Luchtvaart- show KUideAJho^kft VUURTORENS. ZELFKLEVENDE POSTZEGELS. De heer en mevr. Boesman stijgen zaterdag 17 juli op met Neerlands' grootste ballon Van de vele evenementen die tijdens de valiantie- weken in de badplaats Ouddorp georganiseerd wor den, is de Luchtvaart-show met Neerlands' grootste ballon, van de alom bekende balloncommedanten de heer en mevr. Boesman, wel de voornaamste. Deze show die op zaterdag 17 juli a.s. gehouden wordt, is mogelijk gemaakt met medewerking van de midden standsvereniging, de RABO-bank, de Massamarkt en de V.V.V. te Ouddorp; de Kolibri Kleurenfoto's te Rijswijk en de Sylvia Fietslampen te Breda. Het echt paar Nini en Jan Boesman brengen de ballon (ledig) mee naar Ouddorp; vanaf het terrein op de parkeer plaats te Ouddorp zal zichtbaar zijn, hoe de baüon met gas gevuld en daarna opstijgt. Het is zover wij weten de tweede keer dat deze ballon-vaart vanaf Goeree-Overflakkee plaats heeft; de eerste keer was vanaf Nieuwe Tonge, ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van dit toen nog zelfstandige dorp. Grote belangstelling verwacht C. KIEVIT ZN. Centrale Verwarming SOMMELSDtJK Telefoon (01870) 26 09 Vreemde avonturen van de baUonvaarders Geen onnodige risico's nemen Geen waaghalzerij Ballonvaarten voor wetenschappelijke doeleinden MEDEDELING aardappelrooiers zijn thans ook leverbaar met RUBBERBAND ROOIKETTING. Hierdloor krijgft deze reeds veelzijdige machine nog meer moge lijkheden, b.v. als boUenimaaier, uienrooier en uienopraper. InlichMngen: p£|a WITVLIET INDUSTRIETERREIN - SOMMELSDIJK - TEL. 01870 - 2887 Vert. J. APPEL - TEL. 01870 - 2491 Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 9 juli 1976 Deze vraag- en antwoord-rabriek aitaal geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan makim, üw vragen op velerlei gebied kunt a staren aan: Redactie EUanden-nienwa, postbus 8, Middelhamls, met in de linkerboven- boek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en sullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in dese rubriek worden sepubll- ceerd. AQUARIUM. Ik wil mijn aquarium ongeveer 1 tot 1,5 m van het zwart-wit televisie toestel zetten. Kan het licht van het toestel geen schade aan de bak, planen of vis sen veroorzaken? Antwoord: Dat kunt u gerust doen, omdat de lichtsterktewisselingen op een afstand van één tot anderhalve meter en dan nog eens door glas en water heen, vrij zwak zijn. De vissen wennen daar heel gauw aan en op de taak en de planten is het al helemaal van geen invloed meer. Een t.v.-toestel zendt wel allerlei andere stralingen uit, maar die zijn op een meter afstand óók al uit gewerkt. SCHIJNSEL. Ik liep langs het strand en zag toen in de golven een blauw licht schijnsel (bij avond). Wat heeft dat te betekenen? Antwoord: U vermeldt niet hoe laat het was en of de zon nog zichtbaar was of reeds ondergegaan of verdwenen achter wolken, mist of nevel. Daarom vermoeden wij, dat u de interferentie- kleuren hebt gezien van een lichte ver ontreiniging der golven met olie. Dit treedt vooral op als u tegenover de lichtbron staat met het water daartus sen. U zult dus in westelijke richting hebben gekeken. Meer valt er onzes inziens niet van te zeggen. BONT OF KUNSTSTOF? Kunt u mij vertellen of het ingesloten stukje van mijn bontmantel echt is, of dat 't kunststof of kunstbont is? Kan het gestoomd worden? Antwoord: Het stukje bont is echt. Het komt van de huid van een inheems schaap uit Afghanistan. Als u deze bontmantel wilt laten reinigen, moet u een goede stomerij