KitideAhaefife Van broedschotel tot Barcelona ^^èfelï^* X Speciaal inbouwstation voor t L.P.G. gasinstallaties X in elk merk automobiel. X I Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - - Tel. 01874 Oude-Tonge 1235 -1385 ALFA KOMEO DEALER voor geheel GOEREE-OVERFLAKKEE C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDUK Telefoon (01870) 26 09 Kunststof, een modern materiaal voor moderne toepassingen Autobotsing onder Oosterland bij halte „Even buiten'*' PREDIKBEURTEN ZEELAND Nieuws uit Zeeland Abonneert U op „Eilanden-nieuws" WEERPRAATJE Zomer herstelde zich na regenoffensief VLEES PANEREN Wilde tarwe kan wereldvoedsel situatie verbeteren Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 30 juli 1976. Deze vraag- en antwoord-rubrlek staat geheel ten dienste van de leswr dto er kostelooa gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt a staren aan: Redactie Eilanden-nieuwa, postbna 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en sullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. MAKELAAR Ik zou graag makelaar in onroerend goed worden. Is daar een opleiding voor? Antwoord: Als u de mavo of de havo hebt voltooid, kunt u kiezen uit twee mondelinge en drie schriftelijke oplei dingen. Hebt u mavo- of havo-diploma niet, dan kunt u terecht bij de make- laarsschool NOS. Hier volgen eerst de adressen. Stichting Opleiding Makelaar dij, Soestdijkseweg 247-z, Bilthoven, tel. 030-785941 (te Utrecht op zaterda gen, te Zwolle op vrijdagavonden); Ma kelaarsvereniging, Frans van Mieris straat 59, Amsterdam-O.Z., tel. 020-733 322 (2 a 3 avonden per week aldaar); Leidse Onderwijsinstellingen, Leidse- dreef 2, Leiderdorp, tel. 071-99255; Ma- kelaarsschool NOS, Utrechtseweg 26, flat 29, Hilversum, tel. 02150-48888; Kon. P.B.N.A., Velperbuitensingel 6, Arnhem tel. (085) 716151. Na het volgen van zo'n cursus die circa twee jaar vergt, moet het examen van de Ned. Federatie van Makelaars in onroerende goederen (N. F.M.) worden afgelegd. Vestigt u zich metterdaad als makelaar, dan dient u te worden beëdigd door de arrondisse mentsrechtbank op advies van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van het ressort, waarin uw vestigingsplaats zich bevindt. De K.v.K. zal u dan een proeve van bekwaamheid laten afleg gen. VUIL PERKAMENT Hoe kan ik perkamenten boekomsla gen schoon krijgen? Antwoord: Perkament is geprepareer de dierenhuis en die vergeelt door ouderdom en door de invloed van het licht en wordt bruin door rook of vuil. Perkament neemt ook vocht en andere stoffen in zich op. Als het geen los vuil is aan de buitenkant van de boeken, is er weinig aan de verkleuring te doen. Alleen het uitwendige vuil kunt u ver wijderen en wel door voorzichtige be handeling met zo min mogelijk lauw sodawater. De verkleuringen zijn een bewijs van ouderdom en als het om an tieke boeken gaat, zouden wij daar niet te zwaar aan tillen. BELASTING TERUG Ik kreeg dit jaar de twee jaar geleden teveel ingevorderde inkomstenbelasting en premies terug. Moet ik dat bij de ko mende aangifte optellen bij mijn inko men van dit jaar en daarover alsnog belasting betalen? Antwoord: Neen. Deze bedragen kun nen niet opnieuw worden belast als in komen van dit jaar, want het vormde een deel van uw inkomen in het jaar dat de belastingdienst de fout maakte u te hoog aan