KltideAfiat&fe van zielst ;5?i fSERO g I altijd voor I iedereen I Oosters georiënteerde aictiviteiten bij Deja roim en overzichtelijk 1 in onze speciale 1 showroom. I A. Vroegindeweij s I Westdqk 46 Middelharnis i ■iHuitmiB Complete woninginrichting Sommeisdyk Overweidigende afsciieidsreceptie te Oosteriand Vierde Haringvlietoversteeic Aanwijzing plaats vervangend lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Uitblijven van de goedlieuring op de begroting 1976 der provincie Zuid-Holland Bijsclirijfbljbel nu in betere band Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 2 juli 1976 Deze vraag- en antwoord-nibrlek staat geheel ten dienste van de leser die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt a atorcn aan: Redactie Ellanden-nleuws, postbna 3, Middelhamis, met in de linkerlwven- hoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en niUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubli ceerd. OOKLOGSZOMERS Is/ het waar, dat tijdens de laatste oorlog hetere zomers en koudere win ters voorkwamen dan de afgelopen ja ren? Antwoord: Er zijn toen inderdaad mooie zqmers en strenge winters ge weest, maar dat lag écht niet aan het schieten, of aan de Duitse bezetters. De Duitse inval (10 mei 1940) werd opzet telijk uitgesteld tot een periode met fraai, zonnig weer en met volle maan, zodat ons land ondanks de verduiste ring ook 's avonds en 's nachts zicht baar bleef voor de Duitse vliegtuigen. Tijdens de oorlog werd ook de hoogste temperatuur gemeten die wij in een ^zomer beleefden: te Wamsveld steeg het kwik op 23 augustus 1944 tot 38,6 graden Celsius. Ook enkele winters wa ren opvallend streng. In de winter van 1941 op 1942 liepen treinen vast in de sneeuw en werd het verkeer praktisch lamgelegd. In de laatste oorlogswinter van '44 op '45 zijn in het toen nog be zette deel van ons land nog vele men sen in hun huizen doodgevroren, omdat zij geen brandstof hadden. 1001 - NACHT Wie is de schrijver van die sprookjes „Duizend en één nacht"? Antwoord: De vertellingen, die door de eeuwen heen bijeengebracht zijn on der titels als „Sprookjes uit duizend-en -één nacht" en dgl stammen uit zeer uiteenlopende tijden en verschillende landen. Volgens verrichte onderzoekin gen zijn de oudste afkomstig uit India. Daar komen typische trekjes in voor, zoals de samentrekking van diverse verhalen tot belevenissen van één ver teller, in dit geval de schrandere (vi ziers) dochter Sheherazade. Het motief van deze kader- of lijstgeschiedenis werd, dat een oosters vorst met de naam Sjahrijar na een ontdekte ontrouw van zijn gemalin zwoer, dat hij elke dag een andere vrouw zou huwen en haar de volgende dag zou laten ont hoofden. Maar één van de uitverkore nen ontsnapte aan haar lot, want deze Sheherazade wist hem 's avonds zo door haar vertellingen te boeien, dat hij haar terechtstelling van dag tot dag uitstelde. Tenslotte schonk hij haar gratie. De In dische verhalen zijn later met Perzische vertelstof uitgebreid en oriistreeks 800 na Chr. te Bagdad in het Arabisch uit gegeven onder de naam „De duizend verhalen". Duizend heeft hier de bete kenis „zeer veel". Uit bijgelovige vrees voor even getallen is die titel later ver vangen door „Duizend en één". In de volgende eeuwen zijn er nog vele oorspronkelijke Arabische verha len aan toegevoegd, waaronder histori sche voorvallen uit de tijd van kalief Haroen al Rasjid. Daardoor werd hij een populaire figuur en kreeg de gehele bundel een tintje van werkelijk gebeur de geschiedenissen. Tenslotte zijn er in Egypte nog vertellingen bijgekomen. Antoine Galland heeft de verzameling tijdens zijn leven (1646 - 1715) in het Frans vertaald en daarna volgden