Gladiolenexpositie „Delta Flora" brengt fleur in door droogte dorre omgeving Lexikon 90 oliiielll Havenpaviijoen op 't Havenhoofd volledig afgebrand Achter de grenspaal TIP VAN TOYOTA Vrijdag 23 juH 1976 No. 4507 CHR. STREÏBKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLiiANDSE EN ZEEUWSE EELANDBN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ItALIë INDONESIë RHODESIë t MOOIERE (loemstukjes KORTEWEG »ad Middelhaniis Volgende week in Middelharnis Expositie - de 19e eeuw - wordt groter dan ooit Domme boeren Verhoging te I ef oo n ta r i e ve n uitgesteld In Nederland 25.000 COROLLA'S verkocht in lï^ jaar. Dat "komt door de prijs maar bovenal door KWALITEIT. Maakt U eens kennis Kom naar onze showrooms LIES VAN DER VELDE Automobieien-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND BEZOEKT ONZE LANGEWEG 113 GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TEL. 01870 NEEM ER DE TIJD VOOR DELTA FLORA GOEDEREEDE: Dit jaar weer geen Vlaggetjesdag KERKNIEUWS MIDDELHARNIS: POSTBOX 8 MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 Bank Balbo Middelhamia no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTEÏJTIEPEIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief I De christen-democraat Andreotti pro beert voor Italië een nieuwe regerings ploeg samen te stellen. Dit zal hem niet meevallen, gelet op de moeilijke positie van de christen-democraten nu de com munisten de tweede plaats innemen. Een van hen Ingrao is voorzitter gewor den van de Kamer van afgevaardigden. Hij zal zeker president Leone geadvi seerd hebben om de communisten niet uit te sluiten, wanneer Andreotti kans van slagen wil hebben bij de samenstel-' ling van een kabinet. Temidden van de politieke verwar ring, welke er in Italië heerst, kwam plotseling uit de V.S. het bericht, dat Bondskanselier Schmidt op bezoek bij president Ford een verklaring zou hebben afgelegd over steun aan het EEG-lid Italië. Dit zou niet meer op hulp van de EEG-landen kunnen rekenen bij communistische deelneming in de rege ring. Dit was geen storm in een glas water meer, doch een Europese politieke rel van de eerste orde. Immers Engeland, Frankrijk en de V.S. zouden tot dit be sluit zijn gekomen toen de regerings leiders van die landen een „onderonsje" hadden in Puerto Rico. Vanzelfsprekend werd de verklaring van Schmidt haastig afgezwakt. De wes telijke regeringen zouden zich natuur lijk niet bemoeien met de binnenlandse politiek van Italië. Multirale economi sche hulp aan dat land zou „voor zover mogelijk" aan een regering van demo-- cratische krachten worden gegeven. Bovendien zou Schmidt tegen journalis ten met wie hij in Washington had ge sproken, hebben gezegd, dat zijn op merkingen niet voor openbaarheid wa ren bestemd. Zo, de journalisten hebben het weer gedaan. Zij zijn gemakkelijke „zonde bokken" op wie veel kan worden en wordt afgewenteld. ItaUë had toch niet pm hulp gevraagd in de naaste toe komst. Wij behoeven er echter heus niet aan te twijfelen, dat een man als Kis singer beslist niet graag hulp verleent aan Italië, wanneer communisten daar gaan meeregeren. Iets dergelijks zou Schmidt hebben gezegd en die opvat ting zou door de grote EEG-landen worden gedeeld. Nu, daarin kan hjj wel eens gelijk hebben, zodat die journalis ten er echt niet zo ver naast zijn ge weest, al hebben ze dan die verklaring een meer positieve inhoud gegeven dan Schmidt'heeft bedoeld. Indonesië heeft er geen gras over la ten groeien om Oost-Timor een deel van dat land te doen worden. President