te slaan. Ze blijven bij de volgende aangifte dus buiten beschou wing. AMPHILEX Ik hoorde van een grote internatio nale postzegel-tentoonstelling, die bin nenkort in ons land zal worden gehou den. Wanneer en waar is dat? Antwoord: U bedoelt de „Amphilex '77'. Deze zal van donderdag 26 mei tot en met zondag 5 juni 1977 in de R.A.I. te Amsterdam worden gehouden en een oppervlakte beslaan van circa 24.000 m^. CYCLAME Moet ik de bol van een cyclame na de bloei in de aarde laten of droog weg leggen? In mijn bloemenboeken staat daar niets over. Antwoord: Na de bloei kunt u uw cy clamen steeds minder water geven. Als al het blad is afgevallen of verdord, moet u de knol uit de pot halen en over- planten in een grotere. Als grondmeng- sel is potaarde, vermengd met wat klei, het meest geschikt. U kunt de knollen t.z.t. weer aan de groei krijgen in -een koele kamer, door weer water te gaan geven. Ze gedijen het beste als u de jonge scheuten vaak besproeit. In een warme, bedompte en/of berookte zitka mer zullen ze het niet zo goed doen. Vooral 's winters mogen ze niet in een te warm gestookt vertrek staan. DUBBEL KENTEKEN Ik kreeg een bekeuring thuisgestuurd wegens het rijden door rood licht in een gemeente waar ik nooit kom en op een dag, dat mijn auto in de reparatie was. Wat moet ik doen? Antwoord: Blijkbaar rijdt er iemand rond met het zelfde kenteken als u, mo gelijk om de motorrijtuigenbelasting enz. te ontduiken. U kunt deze zaak het beste laten voorkomen en dan met fo to's van uw eigen auto en een verkla ring van uw garagehouder, dat op ge noemde dag en tijd uw auto in zijn werkplaats stond voor reparatie, de rechter trachten te overtuigen dat het hier om een andere auto moet gaan. Zijn er foto's gevoegd bij de aanschrij ving, of kunt u die alsnog verkrijgen omdat het om een rood-lichtreclame gaat, dan kunt u bij de politie een aan klacht indienen tegen het valselijk ge bruik van uw kenteken en dan volgt een nader onderzoek. MAMMOETKIES Ik heb een mammoetkies uit zee op gehaald, maar hij brokkelt verder af. Wat moet ik daar tegen doen? Antwoord: Wat u opvist uit zee, voor al fossielen e.d., moet u meteen in zoet water leggen om het zout eruit te trek ken. Doet u dat niet, dan blijft de steen of het bot werken, dat wil zeggen dat het zout beurtelings water aantrekt en afgeeft en dan is verbrokkeling het ge volg. U kunt de mammoetkies proberen te redden door hem alsnog uit te spoe len en twee dagen in zoet water te leg gen. Daarna goed drogen en lakken. HALSBAND Hoe kan ik jonge hondjes wennen aan een halsband? Ze gaan altijd vre selijk te keer als ze die om krijgen. Antwoord: De pups begrijpen er nog niets van. U kunt ze dus niet ineens een halsband omdoen en aan een riem mee trekken, de ook nog vreemde straat op. Beter is het, de halsbandjes eerst al leen om te doen als ze staan te eten. Dan zijn ze afgeleid. Daarna pas leren om aan een lijn te lopen. Vervolgens gelijk eraan wennen de goot te gebruiken! Beste meisjes en jongens! Dit is de laatste keer dat ons blad in deze maand verschijnt. Het is dan nu ook het laatste raadsel van juli. In deze maand zijn vijf raadsels geplaatst. Niet al de kinderen zullen de oplossingen er van hebben, niet omdat de raadsels zo moeilijk waren, maar omdat deze kin deren op reis waren en de krant niet ontvingen. Al hebben jullie de oplossingen dan niet volledig, toch zou ik jullie aanra den om datgene in te zenden wat jullie klaar konden maken. Niet al de kinde ren zullen met vijf oplossingen aanko men, dus er zullen meer inzendingen zijn die niet volledig alles hebben. Laat ik dan nu het laatste raadsel van deze maand laten volgen. Het is JULIRAADSEL 5 1. X 1. Dal waar het beeld 2. X van Nebukadnezar 3. X stond. 