KlndeAAaekfe C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDIJE Telefoon (01870) 26 09 Op braderie liddelharnis RADEN NAAR BEDRAG VAN AUTOSCHADE De Vraagbaak HVP DIEPVRIEZERS ■lERPRAATJl ZOMER 1976 ZEKER AL BIJ DE EXTREME Bladz. 2 „E 11 A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 16 juli 1976 Deze vraag- en antwoord-rubrlek ataat geheel ten dienste van de lexer dia er kosteloos gebruik van kan maken. V^w vragen op velerlei gebied kont n stortn aan: Redactie EUanden-nleuws, povtbna 8, Middelhamis, met In de llnkerboven- hoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundlgea be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending comgleet met ant woord in dexe rubriek worden (epubll- ceerd. INSECT. Wat voor een insect is dit? Ze komen in liet donker tevoorschijn. Antwoord: Dit is zeer moeilijk te zeg gen, daar het geheel verpletterd en verdroogd aankwam. Dergelijke insecten e.d. kunt u het best verzenden in een metalen doosje of glazen buisje. Alleen een grijs gepoederde vleugel was nog te herkennen. Verder wordt er niets ver meld van kleur-grootte, vlinder of uil, waar u ze vindt enz. Het is helaas volgens deze schaarse gegevens onmo gelijk u een antwoord te geven. Stelt u veel belang in het antwoord, zend u ons dan in boven genoemde verpakking een of meer exemplaren met de nodige toe lichting. FLAMINGO-PLANT. Mijn Flamingo-plant krijgt witte plek ken op de bladeren. Kunt u zeggen wat hier de oorzaak van zou kunnen zijn? Antwoord: Deze grijze plekken wor den veroorzaakt door te lage tempera tuur, gepaard gaande met een te hoge vochtigheid, (in mei was het te koud). Zorgen voor hogere temperaturen (dat is nu niet zo moeilijk) en niet te veel gieten. Ook niet te veel over de kop sproeien en altijd lauw water gebrui ken. Directe bestrijding: om de drie weken spuiten met 1 gram sineb per 1 liter water. LOODS. Ik wil mijn kunstmestloods voor an dere doeleinden gaan gebruiken b.v. om peulvruchten en zaden op te slaan. Moet ik de betonnen vloer er uithalen of kan er een nieuwe overheen. Moet ik nog iets aan de muren doen? Antwoord: U schrijft niet of u de ge dorste zaden dan wel het hele gewas (gedroogd uiteraard) wilt bergen. De zaden in zakken wegzetten of op beton uitspreiden kan wel, maar dan moet die betonvloer isolerend zijn aangelegd, d.w.z. op puin en met een plasticlaag onder het beton. Is dat wèl het geval dan stuift de vloer; een bewijs dat hij droog is. Wanneer u zorgt voor voldoen de luchtverversing zit u goed. Wat de muren betreft: een Va steensmuur is voldoende. Een halfsteens muur dient u van buiten te bepleisteren waardoor hij vochtdicht wordt. PLANT. Kunt u mij zeggen wat voor plant dit is? Antwoord: U vermeldt niets over de herkomst of standplaats van deze plant, is het een waterplant, een gewone vaste plant of zo mogelijk een kasplant. Naar de groeiwijze zouden wij zeggen dat het waarschijnlijk de z.g. maggiplant is of een familielid hiervan. De latijn- se naam van de z.g. maggiplant is Le- visticum officinale. Lavas of ten onrech te wel maggiplant genoemd. Hij mag niet onder die naam verhandeld worden. Als u weer eens plantenresten verzendt, doe ze dan in een busje met vochtig gras, mos of dergelijke. De bladeren verdrogen dan niet en wij kunnen be ter zien wat we onder handen hebben. PASSIEBLOEMEN. In februari heb ik passiebloemen en geraniums gezaaid, waarvan ik nu mooie planten heb staan, maar er ko men nog steeds geen bloemen in. Wat kan de oorzaak