Werkwijze van politie na geconstateerd .rijden onder invioed" KiftdeAAo-^ife Zeedijkverzwaring onder Oosterland Nieuws yft Zeeland ff" begonnen GRIJSOORDSE SCHETSEN: Bladz. 2 .JIILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 13 augustus 1976 De laatste tijd werd nogal eens geïn formeerd hoe de werkwijze van de po litie is als een bestuurder „onder in vloed" wordt aangetroffen. „Onder in vloed" wil zeggen dat iemand zoveel al coholhoudende dranken (bier, wijn, sherry, sterke dranken enz.) heeft ge nuttigd dat hij geen voertuig mag be sturen. Als het goed zichtbaar is dat iemand te veel op heeft, dan kan men zeggen dat hij „in kennelijke staat van dron kenschap" verkeert, of, zoals men in het normale taalgebruik zegt „dronken" is. Men kan ook in mindere mate onder de invloed van alcohol verkeren maar dan nog wel zodanig dat men niet in staat geacht wordt tot het behoorlijk besturen van een voertuig. Het i s dan ook strafbaar als men een voertuig bestuurt terwijl men te veel alcoholhoudende dranken heeft genut tigd. Voorts is men ook strafbaar als een voertuig wordt bestuurd terwijl de be stuurder onder invloed verkeert tenge volge van het gebruik van andere stof fen zoals verdovende middelen, medica menten enz. Als medicijnen moeten worden gebruikt of worden gebruikt behoort wel aan de arts gevraagd te worden of de combinatie van die medi cijnen en alcohol verantwoord is. Dik wijls tast een dergelijke combinatie het reactievermogen aan met tot gevolg een sterk verminderde rijvaardigheid. Dus: geen medicamenten en alcohol, één borreltje kan al funest zijn. Zoals u leest wordt er steeds over het besturen van een „voertuig" gesproken en dat is juist, want onder invloed be sturen van een fiets is evengoed straf baar als het besturen van een auto on der die lichamelijke en geestelijk sto rende omstandigheden. Het betreft dus alle soorten bestuurbare voertuigen. Als de politie tijdens een controle be merkt dat een bestuurder in „kennelijke staat" verkeert, of onder zodanige in vloed van het gebruik van alcoholhou dende dranken, al dan niet in combina tie met medicijnen, dat het niet verant woord is een voertuig te besturen, is men zonder meer strafbaar.I n het eer ste geval behoeft niet eens een bloed proef worden genomen omdat de be stuurder door zijn wijze van optreden de zuivere kenmerken van dronken schap vertoont. Als de politie het alsnog gewenst acht dat een nader onderzoek voor het voeren van het bewijs, soms ook in het voordeql van de patiënt, noodza kelijk is, zal uiteindelijk van die be stuurder ook een blaastest en bloed proef worden genomen. Naast de per soonlijke waarneming zal dan de uit slag van het bloedonderzoek, waarbij de in het bloed aangetroffen alcohol is vastgesteld, mede als bewijs dienen. In deze wordt ind e praktijk vrijwel altijd een bloedproef genomen. De praktische controle is gebaseerd op de wettelijke bepalingen die dienaan gaande in de Wegenverkeerswet zijn vastgelegd. De politie werkt geheel in overeenstemming met die voorschriften. Bij of tijdens een controle zal, als een bestuurder een dranklucht verspreidt of anderszins verdacht wordt van het ge bruik van alcoholhoudende dranken, ter plaatse een blaasproef worden ge houden. De bestuurder is verplicht hier aan zijn medewerking te geven en doet hij dat niet, dan pleegt hij een strafbaar feit. Blijkt nu dat, na de blaastest, de verkleuring van het 0,5 promille buisje beneden die 0.5 prdmillestreep blijft, dan kan de bestuurder: a. als verder geen enkel teken van al coholgebruik is waar te nemen en zijn waargenomen rijvaardigheid niets te wensen overlaat, verlof krij gen zijn weg te vervolgen; b. zonodig een rijverbod worden opge legd van maximaal 8 uren; c. als