opzoeken, die het bont met warm zand behandelt. Dat doet namelijk niet elke stomerij. Ande re behandelingen kunnen funest zijn voor de huid en het haar. MFE-ETERS. Hoe kom ik van meeëters al? De huis arts verwijst me naar een specialist en die zegt: ga maar naar een schoonheids salon. Dat vind ik gek voor een man tussen die vrouwen. Antwoord: Dat is niet zo gek. Heel wat jongemannen hebben de stap naar de schoonheidssalon durven zetten en Iconden op die manier van hun schoon heidsgebrek afkomen. De huisarts heeft geen tijd voor dergelijke behandelingen. De specialist kan geen uren besteden aan de gigantische taak om de mee- etertjes één voor één aan te pakken. Toch is dat de enige afdoende methode. Bestraling raden wij ten sterkste af, omdat deze de cellen kan doden. Daar kan uw huid erg lelijk van worden. Het enige adres is de schoonheidssalon, want daar kan men er de tijd voor nemen om met crèmes en een speciale huidbe handeling, te combineren met een dieet, na enige maanden tot een zichtbaar goed resultaat te komen. LIKEUR IN KLEED. Hoe kan ik likeur uit een wollen vloerbedekking verwijderen? Ik heb het al vergeefs geprobeerd met tetra, wasbenzine en allerlei vlekkenmidde- len, maar dat lukt niet. Antwoord: Chemische middelen zijn verkeerd voor wollen weefsels. Ook moet u vlekken daarin niet onmiddellijk met een natte doek te lijf gaan. Likeur- vlekken e.d. kunt u het beste laten op drogen. Daarna kunt u met de stof zuiger al een deel van de droge stof wegzuigen. Vervolgens kunt u met een droog borsteltje de rest wegborstelen. Pas als dat niet lukt, kunt u een voch tige spons ter hand nemen. Voor hard nekkige vlekken kunt u een heel klein beetje afwasmiddel van de vaat in lauw water oplossen. Steeds de spons uit spoelen en er voor zorgen, dat er geen afwasmiddel in het tapijt achterblijft en uw vloerbedekking niet te nat wordt. PAPEGAAI. Hoe kun je een papegaai zindelijk maken, zodat die niet dagelijks in een kleine kooi hoeft te worden opgesloten? Antwoord: Een papegaai kunt u he laas niet zindelijk maken. Een kleine of iets grotere kooi is ook niet best voor het dier. Wij raden u daarom aan een ruime volière te bouwen, waarin het dier een paar meter kan vliegen en boomtakken vindt om zich langs te be wegen en om in te knauwen, ruim wa ter voor het dagelijkse bad. Voer de bodem uit als lade, zodat u die gemak kelijk in en uit kunt schuiven teneinde het (schelp)zand geregeld te kunnen verschonen zonder de vogel(s) te storen. Ik heb me wel eens afgevraagd hoe ver het licht van een vuurtoren nu op zee zichtbaar is. Moet het schip dan niet zo dicht bij het strand zijn, dat al gevaar voor stranden bestaat? Antwoord: Het licht van vuurtorens is zeker op tien tot twintig mijl afstand zichtbaar en 1 zeemijl 1852 meter, dus tien mijl is I8V2 km. De beide witte schitteringen per tien seconden van Scheveningen zijn op 18,7 mijl afstand te zien. Westkapelle met 1 flits per 3 seconden is op 19,4 mijl te zien. Sommi ge lichten hebben daarbij een rode sec tor (IJmuiden, Egmond aan Zee, Vlie land) zodat men rood licht ziet als men te dicht onder de kust komt. STAATSPENSIOEN. Ik dacht dat 't staatspensioen in 1946 of 1947 ingevoerd was, want een tante van mij kreeg al van Drees in dit tijd. Maar nu blijkt me, dat de A.O.W. pas in 1957 begon. Hoe zit dat precies? Antwoord: „Van Drees trekken" slaat op de Noodwet Ouderdomsvoorziening (later algemeen aangeduid als „Nood wet Drees"). Deze werd voorbereid door dr. WUlem Drees in de jaren 1946-'47, toen hij minister van sociale