aanleg 10 km riolering in Ouddorp woensdag begonnen Lexikon 90 ollifelli de gladiool in hoge stand verheven t Vrijdag 30 juli 1976 No. 4509 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond CARTER'S VERKIEZINO ËN DE KRACHT DER VROMEN VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middeihamis X BEZOEKT ONZE Automobïeleii-verkoophal t X OOK OP VRIJDAGAVOND X GARAGE KNöPS - MIDDELHARNiS X l LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 X MIDDELHARNIS POSTBOX 8 liUDDEUIABNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 i-, Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRabo Middeihamis no. 3420.01.108 Sifc-> ABOttSTNEMiaTOSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL, ADVERTEnVTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. De branding van de Atlantische Oceaan is nog heel iets anders dan de branding aan onze kust van de Noord zee. Het water is soms groener, het smaakt zouter, aan de golven is te zien dat zij een lange reis achter de rug hebben, met kracht en majesteit beuken ze de kusten van Engeland en Frankrijk. Met donderend geweld, en dan behoeft het nog helemaal niet te stormen, ont laden zij met een klap hun energie, een bruisend spoor achterlatend, dat door de volgende klap op de steUe kusten al snel wordt achterhaald. Wie zo met natuurkrachten wordt ge confronteerd, voelt zich als schepsel Gods in Zijn schepping steeds kleiner worden. Steeds groter worden de „won dere werken van het heelal" van alle drukte, die wij mensen soms maken, blijft dan niet veel meer over. Een stofje aan de weegschaal en een druppel aan de emmer, is dan een bijbels beeld, dat op zulke ogenblikken geen verdere uitleg meer behoeft. Integendeel, hoe groot moet die Schepper van hemel en aarde wel zijn, wanneer Hij, zoals psalm 33 en op an dere plaatsen in Zijn woord zegt; „dat Hij de wateren vergadert als op een hoop" wat op ons mensen, nietige men sen, met een onvoorstelbare kracht af komt, is door Zijn Woord gemaakt, en moet op Zijn wetten acht geven. U vraagt zich nu misschien wel af, waartoe dit verhaal? Wat moet dat worden, een reisverhaal of een preek? Daar is toch deze plEiats in het „Eilan- den-nieuws" niet de aangewezen plek voor? Dat is het dan ook niet, noch een reisverhaal, noch een preek. Het dient slechts om een andere gebeurtenis in de wereld op een wat juistere plaats te stellen, dan velen doen. Om het wat be ter te belichten, dan het op het eerste gezicht mogelijk lijkt. We bedoelen, de verkiezing van John ny Carter tot candidaat van de Demo craten voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Een candida- tuur, die grote gevolgen kan hebben, vooral wanneer hij er in zal slagen als president in het Witte Huis in te trek ken, niet alleen voor de wereld, maar ook voor ons land. In de eerste plaats ervaren wij uit zijn candidatuur, dat de tegenstellingen, da terend uit de burgeroorlog in het mid den van de negentiende eeuw, in de Verenigde Staten vervagen. Voor het eerst maakt een zuideUjke democraat een goede kans om met de steun van het noorden het Witte Huis binnen te ko men. Dat is nog nooit het geval geweest. De tegenstellingen waren daarvoor in het verleden te sterk. De belangen van het sterk geïndustrialiseerde noorden en het agrarische zuidelijke deel van Ame rika liepen daarvoor te sterk uiteen. De gedwongen afschaffing van de slavernij, was een zaak waar het zuiden maar nauwelijks in kon berusten. Ze werd door de noordelijken met de wapens afgedwongen. Daarnaast blijkt uit zijn kandidatuur dat Carter kennelijk in staat is als „hereboer", hij bezit en beheert uitge strekte pindanoten-plantages, de indu striële werkers in de noordelijke indu striecentra aan te spreken. Tot op be paalde hoogte geniet hij de steun van de in Amerika zo machtige „Trade Union". In dit verband is de keuze van zijn running mate Senator Mondale, als zijn vice-president van groot belang. De laatste heeft bij de Trade Union een