hiervan zijn? Antwoord: Zaadplanten geven over het algemeen wat late bloei te zien. U kunt dat bespoedigen door de passie bloem even te enten op een andere zaai ling. Het beste kun u dat laten doen door een vakman. Bij de geraniums door er van te stekken b.v. in juli- augustus. RABARBER. In onze rabarber zit een zaadstok, daarvan wil ik zaad winnen. Hoe en wanneer moet ik dat doen? Antwoord: Het zaad oogsten als het geheel bruin of geel geworden is. U kunt het zaad nu al, of in het vroege voorjaar buiten uitzaaien op rijtjes van 20 cm. Plantjes geregeld verspenen op steeds grotere afstanden, tot tenslot te de volle afstatid bereikt is, onge veer 1 m2. De beste planten uitzoeken met mooie ronde stelen en sterke groei. Daar het vaste planten zijn, behoeft u niet weer te zaaien. Het zaad komt niet z.g. soortvast over. i DUIVEN. Een van mijn buren heeft duiven die hij op de vreemdste tijden loslaat b.v. maandagmorgen, als de was buiten hangt, zondagmiddag, als iedereen zit te zonnen. Mag dit nu zomaar of kan er iets aan gedaan worden? Antwoord: In het voorjaar, als de boe ren hun granen en peulvruchten zaaien, is er een zgn. ophokgebod. Dan mogen de duiven een paar weken niet uitvlie- gen. Dat zult u wel weten, want deze gewassen zijn erg bekend in uw streek. Maar daarna is het afgelopen. Theore tisch kunt u wèl de duivenhouder aan spreken voor schade en de overlast die de duiven op uw wasgoed aanbren- ben, maarhoe wilt u bewijzen dat het juist de duiven van een bepaald man zijn? U zou dat door een paar ge tuigen kunnen laten bevestigen, maar is de kool dat sopje wel waard? Er be staan wel afschrikwekkende middelen, maar die weerhouden een duif niet over u heen te vliegen. MUNT. Wat is de waarde van een munt met Zeelandia anno 1792? Antwoord: U vertelt heel weinig over die munt, maar wij vermoeden dat u de koperen duit bedoelt. Daarvan bestaan echter twee verschillende uitvoeringen, beide aangemunt in 1792. In dat jaar werden de laatste munten geslagen met het Zeeuwse wapen in een ovaal met daar omheen de bekende Zeeuwse wa penspreuk Luctor et emergo enerzijds en Zelandia tussen een burcht en het jaartal 2 rozen in een rococostijl ander zijds. In dat zelfde jaar verschenen echter nieuwe duiten, waarop het wa pen enerzijds in een meer op een wa penschild gelijkende uitvoering werd uitgebeeld en aan de keerzijde Zeelan dia (met dubbel-e in drie regels) stond vermeld. Omdat u in uw brief schrijft over Zeelandia met dubbel-e, nemen wij aan, dat u deze duit op het oog hebt. De waarde is da nafhankelijk van de kwaliteit waarin de munt bewaard bleef. Stempelnieuwe munten kunnen zo'n 15,opbrengen, maar gebruik te zijn veel minder waard. Is de munt teveel gesleten of niet gaaf meer, dan is de waarde voor muntenverzamelaars nihil. WERKENDE AOW'er. Ik kreeg A.O.W. maar ging in loon dienst en betaalde vanaf 1969 bejaar denverzekering en verplichte verzeke ring werd ingehouden van mijn loon. Nu zegt controleur dat ik wel, maar mijn vrouw niet meeverzekerd was. Antwoord: De getroffen regeling lijkt ons juist. U hebt teveel betaald en het verschil terugontvangen. Het klop ook, dat uw echtgenote niet zonder meer als medeverzekerd wordt beschouwd, daar het loon waar het om gaat, slechts een deel is van het totale inkomen. Voor die bijverdienste wordt u niet als kost winner aangemerkt. BOOM VERPLANTEN. Mijn verhuizende buurman wil me een prachtige rode acer overdoen voor de nieuwe eigenaars het huis krijgen. Kan