Wonderlijke automobielen op de tentoonstelling wondermobielen Kln.deAho-e^kfe* L.P.G. I Eerste wedstrijd van Lips Autotron groot succes Een unieke collectie zelf gemaak te auto's en ontwerpen is in de maanden juli en augustus te zien in het Nederlandse automuseum Lips Autotron in Drunen (N.B.). Het zijn de inzendingen voor de eerste wedstrijd die onder de naam Wondermobielen wordt gehouden en waaraan amateurs en beroeps- constr«cteiu*s uit alle landen kon den deelnemen. De inzendingen zijn ingedeeld in vier categorieën: de eerste betreft zelfgebouwde auto's. In de tweede vallen bestaande automobielen waaraan grote of kleine wijzigin gen zijn aangebracht. In de derde, meest opzienbarende groep, zijn de merkwaa,rdige of malle auto's on dergebracht. En tenslotte zijn er ontwerpen, tekeningen en model len. Robuuste Kielstra Surfboard op wielen Trimauto Dubbelding Volksmercedes en Mercedaf Auto door de gang IJswagen Renmonster Motorfiets of auto Dreyfus Mooie VW Frantasia Ferrari blikvanger Velerlei Speciaal inbouwstation voor gasinstallaties in elk merk aotomobiel. Garage Nijsse B.V. Oostdijk 15 - Oude-Tonge Tel. 01874 - 1235 - 1385 ALFA ROMEO DEALER voor geheel GOEREE-OVERFLAKKEE t C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 26 09 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 juli 1976. De prijzen worden toegekend door een onafhankelijke jury bestaande uit de heren Fred van der Vlugt, AVRO tele visie, Wereld op Wielen Producties, Overste A. C. Vogel, commandant Al gemene Verkeersdienst van de Rijkspo litie te Driebergen en W. F. van Eijke- lenburg, plaatsvervangend algemeen secretaris van de RAI. Bovendien heeft het publiek nog de mogelijkheid door middel van stembil jetten een extra prijs toe te kennen. De winnaars worden uitgenodigd hun pro ducten ook te laten zien in het Britse automuseum van Lord Montagu of Beaulieu. Vooral uit Nederland en België zijn vele inzendingen voor de Wondermobie len wedstrijd gekomen. Daaronder hoogst merkwaardige exemplaren maar ook zeer vreemde constructies waarin alles bij elkaar duizenden uren huisvlijt van toegewijde doe-het-zelvers en vak mensen zijn gaan zitten. Een bijzonder robuuste auto is de Kielstra 446, vervaardigd door R. S. Kielstra (54) uit Drachten. Het is een cabriolet (met open kap dus), een zoge naamde 4/4. Dat wil zeggen dat alle vier wielen kunnen worden aangedreven. Dat is nuttig als er mee in het terrein en vooral in de sneeuw wordt gereden. De heer Kielstra is garagehouder en ge bruikt zijn auto soms als trekker en als sleepwagen. Dat gaat uitstekend. De zescylüider drie liter Studebaker motor (een zijklepper) ontwikkelt een enorme kracht. Voor de kenners: het koppel ligt boven 245 Nm (25 mkg). Hij is er al in 1955 aan begonnen. Uitgangs punt was een oud chassis. Twee extra zware assen liet hij speciaal uit Amerika komen. De auto heeft een schakelbak met zes versnellingen. Verder zijn er nog enkele grapjes ingebouwd. Zo kunnen de deuren op afstand (radio-grafisch) worden geopend. Het zendertje is onop vallend verborgen in een sigaretten pakje. Frank Francken (29), advocaat in Ant werpen, vindt surfboard riding een fij ne sport. Een surfboard is een smalle plank (board) waarop je. in de zee gaat staan en die wordt meegenomen door de top van een machtige, schuimend brekende golf (surf). In Nederland is het een bijna onbekende bezigheid maar aan kusten met hoge, over lange afstanden naar het strand rollende golven is het een volksvermaak zoals bij voorbeeld aan de Golf van Biscaye ten zuiden van de