Terugblik van rijexaminator: Van broedschotel tot Barcelona Nieunifs hernesseroord ANNEKE JUNSZ LEERLIN6-VERPLEEGRUNDI6EN uit de kerken middelhamis en onze gewoonten „Wil ik jou de iiersens eens insiaan?'% vroeg een rijexamen-kandidaat Hoogspanning op Bergerac Dierenbesclierming Nieuws uit ZeeSand ne(d. hervormd centrum voor geestelijk gehandicapten Voor de curs^us die in september begint hebben wij nog plaats voor enkele die opgeleid wiUen worden voor het diploma Zwakzin nigenzorg. Vereiste vooropleiding: HAVO, MAVO, INAS, MTS, KV/JV etc. minimum leeftijd 17 jaar aanvangssalaris, imet ingang van 1 september IZói,— bruto per maand onregelmatigheidstoeslag reiskostenvergoeding 2 x per maand boven 2,50 eerste aanschae dienstkleding gratis Boerderijbranden De aardappel Uw verdroogde gazon lieeft niet alleen dorst..... Een rij-examinator met een 35 jarige ervaring kan een boeiende terugblik le veren. Zo deed dat ook dhr. D. Lette uit wiens relaas vife enkele passages over nemen, tot lering en vermaak. Dhr. Let te geeft o.m. antwoord op de vraag in hoeverre de sfeer tijdens het huidige examen verschilt van die van vroeger. Hij antwoordt daarop: „Hoewel de mensen er ruim 35 jaar geleden ook al een soort halszaak van maakten, was het allemaal toch veel gemoedelijker. Maar ja, de tijd op zich zelf was ook gemoedelijker, minder agressief dan nu. Men was ook min der agressief dan.nu. Men was ook min der zenuwachtig als men op het examen kwam, ofschoon er toen al querulanten waren. Mensen dus die óns de schuld voor hun slechte rijden geven. Kunt u daar een voorbeeld van geven? Ik herinner me een hoofdambtenaar van het ministerie van justitie. Die man kwam met z'n eigen auto. Dat kon toen nog, als de handrem maar in het mid den zat. Ik gaf hem opdracht tussen twee bomen in te parkeren. Dat ging helemaal fout. Ik greep niet in, maar waarschuwde hem: „Mijnheer, dat gaat zo niet, dat kost u een spatbord!" En, boem, daar zat hij al tegen een boom op. Na afloop vroeg hij mij hoe ik het ga- vonden had. Ik antwoordde hem, dat ik niets te vinden had, omdat het CBR dat wel zou doen. Ik zei wèl tegen hem: „Kijkt u eens naar uw spatbord, mis schien kunt u dan zelf uw conclusie trekken". Hij bleek dat gedeukte spat bord in het geheel niet erg te vinden en toen ik daarna vroeg hoe hij bijv. in Amsterdam dacht te parkeren, waar op alle grachten bomen staan, repliceerde hij prompt met :„Dacht u dat ik ooit in Amsterdam ga rijden? Ik kijk wel uit". SNELLER MET DE TREIN Later kwam deze ambtenaar, die op mijn advies natuurlijk werd afgewezen, bij een collega van me terecht. Deze maakte tijdens het examen de opmer king dat hij iets sneller moest rijden, omdat hij zich aan de snelheid van het overige verkeer moest aanpassen. De man reageerde hierop niet, zei ook niets, maar schreef later een heel boze brief aan het CBR, waarin hij o.a. terugkwam op de terecht door de examinator ge maakte opmerking. Hij schreef d.a. zo iets als: „Ik laat me door niemand dwingen tegen m'n zin harder te rijden, want wie sneller wil rijden, moet de trein maar nemen". Ik ben deze kandidaat, rijdend in z'n auto, nog enkele malen tegengekomen, totdat de politie er blijkbaar ook ach terkwam, want zoals ik later hoorde werd hij bij een controle gesnapt. Ik denk dat hij zijn rijbewijs nooit gekre gen heeft. Zijn er meer gevallen bijgebleven? Nee, niet zoveel. Het volgende is misschien wel typerend voor die dagen. Ik had een veehouder als kandidaat, eveneens in zijn eigen auto. Dat was nog in de tijd dat wij in bepaalde ge vallen hêt besturen wèl mochten over nemen. Hij reed slecht en het werd zelfs gevaarlijk, vooral omdat de hand rem niet best