Raad Middelharnis balanceert met horeca-sluitingstijd Jeugd leefde zich uit in de bouw van een huttendorp Meer fietsen dan aito'j Beroemde Burg. V. Es niet gelukkig met langdurige „horeca-sage" Voor de aanvrage van een der plaatselijke horeca-ondernemers hem vrij te stellen van de z.i. te krappe sluitingstijden heeft Middelharnis' raad gisteravond zowel sympathie als antipathie getoond. Met 7-7 staaJkten de stemmen toen de keuze moest vallen; geen kans derhalve voor de aanvrager die zich zwaar de dupe acht. Een voorstel van de PvdA de sluitingsuren tot 01.00 uur in de weekends te verlaten verzandde in de 7-7 zoals de raad dat al meermalen heeft gekend. „Geen forsythe-sage maar een plaatselijke horeca-sage met vele afleveringen" typeerde de raadsvoorzitter burg. van Es dan ook de gang van zaken. De raad was incompleet door de afwezigheid van weth. D. Hoogzand. Geen onderscheid Pijn en moeite Stemming Delegatie onder voorbehoud Man dood bij blussen van brandje Van wie is aangereden poes? Tuberova- onderzoek in de gemeente Dirksiand Ts|©ciiisclie organist concerteert te Middelharnis Uitslag van de grote verloting ten bate van het bouwfonds der de Geref. Kerk te Ouddorp MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK De jeugd van Middelharnis en Sommelsdijk heeft de nu bijna voorbije week geweten wat haar te doen stond Die jongens en meisjes die deelnamen aan de bouw van het huttendorp op het gem. speelterrein aan de Sommelsdijkse Molenweg hebben de week van hun leven gehad. Ze konden vrijelijk zagen, timmeren en bouwen en zich aldoende een eigen stulp verwerven, zo mogelijk net een tikkeltje stoerder dan die van de niet minder nijver bouwende buurman. De speelweek werd geor ganiseerd door de Dorpsgroep Sommelsdijk, en de wijkgroep Middel- harnis-Zuid in samenwerking met Het Diekhuus. Buim honderd jongens en meis jes hebben op die manier een ge weldige week gehad. Gezamenlijk werden ook pannekoeken gegeten en spelletjes gedaan, maar het op het programma staande kampvuur moest uit veiligheidsoverwegingen worden afgelast. Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 23 juli 1976. Manager dhr. Borrias van hotel Ja cob! had de raad middels een schrijven van zijn moeilijkheden op de hoogte gebracht. De kapitale investering ver eist een hoge omzet waaraan het slui tingsuur afbreuk doet en dat bleek met name dhr. P. Tiggelman (PvdA) aan te spreken. Hij wierp dan ook al direct het voorstel op het sluitingsuur niet meer 'om half twaalf, maar voor de vrijdag, zaterdag en zondag op 01.00 uur te be palen. Dhr. Huijsen kon zich daar wel in vinden: „wanneer je na de huiselijke gezelligheid nog even naar een horeca gelegenheid wipt is een half uurtje gauw vergleden" begreep hij, reden waarom hij geen bezwaar tegen een verlating zou hebben. Ook van de zijde van de VVD, bij monde van dhr. Jacobs kwam bijval met het voorstel, maar anders was het met de SGP fractie, waarvan dhr. KL v. d. Ketterij liet weten geheel met het voorstel van B. en W., afwijzing van het verzoek, in te stemnnen. Evenmin bleek dhr. P. Grinwis (SGP) iets voor het verzoek te voelen, temeer ook omdat de raad zich niet kan per mitteren onderscheid te maken. Maar dhr. Grinwis had meer: „meerderen willen de mensen de vrijheid geven 's nachts cafe's te bezoeken, maar door hen wordt niet geprakkiseerd over de belangen van hen die de nacht -willen gebruiken waarvoor die bestemd is, voor het vinden van rust „Verlating alleen maar voor de week ends.beperkte dhr. Huijsen zijn instemming; „we moeten niet weer de hele week rondom de haven dezelfde rommel krijgen die we er gehad heb ben." Dhr. P. Krijgsman was een