Dhr. R. H. Veldhuizen verhond zich aan Herv. Gem. Herlcingen Lucratief karweitje...? Aardappels lezen...! Rpartheid en toekomst t Vrijdag 6 augustus 1976 Nlo. 4511 CHR. STKEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond EEN DONKERE NACHT VALT OVER ONS VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Ooltgensplaat 'T IS EEN SPORTIEVE AUTO met 30.000 km nog als nieuw rOYOTA CELICA ST '75 en een leuke prijs. Komt II eens kijken? Wij hebben nog veel meer OCCASIONS maar ook prachtige nieuwe TOYOTA'S LIES VAN DER VELDE I Auto's botsen op I varkens ie Zuid-Afrika in het brandpunt ii^ Nederland ook verantwoordelijk Automobielen-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND - X BEZOEKT ONZE LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TEL. 01870-2043 Foto's bezoek H.M. de Koningin ibij Foto Blankers POSTBOX 8 i-H IVimDELHARNIS Rediactte en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Scanmelsdijfc Tel. (01870) 26 29 Na 5 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankBabo Mididelhamla no. 3420.01.109 ABOINKEMENTSPRUS 7,50 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ram. Bij contract speciaal tarief, Een dezer dagen maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend, dat het Nationaal inkomen in ons land over het jaar 1975 met bijna drie procent te genover het jaar 1974 is gedaald. Een bericht dat misschien wel velen van on ze lezers over het hoofd hebben gezien. Immers groot wereldnieuws is het niet. Ook geen schokkende gebeurtenis, die allerwege de aandacht trekt. Dat komt echter meer daardoor, dat de materie waar het hierover gaat een moeilijke materie is. Wat ons inkomen is, dat weten we wel. Vagelijk kunnen we ons misschien ook nog wel voorstel len wat met de term nationaal inkomen wordt bedoeld, namelijk het totale be drag dat wij allemaal met elkaar in lo nen, salarissen en winsten etc. in een jaar verdienen. Maar verder houdt onze teennis. wel op. Daarom gaan de meeste Nederlanders aan dit bericht voorbij. De hoge groen- Vsprijzen van vandaag vinden we im mers veel belangrijker. Natuurlijk is dat waar. Maar evenzeer is waar, dat de gevolgen van deze daling van ons Nationaal Inkomen diep ingrijpend zijn, juist voor onze portemonnee. Vandaar dat wij vandaag eens bij dit dóór velen zo minder belangrijk geachte bericht wat langer willen stUstaan. Gerekend in constante prijzen, waar voor de prijzen van een aantal artikelen zijn genomen in 1970 is ons Nationaal Inkomen met bijna drie procent ge daald. Wij hebben met elkaar vergele ken met 1970 een flink stuk minder in komen gehad. Dat wij dat in ons dage lijks leven niet zo gevoelen heeft twee oorzaken. In de eerste plaats speelt de inflatie daarin een rol. Deze veroorzaakt dat we de pijn niet zo direct voelen. Immers het nominale inkomen steeg met dertien miljard gulden, of met ongeveer acht procent. We hebben dus meer in onze handen gehad. De inflatie en de daardoor veroorzaakte hogere prijzen maakten echter dat wij minder konden uitgeven. Een andere oorzaak dat wij deze daling van ons Nationale Inkomen niet zo erg voelden lag daarin, dat bin nen dit Nationale Inkomen de lonen een groter aandeel hebben gekregen. Het aandeel van de lonen steeg met bijna twaalf procent. Het grootste deel van onze bevolking, dat immers zijn inkomen uit lonen, sa larissen en AOW etc. heeft is er dus op het eerste gezicht op vooruit gegaan. Daarom lijkt liet erop, alsof er econo misch gezien in ons land niets aan de hand is. Want de grote massa heeft het nog niet zo slecht. Het is een feit, dat we bijna dagelijks kunnen vaststellen. Al snel zijn we dan ook geneigd om de onheilsprofeten, die beweren, dat het in ons land niet goed gaat weinig geloof te schenken. De praktijk van alledag be wijst anders, zo redeneren we. Zonder ons nu onder de onheilspro feten