zaken was in het (eerste) na-oorlogse kabinet Drees-Schermerhom. Deze noodvoor- ziening is kis wet aanvaard per 24 mei 1947 en in werking getreden op 1 ok tober van dat jaar. Toen kon uw tante Beste meisjes en jongens! Al is het voor jullie vakantie, toch gaat het kinderhoekje geregeld door. Er zijn kinderen die geruime tijd van hun vakantie thuis zijn, en die zien elke week de krant verschijnen. Ze zitten niet in het buitenland, waar „Eilan- den-nieuws" niet komt, of wat later dan gewoonlijk. Veel kinderen hebben zes of zeven weken vrij, en sommigen nog langer, en je kan toch niet zo'n lange tijd bij iemand logeren, hè? Het kinderhoekje gaat dus gewoon door, en dan is nu het tweede raadsel van deze maand aan de beurt: JULI-RAADSEL 2 1. Legerplaats van Israël in de woes tijn. 2. Woord dat veel in het Boek Predi ker gebruikt wordt. 3. Broeder van Abraham. 4. Rivier in het Paradijs. 5. Man waarvan Abraham de spe lonk van Machpela kocht. 6. Daal waar de verspieders een drui ventros vandaan haalden. 7. Bijvrouw van koning Saul; zie 2 Sam. 8. Richter. 9. Wat kreeg Jezus aan het kruis te drinken? 10. Diaken in Paulus' tijd; zie het Boek Handelingen. 11. Moeder van Jezus. 12. Bevroren water. 13. Plaats waar Jozef en Maria woon den. 14. Paulus zei: Ik heb de goede strijd 15. Schoondochter van Naomi. 16'. Godin van Efeze; zie Handelin gen. De beginletters van deze woorden vor men een uitspraak van de discipel Tho mas. Dit raadsel werd ingezonden door Janneke Vroegindewij uit Middelharnis. Dank je wel, Janneke! Je bent ons nog niet vergeten! BRIEFWISSELING Wilma Bechtum, Dirksland. Je rap port is aardig goed, behalve engels en wiskunde dan. Dat behoef ik je niet te zeggen, want dat weet je ook. Een schepje er bij doen als straks de school weer begint. Maar zo ver is het nog niet. Wat duurt het lang eer de 24ste er is, hè? Je moet maar niet zo wensen dat de dagen spoedig voorbij gaan, want zo vlug gaan ze dan ook als je in de caravan zit. Ik heb dadelijk opgebeld, toen ik het las van je prijs. Nu komt het zó voor elkaar. *Had je het kantoor al opgebeld? Dat moet je altijd maar doen. Dat is een vlugger weg dan eerst naar mij schrijven. Hans van Gurp, Ooltgensplaat. Door je boekenbon is de serie nu kompleet. Dat is fijn! Je hebt de lagere school nu doorlopen. Is het vlug gegaan? Ik hoop dat je op de landbouwschool goed je best zal doen. Daar zal je niet zoveel taallessen meer krijgen als op de la gere school, denk ik. Toch zou het heel goed voor je zijn, want je bent in taal nog niet volleerd. Nu heb je mij uit de droom geholpen: het was de jeugd vereniging. Maar je moet het me niet kwalijk nemen, het woord leek in je brief top jachtvereniging. Krijna van der Wende, Ouddorp. Je hoopte een lange brief te schrijven, en het is een lange brief geworden ook. Van de tent achter jullie kun je heel wat vertellen. Daar gebeurt nogal wat, en dat gaat zo de hele zomer door, denk ik. Hoe gaat dat ringsteken, ik bedoel: gaat het op' de fiets? Ze doen het ook wel te paard, maar daar zullen jullie toch niet aan mee kunnen doen. Jij hebt een heel goed rapport, Krijna? Een ne gen voor handwerken vind ik geweldig. Maar Joke heeft ook voor een prachtig rapport gezorgd. Zij doet het niets min der dan jij. En dan de cijfers van Cla ra, mijn oud-raadselnichtje: jammer voor die cijfers voor duits en engels. De rest is goed. Jouw werk is moeilij ker dan het werk van Krijna en Joke. Probeer voldoendes te krijgen voor die vakken, maar nu eerst vakantie houden. Kees Droger, Middelharnis. Het is