Heidemij Nederiand B.V. Woningbouwver. „Dirkslanil" herilenht a.s. woensdag 60 jarig bestaan Achter de grenspaal Vrijdag 13 augustus 1976 No. 4513 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOUxAJSTDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tiveemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond SRI LANKA (CEYLON) NOORD-IERLAND OEGANDA Wij staan weer klaar met de nieuwste apparatutir voor het uitvoeren van uw idraLnage opdrachten ge baseerd op een deskundig advies. Postbus 44 ALPHEN a.d. RIJN 01720-91141 Inüchtingen H. BOOM Wilhelminastraat 20 Oude Tonge 01874 -1494 Studenten Rijks Hogere Schooi voor Tuin- en Landscliapsinricliting bezoelcen Goeree Overfiaickee •k Bestudering ruilverkaveiings-object Aanstaande week brengen een vijftigtal studenten van de Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschapsinrichtmg (K.H.S.T. L.) te Boskoop een studiebezoek aan Goeree Overflakkee. Zij zullen een week in het Fort Prins Frederik te Ooltgensplaat vertoeven en vandaar in groepen dagtochten maken over heel Flakkee tot in Ouddorp toe. De oriëntatie ligt op velerlei gebied: land- en tuinbouw, watervoorziening, vooral de a.s. ruilverkaveling, visserij, kennismaking met de bevolking en haar eigenschappen. VOOR MOOIERE bloemstuk jes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelhamis Emplooi voor afgestudeerden Programma BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoopiial OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 IVIIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 V.C. GOEREE De woningwet van 22 juni 1901 werd op 1 augustus 1903 van kracht. Deze wet bevat verschillen de voorschriften omtrent de sub sidiering van de womngwetboaw, die geheel voor rekening van de overheid geschiedt, hetzij recht streeks door de gemeenten of door inschakeling van woning bouwverenigingen. Dlenstcentrum tijdelijk diclit „Voor duizend piek tapijt" POSTBOX 8 M MIDDELiHAENIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SomnaeLsdyk Tel, (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankEalbo Mldidelhaniia na 3420.01.108 ABOIWrEMENTSPRIJS 7.50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 csent p&r mm. Bij contract speciaal tariefi I Wanneer maandag in de hoofdstad Colombo van Sri Lanka, het vroegere Ceylon, de conferentie van het niet- gefaonden landen hegint, zal Chili daar ontbreken. De regering van dit land werd niet uitgenodigd, hoewel het in 1973 nog wel aan een dergelijke con ferentie heeft deelgenomen. De reden van dit niet-uitnodigen is natuurlijk duidelijk. Het huidige Chileense be wind dient te worden veroordeeld en de niet gebonden landen hebben dat unaniem gedaan. Men kan zich echter afvragen, of het bewind in Angola, welk land als nieuw lid-staat op deze conferentie wordt aanvaard, niet eveneens valt af te wijzen. De regering van president Neto is heus niet op een vreedzame manier aan de macht gekomen en is wel degelijk via Cuba gebonden, aan de Sowjet-ideologie. Als nieuwe lidsta ten zullen ook aanwezig zijn de Demo cratische republiek Korea, evenals de Socialistische republiek Vietnam (N. en Z.-Vietnam zijn tot een land verenigd.) Het moet voor ons dus wel duidelijk zijn, dat het uitnodigden land Sri Lan ka met twee maten meet. Wij zijn echt geen bewonderaars van de rege ring Pinochet, doch men moet niet een regering, die in de ogen van de zoge naamde (schrijven we welbewust) niet- gebonden landen verwerpelijk is, afwij zen en dan tegelijkertijd een ander land, waar het bewind op misschien nog veel meer revolutionaire en me- dogenlozer manier aan de macht is ge komen, als lid accepteren. Daarmee is tegelijkertijd een groot vraagteken gezet achter de vraag, of de niet-gebonden landen nog wel niet- gebonden zijn en of men maar niet beter openlijk kleur kan bekennen, dat men in marxistisch vaarwater is te recht gekomen, of daarin steeds meer dreigt te geraken. Niet-gebonden