ver talingen in vele andere landen. Een Ne derlandse vertaling uit het Arabisch onder redactie van L. Lichtveld dateert uit 1955 en bestaat uit 16 delen. Van geen enkel verhaal is na te gaan, wie in de verre oudheid de oorspronkelijke versie verzon. STOOMTRAM Voor de kinderen wil ik een dagje uit met die stoomtram van Hoorn naar Me- demblik, maar de dienstregeling staat niet in het spoorboekje. Als ik circa half elf op het station Hoorn sta, hoe laat kan ik dan weg en op welke dagen en hoe kom ik 's middags terug? Antwoord: Van 19 juni t.m. 15 augus tus rijdt er dagelijks een aantakstoom trams op dat traject. U kunt b.v. om 11.00, maar ook 13.00 uur uit Hoorn en op woensdagen ook om 12 uur. De tram van 11 uur geeft evenals die van 13 uur aansluiting op de boot van Medemblik naar Enkhuizen en als u geen retours wenst, maar een gecombineerde kaart voor tram èn boot, kunt u in Enkhuizen weer op de trein stappen naar huis. Af vaarten te Medemblik 12.25 uur, 15.00 uur en 17.30 uur. Aankomsten te Enk huizen telkens een uur later. Deze mo gelijkheid staat vermeld in het Dag tochtenboekje, dat u aan het loket van elk N.S.-station kunt krijgen, als dag tocht 34. Van 21 augustus a.s. af rijden de stoomtrams tot en met 3 oktober uit sluitend op zaterdagen en zondagen. De laatste stoomtram vertrekt om 17.30 uur uit Medemblik naar Hoorn, en komt daar circa 18.35 aan op het N.S.-station. WEKKER Wanneer is men eigenlijk op het idee gekomen, om klokken te gaan voorzien van een wekinstallatie? Antwoord: Uit uw brief lezen wij, dat u vermoedt dat de antieke klokken al eeuwen lang gemaakt zijn zonder wek- mogelijkheid en dat de wekker pas van deze of hoogstens uit vorige eeuw stamt. Het tegendeel is waar. De eerste klok ken die men na de middeleeuwen begon te maken, waren juist bestemd om de gebruikers uit hun slaap te wekken. Vooral in de kloosters bestond grote behoefte aan wekkers en vele hands- werklieden en neringdoenden wensten eveneens zo'n apparaat te bezitten om op tijd te kunnen beginnen. De tijdaan- wij zing kwam vaak op de tweede plaats. Men leefde gemakkelijker en niet zo op de minuut en kon vaak de tijd wel afleren aan de stand van de zon (resp. zonnewijzer) of op de torenklok. In de vroeg-gotische klokken en veel andere oude klokken vond men vrijwel altijd een wekkerwerk. Pas later kwam het slagwerk en veel later ontstonden de speelwerkjes. Helaas hebben vele voor ouders het wekgedeelte uit hun oude klok gesloopt of is dat tijdens een re paratie door een uurwerkmaker achter gehouden. VLAGGESEIN Ik voer op een schip mee en weet wel dat die rode vlag omhoog gaat bij ge vaarlijk brandstofladen, de gele als je de haven inkomt en de zaak „gezond" Beste meisjes en jongens! Wij zijn zo juist een nieuwe maand mogen beginnen, de maand juli. In de ze maand vallen vijf vrijdagen, en jul lie hebben'dan al begrepen, dat er vijf raadsels geplaatst kunnen worden. Van dat vijftal komt vandaag het eerste JULI-RAADSEL 1 1 X 2 X 3 X 4 X 5 XXXXXXXXX 6 X 7 X 8 X 9 X 1. Letter. 2. Neef van Abraham. 3. Zwaar bezochte vrouw die een tijd lang in Moab woonde. 4. Edelsteen, zie Job 28. 5. Oude naam voor juli. 6. Ge^ bergte in het noorden van Palestina. 7. Bekende rivier in Syrië, zie de ge schiedenis van Naaman in de tijd van Elisa. 8. Vond in de woestijn de mui len, toen hij de ezels van zijn vader Zibeon weidde (Gen. 36). 