voor jou een lange vakantie. Ik hoop dat je je niet vervelen zal. Fijn, dat je nu naar de tweede van de havo mag! Vond je de raadsels drie en vier mooi? Je begrijpt dat zulke raadsels niet gere geld geplaatst kunnen worden, want niet elk kind vindt die zo mooi. Er moet afwisseling zijn, en dan komt iedereen aan zijn trekken. Je hebt keu rig netjes gewerkt. Kees! Gerard van Rossum, Melissnt. Ge lukkig dat je naar de tweede kan. Ik dus een (nood)uitkering ontvangen. De Noodwet is enkele malen verlengd, tot de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) op 2 januari 1957 in werking kon treden. LUCHTDRUK EN TOON. Een dirigent vertelde me, dat de lucht druk invloed uitoefent op de toonhoogte bij koorzang. Is dat waar? Antwoord: Dit verschijnsel is bekend en diepgaand bestudeerd. Het zakken van de toonhoogte bij zang is verklaar baar en kan voorkomen door vermoeid heid en uit gemakzucht. Voor de hoge tonen is immers een grotere spanning van de stembanden nodig. Zangers stij gen ook wel eens met hun toonhoogte, namelijk wanneer zij geëmotioneerd zingen, of in het stuk zelf moeilijke passages met wijzigingen van melodie, toonsoort, stem of toonhoogte voorko men. Met de luchtdruk heeft dit niets te maken. De heldere klanken van een to renklok op een winterse ochtend (die u als voorbeeld aanhaalt in uw brief) be rusten in de regel op een windstilte, of een naar de luisteraar gerichte wind, waardoor de klanken beter overkomen. Wèl kan het watergehalte, dat is de re latieve vochtigheid van de lucht, van invloed zijn. Hoe droger de ons omrin gende lucht, des te helderder komt een klank over. Aldus de natuurkundigen. HOYTEMA. Ik heb ingelijste tekeningen van een Theo Hoytema. Wie en wat was dat? Waar woonde hij? Antwoord: Theodoor Hoytema is op 18 december 1863 in Leiden geboren en op 28 augustus 1917 in Hilversum over leden. U vraagt waar hij woonde, maar u kunt beter vragen waar hij niet ge bivakkeerd heeft, want hij verhuisde onophoudelijk. Hij werkte o.m. in Lei den, Delft, Amsterdam, Rijswijk, Loos duinen, Voorburg, Londen, Den Haag, Rotterdam, Parijs en op Texel, en nog op tientallen andere plaatsen. Hij was een leerling van de Haagse academie, was tekenaar, schilder, aquarellist, 11- thograaf en kunstnijveraar, lid van Arti et Amicitia in Amsterdam en hij werk te veel voor het Zoölogisch museum te Otterlo, Boy mans te Rotterdam, .Haags gemeentemuseum en Centraal museum te Utrecht (kalkoenen). Hij heeft veel dieren uitgebeeld, met nname vogels, maar maakte ook etsen en kalenders. Van zijn Jugendstillwerk werd veel ge bruikt als onderwerp voor etiketten, verpakkingen, enz. Ik vind het erg onhygiënisch, dat je aan postzegels moet likken om ze op te plakken. Ik heb een beter idee. Kunnen ze niet als stickers worden gedrukt op zelfklevend papier? Antwoord: U moet nooit Ukken aan postzegels en ander materiaal, dat daar voor al in verschillende andere handen geweest is. Er bestaan sponsjes e.d. voor. Op uw idee kunt u helaas geen octrooi meer aanvragen. Er zijn al proe ven genomen met zelfklevende postze gels. In enkele landen zijn proefseries aangemaakt. De Amerikaanse posterijen hebben al op grote schaal zelfklevende zegels uitgegeven. De fabrikant (Fas- son) heeft voorgesteld om op het rug papier de posttarieven en mededelingen van de P.T.T. af te drukken. VERSLAPTE HOED. Hoe kan ik de slap geworden rand van een vilten herenhoed weer stijf krijgen? Antwoord: Vroeger kon men zo'n ver slapte hoed bij de winkelier brengen waar het hoofddeksel gekocht was. Die