Franse badplaats Biarritz. Frank Francken heeft het surfboard op het droge gebracht. Onder de merk waardig gevormde plank construeerde hij vier wieltjes die worden aangedre ven door een bromfietsmotortje. Door zijn lichaamsgewicht naar voren en zij delings te verplaatsen gaat het vehikel- tje rijden en kan er mee naar links of naar rechts worden gestuurd. De rem is in het spatbord ingebouwd. Hij heeft er in België octrooi op. Een zeer wonderlijk bedenksel is de trimauto. Er kunnen aan weerszijden en van voren in uitgespaarde ronde ope ningen twaalf mensen in lopen. Zij kun nen pas ophouden als de auto stilstaat. Je moet dus wel echt willen meetrim- men. Wie liever fietst kan dat doen: aan de achterzijde zijn vier fietsen be vestigd met een vaste naaf (een door trapper dus) zodat ook de wielrijders mee moeten doen en niet even kunnen freewheelen. De trimauto heeft bij een korte demonstratie op de openbare weg veel opzien gebaard. Een auto die twee kanten op kan rij den, desnoods schuins voorwaarts gaat en om zijn eigen as kan draaien: dat is liet Dubbelding van Arnold Graauw (32) ambtenaar bij Bouw- en Woningtoezicht en Walter Jansen (29), garagehouder, beiden uit het plaatsje Waspik, Lim burg. In de camavalstijd kregen zij een helder idee. Zij gingen uit van twee Re- naults 4-L en zaagden die dwars door midden, precies achter de voorportieren. De achterste helft helpben zij gebruikt voor een 1 pk constructie: zij spannen er wel eens een echt paard voor. De twee voorkanten werden aan elkaar ge last zodat er zowel voor als achter (of omgekeerd) stuurwielen en bedienings organen zijn. Er zijn dan ook twee chauffeurs nodig die het groen-oranje Dubbelding bedienen. Zij moeten wel op elkaar zijn ingespeeld want beiden moeten sturen, de een vooruit, de an der achterwaarts en dan keren zij de rollen weer om als de auto in de tegen overgestelde richting gaat rijden. Het is een hoogst merkwaardige auto met een goede naam. Het is een dubbelding. Als je er recht voor staat zweer je dat het een echte Mercedes is. Maar bij na dere beschouwing blijkt er toch iets mee aan de hand te zijn. Want de ene Mercedes wordt achter de motorkap op eens een Volkswagen kever. Dat is het voortbrengsel van huisschilder Henk Kalkwarf (29) uit Roermond. Anton van Zon (22) uit Tilburg heeft zijn oog voor de achterzijde laten val len op een Daf. Dat is de Mercedaf die, als hij op de straat staat mensen soms in grote verwarring brengt. Hij zou z'n auto wel mee naar binnen wUlen nemen! U kent ze van wie dat gezegd wordt. Leo Rombouts (46) uit Waalwijk heeft dat verwezenlijkt. Hij heeft wel wat concessies moeten doen. Zijn constructie is 255 cm lang. dat gaat nog wel. De hoogte is 110 cm, aan de lage kant, zelfs voor een open wagen. En de breedte is 81 cm. Het is dus een eenpersoons automobiel die via een gewone deur de gang in kan rijden. De constructeur heeft zijn wagen die hij Toerist heeft genoemd, in een schuurtje achter zijn huis in stalling. Hij houdt er dan nog 10 centimeter ruimte in over. Hij is begonnen met een Hein- kei scooter. Eerst had hij er drie wielen onder, later heeft hij er toch maar een vierwielig motorvoertuig van gemaakt. Het ziet er uit als een kinderspeelauto. Maar dat is bedriegelijk. Het is wel de gelijk een echte, zijhet zeer smalle, auto. Aan het eind van de twintiger jaren verscheen in België voor het eerst een auto-ijswagen: een in Engeland gebouw de Chevrolet die was voorzien van een fraaie opbouw met ingeslepen glasrui ten. De verzamelaar die hem op zeker ogenblik kocht wilde