te willen scharen, zijn we toch wel door deze daling van ons Nationaal In komen opgeschrikt. Want uit de cijfers blijkt, dat de winsten in het bedrijfsle ven weer een gevoelige aderlating heb ben moeten ondergaan. Het bedrijfsle ven heeft in totaliteit weer minder ver diend dan in vorige jaren. Dat betekent echter weer, dat wil onze economie niet ineenstorten, de regering steeds meer maatregelen zal moeten treffen om het bedrijfsleven op de been te houden. Maatregelen die gepaard zullen moeten gaan met een uitbreiding van de rege ringsinvloed in het bedrijfsleven. Nu zullen er weer anderen zijn, die wijzen op de hoge winsten bij de ban ken en de verzekeringswereld. Daar moeten we ons echter niet op verkijken. De harde cijfers van het CBS maken duidehjk, dat bedrijven die hogere winsten in 1975 kunnen melden, uit schieters zijn. Niet maatgevend kunnen zijn voor de situatie. Dat de vakbewe ging het volle licht van de publiciteit op dergelijke uitschieters richt is te begrij pen, maar daardoor moeten we ons niet laten verleiden. De realisering van de doelstellingen van de socialisten om steeds groter greep te krijgen op onze economie wordt door deze ontwikkeling een handje ge holpen. Dat betekent echter wel, dat het met onze vrijheid gedaan is. De gelijk heid die den Uyl c.s. prediks valt hun zoals het nu in ons land gaat, als een rijpe appel in de schoot. Nu zou dat allemaal nog wel te dragen zijn wanneer deze toenemende invloed van het socialisme ons terugvoerde tot het evangelie. Ze predikt ons echter slechts de revolutie. En wie kan daar onder leven? OUDDORP 55 jaar getrouwd Twee echtparen hebben j.l. woensdag 4 aug. de 55 jarige bruiloft gevierd. Het zijn de fam. Joh. Dorsman -, Adr. Dors man-van den Berg, wonend aan de Hooge Pad en de fam. Anth. Verhage - J. L. Verhage-Grin wis. Dorpsweg 30. De Herv. Gemeente van Herkingen ervoer het j.l. woensdagavond als „een wonder van iïs Heere" dat in de toen gehouden dienst dhr. A. H. Veldhuizen (36) bevestigd werd en intrede deed als pastoraal' medewerker-catecheet. Zelf bracht dhr. Veldhuizen in een geïnspi reerde prediking zijn verwondering tot uitdrukking dat God hem tot zo ver ge leid had, waardoor hq nu gevolg mag geven aan zijn hartewens, het Evangelie te verkondigen. Herkingen beleefde een hoogtydag na een lange vacaturetijd waarvan ouderling H. Bestman moest zeggen: „het was donker en er leek geen weg te zijn De bevestiger, ds. M. v. d. Linde te Dirksland, waarschuwde er evenwel te gen dat de aanwezigheid van dhr. Veld huizen de gemeente er toe zou brengen alle pastorale werk nu af te wentelen. Ds. deed dat n.a.v. Lukas 19 13, waarin een welgeboren man zijn dienstknech ten opdraagt handeling te doen met de hen gegeven ponden. „Zo heeft Christus aan Zijn gemeente Zijn genadegaven toevertrouwd, niet om er zuinig op te zijn maar om er handeling mee te doen!" zo ontvouwde ds, v. d. Linde de geschie denis: „niet de wachtende beloning, maar de liefde tot hun heer heeft de dienstknechten ijverig gemaakt", legde hij de gemeente ten voorbeeld voor. „Door de bediening van dhr. Veldhui zen wordt veel aan U toevertrouwd, daar moet u de wereld mee In om winst te maken!" maande ds. v. d. Linde, be sluitend met de bede dat Christus, bij Wie alle dingen mogelijk zijn geve dat ook in Herkingen de winst groot moge zijn. „Als we over weinig getrouw zijn geweest zal de Heere ons over veel steUen". Bevestiging. Ds. V. d. Linde ging daarop over tot de bevestiging van dhr. Veldhuizen die op de gestelde vragen een duidelijk „ja" liet horen. Na de bevestiging werd dhr. Veldhuizen door de Gemeente Ps. 134 3 toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op u daal". Intrede. Met een prediking n.a.v. Ps. 121 8: „de Heere zal uw uitgang en ingang be waren", deed dhr. Veldhuizen vervol gens intrede. Na een beeld te