Ver. Vergadering Waterschap Flakkee gelukkig met aanwe zigheid van Haringvlietwater Lexikon 90 oliuelli Bemande ballon zweefde van Ouddorp naar Schuddebeurs •k Chioridegeiialte in sloten nu al sterk teruggedrongen Tropendienst opgeheven Bij inbraken geld en sieraden kwijt Middelnontwlkkeling bij de Habobank- organisatie in juni 1976 Luchtvaartshow te Ouddorp Geld ontvreemd CHR. STRE3EKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Bejaardenreisje naar Zuid Beveland EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN 2 Flakkeeërs in vierdaagse De vele duizenden die zaterdag middag in Ouddorp het ballonva rende echtpaar Boesman en hun passagier Ir. Engelsma uit Axel uitwuifden alsof ze een wereldreis gingen maken hebben niet vermoed dat de ballon al weer vrij snel na de start aan de grond zou komen. Dat gebeurde in de kleine plaats Schuddebeurs (gem. Wester schou wen) op het buureiland Schouwen- Duiveland. De tocht had nog geen uur geduurd. GOEDEREEDE POSTBOX 8 M MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 Na 5.30 uur (01870) 3332 Giro 167830 BankEabo MiddeUhanüs no. 3420.01.108 ABONlSrEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAX, ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief, De zoetwatervoorziening voor het dorstende Flakkeese land is vrijdagmid dag in vele toonaarden onderwerp van bespreliing geweest op de geiiouden openbare bijeenltomst van de Verenigde Vergadering van het Waterschap Flalc- kee. Enkele jaren geleden werd nog heel incidenteel Haringvlietwater bin nengelaten; „maar nu doen we niet an ders meer!!", stelde dijkgraaf Ir. J. B. Mijs met de nodige verbazing vast, „Het lukt vrij aardig", zo kwalificeerde dhr. Mijs het streven van het Waterschap waaraan de Ver. Vergadering een ver volg gaf door een krediet beschikbaar te stellen tot het scheppen van de mo gelijkheid ook de polders Roxenisse, Oud-Melissant en het N. gedeelte van Dirksland van Haringvlietwater te voorzien. Op een kaart werd de Ver. Vergade ring aangetoond hoezeer het bestaande chloridegehalte in de Flalskeese water gangen door de inlaat van Haringvliet water kon worden teruggedrongen, hier en daar tot één-zevende gedeelte van de vroegere concentratie! Perspectief op het begeerde Haring vlietwater is er nu ook voor de boven genoemde polders. De Ver. Vergade ring maakte zijn keus uit een aantal door de Technische Dienst naar voren gebrachte alternatieven. Er komt een inlaatpunt in de Zuiderdieppolder te genover het inlaatpunt Haringvliet- Zuiderdiep en aansluitend een toevoer kanaal, paralel aan de havendijk door de Halspolder naar Kraaijenisse. Met een en ander zal een bedrag van 265.000,gemoeid zijn waarvan SS'/o, of 101.000,voor rekening van het Waterschap komt. Voor een goede wa terverversing in het dan te bedienen gebied van plm. 900 ha zal het noodza kelijk zijn dat de watergemalen van de polders Dirksland ca.. Nieuw Kraaijer en Kraaijenisse vooral in zeer droge perioden dagelijks gedurende korte tijd in bedrijf zijn en in die tijd door de uitstoot van water met een hoog chlo ridegehalte het havenkanaal van Dirksland minder geschikt maken voor waterinlaat. Vragen. De Verenigde Vergadering ging graag met het voorstel accoord. Door dhr. Schilperoort uit Ooltgensplaat werd ook die instemming betuigd, maar dhr. Schilperoord dacht ook aan de eigen omgeving waaruit zijn vraag voort kwam of er ook aan dat gebied kan worden gedacht. De vrees van dhr. Schilperoort dat Oostflakkee aan de zuidzijde blijvend door zout water omgeven zal zijn kon door dhr. Stuurman (dir. technische dienst) worden weggenomen. Het zout- blijven geldt weliswaar voor een ge deelte van de Oosterschelde, maar bij St. Philipsland zal een dam worden ge legd tengevolge waarvan Volkerak en Krammer zoet zullen worden, al zal dat water niet de goede kwaliteit van het Haringvlietwater krijgen, zo veronder stelde dhr. Stuurman. Zeewater? Uit