betekent nog niet dat men het midden houdt of wil houden tussen Oost en West. De strijd van de IRA tegen het (Brit se) bewind in Noord-Ierland blijft aan houden. Nog dezer dagen zijn ernstige ongeregeldheden voorgekomen, waarbij in de hoofdstand Belfast tientallen voertuigen in brand werden gestoken. De leider van een belangrijke r.k. groepering, Gerry Fitt, had de grootste moeiteom betogers uit zijn huis te weren. Fitt staat bekend als een fervent strijder tegen de IRA-activiteiten, die nog steeds voortduren. Elke week val len er slachtoffers van het geweld, dat het verboden IRA-leger dan hier, dan daar ontplooit. De Britten weigeren hardnekkig de gevangen IRA-leden de status van po litieke gevangenen te geven. Dit zijn ze niet, want het verboden republi keinse leger weigert op legale, politie ke wijze zijn idealen na te streven. Men stelt geweld boven overleg en zo lang dit het geval is, kan de Noordier- se regering moeilijk de gevangen da ders van dit geweld als politieke ge vangenen erkennen. Het blijven revo lutionairen en in vele gevallen zelfs moordenaars. Terwijl geruchten over een massale slachting onder studentenaan de Ma- kerere-universiteit in de Oegandese hoofdstad Kampala overal in de wereld pers werden verbreid, zaten onderhan delaars van Amin in Nairobi bedeesd met de regering van Kenya te praten over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. Dit was hard nodig, want het leider schap van Amin is duidelijk in ge vaar, nu het land gebukt gaat onder grote zorgen. Het heeft geen olietoe voer meer, omdat Kenya de „kraan" heeft dichtgedraaid. Eerst betalen, zegt president Kenyatta en ook de troepen aan de grens weg. Amin is dan ook gezwicht voor de Kenyase eisen en moet nu maar zien, dat hij het economisch en plitiek redt in zijn land, waar mensenrechten vol gens ooggetuigen met voeten worden getreden. Zakenlieden, die handelsre- lateis met Kenya, Italië en West-Duits land hebben, zijn en massa gearres teerd en van hen zou een aantal reeds zijn gedood. Dictators slaan hard toe, wanneer ze worden tegengestaan. Zij dulden geen oppositie en de wijze, waarom Amin re geert, levert daarvan een overtuigend bewijs. Het is niet zo vreemd, dat Amin grote bewondering voor Hitler heeft. DRAINAGE waarbij toelichting zal worden ven door een medewerker van de Cul tuur Technische Dienst, vooral ten aan zien van de landbouwkundige en wa terhuishoudkundige aspecten. Dinsdag verkenning van het gebiec» per fiets. Woensdagmorgen kennismaking met de bevolking en haar eigenschappen, waarover de heer Th. de Waal te Dirks- land, (oud-hoofdredacteur van Eiland- en-nieuws) een lezing zal houden, 's Middags een bezoek aan het Streek museum te Sommelsdijk en daarna aan de Delta-Expo te Stellendam. Donderdag een ontspannende dag en vrijdag zal elke groep zijjn traject na der verkennen. Het zijn 4e jaarsstudenten van de R.H. S.T.L. te Boskoop, een vierjarige ho gere betroepsopleiding. De vooroplei ding van deze studie kan zijn Mavo, Atheneum, Gymnasium of Middelba re Tuinbouvv3_nool. Afhankelijk daar van moeten velen een voorbereidend jaar doorlopen, alvorens tot de R.H.S. T.L. te worden toegelaten. In ruimere zin genomen is de oplei ding gebaseerd de woon-, werk en leef omgeving buiten, optimaal in te richten. Dit kan op kleinere schaal, b.v. het ont werpen, aanleggen en/of onderhouden van particuliere tuinen, gemeenteplant soenen en parken. Maar ook op groter gebied, zoals het voorbereiden en uit voeren van ruilverkavelingen en land inrichtingsobjecten. Bij de laatste krijgt men dikwijls te maken met conflict-si tuaties tussen de belangen van de land bouwers enerzijds en die van natuur en landschapsbelang anderzijds. Afgestudeerden vinden o.m. werk bij gemeentelijke plantsoenendiensten, pla nologische dienst, cultuurtechnische dienst, particuliere tuinarchiaecten-bu- reaux, Gront Mij. Heide Mij. e.a. De opleiding is gesplitst