Boerderij 6ebr. v. Schouwen volledig in de as Dinsdag 13 juli 1976 Ii[o/4504 CHR. STREEJKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Droogteschade in de landibauw I Monsters wijzen uit: HARINGVLIET WEL GESCHIKT OiVI TE ZWEIVIIVIEI^....! A.S. donderdag L.J.C. puzzel rit Banden leeg laten lopen Vrijdag weer braderie in IVliddelharnis A.S. vrijdagmiddag en -avond zal, in de serie van vijf, de derde brar derie gehouden worden, vanaf 's middags 2 uur tot 's avonds 9 uur in het Winkelcentrum op Westdijk en Zandpad. EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OUDE TONGE: 'ir Brandweer moest aanvankelijk lijdzaam toezien Auto door onbekende oorzaak van de dijk Bij een uitslaande brand die gis termorgen even na elf uur uitbrak is de boerderij van de gebroeders van Schouwen aan de Herendijk 35 te Oude Tonge volledig in de as gelegd. Van de schuren zomin als van het woonhuis, dat met zoveel zorg door het jonge echtpaar Pau- ius van Schouwen en Els van Schouwen-van Ginneken tot een eigen home was gemaakt staat nog een steen overeind. D© schade wordt geschat te Uggen tussen de 4 en 500.000,gulden, maar.zal door de verzekering worden ge dekt. NOG EEHS DE LUCHT IN V.V.V.-Ouddorp aan Zee, hield zwem wedstrijden te Stellendam ^■*-. POSTBOX 8 MIDDELHAKNIS Redactie en advertenties: Kantoor Lanigeweg 13, Sammelsdijk TeL (01870): 26 29 i— Na. 5.30 uur (01870) 33 92 Giro 167930 BankRalbo Middelhamis no. 3420.01.108 ABONNEMENTSPRIJS 7,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Per regio verschilt de ernst van de situatie aanmerkelijlc als gevolg van: verschil in droogte-gevoeligheid van de grond; verschil per regio in hoeveelheid neerslag gedurende de laatste masan- den. Op klei- en veengronden in het wes ten van ons land zijn er nog weinig pro blemen. In het oosten en vooral het zui den is de situatie echter bijzonder kri tiek en geeft aanleiding tot grote zorg. Over het algemeen is de schade op melkveehouderijbedrijven aanzienlijk ernstiger dan op de akkerbouwbedrij ven. Melkveehouderij De hoeveelheid tot nu toe gewonnen ruwvoer voor de komende winter is aan zienlijk minder dan normaal. De oogst varieert per provincie van 40 tot 80°/o van de normale opbrengst. Deze achter stand wordt dagelijks groter. De prijzen van ruwvoer zijn hoog. Voor hooi wordt momenteel meer dan het dubbele van normaal betaald (400 ton 500 gulden per ton). Vooral op de zandgronden is de gras- groei volledig tot stilstand gekomen. Als gevolg hiervan is te verwachten, dat de achterstand in de hoeveelheid gewon nen ruwvoer snel zal oplopen. Tot voor enkele dagen was de melk- produktie nog goed. Deze begint nu echter te dalen. De enorme vraag naar beregenings- apparatuur heeft geleid tot leveringstij den van vaak enkele maanden. In zowel Noord Brabant als op de zandgronden van noordelijk en midden Limburg ontstaan ernstige problemen. De grasgroei is hier behoudens op de beregeningsbedrijven volledig tot stilstand gekomen, terwijl ook de mais inmiddels duidelijke droogteschade vertoont. Tenzij op korte termijn veel regen valt, kan dit de situatie m.b.t. ruwvoer zeer veel verergeren. De melkproduktie loopt terug. Akkerbouw Voor de akkerbouw bestaat wel enige reden tot ijezorgdheid, doch die is meer gestoeld op de vrees, dat een langere continuatie van het huidige weertype ernstige gevolgen zal kunnen hebben voor die gewassen welke nog midden in het groeistadium verkeren. De huidige situatie is echter zeker voor de kleigronden niet verontrustend. De gewassen staan er in het algemeen goed voor. Dit geldt met name voor die percelen, waarvan de struktuur van