stuurde hem naar de fabriek of een atelier om de hoed opnieuw te laten modelleren. De hieraan verbonden kos ten zijn zo schrikbarend gestegen, dat de winkeliers en hoedenlabrikanten er niet meer aan beginnen. Als de vak man u echter niet helpt, kunt u deze Zo heeft het echtpaar Nini en Jan Boesman uit Den Haag verschillende vluchten over Zwitserland gemaakt. Zo zullen duizenden belangstellenden volgende week zaterdag Neerlands' grootste ballon vanaf Ouddorp zien optsijgen en vertrekken met onbekende bestem ming. Voor deze ballontocht wordt op za terdag 17 juli grote belangstelling ver wacht. De toegang tot het terrein op de parkeerplaats in het centrum van de gemeente is voor ieder gratis toegan kelijk. Het programma voor deze mid- dig luidt als volgt: Aanvang om 12.45 uur op de par keerplaats in het centrum. hoed enige tijd boven de stoom van een ketel water houden, hem in het ge wenste model brengen en hem dan laten drogen op een standaard of vaas. ZONNEBRIL. Waarom worden sommige mensen ver velend als je een zonnebril draagt? Daar hebben zij toch niks mee te ma ken? Antwoord: Als u met mensen spreekt, willen zij u graag in de ogen kijken en uw reacties zien op hetgeen ze vra gen of vertellen. Zijn die ogen onzicht baar door de donkere glazen, dan staan zij als 't ware voor een gesloten ven ster en dat praat niet prettig. Daarom is het onbeleefd en onattent om tijdens een gesprek met een ander een zonne bril op te houden. denk dat er veel te leren is op die school, maar het zal wel over veel din gen gaan die je interessant vindt. Na tuurlijk zijn er ook wel vakken, die minder aantrekkelijk zijn. Maar dat is in het dagelijks leven ook zo. Ja, on danks de hitte gaat het werk op het land gewoon door. Dat moet ook wel. Je kan de akkers niet aan hun lot over laten. Hanny Polder, Dirksland. Als deze krant verschijnt, zit je denkelijk in de bossen van Ermelo. Fijn, om bij die hitte in de schaduw te kunnen zijn. Veel mensen zoeken de zee op om wat af te koelen, en anderen vinden de bossen ideaal. Ik hoop dat je het er goed naar je zin zal hebben. Je bent met goede cijfers thuisgekomen. Ik zie niet één onvoldoende staan. En ik merk dat jullie wel vijtien vakken heb ben. Probeer het zo maar te houden. Peter van Rossum,, Melissant. De ene grote bladzij was propvol met de op lossingen. Wat heb je er aan moeten schrijven! En dan veel moeilijke woor den er tussen! Nu kan ik niet vergen dat de andere kant ook zo vol zou zijn. Natuurlijk riiet. Maar je belooft om de volgende keer over de vakantieavontu- ren te schrijven. In die zes weken kan er heel wat gebeuren. Ik ben nieuws gierig. Corrie Vroegintdeweij, Middelharnis. Wat heb je veel gekregen met je ver jaardag! Het horloge spande de kroon, denk ik. Maar ook met de andere din gen zal je wel voldaan zijn. Ik vind je rapport heel goed. Er is niet één onvoldoende bij. er zijn zelfs verschil lende zevens. De negen voor bijbelken nis is heel mooi. Fijn, dat je nu naar mavo 3 kan. Wat heeft Janneke het al ver gebracht! Het is een groot voorrecht als het goed met het leren mag gaan. van Rossum, Melissant. Ja, ik kan het wel uitzoeken hoe je naam is. maar ik zet nu vraagtekens om je er at tent op te maken, dat je naam er op moet staan. En behalve je naam ook je leeftijd en je adres! Hoe vaak heb ik dat al gezegd! Wat is het toch moeilijk om te onthouden! Je hebt een mooie vakantie gehad op Schouwen. Jammer dat het een regendag was toen jullie vertrokken, en die zondag regende het ook behoorlijk. Het was goud dat er viel, maar