van hen die er maar liever het zwijgen toe wil den doen, eraan herinnerend met hoe veel pijn en moeite de raad tot het vaststellen van de sluitingsuren geko men was. „We hebben toen naar onze overtuiging naar alle zijden recht ge daan," stelde dhr. Krijgsman vast. Hij vond het geen zaak van de raad maar een zaak geheel van de burgemeester over een ontheffing te beslissen en hij verwees de aanvrager dan ook naar dat adres. De door dhr. Grinwis gegeven visie bleek bij dhr. P. Tiggelman tegen 't zere been te zijn en hij gaf daar dan ook danig lucht aan: „Wij, als raad, zijn er niet om te bepalen of iemand te veel of te weinig herrie maakt, dat doet de politie, maar wij moeten be palen of ze er wel of niet binnen mogen!" bezag hij. „Het is zo ver volgde dhr. Tiggelman een terechte zaak dat de mensen die kans krijgen en ze daarin niét door sluitingsuren be lemmerd w^prden". De voorzitter' nam nog de moeite de raad van twee ontheffingsmogelijkhe den in kennis te stellen. Gasten van een hotel kunnen niet uit het cafégedeelte geweerd worden en voor diners bijeen komsten en verenigingsavonden bestaan evenzeer ontheffingsmogelijkheden. Het kwam tenslotte op stemming aan. Het PvdA voorstel kreeg de instem ming van de 4 PvdA leden, de twee VVD leden en dhr. Huijsen. Het was allemaal duidelijk tot onge noegen van dhr. Arensman geweest. Hij vroeg de raad dan ook af of 't zo alle maal maar kan terwijl er toch eerder een beslissing genomen is. „Bestuurlijk is er niets tegen te doen maar 't wordt zo wel een horeca-sage met vele afleveringen!" typeerde de voorzitter. In de volgende vergadering zal er opnieuw gestemd gaan worden. Tot dusver heeft de raad beslist op het al dan niet toekennen van gem. garantie bij het verkrijgen van eigen woningen, maar op verzoek van de Banken en makelaarskantoor Tamboer heeft de raad die bevoegdheid aan B. en W. gedelegeerd. De verzoekers voer den aan dat bij de huidige gang van za ken soms 6 a 8 weken op een beslissing moet worden gewacht, terwijl B. en W. aanvankelijk sneller zullen kunnen be slissen. Een dergelijk besluit van B. en W. zal bovendien niet de goedkeuring van GS behoeven maar slechts ter ken nisneming aan de Minister van Volks huisvesting behoeven te worden toe gezonden. Enerzijds bleek de raad voor het voor stel te voelen, anderzijds gingen er an dere stemmen op, zoals van dhr. Huij sen die het vooral bezwaarlijk vond dat. de verzoeken dan niet meer in het openbaar behandeld zullen worden. ,.De raad kan dan op de duur wel laten schrappen het hoofd van de gemeente te zijn", voorzag dhr. Huijsen wat grim mig mede omdat eerder in de verga dering een z.i. risicoloze garantstelling was afgewezen. „Als B. en W. voortaan gaan beslissen gebeurt dat maar in 't. duisterfoeterde dhr. Huijsen. Mevr. van Loon (VVD) betoonde wel haar instemming terwille van de vlotte gang van zaken, mits er een beroeps- raiogelijkheid bij de raad aan de dele gatie wordt verbonden. Dat bleek ook de wens van dhr. G. C. Joppe en van 'de PvdA fractie, welke bovendien nog een maandelijkse opgave van verleen de en geweigerde garanties verlangde en een beperking van de termijn tot 31 dec. 1977. Overigens was een beperking ook al door dhr. Grinwis bedongen. „Dit col lege heeft mijn volle vertrouwen, maar in '78 zit er misschien een andere col lege en vertrouw ik het dan nog luidde zijn probleemstelling. Met al die wensen werd rekening gehouden. Wel moest de voorz. nog even kwijt dat het in het college bij de opmerking van dhr. Huijsen was gaan kriebelen. „Wij werken niet in 't duister" stelde hij dhr. Huijsen ge rust, „maar geheel volgens de Wet die zegt dat B. en W. geen