 60 jarige Woning bouwver. „Dirksland" is goeddeels ook het feest van Teun van Prooijen gewor den! Daarin mondde het uit toen burg. H. Bos aan zijn gelukwens tot de Ver eniging een vervolg gaf en bestuurs voorzitter van Prooijen na vele waarde rende woorden Koninklijk Goud op de rever speldde. Van Prooyen mocht dan resp. als zakelijk bestuurder, als kame leon en als clown zijn afgeschilderd, nu was hij zichtbaar ontroerd en boven het juist ontvangen goud twinkelde zowaar een zil'vren waterlander. Dat alles vol trok zich op de woensdagmiddag in „Onder de WieJs" waar door „Dirks land" werd gerecipieerd. Daar kon dhr. van Prooijen dan ook velen welkom heten, met zijn mede-be stuurders gezeten tegen het decor van een aangeboden bloemenweelde en zit tend aan een, tafel waar de geschenken zich opstapelden. Een uitgegeven voor lichtingskrant had de Verenigingsge schiedenis ten voeten uit getekend en dat gaf dhr. van Prooijen de mogelijk heid het kort te houden. Weinig woorden derhalve voor het verleden, maar wel een geïnspireerde kijk op de toekomst waarin zo verzekerde dhr. van Prooijen de doelstelling van de Ver. onverkort van kracht zal blijven. Meer aandacht evenwel zal gegeven moeten worden aan goed onderhoud, „want", zo voorzag de actieve voorzitter, „afbre ken en weer opbouwen zal de huurder duur komen te staan". „Onze wil om te werken is nog aan wezig en ons geloof in de goede zaak is nog sterk!" verzekerde dhr. van Prooijen waarmee de geest van de 60 jarige Ver. voldoende getekend werd, om die toe komst met vertrouwen tegemoet te gaan. GOED HUWELIJK. Oók burg. Bos wist zich in goed ge zelschap en, de wettelijke verhouding gemeentewoningbouwver. beziend zag hij daarin zoveel vertrouwens-elemen- ten dat hij die dwangmatige verhouding maar liever als een „goed huwelijk" ty peerde. Die goede verhouding onder streepte dhr. Bos met de aanbieding van een afbeelding van het Gemeentewapen, maar er kwam nog meer van wat dhr. Bos noemde „meer persoonlijke gericht heid". Voorzitter van Prooijen werd door hem getekend als een „algemeen be kende persoonlijkheid" in het Flakkee- se, niet alleen vanwege zijn voorzitter schap van de Ver. maar zeker ook door het raadslidmaatschap dat hij al 27 jaar bekleedt. De veelzijdige reputatie die dhr. van Prooijen zich verwierf werd door dhr. Bos met veel smaak samen gevat: „U komt soms over als een ka meleon met enerzijds de diepe kleur van de wijsgeer en anderzijds de fel le kleur van de demagoog met al te pikante politieke opmerkingen. Dan weer vertoont u de opgewekte kleur van de clown en dan weer de stem mige kleur van de zakelijk ingestel de bestuurder „Zo'n verscheidenheid in één persoon treft men zelden aan!" constateerde dhr. Bos, erop wijzend dat de reacties daar op variëren van mateloze ergernis tot grenzeloze bewondering. Dhr. Bos ken de dhr. van Prooijen graag een grote portie onverdroten ijver, doortastend heid en ambitie toe en hij bewonderde het temeer in hem de goede reputatie op het spel te durven zetten door als voorzitter van de woningbouwver. „schamp- en schuurpaal" te willen zijn. „Het is in niet geringe mate aan U te danken dat de woningbouwver. haar huidige plaats heeft bereikt!" zo com plimenteerde de burgemeester dhr. van Prooyen, hem met groot genoegen! sierend met de Koninklijke Eremedaille in Goud. GEVOELIG. Daar bleek dhr. van Prooijen gevoelig voor en