meer kenmerken van alcoholmis bruik merkbaar zijn, worden aange houden en overgebracht naar het politiebureau. Dit gebeurt ook met bestuurders als de uitslag van de eerste blaastest een verkleuring in het buisje aangeeft boven de merkstreep van 0.5 promille. In het politiebureau krijgt de bestuur der de gelegenheid zijn mond te spoelen waardoor resten alcohol worden ver wijderd. Het vlug opdrinken van een glas water tijdens dat mond spoelen is niet van belang; de blaastest en later de bloedproef beïnvloedt dit niet. Deze tweede blaastest is in feite een extra waarborg dat niet onnodig bloed proeven worden genomen. Deze tweede blaastest wordt genomen met een buisje waar het merkstreepje op 0.8 promille staat. Blijkt bij deze test dat het buisje verkleurt tot tussen de 0.5 en 0.8 pro mille dan kan, afhankelijk van de zicht bare kenmerken van dronkenschap, een rijverbod voor maximaal 8 uren worden opgelegd en een bloedproef worden ge nomen. Een bloedproef zal altijd worden genomen als de vorenbedoelde' verkleu ring tot voorbij de 0.8 promille reikt. De bloedafname wordt door een arts ge daan doch eerst wordt de toestemming van de betrokken bestuurder gevraagd. Weigert de bestuurder deze toestem ming dan wordt hem hiertoe een bevel gegeven tot het ondergaan van een bloedproef. Dit bevel wordt gegeven door een officier van justitie of een hulp-officier van justitie. Zo de be- Nadat zich kortgeleden in Oud- dorp een verkeersongeval voor deed waarbij de bestuurder naar het heette had gedronken, terwijl hij kort daarna weer achter het stuur werd gesignaleerd bereikte ons een telefoontje van een abon nee die meende dat er met twee maten werd gemeten. Dat bleek, bij navraag geenszins het geval. Adjudant Hokke was zo vriende lijk bijgaand artikel, ter verdui delijking samen te stellen. stuurder blijft weigeren een bloedproef te ondergaan, wordt deze niet genomen doch, dan maakt hij zich wel schuldig aan een strafbaar feit dat als misdrijf wordt aangemerkt. Als de bestuurder op medische gronden geen bloed mag wor den afgenomen, dan zal dit ook niet worden gedaan. Die bestuurder moet dan wel behoorlijk aannemelijk maken dat bij hem, wegens medische redenen, bloedafname onwenselijk is. Bij deze personen zal het alcoholgehalte via de door hem afgegeven u rine worden vastgesteld. Deze methode is echter niet zo zuiver als die van de bloedproef. Na het nemen van de bloedproef en na het beëindigen van het onderzoek, wordt de bestuurder gewoonlijk door familie, vrienden of door de politie naar zijn verblijfplaats gebracht of verschaft de politie aan hem een tijdelijk verblijf. Enige tijd later, ongeveer 10-14 dagen, krijgt de betrokken bestuurder van de politie de uitslag van het op hem toege paste bloedonderzoek en wordt hem de exacte uitkomst va n het alcoholpromil lage medegedeeld. Daarna wordt het proces-verbaal opgemaakt en aan de officier van justitie gezonden. De be stuurder zal dan, gewoonlijk enige maanden, later, zich voor de rechter moeten verantwoorden. Algemeen heerst de opvatting dat de politie een rijbewijs van een „dronken" bestuurder direct invordert. Dit werd geruime tijd geleden wel gedaan, doch tegenwoordig laat m en de bestuurder in het bezit van zijn rijbewijs totdat de definitieve uitspraak door de rechter is gedaan en het vonnis uitgevoerd kan worden. Dan pas wordt, als bij het vonnis ook is bepaald dat de rijbevoegdheid voor een bepaalde tijd wordt ontzegd, het rij bewijs ingenomen. Vorenstaande heeft tot gevolg dat niemand een rijbewijs wordt afgepakt als niet zeker is dat hem de rijbevoegdheid wordt ontzegd. In ex treme gevallen kan de politie een rijbe wijs wel invorderen doch dan geschiedt Beste meisjes en jongens! Zachtjesaan