Horeca-exploitant vraagt vrijstelling van het (z.i. te vroege) sluitingsuur RTM kan voor half miljoen bezuinigen op onrendabele lijnen Lexikon 90 olluelll GEZOCHT Oude Tonge Raad Middelharnis vergadert a.s. donderdag De manager van hotel Jacobi te Middelharnis, dhr. P. F. J. C. Bor- rias heeft het gemeentebestuur een brandbrief gestuurd waarin hij vraagt ontheven te worden van de z.i, te vroege sluitingtijden. Die no pen hem zaterdagsavonds om half twaalf het hotel te sluiten, wat voor hem neerkomt op „het weg sturen van klanten". Stroomvoorziening woonwagenkamp Betere accomodatie voor „Sempre" OOGKLACHTEN NA ZWEMMEN IN DE GREVELINGEN Drie jongens omgekomen onder een trein Brandje Orgelconcert Bram Beekman in Nieuwe Kerk Middelburg PREDIKBEURTEN ZEELAND DRUK EN WARM OP DE SOMMELSDIJKSE WEEKMARKT Medisclie diensten Gijzeling in ^oorwas bij aardappelen FORD MET „FIESTA" OP DE KLEINE WAQEN MARKT Met de nieuw ontwikkelde Ford Fiesta gaat Ford zich laten geldev oD de Europese en Amerikaanse Ideine-wagenmarkt. Daartoe heeft Ford meer dan 750 miljoen dollar besteed aan uitbreiding en aan passing van haar fabrieken in Duitsland en Engeland, maar die investering is welbesteed omdat de Fiesta een grote toekomst lijkt te gaan hebben. Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 16 juli 1976 Dhr. Borrias wijst in zijn schrijven op de ongewenstheid daarvan, niet in het minst ook om economische redenen omdat in het hotel een groot kapitaal is geïnvesteerd met hoge lasten als ge volg, waaraan alleen bij een voldoende omzet kan worden voldaan. Dhr. Bor rias'wijst er ook op dat zijn klanten ook na gegeven uitleg slechts ten dele aanvaarden dat ze om half twaalf worden weggestuurd, wat zowel geldt voor passanten als hotelgasten. B. en W. lijken niet van zin zich te laten vermurwen. „Het sluitingsuur van de horecabedrijven is kortgeleden vast gesteld en wij menen dat het genomen besluit moet worden gehandhaafd waar om wij voorstellen afwijzend op het ge dane verzoek te beslissen", laten B. en W. de raad weten. De elektrische installatie op het woon wagenkamp te Middelharnis bevindt zich in een dermate slechte toestand dat zo heeft de Emgo gerapporteerd verder gebruik ontoelaatbaar is. In afwachting van een raadsbesluit ter verbetering van die situatie hebben B. en W. de directeur van Gemeentewer ken gemachtigd de Emgo een opdracht tot verbetering te verstrekken. De raad wordt een aanvullend crediet gevraagd van 22390,— waarin 10440,— voor de genoemde verbetering van de elektri citeitsvoorziening. Het oefenlokaal van de kon. fanfare „Sempre Crescendo", in het pand Ring 3 te Middelharnis is dringend aan een opknapbeurt toe. Bovendien laat de akoestiek van het lokaal veel te wensen over. De Ver. heeft de gemeente dan ook gevraagd een verlaagd plafond aan te brengen en het interieur een schil- derbeurt te geven. De inbreng van de Ver. zal bestaan uit het leveren van mankracht voor de uit te voeren wer ken. Er wordt een crediet van 2300, gevraagd. Bovenbedoelde voorstellen zijn door de Commissie Openbare werken behan deld en aldus geadviseerd. Het was voor de eerste maal dat deze commissie in functie trad. Op de spreekuren van de plaatselijke doktoren in Dirksland hebben zich de laatste weken veel mensen met oogklachten gemeld. Dokter Elvé heeft dat aantal als „extreem veel" ervaren. In vrijwel alle gevallen blijken de patiënten gezwommen te hebben in het water van de Greve- lingen, zoals dat ook enkele honden overkomen is. De oogleden zijn ge ïrriteerd en vuurrood terwijl ze aan de binnenzijde etteren. Dokter Elvé gelooft niet dat de hoge zoutgraad van het Grevelingenwater de oorzaak zou zijn, eerder gelooft hij aan een zgn. „bacteriële infectie". Het zou dan ook gewenst zijn wanneer er naar aanleiding van de vele klachten een bacteriologisch onderzoek ingesteld zou worden. De remedie tegen de oogklachten is het toepassen van oogdruppels. De patiënt mag dan enkele dagen niet zwemmen waarna de klachten na die periode zijn verdwenen. De Rotterdamse Tramwegmaatschap pij (RTM) heeft bij de rijkshoofdinspec- teur van het verkeer voorstellen inge diend voor een beperking van haar bus diensten. De voorstellen zijn het gevolg van de opdracht van minister Wester