openbare ver gaderingen kennen". „Wij bedienen ons bij de beoordeling van onze adviseurs die dat bijzonder goed doen en een rijke ervaring hebben." OUDDORP Bij het helpen blussen van een ter rein brandje achter de camping „de Witte van Ouddorp" is gistermiddag een 56-jarige man, G. C. N. V., inwo ner van Vlaardingen, om het leven ge komen. Dhr. V. was hartpatiënt, tijdens de inspanning van het bestrijden van het vuur werd hij door een hartaanval getroffen die dodelijk is gebleken te zijn. Het slachtoffer verbleef met zijn gezin op de camping. De brandweer dié was gealarmeerd heeft niet meer behoeven te blussen. OUDDORP De fam. Zuidwijk, Fabiusstraat 32, tel. 01877 - 2119 heeft zich ontfermd (i.v.m. relatie met de afd. dierenbescherming) over een poes die dezer dagen in Oud dorp is aangereden. Passanten hebben de poes bij de die renarts gebracht waarna ze ter verdere verzorging bij de fam. Zuidwijk is op genomen. Ze had een gebroken pootje. De poes is zwart/wit met eenzwart vlekje op de neus. De eigenaar/esse gelieve met de fam. Zuidwijk contact op te nemen. De Stichting Tuberova zal ook in de gemeente Dirksiand een röntgenologisch borstonderzoek houden. Vanwege het m inder voorkomen van longtuberculose, bijzonder in de jongeie leeftijdsgroepen, worden deze niet bij het onderzoek betroklien. De onderste leeftijdsgrens voor dit onderzoek is dan ook gesteld op 40 jaar. Het is de bedoeling van dit onderzoek om bepaalde borstaandoeningen, o.a. longkanker, op te sporen. Voorts biedt de bij dit onderzoek ge maakte röntgenfoto de gelegenheid om bijvoorbeeld bepaalde hart- en vaataan- doeningen te ontdekken. De voor dit zo belangrijke onderzoek in aanmerking komende personen zul len een persoonlijke oproep ontvangen. Het onderzoek zal worden gehouden te: MELISSANT: op woensdag 11 augustus a.s. van 15.00 - 17.00 uur en van 18.00 - 19.30 uur. HERKINGEN: op donderdag, 12 augustus a.s. van 15.00 - 17.00 uur en van 18.00 - 19.30 uur. DIRKSLAND: op vrijdag, 13 augustus a.s. van 14.00 - 17.00 uur. op maandag, 16 augustus en woens dag, 18 augustus van 14.00 - 17.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. Bovendien djjisdag, 17 augustus van 9.30 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Als financiële bijdrage ui de kosten van het onderzoek wordt van het publiek een vrijwillige bijdrage gevraagd van 3,-. ZATERDAG 24 JULI A.S. OM 8 UUR Aanstaande zaterdag 24 juli (dus NIET zoals oorspronkelijk was aangekondigd 31 juli) wordt op het orgel van de Grote Kerk te Middelharnis een concert ge geven door JAN HORA, organist te Praag. Dit concert wordt georifianiseerd door de stichting kerkconcerten Goeroc- Overflakkee. De beroemde organist Jan Hora maakt momenteel een tournee door Nederland met o.a. concerten te Rotterdam, Gouda en Loppersum. Het concert te Middel harnis wordt het laatste van deze con certreis en de organisatoren hopen dan ook op een groot aantal luisteraars om dit laatste concert voor hem tot een feest te maken! Hoewel Jan Hora vroeger verschillen de concerten in Middelharnis, steeds als onderdeel van een tournee, gegeven heeft, mocht hij plotseling enkele jaren zijn land niet verlaten om een tournee naar Nederland te maken. De stichting kerkconcerten is dan ook verheugd de vele orgelliefhebbers die vroeger zijn concerten zo gewaardeerd hebben dit concert te kunnen aanbieden. In een recensie over het concert wat Jan Hora afgelopen week in Rotterdam gaf ken schetste de recensent zijn orgelspel als „muzikaal, virtuoos en zeer gedegen". Jan Hora is organist van het stadhuis te Praag en leraar aan het conservato rium aldaar. Hij maakte tournees door