ik die zo in mijn tuin zetten of moet er iets extra's aan gedaan wor den? Antwoord: Het is te laat in 't seizoen. Bomen kunt u het beste verplanten tussen oktober en april. Moet het be slist buiten die maanden gebeuren om dat de nieuwe buren de tuin in bezit nemen, graaf dan een ruim plantgat, zo groot als het wortelgestel, en probeer de esdoorn met kluit en al over te brengen. Stevig de grond aanstampen, zodat de stam even ver in de aarde staat als tevoren, en wat mest toevoe gen (die niet met de wortels in directe aanraking mag komen). Dan minstens één maand lang élke dag dat het niet regent een volle emmer handlauw wa ter geven. Ook in droge perioden daar na extra water blijven geven. MARMER WORDT GROEN. Een wit marmeren bank in de tuin wordt nu groen. Hoe moeten wij die schoonmaken? Antwoord: Marmer is in feite kool zure kalk en als die niet zuiver kristal lijn of gepolijst is, wordt ze aangetast door het koolzuur uit de lucht en, wat tegenwoordig veel gebeurt, door de sul fiden en het chloor in de lucht. Daar tegen is maar één middel werkzaam: u zult de bank moeten hullen in een be schermende laag. Het beste kunt u de bank dan wit schilderen en er een mar mereffect op aanbrengen. U begint met een witte grondlaag, met daarop een glanslaag. De verfhandelaar kan ver der adviseren, welke verfsoorten ge schikt zijn. VAKANTIEGELD BIJ ZIEKTE. Ik heb geen ziekengeld gekregen nu ik ziek ben, maar m'n maat die W.A.O. heeft kreeg het wel. Hoe zit dat, mag ik niet on vakantie naar het buiten land? Antwoord: Als u ziek bent, zult u niet naar het buitenland kunnen gaan en kunt u dat wel, dan kunt u waar schijnlijk ook wérkenIn elk geval is het G.A.K. niet verplicht zieken vakantiegeld uit te betalen, tenzij u werkt onder een ca.o. waarin dat recht op vakantiegeld bij ziekte is vastgelegd. Ook als uw werkgever de SC/o zieken geld aanvult, is het voorgeschreven dat hij vakantiegeld verstrekt over die aan vulling (d.w.z. hoogstens over die 20''/o van uw loon). Gaf uw werkgever tot op heden geen aanvulling op het zieken geld, dan zit u ernaast. Pas als u zo lang ziek, (arbeidsongeschikt) blijft, dat u naar de mate van die arbeidsonge schiktheid w.a.o. ontvangt, hebt u t.z.t. recht op vakantietoeslag, uit te betalen in mei. Dat was afgelopen voorjaar 7''/o. HERTSHOORN. Ik verzorg m'n hertshoorn zo goed mogelijk, geef geregeld kunstmest, spons de bladen netjes af en toch verschrom pelt blad na blad. Wat is er mis? Ik giet normaal. Antwoord: Alles. Een hertshoorn mag nietveel kamermest hebben en het is ook beter haar geen water boven in de pot te geven. Ze moet in een vochtige atmosfeer staan, dus met water er In het kader van haar 75-jarig be staan is de Rabo-bank M'harnis-S'dijk ook actief op de wekelijkse braderie avonden die vrijdags in iMiddelharnis gehouden worden. De Bank doet dat o.m. door middel van het plaatsen van een schadeauto waarvan het publiek gevraagd wordt het schadebedrag te ra den. De Rabobank neemt die gelegenheid tevens te baat het publiek te attenderen op de noodzaak de afgesloten verzeke ringen periodiek grondig door te lich ten om in geval van schade met succes een beroep op de verzekering te kunnen doen; Vorige week vrijdag stond er een zwaar gedeukte V.W.