2. Profeet die 4. X vluchtte voor een 5. X vrouw. 3. Broeder van 6. X Kaïn. 4. Zoon van Ja- 7. X kob. 5. Zoon van Peleg, 8. K Genesis 11. 6. Dochter 9. X van Jakob. 7. Lusthof 10. X waarin de eerste men- 11. X sen werden geplaatst. 12. X 8. Grootvader van Jo- 13. X zef. 9. Grootmoeder van 14. X Jakob. 10. Naam van 15. X een Edomiet, Psalm 52. 16. X 11. Hervormer van Is- 17. X raël; ook Bijbelboek 18. X O.T. 12. Eerste koning van Israël. 13. Zoon van Kanaan (Genesis). 14. Richter in Israël. 15. Kleinzoon van Adam. 16. Schoondochter van Naomi. 17. Richter die koning Eglon doodde. 18. Plaats waar Jezus een jongeling opwekte. Op de kruisjeslijn komt een gedeelte van een Psalm te staan, tussen Psalm 1 en 25. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Hartelijk bedankt, Jan! BRIEFWISSELING Jan Kastelein, Zeist. Er was niet veel nieuws te vertellen dit keer, maar de drie rapporten moet ik ook als nieuws opvatten. Het is eigenlijk groot nieuws. Die drie rijtjes cijfers laten zien hoe jij het gedaan hebt in de klas die je nu verlaten hebt. Prachtig kan ik het niet noemen. Vijfjes zie ik niet graag bij de rij cijfers. Je hebt het hele jaar door voor natuurkunde een vijf gehaald, en ik snap niet goed hoe dat komt. Vind je natuurkunde geen mooi vak? Je moet er toch niet zoveel voor leren? Ik zou graag willen horen wat je van dit vak vindt. Voor een ander mooi vak heb je ook een twijfelachtig cijfer. Vind je aardrijkskunde ook niet mooi? Ja, daar moeten veel namen bij geleerd worden, maar die leer je al spelende. Toch zal je wel overgegaan zijn, of neen, mis schien ben je wel van de lagere school af. Het kan dat je dit alles al geschre ven hebt, maar alles kan ik niet onthou den. Je weet dus wat je de volgende keer moet schrijven. Corrie Kastelein, Zeist. Jij geeft me ineens een antwoord op mijn vraag aan Jan: allebei van de lagere school af. Die afscheidsavond zal wel aardig ge weest zijn, denk ik. Eigenlijk wel een gewichtige bijeenkomst, nu je een deel van je jeugd afsluit: zes jaren lagere school. Deze jaren komen niet meer te rug. Later denk je nog veel aan die schooljaren; dat kun je horen als oudere mensen er over vertellen. Je cijfers zijn mooi, het hele jaar door. Met handwer ken ben je goed opgeklommen, van een zeven naar een 8V2! Ik denk dat je dat vak graag doet. Het is een voornaam vak voor een meisje. Allemaal. Meer brieven heb ik deze keer niet te beantwoorden. Het aantal brieven van de laatste keer "was niet zo groot als ik gewend ben. Dat zal wel door de vakantie komen, denk ik. En ik vrees, dat het komende aantal ook niet zo groot zal zijn. Het is nu inzenden. De oplossingen van het juliwerk wacht ik af. Jullie we ten nu zachtjesaan heel goed wat er ge beuren moet als het inzenden is. Het liefst had ik dat jullie de brieven vóór volgende week zaterdag posten of op het kantoor bezorgen. Ik heb niet graag achteraankomers. Ruim een week tijd is wel voldoende, dacht