Voorbereidingsconni. ruilverkaveling Flakkee" j.l. vrijdag geïnstalleerd Herkingens jongsten dolgelukkig met eigen speeltuin n.s. donderdag valt beslissing over toekomst van brandweereenheden Peiigeot504 mmnjm Topcomfort i.n40 variaties... Dinsdag 17 augustus 1976 No. 4514 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ff ir Goede hoop op snelle voortgang na jarenlange stagnatie RAAD GOEDEREEDE: Met verreweg de meeste punten op de raadsagenda voor donder dagavond zal Goerees' gemeente raad weinig moeite hebben, maar anders lijkt het te worden met het voorstel tot de aanschaf van een brandweerwagen. Het knelpunt is niet de aanschaf, maar de vraag of er na deze aankoop nóg een wa gen zal moeten worden aange schaft, zodat zowel Goeree als' Stellendam van nieuw materieel zullen zijn voorzien. Zoveel hoof den zoveel zinnen ditmaal in het driehoofdige college en de raa.ds- bespreking Ujkt dan ook interes sant te worden De commissie Bijna raak Tuberova-onderzoek te Middelharnis Diefstal bekend 2 auto's totall-loss Voor f 2000,- kaas weg U riidt kwaliteit Hij staat klaar voor 'n proefrit bij In zwembad Stellendaim Nek aan nek race, om de Eilandbeker Nooit eerder is het bij zwemwed- strijden om de Eilandbeker zo spannend en druk geweest als j.l. zaterdag in het zwembad te Stel lendam. Bijna 900 toeschouwers zagen drie zwemclubs om het hardst zwemmen voor de Eiland beker. EXTRA KERKDIENSTEN GEREFORM. GEMEENTEN POSTBOX 8 M MTDiDELHABNIS Hedactte en adiyiertenties: Kantoor Ijangeweg 13, Sonimelsdijlk TeL (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBabo Mld<dielihartrl3 na 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief, Aan welhaast de .meest essentiële voorwaarde tot het op gang brengen van een ruilverkaveling werd J.l. vrij dagmorgen in Middelhamis voldaan met de installatie van de voorbereidings commissie voor de jruilverljaveling „Flakkee". Die gaat een gebied van ca. 17.000 ha omvatten vanaf Melissant tot en met Oostflalskee. De Commissie, waarin vertegenwoordigers van agra risch flakkee, van recreatie en wegen, van natuur en milieu, bijgestaan door een staf van deskundigen, werd een goede vaart toegewenst. Dat haar geen geringe taak wacht werd verbeeld door dhr. L. Visser te Stellendam als voor zitter van de ruilverkaveling „de Stelle" „Stroop maar gerust de mouwen op raadde hij z'n collega's; „er kan zo luidde veler mening iets heel goeds worden verricht!" Daartoe heeft Ir. J. v. d. Linde (pi. vervangend lid van de Centr. Cultuur technische Commissie) de voorberei dingscommissie dan ook aangespoord. In zijn instailatierede legde hij ook de hoop dat de in '67 aangevraagde verkaveling in het midden van de tachtiger jaren zal zijn uitgevoerd. „Het wordt de laat ste verkaveling in het akkerbouw ge bied van Zuid Holland en we hopen dan ook dat het een schoon sluitstuk gaat worden", wenste dhr. v. d. Linde. In het ruilverkavelingsgebied bevinden zich zo heeft een soc. economische verken ning geleerd 559 hoofdberoep-bedrij ven en 531 nevenberoepbedrljven wel ke laatsten lé'/o van de oppervlakte van het te verkavelen gebied beslaan. On danks de grote versnipperdheid en de specifiek eigen problematiek meent Ir. V. d. Linde dat de herverkaveling „Flak kee" niet tot de moeiUjken gaat beho ren. „Het gaat erom een optimale in richting te bereiken voor uw eigen men sen en voor hen die als gasten op uw eiland willen verblijven", legde dhr. v. d. Linde de commissie voor, hen en alle overige bepalend bij een oud boeren- standpunt: vraag voor zaken of belangen die je niet kwijt wilt nooit een prijs opdat het u niet verga als met de verkoop van het schilderij „Het laantje van Middelharnis", waarvan men later ook goed spijt heeft gehad". Ir. T. Biemond, hoofddir. - dir. voor de Landinrichting in onze provincie gaf uitdrukking aan de wenselijkheid van meet af aan de hele streek bij het ge beuren te betrekken om te ■weten welke kntelpunten er zijn en wat m.b.t. de ruilverkavelingsgedachte