in een A- (plan en ontwerp) en een B (techniek en uitvoering) opleiding. De eerste twee jaar leveren de basiskennis, het derde jaar is praktijkjaar, waarom ieder ge durende 11 a 12 maanden bij verschil lende diensten en bedrijven praktijk ervaring moet opdoen. Het vierde en laatste jaar is gericht op verdieping en toepassing van de kennis van de voorgaande jaren. Dit gebeurt o.a. in de vorm van projectonderwijs. Het doel daarvan is het opstellen van een basisplan voor een bepaald gebied, waarbij de studenten vanuit de ver schillende vak-diciplines bouwstenen aandragen om tot dit plan te komen. Dit jaar is de keuze gevallen op Goeree Overflakkee, waar de ruilver kaveling in een voorbereidingsstadium verkeert, zodat voor hen de benodigde basis-gegevens beschikbaar zijn. De ca. 50 studenten worden in 6 a 8 groepjes verdeeld; elke groep krijgt een deel van Flakkee ter bestudering en stelt daarvoor een deelplan op, dat in een rapport wordt vastgelegd. Het programma voor a.s. week ziet er als volgt uit: Maandag 16 augustus een rondrit over Flakkee per autobus, WIJ STELLEN U VOOR: (Ingezonden) Het is zo ver: Volleybal Club Goeree is als vereniging volwassen geworden. Een vereniging met een eigen bestuur en, wat veel belangrijker is, een jonge vereniging met een gunstig groot aan tal enthousiaste leden. Veel belangrij ker, want van die leden moet het ko men; dus mocht u zin hebben Het officiële begin, de geboorte, was een feit op de eerste goed bezochte le denvergadering, 17 juni j.l., maar daar voor was natuurlijk al het nodige ge beurd. Achteraf was het niet eens zo verwon derlijk, dót het gebeurde, u hebt het reeds een enkele maal in deze krant kunnen lezen: Twee leraren van de chr. mavo in Stellendam namen het initiatief in ok- In deze krant treft u een bijlage m.b.t., 'het 60-jarig bestaan van de Woningbouwver. „Dirksland". In die bijlage was geen plaats meer voor de geschreven geluk wens van dhr. H. Stuurman, waar om we die bijgaand apart afdruk ken, samen met twee foto's van resp. het bestuur en de commis sarissen van „Dirksland". Nadien werd de wet vele malen aan gevuld, onder andere m.et bepalingen waaraan een woningbouwvereniging moet voldoen om als toegelaten instel ling „woningwetwoningen" te mogen bouwen. Ondanks de mogelijkheid die voor sociale woningbouw werd geopend, be droeg het aantal woningbouwverenigin gen in ons land aan het eind van 1913 slechts 301. De woningnood tijdens en vooral direct na de wereldoorlog 1914-1918 zorgde ervoor, dat de woningbouwver enigingen een belangrijke taak kregen toebedeeld bij de bestrijding van, wat later wel „volksvijand no. 1" werd ge noemd. Dit kwam sterk tot uiting in het gro te aantal verenigingen dat werd op gericht. In de jaren 1918 t.m. 1920 wer den niet minder dan 743 woningbouw verenigingen als „toegelaten instelling" geregistreerd. Daar de woningnood zich in de gro te steden het ergste deed gevoelen is het voor de hand liggend, dat daar de meeste bouwverenigingen in het leven werden geroepen. Zo telde Amsterdam rond 1920 zelfs 57 toegelaten verenigingen. De woningbouwvereniging „Dirks land" werd opgericht op 20 juli 1916 en bestaat derhalve op 20 juli 1976 60 jaar. Met het voorgaande heb ik willen aantonen, dat deze vereniging tot de oudsten in ons land behoort. Het bewijst, dat de oprichters reeds in 1916 er moeite voor wilden doen om hun met minder aardse goederen be deelde medemensen aan goede en betaalbare woningen te helpen (toen betiteld als „Werkmanswoningen"). De structuur van de vereniging in 1916 wijkt sterk af van de huidige en allerlei maatstaven van toen zijn nu wellicht verwerpelijk. Een goede en goedkope woning, gebouwd volgens de begrippen van 1916, zou nu met hoongelach worden ontvangen. Dat alles doet aan mijn respect niets af voor de Dirkslanders, die in 1916 de vereniging hebben opgericht. Op papier is de doelstelling van een woningbouwvereniging in 