ik. DONDER EN BLIKSEM Hoelang moet je tellen tussen blik semflits en donderslag om te kunnen uitrekenen hoe ver de onweersbui van je verwijderd is? Antwoord: De snelheid van het ge luid door de lucht bedraagt 1200 km/ u, ofwel 330 meter per seconde. Dat wil zeggen, dat u ongeveer drie tellen voor elke kilometer moet rekenen, omdat het geluid van de donderslag om en nabij 3 seconden nodig heeft om een kilometer verder gehoord te worden. De bliksem zien we praktisch op het zelfde moment dat hij ontstaat, want de snelheid van het licht is zo'n 300.000 km per seconde. BETONMUUR Ik kreeg een nieuw huis, maar kan aan de betonnen muren nog geen schil derijtje ophangen. Hoe kan ik mijn wanden opsieren, zodat ze niet zo kaal bUjven? Antwoord: Als u helemaal niets met schroeven of spijkers kunt bevestigen, kunt u b.v. posters, foto's, tekeningen of reclameplaten gebruiken. Plak die niet volledig vast, want u zult ze af en toe willen verwisselen. Gebruik daarom tweezijdig klevend kleefband (de beste kwaliteit) en neem daarvan kleine reepjes, zodat u posters en behang zo min mogelijk beschadigt indien u t.z.t. de platen weer verwijdert. PLAATSNAAM Er moet ergens in een uithoek van Engeland een dorpje liggen met een on uitsprekelijk lange naam. Nu zou ik graag precies de juiste naam van u weten, en wat die betekent. Antwoord: Niet in een uithoek van Engeland, maar in Wales ligt LLANFAI RPWLLGWYNGYLLGOGERYCH- WYRNDROBWLLLLANDYSILIO- GOGOGOCH. De bewoners zeggen voor 't gemak Llanfair en de naam betekent: „de plaats Van de kerk van de H. Maria in een bos van ■witte hazelaars bij een draaikolk en bij de kerk van de H. Ty- sylio dicht bij een rode grot". Het ligt op het eiland Anglesey. Moderne apparatuur komt het best tot zijn recht in een moderne entourage. Dat moeten de ontwerpers van de nieuwe Flair discobar hebben gedacht, toen ze aan het werk gingen. Dit mo derne kleinmeubel werd kortgeleden geïntroduceerd. Het is vervaardigd van een „modem" materiaal, t.w. hoogwaar dige en antistatische kunststof en is be doeld voor moderne geluidsapparatuur als radio, grammofoon én/of versterker. De maten van het meubeltje zijn zo danig gekozen dat zelfs apparatuur van forse afmetingen er in kan worden on dergebracht. Aan de zijkanten van de discobar zijn bakken, waarin grammo foonplaten kunnen worden opgeborgen. En omdat het gemak de mens dient is het meubeltje voorzien van zwenkwiel- tjes, zodat men het gemakkelijk kan verplaatsen» Afgeleid van het ontwerp van de dis cobar is een eyeneens nieuwe combibar die is voorzien van een flessenhouder en van platenrekken voor elpees. Als deze combibar iets combineert, is het wel het prettige met het aangename! (CONSU) Zaterdagavond 24 juli j.l. omstreeks half vijf had op Rijksweg 18 onder deze gemeente bij de afslag naar het dorp Oosterland (Even Buiten) een autobot sing plaats dat gelukkig nog vrij goed is afgelopen. De hier wonende verpleeg kundige Mia Fierens stond met haar Volkswagen-kever voorgesorteerd, na dat ze van de richting Oude Tonge ge komen, af wilde slaan naar het dorp. Van dezelfde richting naderde een Ci- troën,b estuurd door J.A.B, uit Vlaar- dingen dié, afgeleid door een stilstaande autobus, tegen de kever aanbotste. Als of dit nog niet genoeg was naderde uit de richting Zierikzee een uit Enschede afkomstige Renault, bestuurd