-Golf te kijk, van avond zal het een Austin zijn. Ruim 400 deelnemers hebben vrijdag avond een (schriftelijk in te vullen) kans gewaagd. Dhr. J. Korteweg van de Oostmoersedijk te Stad won daarbij honderd gulden. Aan het eind van de braderie-avond zal de grote overwin naar bekend gemaakt worden. De schade aan de Golf bedroeg overi gens het lieve sommetje van 5550,60. onder (b.v. een sierhangpot met water- rand is prima geschikt). Veelal bereikt men betere resultaten door ook op de verwarming een beetje water te laten verdampen, of onder een hangende hertshoorn een extra bak water te plaatsen. Onze verwarmde woonkamers bevatten voor deze plant namelijk veel te droge lucht. Het enige middel om het ■weinige vocht vast te houden heeft de hertshoorn in het waslaagje op de bla deren. Als u dat door afsponzen weg veegt, verdampt het schaarse vocht uit die bladeren en verschrompelen zij. Als van uw hertshoorn regelmatig blade ren verdorren, moet u beslist voor meer waterdamp zorgen of de plant regelmatig bestuiven met een verstui ver. REGENVERZEKERING. Wat kost een regenverzekering bij vakantie in Nederland en hoeveel regen moet er dan vallen? Wie meet dat op? Antwoord: U kunt kiezen uit een et maalpolis of een zgn. regenjaspolis, waarbij het risico van regen wordt ge dekt van 7 uur v.m. tot 7 uur n.m. De premie bedraagt 10% van het gewen ste uit te kereA (schade)bedrag. Daar komen ca. 5,bij voor polis en bij drage in de waarnemingskosten. U moet zich tenminste 7 dagen verzekeren en in die tijd moet dan 30 of meer mm regen vallen (gemeten door het dichts- bijzijnde KNMI-weerstation). Als er weinig regen valt (b.v. dagenlange mot regen) komt u niet in aanmerking voor een uitkering, ook al moet u een week lang uw regenjas dragen. KAALHOOFDIGE MUNT. Ik heb een munt met een kaal hoofd. Ik kan iets lezen over Brabant en over Unionlafor20 C of G. Wat is dat voor munt? Antwoord: U zult in het bezit zijn van een erg afgesleten twintig-centi- BRIEFWISSELING Beste meisjes en jongens! In dit kinder hoekje zal ik eerst het nieuwe raadsel maar een beurt geven. Aan de beurt is JULI-RAADSEL 3 Irna Lodder, Sommelsdijk. Het is wel jammer van de moeite, maar het in gezonden raadsel vind ik te moeilijk om te plaatsen. Het is heel mooi verzonnen, dat zendirigsveld, maar er staan wel drie vragen in, die de kinderen heel moeilijk zullen raden. Het zijn voor hen onbekende plaatsen. Ik kan er wel wat aan veranderen, maar dat mag ook weer niet te veel zijn. Het moet een raadsel van de inzendster blijven na tuurlijk. Je moet het me niet kwalijk 1 X nemen. Ik schrijf dit nu omdat je an- 2 X ders tevergeefs zit te kijken naar het 3 X plaatsen van je raadsel. Een volgende 4 X keer beter, hè? 5 X 6 XKlazina de Vogel, Melissant. Je rap- 7 X port is heel goed. Ik kan merken dat 8 XX x'xx'xXX XX X XX XX Je je best op school doet. Probeer het 9 Xzo maar vol te houden, dan zal het 10 X einde wel goed zijn. Ik merk wel dat XI X jullie een mooi plaatsje Jiebben om te 12 X zwemmen, maar jullie weten het niet al- 13 X leen, en dat is dan wel jammer, als het 14 X overlopend druk gaat worden. Eigen- 15 X lijk is het wel jammer dat er geen eb en vloed meer te merken is. Dat is veel mooier, en het water wordt dan 1. Letter. 2. Zoon van Jakob. 3. Le- gn^e keer ververst, maar dat is gebeurd geroverste van Saul, die later door Joab ^oor de dammen. Hoe is het nu met de werd vermoord. 4. Plaats m Juda, waar- directrice? Het is nogal aangekomen, van de koning door Jozua werd onder- 2eg' worpen, Jozua 12. 5. Raadsman van David, later van Absalom. 6. Nicolaüs was eenvan Antiochië, Hande- -lingen. 7. Bijbelboek van Mozes. 8. Een bevel van Paulus aan de Thessaloni- censen. 