Pengeot304 \Vaivis Jonas ainsaag te zien in Miaaelnarnis Achter de grenspaal Werkloosheid weer wat omlaag U mag vee van 'm eisen óókveel comfort... nUMPTSTAL Woonark „Peter" te Ooitgensplaat Automoblelen-verkoophal Brandweer snel paraat Bazar te Ouddorp Orgelconcert in Ger. Kerk Serooskerke TIP VAN TOYOTA LIES VAN DER VELDE X Dierenbescherming 49e jaargang No. 4505 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOIiiANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond HEINEMANN CONVENTIE SPANJE U rijdt kwaliteit Hif staat i<laar voor'n proefrit bij: De geprepareerde walvis Jonas, die de hele wereld al heeft door reist zal a.s. dinsdag in Middel- harnis te zien zijn. Hij wordt gere den op een speciaal daartoe ver vaardigde oplegger en dat mag ook wel want Jonas is meer dan twintig meter lang! X BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAGAVOND LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2043 X GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TEL. 01870 - 2043 -o- VOOR MOOIERE bloemstukjes Fa. KORTEWEG Zandpad Middelharnis Feike Asm a Voor een auto groot of klein moet u bij TOYOTA zijn. Het is niet alleen prijs en kwaliteit maar ook de service die het em doen. SCHUUR IN OOLTGENSPLAAT UITGEBRAND In de nacht van woensdag op donderdag, tegen half twee is in Ooitgensplaat brand uitgebroken in de schuur van de f am. E. I. Scha- ra aan de Noord Achterweg. De schuur, beneden garage en boven gevuld met hooi voor de paarden van dhr. Schara brandde goeddeels uit, maar dankzij het snelle optre den van de brandweer kon het overslaan van de brand naar naast gelegen percelen voorkomen wor den. POSTBÖX 8 M MIDDELaïAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29 y-^ iNa 5.30 uur (01870) 33 82 Giro 167830 BarikRalbo liliddeliamis no. 3420.01.108 ABOfNNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I In alle eenvoud is maandag oud-pre- sident dr. Gustav Heinemann van de Duitse Bondsrepubliek teraardebesteld. Geen staatsbegrafenis, zoals de huidige president Scheel had aangekondiged, met fanfares en een schare van verte genwoordigers uit tal van landen, doch, alleen begeleid door zijn naaste fami lieleden en enkele vrienden, is Heine mann naar zijn laatste rustplaats op aarde gebracht. Zo heeft deze hoog geplaatste, maar eenvoudig gebleven mens het gewild. Heinemann was vijf jaar president van de Westdmtse staat en daarvoor, ook onder Adenauer nog, minister, en hij heef als zodanig een rol van grote be tekenis gespeeld. Bij en in alles was Heinemann echter de eenvoudig leven de christen en op deze naam stond hij veel meer dan op die van president. Reeds vóór de Tweede wereldoorlog liet hij van zich sprekende door als ac tief lid van de „Bekennende Kirche" (Belijdende kerk) binnen de Evangeli sche Kirche peutschland zich principi eel te verzetten tegen het nationaal-so- cialisme. Heinemann, eens oprichter van de CDU, had gewetensbezwaren tegen de herbewapening van puitsland, omdat hij de gevaren had gezien van een mili tarisme, dat als hoogste goed en doel van een volk werd beschouwd (ten tij de van Hitler). Daarom brak hij met Adenauer en diens CDU om zich later aan te sluiten bij de SPD al was hij geen socialist van marxistische snit, be slist niet. Heinemann was werkelijk diep ont roerd, toen hij als president onze ko ningin bij haar staatsbezoek aan de Bondsrepubliek mocht begroeten. In dankbare woorden gaf hij uiting aan zijn vreugde over de verzoening tussen Nederland en Duitsland, die bij dit be zoek hij was eerder in ons land haar bekroning