de vergadering kwam bij monde van dhr. de Wit de vraag naar de juist heid van de bewering dat er bij herha ling zeewater in het Haringvliet wordt binnengelaten. Ook die bewerldng kon dhr. Stuurman naar het rijk der fabelen verwijzen. Door de lage waterstand is de chlorideconcentratie wat hoger dan gebruikelijk. Thans bedraagt die 4 500 mg per liter water tegen zo'n 300 mg in normale omstandigheden. Van het in laten van zeewater is geen enkele spra ke. Het zou ook funest zijn voor het be trekken van Haringvlietwater t.b.v. de drinkwatervoorziening. Afbraak sl]uiswachters-woning. De voorgestelde afbraak van de voor malige sluiswachterswoning aan de Westhavendijk te Dirksland heeft geen genade gevonden in de ogen van de Vergadering. Op initiatief van dhr. Jop- pe werd dan ook besloten het voorstel niet aan te nemen en de woning nog een aantal jaren te laten staan, zonder hem overigens nog te verhuren- De wo ning is tot juli 1975 als tweede woning verhuurd geweest. Nadien hebben dijk graaf en heemraden het pandje niet meer durven verhuren omdat ze zo was te lezen in het voorstel niet meer voor de deugdelijkheid van de woning in durven te staan. Het oplaiappen zou een te kostbare zaak worden waarom zij het sloopvoorstel lanceerden. Verkoop acht het dag. bestuur ongewenst i.v.m. de mogelijldieid dat op die plaats ooit een gemaal gebouwd zou kunnen gaan worden in het kader van een verbete ringsplan afwatering Midden-Flakkee. De Vergadering besloot het voorstel en- liele jaren uit te stellen en na die tijd te bezien wat er met de woning gedaan kan worden. Sommigen sloten de mo gelijkheid van verkoop zeker niet uit. De dijkgraaf evenwel hoopt en voorziet dat de woning na die tijd toch wel goed deels verdwenen zal zijn Overname. Bij het voorstel tot overname van het lozingspunt bij de zuiveringsinstallatie bij de haven te Dirksland van de ge-i meente Dirlcsland gaf burg. H. Bos lucht aan zijn ontstemming over de door het Waterschap gevolgde procedure. Om dat zo meent het dag. bestuur met de gemeente Dirksland niet tot overeen stemming kan worden gekomen is aan Gedeputeerde Staten verzocht te bemid delen, en dat nu vond dhr. Bos te ver gaand, ziend op de tegemoetkoming en de z.i. coulante houding die het gemeen tebestuur van Dirksland heeft gede monstreerd. Na enig heen en weer gepraat leken de partijen toch weer wat dichter tot elkaar te komen. „We zullen er als goeie vrinden nog eens over praten!" zegde dijkgraaf Mijs toe. Het verschil van mening betreft de door het gem. bestuur van Dirksland geclaimde tege moetkoming (een soort wachtgeld) voor de bij de overname vrijkomende arbeid van personeel der gemeente, in totaal over 10 jaar tot een bedrag van 385.000,Het waterschap wU niet ver der gaan dan een vergoeding berekend over 3 jaar. Nieuwe Prov. weg. Uit de vergadering werd ook geïnfor meerd in hoeverre het dag.bestuur ken nis draagt van de plannen van de Pro vincie een nieuw gedeelte Prov. weg langs de Staverseweg te leggen, welke laatste in onderhoud en beheer is van" het Waterschap. Er bleek nieromtrent tussen het Wa terschap en de Provincie geen enkel contact te bestaan. De reactie daarop uit de vergadering varieerde van „be treurenswaardig" tot „onbevredigend". Van de zijde van het Waterschap zal dat contact overigens niet geopend wor den. „Laat de Provincie eerst zelf maar met de bestuurlijke billen blootkomen!" was een reactie uit de vergadering. OOSTFLAKKEE De Tropendienst onlangs ingesteld door het personeel van de gemeente secretarie, de Technische Dienst, Soci ale Zaken en de Gemeenteontvanger is met ingang van maandag opgeheven. De kantoortijden, etc. zijn nu weer als voorheen. OOSTFLAKKEE Op D.V. 30 juli a.s. zal er een bejaar denreisje plaats vinden naar Zuid Be veland. De reis wordt verzorgd door van Mourik te Dinteloord, die de bejaar den naar Goes brengt waar een ouder wetse stoomtram klaar staat die de