9. Letter. Op de kruisjeslijnen komen de zelf de woorden te staan. OPLOSSINGEN I. Daniël - Elia - Hobab - Ezau - Moe- detr aller levenden - Elihu - Lachai - Roi - Veertig - Asnath - Akker des bloeds - Rachab - Timotheüs - Vasthi - Ananias - Nebukadnezar - Jabal - Esek - Zarfat - Uria - Samgar - Vader - Aser - Nico- demus - Dan - Euroclydon - Obadja - Lazarus - IJdelheid - Felix - Benaja - Ebed-Melech - Rufus - Gehazi. De hemelvaart van Jezus van de Olijf berg. IL PINKSTEREN Interlaken Noormannen Koningsdal Samaritaan Theophilus Ebenhaëzer Reismantel E z e on g e b e r Nederlands III. Huisvrouw - Efron - ontzette - Abraham - waterfontein - Bethuël - Moria - Heths - hand Zie het vuur en het hout, maar waar is het lam tot het brandoffer? IV. Abraham - Bezaleël - Cham - De- bora - Ezechiël - Farao - Gehazi - Ha- man - Izak - Jerobeam - Kana - Levi - Moria - Naftali - Orpa - Peninna - Quartus - Rebekka - Salomo - Troas - Uria - Vorst - Wijnstok - Xerxes - IJs - Zacheüs. Dat zijn de oplossingen. Nu kunnen jullie nagaan of het ook zo was bij jullie inzending. Het kan heel leerzaam zijn. Er kan een woord zijn, waar jul lie lang over hebben moeten zoeken, en dan zien jullie het nu staan. Een volgende keer weten jullie het dan veel vlugger. BRIEFWISSELING Jan Kastelein, Zeist. Hoe het de ne gende juni is gegaan, hoor ik de vol gende keer wel, hè? Nu je midden in de vakantie zit, denk je om die schoolreis misschien helemaal niet meer; er is el ke dag genoeg te beleven. Toch zal het in Delft en Rotterdam wel interessant geweest zijn. Op Hemelvaartsdag is het meestal druk op de wegen, en als je dan niet vroeg op weg bent, raak je veelal in files. Corrie Kastelein, Zeist. Is het de der tigste mei een leuke dag geworden? Is het druk geweest? Ik meen dat jul lie wel eens meer naar Nieuwdorp zijn geweest. Toen heb je uitgelegd hoe jul lie aan die familie kwamen, maar nu weet ik echt niet meer of het kennissen zijn of familieleden. In elk geval zijn jullie er geweest. Dan zit je in de west hoek van Zuid-Beveland. Daar spre ken de mensen weer anders dan in de oosthoek, maar het is toch allebei Zeeuws. Konden jullie ze verstaan? Allemaal, Als jullie dit kinderhoekje lezen, is het wel bijna zeker, dat jullie allemaal vakantie hebben. In vroeger tijd was augustus de eigenlijke vakan tiemaand, maar daar is verandering in gekomen. Wij kunnen nu wel zeggen dat in juli praktisch alle scholen ge sloten zijn. En nu de vraag hoe jullie je vakan tie doorbrengen. Dat is nog niet zo een voudig. Toen ik schoolkind was, kre gen we drie weken grote vakantie. Jul- is, ik ken de loodsvlaggen enz. maar laatst werden een wit-blauwe vlag met staande banen en een blauwe met wit andreaskruis gevoerd bij aankomst en de mensen aan boord wilden niet zeg gen wat het betekende. Weet u het? Antwoord: Klaarblijkelijk had de ka pitein de bemanning een spreekverbod opgelegd, om de passagiers niet onge rust te maken of hun vakantiestemming niet te bederven. Het vlaggesein AM betekent namelijk, dat er een ongeluk is gebeurd, mogelijk met dodelijke af loop, en dat er met spoed een dokter aan boord moet komen. KAALHEID. Hoe komt 't eigenlijk, dat mannen eerder kaal worden dan vrouwen? Antwoord: Daar zijn verschillende theorieën over, maar de meest logi sche lijkt ons, dat vrouwen veel meer tijd besteden aan de haarverzorging. Bij de baby-uitzet behoort een haarbor- steltje, en de jonge moeder begint vol trots het kuifje van haar kindje te bor stelen, maar als het een jongen is, gaat die borstel eerder in de la van de com mode. Bij meisjes blijft moeder het haar veel langer borstelen en ook later zijn vrouwen in de groei vrijwel dagelijks met haar en hoofdhuid in de weer, het haar vaker wassen en wringen, meer bezoeken brengen aan de kapper die er de huid bij masseert als hij het haar behandelt enz. Jongens besteden weinig aandacht aan hun haardos en veel man nen halen er even achteloos een kam doorheen en klaar is kees. Heren die hun haren en hun hoofdhuid