daar denk je niet zoveel aan als je op vakantie bent. Marian Vroegindeweij, Middelharnis. Je hebt wel gemerkt dat je boodschap van Janneke goed is overgekomen. Je hebt voor mooie cijfers gezorgd. Met zo'n rapport moet je wel overgaan naar de vijfde klas. Jammer dat er nog min netjes en plusjes worden gebruikt op school. Daar kun jij niets aan doen na tuurlijk, maar het is wel ouderwets. Voor tekenen heb je toch geen onvol doende? Je zegt dat je dat zo goed niet kan, en je hebt nog een 6V2! Ga zo maar door, Marian! Ruth van Rossum, Melissant. Wat heb jij mooi getekend op je brief! Ja, ik merk dat je nog in Holland bent, en misschien nog wel een hele tijd. Weet je er iets .van hoe lang het nog zou kunnen duren? Fijn, dat je ook over kon gaan. Nu zit je in de vijfde klas, hè? Ben je al met oom Jan naar Apel doorn geweest? Corry Guiljam, Borssele. Ja, het is zo ver gekomen, net als bij Ineke en Diny. Er was een tijd van beginnen, en leuk voortgaan met het schrijven en raadselen, en danja, dan moet op zekere dag de beslissing genomen wor den. Ik vind het jammer,* maar ik moet je gelijk geven, dat je leeftijd zo ver is gevorderd, dat je niet meer zo op en neer kan gaan met kinderen rondom de tien jaar. Ik hoop dat het je verder heel goed mag gaan, en een brief schrijven mag natuurlijk altijd. Het kan misschien voorkomen, dat je op een regenachtige dag even een brief naar me gaat schrijven. Die zal welkom zijn. Dag, Corry! Marina van Rossum, Melissant. Dat is fijn, dat je nu al naar dfe derde mag. Maar eerst nog wat vakantie natuur lijk. Was het druk op vaders verjaar dag? Is tanfe al zo ver beter dat ze die reis kon doen? Dan gaat het de goede kant op. Jij hebt ook een mooi bloempje getekend, net als Ruth. Die had er voor drie gezorgd. ■sür Allemaal hebben jullie vakantie. Zul len jullie allemaal voorzichtig zijn bij het reizen en trekken, bij het zwemmen en fietsen? Er liggen nog weken voor jullie in het het verschiet om echt' vrij te zijn. Niet zeuren thuis en dankbaar zijn dat jullie het nog zo goed hebben. De vriendelijke groeten van Oom Ko. 1. Vulling van Nederlands grootste waterstofballon onder een druk van 150 atmosfeer, 4000 meter touw werk, en 400 m2 ballonstof. 2. Tijdens het vullen van de ballon optreden muziekvereniging en drumband van Ouddorp. 3. Interview voor de geluidsinstalla tie met de ballonbemanning iedere bezoeker kan op schrift gestelde vragen indienen. Een reporter zal zorgen voor een pittig ooggetuige verslag en samen met de ballonbe manning al uw vragen beantwoor den. De aardigste vraag krijgt een luchtvaartprijs. 4. Ballonpost Er zijn speciale ballonkaarten, deze worden voorzien van een speciaal ballonstempel, en door de PTT over de gehele wereld bezorgd (deze kaarten hebben voor verzamelaars veel waarde). 5. Ballonnenwedstrijd voor de jeugd iedereen kan gratis deelnemen eer ste prijs 150, 6. Inladen der postduiven. 7. Inladen van de ballonpost. 8. Goodwill-boodschap wordt door de burgemeester van Goedereede over handigd aan de balloncommandant voor zijn nog onbekende ambtge noot. 9. Om 14.30 uur laatste start voorbereidingen voor de grote bal lonvaart. Startsein: vulslurf open alles los en dan volgt de start van de luchtbol voor de reis naar on bekende bestemming. De balloncommandanten Jan (61) en Ni ni (57) Boesman uit Den Haag bewe ren dat 'ballonvaren een van de veilig ste sporten ter wereld is. Toch hebben die twee wel eens vreemde avonturen meegemaakt. Nini Boesrrtan die ook alléén tochten maakt is eens met de schrijver Godfried