9. Poort genoemd naar een broe der van Jozef. 10. Poort genoemd naar één van de zonen van Jakob. 11. Zoon van Simon van Cyrene. 12. Zoon van Elimelech (Ruth). 13. Koning van de Moabieten, door Ehud gedood (Richte- ren). 14. Vrouw van Jakob. 15. Letter. Op de kruisjeslijn moeten de zelfde woorden staan. Dit raadsel werd ingezonden door Jan Grinwis uit Ouddorp. Dank je wel, Jan! Bea van Oorschot, Den Bommel. Je bent met een mooi rapport overgegaan naar de vijfde klas, zeg! Ben je lang aan het logeren geweest bij de broer van Siem? Ja, ik weet het nog wel van de bruiloft van Aart. Ja, het is een leu ke schoolreis geworden. Op zo'n dag is er heel wat te zien, hè? En als het avond is ben je erg vermoeid. Wie heb ben jullie verlost van de vastgelopen waterfiets? Of is hij op eigen kracht vlot gekomen? Bert Boshoven, Spijkenisse. Ik weet niet of ik je al gefeliciteerd heb met je verjaardag in de vorige maand, maar nog van harte gelukgewenst. Is het op die luchtbedden niet gevaarlijk als er schepen langs komen? Fijn, dat je niet één onvoldoende gehaald heb. Met die vishengel had je echt pech, zeg! Is het later toch allemaal goed gegaan? En heb je er al iets mee gevangen? Leny Keizer, Melissant. Het is een heel lange brief geworden, Leny! Er was heel wat stof om te schrijven. Over Tanja kun je wel blijven schrijven. Jul lie waren zodoende vroeg aan de arbeid 's morgens. Je kan niet begrijpen dat het werk dan om zes. uur al klaar is, en toch is het zo. Gelukkig dat je toen nog wat kon slapen, want anders zou je de hele dag toch wel akelig geweest zijn. Een mens moet toch zijn nachtrust hebben, nietwaar? Hoe gaat het met de jonge honden? Hoeveel willen jullie er van houden? Fijn, dat Kees naar de havo mag. Martien de Vogel, Melissant. Ik sta er van te kijken dat de salamanders nog leven, maar het is goed, dat je ze in de visput gedaan hebt. Nu zullen ze hun geluk w^el vinden. Je rapport is goed, hoor! Zo moest je wel over gaan naar de vierde klas. Je rapport is goed, hoor! Zo moest je wel overgaan naar de vierde klas. Ik wist niet dat er zo veel boekjes over dat Pietje waren. Je bent nog niet aan het eind er van. Zijn ze mooi om te lezen? Je kan wel snappen dat ik zulke lektuur niet meer lees, hè? Ria van Oorschot, Den Bommel. Ja, het is waar, je hebt een mooi rapport! En weet je wat ook goed is? Dat je voor bijles een acht hebt. Dat is een teken dat je goed je best doet, en dat je het ook kan. Hoe hebben jullie het in Kampen gehad? Het is wel eens leuk om een eind van huis te zijn, al is het thuis ook heel fijn. Vooral als er zulk mooi zwemwater is. Het is heel dichtbij en met de hoge temperatuur is het lauw. In Renesse is het ook goed ver lopen, lees ik. Het is daar een heel mooie streek, vind je ook niet? Daar kun je wel weken doorbrengen zonder je te vervelfen. Gert Boshoven, Spijkenisse. Toen je schreef had je nog zeven weken voor de boeg, maar je merkt wel, dat de tijd razend snel voorbij gaat. Als je aan het begin van je vakantie staat, denk je dat er geen eind aan kan komen, maar als de eerste helft voorbij is, schijnt het al maar vlugger te gaan. Jammer van die ene onvoldoende. Het vak wis-" kunde valt bij vele kinderen niet mee. En als je het niet goed begrijpt, doe je het in de regel niet graag ook. Is dat bij jou ook het geval? Betsie Keizer, Melissant. Heb je de ontbrekende woorden van raadsel twee in de oplossingen gezien? Als je deze woorden dan ziet staan, kan je niet begrijpen dat je er niet opgekomen