door W. Z. van W. die ook tegen de Volkswagen aanreed. De twintigjarige mej. Pierens werd door de wagen geslingerd en brak een arm, terwijl haar auto totall loss was. Ook de twee andere auto's werden zwaar beschadigd, en mevr. van W. moest zoawel als mej. Pierens vervoerd worden naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee op aanraden van dokter Richard uit Nieuwerkerk, die eerste hulp verleende. Gelet op de toe stand van de Volkswagen-kever is het een groot wonder dat mej. Pierens er zo goed afgekomen is. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. Mej. Pierens is inmiddels naar huis mogen komen, en ook de uit Enschede afkomstige mevr. van W. is direct al naar huis terugge keerd. ZONDAG 1 AUGUSTUS NIEUWERKERK Herv. Kerk 10 uur Ds. Kolkert Geref. Kerk (N'kerk- O'land) 10 uur dienst, 5 uur dhr. J. Romkes, Urk Geref. Gem. 10 en 3 uur lezen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. OOSTERLAND Herv. Kerk 10 uur ds. M. C. van der Meer, 6 uur ds. W. J. Kolkert te Nieuwerkerk Geref. Kerk Gez. diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar. Ger. Gem. 10 en 2.30 uur le zen, 6.30 uur ds. P. Honkoop te Kam pen Oud Ger. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 uur Ds. A. v. d. Meer. SINT ANNALAND Herv. Kerk 10 uur ds. J. M. de Raad te Stolwijk, 6 uur ds. M. D. Geuze uit Kenya-Pla- teau Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur le zen Ger. Gem. in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. Ik ben benieuwd of er in de komen de brieven al verslagen te lezen staan over de vakantie. Meestal lees ik dan een opsomming van plaatsen waar jul lie geweest zijn. Er zijn kinderen die veel plaatsen bezoeken in de vakantie. Die plaatsen worden maar even aange tikt. Dat gaat trouwens toch met bus reizen of met reizen in de auto. Soms weet je niet of je rechts of links moet kijken. Er wordt geroepen „Kijk eens!" en je kijkt de verkeerde kant uit. En als je dan naar de goede kant kijkt, is het al verdwenen. Het gaat alles zo vlug. Dat heb je met een bootreis niet. Daar kun je alles rustig bekijken; het gaat niet zo razend snel voorbij. Van ver zie je al iets aankomen, je nadert al dich ter en dichter en je kan ölles goed in je opnemen. Zo is het ook op de fiets, en zeker bij een wandeling. Nu ik het over een wandeling heb, schiet mij een gedicht te binnen van een dichter, die nu al 88 jaar oud is. Het is A. Roland Holst, die geboren werd in het jaar 1888. Ik had dus niet eens zijn leeftijd behoeven te zeggen, want jullie hadden het uit kunnen rekenen. Het ge dicht heet HET STILLE HUISJE Dwalend over heiden en door lage bosjes, denkend aan geen enkel nuttig ding - fluitend zacht en blijde blij en vrij en losjes kwam ik plotseling bij een huisje, doodstU en verlaten, dat in schaduw van wat dennenbomen sliep waar het lang geleden scheen, en heel tevreden zó stil want alleen een geitje blaatte, en een koekoek riep In die dagen zocht ik al maar naar een kamer, 'k had al veel gewogen en gewikt ,,hier is, stilte", dacht ik, en niets is voornamer, niets is meer geschikt". En wijl zwijgend kijken toch niet baat en wijl ik graag in stille dingen mij verdiep, tikte ik toen van buiten even op de ruiten, maar vergeefs hoewel het geitje blaatte, en de koekoek riep. Ja, mijn ontevreden tikken mocht niet baten, 't