groep in 50 minuten naar Kwaden- damme brengt, waar men kan genieten j van een prachtig natuurgebied. J De reis erheen is een belevenis. Aan de tram die na een verblijf van onge veer V-h uur terugrijdt naar Goes is een restauratiewagen gekoppeld waar ve lerlei dranken en ijs te koop zijn. Na aankomst in Goes, waar de bus klaar staat brengt van Mourik ons via een mooi gedeelte van Zeeland naar een hotel waar een diner zal worden getbruikt. Voor deze reis, die 28,75 kost, maar voor leden van de Soos en handenar- beidclub in Ooltgensplaat 10,reduc tie^ gegeven wordt, kan men zich opge ven voor 26 juli a.s. bij mevr. Arends- man. Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871- 617. Mej. N. V. d. Klundert, Past. van Luenenstraat 11, Achthuizen. E. C. Snaauw-Hobbel, Ooltgensplaat, tel. 01873-636. VcrtreJc bussen: 12 uur vanaf Trefpunt, Stad aan 't Ha ringvliet. 12.10 vanaf dienstencentrum, Acht huizen. 12.40 uur vanaf Centrum Ooltgensplaat. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds W. Hage van Rotterdam-W. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. J. van Vliet van Aaktekerke. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Dirksland. Elektrische schrijfmachine met ver wisselbaar lettertype en lintcassette De professionele kogelschrijfmachine met het nieuwe principe, waardoor een lange wagen en decimaaltabulator tot de mogelijkheden behoren. Officieel dealer voor Goeree en Overflakkee ootken, kaniooriruickting. westdijk 55 - postbus 75 middelhamis - tel. (01870) 25 51, woonhuis (01877) 19 54 In de vierdaagse, die vanmorgen in Nijmegen is begonnen, lopen tenminste 2 Flakkeeërs mee. Het zijn de heren J. W. Zuidgeest uit Dirksland die in de categorie 50 km per dag meetippelt en de Dirkslander dhr. P. Groh die 40 kilo meter per dag gaat stappen. Samen hebben ze zich d.m.v. een fikse training goed voorbereid waarom ze alle kans hebben de tocht tot een goed einde te brengen. OUDE TONGE Bij een tweetal inbraken in de wo ningen van boerderijen aan de Lange- weg en de Oudelandsedijk zijn sieraden van goud en zilver ontvreemd en wordt ook een bedrag aan geld van 4000, gemist. De diefstallen zijn waarschijnlijk op klaarlichte dag gepleegd. Ook in Ooltgensplaat zijn gisteren enkele pogingen tot inbraalc gedaan. MELISSANT Oud papier. T.b.v. het bankenfonds van de Ned. Herv. Kerk zal morgen avond, woensdag, weer oud papier wor den opgehaald. Beleefd wordt gevraagd het aan te bieden papier tijdig gereed te zetten. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 22 juli a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. J. M. Kleppe te Woerden. De totale middelenontwikkeling bij de Rabobankorganisatie vertoonde in juni 1976 een gunstig beeld. De toevertrouwde gelden namen in deze maand toe met f 579 miljoen, te vergelijken met 255 miljoen in 1975 en 317 miljoen in 1974. In het eerste halfjaar 1976 vertoon den de middelen een toeneming met 3.458 miljoen, te vergelijken met 2.627 miljoen in 1975 en 2.049 miljoen in 1974. De spaargelden, die mede in de to tale middelen zijn begrepen, namen in juni 1976 toe met 200 miljoen. In 1975 werd in de overeenkomstige maand een overschot geboekt van 597 miljoen, en in juni 1974 van 15 miljoen. In de eerste zes maanden van 1976 beliep het spaaroverschot 1.457 mil joen, te vergelijken met een overschot van 1.449 miljoen in 1975 en e enont- sparing van 273 miljoen in de over eenkomstige periode van 1974. De stortingen op spaarrekeningen be liepen in de maand juni 1976 1.100 miljoen en de terugbetalingen 900 miljoen. Ultimo juni 1976 bedroeg het totaal van de aan de Rabobankorganisatie toe vertrouwde middelen 39,1 miljard. Ca. 6 a 7000 mensen zijn zaterdag middag van het opstijgen van de ballon en het treffen van de voorbereidingen daartoe getuige geweest. Ze vonden een plaatsje langs het gemeentelijk parkeer terrein waar de gebeurtenissen plaats vonden, op