alles weer in de originele staat hebben, stuurde de crè me en blauwe wagen naar Engeland en kreeg hem prachtig terug. Met een En gels nummerbord. Een waar renmonster is de Volkswa gen die werd omgebouwd door John Pollaert (21), electronica monteur en Arnold Verstege (26), vrachtwagen chauffeur, beiden uit Roermond. Zij gingen er van uit dat hun wagen zeer stevig moest'zijn en hoge snelheden moest kunnen halen. Dat is gelukt. Het ding heeft een topsnelheid van 240 km! Er nioest wel wat aan het zitcomfort worden opgeofferd. Br is nog net plaats overgebleven voor de bestuurder. De rest van het V.W. interieur wordt bijna geheel ingenomen door een 3,5 liter Ja guar motor. Verder hebben zij verste vigingen in de carosserie aangebracht en vooral aan de achterkant een gewel dige bumperpartij. De achterhelft van de auto en de bum pers zijn in een ogenblik te verwijderen, de dakplaat gaat eraf en dan kunnen zij bij de machine die dit apparaat voortstuwt. Zij racen er echt mee (één keer officieel tot dusver). Met werktuig kundige Wim Broens (22) en schilder Henk Kalkwarf (die de Volksmercedes heeft ingezonden) vormen zij het team John Player. Zij hebben nog niet het voornemen een echte formule wagen te bouwen. Maar wie weet. Een raadseltje: is de Trike een auto of een motorfiets? Het is een kruising. Dieselspecialist Rob Stokking (34) uit Gouda is een verwoed motorrijker. Maar toen de twee kinderen groter werden konden die niet meer mee. Een zijspan was een oplossing geweest maar Rob Stokking koos een andere weg. Hij con strueerde om en aan zijn motorfiets een soort rickshaw. Zijn vrouw zit mede op het verlengde zadel, de kinderen in het open bakje er achter. De Trike (van tri- c-cle, driewieler) ziet er nog een beetje uit als een BMW motorfiets maar de motor zelf en diverse onderdelen zijn van een 700 ,cc BMW automobiel. Het geheel manoeuvreert en rijdt snel en soepel. Kunstschilder C. M. Kuypers uit Hil versum is vijf jaar geleden begonnen met de bouw van een eigen auto. De constructeur zelf is inmiddels tachtig geworden en daarmee de oudste deel nemer aan Wondermobielen. Hij heeft altijd al een technische knobbel gehad. Hij begon zijn loopbaan als journalist bij de Avondpost en de Haagsche Cou rant. Later werd hij officier-vlieger bij de Marine Luchtvaart Dienst, daarna technisch vertaler bij General Motors in Antwerpen. Hij is een zoon van de kunstschilder Coen Kuypers uit de Haagse School. Maar pas in 1930 ging hij zelf schilderen. Hij noemt het fan- tasmagorieën. Voor zijn auto begon hij met een Ga zelle carrier met een 49,6 cc motortje. Hij bouwde er een houten carosserie om heen die (maar dan wel heel in de verte) een beetje doet denken aan de vroegere Jaguar sportwagen. Volgens de kunst schilder zou hij hiervoor geen rijbewijs, kenteken en motorrijtuigenbelasting nodig hebben. Maar de autoriteiten denken er anders over. Kuypers oppo neert. Hij wil er de weg mee op. En dat mag niet. Hij vindt dat een ongelijke strijd. Vandaar de naam Dreyfus. Een heel mooie V.W. heeft Kees Over- meer (25), meubelmaker uit Berkel-Ro- denrijs vervaardigd. Op een model van 1950 heeft hij een stalen frame gezet en dat bekleed met hout (triplex), vervol gens afgelakt in bruin en aluminium. Hij rijdt al een paar jaar met deze auto - en trekt altijd veel bekijks en bewon deraars. Frans van Dijk (30) uit Nuenen liet zijn fantasie werken. Gecombineerd met zijn voornaam ontstond de Frantasia, een auto die het in de showroom goed zou doen, ook al weer op basis van een VW kever. Eerst maakte hij een