goed ver zorgden, zullen minder snel kaal izijn, zeggen veel kappers en doktoren. Voor al het borstelen van het haar met een haren borstel geeft volgens insiders gunstige resultaten omdat haar op haar een zuigende werking uitoefent en daar door de hoofdhuid mede in beweging brengt. KOOP OF HUURKOOP. Wat is gunstiger bij aankoop van een auto voor de zaak, contante aankoop of huurkoop? Ik hoorde, dat je beter een schuld op de balans kunt hebben met 't oog op de fiscus. Antwoord: Dat gaat tegenwoordig niet meer op. De fiscus is er al lang achter gekomen, dat huurkoop van auto's of machines enz. niet alleen be tekent dat het bedrijf een kleine of grote schuld heeft, maar dat daar toch een even grote economische waarde te genover staat die een en ander weer in evenwicht brengt. Want het bedrijf kan in die looptijd van de huurkoop overeenkomst toch nuttig gebruik ma ken van die (inmiddels al verkregen) goederen. Het is dus niet meer moge lijk op die wijze een deel van de winst weg te werken of de bezittingen voor het oog te verlagen door de aankoop- betdragen rechts op de balans te zet ten inplaats van links, als schuld in- plaats van als kapitaalgoederen. Een be tere oplossing voor het bedrijf is dan een auto te huren, want huur wordt ge rekend tot de bedrijfskosten, die in mindering komen op de evt. winst. ONDERHOUD VERWARMING. Is het mogelijk tezamen met andere huiseigenaren onderhoudsabonnementen af te sluiten op centrale verwarming en voordeliger verzekeringen af te slui ten? Antwoord: Op dat gebied is actief de Vereniging Eigen Huis. U kunt zich voor inlichtingen wenden tot het adres Kor te Gracht 25 Amersfoort, telefoon 033- 34224. Volledigheidshalve geven wij u te 's-Gravenhage, telefoon 070 - 462045. W.A., G.A. en U.A. Wat betekenen de letters G.A., W.A. en U.A. bij de naam van een coöperatie? Moet ik ergens voor oppassen? Antwoord: De wet schrijft voor, dat bij de oprichting van een coöperatie ve vereniging duidelijk wordt vastge steld en in de naam wordt opgenomen a) het woord coöperatief; b) een aan duiding van doel of werkzaamheden; c) welke aansprakelijkheid de leden van deze vereniging aanvaarden voor de verbintenissen met derden. Bij een vereniging zijn er namelijk wel eens le den die snel bedanken voor het lid maatschap als het slecht(er) gaat, ten einde te voorkomen dat zij ook een deel van het verlies moeten betalen, b.v. in de vorm van een verhoogde con tributie of andere omslag. Daarom moe ten volgens de wet ook de leden die minder dan één jaar tevoren opzegden, voor een evt. tekort aansprakelijk zijn. Dat is de wettelijke aansprakelijkheid (W.A.). Is die aansprakelijkheid in de statuten gewijzigd, dan moeten de let ters G.A. (gewijzigde aansprakelijkheid), en is zij geheel uitgesloten, dan de let ters U.A. (uitgesloten aansprakelijkheid) in de naam zijn opgenomen. KUMQUATS. Ik kreteg een potje met onbekende inhoud. Op het etiket staat „kumquats". Wat zit er dan in en is dat eetbaar? Antwoord: Het woordje kum is af komstig van het Chinese kam, dat goud betekent en quats is ontstaan uit het Chinese woord kwat, waarmee een be paald soort sinaasappel wordt bedoeld. De Chinese kam kwat is namelijk een goudkleurige citrusvrucht met gele tot oranjekleurige, sponsachtige schil. Het is geen sinaasappel zoals wij die ken nen, maar een vrucht met enigszins zuur vruchtvlees, die in de regel wordt ge consenteerd of geglaceerd, resp. gekon fijt. (In Australië kent men die vrucht wel, maar onder de naam desert le mon", d.i. woestijncitroen). Kum quats is de Amerikaanse schrijfwijze voor de Chinese vruchten en de boom of struik die dgl. vruchten draagt. U kunt de ge conserveerde en waarschijnlijk