terp van verkeer en waterstaat om on rendabele streeklijnen af te stoten. De RTM heeft de ritten bekeken die niet aan het criterium van tien reizigers per rit voldoen, en heeft daarop voorstel len ingediend voor het laten vervallen van verscheidene ritten, doorgaans 's avonds. In totaal zou de beperkingsoperatie de RTM een bezuiniging van meer dan 500.000 opleveren, volgens di recteur Van Zuylen een bedrag dat voor het bedrijf van de RTM „in feite te hoog is gezien de uiterste zuinig heid welke bij RTM steeds betracht is". Bovendien, aldus de brief aan de rijkshoofd-inspecteur van het ver keer maakt de RTM zich zorgen over de ontwikkeling van het open baar vervoer, en speciaal over de mo gelijkheden voor ondernemingen om in te spelen op toekomstverwachtingen en ergens alvast ritten in te voegen die pas na enige tijd meer passagiers krijgen. Voorstellen De voorstellen tot beperking van RTM-busdiensten komen op het volgen de neer: bij de dienst naar Goeree-Overflak- kee zou de laatste rit vanuit Rotterdam niet meer rechtstreeks naar Flakkee moeten rijden maar tevens Oud-Beijer- land. Klaaswaal en Numansdorp moeten aandoen, waardoor een rit bespaard kan worden. Bovendien zouden door de week enige avondritten op de verbin ding Herkingen-Ooltgensplaat kunnen vervallen vanaf Middelharnis en op za terdagen enkele ritten tussen Middel harnis en Ooltgensplaat. Ook één rit op het trajeqt Herkingen-Dirksland zou kunnen verdwijnen. in de Hoeksewaard zouden op het traject Numansdorp-Zuid-Beijerland 's avonds enkele ritten kunnen vervallen. Vanaf Numansdorp naar Oud-Beij er- land kunnen er per dag twee ritten af, en op het traject Heinenoordtunnel- Rotterdam drie ritten. Verdere beper kingen in de Hoeksewaard zijn voor gesteld voor de bussen van Strijen naar Dordrecht, van 's Gravendeel naar Dordrecht en van Numandsorp naar Willemstad. Op Voorne-Putten en Rozenburg zijn de voorstellen het ingrijpendst, daar kan volgens de RTM meer dan 400.000 van de totale 500.000 bespaard wor den. De beperkingen komen neer op inkrimping van de dienst Hoogvliet me tro-Rotterdam Zuidplein en op het ver dwijnen van enkele dagelijkse ritten op de trajecten Hellevoetsluis-Brielle. Ro- zenburg-Brielle, Rozenburg-Hoogvliet, en Hellevoetsluis-Hoogvliet. (Uit „de Rotterdammer") Drie jongens uit Krabbendijke zijn woensdagavond om het leven gekomen op, een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Kapelle-Biezelinge en Kruiningen. Ze reden met twee brom fietsen de overweg op en werden aan gereden door de trein van Vlissingen naar Roosendaal. De slachtoffers zijn dè 16-jarige Pieter Kriekaard, zijn 14- jarige broer Mark Kriekaard en de 19-jarige Johannes Riemens. SOMMELSDIJK De brandweer van Sommelsdijk heeft gisteravond, even na vijven geen groot karwei gehad aan het blussen van een bermbrandje in de Polder „de Oude Plaete". Het brandje was ontstaan nadat dhr. Mastenbroek uit Ouddorp op zijn daar gelegen land wat afval had op gestookt. Toen dhr. Mastenbroek er zelf niet in slaagde het zich verspreidende vuur te doven waarschuwde hij zeker heidshalve de brandweer die er korte metten mee maakte. Het vierde concert in de serie zo meravondconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vin den, wordt op dinsdag 20 juli a.s. ge geven door Bram Beekman. Het programma dat door deze jonge, doch reeds befaamde Middelburgse or ganist zal worden uitgevoerd luidt: Fan tasie en Fuga over „Ad nos ad saluta- rem undam", één van Liszt's monu mentale, voor kathedraal geschreven, orgelwerken; Sonata No. 5, Felix Men delssohn; Benedictus, Max Reger en Fantasie en Fuga over het koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme", eveneens van Max Reger. Aanvang 20.00 uur. Elektrische schrijfmachine met ver wisselbaar lettertype en lintcassette De professionele kogelschrijfmachine met het nieuwe principe, waardoor een lange wagen en decimaaltabulator tot de mogelijkheden behoren. Officieel dealer voor Goeree en Overflakkee ooehen, hantoonnttchUn^ westdijk 35 - postbus 75 middelharnis - tel. (01870) 25 51, woonhuis (01877) 19 54 ZONDAG 18 JULI MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur en 5 uur kand. Chr. v. d. Valk, Gou da. Extra kollekte kerk. Hervormde Exodus Gem. 10 uur ds. D. Goud zwaard Ger. Kerk 10.30 en 4.30 uur drs. G. J. Smink van Stad aan 't Ha ringvliet Chr. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. L. W. V. d. Mey Ger. Gem. 9.30 en 6 uur ds. Th. van Stuyven- berg Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10 en 3.30 uur lezen. SOMMELSDIJK 10 uur ds. R. van Koo- ten en 6 uur ds. H. Talsma. Extra kollekte kerkvoogdij Rem. Kerk 10 uur dr. ds. J. F. van Royen, Ca- pelle a.d. IJssel. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr. H. Buitelaar, Rotterdam en 6 uur ds. K. Schipper, Dordrecht. Extra kol lekte HGJB Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 10 uur dhr. G. J. Damen, Schelluinen en 6 uur dhr G. J. Damen Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. J. Mol van Rijssen. MELISSANT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. K. Exalto, Hasselt. Extra kollekte vrije zitplaatsen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur kand A. V. d. Meer, Utrecht en 6 uur ds. P. Koeman, Oene. Extra kollekte restau ratiefonds. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9, 10.45 en 6.30 uur kand. H. W. Riphage. OUDDORP Herv. Kerk 9, 11 en 6.30 u. ds. S. de Jong. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 uur dhr. J. Kamp, Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. P. Verkade, Montfoort. Ex tra kollekte Ondergrondse Kerk Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. C. van Sliedregt, bediening Heilige Doop en 6 uur ds. J. Blom, St. Maar tensdijk. Extra kollekte Quotum Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur kand. J. Neleman, Schoon hoven en 6 uur dhr. Barendrecht Rot terdam. Extra kollekte Stichting Jeugdwerk Goeree en Overflakkee Ger. Kerk 9 en 6 uur drs. G. J. Smink DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. Talsma en 6 uur kand. v. d. Meer, Utrecht. Extra kollekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10 uur lezen en 6 uur ds. G. Koenekoop, em. predt. te Rot terdam. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. en 6 uur ds. J. Smit, Hilversum. Ex tra kollekte Chr. belangen Ger. Kerk 9.30 uur onbekend en 6 uur dhr. van der Schee te Spijkenisse Ger. Gem. 9.30 en 6 u. lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 10 uur dhr. van Gilst, Waddinxveen. ZONDAG 18 JULI NIEUWERKERK Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Jac. Kooy Ger. Kerk N'Kerk- O'LAND 10 uur cand. P. J. Moet en 5 uur dhr. J. Romkes te Urk Ger. Gem. 10 uur lezen en 7 uur ds. A. Hofman, Scheveningen Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur lezen. Op de Sommelsdijkse weekmarkt is het j.l. woensdag meer dan bijzonder druk geweest. Veel vakantiehoudende Flak- keeërs maar niet minder recreanten van elders hebben in drommen de markt bezocht. Het weer noodde die dag niet naar het strand en 's woensdags is de markt dan een van de attracties waar de velen op af komen. De auto's vonden nauwelijks een plaatsje, maar op de markt was het bijzonder gezellig, zeker ook voor de kooplui die ongetwijfeld een heel goeie dag hebben gehad Van zaterdag 17 tot maandag 19 juli ARTSEN Middelhamis-Sommelsdqk: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. Kempen, tel. 2710. Dokter v. Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland-Herkingen-Melissant: Van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Elvé, tel. 1262. S tellendam- Goedereede Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. Rijswijk, tel. 1207. Nieuwe Tonge-Oude Tonge: Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Westra, tel. 1259. Stad aan 't Haringrliet-Den Bommel - Ooltgensplaat: Van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maan dagmorgen 9.00 uur heeft dienst dokter Kramers, tel. 01873 - 201. APOTHEEK „MENHEERSE" Openingtijden apotheek menheerse J. Slager apotheker werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uxir. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Zkm- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren vla tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen tandarts Overbeeke, tel. 1457 (van 11 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN Dienst heeft dhr. Tjebbes, tel. 2966. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp-Goedereede-Stellendam: Dienst heeft zr. Termatten, tel. 1702. Dirksland-Herkingen-Melissant Van vrijdagavond 6 uur tot maandag morgen 8 uur heeft dienst zr. Koppejan, tel. 1234 - 1412. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: Van vrijdagmiddag 12 uur tot maan- Sinds zondag wordt op de Grevelin- gendam een hondje vermist, een zgn. „vosje", een reu, licht beige van kleur. Hij draagt een halsband met rabiëspen- ning en hoort in Rotterdam thuis. In lichtingen over de verblijfplaats van het hondje worden graag ontvangen door mevr. Elvé te Dirksland, tel. 01877- 1262. Door de fam. Buitendijk, Korteweeg- je 8 te Nieuwe Tonge wordt een goed tehuis gezocht voor een 3--tal lapjeskat ten van 10 weken oud en een kater van 4 maanden. Inlichtingen via tel. nr. 01875 - 574. Bij de fa. Zuidwijk te Melissant, Fa- biusstraat 32 verblijven een aantal rode katertjes en jonge poesjes van 6 we ken, in afwachting van een goed te huis. Inlichtingen via tel. 01877 - 2119. dagmorgen 8 uur heeft dienst zr. Me- hssant, tel. 390 - 01876 - 321. ooltgensplaat - Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Wit/Gele Kruis: Dienst heeft Zr. Anna, tel. 01873 - 577. INGEZONDEN Alhoewel ingezonden stukken ons vrij wel altijd welkom zijn, hebben we het ingezonden dat we vanmorgen ontvin gen van een lezer uit Oude Tonge toch liever niet willen plaatsen, ook al heeft inzender misschien wel gelijk. Hij spreekt in het schrijven zijn afschuw uit aan het adres van twee met name genoemde personen die een bejaarde van 94 uit zijn woning haalden en bij een van hen in huis brachten. „Niet uit bezorgdheid maar om kennelijk finan cieel gewin want de medicijnen van de oude man hadden ze in zijn woning achter gelaten", aldus inzender. Hij noemt de onvrijwillige verhuizing van de bejaarde man een gijzeling, uitge voerd tegen de wil van de man zelf, zowel als van de doktoren en de wijk zuster. Inzender vermeldt ook nog de goede afloop van de' gijzeling, om 6 uur werd de „gegijzelde" weer „bevrijd" en in het rusthuis gebracht. De regen die eindelijk en te langen leste hier en daar in ons land gevallen is, heefter hier en daar ook toe geleid dat zich aan het te velde staande aard appelgewas nieuwe knollen beginnen te vormen, naast de oude waarvan de ont wikkeling door droogte en hitte was ko men stil te staan.' Voor de boer, hoe blij hij verder ook met het hemelwater is, is die zogenaam de doorwas geen reden tot vreugde. De eerste lichting aardappelen zal niet meer aan de groei komen als die groei er eenmaal uit is, maar wel kan de komst van de tweede lichting de kwaliteit er van zeer ongunstig beïnvloeden: het gevaar bestaat dat er straks glazige aardappels van het land komen. De knollen van het tweede groeisel zullen heel vreemde aardappelen zijn en alles bij elkaar zal de hoeveelheid niet groter zijn dan bij een normale oogst het geval zou zijn geweest. Alg. directeur van Ford Nederland, dhr. G. Laurent, ziet die toekomst wel zitten; „de Nieuwe Ford Fiesta sluit Ford Fiesta de rij van onze produkten in Europa en toont aan dat een kleine automobiel niet bekrompen of Spartaans hoeft de zijn", zei hij tijdens een introduktiebij- eenkomst. De verwachting ia dan ook dat de nieuwe Fiesta in alle afzetge bieden zal appelleren aan de smaak van het autorijdende publiek. De Fiesta, die in een tiental uitvoe ringen verkrijgbaar wordt heeft of een 957 of een 1117c.c. motor dwarsgeplaatst. Een 1300 cc. is nog in ontwikkeling. Alle uitvoeringen beschikken over een tot. bumperhoogte openende achterklep en een wegklapbare achterbank. Schijf- remmen op de voorwielen en radiaal- banden zijn standaard op alle Fiesta's evenals een verwarmingsinstallatie met luchtmengregeling voor de temperatuur, ventilatie met frisse lucht, ruitewissers met twee snelheden, wisselstroomdyna mo enz. Aan de thans in produktie genomen meuwe Fiesta zijn vele jaren studie van de kleine auto voorafgegaan. De Fiesta die aldus Ford de econo mische eigenschappen van de kleine auto toont aan het comfort en de ruimte van veel grotere auto's is het resultaat van drie jaren van ontwerpen en ontwikkelen. De Fiesta zal ongetwij feld veel gezien worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 2