stalen kooiconstructie, bouwde daarop en daaromheen een carrosserie van Empira mahoniehout, lakte die glanzend rood. Met zijn inklapbare koplampen ziet de Frantasia er uit als een moderne auto met Italiaanse allure. Toch is het al weer zeven jaar geleden dat hij aan de bouw begon. Hij werkte er 1.500 uur aan. Hij weet dat zo precies omdat hij een urenteller had aangesloten op de lichtschakelaar in zijn schuur. Als het licht- aan ging begon de klok te lopen. En hij heeft er 650 flessen bier bij ge dronken. Ook dat is een exact cijfer. Alle doppen werden in een emmer ge worpen. Toen de auto klaar was zaten er 650 stuks in. Hij heeft van allerlei auto's wat kun nen gebruiken. De voorruitpartij en de deurschamieren zijn van een Daf-33, de bumpers van een Opel Kadett, de deur sloten van een Austin-7, de stadslichten van een Fiat 600 en zo maar verder. Een geweldige blikvanger is een in zending van Ferrari: een toekomstauto van niemand minder dan de begenadig de vormgever Pininfarina. De prachtig gevormde auto heeft de naam gekregen van Studio Cr 25. Er zijn op het dash board digitale klokken en tellers. Als het rempedaal wordt ingetrapt springen aan weerszijden van de carosserie dui delijk zichtbare signaalpanelen uit. Zo zijn er nog veel meer technische gim micks in verwerkt. Deze Ferrari heeft op de Autosalon van Geneve dit voorjaar veel aandacht getrokken en doet dat bij de Wonder mobielen eveneens. Er zijn nog veel meer fraaie wagens zoals die van M. Grijpstra uit Wierin- gerwerf die een Fiat 850 van 1968 om bouwde. Hij heeft er vier jaar aan ge werkt. Enkele wonderlijke wagens zijn ingezonden door de Belgische verzame laar Mahy uit Gent. Een daarvan is een FN die met glanzende aluminium bepla ting is afgewerkt. Fraai houtsnijwerk is aangebracht aan de deuren en op an dere plaatsen. Het was destijds een zeer sjieke wagen. Er is ook nog een Ford van 1930 die in 1941 door een dokter uit de Ardennen helemaal werd volge bouwd met accu's. Daartoe verwijderde Beste meisjes en jongens'. Al de prijswinnaars van de juni- raadsels moeten we zoeken in Melissant. Zie het volgende lijstje maar: PRIJSWINNAARS: Gerard van Rossum, Melissant Anne van Rossum, Melissant Peter van Rossum, Melissant Ruth van Rossum, Melissant Marina van Rossum, Melissant Zo spoedig mogelijk zullen deze kin deren de prijs ontvangen. En nu gaan jullie kijken naar het nieuwe raadsel voor deze week. Het is JULI-RAADSEL 4 1 X 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X 13 X 1. Richteres. 2. Joods meisje dat ko ningin werd. 3. Eén van de kinderen van Kahath (1 Kron. 6). 4. Discipel van de Heere Jezus. 5. Vader van Samuel. 6. Een vrijstad in Israël. 7. Hofmees ter van koning Achab. 8. Stad waar heen Jona moest gaan prediken. 9. Va der van Pagiël, Numeri 1. 10. Zuster van Maria en Lazarus. 11. Koningin waarvoor Elia op de vlucht ging. 12. Eén der kinderen van Bela, zoon van Benjamin, (1 Kron. 7). 13. Schrijver van het Evangelie. Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden, komt de naam van een Bijbel boek uit het Oude Testament. Dit raadsel werd me toegezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Vriendelijk bedankt. Jan! BRIEFWISSELING Lenie Lodder, Sommelsdijk. Als je dit leest, zal je al terug zijn uit Leus den. Hebben jullie het daar naar jullie zin gehad? Is de jurk nog klaar geko men vóór je op reis ging? Zal je voor zichtig zijn bij het zwemmen? Die ge denkdag wist je niet, maar toen je de oplossing zag, merkte je wel dat het niet zo moeilijk was, hè? Marjoleen de