goede naam. Tot aan het begin van de voorverkiezingen was Carter voor de Amerikanen slechts de wat onbekende goevemeur van Georgia, een van de vijftig staten van de Verenigde Staten van Amerika. Vandaag is hij de candi daat van de grootste partij in Amerika, van de Democraten. Leek het er in het begin op, dat hij geen schijn van kans zou maken tegenover meer liberale me dedingers, dank zij massieve steun van de massa-media wist hij al heel snel al len achter zich te laten. Een overweldi gende meerderheid van afgevaardigden schaarde zich op de conventie achter Carter. Niet voor niets verwees hij in zijn rede op de conventie, waarmee hij zijn nominatie tot presidents-kandidaat aanvaardde, naar Roseveld en Kennedy. Beide presidenten, die een stempel hebben gezet op de nog jonge geschiede nis van Amerika. Rooseveld de president toe tot driemaal toe herkozen werd. De architect van de „New Deal" politiek, welke politiek Amerika uit de crisis van de jaren dertig bracht. Maar ook, en dat wordt wat meer naar de achter grond geschoven, de man die tezamen met ChurchU in Jalta de deling van Europa met Stalin bezegelde. Ook de naam Kennedy viel in die re de, die door moordenaarshanden viel. Hij werd geconfronteerd met de oprich ting van russische bases in Cuba. Slechts zijn ingrijpen verhinderde op dat mo ment in de zestiger jaren dat Mos kou haar zin kon doorzetten. Over de mislukte pogingen om door infiltratie met Cubaanse naar de V.S. gevluchte emigranten het jonge regiem Fidel Castro ten val te brengen, spreekt Ame rika echter niet meer. Integendeel, het toenmalige optreden van de F.B.I. in deze zaak, zou slechts een voorbode zijn, van hetgeen de wereld nog te wachten stond. De schandalen die Amerika geteisterd hebben geven Carter volop de gelegen heid de kiezer rust te beloven. „De orde in de samenleving moet weer hersteld worden", zo zei hij en vervolgde „ook de groten, die de wet overtreden, horen in de gevangenis." Daarmede herinne rend aan de afgetreden voormalige pre sident Nixon, die door de huidige repu blikeinse president Ford gratie werd verleend. Zo is Watergate weer een ob ject geworden in de verkiezingsstrijd. Carter's gematigd progressieve ideeën zullen zeker ook in Europa hun weer klank vinden. De politiek van ontspan ning, waarvan Breznev de architect is, zal door hem voortgezet worden. Welke schade dit aan de vrijheid van het wes ten zal aanrichten is nog niet te over zien. Het aarzelende optreden inzake Angola en het nog steeds in de Staten woedende Vietnam-trauma, voorspellen voor onze vrijheid niet veel goeds. Vandaar, dat wij zijn verkiezing tot kandidaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, met gemengde gevoelens tegemoet treden. De presidents verkiezingen leggen be slag op het handelen van zowel de hui dige president Ford, die in eigen gele deren nog moet vechten om zijn nomi natie, als op het handelen van de oppo sitie de Democratie. Zodoende zal de eerstkomende tijd de binnenlandse poli tiek het Amerikaans regeringsbeleid overheersen. Het gevaar dat Moskou deze situatie zal -uitbuiten is niet denk beeldig. Zo wankelt de wereldvrede van ogen blik tot ogenblik. Wij vonden een ogen blik rust aan de Atlantische Oceaan, toen wij die oneindige watervlakte za gen. Toen wij de geweldige branding zich tegen de rotsen met een klap zich zagen ontladen, want „Hij vergadert de wateren als op een hoop". Wanneer Zijn machtige arm, die in het rijk der natuur reeds zulke gewel dige dingen doet, de vromen beschermt, waarom dan gevreesd voor de toekomst? Of behoren wij misschien niet tot „de vromen"? U vroeg zich af een reisverhaal of een preek? Toch wel een reisverhaal, van een reiziger, die weet in een vreemd land te zijn, waar hij niet thuis hoort. Is dat het beeld van christen niet, die een ander thuis, een beter vaderland verwacht. Niet met handen gemaakt, maar welks bouwmeester Qod is? Carter's belofte Amerika het vertrou wen in zich zelf weer te