verschillende landen, vele radioopna mes en enige grammofoonplaatopna men. Het programma wat Jan Hora a.s. zaterdag vertolkt begint met een wei^k van een oude tsjechische componist, t.w. Jan Zach. Daarna enige werken van Joh. Seb. Bach, waaronder een on bekende toccata en fuga in E dur. Van Joh. Brahms kunt U de contrapuntisch zeer interessante fuga in as moll be luisteren, terwijl Jan Hora zijn concert besluit met de vierde sonate van Men delssohn. Programma's (tevens toegangsbewijs) zijn verkrijgbaar aan de kerk. Volwas senen 3,scholieren 2,De kerk gaat om half acht open, het concert be gint om 8 uur. Iste prijs 1709, 2e pr. 1781; 3e pr. 1081; 4e pr. 1416; 5e pr. 1732; 5e pr. 1288; 7e pr. 1940; 8e pr. 1535; 9e pr. 1604. 10e pr. 1395; 11e pr. 1784; 12e pr. 1553; 13e pr. 1393. Koffiezetapparaat is gewonnen door mej. Padmos, Molenweg met nr. 292. De klok is gewonnen door G. de Vos, Tuinen Goedereede met nr. 149. Het aantal erwten 1716 werd gera den door I. Groenendijk Kerkstraat 37, Nieuwe Tonge. Het aantal meters touw 162 werd ge raden door mevr. Sperling, Molenweg 20, Ouddorp. Alleen de winnaar van het gouden tientje met nr. 727 (geel) wordt nog gezocht. Allen nog hartelijk bedankt voor de fantastische belangstelling op onze ba zar. Prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. C. Tanis-Roffel, Weststraat 12, Ouddorp (Z.H.) Een paar jaren geleden werden in de Verenigde Staten van Amerika voor het eerst in een jaar meer fietsen dan auto's verkocht. In vele andere landen waaronder Nederland is dat het ge val. In de Duitse Bondsrepubliek is men aan het tellen geslagen om te zien hoe de situatie daar is. Het blijkt dat daar 26 miljoen fietsen in gebruik zijn tegen over 18 miljoen auto's. Met een jaar lijkse verkoop van zo'n drie miljoen fietsen wordt het verhoudingscijfer voor de fiets steeds gunstiger. Uit een onder zoek bleek overigens dat het niet om een regelrechte concurrentie gaat. Zeer veel fietsen worden door autobezitters gekocht. Men kiest, al naar het gelang het gebruiksdoel, wisselend de fiets of de auto; selectief gebruik dus zowel wat de auto als wat de fiets betreft. In het huttendorp ging het al net toe als in de grote mensenwereld. Ieder sjouwde er naar hartelust, deed wat zijn hand vond te doen, en ziedaar wat er gebeurde; zo gauw het dorp ietwat bevolkt werd vestigden zich ook de ne ringdoenden! Er werd alras een bar ge vestigd, club „het Arendsoog", compleet met uitkijktoren om ongewenst gasten al van verre in de peiling te houden. Een ander plaatselijk bedrijf hield het bij de verkoop van kaakjes, vijf nog welvoor een stuiver en er was ook een tapperij voor frisdrank waar de bekertjes gazeuse voor een dubbeltje werden getapt. Aan de bouwsels wer den de bewoners gekend, het een met flat allures en het ander de eenvoud zelve,, laag bij de grond teneinde zich geen grote buil te vallen 't Was heel plezierig in het hutten dorp waar het leven zich in vree vol trok. De materialen waren door „het Diekhuus" aangesleept, gekregen van plaatselijke bedrijven en dikwijls wa ren het de vaders en moeders die voor hun kroost de meubilering aansjouw den, tot en met complete bankstellen. De vindingrijkheid kon geen grenzen en sommige huism^oedertjes versierden de vensterbanken met in bakblikken ge plante bloemetjes. Ook wat de naamge ving van straten en stulpen betrof ken de de jeugd zorg. De een bedacht een dure naam maar de andere noemde zijn optrek „de vuilnisman". -O- Foto links: De bar voor dorstige kelen. Foto rechts: De Zeester wordt door de vlag gesierd. Foto onder: Bloemen voor de raampjes '**v«<^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2