was. Tenslotte greep ik in met de woorden: „Stopt u maar, dan breng ik u wel terug. Maar vertel me eens, hoeveel lessen hebt u eigenlijk ge had?" Waarop de man: „Ik heb hele maal geen les gehad". Hierop heb ik de sleutels van de auto maar op het poli tiebureau afgegeven. Bent u door dit soort kandidaten wel eens bedreigd? Nee, dat niet, maar wel één keer zonder te rijden. Toen ik een kandidaat z'n papieren vroeg om te controleren, antwoordde deze, dat ie die niet had, want dat z'n vrouw deze tijdens een echtelijke ruzie had verscheurd. Ik ver telde de man dat het examen dus helaas geen doorgang kon vinden, waarop hij dreigend opstond en uitbarstte: „Wil ik jou je hersens eens inslaan?" Ik bleef wonderüjk kalm en flapte er uit: „Wacht u daar even mee dan zal ik eerst bij het CBR. informeren of ik daar wel tegen verzekerd ben". De man was sprakeloos, deed niets en ik heb m'n hersens nog steeds onbeschadigd bij elkaar. OOK GESPRONGEN. Hoewel dhr. Lette in het begin van ons gesprek opmerkte, dat hij geen op vallende gebeurtenissen heeft meege maakt, komen de verhalen al vertellend toch los: Ik zie haar nog voor me, een vrouw met rood haar en wat je noemt rond borstig, letterlijk dan. Bij de garage- proef, waarbij zij half omgedraaid zat merkte ze opeens op: „O, m'n b.h. is ge sprongen". Meteen geeft ze een dot gas, waardoor ze tegen een muur aanknalt. En ik: „Nu is ook uw benzinetank ge sprongen". MEVROUW KOM, KOM Dan was er ook nog mevrouw Kom, Kom, zo gaat dhr. Lette nu enthousiast verder. Ze heette natuurlijk anders, maar al spoedig spraken mijn collega's en ik alleen nog maar over mevrouw Kom, Kom. Dat kwam waarschijnlijk omdat ik eens in het bijzijn van anderen na haar zoveelste mislukte examen te gen haar gezegd zou hebben: „Kom, kom mevrouw, u moet het ook eens zó bekij ken". Welnu, deze dame echtgenote van een longarts vond van zichzelf dat ze prima reed, maar ik geloof dat ze in totaal wel twintig keer examen heeft gedaan. Ook bij het ministerie, waar ze eveneens steeds als een baksteen zakte. Ik had haar dus ook een paar keer ge had, maar omdat het een heel moeilijke tante was wilde ik van haar af. Dat wilde zij echter weer niet, want de ke ren dat ze bij één van mijn collega's examen had gedaan was het haar nog minder bevallen. Hoewel ze steeds de meest afschuwelijke fouten maakte, had ze uiteindelijk één keer geluk, zodat ze slaagde. Toen haar rijschoolhouder dit vernam, vroeg deze zich verwonderd af hoe dat mogelijk kon zijn. Slechts en kele dagen daarna vernam ik, dat ze de dure auto van haar man genomen had en deze knalhard tegen een boom total- loss had gereden! Dhr. Lette weet zich nog precies te herinneren hoe hoog in 1939 zijn be- ginhonorarium was. Hij kreeg voor het afnemen van één examen (een half uur) een rijksdaalder betaald. Met vijftig examens in de maand kon hij dus een maandhonorarium van 125,in de zak steken. Vetpot was dat niet, omdat al heel vlug de oorlog uitbrak en het aantal examenkandidaten daardoor drastisch daalde. In latere na-oorlogse jaren, toen ook het honorarium werd opgetrokken, nam de heer Lette gemid deld 90 examens per maand af. Aan de voet van de Pyreneën werden 573 flakkeese duiven losgelaten met de opdracht zo snel mogelijk naar hun eigenaar terug te keren. Het is er voor verschillende vogels niet van gekomen. Vrijdagmiddag 13.00 uur met een Noor denwind vertrokken stond het al bij' voorbaat vast, dat het een fondvlucht zou worden. Wel stond rond Parijs een westenwind maar dat was dan nog al tijd ruim 400 km en dat betekende dat er zaterdagmorgen niet vroeg behoefde te worden opgestaan. Dat lange wachten geeft de nodige spanning al werd deze