hebben gegeven van de grote nood waarin de dichter van Ps. 121 verkeerde bezag dhr. Veldhuizen dat, als wonder van genade. God antwoordt op diens gebed waar door het geloof van de dichter door breekt. „Het geloof is het antwoord van God wat ons overkomt ondanks onszelf. Het zeker weten en vertrouwen dat de Heere het doen zal", zo predikte dhr. Veldhuizen. Spr. verklaarde ook per soonlijk gesterkt te zijn door de inhoud van de tekst en die voor de intreedienst gekozen te hebben in het diepe besef alle hulp van de Heere nodig te heb ben. Wetend van de grote nood binnen de Herv. Gemeente van Herkingen noodde dhr. Veldhuizen de gemeente als de dichter de ogen naar het gebergte op te heffen opdat de Heere de leiding neme; „wie ben ik dat ik naar Herkin gen geroepen werd?" beleed dhr. Veld huizen. Met verwondering predikte hij de gemeente dat God nochtans met zijn haters van doen wil hebben: „Hij heeft een gemeente waarvan Hij de uitgang en ingang bewaakt omdat Hijzelf in Zijn Zoon onder ons is uitgegaan en Dhr. A. H. Veldhuizen werd 36 jaar geleden geboren In het Utrechtse Maartensdijk. Al vroeg wist hij zich geroepen tot het werk dat hij nu begonnen is, maar tussentijds was hij werkzaam als boekhouder bij een Rotterdamse woningstichting. De Fam. Veld huizen woonde IOV2 jaar in Rot terdam waar mevr. Veldhuizen kleuterleidster is geweest. De (zelf)studie tot catecheet duurde van '68 tot '74. Sinds april '75 heeft dhr. Veld huizen het Woord bediend, ook heeft hij catechisatie gegeven en was hij pastoraal medewerker in Moordrecht en sinds januari van dit jaar in Ooltgensplaat. Dat be ëindigde hij eind juni toen hij was benoemd tot pastoraal medewer ker-catecheet te Herkingen en geestelijk verzorger van het rust huis „de Goede Ree" te Sommels- dijk. Dhr. Veldhuizen hoopt ook voor te gaan in de overige ge meenten in de Ring. Het gezin Veldhuizen telt 5 kinderen. Voor lopig wonen ze nog in een woning langs de Peuterdijk totdat de be schikbare pastorie op de gezins grootte zal zijn aangepast. ingegaan en onder ons heeft gewoond, is uitgegaan uit dit leven maar Die ook is opgestaan. God ziet tn Christus op hén neer die zichzelE niet meer kunnen hel pen of bewaren", bood dhr. Veldhuizen aan. Het was sprekers wens en bede dat ook in Herkingen velen aan hun zonde zullen worden ontdekt; die zondaren komen bijeen om het Woord te horen; verzuim het niet! „Als wij ons zó be waard weten dan zal het goed zijn en kennen we in waarheid een gemeente des Heeren zijn. Hij besture, leide en beware mijn in en uitgaven onder U en ons allen", zo besloot dhr. Veldhuizen. Toespraken. Na de intree-prediking heeft dhr. Veldhuizen zich met een persoonlijk woord tot diverse personen en instan ties gericht, Hij deed dat o.a. tot het coUege van B. en W. van wie burg. Bos i.v.m. vakantie afwezig was. Met de ver tegenwoordigers van de Ger. Gemeente besprak dhr. Veldhuizen wat de kerken bindt. Z.i. moet dat zijn de droefheid om het verval in de Ned. Herv. Kerk. „Als die zorg ook bij U leeft dan zult u ook belangstelling hebben", verwachtte dhr. Veldhuizen, hopend op een goede samenwerking waar die mogelijk is. Het bestuur en on derwijzend personeel van de Chr. School werd troost en liefde bij hun werk toegebeden en spr. richtte zich vervolgens tot o.a. zijn directe familie leden en zijn echtgenote die hem tijdens zijn studie veel heeft moeten missen. Spr. hoopt dat zijn gezin in Herkingen een goede ontvangst zal hebben en we derkerig bood hij aan dat de deur van de pastorie steeds voor ieder openstaat. Vervolgens werd nog gesproken door weth. D. A. H. van Dis, ouderling C. Kieviet van de Ger. Gem., ds. M. v. d. Linde en ouderling H. Bestman. Juli 1976 de warmste maand in de laatste honderdacht jaar Juli 1976 staat genoteerd als de warm ste maand in zijn soort sinds honderd acht jaar. In 