Soe- harto heeft een wet bekrachtigd, waar door Oost-Timor de 27ste provincie van Indonesië is geworden. Het gehele eiland Timor is daardoor Indonesisch bezit. Portugal, dat Oost-Timor tot voor twee jaar nog als kolonie bezat, heeft geen enkel bezwaar tegen de inlijving bij Indonesië. De Timorezen hadden er toch zélf om gevraagd? Het verzet door de (linkse) onafhankelijkheidsbeweging FRETILIN heeft volgens Indonesië geen enkele betekenis. De werkelijke kracht ervan is moeilijk te' schatten, omdat de leden-strijdkrachten als guerilla's ver spreid over het eiland activiteit ont plooien. Zij hebben zich in het bergland te ruggetrokken oni vandaar "uit her en der te opereren. De Verenigde Naties zullen er weinig meer aan kunnen doen, dat Timor nu geheel Indonesisch bezit is. Wellicht zullen diverse landen in de komende assemblee wel protesteren, maar die protesten zullen Indonesië weinig deren. Volgens een Britse t.v.-actualiteiten- rubriek zouden er „huurlingen" worden geronseld voor het Rhodesische leger. Er zouden in Amerika advertenties worden geplaatst, met de bedoeling vooral Vietnam-veteranen te werven. Rhodesië zou buitenlandse „hulp strijdkrachten" best kunnen gebruiken, want het leger kan moeilijk overal te gelijk zijn om tegen guerilla's te strij den. Een akkoord tussen de regering Smith en vertegenwoordigers van de zwarte bevolking is er nog altijd niet en lan Smith schuift een overeenstemming net hen steeds voor zich uit. Dit betekent echter ook, dat de gue- rilla-activiteiten meer en meer toene men, waarom nu, hoewel natuurlijk niet officieel, buitenlanders worden gewor ven om Smith in het zadel te laten zit ten. Het is de vraag, hoe lang Smith het nog vol kan houden. Het is duidelijk, dat de omringende zwarte landen het op den duur niet zullen tolereren, dat de zwarte bevolking van Rhodesië van werkelijke medezeggenschap wordt uit gesloten, juist om dat deze ver in de meerderheid is. De gladiolenexpositie „Delta Flora" die volgende week van woensdag t.m. zaterdag in Middelharnis, in de sport hal en een daarnaast opgetrokken ex positiehal van 900 m^ gehouden wordt, wordt groter dan de 18 voorgaande zijn geweest. Jaarlijks wint de expositie aan kwaliteit en dientengevolge ook aan be langstelling en dat stemt de flakkeese telers tot de meest grote voldoening. Voorzitter A. A. de Wit spreekt in het voorwoord in het nog te verspreiden programmaboekje ook zijn dankbaar heid uit over het welslagen van het vele werk en het opnieuw gereedkomen van de tentoonstelling. Temeer zal dat gel den nu ondanks de aanhoudende droog te het gladiolengewas geen reden tot klagen geeft. Bloemen beloven er volgende week dan ook volop te zijn en de grote expo sitiehal zal dan ook een weergaloze aan blik bieden, want gladiolen zijn van een zeldzame schoonheid! Die zal, gebun deld in boeketten van elk 50 stuks te zien zijn in velerlei soort en kleur en het zullen er weer vele iduizenden zijn die van dat schoons komen genieten. Vorig jaar nog brandde de zon meedo genloos op de expositie en joeg ze het kwik op tot ver boven de dertig graden, voor dit jaar mag een matiger tempera tuur worden verwacht zodat niemand zich door die gedenkwaardige ervaring van vorig jaar behoeft te laten weer houden. Woensdagmiddag om 2 uur zal de ex positie geopend worden door Mr. F. B. M. Nederveen, directeur Exportbevor dering Bloembollenraad, waarop aan sluitend de prijzen van de inzendingen bekend worden gemaakt en worden uit gereikt. Voor gladiolentelend Flakkee is dat het jaarlijkse hoogtepunt