zullen de meeste kinde ren weer naar school gaan, en als dit niet zo is, zal de vakantie toch niet lang meer duren. Dan gaat alles weer geregeld zijn gang, en dan zwerven de meisjes en jongens niet meer overal heen. De school roept onverbiddelijk, en dat is heel goed. Het spreekwoord zegt „De boog gan niet altijd gespan nen zijn"; dat wil zeggen: Op zijn tijd dient men ontspanning en rust te ne men. Nou, dat hebben jullie in de achter liggende weken wel gehad. In elk ge val was er tijd voor om niets te doen, of om werk te doen dat weer anders was dan het werk op school. Nu wordt de boog weer gespannen en er wordt werken geblazen. Dat moe ten jullie niet erg vinden, maar jullie moeten blij zijn, dat er zo'n lange va kantie is geweest. Ik vertrouw er op dat al de kinderen vlijtig zullen leren en laten zien dat ze uitgerust zijn om met volle kracht voor uit te gaan. Er is veel te leren om door het leven te kunnen gaan, en daar zijn de scholen voor. Maar wij moeten ook het leven uit; daar is het Woord van God voor, om ons de weg te wijzen, die wij moeten gaan. Christus is de Weg, de Waarheid en het Leven. Hem moeten wij leren kennen om getroost te leven en zalig te sterven. Ik hoop dat jullie daar alle maal aan zullen denken, en dat jullie zullen bidden om het geloof om de Heere Jezus aan te kunnen nemen als onze Zaligmaker. Het nieuwe raadsel krijgt nu een beurt. Het is AUGUSTUSRAADSEL 2 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X 1. Plaats waar de Heere tot Jakob in een droom sprak. 2. Vriend van Job. 3. Geboorteplaats van Paulus (Han delingen). 4. Werd door God weggenomen in de eerste wereld. 5. Man die twee vrouwen nam in de eerste wereld. 6. Vader van Samuel. 7. Eén der kleine profeten. 8. Joods meisje dat koningin werd. 9. Schrijver van het Evangelie. 10. Zoon van Abraham. 11. Zoon van Jozef. 12. Discipel van de Heere Jezus. De letters op de kruisjeslijn, van bo ven naar beneden, vormen de naam van iemand die uit Bethlehem komt. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Jullie hebben wel gemerkt dat Jan al voor een heleboel raadsels heeft ge zorgd, en de voorraad is nog niet uit geput. Het spreekt vanzelf, dat er straks v^eer eens een raadsel van ie mand anders zal geplaatst worden. Maar dan moeten die anderen ook zor gen dat er raadsels zijn natuurlijk. Dank je wel. Jan! BRIEFWISSELING Ik begin met een paar nieuwelingen, en dat zijn: Jannie Sinke, Waarde. Zeker mag jij meedoen. Je behoefde het niet expres te vragen. In je brief, waarin je het beleefd vroeg om mee te mogen doen, had je de oplossingen wel bij kunnen stoppen. In elk geval hartelijk welkom. In je volgende brief zal ik wel meer van je te weten komen, denk ik. Op elke enveloppe moet „Oom Ko" staan, want anders komt de brief in verkeer de handen. Nelly de Kreij, Middelharnis. Van jou kreeg ik de oplossing van het laat ste juliraadsel. Die oplossing is goed. Ik weet niet wat je bedoeling is: ,of je geregeld mee wilt doen, of dat het maar eens voor een keertje is geweest. Dat hoor ik dan wel in het vervolg. Als je geregeld gaat meedoen, moet je er aan denken, dat het maar één keer per maand inzenden is. Dan worden al de oplossingen van de raasels van die maand tegelijk ingezonden. Wan neer het inzenden is, wordt bekend ge maakt. Verder moet ik tegen jou zeg gen als tegen Jannie (hierboven), dat er „Oom Ko" op de enveloppe moet staan. Ook wil ik de raad geven om je brief op het kantoor van de krant te brengen; dat scheelt je 55 cent, want dan kan het zonder postzegel. Ik blijf nu in afwachting. Joke Voortman, Ouddorp. Heel veel dank voor je uitvoerige brief. Het doet me altijd genoegen als ik van mijn oud-nichtjes en -neefjes later iets mag horen. Ze worden naar