onderbroken door de komst van de jon ge duiven vanaf St. Quintin. Toen bleek dat deze duiven niet best afkwamen, terecht gekomen in onweers storingen, begreep iedereen dat Berge rac de gehele dag zoU duren. De glori euze overwinnaar werd tenslotte P. J. Huizer te Stad aan 't Haringvliet die precies om 11.07 kon klokken. Drie mi nuten later reeds kwam er een duif bij plaatsgenoot J. Mijs. Kort daarop kreeg P. Huizer zijn tweede vogel maar deze bleek helaas van de gummiring te zijn ontdaan (vermoedelijk onderweg ge pakt) en kwam zodoende niet meer voor klassering in aanmerking. Tussen elf en twaalf komen er dan nog drie duiven, respectievelijk bij J. v. Be ters, Stellendam, C. J. Tanis en W. Kie vit te Ouddorp. Tussen 12 en 13 uur ko men negen vogels door. Ze zijn achter eenvolgens van W. Kievit (de eerste die er twee heeft) J. Kaptijn, B. v. d. Doel, A. Zoon (twee kort op elkaar) Ary Spuij, C. J. Tanis (ook zijn tweede), C. Venne- man en K. de Jong. Tussen 13 en 14 uur komen er elf. Klassering 15 J. C. Roodzant, 16 C. Pol der, 17 Joh. V. Rutten, 18 L. Moerenhout, 19 H. Kleijn, 20 B. Dorsman, 21 D. v. Lenten, 22 J. Kaptijn, 32 G. Westdijk, 24 C. Vreeswijk, 25 Gebr. Molenaar. Na 14 uur 26 Comb, de Jong, 27 K. de Jong, 28 A. V. d. Linde, 29 C. Vermeulen, 30 A. Volaart en zo druppelt het de gehele dag verder. Opmerkelijk goed komen ze bij C. D. Human te Middelhamis die pas 15.40 uur begint, maar er een paar uur later acht thuis heeft. Was de kust in het voordeel omdat de onweersstorin gen het binnenland introkken. Ouddorp kreeg in elk geval een opmerkelijk per centage 50% nog dezelfde dag door ter wijl in diverse verenigingen elders in het land de prijzen niet werden ver diend. Op Flakkee was dit niet het ge val, reeds om half zes bleken genoeg vogels aanwezig om de prijslijst op te maken. Aanvang 901 en sluiting op 631 m.p.m. Quintin. 1977 duiven. Een zeer traag verloop met kansen voor iedereen. Toch in de kop van het klassement ander maal jonge duivenspecialisten. Zo bij voorbeeld M. Volaart die evenals vorig jaar op deze vluchten schittert. Herkingen krijgt ze toch opmerkelijk goed, want we vinden in het klassement achtereenvolgens 5 J. den Boer, 7 M. Huizer, 10 M. Volaart, 21 M. Huizer, 25 J. den Boer en 28 C. Logmans. A. v. d. Linde en L. Wielaard behalen de züve- ren en bronzen medaille op deze vlucht. Daarna te Middelhamis 12 en 17 W. de Vos, 16 H. de Vos 19 C. Vroegindeweij, 23 J. Groenendijk, 31 A. v. d. Linde. L. Arensman te Dirksland begint met de 4e en pakt er weer 16 in de prijzen. Met 9 en 22 heeft hij het eerste trio. A. Zoon eveneens twee kopduiven (6 en 8) N. H. v. d. Groef 30, M. v. d. Baan 32, Joh. v. Rutten 33 en Joop Leune 34. Jac. de Vos heeft de snelste te Stad aan 't Haringvliet (11 FCC) 14 H. v. d. Valk, 18 J. C. Wagner, 20 J. Mijs en 35 Gebr. Bevaart. Bij de stoottroepen bevinden zich ook weer J. v. Seters en Zn. te Stellendam, 13-24-26-27 en 29 en omdat zijn band op rood loopt stopt hij maar als de tien de halverwege het concours thuis is. Wat zou die toch voeren? Arend Spuij constateert de 15e prijs. Derde Stellendammer wordt S. du Pree die er elf uur ook tien thuis heeft. Zo goed als ze te Ouddorp van Bergerac afkwamen zo slecht komen ze van Quin tin. Slaat dan toch zo'n vereniging in zijn geheel de verkeerde kant uit. Ver schillende liefhebbers krijgen nauwe lijks een pluim thuis en. tellen 's avonds nog zware verliezen. Eerste Ouddorper wordt B. Dorsman gevolgd door de Comb. K. en B. (vader en zoon Breen) die nog wel van het beste spelen. Het concours staat bijna twee uur open. POORTVLIET Kerkelijk nieuws. Ds. A. Hoogerland uit Krabbendijke heeft bedankt voor het