vond. Hij zal bij zijn eigen volk zowel als bij de vroegere vij anden van Duitsland bekend blijven als de „president der verzoening" tussen volken, die elkaar in vroeger jaren hebben bevochten. Als eerste partij hebben de Demo craten in de Verenigde Staten deze week hun conventie (nationale partij- vergadering), ditmaal in New York, ge houden om de kandidaat voor de ko mende presidentsverkiezingen aan te wijzen. Nu daarover was men het in de partij al eens geworden, gelet op de uitslag van de voorverkiezingen. Jimmy Carter had al bij eerste stemming een flinke meerderheid, zodat hij het zal moeten opnemen tegen de Republikein se kandidaat. Ford of Reagan, die in augustus wordt gekozen. Carter, die in zijn redevoeringen nog al met zijn geloof hij is Baptist te koop loopt, hoewel wij vanzelfspre kend niet over zijn hart mogen of wil len oordelen, maakt volgens opiniepei lingen veel kans om de slag om het Witte Huis in november te winnen. We zullen moeten afwachten, hoe hij zich in politiek opzicht opstelt daarin hiJ in tot nu toe zeer voorzichtig geweest wanneer hij het straks het land door gaat als kandidaat. De nieuwe premier van Spanje Su- arez (43) wacht geen gemakkelijke taak. Zijn voorganger Navarro, die nog on der Franco heeft gediend, stond niet bekend als doorzetter van een demo cratische hervorming, waarnaar koning Juan Carlos toch wel duidelijk blijkt te streven. De jonge premier is door de socialisten duidelijk gemaakt, dat hij een totale, zij het vreedzame breuk met het fascistisch verleden dient te be werkstelligen. Marcelino Oreja, nu minister van bui tenlandse zaken, een Bask, heeft tijdens een bezoek aan Wenen al gezegd, dat de regering gehoor zal geven aan ge rechtvaardigde verlangens van de oppo sitie, dat er volgend jaar vrije verkie zingen worden gehouden, maar dat de communisten als illegaal te boek blijven staan. Suarez beschouwt zijn regering als een overgangskabinet naar een parle mentaire regering, waarmee Spanje dan terugkeert naar een volledig democra tische regeringsvorm. De werkloosheid op Goeree-Over- flakkee is in de juni-maand t.o.v. de meimaand weer iets teruggelopen, t.w. van 4,5 naar 3,9"/o van de mnl. be roepsbevolking. In mei was het werk- lozental 370, in juni 322, waaronder 29 jongeren beneden ^e 18 jaar. pe gere gistreerde aanvraag via het Geweste lijk Arbeidsbureau bedroeg in juni slechts 34 personen. De onder verdeling van de mnl. werk lozen luidt als volgt: bouwvakkers 116, metaalbewerkers 53, landbouwperso- neel 25, handelspersoneel 8, transport- personeel 30, kantoorpersoneel 14, losse arbeiders 25 en overige beroepen 51. Er staan voorts 53 werkloze vrou wen en meisjes geregistreerd, onder wie 15 jeugdigen beneden de 18 jaar. stad aan 't Haringvliet TeL (01871) 202 Na 17.00 uur N. de Jong - Tel. (01871) 491 INGEZONDEN: Geachte redaktie, Onlangs verscheen in uw blad een artikeltje over het verdwijnen van de woonark „Pet^i." te Ooitgensplaat. Nu heb ik dit artikel niet zelf kun nen lezen, maar mijn ouders merkten op dat het nogal onvolledig was. Daarom hierbij een aantal aanvullen de gegevens. Het onderstuk van de ark, de pon ton werd rond 1910 gebouwd. Kort na de Tweede Wereldoorlog, ca. 1947, werd in Friesland het woongedeelte erop aan gebracht, en in de ponton zelf werden slaapkamers gebouwd. Eveneens kort na de oorlog begon de n.v. van der Schusrt-van der Boom- Stanfriesrederij (SBS) met de exploita tie van de veerdienst Den Bommel- Numansdorp met de veerboot Prinses Beatrix. Mijn vader kreeg, als kapitein van de veerboot, de