Bomans van Bloemendaal opgestegen, toen de ballon in de richting van de zee dreef. Nini scheurde haastig de ritssluiting van de ballon open zodat er waterstofgas kon ontsnappen en ze op het strand konden landen. Toch zakte de rietenmand met de inzittenden in het toen ijskoude wa ter van de Noordzee. De kustwacht had de drenkelingen gezien en na een half uur werden beiden in een rubberboot gehesen. Jan Boesman fronst de wenkbrau wen, als hij aan dit avontuur van zijn vrouw denkt. „Ballonvaren is veilig, mits je maar geen onnodige risico's neemt" zegt hij. En hij keurt het af, dat zijn vrouw wel eens té veel aan durft. Zo is het hem ook een doorn in het oog dat Nini ieder jaar vanuit Zwitser land een naar zijn mening levensge vaarlijke ballonvaart over de Alpen maakt. Op de bijgeplaast foto ziet u zo'n dergelijke tocht. Het is een jaarlijks terugkerende pres tatiewedstrijd die door internationale ballonvaartverenigingen wordt georga niseerd. „Met angst en beven zie ik de zwarte dag tegemoet dat er bij dat spektakel ongelukken zullen gebeuren zegt Jan somber. Het is tijdens zo'n tocht al eens bijna mis gegaan met de ballon van Nini. Dat was een paar jaar geleden toen ze onderweg door een hevig onweer werd gedwongen om met haar ballon midden in het Alpen-massief te landen. Gelukkig kwam ze op een Alpenweide terecht, „maar het had ook anders kun nen aflopen," zegt Jan. Hij vertelt dat het bijvoorbeeld le vensgevaarlijk is als zo'n ballon door onweer met statische elektricteit wordt geladen. „Een vonk is dan voldoende om die met miljoenen kubieke meters water stofgas gevulde ballen als 'n bom te laten exploderen", zegt hij. Jan Boesman is een enthousiast bal- lonvaarder, maar van onnodige risico's moet hij niets hebben. Toch haalt ook hij opvallende stunts uit. Hij reist de halve wereld af om demonstraties te geven. De ballonvaart heeft hem in Afrika gebracht, maar ook in India, Duitsland, Haïti, Lapland, Zweden Nog niet zo lang geleden heeft hij een ballonvaart gemaakt van Denemarken, dwars over de Spnt naar Zweden. Op zich 'n spektakulair staaltje, want je moet wel léf hebben om met je ballon zo'n breed water als de Sont over te steken. Hij heeft ook samen met zijn vrouw twee keer tevergeefs geprobeerd om als eersten in de geschiedenis met een bal lon van Nederland naar Engeland de Noordzee over te steken. Hij weet nu dat dat té gevaarlijk is en hij weigert een derde poging. Jan Boesman heeft eeen goed woord over voor de waaghalzen die, vooral de laat ste paar jaar, bezeten lijken te zijn om vanuit Amerika met een ballon ds At lantische Oceaan over te steken. Er zijn bij die pogingen al tenminste vijf doden gevallen, onder wie een Engelsman, één van de beste vrienden van Jan Boes man. De luchtballon wordt ook thans nog voor wetenschappelijke doeleinden ge bruikt, waarvoor zelfs het krachtige vliegtuig tekort schiet, b.v. voor het on derzoek van de hogere luchtlagen. Daarvan maken de verkeersvliegtuigen een dankbaar gebruik. De ballon doet ook wel dienst voor verkeersagenten; zo werd onlangs een ballon met een ver keersagent opgelaten (verbonden met een telefoonlijn) tot een hoogte van 100 meter. Uit zijn hoge post kon hij het gehele verkeer overzien en dreigde op een knooppunt het verkeer vast te lopen, dan telefoneerde hij naar "bene den hoe het verkeer over nog vrije wegen kon worden afgevoerd. De lucht ballon dient ook als een uitstekende voor-opleiding voor bestuurders van grote luchtschepen. KRflKEI

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6