leeft. Een nog te installeren inspraak-commissie zal zich daarmee de komende winter be zig gaan houden. Dhr. Biemond hoopt dat er eind volgend jaar een voor-ont werp (met mogelijke alternatieven) kan worden gepresenteerd waarna er in 1980 zou kunnen worden gestemd over het al dan niet doorgaan van de verka veling. Op de wens tot een gedegen voorlich ting werd ook door Ir Hey (hfd. v. d. afd. projecten v. d. Dienst v. h. ka daster en de openbare, registers) geha merd. Spr. hoopte dat het geven van die voorlichting overgedragen kan wor den aan de „eigen" flakkeese mens.en omdat het publiek daar meer mee ge diend zal zijn dan met gladde betogen van ambtenaren. „Men wordt in het milverkavelingsgebied zeker niet aan de heidenen overgeleverd!" kon Ir. Hey bij voorbaat ieder gerust stellen. Hij meende overigens dat de ruilver- kavelingswet dermate veel waarborgen in zich bergt dat een stemming zo als die later plaats zal vinden niet meer in het huidige tijdsbestek past, reden waarom die ook in België al is afgeschaft. „Er is hier veel goeds te doen!" voorzag dhr. Hey, en passant nog attenderend op de 13e van de maand als installatiedatum, „maar wist hij, „elders, maar niet op uw eiland hecht men daar nog waarde aan Vele miljoenen Onder de sprekers die na de instal latie hun visie ten beste gaven bevond zich ook dhr. Van Veen, namens het college van G.S. Ook dhr. van Veen verklaarde op een vlot verloop te ho pen, maar wist anderzijds dat er zo veel zinnen zoveel meningen zijn. De een zo illustreerde dhr. v. Veen wil een nieuwe inHchting conform het stenen tijdperk, de ander wil wel een stap- maam iet verder terug, de ander wil laten wat er is en weer anderen staan wel een verbetering voor maar verschillen over de wijze van uitvoe ring daarvan. Ook zal er om de kwaliteiten „ge stoeid" moeten worden waarmee even eens veel tijd gemoeid zal zijn maar waarmee een nuttige besteding van de 50 a 100 miljoen verzekerd zal zijn. Dhr. Meewissen, sprekend namens de Standsorganisaties verklaarde uit erva ring een hoe goede zaak een ruilver kaveling zal zijn en zijn beste wensen gingen dan ook uit naar de voorberei dingscommissie die daaraan mee ge stalte mag geven. Uit een oriëntatie op de flakkeese omstandigheden was het dhr. Meeuwissen (zelf tuinder van professie) duidelijk geworden dat er in ruilverkavelingsverband heel veel ver beterd zal kunnen worden, met name ook m.b.t. de zoetwatervoorziening. Op dat aspect werd ook ingegaan door dhr. A. C. van Rossum die het woord voerde namens het Waterschap Flakkee. Ook aan het wegennet kun nen belangrijke verbeteringen worden aangebracht en dhr. van Rossum kon alle medewerking van het Water schap toezeggen. Na dhr. van Rossum werd gesproken ddor dhr. Veldhuizen, hfd. ir. dir. van de bedrijfsontwikke ling. (Vervolg pag. 2 6e kolom) Burgemeester G. van Velzen is van mening dat Goeree en Stellendam sa men door één brandweerwagen kun nen worden bediend, vandaar zijn standpunt dat met de aanschaf van één nieuw^e wagen moet worden vol staan. De bluseenhéden van Goeree en Stellendam dienen z.i. tot een reorgani satie te komen omdat het financieel niet verantwoord moet worden geacht zo wel Goeree als Stellendam in 't nieuw te zetten ten koste van enkele tonnen gemeenschapsgeld. Burg. van Velzen wordt in die overtuiging gesterkt door het gegeven dat genoemde bluseenhé den jaarlijks gemiddeld slechts 3,5 keer uit hoeven te rukken. Het is hem on verschillig waar de nieuwe wagen wordt gestationeerd, maar duidelijk is dat de actie radius van deze wagen niet een grotere is dan die van de brandweer te Óuddorp, m.a.w. Oud- dorps brandweerwagen heeft in eigen dorp soms een groter afstand af te leg gen dan wanneer een wagen uit Goeree -naar Stellendam zou moeten of omge keerd. Dhr. van Velzen vindt het te genover de ploeg van Stellendam eer lijker nu een definitieve uitspraak te doen, liever dan hen in een waan te laten. Weth. L. Visser denkt er evenwel an der over. Nü een nieuwe