woonark ter be schikking. De ark kwam in de havenkom van Den Bommel te liggen en kreeg mijn naam; „Peter". Tijdens de stormramp van februari 1953 werd de ark door het hoge water op de kade getild, maar enkele dagen later er weer afgetrokken. Tijdens de rekonstruktie van de ha venkom werd als tijdelijke ligplaats Rotterdam gekozen, waar de ark vlak bij het Oostplein kwam te liggen, n.l. aan het Haringvliet. Na een grondige werfbeurt in Hen drik Ido Ambacht kwamen wij begin 1954 weer naar Den Bommel, de nieu- MIUUtLHARNIS De bedoeling van deze expositie is dat men er bij worden bepaald hoe de mens bezig is bepaalde diersoorten, waaronder de walvissen, uit te roeien. Vier van de 9 walvissoorten waren al voor 1936 bijna geheel uitgeroeid. Wel iswaar ziJn er nadien op internationaal niveau beschermende maatregelen ge nomen maar door onderlinge menings verschillen worden niet niet voldoen de nageleefd. In de folder die over „Jonas" en zijn veelsoortige familiele den beschikbaar is wordt dan ook ge constateerd dat de slachting gewoon doorgaat en er in 1973 zelfs nog 37.000 walvissen werden gevangen. „We hebben ons m.b.t. de walvis vangst als een domme boer gedragen," wordt in de brochure werder opge- Op de foto de walvis tydens een van de transporten. merkt. „Walvissen zijn het vee van de oce aan. Ze zijn van niemand. Ze zijn een deel van de natuur zoals de vissen en de vogels, het water en de lucht. Een boer moet hard werken om elk jaar weer het voedsel te kunnen oogsten dat de mensen nodig hebben, maar één walvis bezit zoveel rijkdommen aan voedsel dat een boer vele jaren zou moeten werken om even veel te oog sten. Voor de vangst van een walvis is maar een heel klein deel van die tijd nodig en die besparing, menselijke heb- we ligplaats was vlakbij de aanleg- plaats van de veerboot. Met de bouw van de Haringvlietbrug in het vooruitzicht, trad mijn vader in maart 1957 uit dienst bij de SBS, en wij verhuisden naar Rotterdam. De nieuwe kapitein, de heer Vos, werd de nieuwe bewoner van de ark. Toen de veerdienst opgeheven werd, verhuisde de heer Vos met ark naar Ooitgensplaat. Met dank voor de plaatsing: Hoogachtend, dr. P. Diepenhorst, J. F. Kennedystraat 4, Heesch (NB) INGEZONDEN: Op woensdag 7 juli werden de aan wezige bewoners van het bungalow park „Weipolder" opgeschrikt door een flinke brand in een van de huisjes. Uiteraard werd direct door een aan tal bewoners het mogelijke gedaan om de brand te blussen, maar daar het niet te voorzien was dat dit zou luk ken, ging ik naar het dorp om alarm te slaan. Hoe lang het zou duren voor dat de brandweer aanwezig zou zijn, ik zou het niet durven voorspellen, we tend dat het vrijwilligers betreft, die -overal verspreid hun bezigheden heb ben. We stonden echter werkelijk perplex, toen enkele minuten later de brandweer het terrein op kwam stormen en direct blusvaardig was. Ik meen dan ook wel namens alle bewoners van Weipolder te mogen spre ken, als ik de brandweer complimen teer met hun grote paraatheid. We hopen de brandweer nooit meer nodig te hebben, maar het is een ge ruststellende gedachte te weten, dat zij ook ons in geval van nood op zo'n snelle wijze hulp kunnen bieden. W. Stam Weipolder 28, Ooitgensplaat. In Ouddorp wordt a.s. maandagmid dag en de gehele dinsdag een bazar ge houden. De baten daarvan komen ten goede aan het bouwfonds van de Gere formeerde kerk; de bazar wordt gehou den in het verenigingsgebouw aan de Stationsweg. Er zullen de gebruikelijke bazarat- tracties ziJn, zoals spelen en een grab belton voor de jeugd, maar