wan neer een selecte jury de meest verdiens telijken onder de telers met geschenken, bekers en als meest begeerde trofee de wisselbeker honoreert. Juryleden zijn de heren J. Balk, H. G. M. Bamhoom en J. Rademakers. De bezoekers gaan wellicht wat minder kieskeurig te werk enhun oog zal dan ook door zelfs het minste bloempje worden gestreeld. De gladiool, zo wordt in het program maboekje verklaard, was al in de tijd Een stukje van de bloemenpracht van vorig jaar. INGEZONDEN: Een van onze abonnees wie hij is liet hij niet weten stuurde in een en velopje het knipsel van Jonas de Walvis terug, uit de krant van j.l. vrijdag. We willen u zijn grief niet onthouden; onze abonnee was gestruikeld over de daarin uit de brochure overgenomen opmer kingen dat de walvisjagers hebben ge handeld als domme boeren. „De schrijver van die brochure is veel dommer dan die zgn. domme boer an ders zou hij niet zo misselijk schrijven", liet de man ons weten, en; „het is dis criminatie van een groep van ons volk'. Ze zijn echter niet zo stom als de meeste stedelingen die menen dat groenten uit blik eerst niet hebben behoeven te groeien In het kader van de regeringsbeslissing om de overheidstarieven in 1976 te be vriezen, is de voorgenomen verhoging van de telefoontarieven per 1 augustus, uitgesteld. Dorpswég 28-34 Sommelsdijk •Tel. Werkplaats (01870) 4436 In onze speciale aanbiedingen: o.a. Peugeot 504 GL, '73 met Bovag garantie. voor Christus bekend als „korenlelie" of „korenvlag", toen nog een onkruid in de korenvelden. In de Romeinse tijd werden ze gekweekt om gebruikt te worden voor het versieren van erebogen en in de Middeleeuwen bloeiden ze in de Nederlandse kloostertuinen. De grootbloemige gladiolen die wij thans kennen (nog steeds volgens het boekje) komen voort uit kruisingen die in Zuid Afrika werden aangetroffen. Momenteel is de gladiolenknol een ex port artikel dat jaarUjks zo'n vijftig miljoen gulden opbrengt, waarvan Goe- ree-Overflakkee één-vijfde deel voor z'n rekening neemt en dat is waarlijk geen geringe prestatie. „Alleen met in zet van de gehele mens is het thans mo gelijk om de moeilijkheden te boven te komen", zegt dhr. de Wit daarvan en niet ieder is tot zo'n staaltje meer be reid De gladiolenpracht wordt opgesteld in de grote expositietent, waarin stands van o.m. de Ned. Gladiolus Vereniging, de Coöp. Nederlandse Bloembollencen- trale en het bemiddelingsbureau Sier teeltproducten Flora Rijnsburg. De naastgelegen sporthal is het domein van de handel-doenden, al of niet in relatie tot de gladiolenteelt. O.m. zullen er zijn de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en plantkunde, fabrikanten en hande laren van machines en allerhande werk tuigen, makers van sieraden, droogboe- ketten, elektrische apparatuur en af- speelapparaten, een dierenspeciaalzaak, een makelaarskantoor enz. enz. tot en met het bedrijf _LECIFRUIT dat laat proeven en laat "zien hoe zelfgemaakte wijn smaakt en hoe men die zelf kan maken! Voorts zijn er sieraden, kunst- nijverheidsproducten, cosmetica, een stand van het Streekmuseum en aan het eind van de rit de zitjes van de res tauratie die wordt gerund door de fam. Kardux uit Dirksland. Ballonvaart. Het echtpaar Boesman, Nederlands meest befaamde ballonvaarders, zullen woensdagavond om 7 uur met hun bal lon opstijgen vanaf het veld bij de sport hal. Om half zes beginnen al de voor bereidingen en met de grote ballon zul len ook zo'n 5000 kleine balohnetjes het luchtruim kiezen. De entree die geheven wordt is tegelijk goed