initiatief overigens van de plaatselijke middenstandsver. en de VVV. Het werd omlijst met vrolijke muziek en Ouddorp beleefde een waar spectakelstuk dat nooit eerder was voor gekomen. Toen dan ook het commando „los" klonk en stevige knapen die de ballon in toom hadden gehouden af haakten was het tumult niet van de lucht en werden de ballonvaarders na- gezwaaid tot de laaghangende bewol king ze aan het oog onttrok. Dhr. Boesman had voor zijn vertrek al laten weten een tocht over zee niet aan te durven. Toen de weersvooruit zichten weinig goeds voorspelden voor NW Brabant en België besloot dhr. Boesman zelfs de tocht over de Oos terschelde niet te wagen, wat hem deed besluiten al op Schouwen te landen, en de aanvankelijke opzet om naar Antwerpen te varen maar te laten voor wat het was. Het werd derhalve Schud debeurs, precies op de grens van Mid- denschouwen en Zierikzee, maar dank zij het stevige volhouden van enkele Zeeuwse boeren die de uitgeworpen lijn hadden gepakt nog juist op het grond gebied van Middenschouwen. Burgemeester Baerends die thuis in Scharendijke de ballon had zien over komen speelde het daarop volgende spel helemaal mee. Op het gemeentehuis te Scharendijke werden de ballonvaar ders officieel ontvangen en door mevr. Baerends van een drankje voorzien. Daar kreeg burg. Baerends de bood schap van burg. van Velzen van Goe- dereede, die de ballonvaarders hadden meegebracht. In de veronderstelling dat de ballon in België terecht zou ko men had dhr. van Velzen daarin ge schreven over de „nederlandse" ballon en nodigde hij de burgemeester van de hem nog onbekende plek uit ook eens de prachtige natuur van Ouddorp te ko men bewonderen, niet wetend dat de brief bij zijn Zeeuwse collega terecht zou komen die N.B. nog kortgeleden het oog had geslagen op de Kabbe- laarsbank om die in Zeeuws bezit te lïrijgen '«^,*;5jlfeji*.>.v4- 'Ar De ballonvaart gaat beginnen Passagier Ir. Ide Engelsma uit Axel die a raison van 500,(een eenjarig lidmaatschap van de Haagse ballon- club) de tocht had meegemaakt werd der traditie getrouw op het bordes van het gemeentehuis „gedoopt". Daarbij werd over zijn haardos een zakje zand uitgestrooid waaroverheen een fles champagne werd mtgegoten. Dhr. En gelsma kreeg te dezer gelegenheid de eervolle naam van „hertog van de Hom- pelvoet". Omdat de tocht niet de mi nimale tijd van 2 uur heeft geduurd zal dhr. Engelsma gratis een volgende tocht mee mogen maken. Vanuit Ouddorp was een zakje post meegenomen die zal worden voorzien van een speciaal ballon-stempel wat voor verzamelaars interessant is. Voor onderweg was dhr. Boesman door burg. van Velzen een portie gerookte paling aangeboden en was mevr. Boesman in de bloemetjes gezet door dhr. Hameete- man, administrateur van de VVV. •JT Mevr. Boesman kreeg voor de start bloemen aangeboden door dhr. Hameeteman van de V.V.V. De politie te Ouddorp heeft tegen een mej. uit Vlissingen procesverbaal opgemaakt na haar bekentenis tot tweemaal toe geld te hebben weggeno men uit een appartement in 's Konings Pleisterplaats. Het ging om een bedrag van 1600,—. ST. ANNALAND Uienveiling van donderdag 15 juli '76 Uien maart 40-opwaarts 0,66. Uien 0,50. Uien drielingen 0,58. Aardappelveiling van vrijdag 16 ju li 1976. Doré, eerste soort 0,99-1,01, Do- ré, tweede soort 0,99. Doré drielingen 0,40. Doré kriel 0,33-0,35. EersteUngen eerste soort 0,72. Eerstelingen apart 0,67-0,68. Lekkerlanders eerste soort 0,94. Eerstelingen tweede soort 0,92. Gloria, eerste soort 0,91. Gloria, twee de soort 0,85. Gloria bonken 1,32. Bint jes, eerste soort 0,81-0,85. Eigenheimers 1,00. Aanvoer 185 ton. Extra kerkdienst. Voor de Gerefor meerde Getmeente in Nederland te St. Annaland hoopt D.V. op donderdag 22 juli a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords kandidaat A. van Straalen, be roepen predikant te Barneveld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1