alle kanten verspreid, en je weet niet meer waar ze uithangen. En dan duiken ze later ineens weer op. Jouw studietijd heb ik geregeld kunnen volgen door middel van je zussen. Ik wist ook de bepaalde datum, toen het er om ging of je ge slaagd was of niet. Nu ben je weer een stap verder. Het doet me groot genoe gen dat ik weet dat je eigenlijk niet zo ver van huis af bent. Ik hoop dat je werk je daar zal bevallen. Het is een hele gewaarwording als je voor de eer ste keer echt als juf de klas binnen stapt. Voordien was het nooit echt: je was de echte juf niet, maar nu is dat anders. Ik hoop dat het naar genoegen zal gaan, en dat je werk gezegend mag worden. Nogmaals, veel dank! Tjeerda Verolme, Middelharnis. Jij bent het tweede oud-dichtje dat me deze week schrijft, of liever: deze maand geschreven hebt voor je brief en ik heb die met belang stelling gelezen. Ik weet nu waar je straks uithangt en wat je doel is. Dat doel is mooi, en ik hoop dat je het zal bereiken mettertijd. Ik hoop dat de stu die voorspoedig zal gaan en dat je het naar je zin zal hebben. De vriendelij ke groeten aan je vader en moeder te rug. Wilma Bechtum, Dirksland. Als je dit leest, zal je vakantie wel voorbij zijn. Ging het goed in Ridderkerk? Dat blijft voor de volgende brief bewaard. Ja, ik ben ook met vakantie geweest: naar zee en naar het midden van ons land. Als ik kiezen moet, dan het eer ste, al hebben de bossen en rivieren ook hun bekoring natuurlijk. Jij hebt dus in die gloeiende warmte moeten werken. Voor ons land was het té warm, maar er was niets aan te doen. Krijna van der Wende, Ouddorp. Ja, er is heel wat beleefd in de vakantie. En dat heb je zo bij stukjes en beetjes beschreven. Je kan terugzien op een geslaagde vakantie. Die is nu voorbij, en het is net of het geen vakantie is geweest, nu elke dag de school weer roept. Maar je kan nog met plezier terugdenken aan de vakantiedagen. De groeten voor Clara terug. Jos Janse, Serooskerke. Het is een lange brief geworden, Jos. Ja, over de weken die achter ons liggen is in de regel heel wat te vertellen. Dus jullie zaten in de warmste periode op de Ve- luwe. Dan kan ik begrijpen dat het niet tot veel tochten is gekomen. Daar was het veel te warm voor. Toch was die enigste tocht wel heel mooi. Een tocht door de Noordoostpolder met een be zoek aan Urk is heel prachtig. Jullie kunnen met genoegen op de vakantie terug zien. Corrie Vroegindeweij, Middelharnis. Dat zouden al de kinderen moeten kun nen zeggen, zoals ik in jouw brief lees: Ik heb me geen dag verveeld. Zo wil ik het graag horen. En dan behoef je niet al die weken op reis te gaan, maar dan mogen er ook best dagen tussen zitten met werken bij papa of mama. Maar nu is het weer leren en nog eens leren. Probeer je best te doen! Hanny Polder, Dirksland. Als jullie al voor de vierde keer in dat huis ge weest zijn, is dat wel een teken dat het naar jullie zin daar is. Ja, de natuur is daar prachtig, en er is gelegenheid genoeg om te fietsen en te wandelen. De lucht is er gezond, want de bomen zorgen voor veel zuurstof, en dat heb ben we elk ogenblik nodig. En nu maar je best weer doen op school; je zusje voor het eerst naar de mavo en jij naar de derde van de huishoudschool, waar je nu begint met typen. Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Heb je je borduurwerk mee naar oma genomen die dag? Je hebt je brief ge schreven, toen je naar oma moest. Gaat dat nog geregeld zo zijn gang? Zo'n fietsendag is soms hard nodig. We wil len wel veel van onze fiets gebruik maken, maar netjes oppoetsen is er vaak niet bij. Wie heeft dat verzonnen, om een fietsendag in te stellen? Geen slecht idee! Is je speelgoedkast ook in orde gekomen? Dat zijn van die werk jes, die naar de vakantie worden ver schoven, en die dan in de laatste da gen van de vakantie nog moeten wor den uitgevoerd. Allemaal: Voor deze week laat ik het hierbij. Ik heb de prijswinnaars nog niet kunnen uitzoeken. Volgende week hoop ik de namen bekend te maken. De hartelijke groeten van jullie Oom Ko. dit gewoonlijk na overleg met de offi cier van justitie. Het zal waarschijnlijk niet een ieder bekend zijn dat men voor bovengenoem de feiten de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen kan worden ontzegd. Mo torrijtuigen zijn niet alleen auto's maar ook bromfietsen. Ook landbouwmachi nes met eigen motor, zoals tractoren, combines etc. vallen onder het begrip motorrijtuig. Dus degene die de rijbe voegdheid is ontzegd mag deze „rijbe wijsvrije" motorvoertuigen ook niet be sturen. In zijn uitspraak kan de rechter wel bepalen dat het niet geldt voor landbouwtractoren e.d. Ten overvloede nog dit: de politie kan een bestuurder die alcoholhoudende dranken heeft genuttigd een rijverbod opleggen waaraan die bestuurder moet voldoen en elke bestuurder is verplicht, de ter bescherming van het verkeer, door de politie gegeven bevelen op te volgen. Overigens ligt alles voor u zeer een voudig als u alcoholvrg in uw auto stapt. U loopt dan geen kans op blaas- testen, bloedproef, rechtszitting en ont zegging rijbevoegdheid. B. L. Hokke. Vorige week werd een begin gemaakt met de dijkverzwaring aan de Ooster- scheldedijk onder Oosterland, een gi gantisch karwei, dat uitgevoerd wordt door de aanemerscombinatie fa. Oos-, terwijk, Janse en gebr. Rommers, met als uitvoerder, de heer G. Eikelenboom uit Huijbergen. Met een zestal drag lines maakt het werk, begunstigd door droog weer, goede vorderingen. De to tale lengte van dit gedeelte zeedijk, dat in uitvoering is, bedraagt ongeveer 10.3 km. Het werk bestaat in hoofdzaak volgens het bestek in: A. het oprui men, c.q. opnemen van bestaande wer ken. B. Het verrichten van grondwer ken. C. Het uitvoeren van glooiings- werken .D. Het aanbrengen van ver hardingen. E. Het bemesten, bezaaien en bekrammen van het grondwerk. F. Het uitvoeren van bijkomende werken en tenslotte G. Het onderhouden van het gemaakte werk gedurende 13 we ken na aflevering. Over het algemeen wordt het nieu we dijklichaam niet veel hoger dan het tot nogtoe was, dit varieert van 0,30 tot 1.00 cm., en op sommige plaatsen nog iets meer. Het 'accent ligt meer in de breedte of zwaarte van de dijk, dat ge middeld wel van 7 tot 8 meter be loopt. De draglines graven de land- zijde van het dijklichaam verticaal weg zodat er een steilte ontstaat, en werpt de afkomende grond opzij. De hierdoor ontstane ruimte wordt straks volge spoten met zand uit de Oosterschelde door middel van zware buizen, die het uit bakken zuigen die aangevoerd wor den vanaf een zandzuiger. Zoals ge zegd is de lengte van dit dijkgedeelte 10.3 km. en loopt vanaf de zeedijk van de Cal. polder Bruinisse tussen dijk- paal 42 30 m. (Stoofpolder) en dijk- paal 99 -t- 50 m. Oude Dijk van de polder Oosterland, tussen dijkpaal 38 40 m. en dijkpaal O (Rampaartse- dijk) en van de polder de Vier Ban nen van Duiveland tussen dijkpaal O en dijkpaal 1, in de gemeenten Brui nisse en Duiveland. Opdrachtgever van het werk is het Waterschap Schouwen-Duiveland, ver tegenwoordigd door het Bureau Dijk versterking Oosterschelde te Goes. De datum dat het onderhavige gedeelte klaar moet zijn is 1 december van het volgend jaar. Waar dit nodig is wor den noodwegen aangelegd door mid del van slakken. Bereids zijn reeds door het aannemersbedrijf van den Driest te Zierikzee telefoon- en elec- triciteitskabels verlegd die anders on der de nieuwe dijk zouden komen te liggen. De waterleidingsfauizen en die van het gas volgen nog. Het droge weer van de laatste tijden moge scha delijk zijn voor onze landbouwers, voor werken als deze zeedijkverzwaring is het van groot belang. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de IcTcr die er kosteloos gebruik van kan maken. Dw trragen op velerlei gebied kunt a Bturen aan: Redactie Eilanden-nieu'ws, postboa 8, Middelharnis, met in de Unkerboven^ hoek „Vragen-rubriek" vennelèL De vrageu worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet jnet ant woord in deze rubriek worden gepabll- ceerd. CALORIEëN Ik ben op zoek naar vlees met de minste calorieën. Wat raadt u mij aan? Antwoord: Paardevlees staat met ge middeld 107 kcal. onderaan het lijstje. Dan volgt panklare kip met 125 kcal, daarna kalfsvlees met 143 kcal, rook vlees met 182 kcal en rundvlees met 189 kcal. Ter vergelijking geven wij u enige cijfers van artikelen die hoger op dit lijstje staan: b.v. varkensvlees met ge middeld 280 kcal., diverse worstsoorten schommelen zelfs om de 400 kcal., ham staat op 408 kcal, bacon zelfs op 621 kcal en vet bereikt de 826 kcal. HEMELSE MODDER Ik herinner mij van vroeger, dat mijn moeder een lekker puddinkje maakte, dat zij „hemelse modder" noemde. Kunt u mij op het spoor zetten, waar ik het recept kan vinden? In alle geraadpleeg de kookboeken staat er niets over. Antwoord: Hier is dat gezochte recept. Koop enkele blokken pure chocolade, of tabletten om te smelten. Voor 4 perso- nen hebt u nodig 100 gram pure choco- lade, 30 gram boter of margarine, 20 gr. suiker en 2 eieren. Breek de chocolade in een steelpannetje en plaats dit in een grote pan met kokend water. Laat de brokken chocolade smelten onder toe voeging van één eetlepel water. Roer de boter met de suiker tot room. Voeg één voor één de eierdooiers toe. Klop de eiwitten met een mespuntje zout erbij zéér stijf op. Roer de weke chocolade door het botermengsel en leg die massa op de stijve eiwitten. Schep dit samen luchtig door elkaar. Dien het toetje op in glazen bakjes of platte coupes, des gewenst gegarneerd met een toefje slag room en een wafeltje. HOUTWERK GOED HOUDEN Ik heb uit Suriname een slavenstoel, een agida (tam tam), enkele indiaanse bogen met diverse pijlen, wat schalen en ander houtsnijwerk meegebracht. Hoe kan ik dat goed houden in dit voch tige klimaat? Antwoord: Dit houtsnijwerk kunt u het best met een goede meubelboenwas tegen indrogen beschermen. U doet er wel verstandig aan, de voorwerpen bin nenshuis in een (matig!) verwarmd ver trek te houden en niet aan zon of regen en al te grote temperatuurverschillen bloot te stellen. Waak in uw huis ook tegen de houtworm. Hebt u daar on langs last van gehad, gebruik dan een boenwas met insektendodend middel erin. Ga uw souvenirs vooral niet lakken of beitsen en zet ze nooit in' een voch tige kamer of kast. BETALEN IN PASMUNT Een huurder met een kleine zaak be taalt de huur altijd in klein geld. Mag dat zomaar? Antwoord: Dat behoeft u niet allemaal te accepteren. Een grote som mag men slechts gedeeltelijk in pasmunt voldoen en wel met maximaal 50 rijksdaalders, 50 guldens, t ot 10,kwartjes, tot 5,dubbeltjes, tot 2,stuivers en tot 0,50 centen. Verder kunt u als ont vanger verla"ngen, dat het kleine geld in rolletjes is afgepast. „APPELS UUT D'N GRIEZENOORD" De ouwelandse kreek stroomde uit de polder langs de liefelijke woon buurten Gi7oenewoud, Lusthof en Vogelenzang. Maar dan passeerde ze de Luchtbal en den Hil. Daar stonden de arbeiders huurhuizen dicht aanéén gerijt. Dikwijls zonder een vierkante meter tuin aan voor- of achterkant. Wel een schuur tje voor de geit en het varken en het huusje. Langs de Stoof en het Mek- hof kwam de watering, nu Griezenoord genoemd, onder Polderskamer