sterk gezoete vruchten gebruiken bij pudding, vla of yoghurt, in fruitsalade of bowl. Bevat het potje geen losse vruchten, maar gelei, dan kunt u die als jam en als puddingsaus gebruiken. IS SPINAZIE GIFTIG? Iemand wilde me wijsmaken, dat het opwarmen van kliekje gevaarlijk, en opgewarmde spinazie zelfs giftig is. Wij eten geregeld resten van de vorige dag. Is dat zo slecht? Antwoord: De waarschuwing is te recht gegeven. Spinazie bevat nitraten die bij het opwarmen inderdaad minder geschikt zijn voor de mens. U moet daarom spinazie beslist niet op zaterdag koken, laten afkoelen en dan op zondag opwarmen en eten, zoals vaak gebeurt. In het algemeen is het onverstandig en ongezond om restjes middageten te be waren en deze de volgende dag op te warmen. De voedingsstoffen en vitami nen zijn dan inmiddels gehéél uit deze spijzen verdwenen. Het beste is uw etenswaren zo kort mogelijk voor de be reiding vers te kopen en ze terstond na het koken te eten. WELKE BLOEM? Welke kleur hebben corsages bij een bruiloft? Antwoord: Als de bruidegom het bruidsboeket bij een goede bloemist be stelt, zal deze ook de corsages leveren voor de deelnemers aan de bruiloft en daarbij behoort dan tevens een afzon derlijke bloem, die de bruidegom in zijn knoopsgat kan steken. De corsages zijn veeal in de zelfde kleur als het bruids boeket. De bruidegom draagt een witte bloem als zijn bruid in het wit gaat. Omdat er tegenwoordig in verscheide ne kleuren getrouwd wordt, mag hij ook een bloem opsteken in de kleur van de bruidsjapon. En dan geeft men ook wel eens uiteenlopende kleuren corsa ges, zodat de gasten een bloem kunnen uitkiezen die past bij hun toilet. lie begrijpen wel, dat die enkele weken spoedig om waren. Maar nu krijgen de meesten van jullie het dubbele van wat wij vroeger' kregen. Dan kan het wel eens zijn dat jullie, vooral in de laat ste weken, niet goed meer weten wat jullie moeten doen. Laat ik dit vooraf mogen zeggen: Hoe jullie je ook verveelt, maakt dat vader en moeder niet moeten zeggen „ik wou dat de school maar begon". Als dit gezegd wordt, gaat het niet goed. En zo ver mag hèt niet komen. Kinderen die op reis mogen, soms en- 'kele weken, die weten wel hoe ze de vakantie moeten doorbrengen. Zijn ze van de reis terug, dan gaan ze niet mopperen over dit en over dat, want d^n krijgen ze dadelijk te horen: „Je mag wel zwijgen; waar mocht jij heen in de vakantie?"' Er zijn kinderen die niet op reis gaan; ze hebben alleen maar familie in de naaste omgeving, en je gaat niet zo gauw een straatje verder van je huis af logeren, of in een dorpje in de buurt. Deze kinderen behoeven zich ook niet te vervelen en ze moeten helemaal niet lastig zijn. Er is altijd wel wat te doen: misschien kunnen jongens vader helpen. Die vader heeft Zijn vakantie er dan op zitten, en dan is er wel wat te doen voor de jongens. En de meisjes, wel, die steken de handen uit de mouwen en werken voor moeder. Dan is moeder vlugger klaar met haar werk dan an ders, en dan heeft ze ook nog een beetje vakantie. In de vakantie wordt er ook veel ge fietst en gezwommen. Wat we ook doen, de uiterste voorzichtigheid betrachten! Geen dwaze dingen wagen! Niet met z'n drieën naast elkaar rijden! En dan zou ik wel een les in het verkeer moe ten geven, maar jullie weten alles nog beter dan ik. Ik heb in mijn jeugd geen verkeersles gehad op school. En weten jullie wat er dikwijls ge beurt? Pas heeft moeder het gezegd tegen haar jongen: „Goed uitkijken op de fiets", of even later fietst hij als een bezetene door de straat, geeft niet op tijd richting aan, en waagt het nog om te passeren als het eigenlijk niet kan. De woorden van moeder zijn het ene oor