bent. Zo gaat dat meestal. Je rapport is goed. Tot nu toe heb ik nog geen slechte rapporten onder mijn ogen gehad. Het zijn allemaal knappe kinderen, die goed hun best doen, zou je zo zeggen. Jij zit nu in de laatste klas van de basis school. Vind je dat je daar gauw zit? Of is het langzaam gegaan? Allemaal. Omdat ik op reis moest, kon ik al de brieven niet afwachten. Ik moest al schrijven om op tijd klaar te kunnen zijn. In de Vreemde schrijven gaat niet; dan zou ik alles mee moeten slepen. Zodoende zijn er maar enkele brieven beantwoord, die ik al in mijn bezit had. Ik kon ook de prijzen nog niet bepa len. Jullie moeten dus wel even geduld met mij hebben. Volgende week hoop ik weer veel antwoorden te gaven op de brieven, en dan zal ik misschien ook gelegenheid' hebben gehad om uit te zoeken wie er een prijs heeft verdiend. Ik moet het dan deze keer hier bij laten. Ik wens jullie allemaal nog prettige dagen in de vakantie, die nog niet voor bij is, maar die elke dag toch aan het afnemen is. Ik ben heel benieuwd wat jullie in die vrije tijd zoal uitvoeren. Dat kom ik misschien nog wel te weten in het vervolg. De vriendelijke groeten van jullie Oom Ko. messtuk uit België met de beeldenaar van Leopold I. Die kaalhoofdigheid is ontstaan door slijtage van de munt, want de koning was niet kaal. Braemt is de ontwerper van de stempel. De spreuk luidt: Union fait la force (wij zouden zeggen: eendracht maakt macht). Om dat de munt zo gesleten is, dat u de naam van de koning, de Cs van cen times en div. andere letters niet meer lezen kon, heeft de munt voor munten verzamelaars vrijwel geen ■waarde meer. U kunt er hoogstens nog een paar gul den voor vragen. LEKKE BOOT. Ik moet mijn houten jachtje, waar van enkele naden water doorlaten, dich ten. De één zegt breeuwen en de an der verbussen. Wat is de veiligste me thode? Antwoord: Verbussen is het aanbren gen van metalen platen, met aan de binnenkant, dus tussen plaat en houten schip, een laag teer. Dat is een nood oplossing met allerlei nare konsekwen- ties. Niet alleen ten aanzien van het houten schip, maar ook de gewichtsver deling en de bestuurbaarheid worden beïnvloed. Wij geven u daarom het ad vies de water doorlatende naden op de ouderwetse manier te (laten) breeu wen met breeuwkatoen. Dit is te ver krijgen bij Oudhollandse jachtwerven. Een nieuwe methode is het gebruik van staalplamuur zoals polykit. Dit is een tweekomponentenhars en hecht goed op droog hout. Ze kan daarna meteen af gelakt worden. De boot moet dus vooraf goed droog zijn. ST. ANNALAND Meer dan goud. Het echtpaar J. Keur-Van Dijk, wonende aan de Hoen derweg te St. Annaland vierde het 55- jarig huwelijksfeest. De heer Keur is jarenlang bollenkweker geweest. Beide oudjes genieten nog een uitstekende gezondheid. Het jubilerende echtpaar heeft één zoon. Het heeft hen bij deze herdenking dan ook niet aan belang stelling ontbroken. Geslaagd. Aan de Hogere Technische School te Dordrecht slaagde voor het einddiploma de heer Adr. Fase Johsz. uit St. Annaland. Het betreft het eind diploma afdeling water- en wegenbouw. Konsumentenlnfonnatle-Centrum MIDDELHARNIS Als derde en laatste onderdeel van _koelen en vriezen, komen de diepvrie zers aan de beurt. Een van ouds bekend middel om voedsel langer te bewaren is het in vriezen. Men kent een diepvrieskist en een -kast, deze apparaten hebben 4 sterren. Een kist is in aanschaf goedkoper, maar neemt meer ruimte in. Om een kist overzichtelijker te