wagen voor Goedereede en straks, w^anneer zich de noodzaak aandient ook een nieuwe wa gen voor Stellendam, is zijn mening. Dhr. Visser wil een wagen in Goede reede vooral i.v.m. de aanwezigheid daar van veel houten schuren en in historisch opzicht waardevolle gebou wen, maar ook Stellendam 'wil hij, deels om dezelfde redenen, van eigen mate rieel voorzien. De huidige brandweer- wp.gen van Stellendam dateert al uit 1954. Weth. J. Voogd wil zich thans slechts concentreren op de vraag in hoeverre aanschaffing van een nieuwe spuit voor Goeree gewenst is. Die vraag beant woordt hij overigens bevestigend, maar los van deze te treffen voorziening wil dhr. Voogd later een afzonderlijk stand punt innemen m.b.t. Stellendam. In de toelichting aan de raad wordt ook een bloemlezing gegeven over de meningen die leven binnen de commis sie van advies die zich over de materie heeft gebogen. Ook daarin weinig een stemmigheid, al leeft bij de meerder heid van de leden wel de veronder stelling dat in de nabije toekomst ook voor Stellendam een vervangende wa gen zal die worden aangeschaft. Eén van de leden wil het laten bij de aanschaf van één nieuwe wagen, voor Goedereede en weer een ander lid wil ook volstaan met de aanschaf van één nieuwe spuit maar daarbij een wijzi ging van de verzorgingsgebieden be dingen. Nu er dan toch eenstemmig heid heerst over de aanschaf van een nieuwe ■wagen en die in Goedereede te stationeren, wordt de raad voorgesteld een crediet van 110.000,te voteren. De nieuwe wagen zal worden voorzien van schuim-hogedruk, zgn. berg-klem- inrichtingen voor perslucht-maskers en alle andere noodzakelijke bevestigings materialen. Bestuurder van die rode Audi, wie bent u geweest die gister middag op de Prov. weg bij Qude Tonge op de remmen ging staan en letterlijk! op een haar die oude baas miste die daar met de fiets aan de hand overstak. Als u hem toch eens geraakt had! Dom toch van die man om niet de beveiligde oversteekplaats te nemen. N.B. 50 metertjes verder. Daar kan hij het snelverkeer zó naar z'n hand zetten, maar nee. Als een haas moest hij nu over en U Audibestuurder redde z'n hachje. Op z'n flakkees gezegd heeft hij nu nog „tijd van le ven" om het voortaan anders, be ter en veiliger te doen! Op donderdag 19 augustus te 18.00 uur zal in het gebouw Jeugdhaven te Middelharnis begonnen worden m.et het periodieke röntgenonderzoek van de borstorganen. Het onderzoek wordt, zoals ge^woon- lijk, uitgevoerd door de stichting Tube- rova. Voor dit onderzoek komen, in tegen stelling met andere jaren, personen van 40 jaar en ouder in aanmerking. Longtuberculose, zo is vastgesteld, komt speciaal in de jongere leeftijds groepen minder voor, zodat deze niet bij het onderzoek worden betrokken. De bedoeling van het onderzoek is om bepaalde borstaandoeningen, o.a. longkanker, op te sporen! De bij dit onderzoek gemaakte rönt genfoto biedt voorts de gelegenheid om bepaalde hart- en vaataandoenin- gen te ontdekken. De voor dit belangrijke onderzoek in aanmerking komende personen ontvan gen een persoonlijke oproep waarop is aangegeven' wanneer men wordt ver wacht. Het onderzoek zal worden gehouden te: Middelharnis/Sommelsdijk van donder dag 19 tot en met maandag 30 augus tus 1976 in het gebouw „Jeugdhaven", Kerkepad 3, Middelharnis; Stad aan 't Haringvliet op woensdag 1 september 1976 in het verenigingsge bouw „Trefpunt", Oranjelaan 14, Stad aan 't Haringvliet; Nieuwe Tonge van donderdag 2 tot en met maandag 6 september 1976 in het verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis", Korteweegje 14, Nieuwe Tonge. Als financiële bijdrage in de kosten van het onderzoek wordt van het pu bliek een vrij^wilïige bijfirage gevraagd van 3, OUDDORP Twee 16-jarige jongens uit Rotter dam en Poortugaal hebben tegenover de politie te Rotterdam, die ze op ver zoek van de politie te Ouddorp had aangehouden, bekend op de „Klepper stee" te Ouddorp een diefstal te heb ben gepleegd. Hun doelwit was de va kantiewoning