Visser, Sommelsdijk, Je hebt een prachtig rapport, zeg! Er was geen twijfel aan dat je naar de der de zou gaan. Is het leuk geweest bij tante Ria en oom Wim? Ja, daar zit je te midden van de weilanden. Daar ko men de koeien geen water te kort, want de sloten staan er boordevol heb ik vo rige week nog gezien. De weilanden waren ook mooi groen. Je komkommer- plant schijnt het wel te willen. Komen er nu later ook bloem^en aan? Leonard zal wel blij geweest zijn met die fiets! Connie van Groningen, Middelharnis. Wat heeft Els het ver gezocht met haar vakantie! Wie zijn er rnet haar mee gegaan? En waar ergens hebben ze ge zeten? Zij zal heel veel te vertellen hebben. Je rapport is goed, hoor! Nu je in de vierde zit, komt er toch niet veel verandering, want je blijft bij de zelfde meester. Tineke van Rossum, Zeist. Toen je schreef, moest de bruiloft nog komen, en ook de verjaardag van Cora. Nu is alles voorbij en behoort het tot het ver leden. Volgende keer kun je wel eens met enkele woorden schrijven hoe alles zo'n beetje gegaan is. En als je dan ook nog iets van de vakantie te vertellen hebt, kan de brief lang worden. Anne-Marie de Visser, Middelharnis. Jij wist wel wat je met de boekenbon moest doen. Nu heb je iets waar je zin in had. Je rapport is mooi, maar kan er voor lezen en schrijven niet een half je bij? Dat kleinigheidje zou je er nog evens bovenop moeten leggen, hè? Zijn oma en opa nog mee geweest, of wat het te zwaar voor oma? Rinus Guiljam, Krahbendijke. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaar dag. Het is op dit ogenblik nog wel niet zo ver, maar het zijn slechts enkele da gen. Ik hoop dat je die dag mag bele ven, en dat deze dag nog dikwijls voor je terug mag komen. Je bent dus over gegaan, maar nu moet zeker nog uit komen welk vak je zal kiezen. Heb je al een gedachte wat het zou kunnen worden? Het zal nu en dan wel warm zijn in de fruitschuur. Dus je was blij met de boekenbon? Dan ben ik ook blij voor je. Corien van Rossum Zeist. Je hebt op de kleuterschool geholpen, maar dat zal niet zo lang hebben geduurd, want die kleintjes kregen ook vakantie na tuurlijk. Zou je in het vervolg graag op een kleuterschool werken? Je bent met prachtige cijfers thuis gekomen, zeg! Met je talen sta je er goed voor; met aardrijkskunde en geschiedenis is het wat magertjes. Je moet bij die vakken zoveel onthouden, hè? Loes Klop, H.l. Ambacht. De basis school is dan achter de rug, en waar ga je nu heen als de vakantie voorbij is? Misschien heb je het al verteld, maar ik dat van al de kinderen niet bijhou den; dat kun je wel begrijpen. Ja, in een dierentuin is heel wat te zien. Het is jammer van het cijfer voor taal, an ders gaat het wel. Ik begrijp niet goed dat je maar een zes hebt voor een vak waar je niets voor te leren hebt, en waar je geen repetitie voor krijgt, en waar je niets voor op hoeft te zeggen. Vind je dat ook niet een beetje raar, en zou je daar met wat goede wil geen verandering in kunnen brengen? Pro beer het eens op de andere school. Hedie den Boer, Herkingen. Je hebt al de oplossingen, en je hebt die netjes opgeschreven. Dat is wel eens minder geweest dan nu. Je gaat echt vooruit met schrijven. Hedie! Nu zal ik verder maar afwachten wat je in de volgende brief te vertellen hebt. Het zal wel over de vakantie gaan, denk ik. Ria de Bonte, Ooltgensplaat. Je rap port is meegevallen, schrijf je. Had je er geen hoge verwachtingen van? Ik vind het eeix mooi rapport. Ik zie .maar twee zessen; de rest is hoger en sommi ge cijfers heel wat hoger. Ga zo maar door, Ria! Die