maakte zelfs de stilte dubbel diep 't scheen sinds lang geleden gans en al verlaten, 't was of alles sliep „'t Is maar beter stille dingen stil te laten", dacht ik, wijl ik dwalende weer verder liep. En ik hoorde, achter mij, maar nu wat zachter, hoe het geitje blaatte, en de koekoek riep. Dat was het dan voor deze week. Voor allen de vriendelijke groeten van jullie OOM KO. SINT ANNALAND Smederij gesloopt. Het slopersbedrijf Jac. Jeroense uit Slnt-Annaland heeft de voormalige smederij van dhr. M. J. van Beek op de hoek Ring - Weststraat in Sint Annaland met de grond gelijk gemaakt. Hirmee is weer een stukje oud Sint Annaland verdwenen. SINT ANNALAND Aardappelveiling dinsdag 27 juli '76. tweede soort 0,98, Doré apart 0,85, Doré, eerste soort 1,01 - 1,05, Doré, Lekkerlanders, eerste soort 0,90, Glo ria, eerste soort 0,86; Probaat, eerste soort 0,91 - 0,95, Alcmaria 0,85. Bintjes, eerste soort 0,84 - 0,88. Bintjes apart 0,75 - 0,80. Aanvoer 100 ton. Uienveiling van dinsdag 27 juli '76. Plantuien 0,71. Plantuien drielingen 0,60. Aanvoer: 27 ton. SINÏ MAARTENSDIJK Oprichting Tourclub. Begin augustus wordt er in café Sport een vergadering gehouden met het doel een wielertour- club op te richten. Het ligt niet in de bedoehng mee te doen aan wedstrijden maar om „zo maar" wat uitgezette rou te's uit te rijden. DUIVEN PAS MAANDAG LOS Na alle zomerse dagen waren de ver antwoordelijke mannen voor het lossen zo verschrikt door de eerste regendrup pels dat ze zaterdag de duiven niet durfden lossen. 40 graden hitte geen be zwaar maar zuidwester wind en een paar buitjes kan niet. Vergeten para- pluies mee te nemen zal het motief zijn geweest. Het werd nu maandag eer de manden open gingen en de oude duiven die op Noyon zaten wilden wel naar huis. Zeker die van W. Kievit te Oud dorp die met een snelheid van 1490 m.p.m. als eerste op Flakkee zijn hok bereikte. Met nog een 22ste prijs werd hij de beste speler van de dag. A. J. Klink was de volgende Oiiddorper (17e) en daarna kwamen J. Bakelaar (19), H. Kleijn (27), C. Venneman (31 en 33) en Gebr. Grinwis (38). B. D. Visser te Stad aan 't Haring vliet had ze extra klaar gemaakt om op deze beslissingsvlucht het kampioen schap Vitesse te winnen. Hij slaagde daarin en won vervolgens 2, 25 en 34. Ook J. Mijs zat met 3 en 10 weer in de kop, evenals J. C. Wagner (5), P. J. Hui- zer 6, 16, 36 en A. de Gans 14 ,18 en 29. Prima spel te Dirksland van J. C. Kleijnenberg (4 en 8) en B. Leijdens 12, 24 en 28. West-Dirksland zat ditmaal toch in de lift, want vroeg zaten ook nog J. C. Roodzant (7) en J. K. Hoek- man (30). Comb. Hoek van Lenten te Stellendam op kop (9), M. Melissant Zn. (11), D. V. Lenten (23), J. Smit (26) en J. V. Seters Zn. altijd op het eer ste blad (37). Arie Verburg (13) eerste te Middel- hamis en de goede „01" van C. Polder (15) is de volgende, heeft ook nog 32. Daarna D. W. Kievit (21) en P. v. d. Boogert (35). De penningmeester C. Vreeswijk van de Luchtbode te Herkingen vliegt plaat selijk eerste en komt in de FCC op de 39ste plaats. H. v. d. Ochtend volgt. SOIGNIES 2135 DUIVEN Het zal ex-manufacturier Nipius deugd hebben gedaan dat zijn pupil en vriend J. Mijs weer de twee snelste van het concours draait, met nog een 16e en 24e heeft hij de snelste 4. Opmerkelijk succes ook voor M. Volaart te Herkin gen, met 3, 11, 25 en 31 heeft hij de vol gende snelste 4. Grootmeesterstitel ook voor P. J. Huizer met 12, 13 en 27. Een verrassend duo in Ouddorp bij C. Ven neman (14 en 15). 