geven, kan te gen het woord van die God, „die de wa teren als op een hoop vergadert niet op. Want Christus geeft zijn „vromen" geen zelfvertrouwen, maar Godsver trouwen, die nooit laat varen, wat zijn Hand begon! Die glans ligt op christelijke politiek! Weth. J. Voogd van Goedereede heeft woensdagmorgen in Ouddorp na zfln be stuurlijke medewerking ook daadwer- keiyk geholpen aan de uitbreiding van het rioleringsnet. Terwijl tientallen ge nodigden en omwonenden toekeken de poneerde dhr. Voogd de eerste buis voor de uitbreiding (met tien kilometer!) in een respectabel gat, gegraven op de hoek Visserstraat - Hazersweig. 't Ging wat hortend en stotend, maar machinist Henk Klein streek bekwaam de grootste plooien glad en zo verwierf dhr. Voogd zich toch een ovatie toen 't karwei was geklaard. Later, in hotel „Duinzicht" werd nog eens by 't mirakel stilgestaan! Bij 't mirakel van het steeds vorde rende rioleringsnet, wel te verstaan. Daarom een mirakel omdat het gemeen tebestuur van Goedereede net niet ach ter 't net viste toen het op subsidies aan kwam en zich het leeuwendeel van de beschikbare pot verwierf. Burgemeester De eerste buis bijna op z'n plaats. Elektrische schryfmachine met ver wisselbaar lettertype en lintcassette De professionele kogelschrijfmachine met het nieuwe principe, waardoor een lange wagen en decimaaltabulator tot de mogelijkheden behoren. Officieel dealer voor Goeree en Overflakkee boeken, kantooiiniichUnfJ westdflk 55 - postbus 75 middeihamis - tel. (01870) 25 51, woonhuis (01877) 19 54 van Velzen kreeg daar woensdagmor gen van meerdere zijden welverdiende complimenten voor. Aldus gesubsidieerd is de riolering voor Ouddorp haalbaar geworden evenals de thans begonnen tien kilometer na de voltooiing waarvan ca. gC/o van de woningen en terreinen op de riolering zal zijn aangesloten. „Binnen een financieel haalbaar kader voor de bevolking!" stelde dhr. van Vel zen met voldoening vast. Later tijdens de bijeenkomst zouden vertegenwoor digers van het daarover beslissende Ministerie verklaren hoeveel gemeenten er na Goedereede al tevergeefs hebben aangeklopt; „,..U bent een welgeslaagde Voorloper!", zowerd het gemeentebe stuur gecomplimenteerd. Tappend uit de oude doos moest weth. Voogd gewag maken van heel wat min der inventiviteit van vroegere gemeen tebesturen rondom de dertiger jaren. Dhr. Voogd belichtte de komst van de drinkwaterleiding op Goeree-Overflak- kee die aan Ouddorps neus voorbij ging. Ouddorp verzette zich ertegen uit vrees voor een nadelige beïnvloeding van het grondwaterpeil „en", zei dhr. Voogd „in Ouddorp liep men in 't algemeen niet voorop in het treffen van voorzie ningen en wilde men liever eei'st af wachten tot de kinderziektes verwij derd waren". Dhr. Voogd verklaarde ook persoonUjk steeds een „behoudend" beleid te hebben voorgestaan maar het uitblijven van de waterleiding in Oud dorp destijds zeker niet te hebben toege juicht. Toen die wel z'n intrede deed'be stond er ook behoefte aan afvoerleidin- gen waardoor in '57 een deel van Oud dorp van riolering werd voorzien, ge volgd door een sterke uitbreiding in 1972, met nu opnieuw een uitbreiding t.b.v. 380 woningen en een aantal ter reinen. Weth. Voogd prees daarin het voortvarend beleid van de gemeente raad die opnieuw een krediet van 4,5 miljoen beschikbaar stelde. Het werk is voor 2,8 miljoen gegund aan de combi natie fa. Bezuijen-van Herk. Na nog het aspect van de milieubescherming te hebben belicht besloot dhr. Voogd met het onderste regeltje: de consu ment zal de rekening moeten betalen, een verhoging van de rioolbelasting en de zuiveringsheffing zullen onvermijde lijk zijn". Mede vooruitziend op de bouw van de zuiveringsinstallatie a 15 miljoen ver klaarde burg. van Velzen het allemaal toch in een financieel haalbaar kader te willen houden. Hij verklaarde zich blij en trots dat het tot zover heeft mogen gelukken. Wel noemde hij het een fi nanciële handicap dat op een