door in de haven uit. Het water was dan wel gries geworden. Alles waar de mensen 's ochtends vroeg geen raad mee wisten belandde in de kreek. Dooie konijnen, de kool van de geit en de emmer van 't „huusje". Dat ge beurde meest 's morgens vroeg als de emmer" vol en de nood hoog was. De kreek werd daar een ideaal oord voor ratten. Ze zwommen en vraten en groeiden als jonge biggen. Ook stroomde de Kreek langs het Kerkhof en den boomgaard van de Peeman. De bomen hingen met hun takken boven 't water. En in de „terf"- appeltjes, ermgaerdjes en campagnies zat nog al es een forse wurm. Dat maakte de vrucht vroeg rijp (vroeg rot). Met een rood wangetje plonsden ze vooral na een herfstwinst in de kreek. Dat was voor ons schooljongens een buitenkansje. Liggende op het bruggetje naar school visten we met een spijkerhout de buit met een prik uit het grauwe sop. Aan de andere kant zat dan een maat die de missers oppikte en we riepen dan „kip d'r komt er één, want onder elkander hadden we allemaal een scheldnaam. Met de appels onder de bloes kwamen we op school uitdelende aan je kameraden en vriendinnen. Van de éne cent snoep die 's maandagsmor- gens kreeg en bij Hansje de Korte besteede werd je heus niet te dik. Dikke kinders zoals nu waren^ er .praktisch niet. En ze waren met hun moeder nog nooit bij de dokter geweest voor een alles in één serie spuiten voor Diphterie - kinkhoest - tetanis en pokken of weet ik wat. Ze hadden alleen een Pokkebrief je want er liepen nog mensen rond zoals Kootje de Berg en Sluusje die erdoor geschonden, maar het leven behouden hadden. En onder schooltijd hoorde je verdacht geknabbel. De ouwe 70-jarige meester Put hoorde niet zo best meer; met z'n kedonder hoed op zijn kale hoofd, maar ze zagen wel dat er gegeten werd. Hij lei je dan over de bank en de Spaanse riet over je gespannen broek. Je schreeuwde dan als een mager varken, en 't werd nog erger als er appels uit je zak vielen. „Gebaogert!", steunde meester Put, „riep voor 't rasphuus. Daer mot Baerd mar voor komme!" Maar je kameraden hielpen. „Nee oor. Meester, uut de Griezenoord gevist. Dat hielp, je mocht je ap pels houen. Meester Put Haagens 'had ze beter in de vuilnisemmer kun nen gooien want z'n leerlingen lagen zonder de nu algemene prikken over al voor bloot. Of werden ze met afweerstoffen geboren en opgebracht? Ondanks de besmette appels hoorde je niet van ongelukken net zomin als nu. Maar we vonden de appels wel lekker, want we hadden trek! BUITENBUS EN INVALIDE Hoe kom ik als invalide van die ver maledijde buitenbrievenbus af? Ik kan niet door weer en wind door de tuin lopen om krant en brieven op te halen. Antwoord: De PTT plaatst in derge lijke gevallen wel een buitenbrievenbus, maar kan desgevraagd de gleuf (tijde lijk) blokkeren met een rode band opschrift, waarop vermeld staat dat de besteller zich aan de huisdeur moet ver voegen. Als u meent, recht te kunnen doen gelden op een ontheffing, kunt u zich wenden tot de direkteur van het postkantoor. Er komt dan iemand van de posterijen om de situatie op te ne men. De ontheffing wordt echter uit sluitend verleend, indien u valt onder de categorie alleenwonende gehandi capten. Als er iemand in huis is, of da gelijks koiïit, om u enige hulp te bieden, kan er geen uitzondering worden ge maakt. FLUITTOON Op de f.m.