'n Kopduifje voor H. de Vos, Middel- hamis (4) die zijn broer te Stad aan 't Haringvliet (5) net voor blijft. Te Dirksland 2 snelle voor J. Gulde- meester en 22. Geweldig spel van L. S. v. d. Baan die ondanks dat ze niet goed binnen kwamen toch vanaf de 28ste prijs een bijzondere serie vliegt. 7 M. Melissant Zn.; 8 M. v. d. Baan; 9 Arie Verburg; 10 C. D. Human; 17 N. H. V. d. Groef; 18 en 21 respectievelijk Springvloed Dubbeld Sr. en Jr.; 23 C. Vermeulen; 26 A. P. de Vogel; 29 A. Zoon; 32 J. de Boer; 33 E. L. Trommel; 35 A. Kleijn. (van onze weerkundige medewerker) Woensdag 21 juli leek het anders te worden met het weer. Over Leeuwarden stortten zich ontzaglijke hoeveelheden regen uit. In één uur tijd viel er 42 mm., in totaal 53 mm. Heel langzaam ver plaatste dit natte complex zich in de richting van Zuidwest-Drente, waar Dwingelo het- ook bestond met 53 mm. aan de markt te komen. In de rest van het land regende het ook, maar in min dere mate (10-20 mm.), Zuid-Limburg kreeg vanuit een andere hoek eveneens meer dan 30 mm. water in een etmaal. Er waren ook gebieden, waar die dag geen druppel regen viel, kortom er heersten soms droge en natte weerstoe standen vlak naast elkaar. 53 mm. wa ter is niet niks. Straten overstroomden en in bepaalde delen van de Friese hoofdstad moest de brandweer kelders leegpompen. Toch klonken er daags daarna al weer waarschuwende stem men op in de trant vdn: pas op met vuur, want de bossen zijn nog steeds brandbaar. Dat was beslist niet overdreven; na de regen die samenhing met een koude depressie in de hogere niveau's, een z.g. koude put, brak vanuit het noorden de zon door en begon er 's middags een krachtige, sterk drogende noordenwind te waaien. De uitdroging begon op nieuw. Van het regenwater was trou wens 's morgens vroeg al nauwelijks meer een spoor te zien (geen enkel plas je meer). Zo'n koude put is meestal een afge- snoerde hoeveelheid koude lucht van beperkte omvang. De gebieden die de pech hebben juist onder of in de baan van zo'n depressie te liggen, kunnen het slechtst denkbare weer hebben met stromende regen en lage zomertempera- turen. In Luxemburg was het op 22 juli 's middags maar 11 graden: „onze" put hing daar toen boven, maar in de gebieden eromheen speelde de zon niet zelden op ongedachte wijze een hoofd rol. Opmerkelijk was, zoals gezegd, in ons land het herstel van het weer daags na de stortbuien. Er volgde geen stroom nieuwe oceaandepressies. Dat kon ook eigenlijk niet, want een Azoren-hoge- drukuitloper haastte zich het gat op de Noordzee te vullen. Volgende zwakkere storingen uit IJsland werden zodoende naar het oosten afgeleid en konden ons nauwelijks meer dan wat speldeprik- ken regen bezorgen en dat soms niet eens. Een warme zomer, zoals die van 1976, Het paneren van vlees moet men van twee kanten bekijken. Door het omhul sel van paneermeel blijft het vlees van binnen sappig en krijgt het van buiten een knappend korstje. Maar deze pana- de is tevens zeer rijk aan calorieën. Voor bijvoorbeeld een schnitzel van 110 gram, die 118 calorieën levert, komen er nog eens 227 voor de panade bij. Voor zo'n panade heeft u nl. nodig: 8 gram meel 29,4 cal., 