beroepen naar de Geref. Gemeente te Poortvliet. NED. HERV. KERK Beroepen te: Zwartebroek J. Neele- man, kand. te Schoonhoven; Wezep en Veenendaal J. Vos te Putten; Krimpen aan de Lek M. Verduin te Brakel. Aangenomen naar: Capelle a. d. IJs- sel A. de Reuver te Tholen; Renkum A. Tromp te Daarle. Bedankt voor: Bennekom, Hardinx- veld, Nijkerk, Sommelsdijk, Veenen- daal en IJsselmuiden A. de Reuver te Tholen. Wilsum: Wegens vertrek naar Nun- speet, nam Ds. J. Mouthaan afscheid met Handelingen 20 26 27. GEREF. KERKEN Overleden: Op 67 jarige leeftijd over leed Ds. M. V. Rhijn, em. pred. te Har- denberg. Hij werd in 1940 bevestigd te Roden en diende vervolgens de kerken van Nijmegen; Leiderdorp; Leeuwar den en Hardenberg. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Overleden: Op 78 jarige leeftijd over leed Ds. J. Mettinga, em. pred. te Har- lingen. Hij werd in 1928 predikant te Balk en diende vervolgens de kerken van Hasselt en Harlingen, waar hem in 1964 emeritaat werd verleend. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Werkendam kand. A. v. Meteren te Sassenheim. Aangenomen naar: Zutphen kand. R. Soeters te Zwolle. Bedankt voor: Nieuw Vennep A. Bij kerk te Aalten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor: Genemuiden C. v. d. Poel te Yerseke; Haamstede D. Hakken berg te Lisse. OUD GEREF. GEMEENTEN Rhenen: Na bevestiging door Ds. J. v. d. Poel te Ede, deed Ds. J. v. Prooyen, gekomen van Stavenisse, intrede met Handelingen 2 4*2 a. Gevonden Bij Mevr. Grinwis, Breenstraat 5, Goedereede-havenhoofd, bevindt zich momenteel een Siamees katertje van plm. 5 mnd. Bruine kop, poten en staart voor het overige beige van kleur. Inlichtingen tel. (01879) 1738. OUDDORP Hervatting repetities De Chr. Zangvereniging „De Lof stem" hoopt a.s. donderdag 5 aug. weer te be ginnen met het zingen van de psalmen en Hazeu liederen, gezongen in vier stemmen. Leden en nieuwe leden van harte welkom. Aanvang 8 uur. In 't ge bouwtje naast de kerk. Het Bestuur. THOLEN Geslaagd. Dhr. A. W. Blaas, thans werkzaam bij de Dienst Gemeentewer ken te Ede, slaagde dezer dagen voor het examen. Aannemer weg- en water bouwkunde (4 jarige cursus). Benoeming. Tot rayon-commandant der rijkspolitie voor de kernen Tholen en Oud-Vossemeer is per 1 augustus be noemd dhr. T. W. van der Have uit Maasdam, die op die dag wordt bevor derd tot opperwachtmeester. Hij gaat in Tholen wonen. Kerkdiensten Ten'Anker. Woensdag 4 augustus te 18.45 uur ds. Eringa; Woensdag 11 augustus te 18.45 uur ds. A. de Reuver. OUD VOSSEMEER Afscheid ds. G. J. Voortman In verband met zijn vertrek naar Halfweg - Zwanenburg zal ds. G. Voort man op zondag 8 augustus afscheid ne men van zijn gemeente. Ds. Voortman heeft 8V2 jaar de Ned. Herv. gemeente Oud Vossemeer gediend. SINT MAARTENSDIJK Verbreding polderwegen. Het bestuur van het Waterschap Tholen en het ge meentebestuur Tholen zijn het er over eens, dat de smalle asfaltwegen, die lei den naar het recreatiegebied Gorishoek, moeten worden verbeterd. De kosten van verbreding en verbetering over een lengte van ruim 2 km worden geraamd op 255.000,—. Men wil trachten 80»/o rijkssubsidie vast te krijgen. Lukt dit niet, dan zal (althans door het Water schap) van het plan worden afgezien. Sollicitaties te richten aan de geneesheer-direkteur, pi a Hernesseroord, Postbus 16, Middelhamis (tel. 01870 - 3888). De hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft deze maand melding gemaakt van het aantal boerderijbranden in januari 1976, waarbij de boerderij verwoest dan wel zwaar beschadigd werd. In januari kwamen 20 boerderij branden voor, waarvan één in Gro ningen, twee in Friesland, twee in Overijssel, acht in Gelderland, één in Noord-Holland, één in Zuid-Holland, één in Utrecht, twee in Noord-Bra- bant en twee in Limburg. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op 1.531.600,—. Twee van deze branden werden veroorzaakt door defecte schoor steen, twee door hitte-uitstraling, drie door onvoorzichtigheid met vuur één door brandstichting, twee door gaskachels, één door een gaslek, één door een zware storm, terwijl in acht gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij het totaal aantal boerderij branden leed de veestapel de vol gende verliezen: pluimvee 39.200 varkens 11; biggen 21. Zoals alle gewoonten, verandert ook het gebruik van het aardappeleten. Vroeger vormde de aardappel het hoofdvoedsel. Thans, nu vlees, gevogel te, groenten, kant en klaar maaltijden, de soep voor en het toetje na, de aard appel naar de kroon steken, is het ge bruik belangrijk minder geworden. Wel is de aardappel nog steeds van de partij, al zijn de hoeveelheden dan ook wat geringer. Er is echter nog wat aan het veran deren. Voorheen toen de aardappel als hoofd voedsel werd gebruikt was men over het algemeen kritisch bij de aankoop en wist men vaak de toen niet zo talrijke rassen met name van elkaar te onder scheiden. Daarna kwam een periode waarin het wel leek dat de interesse voor de smaak wat vervaagde. Thans echter nu er tal van rassen bij gekomen zijn, waar weinig smaak aan is, wordt de konsument kritischer. Men merkt dat overigens aan de noteringen, tussen b.v. Malta's en andere Italiaanse of Zuidfranse import. Men merkt het ook aan de belangstelling voor aardap pelen afkomstig van Belgische en Ne derlandse bodem, welke speciaal ge teeld worden voor de Nederlandse kon sument. Deze aardappelen, waarvan Doré en Tegen zoveel zon en zolang aanhou dende droogte was zelfs het sterkste gazon niet bestand. Alle grastapïjten hebben enorm geleden. En nu? Het zal lang en aanhoudend moeten regenen om de waterstand in de bodem weer op peil te brengen. Maar dan nog is het gras niet uit de brand. Want het geelgeworden gazon heeft niet alleen een bijna onverzadigde dorst gekregen. Om zo'n werkelijk uitgemergeld gazon weer op krachten te brengen is behalve water ook voedsel nodig: „krachtvoer". De belangrijkste voedingsstoffen voor een dicht en sterk gazon zijn: stikstof, fosfor en kali. Vooral stikstof laat het blad ontwikkelen en maakt grasplantjes sterk vanaf de wortels. Belangrijk is daarbij, dat vooral nu de juiste hoeveel heden voedingsstoffen worden toege diend. Een speciale gazonmest (bijv. Scotts) is daarvoor nodig, die een hoog stikstof gehalte heeft (32''/o) en tijdens re genval of kunstmatige besproeiing het gras weer kan laten opleven. Op plekken waar het gazon tot aan z'n wortels vergeeld en uitgedroogd is, verdient het aanbeveling eerst te gaan verticuteren voordat u gaat bemesten. Zo noemt men het openscheuren van de grasmat met een speciale verticuteer- hark, die in elk goed tuincentrum te koop is. Daarmee worden dode gras sprieten en wortels en allerlei andere overbodige dingen uit de grasmat ver wijderd en krijgt het gazon weer meer lucht en licht. En dat is hard nodig om weer helemaal als-vanouds te worden. Én nog iets: een bemesting van het ga zon met een speciale kunstmest brengt niet alleen nieuw leven, maar maakt het grastapijt ook beter bestand tegen nieu we ontberingen. Want wie durft te voor spellen of er in de nazomer voldoende regen zal vallen? In elk geval moet de maaihoogte van uw grasmaaier gedurende deze zomer op 5 a 6 cm worden ingesteld. de Lekkerlander in kwaliteit boven alle overige rassen uitsteekt, staan terecht bij de Nederlandse hmsvrouw hoog ge noteerd. Diezelfde