vermeldens waard is ook het feit dat veel handwerk- artikelen e.d. beschikbaar zijn. Ook is er een verloting waarvan dinsdagavond de uitslag bekend wordt gemaakt en zal een zgn. „Amerikaanse" verkoop plaats vinden van een van de originele teke ningen van Uien Poortvliet. Onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum wordt op donderdag 22 juli a.s. in de Geref. Kerk te Serooskerke een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Het is thans het achttiende ach tereenvolgende jaar dat dit, vooral ook door zeer vele toeristen bezochte con cert wordt georganiseerd, zodat het te recht als traditioneel mag worden aan gemerkt. Het programma dat zal worden uit gevoerd vermeldt bekende en graag ge hoorde werken. Uitgevoerd wordt: Preludium Psalm 138, Feike Asma; Toccato, J. L. Krebs; Gavotte, G. Martini; Menuetto G. F. Handel; Suite Gothique, L. Boëllmann; Andantino, Gesar Franck; Suite, G. Young; Koraalbewerking, W. Mudde. Feike Asma besluit met Toccata over Psalm 146, Jan Zwart. Aanvang 20.00 uur. Dorpsweg 28 34 Sommelsdijk Tel. Werkplaats (01870) 4436 Denk om onze braderie-aanbieding. berigheid en het feit dat de walvissen leven in internationale wateren waar zij geen rechten hebben zijn deze die ren noodlottig geworden", aldus de brochure. Vinuis „Jonas" is een gewone vinvis, na de blauwe vinvis het grootste dier dat be kend is. Ze leven van een soort plank ton waarvan ze dagelijks zo'n 1400 a 2000 kilo verorberen. De organen van een walvis zijn im posant; het hart van Jonas is zo groot als een volwassen stier, zijn tong zo zwaar als een olifant en het gewicht van de lever was zo groot als dat van zes personenauto's. Een volwassen vin vis weegt zo zwaar als een vliegtuig met 150 personen „Jonas" werd destijds voor weten schappelijke doeleinden gevangen. De 7000 liters bloed werden vervangen door een oplossing van formaline. In het van organen ontdane lichaam kwam een vriesinstallatie. Aldus geprepareerd is Jonas al tentoongesteld in Europa, het Midden- en het verre Oosten. De brandspuit staat op slechts enke le tientallen meters van de schuur ge stationeerd uit de daar gelegen wate ring kon ook bluswater worden betrok ken en dat alles maakte het de brand weer mogelijk binnen de kortste keren de brand te lijf te gaan. De brandweer was d.m.v. de brandbellen gealarmeerd, maar vele in Ooitgensplaat kregen er toch lucht van en kwamen een kijkje nemen. Ze konden zien hoe de brandweer met drie stralen in actie kwam. Toen het dak zover verbrand was dat het instortte werd het vuur goeddeels ge doofd maar het kwam toch steeds weer De brand heeft de schuur flink aangetast tevoorschijn. De brand was niettemin spoedig onder controle al duurde het nog tot 5 uur vooraleer kon worden in gerukt. De leiding was in handen van de plaatsvervangend commandant dhr. J. Tiggelman Jzn. Dankzij het snelle brandweeroptre den bleven de naastgelegen schuren van de gebr. TIJ en KL Neels en dhr. D. F. Okker gespaard. In de schuur van de gebrs. Neels staan twee melktanks en in die van dhr. Okker twee perso nenwagens. Dat alles liep geen schade op. De brand, waarvan de oorzaak onbe kend bleef, ontwikkelde een enorme vonkenregen die slechts voor een ge deelte over het dorp trok en dan ook geen verder onheil meer aanrichtte. MIDDELHARNIS Bij de heer J. Minderhoud,( dieren arts. Voorstraat (tel. 2897) bevindt zich momenteel een bastaard hazewindhond- je (teef) van plm. een half jaar oud. Wil de eigenaar s.v.p. kontakt opne men met bovengenoemd adres?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1