er in gegaan en het andere oor er weer uit. Dat is heel erg, en we moeten niet verwonderd staan, dat er vandaag of morgen een vreselijk ongeluk plaats grijpt. En dan is het te laat. Er ge beuren veel ongelukken met dodelijke afloop, en dan is het leven ten einde op het alleronverwachts. Dan is het leven heel kort geweest. Daar mogen jullie wel goed aan den ken. Elke dag hebben we de bewaring van God nodig, en de Heere kan ons bewaren, maar wij mogen ons niet moedwillig in gevaar begeven, want dan is het onze eigen schuld. Zullen jullie elke dag de Heere vra gen om Zijn bescherming? Nooit ge daan? Dan wordt het hard tijd om daarmee te beginnen, elke dag opnieuw. En dan niet alleen om bewaard te mogen blijven voor ongelukken, maar ook om bewaring voor de zonde. Ik hoop dat jullie een prettige vakan tie zullen hebben, en dat jullie alle maal bewaard mogen blijven, ien te zij ner tijd weer naar school zullen kunnen als de vakantie ten einde is. Tot slot nog een vakantieliedje van Ernst Groeneveldt: VAKANTIELIEDJE Wat is vandaag de zomer mooi! Ik ruik het lekker, geurig hooi bijeengezet aan hopen. De lucht maakt me zo wonder loom, zo lekker lui, met wat gedroom de dag is mild en open. 't Is alles ijl; het loof hangt stil, met eventjes wat bladgetril waar 'n vogel zit te wiegen; die zingt daar zo een wiegelied voor al de jongen, die nog niet het nest uit kunnen vliegen. Ik lig hier maar zo stil wat neer, en ik begeer vandaag niet meer, dan zo te zijn: een dromer! 'k Wil als het veulen in de wei en met de vogels even blij, genieten van de zomer! De vriendelijke groeten van 'Oom Ko. |lllllinillllIIII!llllliillilllllll!ll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!l| Na een gedegen marktonderzoek, waarbij kon worden vastgesteld dat ori ginele Oosterse tapijten in belangrijke mate bijdragen tot de samenstelling van het wensenpakket van de gemiddelde konsument, heeft Dehnert Jansen BV besloten dit tot voor kort als luxe gel dende artikel in de kollektie op te ne men. Omdat dergelijke tapijten niet direkt als woningtextiel kunnen worden aan gemerkt, is onder de naam „Deja Ori ënt BV" een aparte werkmaatschappij opgericht met als doel de groothan del, import en export van Oost.erse ta pijten en aanverwante artikelen. Dehnert Jansen die het hoofdkan toor in Rotterdam heeft, telt thans 7 zelfstandig opererende dochteronderne mingen, waarvan alle aandelen in het bezit zijn van de moedermaatschappij. Deja Oriënt BV wordt gevestigd aan de Produktiestraat 2 te Vlaardingen. Op de a.s. Inter Decor (12 t.m. 17 september) zal men voor het eerst kennis kunnen nemen van de aktiviteiten van deze nieuwe verkoopdivisie. jnNDiiiniiBiiMiiiflHiiiiyiuiii o Nadat woensdag 23 juni j.l. de leer lingen en de collegae afscheid hadden genomen van twee onderwijzeressen van de Chr. School op Reformatorische Grondslag alhier, de dames mevr. J. Laurense-Pluijster en mevr. M. Nie- wenhuize, die beiden wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd het Chr. onderwijs gaan verlaten, had op donderdagavond 24 juni het of ficiële afscheid plaats met een vooraf gaande druk bezochte receptie in de gemeenschapszaal van de Ds. Joh. Bo- germanschool aan de Weelstraat alhier. Er bestond hiervoor een overweldigen de belangstelling uit alle lagen der be volking, vergezeld van talloze cadeaus en bloemen. Nadat de receptie om negen uur was afgelopen kwam het officiële gedeelte van de avond n.l. het afscheid nemen door het bestuur van de beide onder wijzeressen. Voorzitter J. van de Zan- de richtte een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarbij burgemeester en mevr. De Kam van Duiveland, wethou der Bakker en secretaris