hij schaamde zich niet van zijn ontroering blijk te geven. „Er gaat bij mij een snaar triUen bij het ontvangen van zo'n geschenk!" liet hij weten. Daarbij dacht dhr. van Prooijen terug aan zijn kom-af („zesde uit een landar beidersgezin en voor mij geen plaats in de herberg") en nu met verdienstelijk goud getooid MEERDERE SPREKERS. Er dienden zich vervolgens een aan tal sprekers aan, onder wie dhr. H. Stuurman, voorzitter van de woning- houvrver. „Middelharnis" en mede spre kend namens de federatie van Woning bouwverenigingen. Hij bood met zijn gelukwensen en een inspirerend woord voor de toekomst dhr. van Prooijen ook de gouden draagmedaUle, behorend bij zijn Onderscheiding, aan. Mej. van Zwoll, sprekend mede na mens het bestuur van de Stichting Maatschappelijk Werk te Dirksland verklaarde ook veel waardering voor het woningbouw-bestuur te hebben. Zij hoopte dat op de ingeslagen weg zal worden voortgegaan, maar dat aan het bestuur wel het vrouwelijk element zal worden toegevoegd. Dhr. van Renswoude sprak namens de woningbouwver.^ „Samenwerking" te Oude Tonge, vol waardering als hij was voor wat eerdere besturen (vooral de grondleggers van de Ver.) en het huidi ge bestuur heeft gepresteerd. Hij com plimenteerde ook dhr.v an Prooijen als de motor van bet huidige bestuur en gaf zijn kijk op een z.i. gewenste struc tuurverandering omdat een woning bouwver. een bedrijf is geworden en niet meer als hobby kan worden gerund. Vlot reageerde dhr. van Prooijen daarop: „...zolang je wilskracht en be zieling hebt en je gezond bent kan er niets in de weg zqn. Onze voorouders kwamen voort uit de donkerste donker ten maar legden het plankje waarover wij moeten lopen, en lopen zullen Vervolgens werd nog gesproken door dhr. D. de Bonte namens de Raiffeisen- bank, en dhr. D. A. H. van Dis als Pres.- commissaris. Dhr. van Dis legde een groot aantal conclusies ter tafel waaruit zonneklaar de grote tevredenheid over de huidige gang van zaken kon blijken. Ook besteedde dhr. van Dis aandacht Het grote moment voor dhr. van Prooyen; het opspelden door burg. Bos van de Gouden Eremedaille. aan twee jubilea, het zilveren jubileum van dhr. van Prooijen en van dokter Elvé, de laatste als Commissaris van de Vereniging. Aannemer A. Troost uit Melissant hij heeft van de bijna achthonderd wo ningen bijna de helft gebouwd bood eveneens zijn hartelijke gelukwensen aan. Raadslid P. A. Leijdens tenslotte bood mede namens zijn collega raadsleden dhr. van Prooijen een enveloppe met in houd aan als blijk van sympathie en ook dat werd door dhr. van Prooijen ho gelijk gewaardeerd. „Als de regerings partijen de oppositie al een cadeau gaan geven!" Heel blij was van Prooijen met deze geste waaruit de goede verstandhouding heel duidelijk werd. O.m. door dhr. J. J. C. la Fleur te Middelhamis, Statenlid voor de A.R. zijn aan Gedeputeerde Staten vragen gesteld m.b.t. de verschillen in de hoog te van de heffingen verontreiniging op pervlakte wateren. Blijkens de beantwoording lopen die nogal uiteen. De heffing stoelt op art. 17 van de Wet Verontreiniging Opper vlakte wateren welk artikel de water kwaliteitsbeheerders (in Zuid Holland zijn dat de Waterschappen) de bevoegd heid geeft de heffing in te stellen ter bestrijding van de kosten van de maat regelen tot het tegengaan en voorkomen van verontreiniging van oppervlakte wateren. De hoogte en verscheidenheid