voor gehandicapten ge weest, waar ze een bedrag van 475,-, wegnamen. Bij hun aanhouding was er van dat bedrag niets meer over. DIRKSLAND Op de hoek Staakweg-Vroonweg ont stond vrijdagavond een botsing waar bij 2 personenauto's totall-loss raakten. Het ongeluk gebeurde toen een inwoner van Voorburg vanaf de Boezemweg recht door reed en geen voorrang gaf aan een uit de Staakweg naderende Duitse wagen. SCHERPENISSE Stichting Kleuterschool. Bij Kon. Besluit is goedkeuring voor omzetting van de Stichting Kleuterschool, mits er ten minste twintig leerlingen zijn. Burgemeester Bos van Dirksland heeft het zaterdagmorgen helemaal ge maakt bij Herkingens dames. Geen wonder ook; ze werden zó luide door hem geprezen dat een blos hen naar de wangen moet zijn gestegen, 't Zal je toch maar gebeuren dat de burgemees ter zomaar zijn voorkeur verkondigt voor de betoonde vrouwelijke aanpak'. Het gebeurde allemaal na de opening van de speeltuin „de Krammer", goed deels het product van het eigen initiatief van de omwonenden. De gemeente stel de weliswaar een krediet beschikbaar maar de rest werd door de Herkenaren zelf gedaan en hoe. Mevr. v. d. Veer, voorzitster van de speeltuinver. heeft daar als een kloeke nadochter van ene Kenau Simonsd. Hasselaar het manvolk aan het werk gezet. Zaterdag, na een week van flinke inspanning was alles gereed, bestrating, speelwerktuigen en een afrastering en konden de dames burgemeester en genodigden onder de wapperende drie-kleur begroeten. Voor de burgemeester was er een kus je van Tanja Noorddijk die hem ook de sleutel overhandigde. Tanja knipte zelf het oranje lint door waarna de burge meester het hek opende en Herkingens jeugd een bestorming van de speelwerk- tuigen begon. Even nog moesten ze luis teren naar dhr. Bos die, staand op een palissade, zijn grote waardering uit sprak voor wat was gewrocht: als de dames er zich maar voor inzettenprees burg Bos;" dan is het snel genoeg voor elkaar, terwijl wij mannen maar moeten vergaderen en nog eens vergaderen!" „Een applausje voor zulke dames!" wekte de burgemeester op en driftig klapten ze zelf mee, zó waren ze te spreken over 's burgemeesters woorden. Dhr. Bos sprak daarbij de hoop uit dat het betoonde voorbeeld gevolgd zal worden, niet alleen in Herkingen, maar in de hele gemeente. „We zijn vol ver wachting wat er nog meer gaat gebeu ren en binnen bepaalde grenzen kunt u steeds op de medewerking van het ge meentebestuur rekenen", verzekerde hij de betrokkenen. De kinderen werden getracteerd op limonade, fruit, een kalender en een ballon, terwijl er voor de genodigden een geestrijker dronk werd geserveerd, 't' Was feest in een stukje van Herkin gen en daar was alle reden toe. Het kleine kroost hoeft niet meer de straat op maar kan zich in een veilige ruimte naar hartelust vermaken. Wat een tik keltje samenwerking toch vermag „Kom er maar in," noodde Burg. Bos na de opening. MIDDELHARNIS Van kaashandelaar van Vliet te Mid delharnis is vorige week donderdag nacht voor ca. 2000,kaas gestolen. De dief nam dat weg uit de voor de woning aan de Langeweg staande be stelwagen waartoe hij zich kennelijk met een .valse sleutel toegang verschaf te. THOLEN Motorrijiviel gestolen. Tijdens zijn bezoek aan het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom werd van A. H. zijn motorrijwiel gestolen. Verlichting Eendrachtsweg. Langs de Eendrachtsweg, het gedeelte lang zaamverkeersweg naar de brug, zal de rijkswaterstaat straatverlichting aan brengen. Het is niet zeker dat dit van het jaar nog gereed komt. r.i.;^.;.:..,.;.r..i..A:..'/.üy////tU.//////fi/,V.. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 De zwemclub uit Stellendam wist bij het onderdeel schoolslag de volle winst te pakken en kon met de borstcrawl deze voorsprong behouden. Maar de Schotejil uit Middelhamis kwam goed terug op de rugcrawl en wist een mi nieme voorsprong van ruim twee se conden te nemen. De Gooye uit Dirks land kon dit geweld niet meer volgen en moest afhaken. Het laatste onderdeel: de estafette zou de beslissing brengen. Ondanks dat de damesploeg uit Stellendam de da mesestafette won met een nieuw baan record, was het toch de herenploeg uit Middelharnis, die ook een baanrecord zwom, maar zo'n prachtige tijd liet noterpn, dat zij hierdoor de Eilandbe ker definitief (derde maal) in hun be zit namen. Bij de persoonlijke prestaties, was het Conny Wielaard uit Stellendam, die zich voor het eiland een klasse apart toonde. Zij legde beslag op alle gouden medailles. Bij de heren waren dat Jan Campfens uit Middelhamis en Aren v. d. Nieuwendijk uit Stellendam. Daar alle bekerrecords en bijna alle baanrecords gebroken werden, bleek dat er zeer hard gezwommen werd dit jaar. Nadat dhr. L. Visser de prijzen had uitgereikt, werden, traditioneel alle badmeesters gekleed in het water ge gooid en niet alleen badmeesters, tot grote vreugde van de aanwezige toe schouwers. De einduitslag van deze zesde eiland bekerwedstrijd is: 1. de Schotejil Middelharnis: 1579,4 pnt. (nieuw record). 2. de Stelle, Stel lendam: 1585,4 pnt. 3. de Gooye Dirks land: 1615,0 pnt. Beste persoonlijke prestaties: Dames: 100 meter schoolslag: 1. Conny Wielaard: 1.24.4 (ree) Stel lendam. 2. Ina Hogchem: 1.34.6 Stel lendam. 3. Addy v. Wezel: 1.35.2, D'land. 50 mtr. borstcrawl: 1. 'Conny Wie laard 0.31.7 Stellendam. 2. Jaqueline de Blok: 0.33.1 M'harnis. 3. Corry Groo- tenboer: 0.33.4, D'land. 50 mtr. rugcrwal: 1. Conny Wielaard: 0.37.2 (ree) St'dam. 2. Tineke Jelier; 0.37.3 D'land. 3. Corry Grootenboer: 0.38.9, D'land. 4 X 50 mtr. estafette: 1. Stellendam: 2.16.6 (record) 2. Dirksland: 2.20.3. 3. Middelharnis: 2.21.5. Uitslag heren: 100 mtr. schoolslag: 1. Jan Campfens: 1.20.6. (ree) M'harnis. 2. Arjan v. Oostenbrugge: 1.25.1 M'harnis. 3. Aren v. d. Nieuwendijk: 1.25.5, Stel lendam. 50 mtr. borstcrawl: 1. Jan Campfens: 0.28.6 M'harnis. 2. Aren v. d. Nieuwen dijk. 0.29,0 St'dam. 3. Henk Troost: 0.29.7 M'harnis. 50 mtr. rugcrawl: 1. Aren v. d. Nieu wendijk: 0.31.9 (ree) St.dam. 2. Jan Campfens: 0.33.3 M'harnis. 3. Arjo Kem- tin 0.35.9 M'harnis. 4 X 50 mtr. estafette: 1. Middelharnis: 1.58.7 (ree) 2. Stellendam: 2.07.2 3: Dirksland: 2.11.7. Meda'illeverdeling: 1. Stellendam: 5 x goud, 3 X zilver, 1 x brons. 2. Middel harnis: 3 X goud, 3 X zilver, 3 x brons. 3: Dirksland: O x goud, 2 x zilver, 4 x brons. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds J. Baayens van R'dam-A. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 18 aug. 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. OUDE TONGE Zestig jaar getrouwd. Vandaag (dins dag 17 aug.) herdenkt het echtpaar Johannis van 'Heemst en Elizabeth J, Bazen, Bernhardstraat 24, alhier, hun 60-jarige etchtvereniging. Van deze plaats gaarne onze hartelijke geluk wensen. DIRKSLAND De zangver. der Ger. Gemeente So li Deo Gloria hoopt a.s. donderdag 19 aug. haar repetities weer te hervatten. Wij hopen dat alle leden aanwezig kunnen zijn. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Wij repeteren iedere donderdagavond van 8-10 uur in het ver. gebouw. Het bestuur. OOLTGENSPLAAT Donderdag 19 aug. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Geref. Gemeente voor gaan ds. L. Gebraad te St. Philips- land. Zie verder de advertentie in dit nummer. MELISSANT Oud papier. Woensdagavond hopen de leden van het bankenfonds van de Ned. Herv. Gemeente weer oud papier op te halen. Wilt u het tijdig gereed zetten? MELISSANT-STELLENDAM Ds. W. Netjes overleden. Zeer on verwacht is donderdag ,12 augustus op 46-jarige leeftijd overleden de dienst doend Geref. predikant van Dokkum, ds. W. Netjes. Hij is in Damwoude be graven. Op 4 maart 1930 werd hij te Kampen geboren. Daar studeerde hij ook theologie. In 1956 werd hij beves tigd tot predikant van de Ger. Kerken van Stellendam en Melissant, vanaf 1965 diende hij de kerk van Lutten-Slag- haren en vanaf 1971 te kerk van- Dok kum.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1