de bodemen in een redelijke conditie ver keert. Waar dit niet het geval is, alsmede op droogtegevoelige gomden of gron den waar storende lagen voorkomen (bijv. plaatgronden) is de stand van de gewassen aanzienlijk minder en zal met niet aanzienlijke oogstdepressies reke ning moeten worden gehouden, indien er niet op korte termijn voldoende re gen komt. Ook op die percelen waar de gewassen in het voorjaar een trage ont wikkeling hebben gehad als gevolg van droogte, nachtvorst e.d. laat de stand te wensen over, In het algemeen leidt de droogte bo vendien tot: zeer lage grondwaterstanden veel voorkomen van luis en andere schadelijke insecten onvoldoende of geen werking van gewasbeschermingsmiddelen. In de veenkoloniën is het beeld nog redelijk goed. Vooral voor de percelen met een minder goede structuur is re genval echter noodzakelijk. In het rivierengebied en op de oos telijke zandgronden is de situatie aan- IJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ De berichten die circuleren als zou het zwemmen in het Haringvlietwater schadelijk voor de gezondheid zijn kunnen belangrijk worden afgezwakt, dankzij het onderzoek dat Rijkswaterstaat naar aanleiding van deze be richten heeft ingesteld. Door Rijkswaterstaat zijn dezer dagen monsters getrokken bij Hellevoetsluis, Stellendam, Dirksland, Middelhamis en nabij de Haringvlietbrug. Het onderzoek daarvan heeft uitgewezen dat de aanwezigheid van schadelijke stoffen niet dermate is dat tegen het zwemmen gewaarschuwd zou moeten worden. Daarbij tekent Rijkswater staat wel aan dat het minder gewenst is te zwemmen in de buitenhaven van Middelhamis, voor de haven van Stad en voor de haven van Den Bommel omdat daar de riolerings wordt geloosd. Helemaal ongewest is het te zwemmen bij het strandje rechts naast de Haringvlietbrug aan Numandsdorpse zijde. Het water langs de strandjes aan de flakkeese zijde blijkt in 't geheel niet verdacht te zijn zodat daar zonder gevaar voor de gezondheid gezwommen kan worden, zo heeft men ons juist van de zijde van Rijkswaterstaat verklaard. zienlijk ongunstiger dan op de klei gronden. De schade uit zich in korte graangewassen met minder goede kor relzetting. Dé aardappelen vertonen een slechte loofontwikkeling, terwijl de laatstgezaaide percelen bieten het moei lijk krijgen. De snijmais vertoont alge mene droogteverschijnselen, ook bij de aanvankelijk betere percelen. Op de peelgronden is aanzienlijke schade ontstaan. Met name de op brengst van doperwten, winter- en zo- mergerst zullen laag zijn (ca. 50% min der dan normaal). De bieten en de aardappelen staan slap op het veld, waarbij verschoeiïng van de onderste bladeren optreedt. Op de löss-gronden wordt de situatie voor met name de aardappelen nijpend. Vooral de provincies Noord-Brabant en Limburg zijn droogte-gevoelig. Dit, omdat daar, naast een vermindering met ca. 50»/o van de normale regenval, ook in het voor het overige land natte weekend van 19/20 juni j.l. geen regen is gevallen. A.s. donderdag wordt in Ouddorp door de Landbouwjongeren Goeree-Over- flakkee in samenwerking met de V.V.V. een autopuzzelrit gehouden. De winnaar van de rit komt in het bezit van de „Klepperstee-trofee". Start vanaf het gemeentelijk parkeer terrein nabij de Molenblok om 6.30 uur n.m. Inschrijven op het WV-kantoor, Boompjes 23, of op het parkeerterrein vanaf O uur n.m. Inschrijfgeld 3,50 per auto. HERKINGEN Het zijn waarschijnlijk jongelui ge weest die in de avond of nacht van vrij dag op zaterdag de streek hebben uitge haald alle banden van twee autobussen en 2 personenwagens te laten leeglopen. De wagens stonden