dag met de jeugdver eniging is wel zeer in de smaak geval len, denk ik. Het was een mooi uitge stippelde tocht, waarbij jullie veel heb ben gezien. Ik denk dat je nog wel meer zou willen meegaan. Janny Klop, H.l. Ambacht. Ik ben heel benieuwd hoe het in dat meisjes- kamp gegaan is. Ik denk dat alles wel naar je zin gegaan is. Je rapport is best. Had je het zo verwacht? Een reis Artis, Monnikendam en Volendam moet altijd wel slagen, want het is een reis waar veel bij te zien is, en dat je elke dag niet te zien krijgt. Bij die warmte is het daar geen pretje om in klederdracht te lopen. Dat zou je ook niet graag doen, denk ik. Simone Voortman, Ouddorp. Van jou kreeg ik weer een brief op prachtig papier. Ik merkt dat jij je niet zal ver velen in de vakantie. Wat is er veel werk, en nuttig werk, want al de vruch ten moeten geoogst worden. Je kan niet begrijpen dat er nog een opbrengst is op het land en in de tuin met die lang durige droogte. Het is elke dag een won der, vooral als er zoveel door je han den gaat. Zo ben je elke dag in de frisse lucht; dat is anders dan in, een schoollokaal. Op school gaat het best. Dat zie ik wel aan je mooie cijfers: er is maar éné zes (voor tekenen) en de andere cijfers zitten er allemaal bo ven! Elizabeth Daniëlla Voortman, Oud dorp. Ik zal je mooie namen maar eens voluit schrijven, nu jij dat ook gedaan hebt. Wat heb jij een prachtige cijfer lijst! Het is ongeveer zo'n lijst zoals ik die vroeger van Joke kreeg. Deze is gelukkig geslaagd. Heeft ze al een plaats? Wat zal het leuk zijn om met Leny en Janny elke dag te werken! Ik kan be grijpen dat je soms er geen zin in hebt, vooral als je anderen ziet toeren en het strand bezoeken. Maar je moet be denken dat je vader er anders geen gat in ziet, en dat jullie werk heel nuttig is. Je bent er nooit mee achter om de mouwen op te stropen en aan de slag te gaan. Allemaal de vriendelijke groeten van jullie Oom Ko, hij de motor, de achterbank en de zit plaats naast de bestuurder. Hij heeft er inderdaad mee gereden en visites mee kunnen maken. Ook een Packard uit 1930 is de be langstelling waard. Het ding brandde indertijd uit waarna de eigenaar er zelf wel even een carosserie op zou zetten. Het resultaat is een afschrikwekkend zwart bakbeest dat de bijnaam Dracula auto kreeg. Verder is er een De Dion Bouton auto in de vorm van een loco motief. Hoe komt iemand er op! Uit Wassenaar komt een fantasie oldtimer gebouwd door Evert Louman toen hij zeventien jaar was. Dat is der tig jaar geleden. Hij noemde het de Evertson. Het uitgangspunt was een Lloyd chassis. Een auto voor liefhebbers van bizarre bedenksels. Vreemd ook is de zesspanner: drie keer twee naast el kaar geplaatste zijspannen die een soort trein vormen getrokken door een Bel gisch FN parachutistenwagentje. Ook de „Pretoto" of Pret-auto (een soort rij dende huiskamer) verdient vermelding. Wat het aantal en de soort van de in- zendingen betreft is de Wondermobie len wedstrijd een groot succes. Het is een experiment dat beslist herhaald zal worden. Deze vraag- en antwoord-nibriek >taat geheel ten dienste van de leier die er Uosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt n storen aan: Redactie Eilanden-nleuws, postbiu 8, Middelharnis. met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deslnmdigen be antwoord en xollen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord In deze rubriek worden gepubli ceerd, KALE PLEK Wat kan de oorzaak zijn van een kale plek tussen het gewas? Er wil daar geen groente groeien. Antwoord: Er