maken kan men gebruik maken van manden en/of tus- senschotten. Men kan er niets opzet ten. Het deksel kan vaak in vele stan den blijven staan. Een kast is overzich telijker, maar gebruikt wat meer stroom, hij neemt minder plaats in dan een kist. Men kan er iets opzetten en het ontdooien gaat wat moeilijker. Men moet deze apparaten 1 of 2 x per jaar schoonmaken. Voor u een apparaat aanschaft kunt u letten op: a. de service verlening b. de elektrische veiligheid c. het garantiebewijs d. een nederlandse gebruiksaanwijzing e. of het deksel in elke gewenste stand blijft staan f. de afwerking g. de inhoud, neem het apparaat niet groter dan u nodig hebt. Verder is de invries snelheid belang rijk en de aanwezigheid van een in- vriesschakelaar. Indien mogelijk zet dan deze appara ten op een koele plaats. Verdere inlichtingen weer vanaf 18 augustus 1976. Elke woensdag van 9- 11.30 uur en van 14.00-16.00 uur. C. C. Noordermeer-v. Strien. (van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van de zomer is nog niet voorbij en toch is het al zeker dat de zomer van 1976 in de weerboeken van De Bilt bij de extreme zomers kan worden geplaatst. Niet wat de totale lengte betreft, want die is ons midden juli nog geheel onbekend, wel wat be treft een uitzonderlijke hete en tevens bar droge periode die eigenlijk al in maart is begonnen. De situatie is zo dat, zelfs al zou er deze maand nog 30 tot 50 - mm. regen vallen, de periode van 1 april tot 1 augustus in ons land al de derde plaats van droogste perioden over 130 jaar inneemt na die van 1868 en 1921. Tropen-record Een record werd eind vorige week in Limburg al gebroken. De langste daar bekend zijnde reeks van acht tro pische dagen achtereen in juli 1947 op getekend, was maandag 5 juli aldaar al uitgegroeid tot een reeks van 10 tro pisch warme dagen. Zaterdag 3 juli in Oost Brabant 36 graden, een temperatuur die de laatste 30 jaar alleen op 9 juli 1959 en 18 juli 1969, met afgerond 37 graden te Venlo gemeten, iets hoger kwam. Ook De Bilt kwam 3 juli op 35 gra den; daar was het op 27 juni 1947 war mer: 36,8 graden. Dit zijn enkele grepen uit deze extre me periode. Een zelfde beeld geven lan den als België, Duitsland en Frankrijk te zien. In Duitsland op 5 juli al een reeks van 16 en in Frankrijk van 17 tropische hete dagen, soms tot 37 graden, welke reeks ook daar de laatste 150 jaar niet is gemeten. In het begin van vorige week waren er aanwijzingen dat het iets koeler zal gaan worden door een stroming uit Scandinavië, maar ook temperaturen rond en boven 25 graden zijn voor ons altijd nog zomers. Tweede zomerhelft Veel erger is de droogte die, zoals hierboven al aangeduid, in de periode april-mei-juni-juli ook al extreem is. De schade daardoor veroorzaakt, wordt in de landbouw bij de dag groter en die schade zal zijn terugslag straks on dervinden in een groot deel van onze economie. Een weers-ont-wikkeling als deze zal ongetwijfeld prijsstijgingen van vele produkten in de hand werken. Van economie terug naar meteorolo gie. Daar is de vraag: blijft de tendens van droogte en wantte, als in zomers van 1868, 1911, 1921, 1947 en 1959, zich ook dit keer handhaven, waar wij toch enige rekening mee dienen te houden, of zal er in de loop van juli toch een ander patroon op de weerkaart ver schijnen, waarbij depressie met hun re genfronten weer toegang tot boven West- en Midden Europa zullen krijgen? (Nadruk verboden)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6