geparkeerd op het ha venplateau; voor bussen de enig aan gewezen parkeerplaats nu bij gem. ver ordening het parkeren van zwaar gerij binnen de gemeente verboden is. De daders van de gepleegde kwalijke grap zijn overigens nog niet achterhaald. De Middenstandsver. streeft ernaar de braderieën zo |aantrekkelijk mogelijk te maken en vrijdag zal een kunstmarkt daartoe dienen. Een twaalftal kunste naars zal dan aanwezig zijn op de te midden van de drukte te houden markt, waarop de.werken van de kunstenaars ook gekocht kunnen worden. De deelnemers aan de kunstmarkt zijn: Menno Bollen - Tilburg, Litho's-tekeningen Clemens v. d. Broeck - Eindhoven Sieraden in div, materialen zoals zilver, alpakka, aluminium. Gerard Carbo - Hagestein Schilderen, Penseeltekeningen, aquarellen. Katte v. Gemert - Ruijssenaars - Wessem, Wandkleden-Applicatie. G. Hendriksen - Vleuten Aquarellen. W. van Langen - Eindhoven Schilderijen - Zeefdrukken. J. S. A. Luijckx - Sommelsdijk Schilderij - Aquarellen. U. Muller-Jabusch - Oisterwijk Moderne raamkunst. Nellie Pommée - Halsteren Sieraden - Muur en raamdeco- raties. Ton Veugen - Eindhoven Poëziebundels. A. K. Vogelaar - Middelhamis Aquarellen - penseeltekeningen. A. M. Zegwaard-Kentgens - Achthuizen Tekeningen. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. V. d. Poel van Yerseke. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Vlaardingen. OUDDORP-MELISSANT Vrijdag namiddag is de 78-jarige A. V. Z. uit Ouddorp bij Melissant, vlak voor de afrit naar de Staakweg, met zijn Peugeot personenwagen van de me tershoge Noorddijk gereden. De wagen ging enkele malen over de kop en be landde op z'n dak onder aan de dijk. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, moest met o.m. een hersenschud ding in het ziekenhuis worden opgeno men. Zelf heeft hij overigens nauwe lijks een verklaring voor het gebeurde kunnen geven. Waarschijnlijk heeft dhr. van Zetten afgeremd voor vóór hem rijdende auto's waarbij hij tevens naar rechts is uitge weken. De auto raakte totall-loss. Dat betekent weliswaar een pleister op de wonde, maar het was gisteren voor de jonge ondernemer een hard gelag te zien hoe het vuur zich onstuit baar een weg baande en in korte tijd alles in lichterlaaie zette. Het begon - even na elf uur toen dhr. van Schou wen iets ging lassen aan een defect geraakt landbouwwerktuig. Hij deed dat veiligheidshalve buiten de schuur, op een betonnen vloer, maar deson danks zijn de wegspattende vonken fa taal geweest. Terwijl dhr. van Schou wen bezig was begon het achter hem Zelfs de voorgevel werd later neergehaald. te branden wat hij bemerkte toen hij de warmte ervan voelde. Hij spoot op het beginnende brandje een brand blusser leeg maar kon toch niet verhin deren dat de vlammen naar boven oversloegen en de schuur in lichterlaaie zetten. Spuiten met de waterslang had evenmin effect. De brandweer van Oude Tonge die werd gealarmeerd was in minder dan tien minuten ter plaatse. Dhr. van Schouwen had toen zijn vrouw gewaar schuwd, die samen met dochtertje Jan- neke, die boven lag te slapen een heen komen zocht naar de achter de boer derij gelegen bungalow van de broer en mede firmant van dhr. van Schou wen. Te hulp gesnelde omstanders slaagden erin nog heel wat van de in boedel te redden. De laatste die het huis verliet deed dat door middel van een sprong uit een bovenraam op een matras omdat de trap al vlam had gevat. Desondanks ging nog veel ver loren. De brandweer van Oude Tonge over kwam bij de brand „het ergste wat een brandweerman kan overkomen", zo zei het dhr. Volwerk. De ploeg stond oog in oog met de voortgaande