60 jaar tijds niet zo veel veranderd. Kort en krachtig was en is deze in het algemeen als volgt omschreven: „De vereniging stelt zich uitsluitend ten doel in het belang van de verbetering Het bestuur van de jubilerende Vereniging: Staand v.l.n.r.: dhr. A. C. van Rosseum en dhr. E. Eshuis. Zittend: dhr. C. A. Leijdens, dhr. T. van Prooyen (voorz.), dhr. G. W. Robijn (secr.) en dhr. W. Zorge. Op de foto ontbreekt dhr. J. Otte die in de plaats van dhr. J. Witvliet tot lid van het bestuur is benoemd. De heer H. Stuurman van de volkshuisvesting werkzaam te zijn". In tegenstelling tot vroeger, de tijd van de werkmanswoningen, zijn de he dendaagse opvattingen over volkshuis vesting zeer ruim te noemen. De jubilerende vereniging is zich daar wel van bewust en is op velerlei gebied betreffende de volkshuisvesting in de meest ruime zin, vooruitstrevend en actief. Op ons eiland heeft de vereniging de primeur, dat zij alle tot haar bezit be horende nieuwe- en leegkomende wo ningen toewijst aan de gegadigden. (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) De raad van Commissarissen, v.l.n.r.: dhr. H. Hakkenrak, D. A. H. v. Dis Pres. Comm., de Moor. Op de foto ontbreekt dokter B. Elvé. dhr. J. Bestman en dhr. C. P. tober vorig jaar. Gaandeweg kwamen er, voornamelijk dankzij mondelinge reclame van geestdriftige leden, meer nieuwe leden, totdat een evenwichtige verhouding bereikt was, zodat de tijd rijp leek voor een ledenvergadering met bestuursverkiezing. V.C.G. heeft goede contacten mét Sparta Hygiëa uit Middelhamis, waar mee zij in_ de nabije toekomst nauw zullen blijven samenwerken, vooral op het gebied van kompetitie, teamverde ling enz. Zij zullen in de kompetitie dan ook spelen onder de naam: Sparta-V.C. Goeree. 23 Augustus beginnen ze weer met de training: 's maandags 20.00 u - 21.15 u voor dames (Haegse Huus, Stellendam) 21.30 u - 22.45 u voor heren (Haegse Huus, Stellendam). Junioren en aspiranten zowel jongens, als meisjes worden voor de eerste keer verwacht in de gymnastiekzaal van de chr. mavo „Het Spectrum" te Stellen dam om 16.00 uur, op donderdagmiddag 19 augustus. Op de zaterdagmorgen om 8.30 uur is er voor die leden, welke niet door de week kunnen trainen de moge lijkheid volleybal te spelen. Ook deze groep traint in het Haegse Huus. Een ieder is welkom om eens te ko men kijken en natuurUjk ook om lid te wordenTOT ZIENS! U kunt zich ten allen tijde opgeven als lid op de volgende contactadressen: Langeweg 28, Stellendam bij J. de Blok (secretaris) Phüipshoofjesweg 45, Dirksland bij H. van Dijk (wedstrijd-secretaris); Molentienden 64, Ouddorp bij P. J. E. van der Kooij (trainer). MIDDELHARNIS Vanaf a.s. maandag zal gedurende 4 weken het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat niet kunnen worden gebruikt. Het gebouw wordt van een nieuwe vloer voorzien waarom alle ge bruikelijke activiteiten gedurende ge noemde periode moeten worden stilge legd. VERBETERING: In het nummer van j.l. dinsdag heb ben we, in het artikeltje „voor duizend piek tapijt" heel argeloos een misser gemaakt. Het ging om de bekendmaking van de totale oppervlakte in vier kante centimeters van de lap tapijt die woninginrichter van Zielst op de braderie in Middelhamis had uitgelegd. Gevraagd naar het juiste aantal seinde dhr. van Zielst door dat het 216894 cm^ waren. Eigener beweging plaatsten we er een komma tussen, want dachten we, 2168,94 cm^ is toch altijd nog 21,68 m^ en daar gingen we fout! Zoals trouwens 75% van de deelne mers aan de puzzel fout is gegaan. Dhr. van Zielst heeft het geduldig uitgelegd; in een lapje van 10 bij 10 cm zitten al 100 vierkante centimeters. 100 x 100 cm maakt met 10.000 cm^ één vierkante meter. En dat betekent gewoon dat in het door ons genoemde aantal geen komma mag staan; het behoort te zijn 216894 cm'^. Achrekenen is nooit onze sterkste kant geweest!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1