Jac. van der Maas, verschillende oud-leerkrachten etc. De voorzitter wees op het feit dat mevr. Nieuwenhuize het onderwijs hier ter plaatse 21 jaar diende en mevr. Laurense bijna 15 jaar. Grote dank gaat uit va*n het bestuur voor het vele dat beide dames voor de kinderen hebben gedaan. „Ze hebben allen verschillende karak ters. U hebt ze mogen wijzen op de weg die is leidende naar de Godzalig heid, onder 's Heeren onmisbaren ze gen". De heer van de Zande bood vervol gens namens het schoolbestuur, de bei de dames een enveloppe met inhoud aan. De vice-voorzitter, de heer Matth. Stouten, merkte verder op dat mevr. Nieuwenhuize, ondanks een zwakke ge zondheid, haar werk altijd met liefde heeft mogen doen op school, terwijl mevr. Laurense ondanks de beslomme ringen van haar gezin, onze school voortreffelijk heeft mogen dienen. Spr. herinnert zich nog dat mevr. Nieuwen huize 21 jaar geleden voor het eerst bij hem kwam en wilde trachten enige maanden hier voor de klas te staan. „Dan ben ik toch nog onderwijzeres" was haar commentaar, en niemand kon vermoeden dat dit onder 's Heeren ze gen nog 21 jaar worden zou. De heer Stouten wenste beide dames nog een gezegende levensavond toe, onder het aanbieden van een prachtige fruitmand. Burgemeester de Kam bood namens het bestuur van de gemeente beiden een bloemstuk aan, en wees op het merk waardig feit dat beide dames in drie verschillende schoolgebouwen zijn werkzaam geweest. Eerst in de oude school aan de Groene Poort, toen in de mooie nieuwe school aan de van den Abeelestraat, en daarna in de nog mooier school aan de Weelstraat. „U hebt het onderwijs naar beste weten gediend, een lange tijd, en door' de zich steeds meer opdringende onderwijsver nieuwing u goed heengeslagen". De heer Stouten bracht ook veel dank aan mevr. E. Zweistra-Stouten te Zeist, die in de moeilijke uren toen een on derwijskracht uitviel, wilde invallen en onder het aanbieden van een presentje dankte hij voor de bereidwilligheid. Verder las de heer Stouten een brief voor van het eerste schoolhoofd, de heer van Dijk, die tot zijn spijt niet aanwezig zijn kon op deze avond. Ook het oud- schoolhoofd de heer J. D. Bart, gewaag de van de prettige samenwerking en plaatste de kwaliteiten van de scheiden de onderwijzeressen op een rijtje. „U hoorde bij deze school en het zal moei lijk vallen afscheid te nemen van het werk dat u dierbaar werd. In verant woordelijkheid aan Uw Schepper hebt u uw werk mogen doen en Hij geve u bei den een gezegende levensavond. Tenslotte was het woord aan de scheidenden, en als eerste sprak mevr. van Nieuwenhuize woorden van oprech te dank, en diep ontroerd gewaagde ze van het vele goede dat haar op deze afscheidsavond geboden was. Het „Soli Deo Gloria" stond echter bij haar cen traal". Ik heb niets anders dan mijn plicht gedaan vol zwakheid en gebrek. Z.C. de Schotejil organiseert in sa menwerking met watersport vereniging Flacquee de 4e Haringvlietoversteek op zaterdag 21 augustus a.s. Het bestuur van de zwemclub roept een ieder op aan dit sportievegebeuren deel te nemen. Er wordt dit maal twee maal gestart 1 voor de wedstrijdzwemmers, 2'voor de recreatieve zwemmers. De afstand die door beide groepen gezwommen wordt is 4 km. Voor de wedstrijdzwemmers en de recreatie zwemmers zijn er evenals de voorgaande jaren weer vaantjes, ter wijl er voor de eerst aankomende wed strijdzwemmers (dames/heren) een mooie- wisselprijs beschikbaar gesteld wordt. Een ieder die deel wil nemen kan zich opgeven bij het Instructiebad in Middelharnis, of door overmaking van 3,50 naar de rabo bank rekeningnum mer van de zwemclub 3420.78.860. ver meld wel Race of oversteek. Na opgave krijgt