zijn verschillende mo gelijkheden. Als u dieren houdt, zoals paarden, ponies of honden, dan kan het komen omdat die de nare gewoonte hebben steeds op één plek hun mest en urine te lozen, zodat ter plekke alles doodbrandt. U kunt daar dan moeilijk groenten e.d. gaan telen. U kunt ook plaatselijk teveel mest hebben gebruikt (of per ongeluk hebben laten vallen), zodat door een te hoge concentratie uw planten doodgaan. In dat geval is de re medie een paar jaar helemaal geen mestgift op die plaats, vervolgens der gelijke plekken omspitten, gelijk har ken en weer inzaaien met graszaad. Een derde oorzaak is, dat daar gif geloosd is, hoe dan ook en door wie dan ook. Welk gif? Dat kunnen wij op afstand niet beoordelen. Wilt u het naadje van de kous weten, dan moet u een grond- monster laten nemen en dat laten on derzoeken. Maar dat kost ruim dertig gulden. Hebt u dat er niet voor over, dan raden wij u aan een flink stuk grond om te spitten en de bovengrond met zoveel mogelijk goede grond te mengen. Dan zal een te sterke concen tratie van mest- of gifstoffen beter worden gespreid en zal de afwijking kunnen verdwijnen. TE HOGE BELASTING Is mijn belastingaanslag wel juist? Ik moet nu tweemaal zoveel betalen als vorig jaar over het zelfde inkomen. Antwoord: Deze aanslag inkomsten belasting lijkt onze belastingdeskundige méér dan lOC/o te hoog en raakt kant noch wal als hij van uw inkomen van vorig jaar ad. 30.000,moet uitgaan. Vermoedelijk hebt u een en ander over het hoofd gezien of heeft de belasting dienst nog andere gegevens verkregen. Als u zelf geen andere inkomensposten (als bijverdiensten, renten van spaar tegoeden enz.) vindt, is het 't beste ter stond naar de belastinginspectie te gaan en eens te vragen, hoe de belasting is berekend. Doe dat spoedig, vóórdat de bezwaartermijn van twee maanden om is. Na verloop kan de inspecteur in be paalde gevallen zijn aanslag nog her zien als blijkt, dat hij fout is. PAPYRUSPLANT Hoeveel kunstmest moet ik mijn pa pyrusplantje geven? Antwoord: U kunt een papyrusplant wel wat kunstmest geven, maar dat moet met mate en héél voorzichtig ge- beureii. Het hangt er bovendien van af, welk gehalte aan voedingsstoffen een plant nodig heeften dat wordt bepaald o.m. door de grond waarin die plant staat. Daarover schrijft u helaas niets. Als u uw winkelier, tuincentrum, kwe ker of coöperatieve land- en tuinbouw- zaak de samenstelling van de gebruikte grond(mengsels) opgeeft, kan men u daar wel adviseren, welke kunstmest u het beste kunt gebruiken. Op de kunst- mestverpakkingen staan de gehalten aan voedingsstoffen altijd in de zelfde volgorde aangegeven, namelijk eerst de hoeveelheid stikstof (N), dan fosforzu- ren (P) en daarna kali (K). KENNISMAKING Onze dochter heeft verkering. Moeten de ouders van die jongen nu niet eens kómen kennismaken? Antwoord: Als u beiden op elkaar blijft zitten wachten, gebeurt er niets. Het beste is altijd, dat de ouders van het meisje de vaak bestaande drempel vrees wegnemen, door de ouders van de jongen uit te nodigen. Dat kan heel eenvoudig gebeuren door deze jonge man de boodschap mee te geven, dat u hen op een bepaalde avond graag zoudt ontvangen, of dat ze eens eert andere afspraak moeten maken als dat niet schikt. BONTTOR Ik stuur u een dood insekt, dat ik bij de vuile was vond. Niet één, maar een heleboel. Hoe komen die in mdjn was? Antwoord: U hebt blijkbaar het vuile wasgoed (te) lang laten liggen in een donkere kast of ergens in een hoek. In de regel kiezen insekten juist vuil ge dragen kleding uit en komen