van de ze heffingen aldus GS is afhan kelijk van de per waterschap aanwezi ge vervuilingsbronnen en de ter be strijding daarvan te treffen maatrege len. Uit het bij het antwoord gegeven overzicht blijkt dat de heffing over 1976 door het Waterschap Flakkee 25, per inwoner equivalent bedraagt, een redelijk gemiddelde, maar de vraag van dhr. la Fleur lijkt ontsproten uit de we tenschap dat nog diverse kapitale voor zieningen moeten worden getroffen die de heffing aanmerkelijk zullen ver zwaren. Aan de beantwoording voegen GS nog toe dat harerzijds een studiecom missie is ingesteld. GS menen n.l. dat meer eenheid van heffing te verwezen lijken is naarmate de kosten over een groter gebied worden omgeslagen. De Commissie krijgt tot taak GS te ad viseren over een evt. toekomstige wij ziging in de organisatie van het wa terkwaliteitsbeheer. Maandag 6 september a.s. zal de Her vormde emeritus predikant ds. H. K. v. Wingerden te Strijen 40 jaar predikant zijn. Ds. Van Wingerden, die 17 april 1909 te Gorinchem werd geboren, stu deerde theologie aan de V.U. te Am sterdam en aan de R.U. te Utrecht. Hij werd 6 sept. 1936 predikant van de Herv. gemeente te Melissant. Daarna diende hij nog de gemeenten te Ame- muiden (1940), 's-Grevelduin-Capelle (1942), Delft (1946), Kockengen (1949), Harderwijk (1955), Zoetermeer (1962) en Gameren van 1968 tot aan zijn emeri taat 1 mei 1974. Door de Watermaatschappij Zuid- West Nederland (W.M.Z.) is in de va kantieperiode een tot dusver ongekende wa'terafname geconstateerd. De productie- en distributieafdelin gen van het bedrijf hebben dan ook ge durende de afgelopen droge en hete maanden onder hoogspanning gewerkt. Vorig jaar bedroeg het maximum ge constateerde etmaalgebruik 155708 m^, dit jaar werd dat maar liefst twintig et malen overschreden. De grootste piek vertoonde zich op 28 juni met een af name van 175688 nfi. De grote vraag heeft niet tot onoverkomenlijke proble men geleid al moest in enkele regio's de druk gedurende die piekuren wel enigs zins verlaagd worden. -O- MIDDELHARNIS C.P.B. FLAKKEE C.P.B, vergadert a.s. maandag 23 aug. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw in Middelhamis om half acht. Spreker voor deze avond is dhr. Vink van de Ned. Spoorwegen. Onderwerp: „Uitstapje met Dia's" Een ieder is van harte welkom. Op een terrein van het grootland bouwbedrijf Ambachtsheerlijkheid „Cromstrijen" te Numansdorp, zal op zaterdag 4 sept. de provinciale ploeg wedstrijd 1976 gehouden worden. De wedstrijd wordt georganiseerd voor le den van de 3 plattelands Jongeren Or ganisaties. Er kan in 4 categorieën worden deel genomen; t.w., twee-schaar rondgaande ploegen, één schaar wentel/kantelploe- gen, tweeschaar wentelploegen en drie- schaar wentelploegen. Deelnemers die nen zich vóór 28 aug. te hebben opge geven (o.a. tel. 01865 - 1246). Tevoren, op donderdag 26 aug. om 8 uur 'sav. in „Van Ouds Het Raadhuys" te Baren- drecht wordt aan adspirant deelnemers zo zij dat wensen nadere ploeginstruc- tie gegeven. Eén van de jury-leden zal aan de hand van dia's de fijne kneep jes nader toelichten. Bij de ploegwedstrijd is het publiek welkom. Het zal de deelnemers zeker stimuleren en wellicht komt een of ko men meerderen van de deelnemers in aanmerking naar de Nat. ploegwedstrijd in de Flevopolder te worden afgevaar digd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1