Nederlandse huisvrouw stelt overigens hoge eisen. Zij wenst een aardappel met een gladde vorm zonder putten, een goede bak- en kookkwali- teit, lichtgele kleur, en een heerlijke smaak. Aan deze eisen voldoet vooral de Lekkerlander, die men zou kunnen noemen, de moderne aardappel met de ouderwetse smaak. Voorlichting over „de aardappel" blijft noodzakelijk, want het genieten van een aardappelmaaltijd begint bij de juiste keuze van de soort. VEKVOLGVERHAAIi Historisch verhaal uit de eerste tijd der hervorming door M. VAN DER STAAL 6 Men had algemeen gedacht, dat Hans, de zoon van de oudste schepen, die men wist het van Machteld, Anneke's dienstmaagd, haar herhaaldelijk zijn liefde betuigd had, het jawoord zou hebben gekregen. Reeds bij 't leven van Anneke's vader Immers zag men die beide jonge mensen herhaaldelijk sa men. En toen, heel onverwacht. Anne ke's vader stierf, rekende men het een vanzelfsheid, dat het tussen Hans en de rijke weeze tot een huwelijk zou komen. En daar kwam nu onverwacht het be richt, dat niet Hans maar Meester Jansz de gelukkige was, die Anneke naar het altaar zou leiden! Wie 't eerst dit nieuws bracht? Men hoorde het uit de beste bron, van Machteld. Die wist met kleuren en geuren te vertellen, hoe Anneke op een keer, dat ze zei, zich ziek te gevoelen, haar om den Meester had gestuurd. Toen die kwam, bleek de hele ziekte niets te beduiden. En zo verhaalde Machteld het met eigen ogen had ze gezien, dat Anneke de hand van de Meester had genomen en zich enige ogenblikken later in diens armen geworpen had. Vooral onder de Brielse vrouwen keurde men, onder 't elkander toewer pen van veelzeggende blikken, luide Anneke's handelwijze als onwaardig en onvrouwelijk af. Met zo een, zo zeiden zowel de reeds gehuwde als de nog huw bare poorteressen, wilden ze voortaan geen gemeenschap meer hebben. Een onuitwisbare schande had immers de voorheen zo gevierde erfdochter op zich geladen. En dat Meester Jansz, verblind door 't toekomstig bezit van geld en goed, al even onwaardig handelde niemand in Brielle, die van 't geval hoorde, die hiervan niet overtuigd was. Machteld was enige tijd de heldin van de dag. Als ze op straat kwam, groetten vele vrouwen en meisjes haar met. een vriendelijk woord. En op die groet volgde de uitnodiging, even te vertellen, wat ze gezien en gehoord had. En Mach teld vertelde graag. Ze groeide er in, dat ze zo op-eens een persoon van ge wicht in Brielle geworden was. Een paar weken later kreeg men weer nieuwe stof om over Anneke en de Meester te spreken. Want toen kwam op een middag, even nadat de Meester aan zijn bruid een bezoek had gebracht, Machteld de arme! met betraande ogen het huis uit en vertelde ze, aan wie het maar horen wilde, dat ze op staande voet uit haar dienst was gezet, omdat... nu ja, omdat zij zo veel van Anneke had verteld. Het was ongehoord, wat die Anneke toch durfde bestaan! Wie had ooit kun nen denken, dat zij zo wreed jegens een arme dienstmaagd zou zijn? Twee mensen waren er in Brielle, die de juiste toedracht der zaak kenden: de moeder van Arend Jansz en diens zus ter, Geertruyd. Maar juist die twee had den de laster tegen Anneke niet van de beginne tegen kunnen gaan, omdat ze geheel onkundig daarvan gebleven wa ren. Toen evenwel Geertruyd tijdens een wandeling de boze geruchten had vernomen, haastte ze zich, haar broe der hiervan op de hoogte te stellen. Deze, op zijn beurt, sprak er zijn Anne ke over en wees Machteld aan als dege ne, die de laster in de wereld had ge bracht. Na zijn vertrek riep Anneke de dienst maagd binnen en wees er haar op, hoe laakbaar ze gehandeld had. Evenwel, als Machteld het aangerichte kwaad