1868 was het ook uitzon derlijk warm en onze voorouders maak ten daarover een gedicht. Wijlen de heer Joh. de Vos A.zn., werkzaam bij N.V. v.h. A. Hobbel, Zaadteelt en Zaadhandel hebben wij dit vers meermalen horen dicteren. Hij had het ook van zijn voorouders en wij leer den het van hem. Het luidde: In achttien acht en zestig toen was het warm en droog. De mens die stond verslagen van zulke vroege oogst; Het was pas half juli toen begon men aan het graan En acht dagen in augustus zag men geen schoof meer staan. Het inhalen van de oogst komt veel,, overeen niet dit jaaf. Nu werd zelfs al vóór half juli begonnen en op vele plaatsen was vóór 1 augustus de oogst binnen. Op andere plaatsen, waar meer regen is gevallen in de laatste weken zal de oogst pas vóór 8 augustus binnen zijn. Maar alles is ongeveer drie weken vroeger dan normaal. Het verschil tus sen 1868 en 1976 is ongetwijfeld de ma nier van het binnen halen van de oogst. In 1868 was alles handwerk, zowel maaien als dorsen. Nu gaat alles machi naal. In 1868 werd het koren alleen maar binnengehaald in de schuren en later, in de wintei* gedorsen. In 1976 gaat maaien en dorsen tegelijk. Een scherp contrast. AUeen hebben beide jaren dit gemeen, dat het uitzonderlijk warm was met een vroege oogst. a^rj: j-^ ■.■jE-:-fii<^<jS$^-^sv^:.\-y. Nu de dagelijkse pieper stevig aan de prijs blijft gaan steeds meer mensen, die de gelegenheid hebben, ertoe over hun kostje bij elkaar te lezen. Aardap- pellezen is een rage geworden waaraan vaders, moeders en kinderen zich heb ben overgegeven en geen wonder. In weinig tijd haalt men een zak vol bij Moeder en dochtertjes aan- de slag nabij Herkingen. elkaar en daarmee zijn al heel gauw wat tientjes verdiend. Verreweg de meeste landbouwers hebben geen enkel bezwaar tegen de aanwezigheid van de lezers op hun land, als 't maar bij lezen blijft. Vorige week ontaardde het in het Dirkslandse tot een handgemeen toen een landbouwer ontdekte dat iemand de bedden rooide en het gerooide loof weer met de hand ingroef ter camou flering van zijn diefstal. Eerlijk duurt ook in dezen 't langst! OUDE TONGE Kerkdienst. Dinsdagavond 7,30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. A. Moerkerken van Nieuw-Beijer- land. Dorp,sweg 28-34 Sommelsdijk Tél. Werkplaats (01870) 4436 1 DEN BOMMEL: s Twee inwoners van Den Bom- mei, de heren C. A. Kornet en J. de Haan, zijn dinsdagavond, in hun auto's rijdend op de Schaaps- s weg, elk op een stevig varken ge- botst. Gevolg: twee varkens dood g en aanzienlijke schade aan de auto's, geen letsel gelukkig voor m de bestuurders. De varkens waren ontsnapt uit de omheinde ruimte J bij de .varkensmesterij van dhr. Fokker. De afrastering bleek door g onbekenden te zijn opengemaakt, s Omdat het al duister was wer- den de dwalende dieren niet tijdig s bemerkt door het autoverkeer, g Er werd weliswaar nog stevig p geremd maar de dieren, die een eind van elkaar verwijderd liepen g werden dodelijk geraakt. Een van de varkens werd bij de botsing s gedood, de ander moest ter plaat- 1 se worden afgemaakt. Wie meent dat de „apartheid"in Zuid-Afrika van de ene dag op de an dere kan worden afgeschaft, geeft blijk totaal geen inzicht te hebben in de bü- zonder moeilijke bevolkingsstruktuur van bet land. Wie meent dat een zwart meerder heidsbewind in Zuid-Afrika tot heil van de bevolking zou strekken, geeft daar mee blflk alleen maar volgens westerse maatstaven te denken, zonder inzicht in de maatschappelijke struktuur van dit gecompliceerde land. De meest progressieve blanken vin den dat er een census kiesrecht zou moeten komen voor zwart en blank volgens dezelfde noimen. Dus een ge kwalificeerd kiesrecht. Zij vinden dat de verschillen niet liggen in de huids kleur maar in de mate van ontwikke ling. En de gematigde Bantoe-leiders zijn zich er heel goed van