voor een bezoek aan de Expositie. De openingstijden zijn als volgt: woensdag vanaf 2 uur tot 10 uur 's avonds, donderdag en vrijdag van 2 tot 10 uur en zaterdags van 2 tot half tien. Toegangsprijs 2,50, bezitters van een bejaardenpas 1,en kinderen even eens 1, 2043 Ga eens samen naar de De gladiolententoonstelling waar zoveel moois te zien is, en waar U ook nog kan leren hoe U: wqn kunt maken wol kunt spinnen schilderijtjes kunt knippen De openingstijden zijn: Woensdag 28 juli 15 - 22 uur Donderdag en vrijdag 14 - 22 uur zaterdag 31 juli 14 - 21.30 uur SPORTHAL, MIDDELHARNIS Toegang: 2,50 p.p. m. 65+ers 1,— kinderen tot 12 jaar 1,.- Ook voor dit jaar zit er voor Goerees' Vissersvloot geen Vlaggetjesdag in, na dat ook vorig jaar al was besloten het traditionele evenement af te gelasten. De visserij kampte toen met dermate grote moeilijkheden dat uit financiële overwegingen met Vlaggetjesdag werd gestopt. Het gemeentebestuur heeft daarop met de Visserijver, gesproken over een financiële tegemoetkoming van gemeentewege voor de dit jaar te hou den Visserijdag, maar niemand blijkt er voor in de stemming te zijn. Als het zwaard van Damocles hangt de quoteringsmaatregel en de op han den zijnde berechting van de overtre ders daarvan de visserij boven het hoofd. Voor Goerees' vissers weinig aan leiding om dit jaar de vlag in top te ste ken. Men wacht in bange spanning af wanneer de Justitie de aangekondigde sancties tegen de overtreders „hard" gaat maken. OOLTGENSPLAAT Beroepen aangenomen. Kand, W. G. Sonnenberg, .zoon van ds. A. H. Son- nenberg te Kampen heeft het beroep naar de Hervormde Gemeente van Lan- gerak a.d. Lek aangenomen. Ds. A. C. Scherpenisse, gereformeerd predikant te Scheveningen (vroeger in Ooltgensplaat) heeft het beroep naar Zwijndrecht aangenomen. Elektrische schrijfmachine met ver wisselbaar lettertype en lintcassette De professionele kogelschrijfmachine met het nieuwe principe, waardoor een lange wagen en decimaaltabulator tot de mogelijkheden behoren. Officieel dealer voor Goeree en Overflakkee boeken, kanlooriniicktUifJ westdijk 55 - postbus 75 middelharnis - tel. (01870) 25 51, woonhuis (01877) 19 54 Het havenpaviijoen op MiddeUiamis' Havenhoofd is in de nacht van dinsdag op woensdag volledig afgebrand. Aan genomen moet worden dat de brand be wust is gesticht. Door diezelfde oorzaak brandde er tezelfdertijd op ca. honderd meter afstand een vrq staand houten schuurtje af. Het (houten) paviljoen was eigendom van Mevr. wed. v. d. Weide. Vorige zo mer nog was het aan een horeca-exploi- tant verhuurd, maar deze zomer stond het paviljoen ongebruikt. Wel was een Slechts wat brandhout restte van het paviljoen. complete meubilering en inventaris aanwezig, zoals een koelkast, vrieskist en andere apparaten. Een Belgische sportvisser die in het hartje van de nacht op het Havenhoofd kwam heeft de brand ontdekt. Bij sluis- wachter van Antwerpen klopte hij aan om van daaruit de brandweer en de po litie te bellen. Toen de brandweer kort daarna, tegen half drie, arriveerde rest te nog slechts het nablussen van de ver brande resten. De technische recherche heeft woensdagmorgen een onderzoek ingesteld maar de brand had te ver ge woed om nog aanknopingspunten te vinden. Niemand twijfelt er aan dat de brand is aangestoken. De eigenaresse is door de brand voor vele tienduizenden gul den gedupeerd. De brandstichters heb ben enpassant ook een houten schuurtje in vlam gezet. Ook dat brandde tot de grond toe af.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1