zou willen herstellen, door te bekennen, dat ze onwaarheid had gesproken en deze bekentenis ook herhalen, waar en wan neer dit nodig geoordeeld werd, zou ze in Anneke's dienst kunnen blijven. Machteld kon of wUde aan deze laat ste eis niet voldoen. Dat was al te erg. meende ze. Dan zou ieder het weten, dat zij een leugenspreekster was en nooit meer zou men aan haar woorden geloof hechten. Neen, hield ze brutaal-weg vol, ze had niets te veel gezegd. De anders zo zachtzinnige Anneke ontstak nu in toom. En, terwijl een blos van schaamte haar wangen verfde om wat Machteld had gezegd en anderen misschien er bij gedacht hadden, beval ze de klappei, terstond haar dienst en haar huis te verlaten. Na Machtelds vertrek bleef Anneke enige tijd alleen aan pijnlijke gedachten overgelaten. Ze kon het zich maar niet begrijpen, dat Machteld, die toch van haar en haar vader zoveel weldaden had ondervonden, zó had kunnen han delen. En hoe griefde het haar, dat de Briellenaars aan de leugentaal dezer dienstmaagd geloof hadden geslagen. Gewis, zo zei ze het zichzelf, men deed haar groot onrecht. En welk onrecht pleegde men ook niet jegens Arend Jansz, door van hem te zeggen, dat an dere beweegredenen dan liefde hem tot haar hadden gebracht! O, dat men dit haar en haren geliefde kon aandoen! Vooral ook hém, van wien toch heel Brielle het weten moest, hoe onbaatzuchtig hij was! Anneke leed zwaar in de eerste ogen blikken, die op Machtelds vertrek volg den. Doch gelukkig bracht een weldadi ge tranenstroom ontspanning aan haar geprangd gemoed. Toen ook kon ze weldra weer glimlachen en, al was hel, dat nu en dan een snik haar stem on derbrak, zacht haar lievelingslied zin gen: Tot u hief ik mijn ogen lieve Heer Hier boven tot uwen troon Daar gij zijt gezeten met groter eer In dijne hemel schoon. Ziet als d' knecht en maagd de ogen slaan Al op haar heer en vrouw Alzo wij onze ogen hier zuUen slaan Tot God, zijn gena te behouden. Weest barmhartig Heer, toont ons uw bijstand En wil ons gunstig wezen Want wij zeer vervult zijn met groter schande Daarom wilt ons genezen. Want onze ziel, die is met allen vol Van schand' der hoovaardige dwazen Die ons zo verachten al waren zij heel dol Die zeer zijn opgeblazen. Haar lievelingslied? Maar dat was een verboden lied! Wie dit lied, deze Psalm zong, wist, dat hij gevaar Uep van als een afvallige, een ketter, gegrepen en gevangen gezet te worden! Was Anneke hiervan onkun dig? Het scheen van niet, want behalve dat ze slechts zachtkens deze woorden zong, nam ze nog de voorzorg in acht van een bekende wereldse melodie te gebruiken. Wie haar had gehoord, zou gemeend hebben, dat ze het vrolijk lie- deke zong van „Noch is self dat alder- beste cruyt". Hoe kwam Anneke dan aan dit lied? Hoe kwam ze er dan toe om te zingen, zoals de aanhangers der nije leere het in him geheime samenkomsten deden? Anneke's voorouders woonden in 't zuiden van Frankrijk, in de schone landstreek, die door de Rhone wordt besproeid. Daar leefden ze te midden van een schrander volk, omringd van koreijvelden en wijngaarden, van vruchtgevende ooftbomen en schone wouden. In rust en vrede woonde er dat volk in het land der troubadours, der zangers, die kunst en poëzie brachten onder adel en volk en, wat meer zegt, óók de Boodschap des Heils. De Albi- genzen waren een volk, dat zich in de loop der tijden een eigen taal, een rijke en welluidende en beeldenrijke taal, had verworven; een volk, dat een grote toe komst tegemoet ging, omdat het fier was op zijn onafhankelijkheid, maar bovenal, omdat het de zegeningen des waren Christendoms deelachtig was ge worden. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2