men nadere gege vens. Geef je tijdig op, de deelname is niet onbeperkt. In de vergadering van Provinciale Staten van heden is de heer J. Noor- land gekozen tot plaatsvervangend lid van Gedeputeerde Staten gedurende de ziekte van gedeputeerde G. van de Zande. De heer Noorland is lid van de WD, 40 jaar, gehuwd en Vader van 4 kin deren. Sinds 1974 is hij lid van provin ciale staten, gedurende de laatste 6 jaar wethouder der gemeente Nieuwer- kerk aan den IJssel. Hü is voorzitter van het Groene Kruis en het Polderbad ter plaatse en be stuurslid van enkele' instellingen, o.m. van de Vereniging voor bejaardenzorg, Eigen' woningbezit en de Hollandse Maatschappij van Landbouw. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben heden aan de Minister van Binnenlandse Zaken het volgende telegram verzonden: „Op aandrang van statencommissie voor de provinciale financiën herinne ren wij aan motie provinciale staten van 20 februari 1976 inzake goedkeu ring provinciale begroting. Genoemde commissie, waarin alle fracties verte genwoordigd zijn, is ernstig verontrust over het uitblijven van de goedkeuring, waardoor het provinciaal bestuur wordt belemmerd in de uitvoering van zijn totale arbeid." ------O------ De losbladige „bijschrijfbijbel" met blanko bladen voor aantekeningen blijkt in een behoefte te voorzien. In nauwe lijks zes maanden was dé eerste oplage geheel uitverkocht. Er is nu een nieu we oplage verschenen. Een belangrijk^ verbetering is dat deze nu wordt ge leverd met „naaldbanden". In de eerste uitvoering werden de losse katerns van de bijbel bijeengeliou- den door klemmen. Deze kwamen te dicht op de gedrukte tekst, waardoor deze soms moeilijk leesbaar werd. Met dit geheel nieuwe systeem is dat euvel verholpen. Deze bijfaeluitgave is bijzonder ge schikt voor mensen die graag aante keningen maken bij hun bijbelstudie. Deze aantekeningen kunnen direct bij de tekst worden gemaakt op blanco vellen die „tussengeschoten" kunnen worden. Deze vellen worden bijgele verd. Ook predikanten die van punten preken, gebruiken reeds deze bijbel, omdat ze hun aantekeningen bij de ge kozen bijbeltekst kunnen bewaren. Bij deze losbladige bijschrijfbijbel, formaat 22 x 15 cm. bestaande uit 36 katerns worden drie grijze naaldbanden geleverd. De prijs bedraagt 49,50. Het bestelnummer is 10.026.9. Ned. Bijbelgenootschap Herengracht 356, Amsterdam. en het is voor mij gewoon te veel" was haar commentaar. Ook mevr. Laurense gaf een terugblik op de bijna 15 jaar dat ze Oosterlands Chr. school heeft mogen dienen. Op humoristische wijze wees zij op het feit dat ze door de voorzitter van het school bestuur destijds werd „ingepalmd" om hier onderwijzeres te worden. Als ik echter had kunnen bevroeden dat dit bijna 15 jaar zou worden zou ik het waarschijnlijk niet hebben gedaan Verder was spreekster verheugd dat ze de school niet zomaar verlaten maar dat er thans een drietal jonge leer krachten hen gaan vervangen. Vooral ook met de onderwijsvernieuwing is het beter-dat er jonge leerkrachten komen, die hierin zijn opgeleid. Mevr. Lauren se heeft prettig gewerkt op school en ze dankt ook mevr. Zweistra en mevr. Klasse, de vakonderwijzeres voor de ve le voorbereidingen die ze hebben ge troffen voor dit afscheid. Hierna nog een slotwoord door de voorzitter, waarna met het zingen van Ps. 119 3 en dankgebed, deze avond werd besloten. Tenslotte zij nog vermeld dat als nieuwe leerkrachten op de school komen na de zomervakantie de onder wijzeressen: mej. J. A. Rottier te Bors- sele, en mej. A. Douw te Aagtekerke. Verder als onderwijzer de heer J. de Jonge uit Sirjansland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1976 | | pagina 6