bewust dat Zuid- Afrika niet alleen een zwart, maar even zo goed een blank land is, dat de blanke deskundigheid en werkkracht niet kan missen. De motieven waarom men in Zuid- Afrika tot de apartheidspolitiek is ge komen zijn vooral gelegen in de wens, om tot een legale oplossing te komen van de blanke regering voor het grootste deel van het land. Door alle niet-blan- ken tot burgers van een ander land te maken, waar zij wel stemrecht hebben, zou een legale grondslag zijn gegeven aan het zelfbeschikkingsrecht van iedereen. Diverse oorzaken hebben ertoe geleid dat deze aparte ontwikkeling der di verse volksdelen werd begeleid door een reeks stuitende wetten, die in het dage lijks leven de verschillen tussen blank en niet-blank legaliseerden en institutio naliseerden. Wie de „apartheid" wil op heffen, bedoelt als regel dat deze sociale wetten die de verschillen in het dage lijks leven regelen, worden opgeheven. De belangrijkste daarvan zijn de „Im- morality-Act", sexueel verkeer tussen blank en niet-blank is verboden, de „Job-reservation" (regelt bescherming van blanke arbeiders tegen mededingen door zwarten), de „Group-areas-Act", welke uitsluit dat niet-blanken, (met na me ook kleurlingen!) zich in blanke ge bieden vestigen of er zelfs logeren! Be dienden zijn uitgezonderd, mits wonend in afzonderlijke bijgebouwen, dus niet in huis! Het hele land is als een legpuzzel ver- deeld in allerhande groepsgebieden, waar bepaalde groepen mensen zich mogen vestigen, bij uitsluiting van an deren. De z.g. „pasjeswet", de wet die regelt dat iedere niet-blanke een z.g. „refe- renseboekje" bij zich moet dragen, waarin alles is opgenomen omtrent zijn personalia, zijn woonplaats, zijn werk, etc. Deze wet is een controlewet en wordt vooral in combinatie met de an dere wetten als zeer hinderlijk er\'aren. Maar met het oog op de enorme aantal len niet-Zuidafrikaanse Bantoes die vanuit Rhodesië, Mozambique en nog verder weg steeds weer Zuid-Afrika trachten binnen te komen op zoek naar werk en sociale bescherming, is controle noodzakelijk. Ook dat geeft ieder realis tisch mens toe. Alleen dew ijze waarop en het doel waartoe deze maatregel is geïntroduceerd, hebben veel verzet ge geven. Sharpville was er het directe ge volg van. SOCIAAL BELEID Sociale bescherming! Wie meent dat de Bantoe-bevolking in Zuid-Afrika geen sociale bescherming geniet, ver gist zich goed. Want bij al het negatiefs dat over de „apartheid" kan 'worden gezegd, vergeet men maar al te dikwijls (en soms gaarne!) de vele positieve re gelingen voor de zwarte bevolking. Een daarvan is de gezondheidszorg. De Bantoe-bevolking heeft praktisch gratis alle geneeskundige hulp die hij behoeft. Zowel voor de kleine ingrepen als ook ziekenhuishulp en medische ope raties. Er is een goed georganiseerde ge zondheidsdienst speciaal voor de Ban toe-bevolking, die snel wordt uitgebreid en waar allen tegen betaling van 20 cents per behandeling terecht kunnen. In de steden loopt de zwarte bevol king er doorgaans zeer goed gekleed bij, men is in snel tempo bezig de behuizing van de Bantoe-stadsbevolking op wes ters peil te brengen, en wie meent dat er steeds relletjes of spanningen op straat zijn, vergist zich. Een fraai voorbeeld is Sowetho, een van de moderne voorsteden van Johan nesburg, geheel voor Bantoes, ter ver vanging van een oude sloppenbuurt. Vervolg pag. 2, 1ste kolom. MIDDELHARNIS: In de etalages van Foto Blankers zul len vanaf vandaag de foto's worden ge ëxposeerd die door dhr. Blankers wer den gemaakt van het bezoek van H.M. de Koningin aan „Hernesseroord", op vrijdag 11 juni. Dhr. Blankers heeft als enige fotograaf het gehele bezoek op de fijlm vastgelegd en de serie is dan ook geheel exclusief. De reportage zal aan H.M. de Koningin worden aangeboden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1