lengte van 10 kilometer slechts 380 woningen kun nen worden aangesloten. Voor elke aan sluiting wordt een bijdrage ontvangen uit het gemeentefonds, maar nu ligt die bijdrage aldus dhr. v. Velzen in geen verhouding tot de te maken kos ten". Dhr. van Velzen richtte zich daarop met een woord van dank tot de vertegen woordigers van het Min. van Volksge zondheid, het Ingenieursbureau D.H.V., het Polderbestuur en niet in de laatste plaats tot de bevolking die er spontaan aan heeft meegewerkt dat de gemeente waar nodig erfdienstbaarheid kon ves tigen. „De gemeente Goedereede werkt hard aan het rioleringsproject!" propa geerde dhr. van Velzen tenslotte en van de waarheid daarvan had ieder zich ter plekke vergewist. Meerdere sprekers. Er dienden zich vervolgens nog een flink aantal sprekers aan. Hun speeches droegen dezelfde teneur, waardering voor Goerees' bestuurderen voor hun snelle aanpak, precies toen het ijzer heet was. Aannemer Aren Bezuijen bood weth. Voogd een miniatuur aan van de 19e Delta Flora; „steeds excelsior", zo vergaat het de reeks van jaarlijkse gladiolententoon- stellingen waarop Middeihamis prat mag gaan. De nu gehouden 19e in de ry valt geenszins uit de toon, integen deel. „Mooier en groter dan ooit!" heb ben de kenners gewaardeerd en al di rect na de opening woensdagmiddag zijn de duizenden toegestroomd om dat met eigen ogen te komen zien. De gladi ool wordt er met alle honneurs omringd en in haar grote verscheidenheid in ho ge' stand verheven. Kundige handen zün daaraan te pas geweest, honderden creaties zijn daar de pronkende getui gen van Een trots volkje daarom, de gladio- lentelers die bij de opening aanwezig waren, maar mr. F. B. M. Nederveen, dir. exportbevordering bloembollen- raad die de opening verrichtte gooide in zijn speech de knuppel lelijk in 't hoenderhok. Hij benadrukte dat her structurering een zaak van levensbe lang is en dat ■was de zakelijke onder toon die temidden van alle pracht ge hoord moest worden. Dhr. Nederveen doelde daarmee op de wenselijkheid als producenten méér samen te werken om vraag- en aanbod zoveel mogelijk op el kaar af te stemmen, waarbij de Over heid de helpende hand wil bieden. Dhr. Nederveen beval het de telers zeer van harte aan; „niet zodanig handelen zal vroeg of laat funest zijn voor het bloem bollenvak", zo citeerde hij een gezag hebbende uitspraak. De openingsspeech van mr. Nederveen was overigens niet geheel in mineur. „Bewondering en waardering" dacht hij de telers en de Ver. Delta Flora toe voor hun product en de jaarlijkse ten toonstelling die een plaats heeft in de landelijke grote vier. Cijfermatig illus treerde dhr. Nederveen dat van het ge teelde areaal van 2260 ha. in ons land ruim de helft in Z.W. Nederland v/ordt geteeld, door zo'n 530 van de ca. 1200 landelijke kwekers. Vorig jaar werd voor 45 miljoen geëxporteerd, voorna melijk naar Italië, West Duitsland en Frankrijk. Afzetbevordering was een van de aspecten die mr. Nederveen in zijn openingswoord stevig benadrukte, kraan waarmee hij'de eerste buis gelegd had. Intussen ronkte de echte machine verder richting Hazersweg, Dorpsweg, Kelderweg, Dijkstelweg, ged. Stelleweg, Dirkdoensweg, Bokweg, Koolweg, Oude- Nieuwlandseweg vanaf de Strandweg naar de Oosterweg, de Ireneweg en het gedeelte Marijkeweg vanaf Pa. v. Dam richting Julianaweg. Een glimpje van de pracht die er te bewonderen valt. na er zijn hart over te hebben gelucht dat het beschikbare reclamebudget vart 3 ton verre ontoereikend moet worden geacht. Spr. signaleerde dat de sector „bijgoed" (al weer 40''/o van de produc tie van het bloembollenvak) een aan zienlijk beter budget ter beschikking heeft. „Er is aldus mr. Nederveen - een levende reclame nodig om het pro duct nog meer in de belangstelling te brengen. Bovendien zal de gladiool be ter geschikt gemaakt dienen te worden voor het gebruik door de consument. Vervolg pag 2, 1ste kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1