ze niet in schoon goed. In dit geval gaat het om het zogenaamde bonttorretje (Attagenus peUio). Deze zijn in huis vrij zeldzaam. Hun ontwikkeling gaat in normale ge vallen, als er regelmatig overal (ook in de kasten) wordt schoongemaakt, vol doende tegengegaan. Overigens groeien ze ook erg langzaam. De larven leven uitsluitend in huiden en vachten van dode dieren. Kijk daarom ook uw bont- artikelen, vachtjes en kleden na en be handel die met een huishoudinsecticide. Geef gelijk al uw kleding en uw kleren kasten een goede beurt en herhaal dat om de drie maanden. Vuil wasgoed kunt u hoogstens één week laten liggen, beter is het zo spoedig mogelijk te wassen. Jassen en costuums voor alle zekerheid allemaal chemisch laten reinigen of stomen en dit telkens laten doen voor u ze voor langere tijd weghangt in uw kasten. Vooral als u zomergoed wisselt tegen winterkleding of andersom, is het van belang de gedragen kleren voor het weghangen terdege te (laten) reinigen of stomen. VREEMDE MUNT Ik heb een eigenaardige munt uit 1826, waarvan ik u potloodovertrekjes van voor- en achterkant toezend. Is die nog wat waard? Antwoord: Dit is het zilveren vijflire- stuk van het toenmalige stadstaatje Genua, met beeldenaar van koning Car los Felix van Sardinië, die regeerde van 1821 tot 1831. Genua maakte destijds deel uit van het koninkrijk Sardinië. Uw munt dateert dus van de tijd vóór de eenwording van Italië (1861). De mun ten werden in Genua of in Turijn ge slagen (muntletters resp. G of T). Als uw munt uit 1826 in goede staat be waard bleef, kan ze circa 2.000,a 2.500,opbrengen en bij mindere kwaliteit naar verhouding minder. PAPIEREN BEWAREN? Ik heb mijn zaak moeten opheffen. Moet ik nu toch de boekhouden met al le kasbewijzen dertig jaar blijven be waren voor de belasting? Antwoord: Volgens de wettelijke be palingen moeten facturen, kwitanties e.d. van een bestaande zaak tenminste twintig (geen 30) jaren en van een op geheven zaak nog tien jaren worden bewaard. Daar staat geen strafbepaling achter als u het niet doet, en de belas tingdienst kan slechts geld vorderen over vijf verstreken jaren, maar toch is het veiliger uw kasbewijzen zo lang mo gelijk te bewaren in verband met moge lijke, abusievelijk toegezonden rekenin gen van leveranciers. U moet dan toch kunnen bewijzen al betaald te hebben, indien dat binnen de wettelijke periode valt. STEPHANOTIS Mijn stephanotis bloeide prachtig, maar later kwam er een bolletje aan groeien. Moet je zo'n bolletje er uit ha len? Antwoord: Dit bolletje is een zaadbol. Als u zelf wilt zaaien, dan kunt u het laten zitten tot het geel geworden is. De plant put zich echter erg uit, als ze zaad moet vormen. De normale gang van za ken is daarom, dat u de stephanotis sterk terugsnoeit na de bloei, waardoor er nieuwe scheuten in bloei kunnen komen, ook al duurt dat soms geruime tijd en moet u dan een jaar op de vol gende bloei wachten. Zonodig verpotten en elke week een beetje (niet te veel) bijmesten. 2 TV's Kan ik twee t.v.-ontvangers aanslui ten op één antenne? Antwoord: Ja, met een zg. splitter die voor nog geen twee tientjes te koop is, en praktisch zonder signaalverlies. Uw handelaar kan u wel een tweede antennemast willen verkopen, maar no dig is dat helemaal niet. TONEELBLAD Bestaat er een toneeltijdschrift? Antwoord: Ja, het 10 keer per jaar verschijnend Toneel-Theatraal, uitge geven door H. D. Tjeenk Willink, post bus 58 te Groningen. Telefoon (050) 16 22 22. Abonnementsprijs circa 25, per jaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6