10 gram ei 16,7 cal., 10 gram paneermeel 42 cal. en 15 gram boter 139,5 cal. Bij de gewone bereiding is slechts 5 gram boter nodig 46,5 cal. Het is dan ook verstandig om bij een gepaneerd stuk vlees geen gefrituurde zaken te ge ven, zoals frites. Beter kan men een bord gemengde sla eten. Voor degenen die niet op iedere calo rie hoeven te letten is een gepaneerde schnitzel of kotelet dan ook een welko me lekkernij. (CONSU) behoeft ook na zo'n nat intermezzo Twente en Zeeland bleven overigens staan op slechts 19 en 7 mm. regen echt niet van de kook te raken. Het ge beurt wel meer in stabiele zomers, dat er van tijd tot tijd stortregens en/of on weer met een lokaal karakter loskomen. In 1947, zoals bekend een bijzonder warme zomer, bestond Overveen het in iets meer dan één juli-etmaal 70 mm. water te verzamelen en in augustus 1947 boekte Arnhem zelfs 92 mm. in één et maal. Na afloop van die regens volgde net zoals we dit keer zagen een vlot hogedrukherstel, geïnspireerd door „de Azoren". In Noord-Europa vormde zich in die uitloper een afzonderlijk maximum, dat die gehele verdere augustusmaand in touw bleef om West- Europa warm tot zeer warm zomerweer te bieden. Venlo kon op 16 augustus 1947 36,2 gr. C. noteren en vanaf de tiende was er een ononderbroken reeks van 20 zomerse dagen. Dat het weer in juli 1947 constant vast zou zijn geweest, zoals een sluis- wachter me dezer dagen verkondigde, is een fabel. Kijk alleen maar naar het grote aantal dagen met onweer ergens in Nederland, in totaal 24. Augustus was een stuk rustiger met slechjts 5 dagen onweer. (Nadruk verboden) STELLENDAM Hervatting repetitie. Op D.V. woens dag 4 aug. hoopt de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" alhier haar repetities weer te hervatten en datzelfde geldt ook voor het kinder- en jeugdkoor, een en ander op de gebruikelijke tijden. Daar er verschillende activiteiten op de agen da staan is de aanwezigheid van al on ze leden zeer gewenst. Ook nieuwe le den zijn uiteraard van harte welkom. Onlangs is door wetenschapsmensen van het Weizmann Instituut te Riehovot in Israël een vsdlde tarwesoort ontdekt, waarvan de korrels tweemaal zoveel eiwit bevatten als de gecultiveerde soorten. De tarwe werd gevonden in Ga- lilea, op de berg Carmel, in Juda en Sa maria. Het ligt in de bedoeling deze tarwe in het kweekprogramma van het instituut op te nemen om de voedingskwaliteit van tarwe te verbeteren. De afdeling plantenteelt van het Weiz mann Instituut heeft meer dan 50 soor ten van de lokale wilde Emertarwe welke vermoedelijk de voorvader van de meeste van onze tegenwoordige tar- wesoorten is verzameld en onder zocht. De meeste gecultiveerde tarwe- variëteiten hebben een eiwitgehalte van slechts l4»/o, terwijl enkele van deze wilde soorten tussen de 25 en 31»/o pro teïne bevatten. Op de betekenis, die de wilde soort genoten van onze graansoorten voor de verbetering van de wereldvoedselsitua tie kunnen hebben; is door wetenschaps mensen reeds vaak gewezen. Aangezien de wilde Emertarwe zowel nauw verwant is aan de voor deegwa ren gebruikte tarwe als aan de brood tarwe, neemt men aan dat de standaard kweekmethodes voldoende zullen zijn, om door kruising met de wilde soorten ook de cultuursoorten rijker aan pro teïne te maken. (CONSU)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6