brand maar had geen bluswater om die een halt toe te roepen. Er moest ruim 900 me ter verder water worden gehaald en daar was het werken in aanjaagver- band voor nodig. Dat was pas moge lijk toen de korpsen van Den Bommel, Ooltgensplaat en Nieuwe Tonge aanwe zig waren. Het was 8 minuten voor half één toen er eindelijk water kon worden gegeven maar toen was alles al de brand ten prooi geworden. „Als ■we water hadden gehad had er met het woonhuis niets behoeven te gebeuren en zou het misschien alleen wat waterschade heb ben opgelopen!" aldus een teleurge stelde heer Volwerk. De brandweer ruk te ca. half vijf weer in. De boerderij van de fam. van Schou wen, tot voor twee jaar bewoond door de fam. J. van Schouwen dateert van 1875. Enkele jaren geleden was er nog een schuur aangebouwd. Sinds ander half jaar werd de woning bewoond door de fam. Paulus van Schouwen. Zij hadden de woning met veel zorg en veelal eigenhandig naar eigen smaak opgeknapt en dat was tot ieders be wondering. Gistermiddag ging alles in vlammen op. De heer en mevr. van Schouwen heb ben met hun resterende inboedel weer intrek genomen in het huisje waarin ze twee jaar geleden begonnen zijn. Hopenlijk vinden ze samen de moed voor een nieuwe aanpak. De inboedel kon voor een deel worden gered. DIRKSLAND Raadslid D. de Bonte die enke le weken geleden vanuit zijn va- kantieplaats in Spanje over kwam vliegen om in Dirksland de raadsvergadering bij te wo nen, gaat nog eens de lucht in. Nu op uitnodiging van de KLM 'die de 'heer en, mevr,, de Bonte a.s. vrijdagmiddag twee retour tickets naar Wenen aan zal bie den. Dhr. de Bonte nam enkele weken geleden zijn vlietuigstapje waar omdat zijn echtgenote nooit heeft durven vliegen èn hij toen even de kans kreeg zijn luchtdoop te ondergaan. Waarschijnlijk zal het de KLM lukken de fam. de Bonte saampjes in de lucht te krijgen In het zwembad te Stellendam, zijn op zaterdag 10 juli, de jaarlijkse zwem- wedstrijden gehouden in het kader van de V.V.V.-Ouddorp aan Zee. Voor de verschillende leeftijdsgroepen waren 30 medailles beschikbaar,, plus 2 medailles voor de aller snelste dame en heer. Al le deelnemers(sters) ontvingen tevens een versnapering^ Ook riu wééi- was'de or'gahlsa'tie in handen ;van dhr. Shöey en werden de deelnemers gestart dOor dhr. L. Tom. Na afloop reikte - dhr. Hameeteman van de V.V.V-Ouddorp aan Zee de prij zen uit. Voor hij 'hiertoe overging, over handigde hij dhr. Snoey een presentje voor de vele jaren, dat dhr. Snoey de ze jaarlijks' terug kerende wedstrijden organiseert. Voor de medailles kwamen in aan merking: t.e.m. 8 jaar: meisjes: 1. Pe tra de Kok. 2. Claudia Zwijgers. 3. Hel- ma Hameeteman. Jongens: 1. Erika Langbroek. 2. Martin Klein. 3. René Timmer. 9 en 10 jaar: meisjes: 1. Alie v. Dam. 2. Hanneke Vervelder. 3. Desiree Zuur mond. Jongens: 1. Arend Krijger. 2. Robin Jacobs. 3. Luc. Glerum. 11 en 12 jaar: meisjes: 1. Ilse Sin- dorf. 2. Coby Troost. 3. Petra Timmer mans. Jongens: 1. Luciën v. Neer. 2. Johan Langbroek. 3. Kees Poortvliet. 13 en 14 jaar: meisjes: 1. Simone Her laar. 2. Conny Wielaard. 3. Ingrid Aarn- outse. Jongens: 1. Bert Vroegindeweij. 2. Rob Sindorf. 3, Jan Knops. 15 jaar en ouders: meisjes 1. Margreet Herlaar. 2. Marjo v. d. Wal. 3. Klaasje Krijger. Heren: 1. Arjan v. Oostenbrugg. 2. Pierre v. Neer. 3. Henk v. d. Ven. Op de 50 mtr. vrijeslag was de snel ste dame: Margreet Herlaari 0.32.2 de snelste heer: Bert Vroegindeweij 0.29.1. OUDDORP Bedankt. Ds. H. Ligtenberg van Ter- wolde heeft Voor het beroep naar de Ger. Gemeente bedankt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 1