-band van mijn radio, rechts van de 88 mHz, hoor ik een konstante meertonige fluittoon. Waar dient die voor? Antwoord: U zou dat een gecodeerd schakelsignaal kunnen noemen, want wat u hoort is de semafoonzender van de PTT. Als u er goed naar luistert, zult u horen dat dit signaal niet steeds ge lijk blijft. Er treden variaties in op. Die zijn voldoende om iemand, die een se mafoon in zijn auto heeft, op te roepen. Dit zijn draagbare toestellen met ver scheidene lampjes. Bij oproep van de gezochte wordt een geluidssignaal in werking gesteld en gaat er een bepaalde combinatie van lampjes branden. De op- geroepene weet dan, welke (tevoren overeengekomen) boodschap wordt doorgegeven. COCKTAIL Ik heb heel wat cocktailrecepten be keken, maar die zijn me allemaal veel te sterk. Weet u niet een drinkbaar drankje voor huiselijk gebruik en waar je lang mee toe kan? Antwoord: Hiervoor kunnen wij u de Evia-coctail aanbevelen, afkomstig van het Griekse eiland Evia. In een cock tailglas (of klein bierglas op voet) schenkt u een likeurglaasje cherry- brandy uit, doet er enkele blokjes ijs bij en desgewenst een heel klein scheutje gin of wodka, en dan vult u het glas ge heel met jus d' orange of vers geperst sinaasappelsap. Ter garnering een schijfje sinaasappel en een kers op een stokje prikken en 2 rietjes in de glazen steken om deze drank langzaam te drin ken. SCHIJNDOOD Kan iemand werkelijk schijndood zijn en zo worden begraven of zijn dat maar fabeltjes? Antwoord: Medisch bezien is de schijndood een vorm van zo diepe be wusteloosheid, dat geen teken van ademhaling of hartslag meer kan wor den aangetoond zonder speciale onder zoekmethoden. In de regel gaat deze toestand na korte of lange tijd over in de dood, omdat je hersenen al na en kele minuten door zuurstofgebrek on herstelbaar worden beschadigd. De pa tiënt kan slechts in leven worden ge houden, indien een zeer snel herstel van de ademstilstand kan worden bewerk- stelUgd. Hieruit kunt u al zien, dat de verhaaltjes over begraven en wederop- staan uit een graf of kist van een schijn dode praktisch onmogelijk zijn. In boe ken is de schijndood meer dan eens ge romantiseerd en valt wel eens te'lezen, dat een patiënt na enige dagen weer springlevend van zijn bed kwam, tot grote schrik van de familie of van zijn belagers. Met name in detectiveromans werden schijndoden geïntroduceerd om tot een onverwachte ontknoping te ko men. Maar dat is allemaal in strijd met de medische mogelijkheden. MEER VOGELS Hoe verklaart u het, dat tegenwoordig veel meer eenden bij de huizen komen en er meer vogels in de tuin zitten? Antwoord: De vogels vinden minder zaden op het veld, omdat er door de lan ge droge zomer weinig eetbaars over bleef. En omdat het brood inmiddels zo duur geworden is, wordt er bij de vij vers en in de parken minder gevoederd. Daarom zoeken de eenden voedsel bij de huizen en komen er meer vogels in de tuinen waar een voedertafeltje en water staan. Werp oud brood en voed- selresten dus vooral niet in de vuilnis bak, maar voeder er onze gevederde vrienden mee. De vogel- of zaadhande laar heeft bovendien goedkoop zaad en ander voer beschikbaar voor deze die ren. ST. ANNALAND Extra kerkdienst. Op dinsdag 17 aug. a.s. hoopt des avonds om 19.15 uur (kwart over zeven) D.V. voor de Ge reformeerde Gemeente in Nederland voor te gaan in de Dienst des "Woords m het kerkgebouw aan de Tuinstraat te St. Annaland ds. J. de Groot uit Rijssen. Klok luidt weer. De electrische luid- installatie van de toren van de Neder lands Hervormde Kerk is een hele tijd defect geweest. Thans heeft men van gemeentewege deze electrische instal latie hersteld, zodat de klok zich thans op de gebruikelijke tijden weer laat horen. Aardappelveiling van dinsdag 10 aug. Dore eerste soort 1,00. Lekkerlanders 0,91. Gloria eerste soort 0,80. Gloria tweede soort 0,77. Alcmaria 0,77. Eer stelingen 0,85. Bintjes eerste soort 0,78- 0,79. Bintjes tweede soort 0,76-0 77 Bintjes apart 0,65-0,72. Eigenheimers eerste soort 0,95. Eigenheimers tweede soort 0,93. Eigenheimers apart 0,68. Aanvoer 115 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6